• Yargıtay Dosya Sorgulama


  Yargıtay Dava Dosya Sorgulama

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımız ile yargıtay dosya sorgulama işlemi hakkında bilgileri paylaşacağız. Yargıtay, herhangi bir sebep ile açılan dava ile ilgili belirtilen sonucun son olarak elden geçtiği bir mercidir. Yargıtayın kararına göre dava onanır ya da iptal edilir. Türkiye de yargı sistemi üzerinde bulunan altı organdan biri olup dava açılan sebep değil daha geniş kapsamlı bir durum üzerinden değerlendirebilir veya verilen kararı bozabilir. Çeşitli durumlardan dolayı mahkemelik durumlar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Mahkeme durumunda sonra başlayan karar aşamasında sonuca varılabilmesi için yargıtaya dosya gider. Dosya gittikten sonra dosyanın durumu ile ilgili bazı aşamalar vardır. Bu aşamalar hangi ceza dairesine gittiği, dosyanın hala incelemede olup olmadığı, arşivde olma durumu ya da ceza dairesinden geldiği gibi aşamalar olup bu durumların takibi dava ilgilileri tarafından yapılması gerekir. Dosya takibi artık internetin kullanımının artması ile birlikte çok kolaylaşmıştır. Yargıtay Başkanlığı tarafından davası görülen kişilerin dosya takibini daha hızlı bir şekilde yapabilmesi açısından yargıtay dosya sorgulama işleminizi online hizmetine sunmuştur. Bu sorgulama işlemi ile herhangi bir kuruma gitmeden dakikalar içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yargıtay dava sorgulama işlemi iki farklı sistem üzerinden istenen bilgilerin girilmesi ile yapılabilir. Bunlardan ilki Yargıtay Başkanlığı resmi sitesi üzerinden yapılabilir. Bir diğeri de pek çok işlemi online olarak yapabildiğimiz E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi yardımı ile gerçekleştirilebilir. Yazımızın devamında her iki sistem üzerinden yargıtay dosya sorgulama işleminizi nasıl yapacağınız konusunda detaylı bilgileri paylaşacağız.


  Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yargıtay Başkanlığı mahkeme süreci sonrası sonuç bekleyen kişiler adına kuruma gitmeden dava bildirmek için online hizmet vermeye başlamış ve resmi web sitesi üzerinden sorgulama sistemi kurmuştur. Bu site üzerinden aynı zamanda yargıtay dava dosya sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün olup işlem için yazımızın sonuna bağlantı linkine tıklayınız. Bağlantı linki ile açılan sayfada bağlı olduğunuz il adı, mahkeme türü sorgulayarak ilgili mahkemeyi de seçtikten sonra mahkeme esas no, mahkeme karar no ve savcılık esas no bilgilerini resimde gösterildiği gibi ilgili kutucuklara giriniz. Sonrasında “Sorgula” butonuna tıklayarak yargıtay dosya sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

  yargıtay dosya sorgulama

  Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Sistemi İle Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yargıtay dosya sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi ile yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Gelen sayfada ilk olarak “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” başlıklı sistem üzerinde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

  yargıtay dosya sorgulama1

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kimliğinizi doğrulama ekranında sizden bazı bilgiler istenir. Öncelikle resimde belirtilen yere T.C. kimlik numaranızı giriniz. Sonra ise E-Devlet şifresini giriniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine gidip kimliğiniz ile başvuru yaparak 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Son olarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

  e-devlet

  E-Devlet İle Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Yargıtay Dosya Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın