• SGK Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?


    Yarım çalışma hakkı nedir? Bu haklardan kimler yararlanabilir? Yarım çalışma ödeneği ne kadar? Yarım çalışma ödeneğinden yararlanma şartları? Yarım çalışma ödeneği süresince sosyal güvenlik bildirimleri nelerdir?

    Yarım Çalışma Hakkı

    Yarım çalışma hakkı belli durumlarda söz konusudur. Bu durum doğum ve evlat edinmedir. 3 yaşından küçük çocukların annelerine bu izin verilir. Doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık ücretli izin hakkı vardır. Doğum yapacak anne adayının eğer sağlık durumu iyi ise 37. haftaya kadar çalışabilir. Kullanmadığı izin hakkını da doğum sonrasındaki izin hakkına ekletebilir. Ama bunun için doktordan 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıp kurumuna vermek zorundadır.

    Eğer çoğul gebelik söz konusu ise izin hakkı artar. Buna göre 2’şer hafta fazlalaşır. Doğum gerçekleştikten sonra 1. çocukta 60 gün, 2. çocukta 120 gün, 3. ve diğer doğumlarda ise 150 gün haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Yine burada da çoğul çocuklarda izin süresi artar.1. doğumda 90 gün, 2. doğumda 150 gün, 3.doğumda 210 gün haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Eğer çocuk engelli olursa bu izin süresi 360 gün olur.

    Bu izni kullanan anneler süt izni hakkından ayrıca yararlanamazlar. Süt izni günde 1,5 saattir. Yukarıda belirtilen bu izin hakkı 4857 sayılı iş kanunu madde 63 gereğince haftalık çalışma saati en fazla 45 saattir. Yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanmak isteyen işçiler bu çalışma süresinin en az yarısını çalışmak zorundadır.

    Yarım Çalışma Hakkından Kimler Yararlanabilir?

    Yarım çalışma hakkından doğum yapmış ve evlat edinmiş kişiler faydalanabilir. Bu izin analık izni bittikten sonra alınabilir. Yarım çalışma hakkından erkekler de faydalanabilir. Yalnız hem anne hem baba aynı anda bu izinden faydalanamaz. Bu izin sayesinde anne ya da babalar çocuklarıyla daha çok vakit geçirebilmekte, çocuklarını kendileri büyütebilmektedir.

    Yarım Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

    10.02.2016 yürürlük tarihli ve 6663 sayılı kanunun 20. maddesi ile 4447 sayılı kanuna eklenen ek:5 madde ile getirilen hükümler vardır. Bu hükümlere göre işçiye yarım çalışma ödeneği ödenir. Bu husus da 4857 sayılı kanunun 74. maddesinin 2. fıkrasına göredir. 2016 yılı itibariyle 54,90 liradır. Bu günlük brüt tutarın yarısı olarak hesaplanmıştır.

    Yarım Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Şartları

    • İzni alacak kişinin geriye dönük son 3 yılda 600 günlük işsizlik sigorta priminin bildirilmiş olması gerekir. Çünkü bu ödenek işsizlik sigortası fonundan ödenecektir.
    • 4857 sayılı kanunun 63. maddesi uyarınca haftalık en az 22,5 saat çalışması gerekir.
    • Bu iznin alınması için analık izninin bitmiş olması gerekir.
    • Analık izni bittikten sonra 30 gün içinde kuruma yarım gün çalışma dilekçesi ile bildirilmesi gerekir.
    • Eğer yarım çalışma belgesinin kuruma verilmesi gecikirse bu süre izin süresinden düşülür.
    • Yanlış belgeler yersiz ödemelere sebep olur ve bu durumda verilen paralar faiziyle geri alınır.
    • Bu haktan yararlanabilmek için konu olan çocuğun yaşıyor olması gerekir.
    • Bu haktan yararlanmak tamamen işçiye bırakılmıştır. Eğer işçi bu haktan yararlanmak istemez ise tam zamanlı olarak çalışmaya devam edebilir. Kimse bu haktan yararlanması için kişiyi zorlayamaz. Bununla ilgili olarak tam tersi bir durumla da karşılaşılabilir. İşçi yarım zamanlı çalışma hakkından faydalanmak isterse buna hiç bir şekilde işveren karşı çıkamaz. Çünkü bu durum kanunlarla verilmiş bir haktır.
    • İşçi kadar işverenin de sorumlulukları vardır. İşverenin doğum ve evlat edinme sonrası yarım gün çalışma belgesi düzenleyip İşkur’a göndermesi gerekir.

    Yarım Çalışma Saatleri Nasıl Ayarlanır?

    Bunu işveren kurum düzenler. İstekte bulunan işçinin çalışma saatlerin yarısı kadar bir çalışma düzeni ayarlanır. Takvim ve saat aralıkları belirlenir. İşveren bu durumu Sgk’ya bildirirken yarım gün çalışan işçi adına eksik gün nedeni kodları seçilir. 2 seçenek vardır. Ya 23- yarım çalışma ödeneği ya da 12- birden fazla kodu seçilir.

    Yarım Çalışma Ödeneği Süresince Sosyal Güvenlik Bildirimleri

    5510 sayılı kanuna göre düzenleme yapılmıştır. Bu kanunun 82. ve 81. maddesine göre yapılan uygulamalara göre %20+%12,5= %32,5 oranında sigorta primleri sosyal güvenlik kurumuna ödenir.

    Yarım Çalışma Ödeneğinden Kimler Yararlanamaz?

    Bu haktan yararlanamayacakların çocukları 3 yaşından büyük ise ya da geçici iş görmezlik hakkından yararlanan kişiler bu haktan yararlanamaz. Aynı zamanda iznin konusu olan çocuk hayatını kaybederse bu izin hakkı da sona ermiş olur. Yarım çalışma ödeneğinden faydalanırken başka bir yerde çalışıp sigorta primi ödenenler de haklarını kaybetmiş olurlar. Çünkü çocuğuyla daha çok ilgilenmek izin hakkından yararlanan anne ya da baba izinli olduğu sürede başka işte çalışması amacın dışında gerçekleşmiş bir eylem olur. Yine bu haktan yararlanırken işçinin işten ayrılması durumunda ödenen ödenek kesilir.







    tıkla sorunu sor

    SGK Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



    Etiketler:

    Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

    Henüz yorum yapılmamış.

    Sorunuzu Yazın

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.