emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu? Şartları Neler?

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu? Şartları Neler?
SGK
11.08.2021

SGK tüp bebek masrafları karşılamasında belirli şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar aracı hastaneler ve bireyin Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yaptırmış olduğu sigortanın çeşidine göre farklılık göstermektedir. 2020 yılı itibari ile SGK tüp bebek masrafları karşılanma şartları ve tedavi sırasında doğan masrafların yüzde kaçlık diliminin kurum tarafından karşılandığı merak edilen konular arasındadır.

Bu konuyla ilgili yapılan düzenlemeler ve açıklamalar ışığında tedavi masrafları karşılanma konusu ile ilgili olarak gerekli duyurular kurumun internet sitesi üzerinden yapılmıştır.

Tüp bebek sahibi olmak isteyen bireylerin yapması gereken işlemler, sahip olması gereken şartlar ve ödemesi gereken tedavi masrafları ile birlikte bu konuların ne şekilde ve nasıl yapılacağı da yine kurum internet sitesi üzerinden kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek ya da bilimsel tabiri ile in vitro fertilizasyon, çocuk sahibi olamayan bireyler için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde yumurta hücrelerinin vücut dışında sperm ile döllenmesi gerçekleştirilir. Bu sayede bireylerin vücudu doğum süreci veya bebeğin vücut içerisinde gebelik süresince kaldığı zaman zarfında gereken şartları sağlayamıyorsa bireyler yine de çocuk sahibi olabilmektedir.

Genellikle kadınların rahminde bulunan problemlerden dolayı kullanılan yöntemde yumurtanın döllenme işlemi vücut dışında gerçekleştirilir ve döllenmiş yumurtanın tekrar rahme yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem için anne ve babanın rızası ve ilgili doktor raporları gerekli olmaktadır.

Bununla birlikte bireylerin vücutlarının bu işlem için elverişli olması ve gereken diğer koşulları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanıp sağlanmadığı alanında uzman olan doktorlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda belirlenmektedir.

Tüp Bebek Sahibi Olma Şartları Nelerdir?

Tüp bebek sahibi olma şartları Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklar tarafından oluşturulmuş yönetmelikler ile belirlenmektedir. Tüp bebek konusu hassas bir konu olduğundan bu konudaki şartlar ve düzenlemeler özenle yapılmakta ve gerekli adımlar yine aynı özenle atılmaktadır.

Buna göre tüp bebek sahibi olmak için gerekli şartlar şunlardır:

 • İlgili sağlık kurulundan rapor alınmış olmalıdır.
 • 3 senelik evli olma şartı sunulur ve üç yıl süre ile birlikte olan çiftlerin minimum iki kez aşılama yapma zorunlulukları vardır.
 • Tüp bebek aşılaması işleminin gerçekleştirileceği kurumun SGK bünyesinde ve resmi bir kurum olması gerekmektedir.
 • Son üç yıl içerisinde tüm tedavi yollarını deneyerek netice alamamış olmak gerekir. Bu durumun sağlık hizmeti veren ilgili kurum tarafınca belgelenmesi zorunludur.

Tüp Bebek Devlet Desteği Nedir?

Tüp bebek tedavi desteği normal yollarla bebek sahibi olamayan bireyler için sunulan tüp bebek tedavisinden yararlanmak isteyen ve bu tedavinin masraflarını karşılamakta zorlanacak olan veya tedavi sırası ve sonrasında maddi desteğe ihtiyaç duyacak olan bireylerin bu ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanmakta olan destek hizmetinin adıdır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi devlet desteği miktarı anlamında net bir rakamdan bahsedilmesi mümkün değildir. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan bu yardımın miktarı belirlenirken bireylerin bu tedaviyi kaçıncı kez deniyor oldukları ve bu tedavinin toplam masrafı gibi etkenler değerlendirme sürecini etkilemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, yapılacak olan tedavinin masraflarının belirli bir yüzdesi karşılanmaktadır. Tedavinin tamamı kesinlikle SGK tarafından karşılanmaz. Bununla birlikte tedavi sayısı ve bu tedavi sayılarında oluşan masrafların karşılandığı yüzdelik dilimler şu şekildedir:

 • Tüp bebek tedavisi birinci denemesinde oluşan masrafların %30’u
 • Tüp bebek tedavisi ikinci denemesinde oluşan masrafların %25’i
 • Tüp bebek tedavisi üçüncü denemesinde oluşan masrafların %20’si Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi desteğinden yararlanmak için belirlenen bazı şartlar karşılanmalıdır. Bu şartların karşılanması için öncelikle sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olmalıdır. Düzenlenen sağlık kurulu raporunun içeriğinde yapılan tıbbı tedaviler sonrasında bireyin normal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağının belirlenmiş olması gerekir.

Ayrıca raporun içeriğinde yardımcı üreme yöntemlerinin gerekliliği ile ilgili karar bulunmalıdır. Devlet desteğinden faydalanmak için 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

3 yıllık evli olma şartı bulunur ve üç yıl evlilikleri olan çiftlerin en az iki kez aşılama yapmaları zorunluluğu vardır. Bazı belirli durumlarda 3 yıllık evlilik şartı aranmamaktadır. Bu durumlar ise; sperm sayısı 5 milyondan az olanlar, tüpleri kapalı olanlar ve yumurta rezervleri düşük olan bireylerin durumlarıdır. Tüp bebek uygulaması yapılacak olan merkezin SGK ile sözleşmesinin kesinlikle bulunması gerekir.

Ayrıca son üç yıl içerisinde tedavi yöntemlerini deneyerek sonuç alamamış olmak gerekir. Bu durumun sağlık hizmeti veren kurum tarafından belgelenmesi gerekir.

En az beş yıllık süreyi belirleyen sağlık sigortası prim gün sayısının tamamlanmış olması ve eşlerden en az birisinin bu koşulu yerine getirmesi yeterli olmaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgiler http://www.sgk.gov.tr/ adresi üzerinden alınabilir.

SGK’nın resmi web sitesine yer alan tüp bebek şartları için TIKLAYINIZ

Tüp Bebek Tedavisi Yaş Sınırı Kaçtır?

Tüp bebek tedavi yaşı için belirlenen sınır 43 yaş sınırıdır. 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşından büyük olan bireyler tüp bebek tedavisi alabilirler.

Tüp Bebek Tedavisi Desteği İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Tüp bebek tedavi desteği başvurusu bireyin sigortasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmalıdır. Bu başvuru sonrasında bireyin tedavi masraflarının bir kısmı SGK tüp bebek masrafları karşılama politikası kapsamında karşılanır. Başvurular SGK il ve ilçe merkezlerine ilgili doktor raporu ile birlikte yapılacak müracaat ile sağlanır.

Tüp Bebek Masrafları Ne Kadar?

Tüp bebek tedavi masrafı her il için farklılık göstermektedir. Bu masrafların gidilecek hastane ve hastanenin şartları, hastanenin bulunduğu konum ve tedavide kullanılacak teknoloji gibi birçok belirleyici kriteri bulunmaktadır. Yine de tedavi masrafları genel olarak 7.000 TL ile 14.000 TL arasındadır.

SGK Tüp Bebek Tedavisi Masraflarının Ne Kadarını Karşılıyor?

Tüp bebek devlet desteği yüzdesi tüp bebek tedavilerinde sık sık karşılaşılan sorulardan bir tanesidir. Burada önemli olan husus tedavinin kaçıncı kez deneniyor olduğudur. İlk denemede diğer denemelere oranla daha büyük bir yüzde karşılanır. Fakat ikinci ve daha sonraki denemelerde bu oran veya yüzdelik dilim giderek azalmaktadır.

Buna göre tedavi destek yüzdeleri şu şekildedir:

 • Birinci deneme için %30
 • İkinci deneme için %25
 • Üçüncü deneme için %20

Tüp Bebek Tedavisi için Gerekli Belgeler Neler?

Tüp bebek tedavisi gerekli belgeler uzman doktorun bu kararı onaylaması ile hazırlanır. Bu anlamda tedavinin gerçekleştirileceği kurumda bireye bu belgelerin neler olduğu ve ne şekilde hazırlanması gerektiği ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nerede Yapılır?

Tüp bebek tedavisi yapılırken yumurtanın döllenmesi rahim dışında gerçekleşir. Bu yüzden son derece steril ve gerekli ekipmanların tam olduğu bir ortamda bu tedavinin yapılması gerekir. Tüp bebek tedavisi belirli sağlık kuruluşları aracılığı ile yapılır. Bu sağlık kuruluşları sundukları şartlara göre fiyatlar belirlemekte ve hasta kabul etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi SGK tarafından belirli yüzdesi karşılanarak yapılabilir. Bunun için bireyin sigortalı olması gerekmektedir. SGK tüp bebek masrafları ve kimlerin yararlanabileceği gibi bilgiler kurumun internet sitesinde detaylı bir şekilde belirtilmiştir.

Prim Gününe Dikkat

Tüp bebek tedavisi SGK tarafından karşılanması için en önemli noktaların başında prim günleri geliyor. Eşlerden birisinin en az 5 yıldır sigortalı olarak çalışması ya da bakmakla yükümlü olduğu kişinin olup 900 gün prim ödemesi yapması gerekiyor. Prim günü yetersiz olanlar ise şayet askerlik borçlanması bulunuyorsa bu borçlanma ile birlikte eksik günlerini tamamlıyorlar.

Diğer yandan kalıtsal hastalığı bulunan ya da hastalık taşıyıcı olduğu bilinen evli çiftlerin sağlam çocuk sahibi olmasına yönelik de tüp bebek tedavileri yine SGK tarafından karşılanıyor. Ailede bulunan hasta çocuğun kök hücre tedavisine yönelik yeni bebek sahibi olmak isteyen çiftler için de tüp beben tedavisi masrafları karşılanıyor.

İlk Evlilikten Yararlanılabilir

Tüp bebek masraflarının SGK karşılanması için kanunun eski halinde eşlerden birisinin önceki evliliğinden çocuğu bulunması halinde tüp bebek tedavisi karşılanmıyordu. Bu konuyla ilgili yapılan düzenleme kapsamında ise çiftler, ilk evliliklerinden ayrı ayrı çocuk sahibi olsalar dahi birlikte çocuğu olmayan çiftlerin tüp bebek tedavileri o yıldan geçerli olacak şekilde karşılanmaktadır. Bu çiftlerin beraber çocuk evlat edinmiş olmaları da tüp bebek tedavisinin karşılanmasına herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Tüp bebek tedavisinde sigortalının ise katılım payı ödemesi gerekiyor. Katılım payı oranı ise deneme sayısına göre değişkenlik gösteriyor. İlk denemede yüzde 30 oranında katılım payı talep ediliyor.

Katılım payı ikinci denemede ise yüzde 25, üçüncü denemede ise yüzde 20 oranına düşüyor. Katılım payları doğrudan tedavi olunan hastaneye veriliyor.

Eğer tedavi kapsamında çoğul gebelik durumu söz konusu olursa, tüp bebek tedavisi karşılanıyor ancak taburcu oluncaya değin bebekler için verilen sağlık hizmetleri karşılanmıyor. Fakat kadının yaşı, embriyo kalitesi gibi tıbbi zorunluluk hallerinde ise birden fazla embriyo transferi yapılarak eşlerin çoğul gebelik durumları da yine SGK tarafından karşılanabiliyor.

Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Yorumlar

 1. hayal dedi ki:

  Merhaba yazınızda kadının yaşının 43 yaşından küçük 23 yaşından büyük olması gerekiyor diye yazıyor başka bir yerde ise 40 yaşından küçük 23 yaşından büyük olması gerekiyor yazıyor bunlardan hangisi doğru 43 yaşını devlet karşılıyor mu teşekkürler

 2. Songül dedi ki:

  Ankara hacettepe hastanesi tup bebek merkezinde tup bebek yaptığımda devlet ne kadar karşılıyor biz ne kadar odeme yapıyoruz lutfen bilgi verin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Detaylı bilgiyi ancak kurumdan alabilirsiniz. Hastane sistemine girme gibi iznimiz bulunmamaktadır.

 3. Yeter kahveci dedi ki:

  Merhaba genel saglik sigortasi karsiliyormu tup bebek masrafini

 4. Zeynep dedi ki:

  10 yildir tüplerim kapali actirmak istedim devlet bunu karsilamadi 41 yasindayim tüp bebek yapmak istiyorum. Devlet masraflari karşilarmi acaba geçen yil bir devlet hastanesinde kordonlarimi actirmak istedim olmadi beni tüp bebek bölumune sevkettiler hastane uzak diye vazgecmistim nereye basvurabilirim.

 5. ayk dedi ki:

  ikinci hakkımızda bir çocuğumuz dünyaya geldi. Çocuğumuzun bir kardeşi olmasını istiyoruz.
  İkinci çocuk için tüp bebek tedavi yöntemi ücretli mi olur yoksa sosyal güvencemizden faydalanabiliri miyiz

 6. Ela dedi ki:

  Merhabalar,

  özel hast. gitsem devlet destek verirmi aynı zamanda ilaçları karşılıyormu bunları öğrenebilirmiyim.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 7. leyla dedi ki:

  tüp bebek tedavisinde sadece ilaçlar için sanırım rapor alınabiliyormuş. bu nasıl oluyor. özel bir hastanedeki kadın doğum doktoru bu ilaçları yazabilir mi

 8. sarp dedi ki:

  doğuştan sperm kanallarım yok. ve microtese yöntemi ile sperm bulundu. sonuç olarak normal yolla asla çocuk sahibi olamıyorum. devletten tüp bebek için bir destek alıyor muyum ? bunun için ne gibi işlemler yapmam gerekiyor ?

 9. Mutlu dedi ki:

  Merhaba bizim tüp bebekten 8 yaşında bir çocuğumuz var. 17 yıllık evliyiz.Normal yoldan çocuğumuz olmuyor.geçen sene tekrar paralı aşılama yaptırdık tutmadı.İkinci çocuk sahibi olmak istiyoruz.Eşimde polikistik over var.Devlet bu tedaviyi karşılamıyor mu.

 10. Birgül dedi ki:

  Merhaba 15 yıldır evliyim 13 yaşında bir çocum var 3 sene önce bir çocum daha oldu ve tüplerini balatmistim ama insan bilemiyor ve 4 buçuk ay sonra vefat etti hiç bir sebep yokken şimdi tüplerini açtırmak istiyorum ve ya tüp bebek yaptirmam lazım ama maddi durumundan dolayı yaptiramiyom peki bu tüp bebek devlet karşılıyor diyor bize tuplerimizden normal yolda hiç olmasa ameliyat için rapor vermiyor mi bir çok ayle benim gibi var nereye gideceğini bilemiyoruz araştırma hastaneleri yapıyor diye biliyoruz ama aranan hastaneler bilen uçuk fiyatlardan bassediyolar

 11. Ayşe dedi ki:

  4 yıllık evliyiz. 1 başarısız aşılama yaptık. tüplerden 1 i tıkalı. doktor tüp bebek denememizi önerdi. diğer şartları sağlıyoruz. devletten rapor çıkartabilir miyiz? yoksa 2. aşılamayıda denememiz mi gerekiyor.

 12. Ebru dedi ki:

  Merhaba benim sorum şu gerekli şartları sağlayan kişiler devlet hastanelerinde tamamen ücretsiz tüp bebek yaptırabiliyor mu ücretli ise ne kadar ödüyor ve şartları sağladığında özel kurumlara ne kadar ödüyor

 13. ömer BOYRAZ dedi ki:

  Tup bebek tedavisi ile cocugu olan kisi 2. Tup Bebek masraflarini devlet tarafindan karsiliyormu hastane ve ilac masraflarini.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet Her evlilik için 3 tüp bebek tedavi deneme hakkını karşılıyor. İkinci çocuk ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Tüp bebek kliniklerinden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 14. Mehmet harbelioğlu dedi ki:

  Merhaba bizim beş yaşında bir çocuğumuz var ve beş yıldır gerek doğal gerek doktor desteği alarak ikinci çocuk sahibi olamıyoruz.bu durumda SGK dan destek alabilir miyiz.erkek sigortalı anne devlet memuru

  1. Songül dedi ki:

   Raporumuz Mart -2019 da çıktı fakat hala tüp bebek tedavisine başlanmadı ilaç raporundan faydalanazmayız artık

 15. sündüz dedi ki:

  merhabalar,

  ben açıklanamayan infertilite hastasıyım yani hiç bir şeyimiz yok. 1 sene 4 aydır evliyiz sgk tüp bebek raporunu almamız için bazı nedenler beklemek yok denilmiştir. doğrumudur. mesala iki aşılama yapıldığında direk rapora geçilebiliyor değilmi

  yaş 39 yasada 40 a çıktı bu durum önemli yardımcı olabilirmisiniz

 16. Birgül dedi ki:

  Merhaba benim sormak istedim benim tüplerimi vali ve tekrardan hamile kalmak istiyorum 2ci cocum vefat etti ve nereye sorracami bilemiyorum tüp bebek acaba rapor çıkartabilir miyim yaşayan çocuk var diyorlar veya tüplerimi açtırma ya rapor alamıyor muyum sigorta bunu birazını karşılamiyor mu ve nereye gideceği bilemiyorum teşekürler

  1. Kbraa dedi ki:

   Merhaba işimden dolayı tedavi özelde yaptırmıştım.
   Aşılamada yaptırdım bir kez yumurtlamam sıkıntılı eşiminde sperm sayısı düşük.
   Bu durumda dewlet karşılıyorumu ?

 17. Feyza t dedi ki:

  3 yaşında bir engelli kızım var. İkinci çocuğu düşünüyoruz. Engelli olmaması için tüp bebek yaptırmak istiyoruz. SGK bunu karşılayabiliyor mu? Teşekkürler.

 18. MUSTAFA SEZGİN dedi ki:

  Size dün yazmıştım ama henüz dönüş olmadı. Sorum hakkında bilgilendirme yaparsanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.
  (Lütfen mail adresime yazın.)

 19. MUSTAFA SEZGİN dedi ki:

  12 yıllık evli çiftiz.2016 ve 2017 yıllarında 2 kez aşılama yöntemi uygulandı fakat gebelik olmadı.
  Yumurta sayısının az olması sebebiyle 2 kez embriyo dondurma işlemi yapılarak 2018 yılının Mayıs ayında bir kez tüp bebek için transfer yapıldı,gebelik yine olmadı.
  Sorum şu:Tüp bebek tedavisinde devlet desteği 3 kez oluyor.Burada transfer sayısı mı önemli olan?Bizim durumuzda 2. veya 3. tüp bebek denemesi için devlet desteğine engel bir durum söz konusu mu?
  Teşekkür ederim.

 20. Emine dedi ki:

  Bir senelik evliyim esimimin normal yolla cocuk sahibi olamaz esim 27 yasinda ben 21 yasindayim bu yasim da devlet destek verirmi

 21. Eylul miray Kırtıç dedi ki:

  1 yıl once raporlu bir denememiz oldu. Negatif sonuclandi. Tekarar tapor cikarmak icin ne yapmamiz gerekiyor.

 22. Seda dedi ki:

  2005 yılı sgk girişliyim. Evlilik sebebiyle işten ayrılıp yurtdısına yerleştim 3 yıl önce..4000 gün ödenmiş sigorta primim var.türkiyede tüp bebek yaptıracağım.32 yasındayım.samsun devlet hastanesi heyet raporumda var..sgk dan faydalanabilecek miyim?elimde 90 gün aktif çalışıyor olmak ne demek anlamadım?? Teşekkürler