SGK

2019 SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu?

SGK Tüp bebek tedavisi devlet desteği alabilecek sağlık hizmetleri arasında yer almaktadır. Ancak bu devlet desteğinden yararlanılabilmesi için belirlenen genel şartlar bulunmaktadır. 4410 sayılı kanunun 63. Maddesinde belirtildiği üzere üreme tedavilerine finans sağlama kararı bulunmaktadır. Aynı yasanın sağlık uygulama tebliğinde ise gerekli şartlar yer almaktadır. SGK tarafından karşılanan tüp bebek masrafları sürekli olarak yenilenen yönetmelik şartlarına göre destek vermektedir. SGK çatısı altındaki tüm 4A, 4B ve 4C sigorta sahibi kişiler rapor ile ücretsiz tüp bebek tedavisi olmaktadır.


Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Çocuk sahibi olmak her evli çiftin hayalidir. Evliliklerini bebek ile taçlandırmak isteyen çiftlerden bazıları doğal yollar ile bebek sahibi olamamaktadır. Ülkemizde doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin sayısı her 100 çiftten 15’i kadar olmaktadır. Bu noktada çiftlerin yardımına tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak gelmektedir.

Günümüzde teknolojik alandaki ilerlemeler tıp dalında da oldukça fazla olmakta ve yeni tedavi yöntemleri her geçen gün gelişmektedir. Teknoloji ile hayatımıza giren tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma işlemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde uygulanmakta ve çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynlere umut sağlamaya devam etmektedir. Tüp bebek tedavilerinde karşılaşılabilen olası riskler şunlardır;

 • Aşırı uyarılan yumurtalar
 • Çoğul gebelikler
 • Çok nadiren olabilecek iç kanamalar

SGK Tüp Bebek Şartları 2019

2019 SGK tüp bebek şartları üç deneme ile sınırlı olmak üzere uygulanan IVF tedavi giderlerinin devlet desteği ile karşılanması için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olmalıdır. Düzenlenen sağlık kurulu raporunun içeriğinde yapılan tıbbı tedaviler sonrasında ebeveynin normal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağının belirtilmesi gerekir. Rapor içeriğinde ayrıca yardımcı üreme yöntemlerinin gerekliliği bulunmalıdır.
 • Devlet desteğinden faydalanmak için 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • 3 yıllık evli olma şartı bulunur ve üç yıl evlilikleri olan çiftlerin en az iki kez aşılama yapmaları zorunluluğu vardır.
 • İstisna durumlarda 3 yıllık evlilik şartı aranmamaktadır. Bu istisnalar ise; sperm sayısı 5 milyondan az olanlar, tüpleri kapalı olanlar ve yumurta rezervleri düşük olanlar şeklindedir.
 • Tüp bebek uygulaması yapılacak olan merkezin SGK ile sözleşmesi bulunması gerekir.
 • Son üç yıl içerisinde tedavi yöntemlerini deneyerek sonuç alamamış olmak gerekir. Bu durumun sağlık hizmeti veren kurum tarafından belgelenmesi zorunludur.
 • En az beş yıllık süreyi kapsayan sağlık sigortası prim gün sayısının tamamlanmış olması ve eşlerden herhangi birisinin bu koşulu yerine getirmesi gerekir.

Tüp Bebek Devlet Desteği

Tüp bebek tedavi desteği almak için belirtilen şartlar hakkında bilgi sahibi olan kişiler şartları tam olması durumunda rapor alarak ilaç desteklerini de kurum tarafından sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunu 3 denemeye kadar destek sağladığı tedavi yönteminde kişinin daha önce evliliğinden çocuk sahibi olması kurum desteğini etkilememektedir. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler devlet desteği ile 3 deneme hakkına sahip olarak tüp bebek yönteminden ücretsiz olarak faydalanmaktadır. Devlet desteğine engel olmayan diğer bir durum ise evlat edinmektir. Daha önce çocuk evlat edinmiş olan çiftleri için bu durum kurum desteği almalarına engel teşkil etmemektedir. Tüp bebek devlet desteği almak isteyen çiftler şartları taşımaları durumunda sadece katkı payı ödemesi yaparak tüp bebek desteğinden faydalanma şansına sahip olmaktadır.

Tedavilerde Yaş Sınırı

Tedaviye başlamış olan kadının yaşı 40 yaşın üzerinde ise tedavi bedelleri kurum tarafından karşılanmamaktadır. SGK tarafından tedavi giderlerinin karşılanması için tedaviye başlayan kadının 40 yaşından gün aldığı tarih öncesinde düzenlenmiş olan sağlık raporuna ihtiyaç bulunur. Rapor tarihi itibarı ile 30 gün içerisinde embriyo transferi gerçekleşmiş olursa tedaviye ilişkin giderler kurum tarafından karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavi Raporu Nedir

Tüp bebek tedavi raporu alınarak devlet desteğinden yararlanmak mümkün olmaktadır. Tüp bebek raporu nedir ve almak için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Tüp bebek raporu almak için tüp bebek ünitesinin bulunduğu üniversite hastanelerine ya da devlet hastanelerine başvurmak gerekir.
 • Tüp bebek tedavi raporunda istenen tahliller FSH, AMH değerleri, rahim filmi ve en az üç farklı zamanda verilmesi gereken sperm tahlilleri olmaktadır.
 • İlaç ve tedavi raporu adı ilaç ve tedavi raporları olarak 2 ayrı şekilde çıkmaktadır. İlaç raporlarını süresi 1 ay geçerdir. Tedavi rapor süresi 6 ay geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.
 • Her uygulamada yeni rapor çıkarılması gerekir.
 • Düzenlenen raporların SGK şartlarına uygun olması gerekir.
 • Rapor çıkarma süreleri başvuruda bulunulan hastaneye göre değişmektedir.

Tüp Bebek Fiyatları 2019

Tüp bebek ücret uygulaması 2019-2020 yılına göre önceki dönemlerden daha fazla olmaktadır.  Diğer tedavi yöntemlerine göre daha pahalı olan tüp bebek tedavileri maliyetli ve uzun süreçli tedavilerdir. Tüp bebek tedavilerinde ödenecek olan fiyatlar doktor ve hastaneler arasında değişkenlik göstermektedir. Genel itibarı ile değerlendirmek gerekirse en uygun tedavi fiyatlarının Marmara Bölgesinde olduğu söylenebilir. İstanbul’da tedaviye başlama ücreti sadece tedavi masrafları düşünülürse 6000 TL civarında olmaktadır. Ankara’da isse bu fiyatlar 7000 ile 10.000 TL sına kadar yükselmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde ilaç fiyatları düşünülmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Şu anda uygulamalarda kullanılan ilaç fiyat tutarlar2000 ile 3500 TL’si arasında değişmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulursa devletin tüp bebek konusunda kişilere sağladığı desteğin önemi ortaya çıkmaktadır. Şartlara uyum sağlayan kişiler devlet destekli görecekleri tedaviler ile her türlü problemin üstesinden gelerek çocuk sahibi olmaktadır.

Tüp Bebek Fiyatları Ankara

Ankara’da tüp bebek fiyatları diğer illerdeki uygulamalardan farklı değildir. 2019 yılı fiyatları Ankara uygulamalarında değişkenlik göstermektedir. Bunun nedeni ise tüp bebek fiyat belirlemelerindeki kullanılan protokol ve malzeme kalitesindeki farklılıklardır. Ayrıca hastadan alınan yanıtlar da tüp bebek fiyat uygulamasındaki değişkenliklerin nedenleri arasında sayılmaktadır.

Ankara’da tüp bebek tedavisi olmak için ‘Ankara Tüp Bebek Merkezi’ adı altında birçok klinikte ve doktor tercih edilerek tedavi olunması mümkün olmaktadır. SGK anlaşmalı kliniklerde şartlara uyum sağlayarak tedavi olunması mümkündür. Ankara’da tedavi olarak tüp bebek sahibi olmak isteyen sigortalı başvuru sahipleri SGK anlaşmalı merkezlere, üniversite ve devlet hastanelerine başvuru yapabilirler.

Tüp Bebek Bilgilendirme Merkezi

Ücretsiz tüp bebek bilgilendirme hattı aranarak merak edilen her türlü soruya yanıt almak mümkün olmaktadır. SGK tüp bebek uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için aranabilecek telefon numaraları her merkez için bulunmaktadır. Internet üzerinden araştırma yaparak tercih edilen merkezlerin iletişim bilgilerine ulaşmak mümkün olmaktadır. Ücretsiz olarak danışma hattını arayan kişiler tüp bebek sahibi olmak için gerekli bilgi ve ücretlendirme konusunda destek alabilirler.

SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu?

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Ankara hacettepe hastanesi tup bebek merkezinde tup bebek yaptığımda devlet ne kadar karşılıyor biz ne kadar odeme yapıyoruz lutfen bilgi verin

  1. Merhaba,

   Detaylı bilgiyi ancak kurumdan alabilirsiniz. Hastane sistemine girme gibi iznimiz bulunmamaktadır.

 2. doğuştan sperm kanallarım yok. ve microtese yöntemi ile sperm bulundu. sonuç olarak normal yolla asla çocuk sahibi olamıyorum. devletten tüp bebek için bir destek alıyor muyum ? bunun için ne gibi işlemler yapmam gerekiyor ?

 3. Merhaba bizim tüp bebekten 8 yaşında bir çocuğumuz var. 17 yıllık evliyiz.Normal yoldan çocuğumuz olmuyor.geçen sene tekrar paralı aşılama yaptırdık tutmadı.İkinci çocuk sahibi olmak istiyoruz.Eşimde polikistik over var.Devlet bu tedaviyi karşılamıyor mu.

 4. Merhaba 15 yıldır evliyim 13 yaşında bir çocum var 3 sene önce bir çocum daha oldu ve tüplerini balatmistim ama insan bilemiyor ve 4 buçuk ay sonra vefat etti hiç bir sebep yokken şimdi tüplerini açtırmak istiyorum ve ya tüp bebek yaptirmam lazım ama maddi durumundan dolayı yaptiramiyom peki bu tüp bebek devlet karşılıyor diyor bize tuplerimizden normal yolda hiç olmasa ameliyat için rapor vermiyor mi bir çok ayle benim gibi var nereye gideceğini bilemiyoruz araştırma hastaneleri yapıyor diye biliyoruz ama aranan hastaneler bilen uçuk fiyatlardan bassediyolar

 5. 4 yıllık evliyiz. 1 başarısız aşılama yaptık. tüplerden 1 i tıkalı. doktor tüp bebek denememizi önerdi. diğer şartları sağlıyoruz. devletten rapor çıkartabilir miyiz? yoksa 2. aşılamayıda denememiz mi gerekiyor.

 6. Merhaba benim sorum şu gerekli şartları sağlayan kişiler devlet hastanelerinde tamamen ücretsiz tüp bebek yaptırabiliyor mu ücretli ise ne kadar ödüyor ve şartları sağladığında özel kurumlara ne kadar ödüyor

 7. Tup bebek tedavisi ile cocugu olan kisi 2. Tup Bebek masraflarini devlet tarafindan karsiliyormu hastane ve ilac masraflarini.

  1. Merhaba,

   Devlet Her evlilik için 3 tüp bebek tedavi deneme hakkını karşılıyor. İkinci çocuk ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Tüp bebek kliniklerinden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 8. Merhaba bizim beş yaşında bir çocuğumuz var ve beş yıldır gerek doğal gerek doktor desteği alarak ikinci çocuk sahibi olamıyoruz.bu durumda SGK dan destek alabilir miyiz.erkek sigortalı anne devlet memuru

  1. Raporumuz Mart -2019 da çıktı fakat hala tüp bebek tedavisine başlanmadı ilaç raporundan faydalanazmayız artık

 9. merhabalar,

  ben açıklanamayan infertilite hastasıyım yani hiç bir şeyimiz yok. 1 sene 4 aydır evliyiz sgk tüp bebek raporunu almamız için bazı nedenler beklemek yok denilmiştir. doğrumudur. mesala iki aşılama yapıldığında direk rapora geçilebiliyor değilmi

  yaş 39 yasada 40 a çıktı bu durum önemli yardımcı olabilirmisiniz

 10. Merhaba benim sormak istedim benim tüplerimi vali ve tekrardan hamile kalmak istiyorum 2ci cocum vefat etti ve nereye sorracami bilemiyorum tüp bebek acaba rapor çıkartabilir miyim yaşayan çocuk var diyorlar veya tüplerimi açtırma ya rapor alamıyor muyum sigorta bunu birazını karşılamiyor mu ve nereye gideceği bilemiyorum teşekürler

  1. Merhaba işimden dolayı tedavi özelde yaptırmıştım.
   Aşılamada yaptırdım bir kez yumurtlamam sıkıntılı eşiminde sperm sayısı düşük.
   Bu durumda dewlet karşılıyorumu ?

 11. 3 yaşında bir engelli kızım var. İkinci çocuğu düşünüyoruz. Engelli olmaması için tüp bebek yaptırmak istiyoruz. SGK bunu karşılayabiliyor mu? Teşekkürler.

 12. Size dün yazmıştım ama henüz dönüş olmadı. Sorum hakkında bilgilendirme yaparsanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.
  (Lütfen mail adresime yazın.)

 13. 12 yıllık evli çiftiz.2016 ve 2017 yıllarında 2 kez aşılama yöntemi uygulandı fakat gebelik olmadı.
  Yumurta sayısının az olması sebebiyle 2 kez embriyo dondurma işlemi yapılarak 2018 yılının Mayıs ayında bir kez tüp bebek için transfer yapıldı,gebelik yine olmadı.
  Sorum şu:Tüp bebek tedavisinde devlet desteği 3 kez oluyor.Burada transfer sayısı mı önemli olan?Bizim durumuzda 2. veya 3. tüp bebek denemesi için devlet desteğine engel bir durum söz konusu mu?
  Teşekkür ederim.

 14. Bir senelik evliyim esimimin normal yolla cocuk sahibi olamaz esim 27 yasinda ben 21 yasindayim bu yasim da devlet destek verirmi

 15. 1 yıl once raporlu bir denememiz oldu. Negatif sonuclandi. Tekarar tapor cikarmak icin ne yapmamiz gerekiyor.

 16. 2005 yılı sgk girişliyim. Evlilik sebebiyle işten ayrılıp yurtdısına yerleştim 3 yıl önce..4000 gün ödenmiş sigorta primim var.türkiyede tüp bebek yaptıracağım.32 yasındayım.samsun devlet hastanesi heyet raporumda var..sgk dan faydalanabilecek miyim?elimde 90 gün aktif çalışıyor olmak ne demek anlamadım?? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu