• SGK Tüp Bebek Deneme Şartları


  Bilindiği üzere ülkemizde devlet tarafından tüp bebek sahibi olmak isteyen ailelere yardım yapılmaktadır. Böylece bebek sahibi olmak isteyip de olamayan aileler, tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olma şansını yakalamıştır. Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek deneme şartlarını inceleyeceğiz.


  Sosyal Güvenlik Kurumu birçok aileye bebeğe sahip olma konusunda bir şans vererek tüp bebek için deneme şartı sağlamıştır. Bu sayede normal yollardan bebeğe sahip olmayan aileler uzman yardımıyla ve tüp bebek sayesinden bir bebeğe sahip olma şansı yakalamıştır. Elbette tüp bebek desteği almak için bazı şartlar gerekmektedir ve bu şartlar sağlandığı takdirde tüp bebek için yardımlar yapılmaktadır. Tüp bebek denemesine hak kazanabilmek için gerekli olan şartları şöyle sıralayabiliriz:

  • Belirtilene göre en az 3 yıldan beri resmi olarak evli olunma zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Ayrıca tüp bebek deneme hakkından yararlanmak için yaş şartı da bulunmaktadır. Ailedeki kadın 23 yaşından büyük olmalı ve erkek de 40 yaşından gün almamış olmalıdır.
  • Şu anki evlilikleri kadın ya da erkeğin ikinci evlilikleri ise kadının da erkeğin de birinci evliliklerinden üzerilerine kayıtlı çocuk bulunmamalıdır. Aksi takdirde bu haktan faydalanamazlar.
  • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na giriş yapılmış olan 5 yıllık sigortalılık sürecinde 900 gün prim ödenmiş olmalıdır.
  • Tüp bebek denemesi için istek yapıldığından itibaren son 90 gündür aktif çalışıyor olunması gerekmektedir.

  Tüp bebek için denemelere gitmeden önce de bazı belgeler gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden tüp bebek yardımı alabilmek için yetkili olan sağlık kurumlarından Sağlık Kurulu Raporu alınması gerekmektedir. Elbette bu Sağlık Kurulu Raporunun da içerisindeki bilgiler doğru belirtilmelidir. Bu sağlık raporu, kadın hastalıkları ve doğum kliniği ile üroloji kliniği bulunan üçüncü basamak sağlık kurumlarında iki kadın hastalıkları ve doğum uzman hekimi ve bir üroloji uzman hekiminin katılımı ile düzenlenmelidir.

  Sağlık Kurulu Raporu bilgilerin gösterilmesi açısından açık olmalıdır. Raporda hasta olan kişinin yaşı ve diğer kimlik bilgileri ile birlikte tanı, endikasyon, uygulanacak olan tedavi, kullanılacak olan ilaçların günlük dozları ve ayrıca maksimum dozları açık açık belirtilmelidir.

  Sosyal Güvenlik Kurumunun yardımı kapsamındaki tüp bebek tedavisi için belirtilene göre, aile istediği hastaneye gidememektedir. Tüp bebek denemesi için mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan merkezlere başvurulmalıdır, aksi takdir Sosyal Güvenlik Kurumu gereken ödemeleri yapmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki tüp bebek denemesinde, kurum merkezlere her bir deneme için 1200 lira ödemektedir. Aileler de bu rakamın sadece %25’ini öder. İkinci tüp bebek denemesi için ise miktarın %30’u aileler tarafından ödenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ailelere tanınan tüp bebek denemeye başvurmak için bazı belgelerin gereken yerlere teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kadına ait 2 adet vesikalık fotoğraf.
  • Erkeğin ve kadının 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Ailenin adres ve telefon bilgileri.
  • Kadının tedavi esnasında kullanacağı ilaç reçetesi.
  • 3 adet farklı tarihlerde erkek için düzenlenmiş sperm sayısını gösteren rapor.
  • 2 adet evlilik cüzdanı fotokopisi.
  • Erkek ve kadın için nüfus kayıt örneği.
  • Sigortalı çalışmayı gösteren hizmet süresini gösterir belge, hizmet süresi.
  • Rapor düzenleme nedeni erkek faktörü ise mutlaka erkeğin ürolog tarafından muayene edildiğini gösteren muayene rapor belgesi.


  tıkla sorunu sor

  SGK Tüp Bebek Deneme Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emine dedi ki:

   Bir senelik evliyim esimimin normal yolla cocuk sahibi olamaz esim 27 yasinda ben 21 yasindayim bu yasim da devlet destek verirmi

  2. Eylul miray Kırtıç dedi ki:

   1 yıl once raporlu bir denememiz oldu. Negatif sonuclandi. Tekarar tapor cikarmak icin ne yapmamiz gerekiyor.

  3. Seda dedi ki:

   2005 yılı sgk girişliyim. Evlilik sebebiyle işten ayrılıp yurtdısına yerleştim 3 yıl önce..4000 gün ödenmiş sigorta primim var.türkiyede tüp bebek yaptıracağım.32 yasındayım.samsun devlet hastanesi heyet raporumda var..sgk dan faydalanabilecek miyim?elimde 90 gün aktif çalışıyor olmak ne demek anlamadım?? Teşekkürler

  Sorunuzu Yazın