emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Devlet Mazot, Gübre Desteği Ne Kadar, Başvuru Şartları

2023 Devlet Mazot, Gübre Desteği Ne Kadar, Başvuru Şartları
24.05.2023

2023 devlet mazot, gübre desteği miktarı ve başvuru şartları, ürüne ve alınacak destek türüne bağlı olarak değişir. Mazot desteği ve gübre desteği, çiftçilerin daha iyi koşullarda tarım yapması için verilir. 2023 devlet mazot, gübre desteği miktarı ve başvuru şartlarına göre dekar başına ödeme yapılır.

Çiftçiler, dekar başına göre ödeme alır. Ödeme miktarı yetiştirilen ürüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Çiftçilere mazot ve gübre için ödeme yapılır. Ödemeler, Ziraat Bankası hesabı üzerinden yatırılır. Ödeme almak isteyen çiftçilerin sırasıyla şu üç adımı izlemesi gerekir:

 • Ziraat Bankası hesabı açtırmak
 • Çiftçi kayıt sistemine kaydolmak
 • Mazot ve gübre desteği için tarım il-ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak

Bu üç aşama yerine getirildikten sonra başvurular, tarım müdürlükleri tarafından değerlendirmeye alınır. Başvurusu onaylanan çiftçilerin ödemeleri, Ziraat Bankası hesabı üzerinden yapılır.

Devlet Mazot Desteği Nedir?

Devlet mazot desteği, çiftçilerin mazot ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir destektir. Mazot, tarım alanında yaygın olarak kullanılan bir yakıt türüdür. Çiftçilerin kullandığı araç ve gereçler, mazot ile çalışır.

Mazot fiyatlarının her geçen gün artması, çiftçilerin üretim maliyetlerini ciddi anlamda artırıyor. Bu nedenle çiftçiye mazot desteği verilir. Yakıt konusunda devletten destek alan çiftçilerin maliyetlerini düşürme şansı doğar. Böylece tarlaların sulanması, sürülmesi, mahsulün toplanması gibi işlemler kolayca yapılır.

Mazot desteği almak isteyen çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kaydolması şarttır. Aynı zamanda tarım il, ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Başvurular belirli dönemlerde açılır. Gerekli bilgiler tarım il ve ilçe müdürlüklerinden alınabilir.

Mazot desteği için belgelerin askı süresi beş gün olarak uygulanır. Ardından destekleme süreci başlar. Ziraat Bankası üzerinden ödemeler yapılacağı için çiftçilerin banka hesabı olmalıdır.

Hayvancılık destek şartları : https://www.ssk.biz.tr/hayvancilik-icin-hibe-destegi-alinabilir-mi/

2023 Devlet Mazot Desteği Ne Kadar?

2023 devlet mazot desteği miktarı ürüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Ürüne göre mazot destek miktarları tabloda yer almaktadır.

ÜRÜNLER​MAZOT (TL/da)​GÜBRE (TL/da)​TOPLAM DESTEK (TL/da)
​Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale​75,00​46,00
​121,00
​Çeltik, Kütlü Pamuk​250,00​21,00​271,00
​Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek​75,00​21,00​96,00
​Patates, Soya​125,00​21,00​146,00
​Yağlık Ayçiçeği, Kolza (Kanola)​88,00​21,00​109,00
​Aspir​76,00​21,00​97,00
​Kuru Soğan, Yaş Çay, Zeytin​63,00​21,00​84,00
​Yem Bitkileri​91,00​21,00​115,00
​Dane Mısır, Fındık, Diğer Ürünler​62,00​21,00​​83,00
​Nadas3​8,003​8,00

Tablo incelendiğinde buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için verilen destek miktarı 75 TL’dir. Bu destek dekar başına verilir. Çeltik ve kütlü pamuk için verilen destek miktarı 250 TL olarak uygulanır. Nohut, kuru fasulye ve mercimek için verilen destek miktarı 75 TL’dir.

Patates ve soya için 125 TL destek verilir. Yağlık ayçiçeği, kanola için verilen destek miktarı 88 TL’dir. Aspire 76 TL ödeme yapılır. Kuru soğan, zeytin ve yaş çay için 63 TL ödenir. Yem bitkileri 91 TL ile desteklenir.

Dane mısır, fındık ve diğer ürünler için 62 TL destek verilir. Nadasa bırakılan topraklar için 38 TL ödeme yapılır. Mazot desteğinin yan sıra gübre desteği de verilir.

ÇKS Belgesi Alma Şartları : https://www.ssk.biz.tr/cks-belgesi/

Devlet Mazot Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet mazot desteği başvurusu, tarım il ve ilçe müdürlüklerinden yapılır. Devlet mazot desteği almak isteyenler aşağıdaki gibi bir dilekçe hazırlayarak bağlı oldukları tarım müdürlüğüne başvurur.

Birden fazla arazisi olanların ikametlerinin bulunduğu yerdeki müdürlüğe başvuru yapmaları gerekir.

Başvuru dilekçesinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, telefon numarası yer almalıdır. Aynı zamanda telefon ve adres bilgileri de dilekçeye eklenmelidir. Dilekçe ad, soyad yazılarak imzalanmalıdır.

Mazot desteğine başvuru yapmak isteyenlerin ilk olarak çiftçi kayıt sistemine kaydolması gerekir. Çiftçi kayıtları ilk defa yapılacaksa tarım müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır.

Yenileme işlemleri için e-Devlet’ten başvuru yapılabilir. İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Ardından “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Yenileme işlemleri ekranına ulaşmak için arama alanına “Çiftçi kayıt” yazılmalıdır. Ardından “Tarım ve Orman Bakanlığı/Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıt Yenileme başvurusu(Gerçek kişi) seçeneğine tıklanmalıdır.

Devlet Mazot Desteği Şartları Nelerdir?

Devlet mazot desteği şartları arasında ilk sırada çiftçi kayıt sistemine kaydolmak yer alır. Çiftçi kayıt sisteminde olmayan çiftçiler, destekten yararlanamaz. Bu nedenle başvuru yapılmadan önce kayıt işlemleri tamamlanmalıdır.

Çiftçilerin ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapılacağı için hesap açma işlemleri yapılmalıdır. Başvuru sırasında hesap numarası belirtilmelidir. Bu sayede ödemeler, belirtilen hesap numarası üzerinden yapılır.

Devlet mazot desteğinden yararlanmak isteyenlerin, 18 yaşından büyük olması gerekir. Aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirtilen süreler içinde başvuru yapılmalıdır.

Devlet Gübre Desteği Nedir?

Devlet gübre desteği, çiftçilere üretim sürecinde katkıda bulunmak amacıyla yapılan bir ödemedir. Gübre desteği ile çiftçilerin gübre alımlarında kolaylık sağlamak amaçlanır. Gübre desteği almak isteyen çiftçilerin, çiftçi kayıt sistemine kaydolması gerekir.

Ziraat Bankasında hesap açmak da bu destekten yararlanmak için gereken şartlar arasındadır. Gübre desteği miktarları, ürün türüne göre değişiklik gösterir. Çiftçinin yetiştirdiği ürüne bağlı olarak farklı tutarlarda ödeme yapılır.

Devlet gübre desteği, dekar başına verilir. Çiftçinin tarlası ne kadar büyükse alacağı destek de o kadar yüksek olur.

2023 Devlet Gübre Desteği Ne Kadar?

2023 devlet gübre desteği, ürünlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ürünlere göre gübre destekleri, dekar başına şu şekilde ödenir:

 • ​Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale 46 TL
 • ​Çeltik, Kütlü Pamuk 21 TL
 • Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek 21 TL
 • ​Patates, Soya 21 TL
 • Yağlık Ayçiçeği, Kolza (Kanola) 21 TL
 • Aspir 76 TL
 • Kuru Soğan, Yaş Çay, Zeytin 21 TL
 • Yem Bitkileri 21 TL
 • Dane Mısır, Fındık, Diğer Ürünler 21 TL

Yukarıda sıralanan miktarlar, dekar başına olacak şekilde belirlenir. Çiftçinin sahip olduğu dekara göre ödenecek tutar değişir. Çiftçiler, Ziraat Bankası hesaplarını kontrol ederek ne kadar ödeme yapıldığını görmek mümkündür.

 • İlk olarak ziraatbank.com.tr adresine girilmelidir. Ardından “İnternet Şubesi” yazan yere tıklanmalıdır.
 • Gelen ekranda “Bireysel” seçeneğine tıklanmalıdır. Buradan müşteri numarası ya da kimlik numarası ile giriş yapılmalıdır.

Ziraat Bankası internet şubesi şifresi, alt kısımda bulunan “Hemen Başvur” yazan alana tıklanarak alınabilir. Hesap bilgilerinden gübre desteği olarak ne kadar para yatırıldığı görülebilir.

Devlet Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet gübre desteği başvurusu yapmak için çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak gerekir. Tarım il ve ilçe müdürlükleri sizden aşağıda yer alan formun doldurulmasını ister. Bu form doldurularak başvuru yapılabilir.

 • Formda yer alan bilgiler, eksiksiz şekilde doldurulması gerekir. Kimlik numarası, ad-soyad, ana, baba adı, cinsiyet gibi bilgiler yazılmalıdır. Ardından doğum tarihi ve telefon no yazılır.
 • Adres, eğitim bilgileri yazıldıktan sonra form imzalanarak görevliye teslim edilir.
 • Formda yer alan bilgilerin hatasız ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Devlet Gübre Desteği Şartları Nelerdir?

Devlet gübre desteği şartları arasında çiftçi kaydı oluşturmak yer alır. Bu kaydı oluşturmayanların destekten yararlanması mümkün değildir. 2023 devlet mazot, gübre desteği miktarı ve başvuru şartları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenir. Bakanlık miktarları, her yıl yenileyebilir. Bunun yanı sıra şartlar da değişebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.