KOSGEB

Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Devletin yaptığı mazot desteğinden nasıl faydalanılır neredeyse bütün çiftçilerin sorduğu soruların başında gelmektedir. Mazotun elzem oluşu, fiyatlarının gittikçe artıyor olması gibi sebepler mazotun önemini çiftçiler için artırmaktadır. Çiftçilere çeşitli desteklerde yardımlarda bulunan devlet, mazot konusunda da çiftçilerine yardımlarını yapmaya devam ediyor.


Bu yazımızda sizlere bu desteği nasıl alabileceğinizi, bu desteği alabilmek için yerine getirmeniz gereken şartları ve daha pek çok önemli detaydan bahsedeceğiz. Siz de bu konular hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Mazot Desteği’nden Faydalanmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu destekten faydalanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Mazot desteği şartlarının başında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olunması geliyor. ÇKS belgesi olmayan kişiler, bu fırsattan faydalanamıyor.

Mazot desteğinden faydalanmak için diğer bir şart ise en az 1 dekar tarım araziniz olmasıdır. Eğer gübre desteğinden faydalanmak istiyorsanız ve 50 dekarın üstünde toprağınız varsa, sahip olduğunuz toprağın tahlilini yaptırmanız gerekli. Bu tahlilin yapılmaması halinde gübre desteğinden faydalanamazsınız fakat mazot desteğini yinede alabilirsiniz.

Bu tahlilin nasıl yapılacağına örnek teşkil etmesi açısından bir hesaplama yapacak olursak, 122 dekar parça araziniz olduğunu varsayalım. Her parça toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsadığından dolayı siz yuvarlayarak 3 tane toprak tahlili yaptırmanız gerektiğini anlamalısınız. 3 tane toprak analizi yapılmaması halinde ise yapılan toprak analizi kadar yardım alınır. Örneğin, 122 dekarlık arazinize yalnızca 1 tane analiz yaptırma imkanını bulduysanız, analiz yaptırdığınız 50 dekarlık alan için gübre desteğini ve mazot alırsınız fakat analiz yaptırmadığınız alanlar için mazot desteği alamaz, yalnızca gübre desteği alırsınız.

Bu desteklerden faydalanmak için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçiler ad soy ad, TC kimlik no, telefon, adres bilgilerinin yer aldığı, örneklerini hazır olarak internette bulabilecekleri dilekçe formlarını doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Tarım kanuna bağlı olarak, yayımlanan tebliğ gereğince faydalanılmak istenilen desteğin belirtilmesi yeterlidir.

Bu başvurular bağlı bulunduğunuz Tarım il ya da ilçe müdürlüklerine yapılır.

Yeni Artışla Belirlenen Çiftçi Destekleri Miktarları

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı tarımsal desteklerin artışına gitmesiyle çiftçiler çiftçi mazot desteği nasıl alınır sorusunu daha çok sormaya başladı bile. Bizde yeni gelen değişiklikle birlikte yardımların miktarlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale destekleri için yardım miktarı 13 TL’den 13,49 TL’ye çıkarıldı.

Çeltik ve pamuk destekleri için yardım miktarı 36 TL’den 37,36 TL’ye çıkarıldı,

Yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için yardım miktarı 17 TL’den 17,64 TL’ye çıkarıldı.

Aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için yardım miktarı 11 TL’den 11,42 TL’ye çıkarıldı.

Son olarak fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola, ve listede adı geçmeyen diğer ürünler için yardım miktarı 9 TL’den 9,34 TL’ye çıkarıldı.

Mazot desteklerine ilaveten, gübre destekleri konusunda da yardım miktarı hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, yayımlanmış olan tablodan faydalanabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz yardım miktarları 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Destek Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Mazot gübre desteği sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek, üretici destekleme sorgulama desteği sekmesine tıklayın. Sistemde kimliğinizi e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik no veya son olarak banka aracılığı ile tanımladıktan sonra, mazot gübre desteği sorgulamalarının yanı sıra budama desteği, üretici yıllık alımlar, devlet katkısı sorgulama gibi sorgulama işlemlerini de yaparak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır?

Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı