emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

3 Ay Kredi Borç Ertelemesi Onaylandı! Ertelem Nasıl Yapılacak ?

3 Ay Kredi Borç Ertelemesi Onaylandı! Ertelem Nasıl Yapılacak ?

Son Dakika Kredi Borçlarına 3 Ay Erteleme Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı! Gelen son dakika haber içeriğine göre kredi borçları için 3 ay erteleme kararı alınmış ve Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunmaktadır. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, korona virüsü salgını dolayısıyla mağdur olan esnaf ve sanatkarın kredi borçları 3 ay ertelenmiş bulunmaktadır. Buna göre korona virüsü salgını dolayısıyla zarar gören esnaf ve sanatkarların Halk Bank tarafından almış oldukları ve ödenemeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay süre ile ertelenmiş bulunmaktadır.

Alınan karar doğrultusunda, korona virüsü salgını nedeni ile birlikte işleri zarar gören, Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar için yeni düzenleme kararı alınmış bulunuyor. Halk Bankası tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine, bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle ya da doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına yönelik kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine yönelik usul ve esaslar belirlenmiş bulunuyor.

3 Ay Erteleme İşlemi İçin Herhangi Bir Başvuru Şartı Aranmıyor!

3 Ay Erteleme İşlemi İçin Herhangi Bir Başvuru Şartı Aranmıyor! Alınan karara göre 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarı ile itfa edilmeyen borçlar, herhangi bir başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayıları değiştirilmeden 3 ay süre ile ertelenmiş bulunmaktadır.

Erteleme dönemi boyunca taksit – anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmı için tutara yönelik banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecektir. Alınan karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına yönelik taahhütname alınacaktır. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkartılacaklardır. Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecektir. Alınan karar 1 Temmuz 2020 itibarı ile geçerli olacaktır.

Bankalar Kurban Bayramı Kredi Kampanyalarını Açıklandı!

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar, Limiti Ne Kadar?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.