emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Araç Sorgulama

Araç Sorgulama
14.03.2016

Günümüzde pek çok işlem online olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kurumlarında bu konuda gösterdiği hassasiyet dolayısıyla artık bir işlem için kuruma gidip bir sürü evrak ile uğraşma ve sıra bekleme derdinden kurtulmuş olduk. İnternetten yapacağımız işlemlerden bazıları da araçlar ile ilgilidir. Araç sorgulama işlemi online gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasındadır. Bu sorgulama işlemi ile aracın çalıntı ya da rehin olma durumu, kaza veya hasar durumu, trafik cezalarının ya da ödenmemiş borçların gecikme zammı ile son durumun ne olduğu gibi araç ile ilgili her türlü bilgiye erişebilirsiniz. Araç sorgulama işlemi ikinci el araç alımı yapacak olan kişilerin kullanması gereken olan bir uygulamadır. Alacakları araç ile ilgili araç sahibinin haricinde aracın ne kadar güvenilir olduğu gibi hatta üzerinden hangi durumlar geçtiyse tamamına erişebilirsiniz.

Aynı zamanda araç sahiplerinin de araçları hakkında gerekli bilgileri bulabileceği bir sorgulama işlemidir. Özellikle trafikte seyir halindeyken habersiz yazılan trafik cezalarının artmadan önüne geçebilmek adına düzenli olarak takip etmelerini sağlar. Araç sorgulama işleminizi iki farklı sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan ilki E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi yardımı ile yapılabilirken bir diğeri de Gelir İdaresi Daire Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden şifresiz olarak birkaç bilgi yardımı ile yapılabilir. Yazımızın devamında her iki sistem üzerinden de işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi bünyesindeki pek sorgulama işlemi ile bağlı olduğu kurumların kullanıcılarına kolaylık sağlar. Araç sorgulama işlemi için tüm E-Devlet sistemi üzerinden yapılan işlemlerde olduğu E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Sorgulama işlemi için öncelikle yazının sonunda bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Sonrasında açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrulama” butonuna tıklayınız.
7

Sonrasında adımlar çok basit. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi doğru bir şekilde girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklamanız yeterlidir.

e-devlet1111

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

GİB Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama işlemi eskiden Gelir İdaresi Başkanlığı’na bizzat kendiniz giderek yapılabilir durumdaydı. Fakat artık pek çok kurumun online hizmet verme olanağı oluştuğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı da İnternet Vergi Dairesi uygulaması ile kendi web sitesi üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Yapacağınız işlem için bazı kişisel bilgileriniz dışında herhangi bir şifreye ihtiyacınız yoktur. İşleminize başlamak için ilk olarak yazının sonunda sizler ile paylaştığımız bağlantı linkine tıklayınız. Gelecek olan sayfa içerisinde resimde de gösterdiğimiz alanlara gerekli bilgilerin girilmesi gerekir. Aracınızın plaka bilgisini girmenizi ve özel plakaya durumunuzu ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ olarak belirtmeniz istenecektir. Devamında T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı ilgili kutulara giriniz. Son olarak işaretlenmiş yerin en altında sizden istenmekte olan tescil tarihini de giriniz. Ayrıca sizden istenenleri doldururken kırmızı ile yazılmış olan kısımdaki bilgilendirmeyi okuyarak daha doğru bilgiye erişebilirsiniz. İstenen bilgilerin tamamının eksiksiz bir şekilde girilmesinden sonra bilgilerinizin doğruluğundan emin olup “Tamam” butonuna tıklayınız.

trafik borc1

Bu şekilde araç ile ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

GİB Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.