emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Aracım Nereye, Hangi Otoparka Çekildi? Hemen Sorgula

Aracım Nereye, Hangi Otoparka Çekildi? Hemen Sorgula
26.08.2022

Çekilen araç sorgulama işlemleri teknolojinin hayatımıza bu kadar girmediği dönemlerde oldukça sıkıntılıydı. Ancak artık teknoloji sayesinde online olarak hiçbir yere gitmeden, başvurmadan da araç çekilme sorgulaması yapılabiliyor. Sorgulama işlemi için SMS ya da internet sorgulaması yapılabiliyor.

Araç Neden Çekilir?

Araç çekilme nedenleri eskiye oranla kısıtlandı. Eskiden park edilemez ibaresi bulunan her yerden araçlar çekilebiliyordu. Ancak şehirleşmenin ve araç sayısının hızla büyümesi nedeniyle hatalı park eden tüm araçları çekmek imkânsız hâle geldi. Bu nedenle bununla ilgili yönetmelikler de değiştirildi. Eğer aşağıda saydığımız nedenler yoksa artık araç çekilmek yerine sadece ceza kesiliyor.

Genelgeye göre araçların çekilme sebepleri:

 • Duraklamanın yasak olduğu yerlere park etmek
 • Geçiş yolları önünde ve üzerinde park etmek
 • Belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden 5 metrelik mesafe içinde park etmek
 • Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten  işaret levhalarına 15 metrelik mesafe içinde park etmek
 • Üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda ve üç veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir düzenleme veya işaretleme yapılmadıkça sağ şerit dışındaki şeritlerde park etmek
 • Üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda ve üç veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir düzenleme veya işaretleme yapılmadıkça sağ şerit dışındaki şeritlerde park etmek
 • Geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından 15 metrelik mesafe içinde park etmek
 • Kamunun faydalandığı yerlerin giriş çıkış kapılarının önünde ve her iki yönünde 5 metrelik mesafe içinde park etmek
 • Belirli kişilerin ve tatil günleri dışında, kurum ve kuruluşların araçları için ayrılmış ve bir işaretle belirlenmiş park yerlerinde park etmek
 • Yukarıda sayılan yerler dışında kalan fakat belirgin şekilde trafik düzenini ve trafik güvenliğini etkilediği görülen, sahibi bulunamayan ve yasak yerde olmasa bile genel güvenlik bakımından tehlike yarattığı anlaşılan araçlar da çekilir.

Araç Çekme Yetkisi Kimlerde Vardır?

Araç çekme yetkisi geçmişte Trafik Vakfındaydı. Şimdi ise Trafik Derneğine geçti. Araç çekme işlemlerini ülke genelinde trafik zabıtası yapıyor. Ancak trafik zabıtasının görev yapmadığı yerlerde ya da bulunmadığı durumlarda genel zabıta da araç çekme yetkisine sahiptir.

Yerleşim birimlerinden uzaktaki karayollarında taşıt yolu üzerinde mecburi haller dışında, gerekli önlemleri almadan park eden araçlar; yolun yapım ve bakımından sorumlu kurum ve kuruluşlar tarafından çekilebilmektedir.

Çekilen Araç Cezası Nasıl Ödenir?

Araç çekilme cezasını ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı ilgilenmektedir. Ceza ödeyecek kişi Gelir İdaresi resmi web sayfasından bu işlemi online olarak yapabilir. Bunun için ana sayfada yukarıdaki kırmızı bant üzerindeki “e-İşlemler” yazısına tıklanır. Ardından sırasıyla “Borç Sorgulama ve Ödeme” ve “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” seçeneklerine tıklanır.

Bu işlemlerin ardından gelen sayfadan kişisel bilgiler girilerek üye olunur. Eğer daha önce olunmuş bir üyelik varsa bilgiler ve şifre ile sisteme girilir. Bu kısımda sisteme giriş için e-Devlet uzantısı da var. E-Devlet kullananlar için orada kayıtlı şifre ve bilgilerle de sisteme girilebilmektedir. Ayrıca elden ve nakit olarak ödenecek cezalar için PTT ve bankaların ATM cihazları kullanılabilmektedir.

Çekilen Araç Cezası Ödeme Seçenekleri Neler?

Çekilen araç cezası ödeme seçenekleri online olarak çok çeşitlilik göstermekte. Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi üzerinden aşağıdaki seçeneklerle ödeme yapılabiliyor:

 • Referans numarası ile ödeme
 • Ödeme planı numarası ile yapılandırarak ödeme
 • Belge numarası ile ödeme
 • Yabanılar için potansiyel vergi kimlik numarası ile ödeme
 • Yabancı plakalı araç ödemeleri
 • MTV ve trafik para cezası ödeme

İSTMOP Çekilen Araç Sorgulama

Çekilen araç sorgulaması işlemleri için farklı çözümler var. Bunların başında gelen ve en güvenilir olanı ise e-devlet sistemi. Artık neredeyse her türlü resmi işin yürütülebildiği bir sistem hâline gelen e-devlet sistemine girilip “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama (Gerçek Kişi)” ya da “ Araçlarım (Tüzel Kişi)” seçeneklerinden aratılabilir. Eğer kişi kendi üzerine kayıtlı kişisel aracının hangi otoparka çekildiğini sorgulatmak istiyorsa ilk seçeneği, şirkete kayıtlı bir aracı aratmak istiyorsa ikinci seçeneği seçmelidir.

E-devlet uygulaması dışında bazı özel arama motorlarında da araç çekilme sorgulaması yapılabiliyor. Ayrıca İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için özel olarak oluşturulmuş bir web sayfası da mevcut. İstanbul Mobil Otopark Projesi adındaki kuruluşun sitesinden “aracın çekildiği tarih” ve “plaka bilgisi” girildiğinde çekilen aracın İstanbul’un neresinde olduğu öğrenilebiliyor.

SMS ile Çekilen Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çekilen aracı SMS ile sorgulamak internet üzerinden yapılan aramalar gibi ücretsiz değil. Operatörün fiyatlandırma politikasına da bağlı olmakla birlikte azami 2 TL hizmet ücreti var. Bu hizmetten faydalanmak için “Park-boşluk- araç plakası” yazılarak 1550’ye SMS atmak gerekiyor. Bu SMS’e cevap olarak otopark bilgisi, otopark ücreti ve çekilme sebebinin olduğu bir mesaj gönderiliyor.

E-Devlet ile Çekilen Araç Sorgulama

Çekilen aracı e-devlet ile sorgulamak en pratik ve güvenilir yöntem olarak kabul ediliyor. Eğer araç şahsın kendi adına kayıtlı ise; e-devlet üzerinden aracın nerede olduğunu, ne kadar otopark ücreti olduğunu ve cezayı birkaç adımla öğrenebilir. Bunun için e-devlet’e üye girişi yapıldıktan sonra Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama (Gerçek Kişi) sayfasına girmesi yeterlidir. Tüm bilgiler doküman olarak görüntülenebilir.

Eğer araç bir şirkete ya da kuruma aitse; yine yukarıdaki adımlar ile bu kez Araçlarım(Tüzel Kişi) sayfasından bakılabilmektedir. Ancak buradan bilgi alabilmek için e-devlet sistemine üye girişi yapan şahsın Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nde bu hizmeti alabileceği bir ticari işletme kayıtlı olmalıdır.

Çekilen Araç Nasıl Geri Alınır?

Çekilmiş aracı geri almak için araç sahibinin kendisi gitmelidir. Araç sahibinin kendisi ya da muvafakatnamesi olmayan kişilere araç güvenlik nedeniyle verilmez. Ancak bu şahsa kayıtlı araçlar içindir. Tüzel kişi yani şirket araçları, şirket imzalı belge ile teslim alınabilir. Araç teslimi için kimlik ve trafik tescili ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ceza İşlemleri Büro Amirliği’ne gidilir. Buradan alınacak çıkış belgesi ile aracın çekildiği otoparka giderek araç teslim alınabilir.

Araçlar Neden Otoparka Çekilir?

Aracı otoparka çekme nedeni getirilen düzenleme ile değişikliğe uğradı. Sadece aracın yanlış yere park edilmesinden araç çekilmesi artık yapılmıyor. Tarafik ve hayat akışına engel teşkil edecek durumlarda araçlar, sorun olmaktan kalkması ve güvende olması için otoparklara çekilmektedir. Ayrıca otoparka çekilen araçlara ulaşım çok daha rahat olmaktadır. En yakın otoparka götürüldüğü için ve araç çekilme sorgulaması sisteminin ilerlemesi nedeniyle süreç kolaylaşmıştır.

T.C Kimlik No İle Ehliyet (Sürücü) Belgesi Sorgulama

Plakadan EDS, Radar ve Hız Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama Plakaya Göre

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.