Trafik

Aracım Hangi Otoparka Çekildi? Çekilen Araç Sorgulama

Çekilen araç sorgulama işlemleri teknolojinin hayatımıza bu kadar girmediği dönemlerde oldukça sıkıntılıydı. Ancak artık teknoloji sayesinde online olarak hiçbir yere gitmeden, başvurmadan da araç çekilme sorgulaması yapılabiliyor. Sorgulama işlemi için SMS ya da internet sorgulaması yapılabiliyor.

Araçlar Neden Çekilir?

Araçların çekilmesi, çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. En sık yaşanan durumlardan biri hatalı parktır. Araçların park etmesinin yasak olduğu noktalara park yapıldığı takdirde ceza uygulanır. Park yapılması yasak olan alanlar şunlardır:

 • Yaya kaldırımları
 • Geçitler
 • Kavşaklar
 • Okul geçitleri
 • Yangın söndürme alanlarının yanı
 • Engelli parkı yapılabilecek alanlar

Yukarıda sıralananların yanı sıra muayenesi olmayan araçlar da trafik polisleri tarafından görüldüğü yerde çekilir. Aynı zamanda çeşitli nedenlerle trafiğe çıkması yasaklanan araçlar da aynı durumla karşılaşır.

Trafik kurallarına uygun hareket ettiğiniz takdirde aracın çekilmesi gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Aracınızı otoparka park etmek ve park yapmayı düşündüğünüz alanda yasak olup olmadığını öğrenmek gerekir. Bu sayede otoparka çekilme gibi bir durum söz konusu olmaz. Aracınızı, çekildikten sonra ücreti ödemeniz ve araç sahipliğini kanıtlamanız halinde teslim alabilirsiniz.

Araç Çekme Yetkisi Kimlerde Vardır?

Araç çekme yetkisi geçmişte Trafik Vakfındaydı. Şimdi ise Trafik Derneğine geçti. Araç çekme işlemlerini ülke genelinde trafik zabıtası yapıyor. Ancak trafik zabıtasının görev yapmadığı yerlerde ya da bulunmadığı durumlarda genel zabıta da araç çekme yetkisine sahiptir.

Yerleşim birimlerinden uzaktaki karayollarında taşıt yolu üzerinde mecburi haller dışında, gerekli önlemleri almadan park eden araçlar; yolun yapım ve bakımından sorumlu kurum ve kuruluşlar tarafından çekilebilmektedir.

Çekilen Araç Cezası Nasıl Ödenir?

Araç çekilme cezasını ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı ilgilenmektedir. Ceza ödeyecek kişi Gelir İdaresi resmi web sayfasından bu işlemi online olarak yapabilir. Bunun için ana sayfada yukarıdaki kırmızı bant üzerindeki “e-İşlemler” yazısına tıklanır. Ardından sırasıyla “Borç Sorgulama ve Ödeme” ve “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” seçeneklerine tıklanır.

Bu işlemlerin ardından gelen sayfadan kişisel bilgiler girilerek üye olunur. Eğer daha önce olunmuş bir üyelik varsa bilgiler ve şifre ile sisteme girilir. Bu kısımda sisteme giriş için e-Devlet uzantısı da var. E-Devlet kullananlar için orada kayıtlı şifre ve bilgilerle de sisteme girilebilmektedir. Ayrıca elden ve nakit olarak ödenecek cezalar için PTT ve bankaların ATM cihazları kullanılabilmektedir.

Çekilen Araç Cezası Ödeme Seçenekleri Neler?

Çekilen araç cezası ödeme seçenekleri online olarak çok çeşitlilik göstermekte. Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi üzerinden aşağıdaki seçeneklerle ödeme yapılabiliyor:

 • Referans numarası ile ödeme
 • Ödeme planı numarası ile yapılandırarak ödeme
 • Belge numarası ile ödeme
 • Yabanılar için potansiyel vergi kimlik numarası ile ödeme
 • Yabancı plakalı araç ödemeleri
 • MTV ve trafik para cezası ödeme

İSTMOP Çekilen Araç Sorgulama

Çekilen araç sorgulaması işlemleri için farklı çözümler var. Bunların başında gelen ve en güvenilir olanı ise e-devlet sistemi. Artık neredeyse her türlü resmi işin yürütülebildiği bir sistem hâline gelen e-devlet sistemine girilip “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama (Gerçek Kişi)” ya da “ Araçlarım (Tüzel Kişi)” seçeneklerinden aratılabilir. Eğer kişi kendi üzerine kayıtlı kişisel aracının hangi otoparka çekildiğini sorgulatmak istiyorsa ilk seçeneği, şirkete kayıtlı bir aracı aratmak istiyorsa ikinci seçeneği seçmelidir.

E-devlet uygulaması dışında bazı özel arama motorlarında da araç çekilme sorgulaması yapılabiliyor. Ayrıca İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için özel olarak oluşturulmuş bir web sayfası da mevcut. İstanbul Mobil Otopark Projesi adındaki kuruluşun sitesinden “aracın çekildiği tarih” ve “plaka bilgisi” girildiğinde çekilen aracın İstanbul’un neresinde olduğu öğrenilebiliyor.

SMS ile Çekilen Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çekilen aracı SMS ile sorgulamak internet üzerinden yapılan aramalar gibi ücretsiz değil. Operatörün fiyatlandırma politikasına da bağlı olmakla birlikte azami 2 TL hizmet ücreti var. Bu hizmetten faydalanmak için “Park-boşluk- araç plakası” yazılarak 1550’ye SMS atmak gerekiyor. Bu SMS’e cevap olarak otopark bilgisi, otopark ücreti ve çekilme sebebinin olduğu bir mesaj gönderiliyor.

E-Devlet Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama

E-Devlet üzerinden çekilen araç sorgulama işlemi için sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş için Google’a girebilir ve ardından arama alanına turkiye.gov.tr yazabilirsiniz. Bu sayede e-Devlet linkine ulaşabilirsiniz. Çıkan ekranda e-Devlet yazan alana tıklayarak ilgili kısma erişebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın alt kısmında bulunan “E-Hizmet Kategorileri” alanına ulaşmalısınız. Ardından “Trafik ve Ulaşım” yazan kısma tıklamalısınız.

Trafik ve Ulaşım” kısmından “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” yazan alana tıklamalısınız. Bu sayede üzerinize kayıtlı tüm araçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sorgulama işlemini sadece kendi üzerinize olan araçlar için yapabilirsiniz. Kullanıcısı olduğunuz araçlar için sorgulama işlemleri araç sahibi tarafından yapılmalıdır.

E-Devlet üzerinden otopark sorgulama alanına arama çubuğunu kullanarak da erişebilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan arama çubuğuna otopark yazmanız yeterlidir.

Çekilen araç sorgulama için “Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama” seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu kısımdan otopark bilgisi edinebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sitesinden Çekilen Araç Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden çekilen araç sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce egm.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Ardından menü kısmında yer alan “İşlemler” seçeneğine tıklamalısınız.

İşlemler seçeneğinden “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” yazan kısma tıklamanız gerekir.

Sorgulama ekranında karşınıza farklı seçenekler çıkar. Bu ekrandan plakaya göre sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamayı hem gerçek hem de tüzel kişi için yapabilirsiniz. Her iki seçeneğe de tıkladığınızda sistem sizi e-Devlet’e yönlendirir. E-Devlet üzerinden araçlarınızın hangi otoparkta olduğunu öğrenebilirsiniz.

Çekilen Araç Nasıl Geri Alınır?

Çekilmiş aracı geri almak için araç sahibinin kendisi gitmelidir. Araç sahibinin kendisi ya da muvafakatnamesi olmayan kişilere araç güvenlik nedeniyle verilmez. Ancak bu şahsa kayıtlı araçlar içindir. Tüzel kişi yani şirket araçları, şirket imzalı belge ile teslim alınabilir.

Araç teslimi için kimlik ve trafik tescili ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ceza İşlemleri Büro Amirliği’ne gidilir. Buradan alınacak çıkış belgesi ile aracın çekildiği otoparka giderek araç teslim alınabilir.

Araçlar Neden Otoparka Çekilir?

Aracı otoparka çekme nedeni getirilen düzenleme ile değişikliğe uğradı. Sadece aracın yanlış yere park edilmesinden araç çekilmesi artık yapılmıyor. Tarafik ve hayat akışına engel teşkil edecek durumlarda araçlar, sorun olmaktan kalkması ve güvende olması için otoparklara çekilmektedir.

Ayrıca otoparka çekilen araçlara ulaşım çok daha rahat olmaktadır. En yakın otoparka götürüldüğü için ve araç çekilme sorgulaması sisteminin ilerlemesi nedeniyle süreç kolaylaşmıştır.

Çekilen Araç İçin Neresi Aranır?

Çekilen araç için aranacak yer yoktur. Ancak SMS üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için 1550’ye mesaj atmanız gerekir. Mesaja Park yazıp boşluk bırakmalı, arkasından aracın plakasını yazmalısınız. Bu şekilde sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Bağlanan Araç Nasıl Alınır?

Bağlanan aracı almak için belirli adımları izlemelisiniz. İzlemeniz gereken adımlardan önce aracın sadece sahibi tarafından geri alınabileceğini bilmelisiniz. Bunun dışında herhangi bir kişinin aracı alması mümkün değildir. Ancak vekâletname yoluyla da aracın teslim alınması mümkündür. Bunun için araç sahibinin noterde belli bir kişiye vekâletname vermesi gerekir.

Yediemin Otopark Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yediemin otopark sorgulama yapmak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet’e şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama alanına otopark yazarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz. Girmeniz gereken kısım “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” yazan alandır. Buradan otoparkı öğrenerek gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğünden de sorgulama yapılabilir. Otopark sorgulama işlemi, SMS aracılığıyla yapılabilir. Bunun için 1550’ye mesaj göndermeniz gerekir. Mesajda plakanızı yazmalısınız.

 • İstanbul Arabam Nereye Çekildi?

İstanbul’da aracınızın çekildiği yeri öğrenmek için yine e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. İstanbul, çok kalabalık bir şehir olduğu için sık sık araçların çekilmesi gerekebilir. Bu nedenle araç sorgulama işlemi İstanbul’da ayrı bir öneme sahiptir.

 • Çekilen Araç Sorgulama İzmir’de Nasıl Yapılır?

Çekilen araç sorgulama işleminin İzmir’de yapılması için e-Devlet hizmeti kullanılır. İzmir için özel bir sorgulama yöntemi söz konusu değildir. Hem e-Devlet hem de Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir.

 • Ankara Çekilen Aracım Nerede?

Ankara çekilen aracın yerini öğrenmek için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Bu adrese giriş yaptıktan sonra çekici sorgulama kısmından aracınızın yerini öğrenebilirsiniz. Sorgulama için egm.gov.tr adresini de kullanabilirsiniz.

Otoparka Çekilen Aracı Almazsak Ne Olur?

Otoparka çekilen aracın alınmaması halinde satışı gerçekleştirilir. Bu durum trafikten men edilen araçlar için geçerlidir. Trafikten men edilen ve en geç altı ayda alınmayan araçlar hazineye ait olarak kabul edilir. Sonuç olarak satışı gerçekleştirilir.

Araç sahiplerine bu konuya ilişkin tebligat gönderilir. Satış sonrasında alınan tutar emanet olarak bekletilir. Eğer beş sene içerisinde araç sahibi başvuru yaparsa gerekli masraflar düşüldükten sonra kalan tutarı alabilir. Eğer beş sene içinde başvuru yapılmazsa para hazineye aktarılır. Çekilen araç sorgulama işlemi neticesinde aracın otoparktaki durumu öğrenilebilir.

T.C Kimlik No İle Ehliyet (Sürücü) Belgesi Sorgulama

Plakadan EDS, Radar ve Hız Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama Plakaya Göre

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir