• Başbakanlık Bursu Sorgulama


  Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte gerek lise düzeyinde gerekse lisans düzeyinde eğitim alan ve maddi sıkıntısı olan öğrencilerin burs bulma sıkıntısı da başladı. Burs için en çok tercih edilen kurumlardan biri TC. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Bu vakıf öğrencilere Başbakanlık bursu vermektedir ve biz de bu yazımızda Başbakanlık bursu sorgulama ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattık.


  Başbakanlık Bursu Nedir?

  Başbakanlık bursu, VGM tarafından maddi durumu yetersiz, ortaöğretim ya da yükseköğretim düzeyinde eğitim alan öğrencilere 2012 yılından beri verilen karşılıksız burstur. 2016-2017 eğitim öğretim dönemi için belirlenen miktar her öğretim yılı için 8 ay süreyle verilecek 200,000 TL’dir. Kendisine burs tahsis edilen öğrencilerin her türlü işlem ve takibi bulundukları ilin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. Başbakanlık bursu sorgulama işlemleri için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayabilirsiniz.

  Kimlere Başbakanlık Bursu Verilmez?

  Başbakanlık bursu, en az asgari ücret düzeyinde sürekli geliri olan yahut çalışmakta olan öğrencilere, eğitimini Polis Akademisi’nde alanlara, azami eğitim sürelerini uzatmış öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, herhangi bir devlet kurumundan eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere verilmez.

  Kimler Başbakanlık Bursuna Başvurabilir?

  Başbakanlık bursu sorgulama işlemlerinin yanında Başbakanlık bursundan kimlerin faydalanacağı da önemlidir. Başbakanlık bursuna başvuru için öğrenci olmak  ve yukarıdaki durumlar dışında kalmak haricinde bir koşul bulunmamaktadır fakat başvuru sırasında beyan edilen bilgiler ışığında maddi durumun yetersiz olması gereklidir.

  Başbakanlık Bursuna Nasıl Başvurulur?

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Bursu için başvurular 19 Eylül 2016 – 19 Ekim 2016 tarihleri arasında VGM’nin internet sitesinden yapılabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  VGM Yükseköğrenim Bursu için ise başvurular 15 Eylül 2016 – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında yine VGM’nin internet sitesi üzerinden yapılabilir. Başvurular telefon ya da tablet gibi sitelerin mobil versiyonunu kullanan cihazlardan değil bilgisayar üzerinden yapılmalıdır.

  Yalnız bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta başvuru yapacak kişinin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen yükseköğrenim bursunu almıyor olmasıdır. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu sonuçları KYK Yükseköğrenim Bursu sonuçlarından daha sonra açıklanmakta, KYK’den burs alan bir öğrencinin başvurusu otomatik olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuru sisteminden düşmektedir.

  Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu başvuru formunu doldururken önce öğrencinin nüfus bilgileri nüfus cüzdanıyla eşleşecek şekilde, doğru olarak girilmelidir. Zaten aksi halde sistem hata vereceğinden başvurunun alınması ne yazık ki mümkün olmayacaktır. İkinci alan olan “Üniversitede Okuyan Kardeşler” kısmına 25 yaşından küçük ve lisans düzeyinde eğitim almakta olan kardeşlerin bilgileri doğru olarak girilmelidir. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen karşılıksız burs, aynı aileden yalnızca bir öğrenciye verildiği için bu bilgiler önem arz etmektedir. Ardından öğrencinin ailesiyle ve öğrenim durumuyla ilgili bilgilerin girilmesi gerekir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gerekli gördüğü durumlarla öğrenciyle iletişim sağlayabilmesi için gerekli bilgiler de girilip önceden verilen bilgilerin doğruluğu onaylanarak başvuru tamamlanır. Başvurunun tamamlandığını bildiren belgenin kaydedilip çıktısının alınması ya da belge referans numarasının bir yere not alınması öğrencinin olumsuz bir durumda hak talebini sağlayacağından ötürü, tavsiye edilir.

  Başvuru sürecinin tamamlanıp belgenin onaylanmasından sonra öğrencinin anne ya da babasının vefatı dışında hiçbir durumda başvuru sırasında verilen bilgilerin değişikliği talep edilemez.

  Başvuru süreciyle ilgili ayrıntılı bilgi 2016 – 2017 Öğretim Dönemi Yükseköğrenim Bursu Başvuru Kılavuzu’ndan edinilebilir.

  Başbakanlık Bursu Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

  Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun sonuçlarının açıklanmasından sonra, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs başvurularının değerlendirme ve sonuç açıklama işlemlerine ait duyurular TC. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kendi sitesindeki “Duyurular” adresinden yapılmaktadır. Burs hakkı kazanan öğrencilerin burs ödemeleri sadece ilk yıl için Ocak-Mayıs ayları arasında aylık 200,000 TL olarak, sonrası yıllarda da Ekim-Mayıs ayları arasında bulundukları il müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

  Başbakanlık Bursu Sorgulama için TIKLAYINIZ!

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Bursu Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Başbakanlık Bursu Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın