emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 VGM Burs Sonuçları Sorgulama Ekranı

2022 VGM Burs Sonuçları Sorgulama Ekranı

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sonucu öğrenme işlemleri için kurum web sitesi üzerinden sorgulama modülü açıldı! Ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencileri ile birlikte yabancı uyruklu öğrenciler için her ay olmak üzer 8 ila 9 ay süre ile verilen Vakıflar Genel Müdürlüğü 2022 yılı burs sonuçları belli oldu.

Okurlarımız, geçtiğimiz yılın Kasım ayında sonlanan başvuru süreci ardından yapılan değerlendirme ile hak sahiplerinin belirlendiği burs sonuçlarına ulaşmak için VGM burs sonuçları sorgulama ekranları aracılığı ile 2022 yılında hak sahipliği kazanıp kazanamadıklarını teyit edebilirler.

VGM Bursu Nedir?

VGM bursu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Eğitim Yardımları” kapsamında ortaöğretim ve yükseköğretim düzeyinde eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı öğrenciler ile yabancı uyruklu öğrencilere aylık olarak ödenen maddi eğitim yardımıdır. VGM bursu; ilkokul, ortaokul, lise, ön lisans ve lisans öğrencilerine bir eğitim yılı boyunca (8 – 9 ay) aylık olarak verilmektedir.

Kimlere VGM Bursu Verilir?

VGM bursu alabilecek kişiler 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü burs yönetmeliklerine göre belirlenmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), her eğitim-öğretim yılında gerekli koşulları sağlayan ortaöğretim ve yükseköğretim öğren öğrencilere burs vermektedir. Bu nedenle VGM bursu alabilecek kişiler aşağıdaki ortaöğretim ve yükseköğretim nezdinde sıralanmaktadır:

 • VGM Ortaöğrenim Bursu

VGM ortaöğretim bursu Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı örgün ve resmi okullarda öğrenim gören öğrencilere verilmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bu burs kapsamı içinde yer almaktadırlar.

 • VGM Yükseköğrenim Bursu

VGM yükseköğretim bursu Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi ön lisans ve lisans programı öğrenciler, bu burs kapsamında Ekim ve Mayıs ayları arasındaki 8 aylık dönemde Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs alabilmektedirler.

 • Kimler VGM Bursundan Yararlanamaz?

VGM’den burs alamayacak öğrenciler ortaöğretim ve yükseköğretim için ayrı ayrı belirlenmektedir. Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler ile VGM’den muhtaç aylığı alan öğrenciler, ortaöğretim bursundan yararlanamamaktadırlar. Ayrıca MEB’e bağlı olsa da anasınıfında eğitim gören öğrenciler ile T.C. vatandaşı olmayan öğrenciler de VGM ortaöğretim bursundan yararlanamamaktadırlar.

Yükseköğrenim bursu içinde ilgili sınırlandırma Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğretim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesi kapsamı belirler. İlgili maddeye göre; yabancı uyruklu, polis akademisi, sürekli bir işte çalışarak minimum asgari ücret düzeyinde gelir elde eden, yüksek lisans ya da doktora yapan, VGM’den muhtaçlık aylığı alan, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı/burs alan ve bir önceki eğitim yılında VGM bursu alırken başarısız olan öğrenciler yükseköğrenim bursu kapsamı dışında tutulur.

2022 VGM Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

VGM burs başvurusu sonuçları açıklandı. Kasım ayı içerisinde tamamlanan VGM burs başvurularına ilişkin Vakıflar Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesapları ve https://www.vgm.gov.tr/ adresi üzerinden yaptığı açıklamada 2022 yılı verilecek olan ortaöğretim, yükseköğretim ve yabancı uyruklu burslarına ilişkin başvuruların neticelendirildiğini duyurdu. Başvuru sonuç ekranlarına ulaşmak isteyen okurlarımız sorgulama işlemleri için “VGM” adresi üzerinden her burs tipi için ayrı ayrı verilen linkleri kullanarak işlemlerini tamamlayabilirler.

Ortaöğretim VGM Burs Sonuçları

VGM ortaöğretim burs başvuru sonuçları açıklandı ve T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesinde yayımlandı. Sürece ilişkin bilgi almak ve hak sahipliği elde edilip edilmediğini teyit etmek için “Sonuçlar” adresi üzerinden ortaöğretim VGM burs sonuçları sorgulama yapılabilmektedir. Sorgulama ile birlikte hak sahipliği elde ettiği bilgisine ulaşan öğrenciler, Ekim – Haziran ayları arasındaki 9 aylık süre zarfında ortaöğretim bursundan yararlanabilecekler.

Yükseköğretim VGM Burs Sonuçları Ekranı

VGM yükseköğretim burs sonuçları yine Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden erişime açıldı. İhtiyaç sahibi ve istenen şartları sağlayan adayların Kasım 2022’de yaptıkları burs başvuru sürecini değerlendirmeyi tamamlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, kimlerin hak sahipliği elde ettiğine yönelik açıklamayı web sitesi üzerinden paylaşarak sorgulama ekranını kullanıma açtı.

Adaylar, sorgulama ekranına yine “Sonuçlar” ekranı üzerinden ulaşabilirler. Ulaşılan ekranda başvuruya ait istenen bilgilerin girişinin tamamlanması ile birlikte sadece birkaç dakikalık bir işlem süresi sonrası işlem sonuçlandırılır.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler VGM Bursu Alabilir Mi?

Yabancı uyruklular için VGM burs prosedürleri geçmiş yıllara göre esnetildi. VGM bursları için Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşlığı ön şartı bulunmaktaydı. Güncel durumda ise vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi adına Vakıflar Genel Müdürlüğünce, öğrenim için ülkemize gelen yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerine de burs verilmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler sadece ortaöğrenim bursundan yararlanamamaktadırlar.

Yabancı uyruklu öğrencilerin de başvuru sürecini sonlandırdığı VGM yükseköğrenim burslarında sonuçlar belli oldu. Türkiye’de okumak için gelen yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencileri, burs başvuru sonuçlarına ilişkin sonuç ekranına “Sonuç” adresi üzerinden ulaşabilmekteler.

Başbakanlık Bursu Şartları Neler?

Başbakanlık VGM bursu başvuru ön koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Başvuruda bulunacak adayın, Kredi Yurtlar Kurumundan (KYK) burs almıyor olması,
 2. Aileden herhangi bir bireyin VGM bursu almıyor olması,
 3. Ortaöğrenim bursu için MEB’e bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim görülmesi,
 4. Yükseköğrenim bursu için ön lisans ya da lisans eğitimi alınıyor olması,
 5. İhtiyaç sahibi olunması,
 6. Kamu kurumlarından burs ya da eğitim yardımı alınmıyor olması,
 7. Bir önceki yıl VGM bursundan yararlanılırken eğitim hayatında başarısız olunmaması,
 8. VGM burs başvurusunun belirtilen tarihler arasında tamamlanmış olması gereklidir.

VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

VGM burslarına başvurular her yıl belirlenen tarihler arasında dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvurular için https://www.vgm.gov.tr/ adresi üzerinden ulaşılan T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) resmi web sitesi kullanılmaktadır.

2022 yılı bursları için 15 Ekim – 30 Ekim tarihleri arasında Ortaöğretim, 1 – 15 Kasım tarihleri arasında ise yükseköğrenim ve yabancı uyruklu burs başvuruları alınmıştır. Bu tarihler arasında VGM web sitesi üzerinden açılan burs başvuru ekranı kullanılarak kuruma talep iletilebilmektedir.

2022 VGM Burs Ücreti Ne Kadar?

VGM burs ücretleri yeni yılda ilgili yönetmelikler doğrultusunda revize edildi. Yapılan son değişiklikle birlikte ortaöğrenim, yükseköğrenim ve yabancı uyruklu öğrenci bursları güncel tutarları şu şekildedir:

 1. Ortaöğrenim VGM bursu 100,00 TL
 2. Yükseköğrenim VGM bursu 400,00 TL
 3. Yabancı uyruklu öğrenci bursu 600,00 TL

VGM Bursları Nasıl Ödenir?

VGM burs ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Ödemeler, hak sahibi öğrencilere her ayın 10’una kadar banka hesapları üzerinden yapılmaktadır. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ödemelerde burs başvurusu yapan öğrenciler, ödeme alabilmek için ilk olarak Vakıf Katılım Bankası’ndan hesap açarak, banka hesap numarasını gösteren banka dekontunu ödemeyi yapacak Bölge Müdürlüğüne iletmelidir.

Eğer ikamet edilen yerde Vakıf Katılım Bankası bulunmuyorsa hak sahipleri, ödemeden yararlanabilmek için Ziraat Bankası’ndan hesap açabilirler. Yine Ziraat Bankası’na ait hesap no bilgisinin yer aldığı banka dekontunun bölge müdürlüğüne ulaştırılması gereklidir. Hak sahipliğini teyit etmek adına VGM burs sonuçları sorgulama yapan ve hak sahibi olduğunu öğrenen öğrenciler, ilk olarak Vakıf Katılım ya da Ziraat Bankası üzerinden hesap açılışını gerçekleştirerek Bölge Müdürlüklerine ulaştırmalıdırlar.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği

İBB Burs Başvurusu, Sonuçlarını Öğren

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.