emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Başbakanlık Bursu Sorgulama Ve Sonuçları Ekranı

Başbakanlık Bursu Sorgulama Ve Sonuçları Ekranı

2019-2020 VGM Başbakanlık tarafından öğrencilere verilen burslar ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılması amacıyla 2019 yılında da sağlanacak. Bir diğer adı da Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursları olan bu burslar, ihtiyaç sahibi ortaöğrenim ve yükseköğrenim görmekte olan öğrencilere verilebiliyor. Her yıl binlerce öğrencinin başvurduğu ve belirli bir süre boyunca karşılıksız olarak ödenek aldığı Başbakanlık bursları 2019 yılında da verilecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl öğrenimlerini gerçekleştirirken maddi anlamda zorlanan öğrencilere yardım sağlamak amacıyla verilen burslar Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesi aracılığıyla duyurulmakta ve başvurular alınmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün belirlediği sürede tamamlanan başvurular daha sonra değerlendirilmeye alınmakta ve ihtiyacı olduğuna karar verilen öğrencilere eğitim süreleri boyunca belirlenen miktarlarda karşılıksız burs sağlanmaktadır. Burs başvurusunda bulunmak için gerekli olan şartlar ve burs miktarları her yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce dönem şartları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Başbakanlık Bursu Tam Olarak Nedir?

Başbakanlık bursu nedir?” sorusunun cevabı ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerinin başvurularının değerlendirilerek ihtiyaç sahibi olduğuna karar verilen öğrencilere 8 ay boyunca verilen karşılıksız ödeneklerdir. Başbakanlık bursunun başvuruları duyurulduktan sonra öğrencilere başvuru süresi ve hakkı tanınır ve daha sonra yapılan değerlendirmelerle ihtiyaç sahibi olduğuna karar verilen öğrenciler açıklanarak bu öğrencilerin eğitim masrafları için 8 aylık karşılıksız ödenek sağlanır. Ortaöğrenim öğrencileri için bu süre 9 aydır. 2019 yılı itibariyle yükseköğrenim öğrencileri için planlanan aylık ödenek miktarı 250 TL’dir. Bu miktar, ortaöğrenim öğrencileri için aylık 60 TL’dir.

Başbakanlık bursu başvurusunda bulunulabilmesi için özellikle belirtilmiş olan burs veya ödemelerden faydalanmıyor olmak gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, aynı zamanda burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin belli şartları sağlıyor olmasını istemektedir ve gerekli şartlar burs başvuru ilanlarıyla birlikte açıklamaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kimseler başvuruda bulunmadan önce açıklanan şartları dikkatlice okumaları gerekmektedir.

Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihleri

VGM burs başvurusu Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirilebilecek. Ancak yükseköğrenim ve ortaöğrenim öğrencileri için son başvuru tarihleri farklı. Ortaöğrenim öğrencilerinin burs başvurusunda bulunmaları için 17 Ekim tarihine kadar Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret etmeleri gerekmekte. Yükseköğrenim öğrencileri içinse başvuru tarihi 15 Eylül – 30 Ekim olarak belirlenmiş durumda. Başbakanlık bursu başvuru hem yükseköğrenim hem de ortaöğrenim öğrencileri için Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesi aracılığıyla gerçekleştiriliyor ve başvuruda bulunacak öğrencilerin istenilen şartları yerine getirmiş olmaları isteniyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu için elden ya da posta yoluyla yapılacak olan başvurular kabul edilmemektedirler. Burs başvurusunda bulunacak olan öğrencilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret ederek ilgili başvuru ekranın istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde doldurarak başvuruda bulunmaları gereklidir ve yalnızca web sitesi üzerinden yapılacak olan başvurular yeterli olmaktadır.

Aşağıda belirtilen başvuru şartlarını yerine getirmeyen ya da eksik yerine getiren öğrencilerin başvuruları incelemeye alınmayacaktır. Aynı şekilde eksik veya yanlış bilgilerle başvuruda bulunmuş olan öğrencilerin de başvuru formları incelemeden reddedilecektir.

Başbakanlık Bursu Başvuru Şartları

Hem yükseköğrenim öğrencilerinin hem de ortaöğrenim öğrencilerinin Başbakanlık bursuna başvuruda bulunabilmeleri için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından istenen bazı şartlar bulunmakta. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Asgari ücret veya daha fazla bir ücret karşılığı sürekli bir işte çalışan öğrenciler, Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan yararlanamazlar, başvuruda bulunamazlar.
 • Askeri okul öğrencilerinin ve Polis Akademisi öğrencilerinin Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan yararlanabilmeleri söz konusu değildir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan yararlanabilmek için T.C vatandaşı olunması gereklidir. Yabancı uyruklu öğrenciler bahsedilen burs için başvuruda bulunamazlar.
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvurusunda bulunamazlar.
 • Eğitiminin ek süresinden yararlanmakta olan öğrencilerin Başbakanlık bursundan yararlanmaları mümkün değildir.
 • Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs alan öğrencilerin, Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan yararlanmaları veya başvuruda bulunabilmeleri söz konusu değildir.
 • Ancak, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi kullanmakta olan öğrencilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusunda bulunmaları ve burstan yararlanabilmeleri için herhangi bir engel bulunmamaktadır.
 • Özel okulda ya da açık öğretim okullarında eğitim görmekte olan öğrencilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan yararlanmaları mümkün değildir.
 • Başvuruda bulunacak adayın kardeşinin zaten Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs alıyor olarak görünmesi, kişinin başvurusunu geçersiz kılacaktır.
 • Kamu kurumlarından eğitimleri için karşılıksız ödenek alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvurusunda bulunamazlar.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden hali hazırda muhtaç aylığı almakta olan öğrenciler için de Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvuru imkânı bulunmamaktadır.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu, yurtiçinde eğitim görmekte olan öğrenciler için verilmekte olan bir burstur. Yurtdışında eğitim görmekte olan öğrencilerin bu burstan yararlanmaları söz konusu değildir.

VGM Başbakanlık Bursuna Nasıl Başvuru Yapılır ?

Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin ve öğrenci adaylarının ilk önce, belirtilen tarihler arasına dikkat etmesi gerekiyor. Başvurularınızı www.vgm.gov.tr adresinden yapabilirsiniz.

Başbakanlık bursu sonuçları için yukarıdaki şartların saptanabilmesi amacıyla Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu sonuçlarının açıklanmasından sonraki bir tarihte duyurulacaktır. Böylece şartların yerine getirilmesi konusunda herhangi bir karışıklığın önüne geçilmiş olacaktır.

Burs başvuruları için gerekli şartların sağlanıp sağlanmadıkları, ilgili kamu kurumu tarafından titizlikle kontrol edilmektedir. Bu sebeple, başvuruda bulunacak öğrencilerin tam ve eksiksiz şekilde başvurularını gerçekleştirmeleri önemlidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Sonuçları Tarihleri

VGM burs sonuçları  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştır. Bu sebeple “Başbakanlık bursu sonuçları ne zaman açıklanacak?” sorusunun henüz bir cevabı ne yazık ki bulunmamaktadır. Ancak başvuruda bulunan öğrencilerin, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi web sitesini düzenli olarak ziyaret etmeleri, gerçekleştirdikleri burs başvurularının sonuçları hakkında bilgi edinmelerini sağlayacaktır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesinin burslar sekmesinde yapılan duyurular sürekli olarak güncellenmektedir ve tarihler hakkında bilgi almak isteyen öğrencilerin yalnızca bu sayfadaki resmi duyuruları dikkate almaları oldukça önemlidir.

Başvurusu Kabul Edilen Öğrenciler Ne Yapmalıdırlar?

Başbakanlık burs başvuruları kabul edilen Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu almaya hak kazanan öğrencilerin yerine getirmeleri gereken bazı gereklilikler bulunmaktadır. Bu gereklilikler yerine getirildikten sonra öğrenciler burs ödemelerini belirlenen tarihlerde alabilirler.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin, öncesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesinde açıklanan belgeleriyle birlikte kendi adlarına çıkardıkları banka hesap numaraları ve dekontlarıyla müracaat etmeleri gerekmektedir.

Öğrenci, kendi adına açacağı banka hesabını bulunduğu bölgedeki bir Vakıfbank şubesinden açmalıdır. Ancak, öğrencinin bulunduğu bölgede herhangi bir Vakıflar Bankası şubesi bulunmuyorsa, öğrenci bunun yerine aynı bölgedeki uygun Ziraat Bankası şubelerinden de kendi adına bir banka hesabı açabilir ve hesap dekontu ve numarasıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne müracaat edebilir. Öğrenci bulunduğu bölgedeki Vakıfbank ve Ziraat Bankası şubelerinin lokasyonlarına bu bankaların web sitelerindeki şubeler sekmesi aracılığıyla ulaşabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne talep edilen belgelerin tamamıyla müracaat eden ve kayıtlarını kesinleştiren öğrenciler, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün burs ödeme tarihleri için belirlediği tarihlerde ödemelerini başvurdukları banka hesabı aracılığıyla alabilirler.

Ödeme süreleri yükseköğrenim öğrencileri için Ekim ve Mayıs ayları arasındadır. Burs almaya hak kazanan ortaöğrenim öğrencileri içinse burs ödemesi Ekim ve Haziran ayları da dahil olmak üzere bu aralıktaki süredir.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?

Diyanet Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.