Trafik

Trafik Borcu Sorgulama

Çağımızın getirdiği kolaylıklardan birisi de sorgulama işlemlerinin internet üzerinden yapılabilmesidir. Trafik borcu sorgulama işlemi de bu sorgulama işlemlerinden birisidir. Bu sorgulama işlemi sayesinde aracınızın üzerine herhangi bir borç olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir kuruma gidip sıra beklemeniz artık gerekmemektedir.Trafik borç sorgulama işlemi sayesinde aracınıza kesilen tüm trafik borcu makbuzlarınızı takip edebilir, borcunuz ile ilgili bilgilere ulaşabilir veya dilerseniz ödemenizi online olarak yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi sayesinde aracınızın üzerine herhangi bir nedenden ötürü borç olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede ödememeniz halinde yaşayacağınız zorlukları yaşamamış olursunuz.

Trafik borç sorgulama işleminizi iki farklı yol ile yapabilirsiniz. Bu yollardan ilki Emniyet Genel Müdürlüğü olduğu gibi diğer bir yol ise Vergi Dairesidir. Yazımızın devamında bu iki yol ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

EGM Trafik Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yapmayı seçerseniz öncelikle yazımızın devamında bulunan bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada sizden bazı kişisel bilgiler istenmektedir. Aşağıdaki resimde göstermiş olduğumuz kutucuklara isminizi, soyisminizi, T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra alt kısım da işaretlemiş olduğumuz doğrula butonuna basmalısınız.

Doğrula butonuna bastıktan sonra sayfanın alt kısmında sizlere 4 farklı seçenek sunulmaktadır. Bu sorgulama işlemlerinden size uygun olanı seçmelisiniz. Seçeneklerden size uygun olanı seçtikten sonra ise sayfa sizden aracınız veya sizinle ilgili bilgiler istemektedir. Bu bilgileri girdikten sonra Sorgula butonuna basarak Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden trafik borcu sorgulama işleminizi bitirebilir, borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

GİB Trafik Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulamanızı Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapmak isterseniz gerekli bilgileri yazımızın bu kısmından öğrenebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada bulunan kutucuklardan ilkine plakanızı yazmalısınız. Plakanızı yazarken aralara boşluk bırakmamanıız gerekmektedir. Ardından özel plaka seçeneklerinden size uygun olanı seçmelisiniz. Sıradaki kutucuğa T.C. kimlik numaranızı veya Vergi Kimlik numaranızı girmelisiniz. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra tescil tarihini seçerek panelin alt kısmında bulunan Tamam butonuna basarak trafik borcu sorgulama işleminizi bitirebilir trafik borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir