• 2000 Yılından Sonra Sigortalı Olanlar Ne Zaman Emekli Olur?


  Kadın ve erkek çalışana göre prim ödeme ve emeklilik yılı farklılık gösteren sosyal güvenlik kurumları dönem dönem hazırlanan yasa ve kanunlarla değişikliğe uğramakta ve yeni yasalar yürürlüğe girmektedir.


  Buna bağlı olarak son verilere göre emeklilik yaşı ve süreleri nelerdir, 2000 yılında sigortalı olan ne zaman emekli olur sorularının cevabını şu şekildedir:

  Sponsorlu Bağlantılar

  Erkek çalışanlar 2000 yılında Sosyal Güvenlik Kurumları’na kayıt oldular ve başlangıçları bu tarihe dayanıyorsa 7.000 (yedi bin) gün prim ödeyerek 60 (altmış) yaşında emekliliğe hak kazanırlar.

  Aynı yıl sosyal güvenlik kurumuna kaydolan kadınlar içinde yine 7000 (yedi bin) gün prim ödeme şartları mevcut ve 58 yaşında emekliliğe hak kazanırlar.

  2000 yılından sonra sigortalı olanlar 3.600 gün hakkından yararlanamazlar, yeni çıkartılan kanunlar iki bin yılından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na üye olanlarda bu hakkı tamamen kaldırmıştır.

  2000 yılı ve sonrası kuruma kayıt olanlarda 15 yıl ve 3600 günü doldurarak kıdem tazminatına hak kazanma süreleri de değişmiş, iki bin yılı sonrası sigortalı olanlarda bu hak 25 yıl ve 4500 iş günü olarak belirlenmiştir. kurum değiştirmek isteyenler bu süreçleri de göz önünde bulundurmalıdır. Kıdem tazminatı aldıktan sonra tekrar çalışmaya başlayan işçiler konusun da tazminatı ödeyen kurum hakkın kötüye kullanıldığına dair tazminat davaları açmış ve Yargıtay da çalışma hürriyeti söz konusu gösterilerek dava işçilerden yana sonuçlanmıştı. Yeni yasa ile birlikte bu tür davalarında önüne geçilmiş oldu kıdem tazminatı doğan ve bunu kullanan işçi tekrar çalışma hayatına devam ederek prim gün sayısını doldurabilmektetir.

  1997 işe giren ne zaman emekli olur; yıllara göre belirlenen dilimlerde 97 ve öncesi sosyal güvenlik kayıtları bulunanlar daha avantajlı bir konumda oluyor.

  97 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıt olan bir erkek 57 yaşında emekliliği hak ederken aynı yıl kuruma üye olan kadınlar 52 yaşla emekli olabilmektedir. 97 yılında işe başlayan erkeklerin 25 yıl prim ödeme zorunluluğu vardır. Aynı yıl işe başlayan kadınların ise 20 yıl prim ödeme zorunluluğu vardır.  tıkla sorunu sor

  2000 Yılından Sonra Sigortalı Olanlar Ne Zaman Emekli Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Murat sağlam dedi ki:

   Murat sağlam.
   Bugün itibariyle benim primim 4782 bu halde de tazminat alamaz mıyım teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yıllık hizmet sürenizin bulunması gerekmektedir.

  2. Murat sağlam dedi ki:

   Bugün itibariyle benim primim 4782 bu halde de tazminat alamaz mıyım teşekkürler

  3. Murat sağlam dedi ki:

   14 Nisan 2000 yılında sigorta girişim var ondan sonra 2004 yılında bir şirkette 2 Ağustos 2004 yılında sigorta girişim var ve 14 yıldan beri burada şoför olarak çalışmaktayım memleketime göç edeceğim için eşimden ayrılmak istiyorum Bunun için tazminat almaya hak kazanabilir miyim. Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Ne yazıkki ssk dan yazı alarak tazminat almak için 25 yıllık sigortalık süresi ve 4500 prim gününe ihtiyacınız var. 08/09/1999 tarihinden önce başlangıcınız olsaydı mevcut durumda kıdem tazminatı alabilecektiniz.

  4. şerif öztürk dedi ki:

   01.05.2006 tarihinde tarım bağkuru olan 26.02.1963 doğumlu bayan sigortalı ne zaman emekli olur . 15 yıl ne zaman dolar emekli yaşı kaçtır. örneğin 58 ise 58 yaşını bitirmesi mi lazım .
   kısmi emekli olabilirmi 5400 güne göre emekli olabilirmi

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.