emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Plakadan Rehinli Araç Sorgulama

Plakadan Rehinli Araç Sorgulama

Rehinli aracı plakadan sorgulama işlemi teknolojinin de gelişmesi ile birlikte artık internet üzerinden yapılabilmektedir. Hacizli araç sorgulama için öncelikle e-Devlet şifresi alınmalıdır. E-Devlet şifresi almak için T.C kimlik numaranızın bulunduğu herhangi bir belge ile en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. T.C kimlik numarası olan bir kart ile (T.C kimlik kartı, pasaport, ehliyet vb.) PTT şubesine gittiğiniz zaman bu kartı görevliye ibraz edip, e-Devlet şifresi ücretini vererek alabilirsiniz. 2019 E-Devlet şifresi ücreti 2 TL’dir. Ardından bu şifre ile e-Devlet’e girip rehinli araç sorgulaması yapabilirsiniz. Rehinli araç sorgulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Hacizli araç sorgulamak için aşağıdaki e-Devlet uygulaması linkine tıklayınız.

https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-araclara-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Ardından çıkan sayfada T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi alanlarını doldurup, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Giriş yaptıktan sonra e-Devlet sizi İnteraktif Vergi Dairesinin uygulamasına yönlendirecektir. Bunun için de karşınıza gelen ekranda “Uygulama Git” butonuna tıklayarak İnteraktif Vergi Dairesi e-Haciz uygulamasına gidiniz.
 • Gelen sayfada rehinli araçlarınıza dair bilgileri bulabilirsiniz.

Aracın Hacizli Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Hacizli araç öğrenme için yapılması gereken e-Devlet üzerinden sorgulama yapılmasıdır. Bu sorgulama yapıldıktan sonra rehinli araç öğrenme işlemi yapılır.

Kısa Mesaj ile Araç Tedbir Sorgulama

Araçla ilgili bir tedbir kararının durumunu, araçla ilgili birçok bilgiyi öğrenmek için SMS ile araç tedbir sorgulama yapabilirsiniz. Kısa mesajla araç tedbir sorgulama için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir;

 • SMS ile araç tedbir sorgulaması yapmak için DETAY yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp, önce aracın plaka kodunu tüm harfler ve rakamlar birleşik bir şekilde yazdıktan sonra(34AB1234) bu kısa mesajı 5664’e yollayın.

Mesajınız ilgili kuruma iletildikten bir müddet sonra tarafınıza aracınızın tedbir kararının olup olmadığı ve daha birçok bilgi ulaşacaktır. SMS ile araç tedbir sorgulama ücreti 7 TL’dir.

Şubeden Araç Tedbir Sorgulama

Aracın tedbir kararının olup olmadığını öğrenmek için bir diğer yol ise Emniyet Müdürlüğüne ya da bir trafik şubeye gidebilirsiniz. Emniyetten araç tedbir sorgulama yapılması için aracın sahibinin bizzat teşrif etmesi gerekmektedir. Aracın tedbir kararının olup olmadığı ve diğer bilgiler üçüncü şahıslara verilmeyebiliyor. Eğer yeni bir araç satın alacaksanız aracın sahibi ile araç tedbir sorgulama yapmalısınız. Bunun için de yeni alacağınız aracın sahibi ile bir Emniyet Genel Müdürlüğüne ya da herhangi bir trafik şubesine T.C kimlik kartınız ve aracın ruhsatı ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Araç Üzerinden Araç Rehini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Aracınız üzerinde bir rehin kararı bulunuyorsa bunu kaldırmanız için yapmanız gerekenler, taşıt kredinizi e-Rehin döneminden önce ya da e-Rehin döneminden sonra kullanıp kullanmadığınıza göre değişiklikler göstermektedir. Eğer araç kredinizi e-Rehin döneminden önce kullandıysanız aracınızın üzerinde bulunan rehin kararını kaldırmak için araç ruhsatı ile taşıt kredisi kullandığınız bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir. Eğer aracınızı yetkili bir bayiden aldıysanız aracın rehin kararının kaldırılması için bayiden bir belge almanız gerekmektedir. Ardından araç bayiden aldığınız araç rehini kaldırma belgesi ile de en yakın bir emniyetteki trafik şubeye müracaat ederek aracınızın üzerinde bulunan rehin kararını kaldırabilirsiniz. Fakat bu durum araç kredisi e-Rehin döneminden önce kullanıldı ise geçerli olmaktadır. Eski usul araç rehin kaldırma işleminde araç bayiinden alınan ya da şubelerden alınan rehin kaldırma belgesini önce notere onaylatmanız ve onaylatırken de belirli ücret ödemeniz sonra da herhangi bir emniyette bulunan trafik şubeye başvurmanız gerekiyordu.  Fakat yeni nesil sistem e-Rehin ile artık bunlara gerek kalmadan oldukça basit bir şekilde aracınızın rehinini kaldırabilirsiniz. Eğer araç kredinizi e-Rehin sisteminden sonra kullandıysanız araç rehininin kaldırılması için taşıt kredinizi kullandığınız bankaya bu isteğinizi iletmeniz yeterli olacaktır. Bu isteğinizi ilettiğiniz banka, sistemden birkaç ufak işlem ile araç rehininizi kaldıracaktır.

Kredi Kapanmadan Araç Rehini Kaldırma

Aracınızın üzerinde bulunan rehin kararını kaldırmak için taşıt kredinizi kullandığınız bankadan taşıt rehini kaldırma belgesi almanız gerekmektedir. Bankaların da bu belgeyi verebilmesi için söz konusu olan araca ait kredilerin bitmiş olmalıdır. Bankalar, taşıt kredisi kapanmadan araç rehin kaldırma belgesi vermemektedir. Eğer maddi durumunuz da yok ise araç taşıt rehinini kaldırmak için krediyi kapatamazsınız. Kredi kapatmanız için rehinli aracınızı satmanız gerekmektedir. Rehinli aracınızı da satmanız için önce araçta bulunan rehini kaldırmalısınız. Bunun için de tavsiye edilen yöntem önce alıcıdan bir miktar para alıp, aracın kredisini kapattıktan sonra araç rehin kaldırma belgesi almaktır. Araç rehin kaldırma belgesi ile kolaylıkla aracın rehinini kaldırıp, satabilirsiniz. Fakat bu biraz güven gerektirmektedir.

e-Rehin Nedir?

e-Rehin yani Elektronik Rehin Çalışma Grubu sayesinde rehinli araçların durumlarını öğrenebilir ve bu araçların rehinini kaldırabilirsiniz. Araç rehin kaldırmak için de eğer araç kredisi kullandıysanız bankanıza eğer başka bir nedenden dolayı aracınız hakkında rehin kararı çıktıysa da Emniyet Genel Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Kullanılırken Araca Rehin Konulması Gerekli midir?

Taşıt kredisi için gerekli durumları yerine getirip taşıt kredisi aldıktan sonra aracınıza taşıt kredisi araç rehini koyulacaktır. Taşıt kredisi kullanılırken araca rehin kararı koyulması bir yasal zorunluluk değildir. Yani bankalar isterse taşıt kredisi kullanılırken araca rehin koymaz. Fakat bankalar kendilerini garanti altına almak için araca rehin kararı koymaktadır. Bu sayede de eğer kredinin geri ödenmemesi gibi durumlar oluşursa krediyi alan kişi aracı satamayacaktır. Krediyi alan kişinin aracı satması için araç üzerinde bulunan rehini, banka ile iletişime geçip kaldırması gerekmektedir. Son dönemlerde yapılan yenilikler ile birlikte de bankalar, taşıt kredilerinde kefil zorunluluğunu da kaldırdı. Bu zorunluluk da kalktıktan sonra bankaların bir güvencesi kalmadı. Bankaların bu kefil zorunluluğunu kaldırmasının nedeni de kredi kullanacak kişilere kolaylık sağlamaktır. Bankaların sağladığı bu kolaylıkların ardında araca rehin koyması pek mühim bir mesele değildir.

Rehin Kaldırma Ücreti Ne Kadar?

Rehin kaldırma masrafı yaklaşık 40 ile 100 TL arasındadır. Bu ücret rehin kaldırma belgesi için ödenmektedir. Bazı bankalar bu rehin kaldırma belgesi için ücret isterken bazıları belki de istemeyebilir. Ayrıyeten bu belgeyi noterden onaylatmanız gerekirse de notere ödemeniz gereken rehin kaldırma noter masrafı 60-80 TL arasında bir meblağdır.

Yorumlar

 1. GÜRBÜZ dedi ki:

  ARAÇ ÜZERİNDEKİ REHİNİ NEDEN GÖREMİYORUZ BUNU GÖRMEMİZ GEREK

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   E-Devlet üzerinden sorgulama yaptığınız da size sunulan hizmetler dışında şu anlık rehin durumunu göremiyorsunuz.