Trafik

Plakadan Rehinli Araç Sorgulama Ekranı

arac haciz sorgulama ekrani

Plakadan rehinli araç sorgulama ekranından satın almayı planladığınız taşıtların durumunu öğrenebilirsiniz. Rehinli aracın anlamı, aracın bir banka kredisi ya da borç için teminat gösterildiğidir. Rehinli bir araca ilişkin borç ödenmediği takdirde araca borçlu tarafından el konulabilir. Plakadan rehinli araç sorgulama ekranı sayesinde bu konuya ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz.

Araba fiyatlarının her geçen gün daha da artması, ikinci el piyasasının canlanmasına yol açmıştır. İkinci el araç satın almak isteyenler ise aracın güvenliği noktasında şüpheye düşmektedir. Bu şüphelerini gidermek isteyenler, e-Devlet ve SMS üzerinden çeşitli sorgulama işlemlerini yapabilir.

Sorgulama işlemlerinden biri de rehine ilişkin bilgilerin öğrenilmesi için yapılır. Bu sayede borç için teminat gösterilmiş bir araç satın alma ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Rehinli olduğunu bilmeden aldığınız araca hiç beklemediğiniz bir anda el konulabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka sorgulama yapmalısınız.

Araç üzerine rehin konulması, bankalar tarafından yürütülen rutin bir uygulamadır. Kefil istemeden taşıt kredisi veren bankalar, borçlarına karşılık teminat olarak rehin işlemi yapar. Burada maksat, borcun tekrar ödenmeme ihtimalini göz önüne almak ve riski ortadan kaldırmaktır.

PLAKADAN REHİNLİ ARAÇ NASIL SORGULANIR?

Plakadan rehinli araç sorgulama ekranına mesaj ile ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk önce telefonunuzun mesaj alanına girmektir. Mesaj kısmına büyük harflerle DETAY yazmalısınız. Arkasından yazmanız gereken bitişik şekilde plakadır.

Gerekli bilgileri yazdıktan sonra oluşturduğunuz mesajı 5664’e yollamalısınız.  Mesaj ücreti olarak faturanıza 7 TL yansıtılır. E-Devlet üzerinden yapmanız gereken ilk önce ekranın sağ kısmında yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamaktır. Girmeniz gereken adres turkiye.gov.tr’dir.

Kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından arama alanına “Haciz” yazmalısınız. E-Devlet üzerinden sadece haciz sorgulaması yapmanız mümkündür. Rehin sorgulama işlemi ise SMS yoluyla yapılır.

rehinli arac ekrani

Rehin sorgulama için trafik şube müdürlüklerine de müracaat edebilirsiniz. Rehinli araç sorgulama işlemi sadece araç sahipleri tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle araç satın almayı planlıyorsanız araç sahibiyle beraber emniyete gitmelisiniz. Aksi takdirde gerekli bilgilere ulaşmanız mümkün değildir.

Tüzel Rehinli Araç Sorgulaması

Tüzel rehinli araç sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet üzerinden şifrenizle ve kimlik numaranızla giriş yapmalısınız. Ardından arama alanına “Adıma Tescilli Araç Sorgulama(Tüzel Kişi)” yazmalısınız. Bu kısımda araçla alakalı bir hak mahrumiyeti olup olmadığı belirtilir.

tuzel rehinli arac ekrani

Yukarıdaki ekranda, adınıza bir araç olması halinde sistemde gösterilir. Aracın bir hak mahrumiyeti varsa bu da size sunulan bilgiler arasındadır. Tüzel rehinli araçların sorgulanması için de emniyete giderek sorgulama yapmanız mümkündür. Firma yetkilisi ile aracı almayı planlayan kişi beraber emniyete giderek rehin durumunu sorgulayabilir.

SMS İle Araç Tedbir Sorgulaması

SMS ile araç tedbir sorgulama yapmanız için 5664’e mesaj göndermeniz gerekir. Yapmanız gereken DETAY yazdıktan sonra boşluk bırakarak plakanızı yazmaktır. Plakanızı yazarken aralarda boşluk bırakmamanız gerekir.

SMS ile araç tedbir sorgulama pratik bir yol olması yönüyle avantajlıdır. Aynı zamanda çok fazla zaman almaması yönüyle de sorgulama yapanlara fayda sağlar. Bu sorgulamayı yapmak için tek ihtiyacınız olan araç plakasıdır. Başka bilgiye ihtiyacınız olmadığı için kolayca sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.  

Araç Üzerinden Rehin Nasıl Kaldırılır?

Araç üzerinden rehin kaldırma işlemi için farklı yöntemler kullanılabilir. Normal şartlar altında üzerinde rehin olan bir aracın satılması mümkün değildir. Satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için önce rehin kaldırılmalıdır.

Rehin kaldırma için satıcı ve alıcı arasında anlaşma sağlanabilir. Alıcı, satıcının borcunu ödeyerek rehini kaldırabilir. Bu ödeme, aracın ücretinden düşülür. Bunun yerine satıcı da borcunu kapatma yoluna gidebilir.

Rehinli aracın borcu ödenmediği takdirde icra yoluyla satış da söz konusu olabilir. Bu durum borçlu açısından sorun oluşturur. Borçlu, rehini kaldıramadığı için bankalar tarafından kara listeye alınabilir. Bu da araç sahibinin bir daha kredi çekememesi anlamına gelir.

Rehin kaldırma süreciyle uğraşmamak için araç kredisine ilişkin borçlar zamanında ödenmelidir. Borçlarınızı düzenli ödediğiniz ve kapattığınız takdirde rehin söz konusu olmaz. Alıcıyla sorun yaşamamak için rehin kaldırma işlemlerini tamamladıktan sonra satışlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Rehin Kaldırma Ücreti Ne Kadar?

Rehin kaldırma ücreti, bankalara göre değişiklik gösterir. Bankalar rehin kaldırma için sizden kendi belirledikleri tutar üzerinden ücret talep eder. Rehin kaldırma işlemi çok kısa sürede tamamlanır. Ancak araç sahibinin bu işlem için onay vermesi de gerekir.

Rehin kaldırma işlemi için eski prosedürün uygulanması, sürecin daha uzun sürmesine neden olur. Eski prosedürde borç tamamlandıktan sonra banka görevlisi eşliğinde notere gidilmesi gerekir. Ardından yapılması gereken ise Trafik Tescil Müdürlüğüne gitmektir.

Eski ve yeni usulden hangisinin tercih edileceği kredinin nasıl kullanıldığı ile alakalıdır. Eski usulde kullandırılan krediler için rehin kaldırma işleminde de eski usulün takip edilmesi gerekir. Yeni sistemde kullandırılan kredilerde ise kısa sürede yeni usulde rehin kaldırmak mümkündür. Bankalar, kredi kapatılmadan araç üzerinde bulunan rehini kaldırmamaktadır. Bu nedenle borcunuzu kapatmanız şarttır.

Şubeden Araç Tedbir Kaldırma İşlemi

Şubeden araç tedbir kaldırma işlemi emniyete gidilerek yapılabilir. Aynı zamanda bankalara giderek de tedbir kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tedbir kaldırma işlemini özellikle yeni araç almayı planlayanlar gerçekleştirmelidir.

Şubeden araç kredisini kaldırmak için kredi çektiğiniz bankaya gitmelisiniz. Şubeye giderken ruhsatınızı da yanınıza almalısınız. Bankadan alacağınız belge ile emniyete giderek rehini tamamen kaldırabilirsiniz.

Şubeden araç tedbiri kaldırma işlemlerini yaptırdıktan sonra aracın satışının gerçekleştirilmesinin önünde herhangi bir engel kalmaz. Rehin kaldırma işlemini ve diğer sorgulama işlemlerini tamamladıktan sonra noterden satış işlemlerini başlatabilirsiniz.

Rehin kaldırmanın yanı sıra haczi de kaldırdığınız takdirde satış sorunsuzca gerçekleştirilir. Plakadan rehinli araç sorgulama ekranı gibi gerekli işlemleri tamamladıktan sonra aracı satmak hem alıcı hem satıcı açısından problemsiz bir süreçtir.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Aracım Nereye, Hangi Otoparka Çekildi? Hemen Sorgula

T.C Kimlik No İle Ehliyet (Sürücü) Belgesi Sorgulama

Shares:

3 Yorumlar

 • ceylin
  03.06.2023

  aracım üzerideki hacizi kaldırdım aracımın nerede olduğunu nasıl öğrenebilrim

  Cevapla
 • GÜRBÜZ
  02.07.2018

  ARAÇ ÜZERİNDEKİ REHİNİ NEDEN GÖREMİYORUZ BUNU GÖRMEMİZ GEREK

  Cevapla
  • Yonetici
   02.07.2018

   Merhaba,

   E-Devlet üzerinden sorgulama yaptığınız da size sunulan hizmetler dışında şu anlık rehin durumunu göremiyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir