ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama
01.09.2022

Araç hasar sorgulama yapmak için cep telefonunuzun mesaj kısmını kullanabilir ya da E-Devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu sayede satın almayı planladığınız bir aracın kaza geçmişini öğrenebilirsiniz. Otomobil hasar sorgulama bir arabaya satıcı tarafından biçilen fiyatın ne denli uygun olduğunun anlaşılması açısından da önemlidir.

Araç hasar sorgulama, sonradan bir hasarın yol açacağı problemle yüzleşmektense en baştan sorundan haberdar olmanızı sağlar. SMS ya da E-Devlet uygulamasını kullanarak plakasını bildiğiniz herhangi bir aracın hasarı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Neden Yapılır

Araç hasar sorgulama nedeni, yeni bir arabayı satın almadan önce bazı bilgileri öğrenmektir. Bu işlem, yatırımlarınızın boşa gitmemesini sağlar. Var olan hasarın zamanında farkına varmazsanız sık sık farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra can kaybına yol açacak kazalar da meydana gelebilir. Aracınızı satmak istediğinizde bilmediğiniz hasarları nedeniyle ciddi anlamda maddi kayıp yaşayabilirsiniz. Böyle sorunları önlemek için bir araç almadan önce hasar sorgulama yapmalısınız.

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone hatlarında “5664“e araç plakasını yazarak gönderiniz. Araca ait tüm veriler mesaj attığınız hatta cevap olarak gelecektir.

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone hatlarından yapılan araç hasar kaydı sorgulama ücreti 11 TL’dir.

SMS ile Araç Değişen Parça Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracın değişen parçalarını SMS ile sorgulamak için PARCA yazıp boşluk bırakın, plakayı yazıp boşluk bırakın, kaza tarihini yazınız 5664’e mesaj gönderiniz.

E-Devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama

E-Devlet üzerinden araç hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Hasar kaydı sorgulaması için şu adımları takip ediniz.

ADIM-1: E-Devlet sistemine giriş yapınız.

ADIM-2: Ana sayfadaki arama kısmına ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’’ yazınız.

ADIM-3: Gerçek ya da tüzel kişi seçeneklerinden uygun olanı seçiniz.

ADIM-4: Araç plakasını girerek ‘’Sorgula’’ butonuna basınız.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi

Plakadan araç hasar sorgulama SMS ya da E-Devlet aracılığıyla yapılır. Sorgulama işlemi için E-Devlet sisteminde kullanacağınız şifreyi bilmeniz gerekir. Henüz E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine başvurarak şifrenizi edinebilirsiniz. Şifresini unutan kullanıcılar, internet sitesi üzerinden gerekli yönlendirmeleri takip ederek yeni şifre alabilir.

Plakadan araç sorgulama için E-Devlet mobil uygulaması da kullanılabilir. Mobil uygulamayı telefonunuza indirerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü üzere E-Devlet uygulamasından yararlanmak için arama kısmından yükleme ekranına ulaşabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Plakası Değişen Araçlar İçin Hasar Sorgulama Yapılır mı?

Plakası değişen araçlar için hasar sorgulama yapma şansınız vardır. SMS ya da E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda plaka değişikliklerinin herhangi bir etkisi yoktur. Yani aracın plakası değişse bile hasar kayıtları silinmez ve sorgulama sonuçlarında görünmeye devam eder.

HASAR KAYDI OLMAYAN KAZALI ARAÇLAR VAR MIDIR?

Hasar kaydı olmayan kazalı araçlar olması muhtemeldir. Bazı araç sahipleri sigorta masraflarına katlanmamak için ufak çaplı hasarları kendi olanaklarıyla gidermeye çalışır. Giderlerin sigorta tarafından üstlenilmemesi durumunda hasar kaydı oluşmaz. Bu da aldığınız aracın hasar kaydı olmasa bile bir kazaya karışmış olabileceği anlamına gelir.

FARKLI ARAÇ SORGULAMA YOLLARI VAR MIDIR?

Farklı araç sorgulama yolları ile satın almak istediğiniz bir otomobile ilişkin farklı detayları öğrenebilirsiniz. Aracın plaka değişimleri, hangi ilde tescilli olduğu, kasko süresi gibi bilgilere ulaşabileceğiniz bu sorgulama yöntemleri sayesinde taşıt hakkında ayrıntılara erişebilirsiniz.

Sahibinden.Com Üzerinden Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Türkiye’nin en büyük araç satış sitesi olan Sahibinden üzerinden de hasar kayıt sorgulama yapılabilmektedir. Site üzerinden sorgulama yapmak için şu adımları takip ediniz:

ADIM-1: Sahibinden.Com adresine gidiniz.

ADIM-2: Ana sayfanın orta bölümden yer alan Oto360 kısmına geliniz.

ADIM-3: Burada yer alan ‘’Hasar Sorgulama’’ menüsüne tıklayınız.

ADIM-4: Araç plakanızı girerek ‘’Hasar Sorgula’’ butonuna tıklayınız.

PTTAVM Araç Hasar Kayıt Sorgulama

PTTAVM sitesi üzerinden de araç hasar kaydı sorgulama işlemi yapılmaktadır. Hasar kayıt sorgulaması için takip edeceğiniz adımlar şöyledir:

ADIM-1: hgs.pttavm.com adresine gidiniz.

ADIM-2: Sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz giriniz.

ADIM-3: Sonrasında ödeme için sizden kart bilgileri istenecektir. Kart bilgilerini girerek ödeme işleminizi tamamlayınız. Sistemde verdiğiniz e-posta adresine araçla ilgili tüm hasar kayıt detayları iletilecektir.

Turkcell Araç Hasar Kayıt SMS Sorgulama Numarası

Turkcell araç hasar kayıt sorgulama SMS numarası 5664’tür. Araç plakasını bu numaraya kısa mesaj olarak ilettikten sonra hasar kayıt bilgileri size iletilir.

Vodafone Araç Hasar Kayıt SMS Sorgulama Numarası

Vodafone hatlar için araç hasar sorgulama numarası 5664 SMS hattıdır. Araç plakasını kısa mesaj olarak 5664’e iletiniz, sonrasında hasar kayıt bilgileri size SMS olarak iletilecektir.

Türk Telekom Araç Hasar Kayıt SMS Sorgulama Numarası

Türk Telekom hasar kayıt sorgulama SMS servisi olarak 5664 nolu hat belirlenmiştir. 5664’e araç plakasını SMS olarak iletiniz. Birkaç dakika içerisinde araca ait tüm hasar kayıt bilgileri size kısa mesaj olarak iletilecektir.

5664 Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır

5664 hasar kaydı sorgulama için aracınızın plakasını yazıp bu numaraya kısa mesaj gönderiniz. Tüm operatörler için geçerli olan bu servisten 11 TL ücret alınmaktadır.

Örneğin;

‘’06ABC99’’ şeklinde plakanızı yazınız. Sonrasında gönderilecek numara kısmına ‘’5664’’ yazarak mesajınızı iletiniz.

Aracınıza dair sizlerle daha önce paylaştığımız yazılara da göz atabilirsiniz:

Araç hasar kaydı sorgulama işlemleri için merak ettiğiniz noktalar varsa ya da önerilerinizi belirtmek istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Editörümüz kısa bir süre içerisinde size dönüş yapacaktır.

Yorumlar

 1. kübra dedi ki:

  merhaba 18 yaşı yeni bitirdım ½62 raporum var bununla ilgili araba indirim inde yaralanmaya bilirmıyım saygılar

  1. kübra dedi ki:

   Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.
   Eylül 25, 2019, 2:59 am
   merhaba 18 yaşı yeni bitirdım ½62 raporum var bununla ilgili araba indirim inde yaralanmaya bilirmıyım saygılar