emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemi için online sistemlerden hızlı ve kolay şekilde yararlanım sağlanabilir. Plaka ile araç hasar kaydı sorgulama işlemleri tüm internet erişimi olan sistem ve platformlardan sağlanabilmektedir. Özellikle ikinci el araç satın alımlarında, araçların hasar kayıtları kolay şekilde öğrenilebilir.

Plaka ile araçların poliçe bilgileri de online olarak öğrenilebilmektedir. Tramer aracılığı ile araçların hasar kayıtları ve poliçe bilgileri sunuluyor. Satın alınmak istenen araçların plakaları girilerek Tramer detaylarına erişim sağlanabilmektedir.

Tramer Araç Kaydı Sorgulama Sistemi

Tramer hasar kaydı sorgulama ücretsiz hizmet sisteminden yararlanmak için bilgisayar ya da mobilden giriş yapılır. Araç plaka sorgulama işlemiyle, alınmak istenen araçların hasar kayıt bilgilerine ve poliçe bilgilerine erişim sağlanabilir.

Tramer; Trafik Sigortaları Bilgi ve Merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Kayıtlı tüm araçların, hasar bilgileri ve poliçe bilgileri genel veri tabanında kayıtlıdır. Kullanıcılara sisteme plaka ile giriş yaparak, satın alımlarında net bilgi edinebilirler.

Bu sayede araç sahipleri ya da araç sahibi olmak isteyen kişiler, sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir, araçları görmeye gitmeden önce hasar kaydı konusunda bilgi edinebilirler. Ayıca cep telefonlarından da SMS operatör servisleriyle araç hasar sorgulama yapılabilir. 7 TL SMS ücreti ile plakadan araç hasar kaydı ve poliçe sorgulama işlemi yapılabiliyor.

E-devlet sistemi üzerinden ise ücretsiz şekilde işlem yapılabiliyor. www.turkiye.gov.tr web adresi üzerinden giriş yapılarak plakadan araç sorgulama bilgileri edinilebilir. Ayrıca SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) aracılığı ile de Tramer üzerinden sorgulama sağlanabilir.

Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-devlet hasar kaydı sorgulama ve SBM hasar kaydı sorgulama sistemlerine ek olarak 11890 numaralı çağrı merkezinden de araç hasar kayıtları hakkında bilgi edinilebilir. Bu uygulama ile herhangi bir trafik sorununda ya da kazalarda, karşı taraf araçların poliçe sorgulamaları kolaylıkla yapılabilmektedir.

E-Devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Araçların hasar geçmişleri telefonla, 11890 Çağrı Merkezi’nden öğrenilebilmektedir. Ayrıca araçların plakası ve şase numaralarıyla; hasar kaydının yanı sıra, değişen parça, kasko bilgileri, trafiğe çıkış tarihi bilgileri gibi pek çok bilgi sağlanabilir.

Mobil aramalarda ise operatörlerin sunduğu fiyat 3,49 TL/ dk. olarak belirlenmektedir. Tüm GSM operatörlerinde 11890 hizmet ücreti aynı şekilde belirlenmiştir.

İnternetten Araç Hasar Sorgulama Sistemi

Online plakadan araç sorgulama kaydı sorgulama işlemi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan Sigortam 360 web sitesinden sağlanıyor. Tramer sisteminden sonra uygulamaya başlana sistemde, üyelik işlemi gereklidir. Online üyelik başvurusu gerçekleştirilerek her sorgulamada 5 TL’lik hizmet bedeli ile hasar kaydı sorgulama yapılabilir. Sigortam 360 online sistemine üye olmadan da giriş yapılabilir.

Plakadan araç sorgulama internetten kullanımlar için sunulan bu sisteme ek olarak e-devlet sisteminde de giriş ve işlem sağlanmaktadır. Online hizmetler dahilinde; değişen parça sorgu, araç detayı sorgu, hasarı ödeyecek şirket sorgu, poliçe sorgu, tutanak sorgu ve vefat edenler için hayat poliçesi sorgusu gibi online işlemler sağlanabiliyor.

Sigortam 360 platformundan yapılabilen bu işlemlerin tamamında ve her işlemde 5 TL hizmet bedeli alınmaktadır.

SMS ile Araç Hasar Kaydı Öğrenme

Araçların hasar kayıtları ve satın alınmak istenen araçlar için hasar kaydı bilgileri, SMS yöntemi ile edinilebilir.

SMS ile plaka sorgulaması;

 • Araç plakası (birleşik olarak yazılır)
 • 5664’e gönderilir (tüm operatörlerde)

GSM şirketleri bu uygulama için 7 TL hizmet bedeli tahsis etmektedirler. SMS ile araç sorgulama uygulamasında;

 • Araç hasar kaydı
 • Trafik poliçesi
 • Kaza tespit tutanağı ve durumu
 • Vefat etmiş kişiler ile ilgili hayat sigortası poliçesi bilgileri

Gibi bilgiler sağlanabilir. Plaka sorgulama ücretsiz işlem için alınması istenen aracın plakası girilerek ve sorgulama seçeneği belirtilerek işlem sağlanabilir. Detaylı erişim için ise SBM resmi internet sitesine giriş yapılabilir.

Araç hasar kaydı sorgulama işlemlerinde hasar bilgileri sunulmaktadır. Eski adıyla Tramer olarak bilinen bu sistemde, kaza tespit tutanakları sorgulaması yapılabilmektedir.

Araç Kilometre Sorgulama Sistemi

Fakat, polis ve jandarma birimlerinin araç hasar tutanakları sistemde yer almamaktadır. Hasar sorgulama sisteminde, kazanın boyutu, aracın değişen parçaları, toplam hasar bedeli ve aracın kilometresi öğrenilebilir. Üstelik sistem ücretsiz şekilde sunulmaktadır.

Araçların kilometre bilgileri sisteminde ise TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında girilen bilgiler baz alınmaktadır. Özellikle oto pazarlarında ya da internet üzerinden yapılan araç satışlarında araçların kilometresinde ayarlamalar yapılması ve satışta yanlış bilgilendirme sunulması gibi konuların önlenmesinde Araç KM uygulaması oldukça faydalıdır.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Gerekli midir?

Araç plaka sorgulama sms, online ve çağrı merkezleri sisteminden yapılabilmektedir. Güvenli şekilde araç alım- satımı yapabilmek ve araç ticaretinde dolandırıcılık olmaması için güvenli şekilde edinim sağlanabilmektedir. Üstelik farklı şehirlerdeki araçların satın alımlarında ve internet üzerinden yapılan satışlarda, güvenli bilgi edinmek için araç hasar kaydı sorgulama sistemleri önemlidir.

İkinci el araç alımlarında güvenilir şekilde ticaret gerçekleştirmek için, araçların tüm hasar geçmişi, kaza tutanakları, araç poliçeleri gibi pek çok konuda bilgi alınabilir. Araç alırken daha doğru karar vermek ve dolandırıcılık faaliyetlerinin önlenmesi açısından güvenilir bir yöntemdir. Üstelik kolay uygulamalar sayesinde, internetten ya da SMS ile uygulama bilgileri kolaylıkla edinilebilir.

Çeşitli uygulamalarla sunulan sistemde sadece araçların hasar kayıtları değil, marka ve model bilgileri, şase numarasından değişine parçaları ve hasar tutanakları gibi bilgiler de edinilebilir. Ayrıca araçların kasko bilgileri de bu uygulamalar ile kolaylıkla öğrenilebilir. Araçların kaçıncı kez satıldıklarına ve plakaları değişmiş olsa bile önceki hasar kayıt bilgilerine kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.

Yine araç kayıt sorgulamalarında; arabaların hangi servislerde tamir ve onarım hizmeti aldığı, hangi parçaların değiştirildiği veya tamir edildiği gibi bilgiler sunulmaktadır. Üstelik servislerde değişen parçaların ve yedek parçaların orijinal mi yoksa muadili ürünler mi oldukları da öğrenilebilmektedir.

Araç Satın Alımlarında Değişen Parça Sorgulama

Araç sorgulama sistemlerinde SMS veya online sistemler kullanılarak, araçların değişen parçaları olup olmadığı öğrenilebilir. Hangi servislerde işlem görüldüğü ve parça numaraları ile birlikte, yedek parça ve parça değişimleri de detaylı şekilde edinilebilmektedir.

Servislerde değiştirilen parçaların orijinal mi yoksa yan sanayi ürünü mü olduğu bilgileri de edinilebilmektedir. Ayrıca araçların hangi tarihlerde servis, muayene ve parça değişim işlemleri uygulandığı konusunda da SMS ve online sistemler üzerinden bilgi edinilebilmektedir.

Diğer araç hasar kaydı sorgulamalarında olduğu gibi GSM operatörlerinde her sorgulama başına 7 TL, Sigortam 360 sistemi üzerinden yapılan bilgi edinimlerinde her işlem başına 5 TL hizmet bedeli alınmaktadır.

Sigorta şirketleri ve anlaşmalı araç servisleri 2017 yılında yapılan anlaşma ile yedek parça ve parça değişimlerinde, orijinal ürün kullanmak yerine muadili ürün müşterilerine sunabilmekteler.

Dolayısıyla servislerde değişen orijinal ya da eş değer parçalar ve aracın gördüğü işlemler, SMS ve online sistemler üzerinden öğrenilebilmektedir. Araçlarla ilgili tüm bilgiler için farklı sorgulama seçenekleri, online platformlardan değerlendirilebilir. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden de plaka bilgileri girilerek ya da e-devlet şifresiyle giriş yapabilen kullanıcılar sistem üzerinden tüm araçlar içim detaylı bilgi edinebilir.

Araç Hasar Kaydını Ücretsiz Nasıl Sorgulayabilirim ?

SMS ile yapacağınız tüm sorgulamalar ücretli olduğundan ücretsiz sorgulama için e-Devlet sisteminin sunduğu imkanlardan yararlanmanız gerekiyor.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

Araç Muayene Ücreti Hesaplama Nasıl Yapılır ?

PTT Kredi Kartı ile Online HGS Bakiye Yükleme

Yorumlar
 1. kübra dedi ki:

  merhaba 18 yaşı yeni bitirdım ½62 raporum var bununla ilgili araba indirim inde yaralanmaya bilirmıyım saygılar

  1. kübra dedi ki:

   Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.
   Eylül 25, 2019, 2:59 am
   merhaba 18 yaşı yeni bitirdım ½62 raporum var bununla ilgili araba indirim inde yaralanmaya bilirmıyım saygılar