Genel

65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin 81 İl Valiliğine Yazı Gönderildi!

65 Yaş ve Üzeri İçin 81 İl Valiliğine Yazı Gönderildi! Gelen son dakika haberine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için yeni bir genelge yayımlanmış bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için yeni seyahat genelgesi göndermiş bulunmaktadır. Gönderilen genelgede, korona virüsünde gelinen aşamada yayılma ve bulaşma hızının yavaşlaması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve turizm sezonunun açılması sebebiyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlar turizm amaçlı seyahatlerine izin verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiş bulunmaktadır.

Yayımlanan genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar turizm amaçlı yapılacak yolculuklarında, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebileceklerdir. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi için başvuruda bulunacak olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, kendileri ile aynı durumda bulunan eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da içerisine alacak şekilde en fazla 6 kişi için başvuruda bulunabileceklerdir.

65 Yaş Ve Üzeri İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınacak?

65 Yaş Ve Üzeri İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınacak? 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, Turizm için Seyahat izin Belgesi almak için Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden ya da elektronik ortam üzerinden e-Devlet Sistemi üzerinden, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Gerçekleştirecekleri başvuru formu üzerinde otel tatili, yazlık, devre mülk, kiralık ev, villa ya da karavan tatili seçeneklerinden biri seçilecektir. Vatandaşlar, otel tatili için rezervasyon belgelerini, yazlık – devre mülk için tapu örneklerini, kiralık ev villa tatili için de kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru esnasında sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Turizm Amaçlı Seyahat izin Belgesi alacak vatandaşların, otobüs, uçak, tren ve özel araçları ile yapacakları yolculuklar için başvuruda bulunacaklardır. Başvuru sırasında korona virüsü ya da belirtilen herhangi bir hastalığının olup olmadığı sorgulanacaktır. Vatandaşların, belge almak için herhangi sağlık kuruluşu ya da birimlere gitmelerine gerek bulunamamaktadır. Yapılan başvurular otomatik olarak değerlendirilecektir. Yapılan başvuruların sonuçları vatandaşlara SMS yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Yapılan başvurunun onaylanmasının ardından e-Devlet sistemi üzerinden onay belgesi çıktısı alınabilecektir. İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üstü vatandaşların bilgileri, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ve kayıtlı oldukları aile hekimine bildirilecektir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli Açıklamalar Geldi!

Diyanet Hac Ücretleri İçin Önemli Karar Aldı!

Kurban Bayramı Ne Zaman, Kaç Gün Tatil Olacak?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu