ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli Açıklamalar Geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli Açıklamalar Geldi!
25.06.2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli Açıklamalar Geldi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından korona virüsü tablosu ile ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, bu günkü hayat tarzımız için tedbirlere bağlı bir yaşam tarzı olarak belirtmiş bulunuyor. Koca, bu yaz günlerinin aydınlık günler olacağı konusunda gerekçelerimizin olacağını belirtti. Fakat bazı kontrolleri sıkı tutmaya mecbur olduğumuzu da belirtti. Tedbire az ihtiyaç duyacağımız günler için şimdi uygulanan tedbirler ile hazırlandığımızı belirtmiş bulunuyor. Korona virüsü için oldukça zor, beraberinde birçok bilinmezi de getirdiği ve bir dönemini birlikte aştığımız konusunda iyimserlik içerisinde olduğumuzu belirtti.

Bakan Koca, ağız ve burun yolu ile bulaşan bu virüs için evimizin dışında başka insanlar ile bir arada olduğumuzda koruyucu maske kullanmak zorunda kaldığımızı belirtiyor. Maske kullanmamak kişisel hukukun bir ihlali olmaktadır. Maske tüm Türkiye için ortak sorumluluğumuz olmaktadır. Bakan Koca, geçlere de şu ifadelerle seslendi, bilmenizi isterim ki dünyada, iyilik güzellik ve özgürlük adına ne yapılmış ise sizin yaşlarınızda kalmayı başarabilenler tarafından yapılmış bulunmaktadır. Gençlik bir kez gelir, onu hayatı boyunca sürdürebilenler dünyayı değiştirir. Bugünün dünyasını, sizlerin yaşına yakın olan insanlar değiştirdi. Önümüzdeki iki sınav günü için birkaç aydır sizden fedakarlıklar isteyen büyüğünüz olarak bu iki gün için size başarı dileklerini sunmuştur.

Bakan Koca’dan Güncel Koronavirüs Tablosu

Bakan Koca’dan Güncel Koronavirüs Tablosu, Bakan sağlık açısından sınavda uygun şartların hazırlanmasında elimizden geleni yaptıklarını belirtti. Bilim Kurulu, tarafından sınav tedbir rehberi hazırlanmış bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlar tarafından hazırlıklar tamamlanmış bulunuyor. Yakın zaman içinde yapılan sınavları dikkate alarak hareket etmeliyiz dedi. Okul girişlerinde ailelere seslenerek, gençlere iştirak edecek aileler için kendilerini sınav merkezlerinin uzağında beklemelerini rica ediyoruz dedi.

Sağlık Bakanı, 24 Haziran 2020 tarihine ait korona virüs tablosunu açıklamış bulunmaktadır. Son 24 saat içinde yapılan test sayısının 53 bin 486 olarak belirtmiş, bin 492 yani vaka tanısı konulduğunu belirtmiştir. 24 Haziran için 24 kişinin hayatını kaybettiğini ve toplam can kaybının da 5 bin 25 sayısına yükseldiğini belirtmiş bulunmaktadır. Ayrıca 24 saat içerisinde de bin 386 kişinin iyileştiğini açıklamış bulunuyor. Bakan Koca, vaka sayısında bir dalgalanma olduğunu belirtmiş, önceki günlere kıyasla test sayısının on binden fazla olması da sonucun hepimize karşı riskin büyümesine karşı uyarıyor dedi. Artışın sebebi için yazın gelmesi ile birlikte tedbirlerin esnetilmesi olarak gösterirken, yazla birlikte tedbir dışında ikinci bir seçeneğimizin olmadığını da sözlerine eklemiş bulunmaktadır.

Bakan Koca, şu an için ikinci dalga yaşamadığımızı belirtmiş yoğun bakımda ve entübe hasta sayılarının düştüğünü açıklamıştır. Yoğun bakımdaki can kaybının % 2 oranına düştüğünü de belirtirken, birinci dalganın etkisinin devam ettiğini belirtmiş bulunuyor. Koronavirüsü tedavisinde kullanılacak aşılar için de 4 ya da 6 aydan önce somut bir gelişme yaşanacağının görünmediğini belirtti. Kan grupları ile ilgili olarak yurt dışında iki çalışmanın olduğunu belirtmiş, sonuç olarak da A grubunun daha riskli olduğu, 0 grubunun ise daha az riskli olduğu gözlemlenmiş bulunuyor dedi. Belirtilen durum için daha geniş bir çalışma gerektiğini de sözlerine eklemiş bulunuyor. Ülke olarak da bu konu hakkında verileri toplamış ve yayınlanması için de 1 ya da 2 hafta içinde hazır olur açıklaması yapmıştır.

Bakan Koca, Kurban Bayramı için de vaka sayılarının binin üzerinde olduğunu görüyoruz, vefat sayılarının eskiye göre düşük olduğunu da görüyoruz, önümüzdeki günleri için yeni bir kısıtlamayı Bilim Kurulu tarafından gündeme getirmediklerini belirtti. Bu dönem için Kontrollü Sosyal Hayat, bu hayatın tedbirlerle devamını önemsediğini belirtmiş ve bu dönem virüs ile karşılaşmamanızın yolu da maske, mesafe ve el temizliği olarak belirtmiş bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.