emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

ELDER Fatura Tahsilat Süreci İçin Açıklama Yaptı!

ELDER Fatura Tahsilat Süreci İçin Açıklama Yaptı!
25.06.2020

ELDER Fatura Tahsilat Süreci İçin Açıklama Yaptı! ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Çeçen, olası bir felaket durumunda elektrik ve doğalgaz faturalarının tahakkuk ve tahsilatlarının ertelenmesine yönelik olarak yapılacak olan uygulamanın koronavirüsü dönemini kapsamadığını belirtmektedir. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen tarafından yazılı açıklama yapılmış bulunmaktadır. Buna göre Resmi Gazete’de yayımlanan “Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tükettim Bedellerinin Tahakkuk ya da Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmelik” ile kamuoyunda yanlış bir algı oluşabileceğini belirtti.

Yayımlanan yönetmelik içerisindeki detaylara açıklama getiren Başkan, fatura erteleme ve tahsil edilemeyen bedellere yönelik finansman maliyet uygulaması, herhangi bir afet durumunda genel hayatta etkili olacak şekilde zarar gören ve oturulamaz derecede zarar gören yerlerde geçerli olmaktadır. Yayımlanan Yönetmelikte görüleceği üzere afette doğacak olan zararın binaları, tesisleri ve altyapıları etkilemesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı salgın hastalık halinin ilgili yönetmelik ve kanun kapsamında belirtilen afet hallerinden sayılmayacağı belirtilmiştir.

Başkan, tarafından yapılan açıklamada söz konusu olan yönetmelikte yer alan 1.madde ile ilgili afetlerin açıkça belirtildiğini anımsatarak, ertelemenin hayata geçirilebilmesi için deprem, yangın, su baskını, yer kayması, kaya düşmesi ve benzeri afetlerin söz konusu olması gerektiğini belirtti.

Normal Süreç 1 Temmuz 2020 Tarihinde Başlayacak!

Normal Süreç 1 Temmuz 2020 Tarihinde Başlayacak! Başkan, belirtilen yönetmelik ile ilgili olarak olası afet durumlarında tedarik şirketlerinin faturadan kaynaklı finansman maliyetinin gecikme zammını geçmemek üzere Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanmasına Cumhurbaşkanı tarafından karar verilebileceğini belirtti. 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren normalleşme sürecine geçilerek, mevzuatta yer alan ve geçici olarak durdurulan düzenlemelerin uygulanmasına kalınan yerden devam edilecektir. Bu nedenle tüketicilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için tüketime yönelik bildirimleri takip etmeleri son derece önem taşımaktadır.

Elektrik dağıtım sektörü yaptığı açıklamasında, koronavirüsü sürecinde planlı kesintileri askıya alarak, vatandaşın temel ihtiyacı olan elektrik hizmetine ulaşması için var gücümüzle çalıştık açıklaması yaptı. Normalleşme süreci ile kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti için yatırımlarının kaldığı yerden devam edeceklerini belirtti.

Yorumlar

  1. Berzan demırtas dedi ki:

    …… …. milletin menfaatine Bi karar alan yok yaa nasıl bir felaket olmasını bekliyorlar başımıza taş mı yağsın