emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?
23.05.2020

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Korona virüsü nedeni ile alınan tedbirlerden birisi de 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı olmaktadır. Fakat gelinen nokta doğrultusunda geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre 65 yaş ve üstü vatandaşlar için gittikleri yerde en az 30 gün kalmak üzere seyahat izni verileceği açıklanmış bulunuyor. 65 yaş ve üstü vatandaşlar için seyahat izin belgesi nasıl alınacağı bu kapsamda en çok araştırılan konu olmuş bulunuyor. 65 yaş ve üstü vatandaşlar için seyahat izin belgesinin nasıl alınacağı yazımızın devamından erişim sağlayabileceksiniz.

Türkiye genelinde normalleşme süreci işlemlerinden bir tanesi belki de en önemlisi 65 yaş ve üstü vatandaşlar için açıklanan seyahat izin belgesi olarak görünebilir. Korona başlangıç noktasında alınan en önemli kararlardan birisi 65 yaş ve üstü vatandaşların salgın nedeni ile sokağa çıkma yasağı olmaktadır. Bu kapsamda uzun süreden beri tüm yurt genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için belli şartları sağlamaları kapsamında seyahat izin belgesi verileceği açıklanmış bulunuyor.

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat Belgesi Nasıl Alınacak?

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat Belgesi Nasıl Alınacak? 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı hala devam etmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama neticesinde 65 yaş ve üstü vatandaşlar için memleketlerine gitmelerinin önü açılmış durumda. Buna göre 65 yaş ve üstü vatandaşlar memleketine gitmelerinde sabit bir yerleşim alanına gittiklerinden emin olunmasının ardından seyahat etmelerine izin verilecektir. Bu durum için sağlık durumları aile hekimleri tarafından herhangi bir sorun teşkil etmediğine dair belge ve yanlarında zorunlu ya da gerektiğinde bir ya da iki kişi bulunmak üzere ve en az 30 günlük bir süreçte geri dönmemek üzere izin verilmesi mümkün hale gelmiş bulunuyor.

Bu kapsam çerçevesinde İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üstü vatandaşlar için seyahat izinleri ile ilgili bir açıklamada bulunmuştur. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde olmaktadır.

81 il genelinde, valiliklere 65 yaş ve üstü vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi, konulu genelge gönderilmiş bulunmaktadır. Gönderilen genelgenin hemen ardından da 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın evlerinden başvuru yapabilecekleri işlemler gerçekleştirilmiş bulunuyor. Seyahat izin Belgesi için başvuruların e-Devlet sistemi üzerinden, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru sistemi ya da Alo 199 Vefa Destek hattı, seyahat belgesi için başvurulacak alanlar olmaktadır.

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Alma İşlemi!

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Alma İşlemi! Korona virüsü kapsamı çerçevesinde seyahat etmek isteyen vatandaşların artık kaymakamlıklara gitmesine gerek bulunmamaktadır. Seyahat izin belgesi başvuruları e-Devlet sistemi üzerinde alınabilmektedir. E-Devlet sistemine giriş işlemi için ilk olarak TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmaktadır.

e-Devlet sistemine yapılan girişin ardından ise İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e-başvuru kısmına girilmektedir. Karşınıza çıkan seçenekler arasından “Seyahat İzin işlemleri” linki seçilerek form eksiksiz doldurulmakta. 65 yaş ve üstü vatandaşlar için bir diğer seyahat izin belgesi alma şekli de Alo 199 Vefa Destek Hattı olmaktadır.

HES Kodu Kullanıma Başladı! HES Kodunu Nasıl ve Kimler Kullanabilir ?

SGK Müşteri Hizmetleri ve Danışma Hattının Hizmetleri Neler?

Hangi Kodla Çıkışım Verilirse Kıdem Tazminatı Alabilirim?

Yorumlar

  1. Ahmet dedi ki:

    Nigde merkeze gidip ürününü yeslim edip gelmek istiyorum yasaktan once gittigim gibi

  2. Ahmet dedi ki:

    Selam ben ahmet ada engelli emekliyim bir firmada calisiyorum seyahat izin belgesi alip sevkiyat yapmak istiyorum 199 aradim tele sekreter 30 dakkikadir müzik dinliyorum e devlet ise hata veriyor mobil mesaj hata veriyor ben bu sevkiyati yapamasam işimden olacagim bi çare