Genel

Diyanet Hac Ücretleri İçin Önemli Karar Aldı!

Diyanet Hac Ücretleri İçin Önemli Karar Aldı! Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından hac ücretleri için önemli karar alınmış bulunuyor. Gelen son dakika haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı hac kararını açıklamış bulunuyor. Gelen açıklama doğrultusunda alınan karar şu şekilde belirtilmiş bulunuyor. 2020 yılı için yapılan hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan ve kayıt yaptıranların hakları 2021 yılına kurasız olarak devredileceği belirtilmiştir. 2020 yılı için kesin kayıt hakkı kazananların ücretleri iade edilecektir. Gelen son dakika açıklaması içerisinde “Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımız tarafından kayıt yaptırılan kura hakları 2021 yılı için kurasız olarak devredilecektir. Hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri de kendilerine iade edileceği belirtilmiş bulunmaktadır.

Hacı Adayları İçin Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Yapılan Açıklama Neleri Kapsıyor?

Hacı Adayları İçin Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Yapılan Açıklama Neleri Kapsıyor? Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, hac ibadetini yerine getirmek için 2 milyon 298 bin vatandaş ön kayıt yaptırmış bulunuyor. Bu kapsamda 9 Ocak 2020 tarihinde ön kayıt yaptıran adaylar arasından gerçekleştirilen kura çekilişinin ardından, 2020 yılı için hac ibadetini yerine getirecek toplam 83 bin 430 kişinin belirlendiği belirtildi. Bu kapsamda 13 Ocak 2020 tarihinde hac adaylarından, hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıt işlemi yapılmış bulunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı dünya genelinde tüm insanların sağlığını etkileyen korona virüsü salgını nedeniyle hac ibadetlerinin bu yıl eda edilememe ihtimalini dikkate alarak 2. ve 3. taksit ödemeleri ertelenmiş bulunmaktadır, denildi.

Başkanlık tarafından en başından bu yana korona virüsü gelişmelerinin yakından takip edildiği ve bu kapsamda başta Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkeleri ile görüşmelerde bulunduğu belirtilmiştir. Gözlemlenen şartların olumlu yönde düzelme ihtimali dikkate alınmış ve bu kapsamda acele bir karar verilmemiş bulunuyor. Korona virüsü dalgınının hala devam etmesi nedeni ile Suudi Arabistan hac ibadeti ile ilgili aldığı kararı açıklamış bulunuyor. Suudi Arabistan’ın aldığı karar doğrultusunda 2020 yılı için hac ibadetinin sadece ülke genelinde olan vatandaşlar için gerçekleştirileceğini belirtmiş bulunuyor. Suudi Arabistan 2020 yılı için ülke dışından hac adaylarının kabul edilmeyeceğini belirtmiş bulunuyor. Suudi Arabistan tarafından yapılan bu açıklamanın ardından “Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda, 2020 yılı için hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımız arasından kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecektir. Hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir