emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Eczaneden Ücretsiz Maske Nasıl Alınır ? SMS’i Gelmeyen Ne Yapacak ?

Eczaneden Ücretsiz Maske Nasıl Alınır ? SMS’i Gelmeyen Ne Yapacak ?
13.04.2020

Türk Eczacıları Birliği Tarafından Önemli Maske Açıklaması! Korona virüsünün yoğun olarak yaşandığı ülkemiz sınırları içerisinde ücretsiz maske dağıtımı 20 – 65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza alınan son karara göre eczaneler tarafından yapılacağı belirtilmişti. Korona virüsü tedbirlerine karşılık olarak kullanılması gereken maskeler vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılma kararı alınmış olmaktadır. Gelen son dakika bilgisine göre Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre de 20 – 65 yaş arasındaki vatandaşların ücretsiz maske almak için öncelikle cep telefonlara SMS ile kod gelmesi gerektiğini bu kod SMS’i gelmeyen vatandaşların eczanelere gitmemesi gerektiği açıklaması yapılmaktadır.

Türk Eczacılar Birliği Başkanı olan Erdoğan Çolak tarafından gelen açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği arasında yapılan görüşme neticesine göre hız ve güvenirlik gerekçesi nedeniyle ücretsiz maske dağıtım işlemi eczaneler tarafından yapılacağı belirtilmiştir.

SMS Kodu ve T.C. Kimlik Numarası İle Ücretsiz Maske Alınabilecek

SMS Kodu ve T.C. Kimlik Numarası İle Ücretsiz Maske Alınabilecek, Gelen bilgilere göre ücretsiz maske dağıtım işleminin eczaneler tarafından yapılacağı belirtilmektedir. 20 – 65 yaş arasındaki vatandaşların T.C. kimlik numarası ve telefonlarına Sağlık bakanlığı tarafından gönderilecek olan SMS kodu ile eczanelerden ücretsiz olarak maske temin edilebilecektir. İlk olarak her vatandaşa beşer adet maske dağıtılacağı belirtilmektedir. Belirtilen uygulama 10 Nisan 2020 Cuma günü Anakara ve İstanbul’da başlamış bulunmaktadır. Vatandaşlara SMS kodları gönderilmeye başlanmış bulunmaktadır. Uygulamanın diğer illerde de başlatılması sağlanacak.

Eczanelere maskeler, depolar ve ecza kooperatifleri aracılığı ile günde 10 kutu şeklinde dağıtılacaktır. Eczanalere verilen maske sayısı, üretim adedi Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek. Bu işlemin ardından vatandaşlara SMS kodu gönderilecek ve herkes ücretsiz olarak maskelerini alabilecek.

SMS Kodu Gelmeyen Eczanelere Gitmesine Gerek Bulunmamakta!

SMS Kodu Gelmeyen Eczanelere Gitmesine Gerek Bulunmamakta! Yapılacak olan 20 – 65 yaş arasındaki vatandaşlara ücretsiz maske dağıtım işlemi için her vatandaşa SMS kod gönderilecektir. SMS kod gelmeyen vatandaşların eczanelere gitmesine gerek bulunmamaktadır. SMS kod telefonuna gelen vatandaşlarımız eczanelere başvuruda bulunabilirler. Maske için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların, başvuru esnasından sosyal mesafeyi korumaları gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Özkan dedi ki:

  Ben 1 hafta oldu ama hâlâ ne msj nede maske gelmedi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvuruların çoğuna henüz cevap gelmedi önce kronik rahatsızlığı olanlar, sonra 57 – 64 yaş sonra sırayla yaş aralıklarına mesaj gelecek.