Bağkur

4B BAĞ-KUR Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir ?

4B Malulen emekliliğe hak kazanmak için belirlenen kanunlar çerçevesinde şartların sağlanması gerekmektedir. 5510 sayılı kanuna göre belirlenen temel şart malulen emekli olabilmek için mesleğe çalışarak devam etme gücünün %60 oranında kaybedilmesi olmaktadır. Bağ-kur çalışanlarının malulen emekliye ayrılması faaliyette olan işyerlerinin kapatılarak ya da devri gerçekleştirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna talepte bulunmasıyla olmaktadır. 4B bağ kur malulen emeklilik şartları nelerdir? Sigortalılık süresi ve emeklilik için yaş sınırı konuları hakkında bilgilendirme yazının devamında paylaşılmıştır.


2019 Malulen Emeklilik Şartları

Malulen emeklilik hakkına sahip olmak için çalışma gücüne engel teşkil eden durumun sigorta başlangıç tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Sigorta başlangıç tarihinden önce mevcut engel durum SGK kapsamındaki kişiler malulen emeklilik hakkından yararlanamazlar. Bağ kur ve SSK kapsamında çalışan kişiler için geçerli olan bu durum 4B bağ kur çalışanlarının malulen emekli olmalarında engel teşkil etmektedir. Aynı zamanda 4C emekli sandığına bağlı olarak çalışan ve 01 Ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlamış olan memurlar içinde geçerlidir.

Bağ kur Çalışanlarının Malulen Emekli Olma Şartları

Bağ-kur çalışanlarının malulen emekli olma hakları bulunmaktadır. Bağ kur kapsamında çalışan kişilerin malulen emekli olması için gerekli olan şartlara uyum saplamaları gerekmektedir. . Bağ kur kapsamında ilk defa sigortalı olan bir kişi malulen emekli olma hakkından yararlanmak için bağ kurlu olmasının ardından sahip olması gereken özellikler şunlardır;

 • Malulen emeklilik hakkından yararlanmak için en az 10 yıllık bağ kur sigortalılık süresinin tamamlanması gerekmektedir.
 • 10 yıllık süre içerisinde bağ kur çalışanının 1800 günlük prim ödemesinin bulunması gerekmektedir.
 • Malulen emeklilik için gerekli olan sağlık kurulu raporunda %60 üzerinden iş gücü kaybının olduğunun beyan edilmiş olması gerekmektedir.
 • Bağ kur prim borcu olan kişiler malulen emekliye ayrılamamaktadır.
 • Bağ kur kapsamında çalışan kişilerin malulen emeklilikten yararlanabilmeleri için ödenmemiş prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.
 • Bağ kur kapsamında devam eden ticari faaliyetlerinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Engel durumu çok ağır olan ve başkasının bakımına muhtaç olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan muhtaç kişiler için 10 yıllık sigortalılık süreci şartı aranmamaktadır.

Bağ kur Sağlık Rapor Oranlarına Göre Emeklilik

Sağlık kurul raporu ile malulen emeklilik gerekli olan şartlardan en önemlisi olmaktadır. Sağlık kurul raporu üzerinde beyan edilen engel oranlarına göre malulen emeklilik hakkına sahip olabilen bağ kur çalışanları için geçerli olan engel oranları şunlardır;

 • Sağlık kurul raporlarında %40 ile %49 arasında engel durumu bulunan kişiler 18 yıllık bağ kur sigortalısı olmaları ve 4680 gün prim ödemeleri bulunması durumunda emekli olabilmektedir.
 • Sağlık kurul raporlarında %50 ile %59 arasında engel durumu bulunan kişiler 16 yıllık bağ kur sigortalısı olmaları ve 4320 gün prim ödemeleri bulunması durumunda emekli olabilmektedir.
 • Sağlık kurul raporu %40 ve üzerinde olan bağ kurlu kişiler malulen emeklilik yerine engelli emeklilik hakkından yararlanmaktadır.
 • Emeklilik hakkından yararlanmak için bağ kur prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Bağ-Kur Malulen Emeklilik Başvurusu

Malulen emeklilik başvurusu yapmak için 10 yıllık sigortalılık süresinin ve 1800 prim günü ödemesinin bulunması şarttır. Şartlara uyum sağlayan kişiler dilekçeleri ile birlikte gereken evrakları da tamamlayarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine malulen emeklilik için başvuruda bulunabilirler. Bağ kur çalışanları başvurularını dosyalarının bulunduğu merkezlere yapmalı ve malulen emeklilik talep formunu diğer evraklarla birlikte teslim etmelidir. Başvuru sırasında istenen diğer evraklar şunlardır;

 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Belgenin üzerindeki ilgili kurumlara doldurulması gereken sigortalılık belgesi
 • Erkeklerin askerlik durumunu gösteren belgeleri
 • Sağlık kurulu raporunun aslı gibidir ibrazlı fotokopisi

2019 Bağ-Kur Malulen Emeklilik Hesaplaması

Malulen emeklilik maaş hesaplamalarını etkilemekte olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler 3 kıstasa ayrılarak hesaplamalar yapılmaktadır. Emeklilik maaş hesaplamalarını etkileyen 3 faktör şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Prim ödemesi yaparak geçirilmiş olan yıl sayısı
 • Prim ödemelerinin tavan tutarı ya da taban tutarından yapılması
 • Hangi sigorta kapsamında olunduğu olmaktadır.

Belirtilen kıstaslar içerisinde 2019 yılında ödenen bağ kur maaş tutarı prim ödemelerinin taban üzerinden yani asgari ücret üzerinden ödendiği düşünülürse ortalama olarak 700 ile 900 TL arasında olmaktadır.

Aynı şartlarda yapılan ödemeler SSK kapsamında emekli olan kişiler için 900 ile 1100 TL,

Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları için 2000 ile 2200 TL arasında olmaktadır.

Malulen emekliye ayrılan kişilerin aldıkları maaşlar normal emekli olan kişilerin aldıkları maaşlara oranla kısmen daha düşük olmaktadır.

Bağ-Kur Malulen Emeklilik Kontrol Muayenesi

Emeklilere uygulanan kontrol muayeneleri tedavisi mümkün olabilecek hastalıklar için geçerli olmakta ve tedavi ile çalışma gücünün geri kazanılabileceği hastalıklara sahip olan malul emekliler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından periyodik kontroller istenmektedir.

‘Kontrol Muayenesine Tabiidir’ ibaresi SGK tarafından başvuru sahiplerinin raporuna eklenmiş ise bu durumda belirtilmiş olan dönemlerde hak sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık kontrolünden geçmektedir. Bunun nedeni ise malulen emekli olan kişinin çalışma gücünün raporda belirtilmiş olan %60 oranın altına düşüp düşmediğinin anlaşılmasıdır. Kontrol muayenelerinde çalışma gücünün %60 oranın altına düştüğü tespit edilen malul emeklilerin emekli aylıkları kesilmektedir.

Tedavisi mümkün olmayan hastalık sahibi malul emekliler için kontrol muayenelerine gerek olmamaktadır. Bu durumu yaşayarak emekli olan kişiler daimi olarak malul emekli maaşı almaya devam etmektedir.

Bağ-Kurluların Malulen Emekliliği Gerektiren Hastalıkları

Bağ-Kur malulen emeklilik hastalıkları SGK yönetmeliğinde belirtilen ve malulen emeklilik hakkını sağlayan hastalıklar kapsamındadır. Sürekli güncellenmekte olan SGK kapsamındaki malulen emekliliği gerektiren hastalıklar listesini online olarak incelemek için https://www.ssk.biz.tr/hangi-hastaliklar-malulen-emekli-olur/ sayfasını ziyaret etmek yeterli olmaktadır. çalışan kişilerin malul sayılması için geçerli olan hastalıklara sahip olması ve bbu hastalıkların başvuru sahiplerinin aldıkları sağlık kurulu raporlarında onaylanmış olması gerekmektedir. Sağlık kurulu raporlarında onaylanmamış olan hastalıkların geçerli sayılması ve malulen emeklilik hakkını sağlaması mümkün olmamaktadır. Malulen emekliliği gerektirecek önemli hastalıklar şunlardır;

 • Organ naklini gerektirecek hastalıklar,
 • Kanser hastalığı,
 • Obsesif bozukluklar,
 • Travmalar sonrasında gelişen stres,
 • İleri boyutlarda olan şeker hastalığı,
 • Genetik bozukluklar,
 • Parkinson sendromu,
 • Epilepsi, konvülsif epilepsi,
 • Serebral Palsi

2019 Malulen Emeklilik Sorgulama

Malulen emeklilik sorgulama işlemleri internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılarak hızlı ve kolay bir şekilde sağlanmaktadır. online olarak yapılacak sorgulamalarda 4A, 4B ve 4C kapsamında sorgulamaları gerçekleştirmek için sisteme giriş yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet bölümü seçilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapan kişiler;

 • Sosyal Sigortalar Kurumu 4A kapsamındaki malulen emeklilik sorgulamaları için 4A hizmetleri-4A Aylık bilgisi bölümüne giriş yapmalıdır.
 • Bağ kur 4B kapsamındaki malulen emeklilik sorgulamaları için 4B hizmetleri-4B Aylık bilgisi bölümüne giriş yapmalıdır.

Emekli sandığı 4C kapsamındaki malulen emeklilik sorgulamaları için 4C hizmetleri-4C Aylık bilgisi bölümüne giriş yapmalıdır.

Ne Zaman Emekli Olabilir ?

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

Bağ-Kur Borcu Olanlar Süt Parası ve Doğum Yardımı Alabilir mi?

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. slm bende bagkurdan engelili emeklıoldum 4yıldır maaaş alıyorum ve şimdi beni tekrar muaneye tabi tuttular rapor düşük çıkarsa ne ayapmalıyım

 2. bağkurluyken felç geçirdim # 95 raporum var sigorta başlangıçım 15 seneden önce 1550 gün sigortam var yalnız sormak istediğim gayri faal durumda şirket ortaklığım var malulen emekli olabilirmiyim

 3. Yaşım 53 01.01.2008 çifçti bağkuru girişliyim.3900 ödenmiş hizmet günüm var hepatit b ye bağlı siroz hastasıyım %60 engelli raporum var ağır engelli değilim malulen emeklilik başvurum red geldi neden emekli olamıyorum ne yapmam lazım ?Teşekkürler.

 4. Bir sorun daha olcak şu anda turkiyede seçimler söz konusu yaşlılık maşı 250 tl den 500 tekeye yükseltiliyor anlayamadigim engellilere niye erhangi bir mas yükselmesi söz konusu değil yoksa engellilere de herhangibi bir maaş larına yükseltilmesi söz konusu mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı