• 4B Bağ-Kur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir

  Ülkemizde yaşayan Bağkurlu vatandaşların malulen emekli olmak gibi bir hakları bulunmaktadır. Malulen emeklilik ile ilgili bilgileri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.


  Bağ-Kurluyum 4B Bağ-Kur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir

  Kişilerin malulen emekli olabilmeleri için bir takım şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar:

  • İlk defa Bağkur girişi yapıldıktan sonra 10 yılın tamamlanmış olması,
  • Bağkur başlangıcından sonra 10 yıllık süre boyunca en az 1800 gün prim yatırılmış olması,
  • Bunların yanı sıra en az %60 ve üzerinde iş gücü kaybınızın sağlık kurulu tarafından raporlanması gerekmekte bunun yanı sıra herhangi bir ödenmemiş bir prim borcunuzun bulunmaması gerekmekte,
  • Son olarak kişi eğer bakıma muhtaç ya da ağır engelli ise, kişinin malulen emekli olabilmesi için sigorta süre şartı aranmamaktadır.

  Sağlık Raporu %60’dan Farklı Gelirse Malulen Emeklilik

  Hastanenin sağlık kurulundan alınacak olan sağlık raporunun %40 ya da daha üzeri gelmesi durumunda malulen emeklilik değil de engelli emeklilik hizmetinden yararlanma fırsatınız bulunmaktadır. 4b Bağkur Malulen Emeklilik için gereken minimum oran %60’tır.

  Kişinin almış olduğu sağlık raporu, malulen emeklilik için %60 iş gücü kaybı aramakta ancak raporda %40 ile %49 arası bir değer ile karşılaşılırsa emekli olunabilmesi için 18 yıl Bağkur olmuş olma şartı aranmakta bunun yanı sıra minimum 4680 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.

  Bunun yanı sıra sağlık raporunda karşılaşılan oran %50 ile %59 arasında ise emekli olunabilmesi için 16 yıl Bağkurlu olmuş olma şartı aranmakta ve bunun yanı sıra minimum 4320 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Yukarı verilen şartların kişilerde bulunmasının yanı sıra tabii ki herhangi bir Bağkur prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

  4b Bağ-Kur Malulen Emeklilik Maaşları Ne Kadar

  Normal emeklilik ile karşılaştırıldığında engelli emeklilik ve malulen emeklilik ücretlerinin kısmen düşük olduğunu söyleyebiliriz.

  Malulen Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır Gerekli Belgeler Nelerdir

  Kişi eğer Malulen emeklilik hizmetinden yararlanmak istiyorsa kendi Bağkur dosyasının bulunmuş olduğu, Sosyal Güvenlik Merkezi kurumuna başvurması gerekmektedir. Malulen emekli olmak için yapılan başvuru esnasında istenen belgeler ise şunlardır:

  • Kimlik Fotokopisi,
  • Malulen emekli olabilmek için talep formu,
  • 2926 ya da 1479 sigortalılık belgesi (üzerindeki alanların ilgili kurumlara doldurtulması gerekiyor),
  • Eğer başvuracak kişi erkek ise askerlik yapıp yapmadığına dair belge,
  • Başvuruda bulunacak kişinin daha önceden herhangi bir şekilde aldığı sağlık kurulu raporu varsa aslını ya da aslı gibi olan fotokopisi 4b Bağkur Malulen Emeklilik için gerekli olan belgelerdir.

  Malulen Emeklilik Sağlık Kurulu İle İlgili Sorunlar

  Eğer prim borçlarınız arasından vadesi geçmiş olanlarınız varsa yine de malulen emekli olabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Her gün binlerce malulen emekli olmak isteyen kişiler 4b Bağkur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Diye sormaktadır. Bu gibi sorulara yanıt alabilmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

  Malulen emekli olabilmek için sağlık raporunu almanız gerekmektedir ancak bu sağlık raporu alınırken, herhangi bir sigortanız yoksa bu masrafları cebinizden ödemeniz gerekmektedir. 4B Malulen Emeklilik Şartları arasından en önemlisi emekli olmak isteyen kişinin, minimum 1800 gün priminin ödenmiş olması şartıdır.

  Malulen emekli olmak isteyen kişi eğer 1800 prim gün sayısını tamamlayamamışsa, kalan günleri doğum borçlanması ya da askerlik borçlanması gibi ödemeler ile tamamlayabilir. Eksik kalan prim borçlarınızı tamamlayabilmek için borçlandırma talebinde bulunulması yeterli olacaktır.

  Malulen emekli olabilmek için üzerinize çıkartılan borçlanmaları derhal ödemeniz gerekmemektedir. Ancak %60’ın üzerinde olan raporunuz size ulaşırsa, yani emekli olabileceğiniz size bildirilirse, bu gibi bir durum karşısında borçlanma tahakkuk miktarını ödemeniz gerekmektedir.

  Malulen Emeklilik Başvurum Kabul Edilmedi İtiraz Hakkı

  Kişi malulen emekli olabilmek için gerekli belgelerle gerekli kurumlara başvuruları yaptıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu başvuran kişiye, iş göremezlik belgesinin %60’ın üzerinde veya altında olduğuna dair bir belge gönderir. %60’ın altında olduğuna dair belge elinize ulaştığı gibi itiraz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunun kabul edilebilmesi için bütün 4B Malulen Emeklilik Şartları tamamlanmış olması gerekmektedir.

  Yapılan itiraz sonucunda gerekli belgeleriniz, Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu’na ulaşır. Belgeler ilgili kuruma ulaştıktan sonra gerekli incelemeler Yüksek Sağlık Kurulu yetkilileri tarafından yapılır ve sonuç belli olduktan sonra yazılı bir şekilde talep eden kişiye ulaştırılır.

  Malulen Emekli Olunarak Alınan Maaş Çalışmaya Başlanınca Ne Olur

  Her gün binlerce vatandaş, malulen emeklilik ile ilgili birçok soru sormaktadır. 4b Bağkur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Çalışmaya başlarsam maaşım kesilir mi? Malulen emeklilik maaşı ne kadar? Sağlık raporu oranım daha az gelirse ne yapmalıyım? İtiraz hakkım var mı? Ve daha nice soru. Bu soruların büyük bir çoğunluğuna yazımızda yer verdik. En çok merak edilen sorulardan birisi de tekrar çalışılmak istenirse maaşa ne olacağıdır.

  Kişi eğer engelli emeklilik uygulaması ile emekli olmuş ise, bu kapsamda herhangi bir işte çalışabilir. Zirai ya da ticari faaliyetler de bulunabilir, para kazanabilir. Herhangi bir şekilde maaş kesintisi olmaz.

  Ancak, eğer kişi malulen emekli oldu ise, hali hazır maaş oluyor iken çalışmaya başlarsa malulen emeklilik maaşı kesilir. Şirket ortağı olmak, vergi kaydı açılması, ziraat odasında çiftçilik ile ilgili bir kaydın başlaması gibi durumların tespitinde, devlet kişinin malulen emeklilik maaşını hemen kesmektedir. Bu gibi bir maaş alınıyorsa çalışmıyor olmak gerekmektedir.

  Ne Zaman Emekli Olabilir ?

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Süt Parası ve Doğum Yardımı Alabilir mi?  tıkla sorunu sor

  4B Bağ-Kur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. gülsün dedi ki:

   bağkurluyken felç geçirdim # 95 raporum var sigorta başlangıçım 15 seneden önce 1550 gün sigortam var yalnız sormak istediğim gayri faal durumda şirket ortaklığım var malulen emekli olabilirmiyim

  2. Engin dedi ki:

   Yaşım 53 01.01.2008 çifçti bağkuru girişliyim.3900 ödenmiş hizmet günüm var hepatit b ye bağlı siroz hastasıyım %60 engelli raporum var ağır engelli değilim malulen emeklilik başvurum red geldi neden emekli olamıyorum ne yapmam lazım ?Teşekkürler.

  3. Remzi yesil dedi ki:

   Bir sorun daha olcak şu anda turkiyede seçimler söz konusu yaşlılık maşı 250 tl den 500 tekeye yükseltiliyor anlayamadigim engellilere niye erhangi bir mas yükselmesi söz konusu değil yoksa engellilere de herhangibi bir maaş larına yükseltilmesi söz konusu mu

  4. Remzi yesil dedi ki:

   Remzi Yesil benim sorum %83 engelli kişinin nekadar 3aydan 3 aya maaş alabilir

  Sorunuzu Yazın