Bağkur

Bağkur İhya Yapılandırma 2024

Bağkur İhya, Bağkurluların emeklilik şartlarını tamamlamalarına ve daha yüksek maaş almalarına yardımcı olur. 2024 yılında yeni bir yapılandırma yasası ile gündeme gelmiştir. Bu yasa ile Bağkurluların silinen borçları yeniden yapılandırılarak daha düşük tutarlarla ödenmesi ve ihya edilmesi mümkün olacaktır. Bağkur İhya nedir, nasıl hesaplanır, ne zaman çıkacak ve nasıl başvurulur? İşte detaylar…

BAĞKUR İHYA NEDİR?

Bağkur İhya, Bağkur kapsamında prim borcundan dolayı önceki kanunlara göre dondurulan günlerin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi anlamına gelir. Bağkur’da prim borcu olanların borçları, çeşitli yasalarla silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştur.

Bu durumda Bağkurluların prim gün sayıları eksik kalmış ve emeklilik şartlarını tamamlayamamışlardır. Bağkur İhya, bu sorunu çözmek için dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak hizmetten saydırılması işlemidir.

BAĞKUR İHYA HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Bağkur İhya hesaplama silinen veya dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi işlemidir. Bağkur İhya hesaplama normalde talepte bulunduğunuz tarihteki aylık Bağkur primleri üzerinden yapılmaktadır. Ancak torba yasa ile Bağkur İhya süreleri de af kapsamına alındığında bu durumda ihya işlemi ilgili dönemin primleri üzerinden hesaplanacaktır.

Bağkur İhya hesaplama şu formül ile yapılabilir:

 • Bağkur İhya Borcu = Silinen veya Dondurulan Hizmet Süresi x İlgili Dönemin Aylık Bağkur Primi / 30

Örneğin; 2010 yılında 6 ay prim borcu nedeniyle dondurulan bir Bağkur’lunun ihya borcunu hesaplamak için şu formül kullanılabilir:

 • Bağkur İhya Borcu = 6 x 282,00 / 30 = 564,00 TL

NOT: Bu hesaplama 2010 yılında aylık Bağkur priminin 282,00 TL olduğunu varsaymaktadır.

BAĞKUR İHYA YAPILANDIRMA NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bağkur İhya yapılandırma 2024 yılında yeni bir yapılandırma yasası ile gündeme gelmiştir. Bu yasa ile Bağkurluların silinen borçları yeniden yapılandırılarak daha uygun şartlarda ödenmesi ve ihya edilmesi mümkün olacaktır. Bağkur İhya yapılandırma Bağkurluların emeklilik şartlarını kolaylaştırmasına ve daha yüksek maaş almalarına yardımcı olacaktır.

Bağkur İhya yapılandırma henüz yasalaşmamıştır. Ancak torba yasa tasarısı Meclis’te görüşülmeye devam etmektedir. Torba yasa tasarısında, Bağkur İhya Yapılandırma ile ilgili şu hükümler yer almaktadır:

 1. Bağkur’da 01.05.2021 tarihinden önceki dönemlere ait silinen borçlar yeniden yapılandırılacaktır.
 2. Yapılandırma kapsamında borçlar ilgili dönemin primleri üzerinden hesaplanacaktır.
 3. Yapılandırma kapsamında borçlar peşin veya 48 aya kadar taksitlendirilebilecektir.
 4. Yapılandırma kapsamında borçlar 2 ayda bir ödenecektir.
 5. Yapılandırma kapsamında, borçlar ödenerek ihya edilebilecektir.

Bağkur İhya yapılandırma torba yasa tasarısının yasalaşması ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe girecektir. Bu süreç Meclis’in çalışma takvimine göre değişebilir. Ancak Bağkur İhya yapılandırmanın 2024 yılı içerisinde yasalaşması beklenmektedir.

BAĞKUR İHYA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bağkur İhya başvurusu silinen veya dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi için yapılması gereken işlemdir. Bağkur İhya başvurusu normalde bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden veya posta yoluyla yapılabilir. Ancak, Bağkur İhya yapılandırma yasalaştığında e-devlet üzerinden de yapılabilecektir.

Bağkur İhya başvurusu için şu belgeler gerekmektedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Bağkur İhya Başvuru Formu
 • Bağkur İhya Borcu Dekontu
 • Bağkur Sigortalılık Belgesi (2926 İB veya 1479 İB)

Bağkur ihya torba yasa kapsamında meclis gündemine yıl içerisinde gelecektir. Yüz binlerce Bağkurlu yasanın çıkmasını dört gözle bekliyor. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren konu hakkında tüm detayları sizlerle paylaşacağız. İhya hakkında merak ettiğiniz detayları bizlere yorum kısmından sorabilirsiniz. Sizlere editörlerimiz kısa süre içerisinde dönüş yaparak en güncel bilgilere verecektir.

Shares:

8 Yorumlar

 • Hasan SANDIKKAYA
  14.04.2024

  Bağ-Kur ihya yapılandırılması 2024 yılında torba yasada kesin çıkacakmı

  Cevapla
 • lütvi akbaş
  20.03.2024

  1996 1997 yılları arası vergi kaydımva esnaf odası kaydım var ben ihyadan yararlana bilirmiyim

  Cevapla
 • Hasan limanova
  13.03.2024

  Ihya yasası çıkarma niyet hâlâ yokmu sayin devlet büyüklerimiz türkiye genelinde 2,5 milyonu gecik insan beklemekte amacımız nedir

  Cevapla
 • Ender
  09.03.2024

  Hocam bu gerçek mi hiç bir yerde denk gelmedim torba yasada ihya olduğuna aksi zaten yok diyor diğer haber kaynakları

  Cevapla
 • Cemalettin Akbaba
  27.02.2024

  1984 den SSK girişim var toplamda tam 4800 pirim günüm var 5225 pirim gününe tanıtım 2006 aralık ayında TMO ya mahsül verdiğim için 2 ay Bağ-Kur girişi yaptılar 2007 ve 2008 yıllarını ihya ile aldım şimdi2009 yılında hiç pirim yok 2009 yılını ihya yapabilir miyim?

  Cevapla
 • Tolga günlü
  08.02.2024

  Bahsettiğiniz hangi torba acaba? Bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığından haberimiz olmuyor.

  Cevapla
 • Orhan TAŞKIRAN
  23.01.2024

  Ben son 5 yıldır ssk fakat 2004 ten 2018 kadar bağkur var hiç ödenmemiş fakat 2004 ten tescilim var şimdi 2560 gün ssk var 1973 doğumluyum 2001 ssk girişim var ben ne yapmalıyım

  Cevapla
 • Ahmet Sertel
  17.05.2019

  bağkur borcuma karşılık ihya dilekçesi verdim . ama borç çok fazla çıktı ödeyemedim..dilekçe veripte ödenmezse borç silinirmi, ilerde ödeyebilirmiyim..

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir