emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Af İhya Durdurma

Bağ-Kur Af İhya Durdurma
31.10.2016

Torba yasa ile yürürlüğe giren Bağ-Kur affı, borcu olan birçok Bağ-Kurlu vatandaşın yüzünü güldürdü. Bu af ile yaklaşık 600 bin esnafın şu anda bulunan prim borçlarında kişinin gelirine göre tekrar yapılandırmaya gidilecek ve ödeme kolaylığı sağlanacak. Bağ-Kur güvencesine sahip olanlarla diğerleri arasındaki basamak farkı sorunları bu torba yasa ile sona erecektir.

Bahsedilen bu yeni torba yasa ile düzenlenen Bağ-Kur affından herkes faydalanamıyor. 12 ay ve daha fazla süre ile prim borcu olmayan, esnaflar, sanatkarlar, tarım ve çiftçi Bağ-Kurlu olanlar bu torba yasadaki aftan yararlanma hakkına sahip. Bu seneki Bağ-Kur yapılandırılmasını talep etme başvuruları Ekim ayının sonuna kadar devam edecek. Gerekli yapılandırılmalar sonucunda, taksitle, peşin yada kartla ödemeleri yapmak mümkün olmaktadır.

Torba yasa ile gelen Bağ-Kur affına başvurmak için “Yapılandırma Başvuru Formu” isimli bir formu doldurduktan sonra buna sigortalı kişinin kimlik fotokopisi eklenerek bulunulan yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezine ya da Sosyal güvenlik İl Müdürlüğüne verilmelidir. Bu iletme durumu elden, kargoyla veya posta ile olabilir.

Bağ-Kur af ihya durdurması da kanunda yer etmektedir. Sigortalı kişinin ya da hak sahibini talep etmesi halinde durdurulmuş olan sigortalılık sürelerinin tamamı için prime esas olan kazanç tutarı üzerinden hesaplanarak Bağ-Kur affı ihyası kapsamında ihya edilmesi olanağı vardır. Bu ihya sonucunda hesaplanan borç tutarı üç ay içerisinde tamamı ile ödenirse durdurulan süreler sigortalılık süresi kapsamına girmiş olarak sayılır. Eğer bu süre içerisinde hesaplanan borç ödenmezse, söz konusu olan süreler sigortalılık süresi olarak sayılmaz. Dolayısıyla bu kapsamda ödenmiş olan tutarlar faizsiz olarak kişiye iade edilir. Bağ-Kur affı ihya edilerek kazanılanlar ise borcun ödendiği tarih itibariyle geçerli sayılmaktadır.

Bağ-Kur af ihya kapsamında durdurulmuş günlerden sayılan süreler sigorta kapsamında sayılmaz. Sigortalılıkları durdurulan kişilerden, çalışmaya devam edenlerin sigortaları söz konusu maddenin (4. Madde birinci fıkra) yayım tarihini takip eden aybaşı olarak kabul edilmektedir.

Bu konuyla alakalı Başbakanın açıkladığı habere göre artık Bağ-Kur durdurma tasarısı mecliste kabul edildi. Bu tasarıya göre Bağ-Kur affı ihya durdurması hakkından faydalanabilecek kişiler açıklandı. Kendi adına ve kendi hesabına bağımsız çalışan kişiler ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişiler bu durdurmadan faydalanabilecek. Bu kişiler kuruma kayıtlarını ve tescilleri yaptıkları halde, söz konusu olan düzenlenmenin yayınlandığı ayın sonundan itibaren 12 ay ve daha fazla süreli olarak prim borçlarını ilk üç ay içinde ödemezlerse bu durum ortaya çıkıyor. Söz konusu olan bu ödeme yapılmazsa, prim borcu bulunanların daha önce ödemiş oldukları prim borçlarının karşıladığı ay sonu itibariyle sigortalılığı durdurulacaktır. Durdurulan süreler ise sigortalılıktan sayılmaz.

Bağ-Kur af ihya durdurma kapsamındaki sigorta durdurulması yukarıda anlatıldığı şekilde oluyor. Sigortası durdurulanlar eğer kanuna göre çalışmaya devam ederse ve talep edilmesi halinde sigortaları yeniden başlatılacak. Bir süre sonra ise sigortalı kişi yada hak sahibi tarafından istenmesi sonucunda durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı Bağ-Kur affı ihya edilmesi kapsamında ihya edilebilmektedir. İhya edilme sonucu kazanılmış olan hizmet süreleri, borcun tamamen ödendiği tarih başlangıç alınarak geçerli sayılır ve işleme alınır.

Yorumlar

  1. Ahmet Sertel dedi ki:

    bağkur borcuma karşılık ihya dilekçesi verdim . ama borç çok fazla çıktı ödeyemedim..dilekçe veripte ödenmezse borç silinirmi, ilerde ödeyebilirmiyim..