ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur İhya Yapılandırma 2024

Bağkur İhya Yapılandırma 2024
17.01.2024

Bağkur İhya, Bağkurluların emeklilik şartlarını tamamlamalarına ve daha yüksek maaş almalarına yardımcı olur. 2024 yılında yeni bir yapılandırma yasası ile gündeme gelmiştir. Bu yasa ile Bağkurluların silinen borçları yeniden yapılandırılarak daha düşük tutarlarla ödenmesi ve ihya edilmesi mümkün olacaktır. Bağkur İhya nedir, nasıl hesaplanır, ne zaman çıkacak ve nasıl başvurulur? İşte detaylar…

BAĞKUR İHYA NEDİR?

Bağkur İhya, Bağkur kapsamında prim borcundan dolayı önceki kanunlara göre dondurulan günlerin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi anlamına gelir. Bağkur’da prim borcu olanların borçları, çeşitli yasalarla silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştur.

Bu durumda Bağkurluların prim gün sayıları eksik kalmış ve emeklilik şartlarını tamamlayamamışlardır. Bağkur İhya, bu sorunu çözmek için dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak hizmetten saydırılması işlemidir.

BAĞKUR İHYA HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Bağkur İhya hesaplama silinen veya dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi işlemidir. Bağkur İhya hesaplama normalde talepte bulunduğunuz tarihteki aylık Bağkur primleri üzerinden yapılmaktadır. Ancak torba yasa ile Bağkur İhya süreleri de af kapsamına alındığında bu durumda ihya işlemi ilgili dönemin primleri üzerinden hesaplanacaktır.

Bağkur İhya hesaplama şu formül ile yapılabilir:

 • Bağkur İhya Borcu = Silinen veya Dondurulan Hizmet Süresi x İlgili Dönemin Aylık Bağkur Primi / 30

Örneğin; 2010 yılında 6 ay prim borcu nedeniyle dondurulan bir Bağkur’lunun ihya borcunu hesaplamak için şu formül kullanılabilir:

 • Bağkur İhya Borcu = 6 x 282,00 / 30 = 564,00 TL

NOT: Bu hesaplama 2010 yılında aylık Bağkur priminin 282,00 TL olduğunu varsaymaktadır.

BAĞKUR İHYA YAPILANDIRMA NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bağkur İhya yapılandırma 2024 yılında yeni bir yapılandırma yasası ile gündeme gelmiştir. Bu yasa ile Bağkurluların silinen borçları yeniden yapılandırılarak daha uygun şartlarda ödenmesi ve ihya edilmesi mümkün olacaktır. Bağkur İhya yapılandırma Bağkurluların emeklilik şartlarını kolaylaştırmasına ve daha yüksek maaş almalarına yardımcı olacaktır.

Bağkur İhya yapılandırma henüz yasalaşmamıştır. Ancak torba yasa tasarısı Meclis’te görüşülmeye devam etmektedir. Torba yasa tasarısında, Bağkur İhya Yapılandırma ile ilgili şu hükümler yer almaktadır:

 1. Bağkur’da 01.05.2021 tarihinden önceki dönemlere ait silinen borçlar yeniden yapılandırılacaktır.
 2. Yapılandırma kapsamında borçlar ilgili dönemin primleri üzerinden hesaplanacaktır.
 3. Yapılandırma kapsamında borçlar peşin veya 48 aya kadar taksitlendirilebilecektir.
 4. Yapılandırma kapsamında borçlar 2 ayda bir ödenecektir.
 5. Yapılandırma kapsamında, borçlar ödenerek ihya edilebilecektir.

Bağkur İhya yapılandırma torba yasa tasarısının yasalaşması ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe girecektir. Bu süreç Meclis’in çalışma takvimine göre değişebilir. Ancak Bağkur İhya yapılandırmanın 2024 yılı içerisinde yasalaşması beklenmektedir.

BAĞKUR İHYA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bağkur İhya başvurusu silinen veya dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi için yapılması gereken işlemdir. Bağkur İhya başvurusu normalde bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden veya posta yoluyla yapılabilir. Ancak, Bağkur İhya yapılandırma yasalaştığında e-devlet üzerinden de yapılabilecektir.

Bağkur İhya başvurusu için şu belgeler gerekmektedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Bağkur İhya Başvuru Formu
 • Bağkur İhya Borcu Dekontu
 • Bağkur Sigortalılık Belgesi (2926 İB veya 1479 İB)

Bağkur ihya torba yasa kapsamında meclis gündemine yıl içerisinde gelecektir. Yüz binlerce Bağkurlu yasanın çıkmasını dört gözle bekliyor. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren konu hakkında tüm detayları sizlerle paylaşacağız. İhya hakkında merak ettiğiniz detayları bizlere yorum kısmından sorabilirsiniz. Sizlere editörlerimiz kısa süre içerisinde dönüş yaparak en güncel bilgilere verecektir.

Yorumlar

 1. Tolga günlü dedi ki:

  Bahsettiğiniz hangi torba acaba? Bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığından haberimiz olmuyor.

 2. Orhan TAŞKIRAN dedi ki:

  Ben son 5 yıldır ssk fakat 2004 ten 2018 kadar bağkur var hiç ödenmemiş fakat 2004 ten tescilim var şimdi 2560 gün ssk var 1973 doğumluyum 2001 ssk girişim var ben ne yapmalıyım

 3. Ahmet Sertel dedi ki:

  bağkur borcuma karşılık ihya dilekçesi verdim . ama borç çok fazla çıktı ödeyemedim..dilekçe veripte ödenmezse borç silinirmi, ilerde ödeyebilirmiyim..