Engelli

Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir mi?

Kanser hastalarının malulen emekli olması mümkündür. Malulen emeklilik, çalışma gücünü %60 oranında kaybedenlere tanınan bir haktır. Kanser hastalarının malulen emekli olması durumunda kendilerine aylık bağlanır. Malulen emeklilik için prim ödeme gün şartı da vardır.

Kanser hastalığı, hastalığın seyrine göre iş göremez hale gelebilir. Bu nedenle malulen emeklilik söz konusu olur. Kanser hastalarının malulen emekli olabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapması gerekir. Eğer çalışma gücündeki kayıp oranı en az %60 olarak tespit edilirse aylık bağlanır.

Kanser hastalarına devlet tarafından farklı olanaklar sağlanır. Sağlık güvencesi olmayan hastaların tedavileri, Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılır. Hasta, rapor alarak işe gidemediği günlerde geçici iş göremezlik ödeneği alır.

Kanser hastalarına sunulan bazı hizmetler ücretsiz verilir. Kemoterapi, radyoizotop ve yapılan cerrahi uygulamalardan para alınmaz. Koruyucu sağlık hizmetleri de devlet tarafından sağlanır.

Devletin Kanser Hastalarına Tanıdığı Haklar Nelerdir?

Devletin kanser hastalarına tanıdığı haklar arasında malulen emeklilik vardır. Bunun yanı sıra sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı da verilir. Devlet hastanelerinde kemoterapi ve diğer tedaviler yapılabilir.

Devlet, kanser hastaları ve bakıma muhtaç hastalar için evde bakım hizmeti verir. Bu sayede hastaların bakımları yapılır. Başkasının bakımına muhtaç durumda olanlara evde bakım maaşı da verilir.

Kanser Hastalarına Yüzde Kaç Rapor Veriliyor?

Kanser hastalarına verilecek raporun yüzdesi, hastalığın durumuna göre değişir. Hastalığın ilerleme durumu, sağlık kurulu raporu ile tespit edilir. Bunun için hastanın devlet hastanelerinin sağlık kurulundan rapor alması gerekir.

Sağlık kurulu raporu ile engel durumunu tespit etmek isteyenler, e-Devlet’ten başvuru yapılabilir. Bunun için kimlik numarası ve şifre ile turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılır. E-Devlet mobil uygulaması da kullanılabilir.

E-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra “Maluliyet ve Hastaneye Sevk Talep Başvurusu” seçeneğine tıklanır.

 • Gelen ekranda “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklanır.
 • Ardından “Çalışma Durumu” seçeneğinden seçim yapılmalıdır.

Çalışıyor” ya da “Çalışmıyor” seçeneklerinden uygun olan seçilmelidir.

Çalışma durumu seçildikten sonra “Sevk Talep Başvuru Konusu” seçilmelidir.

Uygun seçenek işaretlenmelidir. Maluliyet tespiti seçeneği tercih edilmelidir. Bu sayede malul olduğunuz belirlenirse maluliyet aylığı almanız mümkün olur. 4B kapsamında olanlar, “Çalışma gücü kaybının tespiti” seçeneğini tercih edebilir.

Girilmesi gereken bilgilerden biri, cep telefonu numarasıdır. Ardından e-posta adresi girilmelidir. Adres bilgisi de girildikten sonra “Başvur” seçeneğine tıklanır.

Hangi Kanser Hastaları Maaş Alabilir?

Maaş alabilecek kanser hastaları konusunda bir sınırlama yoktur. Kanser hastalarının malulen emekli olmasında önemli olan çalışma gücündeki kayıptır. Aynı zamanda malulen emekli olma şartları taşınmalıdır.

Evde bakım parası almak isteyen kanser hastaları, başkasının bakımına muhtaç olması gerekir. Burada kriter hastanın, temel gereksinimlerini bile yerine getiremeyecek durumda olmasıdır. Kanser hastalarına, çalışmamaları ve maddi durumları yeterli olmaması halinde sosyal yardım da yapılır. Muhtaçlık aylığı, 65 yaş aylığı gibi ödemeler yapılabilir.

Kanser Hastaları Nasıl Malulen Emekli Olur?

Kanser hastalarının malulen emekli olması için en az 10 yıllık çalışma şartı vardır. Aynı zamanda 1800 gün prim ödeme şartının da yerine getirilmesi gerekir. Kanser hastalarının başkasının bakımına muhtaç olması halinde 10 yıl şartı aranmaz.

Kanser hastalarının malulen emekli olması için çalıştığı işten ayrılması gerekir. BAĞ-KUR’lu olanlar ise faaliyetlerini sonlandırmalıdır. Kanser hastalarının malulen emekli olması için en az %60 oranında çalışma gücünü kaybetmesi gerekir.

1800 Günden Emekli Olma Şartı : https://www.ssk.biz.tr/1800-gunle-malulen-emekli-maasi/

Kanser hastalarının çalışma gücü kaybı, sağlık kurumları tarafından tespit edilir. Bunun için e-Devlet üzerinden sevk başvurusu yapılmalıdır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kayıp oranı tespit edilir.

Kanser Hastaları Kaç Yılda Emekli Olur?

Kanser hastalarının emekli olması için gereken süre 10 yıldır. Kanser hastalarının en az 10 yıldır sigortalı olması gerekir. Aynı zamanda 1800 gün prim ödenmesi gerekir. Emeklilik döneminde kansere yakalanan hastalar, normal emeklilik hakkını kullanabilir.

Kanser hastaları emekli olmak için işten çıkmalıdır. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulmalıdır. Sağlık kurumları tarafından çalışma gücü kaybı tespit edilir.

Kanser Hastaları Malulen Emeklilik Başvurusunu Nasıl Yapar?

Kanser hastalarının malulen emekli olması için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapması gerekir. Başvuru işlemleri, e-Devlet üzerinden de yapılır. Bunun için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. E-Devlet mobil uygulamasından da başvuru yapılır.

E-Devlet sistemine girildikten sonra arama çubuğuna “Ödenek” yazılmalıdır. “Gelir, aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi” seçeneğine tıklanmalıdır.

 • Yeni Başvuru” seçeneğine tıklanarak işlemlere devam edilir.
 • Gelen ekranda “Tahsis Talep Türü” seçilmelidir.
 • Tahsis talep türü” seçeneğine tıklandığında pek çok seçenek çıkar. Çıkan seçenekler arasından “Malullük aylığı seçilir.

Ardından sigortalı türü seçilir. “4a SSK-4b BAĞ-KUR” seçenekleri arasından uygun olan seçilmelidir.

Son olarak “Başvur” seçeneğine tıklanır. Gelen ekranda başvuru işlemine devam edilir. Bu işlemi yapma için 4a kapsamında olanların işten çıkmış olması gerekir. 4b’lilerin ise faaliyetlerine son vermesi gerekir.

Kanser Hastaları Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Kanser hastalarının malulen emeklilik maaşı kişiye göre değişir. Kişinin toplam prim ödeme süresine göre maaş değişir. Malullük maaşı, prim ödeme gün süresi, sigortalılık statüsü gibi detaylara göre değişir.

En düşük emekli maaşı 7500 TL olarak ödenir. Ancak malulen emeklilik durumunda ödenecek tutar değişebilir. Malulen emekli olmak isteyen kanser hastaları ya da onların vasileri, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurur.

Başvurular, maluliyet derecesine göre değerlendirilir. %100 malul durumda olanlarda 10 yıl sigortalılık süresi şartı aranmaz. 1800 gün prim yeterlidir. Kanser hastalarının çalışma gücü kaybı, devlet hastanelerinde belirlenir.

Malullük aylığı, her yıl emeklilik maaşına yapılan zamla güncellenir. Kanser hastalarının malulen emekli olması için gerekli şartlar yerine getirilmelidir. Ardından aylık ödemeleri başlar.

Shares:

4 Yorumlar

 • Filiz
  13.03.2024

  Merhaba annem 4.evre böbrek kanseri. Şu an mayısa kadar raporlu. Raporluyken de bu süreç işliyor mu acaba? Maaş bağlama noktasına gelindiğinde mi işten çıkışı olmalı?

  Cevapla
 • Neshal
  06.10.2023

  Meme kanseri geçirdim 4 kemo 35 ışın aldim sonra kullandığım ilaclar rahime vurdu ameliyat oldum behced hastasiyim %69 engelli raporum var malulen emekliliğe başvurdum kabul edilmedi Red geldi itiraz ettim yine Red geldi kanser bir kronik hastalıktır neden emekli olamıyorum ve tekrar başvuru yapabilirmiyim

  Cevapla
  • murat
   31.01.2024

   Geçmiş olsun eşimde yüzde 60 ile olamadı acaba başka bir yol izlediniz mi? itiraz dava açmak gibi.

 • Mehmet dada
  22.09.2023

  Vereceğiniz haberin .birini okuyorsun.kanser hastalarına geçici maluliyet maaşından bahsediyor kiminde yüzde altmış şartı.bi karar verin yav

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir