Genel

2020 Konut Kredisi Yapılandırmasını Hangi Bankalar Yapıyor?

2020 Konut kredisi yapılandırması işlemi 2020 yılı itibari ile yapılan konut kredilerinde faiz indirimi ile gündeme gelmiştir. Buna göre bireylerin konut sahibi olmalarının önü açılacak ve bireyler daha kolay ödeme şartları ve imkanlarıyla ev sahibi olabileceklerdir. Bununla birlikte devam etmekte olan konut kredileri de konut kredisi yapılandırması kapsamına alınabilecektir. Böylelikle bireyler hem yeni kredi alma işlemleri için hem de var olan kredi ödemeleri için yapılandırma işlemi başvurusunda bulunabileceklerdir.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi ev sahibi olmak isteyen bireylerin maddi desteğe veya toplu halde bulunan paraya ihtiyaç duymaları halinde cazip faiz oranlarıyla bankalardan alabilecekleri kredilerdir. Belirli ve düzenli bir geliri olan ya da kredi için kefil temin edebilecek kişiler, sunulan konut kredisi paketlerini inceleyerek kendilerine uygun olanı seçebilir ve bu krediyi veren bankalara müracaat edebilirler.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi almak isteyen bireyler, satın alacakları evin tapusunun bir örneği ile birlikte bankalara müracaat etmelidirler. Ancak tapu örneğinin alınamayacağı durumlarda direkt olarak müracaat edilerek banka yetkililerinden gerekli işlemler öğrenilebilir. Bunun yanı sıra konut kredisi almak için banka müşterileri şifreleri ve kimlik numaraları ile banka internet siteleri üzerinden başvuru yapabilirler. Aynı şekilde internet ve mobil bankacılık kullanılarak bankaların mobil uygulamaları üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Konut kredisi almak için alınacak olan kredinin geri ödemesinin teminatının verilmesi gerekir. Bu teminat birey çalışıyorsa maaş bordrosu, çalışmıyorsa ipotek edilebilecek taşınmaz mal olabilir. Öte yandan başvuru sırasında kefalet istenmektedir. Bireyin kredinin geri ödemesini sağlayamayacak durumda olması halinde ödemelerin kefil olan kişiden alınması sağlanır.

Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Konut kredisi veren bankalar yapılan düzenlemeler ile birlikte sayıca çoğalmıştır. Konut kredisi yapılandırması işlemleri için sunulan teşvikler ile birlikte birçok banka konut kredisi vermeye başlamıştır.

Konut Kredisi veren bankalardan bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Şekerbank
 • Yapı Kredi Bankası

Bu bankalar haricinde olan bankalar da güncel işlemler kapsamında konut kredisi vermeye başlayabilir. Bunun için konut kredisi almadan önce kredi almak istenen banka belirlenmeli ve bu bankanın konut kredisi verip vermediği araştırılmalıdır. Konut kredisi veren bankalar, internet siteleri üzerinden veya şubeler aracılığıyla konut kredisi detaylarını paylaşmakta ve bireylerin bilgisine sunmaktadır. Bireyler internet sitesi üzerinden konut kredisi veren bankaları kontrol edebilirler. Sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirmek istemeyen bireyler ilgili şubeye müracaatla konut kredisi ile ilgili bilgileri kolaylıkla edinebilir.

Konut Kredisi Yapılandırması Nedir?

Konut kredisi yapılandırma işlemi, yapılan düzenlemeler ile birlikte düşen faiz oranlarının ve diğer değişikliklerin var olan kredilere veya yeni dönemde verilecek olan kredilere uygulanması işlemidir. Bunun yanı sıra konut kredisi almakta olan bireylerin, kredi geri ödemelerini yapmakta zorlanmaları durumunda konut kredisi yapılandırma işlemi yapabilmelerine olanak sağlanmaktadır. Yapılandırma işlemi bankaya müracaat ile yeni bir ödeme planı oluşturularak sağlanır.

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Ev kredisi yapılandırması yapmak için alınan kredi için geri ödemelerin yapılmasında zorlanılmış olması ve bunun bankanın bilgisine sunulması gerekir. Bireyler kullandıkları kredinin detaylı bilgileri ile birlikte banka şubelerine yapacakları müracaatlar ile yapılandırma işlemini gerçekleştirebilirler.

Konut Kredisi Hangi Bankalardan Yapılandırılır?

Konut kredisi yapılandırması yapan bankalar aynı zamanda konut kredisi veren bankalardır. Gerekli şartların sağlanması halinde konut kredisi veren bankalar bu krediler için yapılandırma hizmeti de vermektedir. 2020 yılı itibari ile yapılan düzenlemelerin uygulamaya geçirilmesiyle birlikte konut kredisi yapılandırması yapan bankalardan bazıları şunlardır:

 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank

Konut Kredisi Yapılandırmak İçin Neler Gereklidir?

Konut kredisi yapılandırmada gerekli şartlar her bankanın kredi verme koşullarına göre değişmektedir. Konut kredisine yapılacak olan yapılandırmanın öncesinde belirlenen faiz oranı ile yapılandırma sonucunda belirlenecek olan faiz oranı arasındaki farkın banka tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kredi geri ödemelerinde bireyin ödemeyi zamanında ve eksiksiz yapmış olması da değerlendirme kriterlerinden biridir. Bu şartları sağlayan bireyler kredi almış oldukları bankaya müracaat ederek yapılandırma talebinde bulunabilirler. Bankaya müracaat ile gerekli olan şartlar ve yapılması gereken işlemler hakkında detaylı bilgi banka yetkilileri tarafından sağlanacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev kredisinin yapılandırılması sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yapılandırma sonrasında kredinin toplam maliyetindeki değişimin avantaj ve dezavantajlarıdır. Yapılandırma sırasında dosya masrafı ve kredi tahsis ücreti gibi ek ödemelerin oluşabileceği göz önünde bulundurulmalı ve yapılandırma işlemleri buna göre yapılmalıdır. Yapılandırma işlemi esnasında istenecek belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde temin edilerek bankaya teslim edilmesi konusu son derece önem arz etmektedir. Dolayısıyla bireyler yapılandırma işlemi yapmadan önce kendisi için konut kredisi yapılandırma işleminin avantajlı veya dezavantajlı olacağı konusunda değerlendirme yapmalıdır.

Konut Kredisi Transferi Nedir?

Konut kredisi transferi daha önceden bir bankadan alınmış olan konut kredisinin bir başka bankaya taşınması işlemidir. Bireyler bankadan kredi aldıktan sonra bu krediyi bir diğer banka aracılığı ile ödeyebilmektedirler. Birçok banka bu anlamda konut kredisi transfer işlemi yapmaktadır. Bu işlem için bankanın internet adresi üzerinden bilgi alınabilir. Ziraat bankası internet adresi üzerinden yapılacak işlemler için https://www.ziraatbank.com.tr/tr bağlantısı kullanılır.

Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi transferi yapmak için öncelikle transferin gerçekleşeceği bankanın şartlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için ilgili bankanın internet adresi veya şubeleri kullanılabilir. Daha sonra kredinin taşınacağı bankanın bu konudaki açıklamaları ve şartları incelenmelidir. Bu işlem için de banka internet adresi veya şubelerden yardım alınabilir. Birey tarafından transfer kararı verildikten sonra güncel olarak kredi alınmakta olan bankaya müracaat edilir. Burada yapılacak olan işlem banka yetkilileriyle görüşülür ve şartların uygun olması halinde transfer işlemi gerçekleştirilir.

Konut Kredisi Transferi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi transfer şartları değerlendirilirken her bankanın kendi işlem sahasında farklı kurallara sahip olduğu unutulmamalıdır. Yapılacak işlem sırasında doğacak olan masrafların da birey tarafından ödeneceğinin teminatı verilmelidir. Bununla birlikte teslim edilmesi gereken bazı evraklar vardır.

Bu evraklar şu şekildedir:

 • Krediye konu olan konutun tapusunun fotokopisi
 • T.C. kimlik kartı fotokopisi
 • Bireyin maaş bordrosu
 • Son 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi
 • Vergi ödeme makbuzu veya ödendi belgesi
 • Birey emekli ise maaş cüzdanı fotokopisi

Konut Kredisi Yapılandırma Masrafları Ne Kadar?

Kredi yapılandırma masrafları başlığı altında konut kredisi yapılandırma işlemi yapılırken bazı masraflar oluşmakta ve bu masrafların kredi yapılandırması talebinde bulunan birey tarafından ödenmesi gerekmektedir. Alınan kredi ve kredinin alındığı banka gibi kriterler yapılandırma masraflarının hesaplanmasında belirleyici birer rol oynamaktadırlar. Bankaların verdiği kredilerin özellikleri farklı olduğundan yapılacak olan konut kredisi yapılandırma işleminden doğacak masrafların tutarları da farklı olacaktır. Bunun için kredi yapılandırması işleminden önce ilgili bankanın şubelerine müracaat edilerek bu konu hakkında detaylı bilgi talep edilmelidir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Emekli Maaşına En Uygun Kredi Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu