Banka Sorgulamaları

2019 Konut Kredisi Yapılandırmasını Hangi Bankalar Yapıyor ?

2019 Yılı konut kredisi yapılandırma, eğer kredinizi öderken sıkıntı yaşıyorsanız konut kredinizi yapılandırarak, biraz daha rahat şekilde kredinizi ödeyebilirsiniz. Kredi borcunuzu yapılandırırken de borcu tekrar ödemeye başladığınız da banka size yeni faiz oranları ve vade süreleri belirleyecektir. Bu sayede de ödeme planınız, taksit tutarlarınız değişecek, ödeme konusunda problemler yaşadığınız kredinizi rahat bir şekilde ödeyecek ve krediyi çabucak kapatabileceksiniz.


Ev Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Konut kredisi yapılandırma işlemi, konut kredisini aldığınız bankadan ya da kredinizi bir başka bankaya transfer ederek yapılabilir. Aynı bankadan kredinizi ödemeye devam etmek mecburiyetinde değilsiniz. Eğer kredinizin bulunduğu bankadaki vade süreleri size uygun değilse yada azsa, faiz oranları fazlaysa ev kredinizi başka bankaya aktarmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu hususta, dikkat edilecek yer ise eğer bahsi geçen durumlardan biriyle karşı karşıya gelip, kredinizi başka bankaya transfer ederseniz, erken ödeme cezası ödemeniz gerekiyor. Tabii, bu durumun tersi de olabilir, transfer edeceğiniz banka, önceki bankanızdan daha yüksek fiyatlara da yapılandırabilir. Bu gibi sorunlara karşı önlem almak için, ihtiyatlı davranmanız, hesabınızı iyi yapmalısınız. Aksi takdirde, ödemekte sorun yaşadığınız için başvurduğunuz konut kredisi yapılandırma işleminden sonra, belki daha da zor bir şekilde ödeyeceğiniz yapılandırma olabilir. Ayrıyeten bir diğer önemli husus da konut kredisi yapılandırılırken birtakım masraflar istenmektedir. Konut kredinizi yapılandırdıktan sonra faizin düşmesinden dolayı edineceğiniz kazancın, yapılandırma masraflarından yüksek olması sizin lehinizedir.

Konut Kredisi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Konut kredisi yapılandırma başvurunda bulunabilmek için banka, müşteride belirli kriterlerin olup olmadığına bakar. Bu bakımdan, konut kredilerini ödemekte güçlük çeken müşteriler, yapılandırarak, kredilerini daha rahat bir şekilde ödemek için bu şartları da sağlamalıdırlar. Ev kredisi yapılandırma şartları aşağıdadır;

 • İyi derece kredi notu
 • Kredi sicili
 • Maaş bordrosu

Konut Kredisi Yapılandırma Avantajları

Ev kredisini öderken zorlananlar ya da zorlanmadığı halde, ödeyeceği tutarı düşürmek isteyenler mutlaka konut kredilerini yapılandırmalıdır. Çünkü konut kredisi yapılandırılırsa ve yapılandırılırken de iyi bir hesap yapılır, doğru yöntem kullanılırsa birtakım avantajlar elde edilebilir. Fakat, ödemekte zorlandığınız konut kredinizi yapılandırıp, daha rahat bir şekilde konut kredinizi ödeyeceğiniz kesin değildir. Konut kredinizi yapılandırırken, hesaba katmadığınız bir şeyler olursa, yapılandırma masrafları ile birlikte zarara girebilirsiniz. İyi bir şekilde yapılandırırsanız faydalanabileceğiniz, ev kredisi yapılandırma avantajları aşağıda sıralanmıştır;

 • Konut kredisini aldığınız senedeki faiz oranı yüksekse, yapılandırdığınız senede de faiz oranı düşük olursa, düşük miktarlarda geri ödersiniz. Bu noktada, kazançlı çıkarsınız.
 • Konut kredisi aldığınız zamandaki vade süreleri az olabilir. Yapılandırdığınızda, daha uzun vade süreleri ile kredinizi ödeyebilir, bu bakımdan da ödeme açısından işiniz kolaylaşacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma Süreçleri Nelerdir?

Konut kredisi yapılandırma başvurusundan başlayarak, konut kredinizin yapılandırma işleminin bitmesine kadar ortalama 1-2 hafta zaman alacaktır. Konut kredisi yapılandırma işlemine başlamadan önce, şu anda ödediğiniz bankada ya da başka bankada ödeyeceğiniz konusunda bir karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü başka konut kredinizi yine aynı bankada devam ettirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Başka bankalarda daha düşük faiz oranları ve vade süreleri olabilir. Bankaların konut kredisi faiz oranları ve vade süreleri hakkında derin bir araştırma yapmanız, sizin yararınıza olacaktır. Çünkü konut kredisi yapılandırması sayesinde kâr eden müşterilerin çoğu kredilerini başka bankaya transfer etmeleri sonucu kâr ediyor. Bu bağlamda, konut kredisini yapılandırma işlemlerine başlamadan bol bol düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Konut kredisi yapılandırma aşamaları aşağıda açıklanmıştır;

 • Konut kredisi yapılandırma başvurusu yapılır.
 • Gelir belgesi, tapu nüshası ve TC kimlik kartı ile konut kredisi yapılandırma başvurusu yapacağınız bankanın herhangi bir şubesine gitmelisiniz.
 • Yaptığınız başvuru banka tarafından bir değerlendirmeye alınır.
 • Eğer kredi yapılandırmanızı başka bankada yaptıysanız ve başvurunuz da onaylandıysa, bir önceki bankanızdan kapama belgesi almalısınız.
 • Kredi yapılandırması yaptığınız banka tarafından, konutunuza bir uzman gönderilir. Uzman kişi bir rapor çıkarır. Uzman kişinin raporunda bir sorun çıkmazsa, kredi alma işlemlerine başlanır.
 • Kredinizi kullanırken, konut kredisi yapılandırması yaptığınız bankanın görevlisi evinize 2.dereceden ipotek koyar.
 • Bir önceki bankanızın verdiği kapama belgesine yazan tutar, konut kredisi yapılandırması yaptığınız banka tarafından size kredi olarak verilir.
 • Bir önceki bankanız, yeni bankanız ile irtibata geçerek evin ipoteğinin kaldırıldığını bildirir ve evinizin ipoteği kaldırılmış olur.
 • Konut kredisi yapılandırması yapmış olduğunuz banka tarafından verilen 2.derecen ipotek ise 1.dereceden ipoteğe dönüştürülür.
 • Konut kredisi yapılandırma işlemleri sona ermiş olur.

Devlet Bankaları Konut Kredisini Yapılandırır mı?

Devlet bankası konut kredisi yapılandırması bazı devlet bankaları tarafından kabul edilmektedir. Bu devlet bankalarındaki yapacağınız konut kredisi yapılandırmasında, vade süreleri ve faiz oranları özel bankalara nisbeten biraz daha düşük ve sizin açınızdan kârlı olabilir.

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Türkiye Halk Bankası müşterilerine uygun faiz oranları ve vade süreleri ile ev kredisi imkânı tanıyor. Fakat bu ev kredisi imkânı sadece yeni başvuranlar için geçerlidir. 2019 Halkbank konut kredisi yapılandırma hizmeti kapalı durumdadır. Eğer Halk Bankası’nda mevcut konut krediniz varsa tekrar Halk Bankası’nda bu krediyi yapılandıramazsınız. Bunun için başka bankaya kredinizi aktarmanız gerekiyor. Halk Bankası’ndan başka bir bankada konut krediniz mevcutsa da Halk Bankası’na aktarıp, ev kredinizi yapılandırmanız mümkün değildir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Konut kredisini daha düşük tutarla ve daha uzun sürelerle geri ödemek için müşterilerin en çok tercih ettiği yöntem konut kredisi yapılandırma bazı kamu bankalarında kullanıma kapatılmıştır. Ziraat Bankası ev kredisi yapılandırma konusunda da birçok tartışma mevcuttur. Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma başvurularını ara ara kullanıma açmaktadır. 2019 Yılı içinde de 2 günlüğüne konut kredisi yapılandırma başvurularını açmıştı. Fakat Ziraat Bankası konut kredisi başvurularına yoğun talep geldi. Gelen yoğun taleplerin sonucunda da banka tüm taleplere cevap veremedi ve konut kredisi yapılandırma başvurularını durdurdu. Ziraat Bankası haberlerini takip ederseniz, konut kredisi yapılandırma başvuruları tekrar açıldığı vakit başvuru yapabilirsiniz. Fakat çok başvuru geldiği için acele etmeniz gerekebilir.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Kamu bankalarının birçoğu, faiz oranlarında beliren düşüşün ardından konut kredisi yapılandırma başvuruları kapattı. Konut kredileri 30-40 yıllık bir sürede ödenebiliyor. 30 Sene önce konut kredisi almış bir vatandaşın aldığı faiz oranı ile şimdiki faiz oranları arasındaki fark çok olduğundan banka kâr edemiyor. Bu sebeple de konut kredisi yapılandırma işlemlerini kapatıyorlar. Bu yüzden de Vakıfbank ev kredisi yapılandırma yapmıyor.

İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı