ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Faiz Artışı Sonrası Bankalar Faizleri Yükselti, Güncel Faiz Oranları

Faiz Artışı Sonrası Bankalar Faizleri Yükselti, Güncel Faiz Oranları

Merkez Bankası faiz artırımı kararı almasından sonra bankalar da ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde faiz artışı uyguladılar. Buna göre geçerli olmak üzere kredi çekmek isteyenler yeni faiz oranları üzerinden kredi çekecekler.

Bankalar Kredi Oranlarını Arttırdı

Merkez Bankası tarafından alınan faiz artırımı kararı sonrasında bankalar da güncel faiz oranları açısından değişikliğe gittiler. Koronavirüs ve ekonomideki diğer etmenler yüzünden özellikle krediye ihtiyaç duyan kimselere yönelik böylesi bir karar alınması kredi çekmek isteyenlere olumsuz yansıyacak. Bankaların faiz oranları ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde artış gösterdi.

Buna göre yeni belirlenen faiz oranları şu şekilde;

  • Ziraat Bankası; tüketici kredisi yüzde 1,47, taşıt kredisi yüzde 1,45, konut kredisi yüzde 1,35
  • Halkbank; ihtiyaç kredisi yüzde 1,47, taşıt kredisi yüzde 1,45, konut kredisi yüzde 1,15
  • Vakıfbank; ihtiyaç kredisi yüzde 1,40, konut kredisi yüzde 1,25, taşıt kredisi yüzde 1,43
  • İş Bankası; ihtiyaç kredisi yüzde 1,40, taşıt kredisi yüzde 1,50, konut kredisi yüzde 1,35
  • Akbank; anında kredi yüzde 1,74, ihtiyaç kredisi yüzde 1,65, taşıt kredisi yüzde 1,52, konut kredisi yüzde 1,25
  • Garanti Bankası; ihtiyaç kredisi yüzde 1,49, konut kredisi yüzde 1,49, taşıt kredisi yüzde 1,64
  • Türkiye Ekonomi Bankası; ihtiyaç kredisi yüzde 1,25, taşıt kredisi yüzde 1,35, konut kredisi yüzde 1,37

Olarak belirlendi. Diğer bankaların da birkaç gün içinde yeni faiz oranlarını açıklaması bekleniyor.

Bankalardan Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalardan kredi çekmek özellikle nakit paraya ihtiyacı olan ya da konut veya taşıt almak isteyenlerin nakit paraları olmaması durumunda tercih ediliyor. Bankalar belirledikleri faiz oranları ile birlikte kredi çekmek isteyenlere kredi sunuyorlar. Ancak talep edilen tutarlar faiz oranları ile birlikte daha yüksek oranlardan ödeniyor. Temelde faiz, bankanın karşı taraftan hem işletim bedeli hem de güvence olarak talep ettiği bir uygulamalıdır. Faizler ise Merkez Bankası kararlarına göre belirleniyor ve banakların politikalarına göre belirleniyor.

Ancak asgari tutarların altında bankalar piyasadan bağımsız olarak düşük faizler belirleyemiyorlar. Bu yüzden bankalardan ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi çekmek isteyenler bu faiz koşullarını kabul etmeleri gerekiyor. Bu kapsamda bankalardan kredi çekmek için öncelikle kredi notunun önemi bulunuyor. Kredi notu, daha önceden bankacılık işlemleri yapmış, düzenli kredi ödemesi yapmış ve bankalar ile güncel işlemleri bulunma durumlarına göre belirleniyor. Kredi notunun yüksek olması kredi almayı kolaylaştırıyor. Bunun yanında çekilecek olan kredilerin ödenmesini temin edecek aylık gelir durumunun da gösterilmesi bankalardan kredi almayı kolay hale getiriyor. Bu şartların sağlanması sonrasında bankalardan kredi çekilebiliyor.

En Ucuz Faiz Oranları Hangi Bankada?

En ucuz faiz oranları esasında Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranları temel alınarak kararlaştırılmaktadır ve bu kapsamda bir banka, diğer bankalardan çok düşük olacak şekilde faiz indirimi yapamamaktadır. Bu karar özel bankalar için zarar etmek anlamına geleceği için bankalar bu şekilde bir faiz politikası yürütmezler ve faiz oranları neredeyse her bankaya göre benzerlik taşır. Ancak kredi çekme esnasında yapılacak olan araştırma ile en uygun faiz oranını veren bankanın seçilmesi faydalı olacaktır. Güncel faiz oranındaki küçük bir artış bile ödenecek olan toplam para miktarının artmasına neden olmaktadır. Örneğin 1,49 faiz ile 1,50 faiz arasında geri ödemede önemli farklılıklar oluşabilmektedir. Bu yüzden kredi çekme esnasında güncel faiz oranları yakından takip edilmeli ve bankalar arasında araştırma yapılarak en uygun faiz oranını veren banka öncelikli olarak tercih edilmelidir.

Faizsiz Konut Almak İsteyenlere Devlet Güvencesi Geliyor

Bankalardan Düşük Faizli Kira Kredisi, Kira Kredisi Nasıl Alınır

Geliri Olmayan Ev Hanımlarına Hangi Banka Ne Kadar Kredi Veriyor

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.