Banka Kredileri

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Mutlaka her Ziraat Bankası üyesinin bilmese bile bir IBAN numarası vardır. Bu yazımızda Ziraat Bankası üyelerinin IBAN’larını nasıl öğreneceklerini adım adım ve en basit şekilde anlatacağız. Öncelikle  “IBAN  (International Bank Account Number/ Uluslararası Banka Hesap Numarası) numarası ne işimize yarar? IBAN numaranız ile neler yapabiliriz? ” sorularını yanıtlayalım.

IBAN, para transferlerinin farklı yada hatalı hesap numaralarına gönderilmesini engellemek amacıyla ilk önce Avrupa Birliği ülkelerinde aktif şekilde kullanılmaya başlanmış bir hesap numarası standardıdır. Bu uygulamayla banka hesap numaralarına tüm dünya üzerinde geçerli olup kullanılabilecek bir ortak standart getirildi. Kısaca IBAN; içinde hem banka şube kodunu ve üyenin müşteri kodunu barındıran bir kodlama sistemidir.

Normalde yaptığınız banka işlemlerini; bankalar arası para transferlerini, hesaplar arası para transferini , EFT ve havale işlemlerini çok daha kısa bir süre içerisinde ve yüksek güvenlikli bir şekilde yapabilmenizi sağlar.

Ziraat Bankasının resmi web sitesi üzerinden IBAN hesaplama uygulaması ile Ziraat Bankası IBAN numaranızı çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası IBAN sorgulaması için sizden istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde girmeniz yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Öncelikle Ziraat Bankası IBAN Sorgulaması işlemine başlayabilmek için aşağıda verdiğimiz linke tıklayınız.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama için TIKLAYINIZ!

Burada karşınıza sırasıyla Şube Seçimi yapacağınız, Müşteri No ve Ek No gireceğiniz bir sayfa açılacaktır. Açılacak sayfa ve doldurulması gereken alanlar aşağıdaki fotoğraftaki gibidir. Bilgileri eksiksiz ve hatasız girmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama

Şube seçimini daha rahat yapabilmeniz için bize sunulan “Şubeleri Kodlarına Göre Sırala” veya ” Şubeleri İsimlerine Göre sırala” seçenekleri vardır. Şubeleri Kodlarına Göre Sırala seçeneğini seçerseniz Şube Seçimi kısmında arattığınızda şubeler karşınıza kodlarıyla çıkacaktır. Şayet şubenizin kodundan emin değilseniz ve ya bilmiyorsanız kesinlikle Şubeleri İsimlerine Göre Sırala seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçenekler aşağıdaki fotoğrafta yuvarlak içine alınmıştır.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama

Şube Kodunuzu bilmiyor yada unuttuysanız Ziraat Bankası kartının üzerinden yada internet şubesine girerek de bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. Kartınızın üzerindeki hesap numaranızın ilk dört hanesi Şube Kodunuzdur.

Müşteri  numaranızı bilmiyorsanız ise ilk dört hane şube koduyken sonrasında gelen sekiz hanede sizin müşteri numaranızdır. Yani şube kodundan sonra gelen sekiz haneli müşteri numaranız Ziraat Bankası IBAN Sorgulama sayfasında istenen Müşteri NO kısmına yazacağınız numaradır.

Ziraat Bankası Ek No olarak tanımlanan numara ise, hesap numaranızın son dört hanesindeki rakamlardır. Yani hesap numaranızın ilk dört rakamı şube kodunuz, şube kodundan sonra gelen sekiz rakam müşteri numaranız ve sonrasında gelen son dört rakam ise Ziraat bankası Ek Numaranızdır. Ziraat Bankasına ait iki Ek No vardır. Bunlardan biri  5001 diğeri ise 5002’dir.

Yukarıda sizin için ayrıntılı şekilde anlattığımız bilgileri eksiksiz girdikten sonra alt kısımda bulunan “Hesapla” butonuna tıklayınız. Bilgilerinizi eksik ve hatasız girmişseniz 26 basamaklı Ziraat Bankası IBAN numaranız karşınıza eksiksiz bir şekilde çıkacaktır. Şayet bilgilerinizi hatalı girmişseniz ya karşınıza çıkmayacak ya da hatalı bir IBAN numarası çıkacaktır. Tıklamanız gereken buton aşağıdaki fotoğrafta kırmızı yuvarlak içine alınmıştır.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu