Emeklilik

Tüm Bankaların Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Tüm bankaların emekliye ve yaşlıya kredi verme konusunda yaş sınırı bulunmaktadır. 85 yaşına kadar kredi veren bankalar olduğu gibi 60 yaş üstü için kredi seçeneği sunmayan bankalar da bulunmaktadır. Emekliye kredi verme konusunda PTT oldukça avantajlı seçenekler sunmaktadır.

PTT dışında kamu bankalarının da emekliye kredi verme konusunda farklı alternatifler sunduğu bilinmektedir. Bankaların emekliye kredi verme yaş sınırı farklı etmenlere dayanmakta ve farklılık göstermektedir.

Bankaların Emekliye Kredi Yaş Sınırını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bankaların emekliye kredi verme yaş sınırını belirlerken göz önüne aldığı bir takım unsurlar bulunmaktadır.

Emekliye kredi verme yaş sınırı şe unsurlardan etkilenir.

 • Kredi çekmek isteyen emekli kişinin, bankanın müşterisi olup olmaması yaş sınırı konusunda belirleyici faktörlerden biridir. Bankalar genellikle emekli maaşını kendisinden alan emekliler için yaş sınırını daha geniş tutmaktadır. Bu noktada kredi çekmek isteyen emekli kişilerin müşterisi oldukları bankaya başvuru yapması daha avantajlı olacaktır.
 • Emekli kişinin bankanın müşterisi olması dışında yaş sınırı farklı konularda da devreye girer. Özellikle alınmak istenilen kredinin miktarı ve vadesi yaş sınırına bağlıdır. Bankalar yaş sınırı koyarken vadenin biteceği tarihi göz önüne alırlar. Yani bankanın koyduğu yaş sınırı 60 ise, 58 yaşındaki kişi 2 yıldan uzun sürecek vadeyle kredi ç Çekerse yaş sınırı aşılmış olur.
 • Emekliye kredi verme konusunda koyulan yaş sınırı kamu bankalarında genellikle daha esnektir. Bunun sebebi emeklilerin maaşlarını genellikle kamu bankaları aracılığı ile ç
 • Yaş sınırı konusunda söz konusu bankanın devletle yaptığı anlaşma da önemli bir noktadır. Devlette emekliye kredi verme konusunda anlaşması olan bankalar bu konuda daha esnek davranabilmektedir. Bununla beraber yaş sınırı bankaların iç politiklarına yönelik aldıkları finansal kararlardan biridir. Ve genellikle banka işleyişinin temel çerçevesine göre şekillenmektedir.

Emekliye Kredi Verme Konusunda PTT’nin Rolü Nedir?

PTT posta, kargo vb. birçok konuda  vatandaşlar için kolaylaştırıcı bir noktada durduğu gibi, emeklinin ihtiyaç kredisi alabilmesi için de kolaylaştırıcı konumdadır. PTT emekliler için 84 yaşa kadar kredi çekme imkanı sağlamaktadır. 84 yaş sınırı birçok bankaya göre oldukça esnek bir sınırdır.

PTT bankalarla yaptığı anlaşmalara yönelik, emeklilerin 84 yaşa kadar kredi çekebilmesine olanak sağlamıştır. Bu kredilerde faiz oranı çok düşük olmasa da emekliler için güzel bir avantajdır. PTT ile anlaşmalı olan bankalardan kredi çekmek emekliler için çok daha kolay bir işlem haline gelmiştir.

Ziraat Bankası Emekliye Kredi Yaş Sınırı Nedir?

Ziraat Bankası emekliye kredi verme yaş sınırı 75’tir. 75 yaşa kadar tüm emekli vatandaşlar Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapabilmektedir. 18 ile 75 yaş arası tüm vatandaşlara ihtiyaç kredisi sunan Ziraat Bankası’nın yaşlılar için farklı avantajları ve hizmetleri de bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Emekli Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Ziraat Bankası emekli kredisi için şartlara uygun olan emekliler başvuru yapabilir. 75 yaş sınırına bağlı olarak 12 aydan 48 aya kadar farklı vade seçenekleri ile emekliler için ihtiyaç kredisi seçeneği mevcuttur. Emekliler için sunulan bu kredi seçeneğinde faiz uygulanmaz.

Emekliye verilecek kredi miktarı emekli maaşının miktarına ve kişinin finansal geçmişine bağlı olarak belirlenir. Bununla beraber vade süresi 48 ayı geçmeyecek şekilde taksitlendirme yapılacaktır.

Ziraat Bankası Emekliye Kredisi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Ziraat Bankası’ndan kredi çekecek emeklilerin doğrudan şubeye giderek başvuru yapması gerekmektedir.

Bununla beraber başvuru için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet edilen yere ait herhangi bir fatura

Bu ikisi dışında kefil vb. belgeler bankanın talebine bağlı olarak getirilir. Kredi notunun düşük olması vb. sebeplerle banka farklı teminatlar isteyebilir.

Halkbank Emekliye Kredi Yaş Sınırı Nedir?

Halkbank emekliye kredi yaş sınırı 64 ile 70 arasında değişmektedir. Bu farklılık kredi talep eden emeklinin banka müşterisi olup olmamasına göre oluşur. Halkbank 60 yaş üstündeki emeklilere kolayca kredi vermekte, ayrıca çeşitli faiz indirimleri de sağlamaktadır. Bununla beraber 70 yaş üstünde olan emeklilerin Halkbank’tan kredi alması pek kolay değildir. Yine de bankanın kendi müşterisi olan emeklilere daha insiyatifli davrandığı bilinmelidir.

Denizbank Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Denizbank emekliye kredi yaş sınırı 80’dir. Denzibank PTT ile anlaşmalı bankalardan biri olduğu için emekliye kredi verme yaş sınırı oldukça yüksektir. Emekli maaşını Denizbank ya da PTT’den alan emekliler çok uygun fırsatlar ile kredi çekebilmektedir. Emekliye çeşitli fırsatlar sunan Denizbank’ın emekli kredisi kampanyası vardır.

Bu kampanya içerisinde emekliler 80 yaşına kadar %1,24 faiz oranı ile kredi çekebilmektedirler. Kredi miktarı en fazla 55 bin olmakla beraber, birçok bankadan daha avantajlı şekilde 60 aya kadar vadelendirme seçeneği de vardır. Denizbank’tan kredi çekmek isteyen emeklikerin internet üzerinden de başvuru yapması mümkün olmaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası Emekliye Kredi Yaş Sınırı Nedir?

TEB’in de emeklilere özel kredi seçenekleri bulunmaktadır. PTT ile anlaşması olan TEB kendi müşterilerine ve PTT aracılığı ile emekli maaşı alan emeklilere farklı kredi seçenekleri sunmaktadır.

TEB müşterisi olan emekliler 80 yaşa kadar kredi çekebilmektedir. 80 yaş üzerine kredi vermek istemeyen banka, 80 yaşın altına kredi verip yaş sınırına göre vadelendirmektedir. Vade oranı 36 aya kadar çıkabilmektedir. Bununla beraber emekliye verilen kredilerde faiz oranı da %1,29’dur. TEB’ten kredi almak isteyen emeklilerin şu şartları sağlaması gerekmektedir.

 • Emekli olduğunu belgelenmesi
 • 80 yaşından küçük olmak
 • Kredi taksidinin emekli maaşının yarısından daha az olması

TEB’in maaşını PTT aracılığı ile alan emekliler için de 80 yaş sınırı koymaktadır. Bununla beraber çeşitli kredi kolaylıları da sağlamaktadır.

ING Bank Emekliye Kredi Yaş Sınırı Nedir?

ING Bank emekliye kredi yaş sınırı 75 olarak belirlenmiştir. Emekli kredilerinde ING Bank diğer kredilere oranla daha düşük faiz uygulamaktadır. ING Bank emekli kredi yaş sınırı %2,79’dur.

Burganbank Emekliye Kredi Yaş Sınır Ne Kadar?

Burganbank emekliye kredi yaş sınırı 84’tür. 60 bin liraya kadar emekli kredisi veren Burganbank düşük faiz oranı uygulamaktadır.

Şekerbank Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Şekerbank emekli kredisi için sabir bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bununla birlikte Şekerbank’tan kredi almak isteyen emeklilerin emekli maaşları Şekerbank’tan alıyor olmaları gerekmektedir. Şekerbank’tan alınacak emekli kredisi için %1,64 oranında faiz uygulanmaktadır. Şekerbank kredi seçeneği ile beraber emeklilere başka kolaylıklar da sağlamaktadır.

Bu kolaylıklar şu şekilde sıralanabilir.

 • Bankamatikten maaş çekme vb. işlemlerde kesinti yapmaz.
 • Emeklilere banka işlemlerinde öncelik sağlar.
 • Banka içindeki işlemlerde işlem ücreti talep etmez.

Aktifbank Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Aktifbank emekli kredi yaş sınırı ise 80’dir. 80 yaşına kadar kredi veren Aktifbank, vadelendirmeyi başvuru yapan emeklinin yaşına göre yapmaktadır. Aktifbank’ın emekli kredisi 50 bin TL’ye kadar olabilmektedir.

Tüm bankaların emekliye kredi verme yaş sınırı ve şartları farklı olmakla beraber birçok banka farklı avantajlar sağlayarak, emekli olan müşteri portföylerini genişletmektedir.

4500 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer?

Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Shares:

3 Yorumlar

 • Mustafa Ergin
  30.10.2019

  4C emekli sandığı emeklisiyim ve 70 yaşına girdim. Konut kredisi alabilmem için üst yaş sınırı nedir? Bilgi alabilirsem memnun olurum. Teşekkürler ve saygılar.
  Mustafa Ergin

  Cevapla
 • Emine
  21.08.2019

  80 yaşındayım kıredi çekebilirmiyim

  Cevapla
  • Yonetici
   21.08.2019

   Merhabalar,

   Emeklilere kredi veren bankalar en fazla 80 + 3 uyguluyorlar. Her hangi bir bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir