Emeklilik

Emekliye Kredide Yaş Sınırı Kaçtır ?

Emekliler için kredi fırsatları sağlayan birçok banka bulunmaktadır. Bankalar tarafından emeklilere verilen kedilerde önem verilen kriterler arasında emeklinin yaşı gelmektedir. Emekli yaşı sınırına uyum sağlayan vatandaşlar PTT anlaşmalı bankalara ve emekli kredisi veren diğer bankalara başvuruda bulunabilirler. Emekli maaşına kredilerinde ilk şart yaş sınırı diğer önemli şart başvuru sahibinin kredi notu olmaktadır. Banklar tarafından verilen kampanyalı emekli kredilerinde genellikle;


 • Başvuru sahibinin yaşı ve
 • Başvuru sahibinin almak istediği kredinin vade toplamı için belirlenen sınır uygulanmaktadır.

Örneğin; banka tarafından uygulanan yaş sınırı 83 ise ve 80 yaşında emekli bir vatandaş kredi kullanımı için başvuruda bulunursa 36 ay yani 3 yıl vadeli kredi kullanabilir. Bu durumda 80+3=83 yaş sınırı uygulaması yapan bankanın yaş sınırı uygulaması sağlanmış olmaktadır.  Aynı şartlarda 81 yaşında emekli vatandaşın başvurusunda ise en fazla 24 ay yani 2 yıl vadeli kredi kullanabilir. Bu durumda 81+2 = 83 yaş sınırı uygulaması yapan bankanın yaş sınırı uygulaması sağlanmış olur.

Emekli vatandaşlara kaç yaşından sonra kredi verilmez diyorsanız bunun için bir sınır belirlendiğini söylemek doğru olmayacaktır. Bankalar arasında emekli kredileri yaş sınırı uygulaması ve faiz oranları değişiklik göstermekte ve tercih ettikleri bankaya giderek bizzat görüşen emekli vatandaşlar şartlara uyum sağladıkları ölçüde kredilerini kullanabilmektedir. Hiçbir banka tarafından faizsiz emekli kredisi verilmemektedir. Emeklilerin yararlanması için bankalar tarafından verilen kredilerde bankalar arasında değişen oranlarda faiz uygulaması yapılmaktadır.

PTT Anlaşmalı Bankalarda Uygulanan Emekli Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır?

Kredi veren bankalar arasında farklılık gösteren yaş sınırı uygulamaları PTT anlaşmalı bankalarda şu şekildedir;

 • Aktifbank: Aktifbank tarafından emeklilere verilen ihtiyaç kredisi yaş sınırı 80 olarak uygulanmaktadır. Krediden yararlanan emekli vatandaşlara uygulanan faiz oranları ise %3,49’dan başlamaktadır.
 • ING Bank: ING Bank tarafından emeklilere verilen bireysel ihtiyaç kredilerinde yaş sınırı 75 olarak belirlenmiştir. ING Bank bireysel kredilerinde uygulanan faiz oranları ise %2,79 olmaktadır.
 • Vakıfbank: Vakıfbank emekliye kredi yaş sınırı uygulamalarında 80 yaş olarak belirlenmiştir. Vakıfbank tarafından verilen emekli kredileri uygun faizli oranlarından yararlanılabilecek ihtiyaç kredileri olmaktadır.
 • TEB Jet: TEB Bankası emekli yaş sınırını en az uygulayan bankadır. Kredi kullanım faiz oranlarını %3,09 olarak belirleyen bankada emeklilik yaş sınırı 70 yaş olarak belirlenmiştir.
 • Burgan Bank: Burgan Bank yaş sınırını en fazla uygulayan bankalar arasında bulunmaktadır. Kredi kullanım faiz oranları %3,14’ten başlayan bankadan kredi kullanmak isteyen emeklilerin yaş sınırı 81 olarak belirlenmiştir.
 • Denizbank: Emekli kredisi Denizbank yaş sınırı uygulaması 80 yaş olarak belirlenmiştir. Denizbank kredi faiz oranları ise %2,13 olarak uygulanmaktadır.

Denizbank Emekliye Kredi Uygulaması

PTT ile Denizbank’ın yapmış olduğu anlaşma sonucunda emekli kredi uygulaması yapılmakta ve emekliler kredi kullanımlarından yararlanmaktadır. Emekli maaşlarını PTT’den alan vatandaşlar Denizbank tarafından belirlenen yaş sınırı 80 olmakta ve bu yaş sınırına uyum sağlayan emekliler başvuruda bulunmaktadır.

Denizbank tarafından verilen emekli kredileri özel avantajlarla verilmekte ve vade sınırı 36 ay olmaktadır. Emeklilerin şartlara uyum sağlaması durumunda alabilecekleri kredi tutarı en fazla 55.000 TL olarak belirlenmiş ve faiz oranı %1,99 olarak belirlenmiştir.  Kredi faiz oraları çekilen kredi tutarlarına göre farklılık göstermektedir.

Denizbank emekli kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar internet üzerinden başvuruda bulunarak kredilerinin alabilirler. Denizbank şubelerine kimlikleri ile giden vatandaşlar kredi detayları hakkında bilgi alarak başvuruda bulunabilirler.

Ziraat Bankası Emekli Kredilerinde Uygulanan Yaş Sınırı Kaçtır?

Ziraat Bankası emekliye kredi yaş sınırını 75 yaş olarak belirlemiştir. Emeklilere verilen Ziraat Bankası ihtiyaç ve konut kredilerinde 75 yaş sınırını uygulamaktadır. 75 yaş sınırının altında bulunan emekli vatandaşların çekecekleri kredilerde vatandaşın yaşı ne kadar küçük ise uygulanan vadeler o kadar uzun süreli olacaktır. Ziraat Bankası emeklilik yaş sınırı 75 olduğuna göre 70 yaşında emekli vatandaşın çekebileceği konut kredilerde uygulanacak vadeler 5 yıl vade süresini geçmemektedir.

75 yaş üzerinde bulunana emekli vatandaşların bu kredilerden yararlanması oldukça zor olmaktadır. Ziraat Bankası tarafından müşterilerine sunulan çeşitli emeklilik kredileri hakkında detaylı bilgi almak ve düşük faiz oranlı kredilerden yararlanmak için başvuracak vatandaşların emekli maaşlarını Ziraat Bankasından almaları gerekmektedir. Emekli kredisi kampanya çeşitlerinin müşterilerine sunan Ziraat Bankası düşük faiz kredilerinden yararlanabilmek için emekli maaşlarının bankadan alınması şartı bulunmaktadır. Emekli ihtiyaç kredisi başvurularında istenen belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu (bankadan alınmaktadır).
 • C. kimlik belgesi (ehliyet ya da pasaport) fotokopisi
 • Başvuru sahibinin aylık gelir miktarını gösteren belge
 • Duruma göre başvuru sırasında istenebilecek diğer belgeler bulunmaktadır.

Şekerbank Emekliye Kredi Uygulaması

Şekerbank tarafından verilen emekli kredilerinden faydalanmak için başvuru sahiplerinin emekli maaşlarını Şekerbank’tan alıyor olmaları gerekir.  Şekerbank emekli kredisi uygulamalarında müşteri olunması şartını aramaktadır.  Şekerbank emekli kredi uygulamalarında yaş sınırına göre yapılan bütün vadelerde alınan faiz oranı %1,64 olarak belirlenmiştir. Emekli maaşlarını Şekerbank’tan alan emekli vatandaşlar için bankanın sağladığı diğer avantajlar şunlardır;

 • Yapılan havale ve EFT işlemlerinde ücret ödemesi bulunmamaktadır.
 • Bankamatiklerden ücretsiz nakit çekim imkânı vardır.
 • Emekli maaşını diğer bankamatiklerden ücretsiz olarak çekme olanağı sağlanmaktadır.
 • Bankada bulunulan bütün hesaplarında yapılan işlemlere emekliler banka işlem ücreti vermemektedir.
 • Emeklilere sıra önceliği tanınmaktadır.
 • Sağlık sorunu sebebi ile bankaya gelemeyerek maaşını alamayan emekli vatandaşların maaşları evlerine teslim edilmektedir.

Halk Bankası Emekliye Kredi Kampanyası

Halk Bankası tarafından verilen ve sadece emekliler özel olan kredi kampanyasından yararlanmak için banka müşterisi olmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kredi kullanmak isteyen emekli vatandaşlar için başvuru yapabilecekleri kanallar şunlardır;

 • Kredi başvuruları Halkbank.com.tr adresinden online olarak yapabilmektedir.
 • EMEKLİ yazarak bir boşluk bırakılır, T.C. kimlik numarası ve gelir belgesi yazılarak 3452’ye SMS göndererek kredi başvurusu yapılabilmektedir.
 • Emekli vatandaşlar Halk bankası şubelerine bizzat başvuruda bulunabilirler.

Halk bankası tarafından verilen mutlu emekli ihtiyaç kredileri emeklilere özel olarak verilmektedir. Kendilerine en yakın Halk bankası şubesine giderek başvuruda bulunan emekli vatandaşlar Halkbank kredi yaş sınırı ve kredi kullanım şartları hakkında detaylı bilgiyi öğrenebilirler.

Hayat Sigortasının Yaş Sınırı Uygulamalarında Etkisi Var mıdır?

Kredi kullanımlarında yapılan hayat sigortalarında belirlenen üst yaş sınırına göre yapılan sigortalar bankanın belirlediği yaş sınırı ile doğrudan ilgili olmaktadır. Banka kredi kullanımlarında yaş artışları risk oranlarının daha yüksek olmasına neden olmakta ve sigorta şirketlerinin belirlediği üst yaş sınırı ile bağdaşmaktadır.

Sigorta şirketinin belirlediği üst yaş sınırına göre banka tarafından yaş sınırı uygulanarak emekli kredisi kullandırılmaktadır. Bankaların belirli dönemlerde düzenledikleri yaş sınırı uygulamalarının sebebi kesin olarak sigorta şirketleridir. Sigorta şirketlerinin yaptıkları üst yaş sınır uygulaması banka yaş sınırı uygulamasına yansımaktadır.

Vatandaşların belirli dönemlerde değişiklik gösterebilen yaş sınırı uygulamalarını öğrenerek başvuruda bulunmaları doğru olacaktır. 2019 yılında emeklilere verilen kredi imkanlarından yararlanmak için güncel yaş sınırı bilgilerini ve bankaların uyguladığı yaş sınırlarını inceleyerek başvuruda bulunan vatandaşlar kendilerine sağlanan kredi imkanlarından kolaylıkla faydalanabileceklerdir.

Emekliye Faizsiz Kredi PTT

Emekliye Faizsiz Kredi Ziraat Bankası

Emeklilere En Yüksek Promosyonu Veren Bankalar

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu