Banka Kredileri

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar, Limit Ne Kadar

Esnaf Kefalet Kredisi talebinin sonuçlanma süresi başvuruda bulunduğunuz kurumunun dosyanızı inceleme sürecine bağlı olarak değişmektedir. Bu süreç kapsamında Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunduğunuz kooperatifin yönetim kurulu başvuru dosyanızı denetlemeye almaktadır.

Yönetim kurulunun yaptığı denetleme ve inceleme akabinde başvurunuzun kabul edilip edilmediği size bildirilmektedir. Yönetim kurulunun yaptığı bu inceleme ve başvuru sonuçlanma süresi ise ortalama 15 gün kadardır. 15 gün içerisinde başvuru akıbetiniz size kurum tarafından yazılı olarak bildirilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Çekebileceğiniz Esnaf Kefalet Kredisi’nin limitleri kredinizin türüne göre değişiklikler göstermektedir. Alacağınız kredi türleri kapsamında limitler belirlenmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi kapsamında alacağınız kredi türlerine göre belirlenen limitler ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • İş yeri almak için çekebileceğiniz İşyeri Alım Kredisi tutarı 500.000 TL kadardır.
 • İşletme, iskonto kredisi için 200.000 TL limit bulunmaktadır.
 • Taşıt kredisi çekmek istiyorsanız bu hususta çekebileceğiniz kredi tutarı da satın alacağınız taşıtın 0 km ya da 2. el olmasına göre belirlenmektedir. Eğer 0 km araç alacaksanız fatura bedeli kadar Esnaf Kefalet Kredisi çekebilirsiniz. Alacağınız araç 2. el için çekebileceğiniz kredi tutarı da aracın kasko değerinin %70’i kadardır.
 • Taşıt onarımı ya da servis aracını yenilemek için çekebileceğiniz Esnaf Kefalet Kredisi tutarı ise 200.000 TL’ye kadar olmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Faizleri ve Kesinti Oranları

Esnaf kredisi kullanmak isteyenlerden devlet aşağıda ki oranlarda kesinti yapmaktadır.

 • Banka komisyon kesintisi senelik: %1
 • Bloke sermaye kesintisi : %1,5
 • Bölge birliği hisse kesintisi: %0,25
 • Kredi faiz kesintisi: %4,5
 • Kredi risk fonu kesintisi : %1
 • Masraf karşılığı kesinti : %1,5
 • Risk sermaye kesintisi: %1
 • TESKOMB hisse kesintisi: %0,25
 • Üst kuruluş katılım payı kesintisi : %0,05

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir ?

Esnaf Kefalet Kredisi çekmek isteyen kişilerin bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanmaması durumunda kişilerin esnaf kredisinden yararlanmasının imkânı yoktur. Bu hususta kişilerin belirlenen bu koşullara uyması ve başvuruda bulunması gerekir.

Başvuru esnasında kişilerin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığı da incelenmektedir. Dolayısıyla koşullara uymayıp da başvuran kişiler doğrudan ret cevap alacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi almak için belirlenen ve sağlanması gereken koşullar ise aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahiplerinin esnaf ya da sanatkâr olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak kişilerin esnaf ve sanatkâr sicilinde kaydı olması gerekir.
 • İş adresi ya da ikametgâh adresinin kooperatif çalışma alanı kapsamında bir bölgede yer alması şarttır.
 • Bu hususta başvuru sahiplerinin Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi üyeliği bulunması gerekmektedir.

Bu şartları karşılayan kişilerin başvuru yapma olanakları bulunmaktadır. Başvuruları yönetim kurulu tarafından belirli incelemeden geçer ve akabinde onay ya da ret cevabı yazılı olarak başvuru sahiplerine iletilir.

Fakat yukarıda belirlenen şartlara uymayan kişilerin başvurularının başvurularına herhangi bir şekilde olumlu yanıt almaları olanaksızdır. Dolayısıyla Esnaf Kefalet Kredisi’ne başvurmak isteyen kişilerin yukarıda yer alan şartları karşıladığından emin olması gerekir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları hazırlamadığınız takdirde başvuru sürecinizde aksama söz konusu olacaktır. Dolayısıyla bu evrakları bilmeli ve Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu öncesinde hazırlamalısınız.

Başvuru esnasında kurumlar tarafından talep edilen bu evrakları ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • T.C. kimlik kartı ve önlü arkalı fotokopisi,
 • Vergi levhası (Aslı ve fotokopisi),
 • Esnaf Sicil Belgesi (Aslı ve fotokopisi),
 • Ortaklık beyannamesi (Kooperatiften alınacak),
 • Oda Faaliyet Belgesi,
 • İkametgâh belgesi,
 • Vesikalık fotoğraf (4 adet),
 • Son döneme ait hesap özeti (Muhasebeciden alınmalı ve hem imzalı hem de kaşeli olmalı),
 • Bağ-Kur ya da SGK belgelerinin fotokopileri,
 • Şoför olarak mesleğini icra eden esnaflar için ticari araçlarının ruhsatı (aslı ve fotokopileri).

Esnaf Kefalet Kredisi için kurum tarafından talep edilen belgeler yukarıdakiler gibidir. Başvuru esnasında bu belgelerinizin tamamlanmış olduğundan emin olmalısınız.

Aksi takdirde başvurunuzun değerlendirmeye alınmaması ya da başvuru sürecinizde aksamalar gözlenmesi gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla yukarıdaki belgeleri hazırladıktan sonra Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu yapın.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Kefil Gerekir Mi?

Esnaf Kefalet kredisi başvurularında kurumlar bazı durumlarda kefil talep edebilmektedir. Bu hususta kredi puanınız ve işletme cironuz önemli rol oynamaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunacağınız kurumun araştırmaları akabinde kredi puanınız ve işletme cironuz bankanın beklentilerini karşılayan düzeyde ise ve diğer durumlarda da herhangi bir aksiliğe rastlanmamışsa başvuru yaptığınız kurumun sizden kefil talep etmediği durumlar söz konusu olabilir.

Fakat kurumlar genellikle kefil talebinde bulunmaktadır. Söz konusu olan kurumlar başvuru sahibine dair yaptıkları kredi puanı ve işletme cirosu gibi incelemelerin ardından başvuru sahibinin güvenilirlik durumuna göre Esnaf Kefalet Kredisi için 1 kişi ile 3 kişi arasında kefil talep edebilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefilleri Hangi Belgeleri Hazırlamalıdır?

Esnaf Kefalet Kredisi’ne kefil olacak kişilerin de bazı evrakları hazırlaması ve kuruma sunması beklenmektedir. Bu belgelerin eksik olması durumunda kişinin başvurudaki kefilliği onaylanmamış olacaktır.

Bundan dolayı başvuru sahibinin Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu sürecinde de aksama ya da ret yanıt alma gibi durumlar olabilir. Dolayısıyla Esnaf Kefalet Kredisi için başvuru sahibine kefil olacak kişinin ya da kişilerin bazı belgeleri hazırlaması ve kuruma sunması şarttır.

Kurumlar tarafından kefilden ya da kefillerden istenen belgeler ise şunlardır:

 • T.C. kimlik kartı (Aslı ve fotokopisi),
 • İkametgâh belgesi (Aslı ve fotokopisi),
 • Vergi levhası (Aslı ve fotokopisi).

Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda başvuru sahibine kefil olacak kişilerden istenen belgeler genellikle yukarıdaki gibidir. Fakat bazı durumlarda kurumların kefillerden başka belgeler isteme durumu da söz konusu olabilmektedir.

Bu sebeple Esnaf Kefalet Kredisi’ne başvuracak kişilerin ve başvuru sahiplerine kefil olacak kişilerin önceden kurumla görüşmesi ve kefillik için kurum tarafından talep edilen belgeleri öğrenmesi gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İpotek Gerekir Mi?

Esnaf Kefalet Kredisi başvurularında ipotek göstermeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru sahiplerinden başvuruları için kefil istenmemesi durumu gerçekleşebilir. Böyle bir ihtimal söz konusudur. Fakat Esnaf Kefalet Kredisi çekmek için bir ipotek göstermeniz şarttır.

İpotek gösterilmemesi durumunda kurumun başvuru onayının retle cevaplanması yüksek ihtimaldir. Dolayısıyla taşıt alımı, işletme ve iş yeri alımı için Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu yapacak kişilerin kuruma ipotek göstermesi gerektiği unutulmamalıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Kredi Notu Önemli Midir?

Kredi notu Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda oldukça önem teşkil etmektedir. Zira Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunan kişilerin diğer bankalarla olan çalışmaları dikkate alınmaktadır. Yani başvuru sahibi olan söz konusu kişilerin kredi çalışmaları ve puanları incelenmektedir.

Dolayısıyla Esnaf Kefalet Kredisi çekmek isteyen kişilerin önceki kredi çalışmalarında aksi bir durum yaşanmaması başvuru sahiplerinin yararına olacaktır. Daha önceki kredi çalışmaları iyi olan ve kredi notu yüksek olan kişilerin Esnaf Kefalet Kredisi başvurularına kurumlar tarafından onay gelmesi durumu epey yüksek ihtimaldir.

Fakat kredi çalışmalarında birtakım aksaklıklar gözlenen ve kredi notu da düşük olan kişilerin yapacakları başvuruların olumlu sonuçlanması ise olası gözükmemektedir.

Fakat Esnaf Kefalet Kredisi veren bankalar arasında bulunan Türkiye Halk Bankası kredi başvurusu yapacak kişilerin arkasında Kooperatif olduğu için bu hususta kredi başvurusu yapan kişiler arasında başvuru sahiplerinin kredi notlarını belirleyici bir etmen olarak görmemektedir. Dolayısıyla kredi notu düşük olan kişilerin Türkiye Halk Bankası aracılığı ile Esnaf Kefalet Kredisi çekme olasılıkları bulunmaktadır.

Halk Bank Kefalet Kredisi Nasıl Alınır, Evraklar Nelerdir?
Bankalara Yapılan Kredi Başvuruları Nasıl İptal Edilir?
TC İle Ücretsiz Kredi Puanı (Notu) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir