• SSK GÖSTERGE TABLOSU

  sgk

  SSK GÖSTERGE TABLOSU

  SSK‘ya göre verilecek ödenekler, alınacak primler ile bağlanacak gelir ve aylıkların hesaplanmasında esas alınacak gösterge SSK gösterge tablosudur. Bu SSK gösterge tablosu için Bakanlar Kurulu’ nca bir kararname yayımlanmıştır. 8 Temmuz 1999 tarihinde Resmi gazetede yayımlanan bu kararnamenin hükmü halen devam etmektedir. Bu kararnamenin 4 maddesi bulunmaktadır.

   

  • Madde 1 : 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu hükmünce verilecek ödenekler, alınacak primler ile bağlanacak gelir ve aylıkların hesaplanmasında esas alınan gösterge ve üst gösterge tabloları vereceğimiz bağlantıdaki gibidir. Bu SSK gösterge tablosu 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren geçerlidir.

   

  Vereceğimiz bağlantıya tıklayarak SSK tavan aylık miktarını ve SSK taban aylık miktarını hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak SSK aylık taban miktarının ve SSK aylık tavan miktarının hesaplamasını göstereceğiz. Bu örneğe bakarak kendi derece ve kademenize göre hesaplama yapabilirsiniz.

   

   

   

   

  SSK Taban aylık miktarı hesaplaması: ( Gösterge tablosu 12. Derecenin 1. Kademesi x Memur Katsayısı )

  SSK Taban aylık miktarı hesaplaması: 9475 x 12000 = 113.700.00 TL’ dir.

  SSK Tavan aylık miktarı hesaplaması: ( Üst Gösterge Tablosu 1. Derecenin 10. Kademesi x Memur Katsayısı)

  SSK Tavan aylık miktarı hesaplaması: 15175 x 12000 = 182.100.00 TL’ dir.

   

   

  • Madde 2 : Üst SSK gösterge tablosundan sosyal yardım zammı da dahil olmak üzere bağlanacak gelir ve aylık aynı sigortalı için SSK gösterge tablosunun en üst kademe ve derecesinden sosyal yardım zammı da dahil olmak üzere hesaplanacak gelir ve aylıktan az olamaz.
  • Madde 3 : Bu karar yayımlandığı tarihten itibaren ( 8 Temmuz 1999) yürürlüğe girecektir.
  • Madde 4 : Bu karar ve SSK gösterge tablosu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yürütülecektir.

   

  SSK Gösterge Tablosu İçin Lütfen TIKLAYINIZ.

   

   

  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Metin ozer diyor ki:

   1968 dogumluyum 6779 gun prim odemem var suana kadar ssk tavandan primlerim yatti bugun isten ayrildigimda asgari ucretle ise baslamam emekli oldugumda maasimda dususe neden olur mu?

   1. Aykut Otu diyor ki:

    Bu durum mutlaka bir farklılık yaratacaktır.

  2. ahmetzengin diyor ki:

   1966doğumluyumşuan5982günümvarbuseneemekliyimnekadaremeklimaaşıalırım

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Ahmet Bey emekli maaşı hesaplaması yapmıyoruz ancak verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

  3. ayhan oral diyor ki:

   1985 buyana MKE kurumunda çalışıyorum ve pirimlerim tavandan yatıyor fakat alık bağlama göstergem 11175 gösteriyor 1993 te işe giren bir işçi arkadaşım ise 15175 gösteriyor 01.01.2015 yılında sgk sitesi güncelleme yaptı şimdi ise10020 olarak gösteriyor bu normal gelmiyor bana ne yapmalıyım bana yardım edermisiniz. şimdiden herşey için teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın


  3 + dört =