ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi ?

Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi ?
SSK
15.01.2020

Emekli maaşu alan kadının, dul maaşı alması mümkündür. Ancak bunun için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hayatta kalan eş SSK emeklisi ise ve emekli maaşı almaya devam ediyorsa, bu durumda çift maaş alabilmektedir.

Dul maaşı alabilmek için bazı işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak SGK emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığa giderek, başvuruların tamamlanması gerekmektedir.

Dul Maaşı Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dul maaşı için gerekli evraklar SGK emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığı tarafından belirlenmiştir.

Buna göre gerekli evraklar ise:

 • 3 adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf,
 • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği,
 • Kimlik araştırma belgesi,
 • Talep dilekçesi

Bu belgelerin teslim edilmesinin ardından, dul maaşı talebi kabul edilmektedir.

Emekli Çift Maaş Alabilir mi?

Emeklilerin çift maaş alması bazı şartların yerine getirilmesi durumunda mümkün olmaktadır. Özellikle sağ kalan dul ve SSK emeklisi olan kadınlar hem emekli maaşı hem de dul maaşı alabilmektedir.

Buna göre gerekli şartlar ise:

 • Dul maaşı ve emekli maaşı almak isteyen kadınların SSK’dan emekli olması gerekmektedir. Bu noktadan sonra dul maaşı için başvuru yapabilir.
 • SSK emeklisi, eşi vefat etmiş Bağkur emeklisi kişiler iki maaş alabilmektedir. Ancak Emekli Sandığı emeklileri ise maaşların yüzde 75’ini almaya hak kazanmaktadır.

Birden Fazla Emekli Aylığı Hangi Durumlarda Bağlanır?

Birden fazla emekli maaşı almak için yasalarca düzenlenmiş bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Buna göre:

 • Eğer anne ve baba Emekli Sandığı’ndan emekli ise, ölüm tarihleri dikkate alınmadan hem eşten hem de anne ve babadan iki emekli maaşı alması mümkündür.
 • Koca Emekli Sandığı’ndan emekli ise, anne ya da babası Bağkur’da tabi ise, anne ve babanın ölüm tarihi dikkate alınmadan iki aylık bağlanmaktadır.
 • SSK ve Bağkur’lu olan kişiler, hem koca hem de anne ve baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi dikkate alınmadan, iki aylıktan birini tercih etmek durumundadır.

Reddi Miras Dul ve Yetim Aylığını Engeller mi?

Reddi mirasta dul ve yetim aylığı hakkı devam etmektedir. Mirasın reddedilmesi durumunda, hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmemektedir. Ancak sigortalı kişi çalışırken vefat etmiş ise; eş ve çocuklara dul ya da yetim maaşı bağlanabilmesi için belirli bir prim süresinin doldurulmuş olması gerekmektedir.

Ölüm aylığının bağlanabilmesi için SSK kapsamında çalışan sigortalı kişinin en az 5 sene boyunca sigortalı olması ve 900 gün priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda reddi miras söz konusu olsa bile dul ya da yetim aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için 1800 gün prim bildiriminin yapılmış olması da gerekmektedir.

Ölüm Aylığı Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı koşulları ve kriterlerinin yerine getirilmesi, bu maaşı alabilmek için belirlenmiş kuralları kapsamaktadır. İlk olarak vefat etmiş olan sigortalı kişinin belirli süre boyunca prim ödemesi gerekmektedir.

Buna göre ölüm aylığı koşulları ise:

 • Emekli Sandığı ya da Bağkur’lu olan sigortalının Ekim 2008 tarihinden sonra vefat etmiş olması durumunda en az 1800 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden sigortalı kişinin SSK’lı olması durumunda 5 seneden beri sigortalı olması ve en az 900 gün primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan Bağkur’lu kişinin genel sağlık sigortası primi de dahil olmak üzere tüm prim borçlarının ödenmiş olması da gerekmektedir.

Anne Babadan Çift Maaş Nasıl Alınır?

Anne ve babadan çift maaş alabilmek için eşin ve anne-babanın vefat etmiş olması gerekmektedir. Vefat etmiş olan sigortalı anne ve baba ya da eşin aynı sigorta statüsünde olması durumunda, en yüksek emekli maaşı bağlanmakta ve kişi yalnızca tek bir maaş alabilmektedir.

Ancak vefat eden kişi Emekli Sandığı’na tabi ise, vefat etmiş olan baba ya da anne Bağkur ya da SSK’lı ise iki maaş alabilmektedir. Bu noktada önemli olan nokta ise Ekim 2008 öncesi vefatın gerçekleşmiş olmasıdır. Bunun dışında Ekim 2008 tarihinden önce anne-baba ya da eşten yalnızca biri vefat etmiş ise bu durumda da çift maaş alabilmektedir.

Hangi Şartlarda Çift Emekli Maaşı Alınmaktadır?

Çift emekli maaşı almak için bazı şartların sigorta statüsüne göre değişmektedir.

Buna göre:

 • Eş Bağkur’lu ise, anne ya da baba SSK’lı ise çift emekli maaşı alınmaktadır.
 • Eş SSK’lı ise, anne ya da baba Bağkur’lu ise çift maaş almak mümkündür.
 • Eş Emekli Sandığı üyesi ise anne ve baba SSK’lı ise çift maaş alınmaktadır.
 • Eş Emekli Sandığı üyesi ise anne-baba Bağkur’lu ise çift emekli maaş bağlanmaktadır.
 • Eş SSK’lı ise anne ve baba Emekli Sandığı üyesi ise çift emekli maaşı alınmaktadır.
 • Eş Bağkur’lu ise, anne ve baba Emekli Sandığı üyesi ise çift maaş bağlanmaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

Dul ve yetim maaşı hak sahibi ve çocuk sayısına göre belirlenmektedir.

Buna göre:

 • Maaş hak sahibi eş ve çocuk ise; emekli maaşının yüzde 50’si eşe ve yüzde 25’i çocuğa yatmaktadır.
 • Hak sahibi eş ve 2 çocuk ise; eşe maaşın yüzde 50’si ve çocuklara da maaşın yüzde 25’i bağlanmaktadır.
 • Hak sahibi eş ve 3 çocuk ise; maaşın yüzde 40’ı eşe bağlanmaktadır. Çocuklara ise maaşın yüzde 20’si bağlanmaktadır.

Yetim ve dul maaşlarına her sene enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır.

Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dul maaşı sorgulaması online olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

E-devlet sisteminden dul maaşı sorgulamak için:

 • E-devlet sisteminde TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığından satın alınabilir.
 • Şifre ve TC kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’dul maaşı’’ yazarak çıkan sayfa üzerinden, maaşınızın ne zaman yatacağına ve ne kadar yatacağına dair tüm bilgilerinizi görebilirsiniz.

Kimler Dul Maaşı Alabilir?

Dul maaşı alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir.

Bu şartlar:

 • Dul maaşı alınabilmesi için eşin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Eş ile resmi nikah şartı aranmaktadır. İmam nikahı kıyan eşlerin bu maaşı alabilmesi mümkün değildir.
 • Yeniden evlenmek, dul maaşının kesilmesine yol açmaktadır. Maaşın yattığı süre boyunca dul halinin devam etmesi gerekmektedir.
 • Dul maaşı almak için başvuru yapan kişinin yaklaşık olarak gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan tüm dul eşler, maaş başvurusu için başvuruda bulunabilir. Dul maaşı için erkekler de kadınlar da başvuru yapabilir.

SGK’dan Çift Maaş Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

Yorumlar

 1. Ali dedi ki:

  Annem, SGK emeklisi olan ve vefat eden babamın maaşını alıyor. İki tane bekar kız kardeşim var ve onlarda maaşın tamamını alması için anneme vekalet vb… bir takım form ve evraklar doldurup SGK ya verdi. Bu durumda annem şuan emekli maaşının tamamını alamıyor, 7500 e göre annemin aldığı maaş 5565 TL. 7500 ün %75 ini alıyor yani, peki geri kalan %25 nerde

 2. Ayten Ekinci dedi ki:

  Kendin ssk eşimde ssklı maaşını ölümü halinde maaşını alabirmiyim

 3. Güneş dedi ki:

  Merhaba
  SSK dan dul maaşı alıyorum
  Babamdan emekli sandığından yetim aylığı alıyorum
  EYT hakkım var emekli olabiliyorum diğer aldığım aylıklar kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Her üç maaşı da alma hakkınız var.

 4. Nurten Demir dedi ki:

  Merhaba. Eşim depremde vefat etti. Emekli sandığından ben onun emeklilik maaşını alıyorum. Ben aynı zamanda dul maaşı da alabilecekmiyim

 5. Murat Yamar dedi ki:

  Merhabalar. Kayinvalidem babasından yetim aylığı alıyor. Kendisi boşanmış. 70 yaşında 1800 kusur gün sigortası var. Emeklilik için başvursak yetim aylığı kesilir mi? İkiside sgk li
  Şimdiden teşekkür ediyorum

 6. Güliz Ernoyan dedi ki:

  Annem vefatından sonra emekli sandigindan yetim maaşı alıyorum..ayryca çalışıyorum..eytden emekliligi hak kazandım annemden aldığım.maas kesilir mi bu arada çalışmaya devam edeceğim

 7. Handan emran. dedi ki:

  Eşim SSK emeklisi vefat etti maaşı bize kaldı.simdi kendimden sskdan emekli olacağım.iki maasida kesintisiz alabilirmiyim.

 8. Funda Hatipoğlu dedi ki:

  Emekli sandiğı emeklisiyim dulun eşimden maaş almıyorum, emekli sandiği emeklisi 1993 te vefat eden babamdan maaş alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli sandığı emeklisi olarak Emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 9. Elvan dedi ki:

  Merhaba Bağkur emeklisi bir kişi dul aylığı alabilir mi?

 10. Nesli dedi ki:

  Annem dedemden emekli dul maaşı alabilir mi ?

 11. Suzan dedi ki:

  Bağkur emeklisi Babam vefat etti şuan dul maaşı alıyorum çift maas alabiliyormuyum

 12. Mahmut dedi ki:

  Merhaba Dedem vefat etti annem dul maaşı alıyor şuan anneme bağkur emeklisi bağlandıktan sonra dul maaşı almaya devam edebilir

 13. Murat dedi ki:

  Babam vefat etmeden once malulen emekli oldu geride kalan annem ve 3 kardesim maaştan faydalanıyordu fakat kiz kardesim evlendi erkek kardeşimde reşit olduğu için ikisininde aylığı kesildi kesilen miktar anneme yansıtılma di sgk sordugumda sadece bir çocugunkini alabilir dedi bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim. Bide dul yetim maaşı bagalnir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anne ve iki çocuk maaş oranları Anne % 50 diğer iki çocuk 25 er di. İkisi de maaştan düşünce annenin maaşı en fazla %75 e yükselir. Dolayısıyla siza yapılan bilgilendirme doğrudur.

 14. EMRE y. dedi ki:

  MERHABA,

  Karı koca şu anda sağ ve ikisi de Emekli sandığı emeklisi ( öğretmen ve devlet memuru, 2008 öncesi memuriyet). Eşlerden her hangi biri vefat ettiğinde diğer eş hem kendi maaşını hemde eşinin maaşının %50 sini dul maaşı olarak alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet alabilir.

 15. Mevlüt d. dedi ki:

  Merhaba kardeşim 2005 te vefat etti anneme maaş baglandı sonra 2009 da babam vefat etti babam sgk emeklisi oldugu için vefat eden kardeşim de sgk lı oldugu için anneme babamın maaşı baglandı vefat eden kardeşiminden anneme baglanan maaş kesildi bazıları annene oglunun da maaşı ödenmesi varmış dediler bu dogrumu dur

 16. serdar y. dedi ki:

  Merhaba,

  Benim sorum şöyle; Anneannem emekli sandığı emeklisi olarak vefat etmişti. Annem de şuan dul ( boşanmış ) ve anneannemin emekli maaşını almaktadır. Ancak annemin sgk sigorta başlangıcı da bulunmakta olup ( 1999 öncesi ), gerekli prim ödemeleri yapıldığında hem anneannemin emekli maaşını almaya devam edip, hem de annem kendisi sgk emekli maaşı alabilir mi?

  Bilgi verebilirseniz çok sevinirm. Teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenneniz emekli sandığı emeklisi olduğu için anneniz emekli sgk emeklisi olsa da maaş almaya devam edebilir.

 17. Ali dedi ki:

  Merhaba, birazdan soracağım soruya alo 170 cevap veremedi; sgk müdürlüğüne yönlendirdi. Sgkda da sordum lakin farklı cevaplar geldi. Yani bilen olmadı.

  Öncülleri veriyorum.

  -dul kadın,
  -dul kadının dul kızı var,
  -dul kadının ölen eşi ssk emeklisi,
  -aynı anda dul kadın kendi ssk emeklisi,
  -dul kadının annesi, emekli sandığı emeklisi.
  -dul kadının emekli sandığı emeklisi annesi 2008 öncesi vefat etmiş.

  Şimdi;
  Kendi maaşı, ölen eşinden kızına %25 i düştükten sonra kendine %50 si kalacak.
  Buraya kadar tamam.
  Lakin annesinden, emekli sandığı olduğu için 3. maaş da alınabilir dendi. Yetim aylığı alabilmesi için kendi emekli maaşı olmamalıydı dedim. Ama kendi annesi emekli sandığına tabi ve 2008 öncesi olduğu için alabilir dendi. Kimisi emekli maaşından vazgeçerse alabilir dedi.
  Yazı çok sanki dünya kadar maaş alacak zannı oluşturuyor ama alacağı, tüm ihtimaller sağlansa 4-5 bin tl. Ama olaydan çıkamadık.

  Şimdi üstadım Emekli sandığı annesinin maaşını alabilir mi? Alırsa hangi şartlarda alabilir? Alırsa tamamını mı yoksa yarısını mı alır?
  Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yetim kız çocukları çalışsalar veya emekli olsalar dahi emekli sandığı emeklisi anne veya babasından yetim maaşı alabilir. Emekli sandığı maaşı için de başvurabilirsiniz.

 18. Cemil dedi ki:

  Babam vefat ettikten sonra annem onun maaşını alıyor
  Annem dulluk maaşı alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dulluk maaşı hiç geliri olmayan muhtaç dul vatandaşlara bağlanmaktadır. Bu nedenle anneniz ayrıca dulluk maaşı alamaz.

  2. Kasım dedi ki:

   Bir kadın dul kaldı ise kanunlara göre o kadının dulluk haklarına sahip olabilmesi için sürünüyor olması mı gerekiyor?bu danışma birimi de kanunları bilmedenmi konuşuyor yoksa sadece kendi fikrinimi söylüyor âşina oysa kanunlara göre herikisinide alabilir diyor…?

 19. Melek dedi ki:

  Ben SSK emeklisiyim eşim emekli sandığı babam da bağkur emeklisiydi ben 3 emekli maaşı alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 20. Emre keskin dedi ki:

  İyi günler.annem,vefat eden babamın emekli sandığı maaşını alıyor.ve bağkurdan emekli maaşını yaşı geldiği için haketti.bu durumda iki maaşıda alabilir mi?

 21. HALİL GÜÇ dedi ki:

  Merhabalar,
  Beyefendi 1948 doğumlu ,2000 küsür sgk primi vardı vefat etti.
  Bayan eş emekli aylığı alıyor,vefat eden eşinden kendisi ve çocuklarına 2.emekli aylığı bağlanır mı ?
  Saygılar,

 22. İpek dedi ki:

  Selamın Aleyküm eşim emekli sandığı emeklisi idi vefatından sonra yüzdelik dilime karşılık gelen miktarda maaşı bağlandı bu durumda ayrıca dul aylığı alabiliyormuz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşiniden maaş bağlandı ise ayrıca dul maaşı alamazsınız

 23. Yusuf dedi ki:

  Ben bağkur emeklisiyim bağkur emeklisi olan eşim vefat etti eşimden dul aylığı alabilirmiyim ikimizde.bagkur emeklisiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet eşinizin maaşının yarısını alabilirsiniz.

 24. zekiye dedi ki:

  Eşim ssk’lı 2019/Ekimde vefat etti.babam 1999 yılında vefat etti bag-kur emeklisiydi şimdi ben hem dul maaşı ve hem yetim maaşını alabilirmiyim, iki maaş alabilirmiyim?

 25. selami dedi ki:

  mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

 26. aynur dedi ki:

  ben ssk emeklısiyim annemssk emellisi benannemin maaşını alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK emeklisi olarak ssk emeklisi annenizin maaşını alamazsınız.

 27. Seçil dedi ki:

  Malulen emekliyim sskdan. Ayni zmnda dul maasi alabilirmiyim

 28. Sümeyye SARI dedi ki:

  Merhaba , Babam yeraltı şirketinde kömür madeninde işciydi vefat etti annem ve biz babamın emekli maaşını alıyoruz ssk emeklisi ayrıca kaza maaşı olarak da üstüne bir miktar daha alıyoruz anneannem ve dedem de vefat etti anneannem vefat etmeden dedemin ssk emekli maaşını alıyor du dedem 2003 te vefat etti anneannem 2015 de annem babasının bu aylığını alabilir mi ?

 29. ŞÜKRAN ÇÖLLÜ dedi ki:

  İYİ GÜNLER BABAM 1989 YILINDA VEFAT ETTİ SSK EMEKLİSİ BABAMDAN DUL VE YETİM AYLIGI ALIYORUM 4 AY ÖNCEDE ANNEM VEFAT ETTİ ODA SSK EMELİSİYDİ ANNEMİNDE MAAŞINI ALMA HAKKIM DOGUYORMU ÖGRENEBİLİRMİYİM ?

 30. Gülcan dedi ki:

  merhaba ben yetim maasi aliyorum babadan baglandi 550 civarinda kirada oturuyorum isim yok calisamiyorum destegim yok 4 yasinda cocugum var dul maasindan faydalanabilirmiyim e devletden basvursa dulluk maasina maasim kesilirmi

 31. ayla endaz dedi ki:

  merhabalar,

  oğlum 22 yaşında üniversite öğrencisi..yetim maaşı alıyordu ancak 4 aydır hem okuyup hemde çalıştığı için yetim maaşı kesildi..
  tekrar maaş bağlanması için nereye ne şekilde başvuru yapmamız gerekiyor..

 32. Asiye bayar dedi ki:

  Ben sskdan emekliyim eşimden ayrıyım bu durumda dul maşı alabiliyormuyum alabilirsem nereye bas vurmam gerekli tesekür ederim

 33. Tülay urma dedi ki:

  2000 öncesi SSK emeklisi adam ölünce SSK emeklisi karışı çift maaş alabilirmi

 34. Gamze Aksoy dedi ki:

  Babam emekli sandigi annem ssk emeklisi. 2008 sonrasi vefatlari durumunda ikisinden de yetim ayligi alabilirmiyim? Kardesim ve sigortam yok, bekarim. Bu durumda hisse olarak her iki maasin yuzde 50 sinimi alirim? Tesekkurler

 35. Yunus dedi ki:

  Babam annemden dul maası alıyor bu hafta sgk dan emekli olacak dul maası kesilirmi

 36. Ahmet Güneş dedi ki:

  Merhaba; ben ssk’dan emekliyim. Eşimde ssk’dan emekli maaşı alıyor iken vefat etti. Eşimden dolayı dul maaşı alabilirmiyim? Dul maaşı bağlanınca Benim emekli maaşım kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizden % 50 oranında maaş alabilirsiniz. Sizin mevcut maaşınızda bir kesinti oluşmaz.

 37. sema dedi ki:

  Merhaba,

  Herhangi bir sosyal güvencem bulunmuyor. Eşim sgk’lıydı ve bu yıl vefat etti. Babam ise 2005 yılında vefat etti. Eşimin sgk’sından dul maaşı olarak yararlanabilirken, babamın bagkurundan yararlanamayacağım söylendi. Fakat bazı kurumlar bavuru yapın mümkün olabilir diyor, bazı kişiler ise torba yasadan kanun beklendiğini söylüyor. Zor bir durumda kaldım. Benim şu an ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 38. Sevcan ildeş dedi ki:

  Merhabalar esimden ayrildim sgk emeklisiyim babam 2006 yilinda vefat etti ve annemin maasi yok babamin maasi ona baglandi simdi sorum su annemin vefat etmesi durumunda babamin maasinida alabilirmiyim bende babamda sgk emeklisi saygilar

 39. Fatma teke dedi ki:

  Merhaba bagkur emekliside dul maasi alabilirmi babamdan kaldi anneme dul maaşı bu sekilde alabilme imkani varmi

 40. mehmet dedi ki:

  merhaba 2011 yılında ölen bağ kur emeklisi babamdan dul aylığı alan annem 1994 yılında ölen babasından ve 2019 yılında ölen annesinden yetim aylığ alabilir mi şimdiden teşekürler.
  not babada annede ssk emeklisi

 41. mehmet dedi ki:

  merhaba 2011 yılında ölen bağ kur emeklisi babamdan dul aylığı alan annem 1994 yılında ölen babasından ve 2019 yılında ölen annesinden yetim aylığ alabilir mi şimdiden teşekürler.

 42. Pınar aksoy dedi ki:

  Mrblar veft eden esimden 580 tl ssk emkli maası alıyorum ama herkez bin liranın üzerinde almam gerektigini söylüyor ayrıca esimin çok fazla is günü varmıs bu aldgm maası etkilemezmi
  Birde ssk emkli maası alırken aynı zamanda dul maasıda alabilrmiyim

 43. Gülten hanli dedi ki:

  Kendim sgk emeklisiyim annem sgk emeklisi idi 2010 öldü maasina baglanmiyorum bu nasil adalettir belki hayirli bi cevap veren olur

  1. Aslıhan Yücesan dedi ki:

   Ssk emeklisi babam vefat etti. Ssk emeklisi eşi dul maaşı alabilir mi?

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet babanızın maaşının % 50 sini alma hakkı bulunmaktadır.

 44. mehmet dedi ki:

  Emekli sandigi emeklisiyim.Esim SGk emeklisi.
  Yetim Maasini hakkeden cocugumuz yok. Esim olunce hem kendi emekli masimi , hem de esimden dul maasi alabilir miyim? Ne kadar?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizden de dul maaşı alabileceksiniz eşinizin maaşının % 50 si size bağlanır.

 45. Serdar dedi ki:

  Merhaba babam 3ay önce vefat etti annem babamın bagkur undan emekli oldu şimdi annem dul maası alabilir mi

 46. Zübeyde dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti anneme babamın maaşı bağlandı ancak yetmeyecek durumda çok cüzi bir miktar annem bunun yanısıra dul maaşı talebinde bulanabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenize babanızdan bağlanan maaş dul maaşı olarak tanımlanmaktadır. ayrıca bir maaş bulunmuyor.

 47. Emre Başaran dedi ki:

  Merhabalar annem ve babam ssk dan emekli babam vefat etti. Şöyle bir duyum aldım annem babamın maaşını üstüne alıp yani bir nevi maaş değişikliği üstüne alıp kendi maaşının %50 sini dul aylığı olarak alabilir dendi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum ilk sorum bu ikincisi de ben meslek yüksekokulunda öğrenciyim fakat sigortalı olarak ta çalışıyorum ben yetiö aylığı alabilir miyim

 48. Miyase dedi ki:

  Ben SSK emeklisiyim eşim 2 ay önce vefat etti işçi emeklisiydi maaşının%50 veriliyor bana yani 1430₺.peki işçi emekliler gelen zamlar ölen eşimin maaşına yansırmı yoksa 1430₺ Kalacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli maaşlarına gelen her zam sizin aldığınız dul maaşına da yansıyacaktır.

 49. Zubeyde dedi ki:

  Benim kocam öldü onu emekli maaşını alıyorum dul maasida alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dul maaşı zaten eşinizden aldığınız maaştır.

 50. Gülten Ateş dedi ki:

  1999 yılında 7700 gün üzerinden SSK dan emekli oldum.
  2008 Mayıs ayında eşimi kaybettim ve eşimden dolayı Bağkurdan % 50 dul maaşı almaktayım.
  2002 yılında SSK dan emekli babamın maaşı anneme bağlandı ve annemi de 2010 Nisan ayında kaybettim.
  SORUM ŞU:
  SSK EMEKLİSİ OLMAMA RAĞMEN 2008 EYLÜLÜNDEN ÖNCE VEFAAT EDEN SSK EMEKLİSİ BABAMDAN VE BAĞKUR EMEKLİSİ EŞİMDEN DE MAAŞ BAĞLANIR MI?
  teşekkürler.

 51. Burhan Aksoy dedi ki:

  Dul maaşı hakkında bilgi alabilmek için hangi telefon numarasını aramam lazım

 52. Fadime dedi ki:

  Eşim 2005 yılında vefat etti. malülen emekli biz onun maaşını alıyoruz ben ve çocuklarım. dul maaşıda alabilir miyim?

 53. Murat dedi ki:

  Annem şu an çalışan SSK li 2700 gün prim var aktif çalışıyorum 53 yaşında 1984 bağkur girişli 2000 gün bağkur 700 gün SSK su var çalışma ya devam ediyor ne zaman emekli olabiliri.. Ayrıca annem dul maaşı alıyor kendi emekli olursa 2 sini de alabilir mi teşekkür ediyorum

 54. ömer dedi ki:

  ömer Şubat 10, 2018, 11:50 pm
  şubat ayı itibarıyla bağkur ödememiz 7200 den 5 gün eksik kalıyor bayan bağkurlu olduğundan mart ayı priminide tam mmı yatırmamız gerekiyor yoksa 5 gün hesaplayıpmı yatıracağız mart ayını

 55. ömer dedi ki:

  şubat ayı itibarıyla bağkur ödememiz 7200 den 5 gün eksik kalıyor bayan bağkurlu olduğundan mart ayı priminide tam mmı yatırmamız gerekiyor yoksa 5 gün hesaplayıpmı yatıracağız mart ayını

 56. ömer dedi ki:

  ben ssk emeklisiyim eşim bağkurlu birimizin vefatında dul maaşı alınırmı ne oranda olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vefat halinde diğerinin maaşını yarısı ödenir.

  2. ömer dedi ki:

   teşekkürler iyi çalışmalar

 57. SEVİNÇ dedi ki:

  MERHABA ŞUAN SGKDAN EMEKLİ OLMAMA 2 SENE KALDI.ÇOCUK BORÇLANMASI YAPACAĞIM. EŞİM GEÇEN SENE VEFAT ETTİ.SGKDAN EMEKLİ İDİ.ŞU AN ONUN MAAŞINI ALIYORUM.EMEKLİ OLUNCA TEK MAAŞ MI ALACAĞIM..

 58. sultan dedi ki:

  Ben emekli sandığı emeklisiyim eşim sgk emeklisi … vefat ettiğinde iki maaş alabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sultan Hanım merhaba,

   Eşinizin vefatında maaşının % 50 sini alabileceksiniz.

 59. FULYA İNCİ dedi ki:

  Merhabalar ben 36 yaşında bir bayanım Babam 1980 lerde ssk.dan emekli olmuş. babamdan ssk.yetim maaşı alıyorum Eğer ssk.lı bir işte çalışırsam benim yetim maaşımı anneme devrederler mi?annem alabilirmi benim yetim maaşımı.2.sorum; ben ssk.lı bir işte çalıştığımda kesilen babamın ssk.yetim maaşımı işten çıkarıldığımda tekrar alabilme şanşım varmı?3.sorum evlenip boşanma durumunda ssk.çalışma numaram olsada çalışamadığım için ve boşanmış olduğumda babamın ssk.yetim maaşını alabilirmiyim?

 60. Mehmet a. dedi ki:

  Merhabalar, konuyu direkt sormak istiyorum. Babam 2010 8. Ayda emekli iken vefat etti annemde bu sürede emekliydi. Babamın maaşının bir kısmı annemin maaşı ile birleşti. Bu birleşen maaş dul maaşı olarak mı sayılıyor. Yoksa bu birleşen iki maaş dışında bir duş maaşı alınabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Mehmet Bey merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre annenizin maaşında artış meydana geldi ise babanızın maaşı eklenmiş gözüküyor. Başka bir maaş bağlanmaz. Babanızın maaşının yarısı bağlanmış olmalıdır.

  2. Fatih dedi ki:

   Kolay geldin ben bi konuda yardım istiyorum şimdi benim babam vefat etti 1. Ay önce annem babamın Bağkur aylığını alıyor anneannem de 6 ay önce vefat etti o da babasından dul aylığı alıyordu annemde dul olduğuna göre ananemin dul aylığı ikinci bir maaş olarak anneme bağlanır mı

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dedeniz SSK veya Bağkur emeklisi ise ikisini birden alamaz. Tercih edeceği yüksek olan maaşı alabilir. Dedeniz emekli sandığı emeklisi ise alabilir.

 61. melahat dedi ki:

  Esimden maglunen emekliyim ayretten dul masi alabilirmiyim

 62. H.Şafak Emrahoğlu dedi ki:

  3600 GÜN İLE SSK 4A DAN EMEKLİ OLAN BAYAN, ÖLEN TAM ZAMANLI EMEKLİ SSK 4A ALI EŞİNDEN DUL MAAŞI ALIRMI,ALIRSA ORANI NE OLUR,ORAN ÇOK DÜŞERSE KİSMİ EMEKLİLİK NEDENİ İLE GELİR ÇOK DÜŞMESİ OLACAĞI DÜŞÜNÜLÜRSE 3600 GÜN EMEKLİLİK YAŞAYAN EŞ İÇİN DEZAVANTAŞMI?

 63. gülay dedi ki:

  Anneannem ölen dedemden maaş alıyor ama evi olmadığından kiracı yetmiyor maaşı bu durumda ikinci maaş dulluk maaşı da alabilir mi

 64. emine akın dedi ki:

  2009 yılında isteğe bağlı emekli oldum. 2015 yılında eşim vefat etti.
  eşimden de maaş almaktayım yani ssk emeklisiyim eşim ssk emeklisiydi vefat edince ondan yüzde elli oranında maaş almaktayım bir kızım var işe başlayacak kızımın maaşı bana devredilirmi yüzde kaç oranında maaş alırım devrederse kızım ne zaman başvurmalı

 65. Recep dedi ki:

  Babam malulen emekli maaşı alırken vefatından sonra anneme emekli maaşı bağlandı babam üzerinden. Annem dul maaşı alabilir mi

 66. can deniz dedi ki:

  merhaba annem ev kadını çalışmışlıgı yoktur. babam geçen sene vefat etti anneme %75 oranında ssk emekli aylıgı baglandı. sormak istedigim şu annem annem babamdan kalan ssk emeklilik aylıgı ile dul maaşıda alabilirmi.

 67. necmettin varlı dedi ki:

  merhaba..
  dul maaşı 1100 TL.Anne,eşinden alıyor.Dul kızı da bu meblağdan yetim maaşı
  alırsa,kişi başı maaş meblağı ne olur.

 68. Sevda dedi ki:

  Yusuf bey: Ben annem.den yetim aylığı alıyorum.Lakin benle berber kıs kardeşimde alıyor ama kardeşim hem emekli .hem eşinden alıyor aylık .hemde annemden alıyor yani yetim aylığını benle paylaşıyor. diyeceğim şuki alabilirmi kimsede net cevap almadım.
  Benim eşim 2008 .de vefat etti sadece 360 gün sıgortası çıktı 2 yıl askerlik yapmış .
  Masesefki saymıyolar askerliğini ..napmam gerkiyor bir akıl vermisiniz.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 69. Hakan Yener dedi ki:

  Merhaba, Ben eşimden dolayı 2001 yılından beri dul maaşı almaktayım, kendi ssk’mdan dolayı da 2026 yılında emekli olacağım, emekli olduğumda hem dul hem emekli maaşımı alabiliyor olacak mıyım?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Emekli olduktan sonra dul maaşı alamazsınız.

 70. Ayla dedi ki:

  Merhaba. Ben SSK dan emekliyim, 3600 günden emekli oldum. Annem babamdan bağlanan maaşı alıyordu. Annem vefat etti. Ben babamdan maaş baglatabiliyormuyum. Bekar bayanım. Babamdan SSK dan emekliydi.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Emekli olduğunuz için maaş alamazsınız.

 71. Birol dedi ki:

  Annem (ssk emeklisi) 2008’den beri %75 oranında dul ve yetim aylığı alırken bu ay eksik maaş aldı.Bilgi almak için aradığımızda bu oranın şimdi %50ye düşürüldüğü söylendi sebebi ne olabilir ?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Başka maaş alan varsa %50’ye düşmüştür. Tek başına alıyorsa %75 oranında alması gerekir. Duruma itiraz edebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 72. abuzer dedi ki:

  babamı 11 mart 2016 da kaybettik emekli sandığı emeklisiydi 21 mart 2016 da maaşını anneme bağlatmak için başvurduk ancak hala bir gelişme yok babamın maaş günü 5 nisan dı hala maaş bağlanmadı ne yapmamız gerekir?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek durumu sorgulatabilirsiniz.

 73. fatma genc dedi ki:

  Merhabalar benim sorum şu
  Ben yurt dışından borçlanarak emekli olsam ssk dan aldıgım dul maaşımın yüzde kaçı kesilir..

  TEŞKKÜRLER..

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Dul maaşınız kesilecektir, Fatma Hanım.

 74. FATMA dedi ki:

  2013 yılda bir firmada sigortalı olarak çalıştım 1 ay öncede işten kendi istegimle işten ayrıldım tazminat alabilirmiyim tşklr

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda tazminat alamıyorsunuz.

 75. Bilent akbaba dedi ki:

  Benim esim alman ben Ssk dan emekli olursam esim dul maasi alabilirmi

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Evet alabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. Nermin us dedi ki:

   1.53 engeliyim 4250 malulen SGK dan emekli oldum eşim SGK emeklisi şuan kanse 3 ay ömür biçildi maaşını alabilirmiyim teşekkür