• SSK EMEKLİSİ DUL MAAŞI ALABİLİR Mİ?


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Bu yazıdaki konumuz evli çiftlerden birinin hayatını kaybetmesi sonucu diğer eşin dul maaşı alabilmesi ile ilgili bilgileri içerecektir. SSK emeklisi dul maaşı alabilir mi konusunda bilinen bilgiler genel itibariyle çokça yanlış anlaşılmalara sebep olmakta ve yanlış bilginin kulaktan kulağa yayılmasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak ayrıntılara girmeden önce SSK emeklisi dul maaşı alabilir mi sorusuna cevap verecek olursak evet alabilir. Eğer sağ kalan eş SSK emeklisi ve emekli maaşı almaya devam ediyorsa çift maaş alabilir. Bir yandan kendi emekli maaşını bir yandan da hayatını kaybeden eşinden dul maaşı alarak çift maaş almış olur. Böyle bir durumda halk arasında bilinen maaşlardan herhangi birinin kesileceği bilgisi yanlıştır. Dul maaşı alabilmeniz için yapmanız gereken birtakım işlemler vardır. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına gidip başvuru işlemini gerçekleştirerek SSK dul maaşı alabilirsiniz. SSK emeklisi dul maaşı alabilir mi sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de gerekli evraklardan bahsedelim.

  Dul Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • 3 adet fotoğraf,
  • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği,
  • Kimlik araştırma belgesi,
  • Talep dilekçesi

  Yukarıda belirtilen belgeleri temin ederek SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapmalısınız. Son olarak da SSK emeklisi dul maaşının bağlanma oranına gelelim. Dul maaşı hayatını kaybeden eşin SSK emekli maaşına göre hesaplanır ve bu miktar yüzde 50’dir. Böylelikle SSK emeklisi dul maaşı alabilir mi sorusuna cevap vermiş olduk ve başvuru süreci için gerekecek belgeleri de maddeler halinde vermiş olduk.  tıkla sorunu sor

  SSK EMEKLİSİ DUL MAAŞI ALABİLİR Mİ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sultan dedi ki:

   Ben emekli sandığı emeklisiyim eşim sgk emeklisi … vefat ettiğinde iki maaş alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    Eşinizin vefatında maaşının % 50 sini alabileceksiniz.

  2. Mehmet a. dedi ki:

   Merhabalar, konuyu direkt sormak istiyorum. Babam 2010 8. Ayda emekli iken vefat etti annemde bu sürede emekliydi. Babamın maaşının bir kısmı annemin maaşı ile birleşti. Bu birleşen maaş dul maaşı olarak mı sayılıyor. Yoksa bu birleşen iki maaş dışında bir duş maaşı alınabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre annenizin maaşında artış meydana geldi ise babanızın maaşı eklenmiş gözüküyor. Başka bir maaş bağlanmaz. Babanızın maaşının yarısı bağlanmış olmalıdır.

  3. melahat dedi ki:

   Esimden maglunen emekliyim ayretten dul masi alabilirmiyim

  4. H.Şafak Emrahoğlu dedi ki:

   3600 GÜN İLE SSK 4A DAN EMEKLİ OLAN BAYAN, ÖLEN TAM ZAMANLI EMEKLİ SSK 4A ALI EŞİNDEN DUL MAAŞI ALIRMI,ALIRSA ORANI NE OLUR,ORAN ÇOK DÜŞERSE KİSMİ EMEKLİLİK NEDENİ İLE GELİR ÇOK DÜŞMESİ OLACAĞI DÜŞÜNÜLÜRSE 3600 GÜN EMEKLİLİK YAŞAYAN EŞ İÇİN DEZAVANTAŞMI?

  5. gülay dedi ki:

   Anneannem ölen dedemden maaş alıyor ama evi olmadığından kiracı yetmiyor maaşı bu durumda ikinci maaş dulluk maaşı da alabilir mi

  6. emine akın dedi ki:

   2009 yılında isteğe bağlı emekli oldum. 2015 yılında eşim vefat etti.
   eşimden de maaş almaktayım yani ssk emeklisiyim eşim ssk emeklisiydi vefat edince ondan yüzde elli oranında maaş almaktayım bir kızım var işe başlayacak kızımın maaşı bana devredilirmi yüzde kaç oranında maaş alırım devrederse kızım ne zaman başvurmalı

  7. Recep dedi ki:

   Babam malulen emekli maaşı alırken vefatından sonra anneme emekli maaşı bağlandı babam üzerinden. Annem dul maaşı alabilir mi

  8. can deniz dedi ki:

   merhaba annem ev kadını çalışmışlıgı yoktur. babam geçen sene vefat etti anneme %75 oranında ssk emekli aylıgı baglandı. sormak istedigim şu annem annem babamdan kalan ssk emeklilik aylıgı ile dul maaşıda alabilirmi.

  9. necmettin varlı dedi ki:

   merhaba..
   dul maaşı 1100 TL.Anne,eşinden alıyor.Dul kızı da bu meblağdan yetim maaşı
   alırsa,kişi başı maaş meblağı ne olur.

  10. Sevda dedi ki:

   Yusuf bey: Ben annem.den yetim aylığı alıyorum.Lakin benle berber kıs kardeşimde alıyor ama kardeşim hem emekli .hem eşinden alıyor aylık .hemde annemden alıyor yani yetim aylığını benle paylaşıyor. diyeceğim şuki alabilirmi kimsede net cevap almadım.
   Benim eşim 2008 .de vefat etti sadece 360 gün sıgortası çıktı 2 yıl askerlik yapmış .
   Masesefki saymıyolar askerliğini ..napmam gerkiyor bir akıl vermisiniz.
   Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  11. Hakan Yener dedi ki:

   Merhaba, Ben eşimden dolayı 2001 yılından beri dul maaşı almaktayım, kendi ssk’mdan dolayı da 2026 yılında emekli olacağım, emekli olduğumda hem dul hem emekli maaşımı alabiliyor olacak mıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olduktan sonra dul maaşı alamazsınız.

  12. Ayla dedi ki:

   Merhaba. Ben SSK dan emekliyim, 3600 günden emekli oldum. Annem babamdan bağlanan maaşı alıyordu. Annem vefat etti. Ben babamdan maaş baglatabiliyormuyum. Bekar bayanım. Babamdan SSK dan emekliydi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olduğunuz için maaş alamazsınız.

  13. Birol dedi ki:

   Annem (ssk emeklisi) 2008’den beri %75 oranında dul ve yetim aylığı alırken bu ay eksik maaş aldı.Bilgi almak için aradığımızda bu oranın şimdi %50ye düşürüldüğü söylendi sebebi ne olabilir ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başka maaş alan varsa %50’ye düşmüştür. Tek başına alıyorsa %75 oranında alması gerekir. Duruma itiraz edebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  14. abuzer dedi ki:

   babamı 11 mart 2016 da kaybettik emekli sandığı emeklisiydi 21 mart 2016 da maaşını anneme bağlatmak için başvurduk ancak hala bir gelişme yok babamın maaş günü 5 nisan dı hala maaş bağlanmadı ne yapmamız gerekir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek durumu sorgulatabilirsiniz.

  15. fatma genc dedi ki:

   Merhabalar benim sorum şu
   Ben yurt dışından borçlanarak emekli olsam ssk dan aldıgım dul maaşımın yüzde kaçı kesilir..

   TEŞKKÜRLER..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dul maaşınız kesilecektir, Fatma Hanım.

  16. FATMA dedi ki:

   2013 yılda bir firmada sigortalı olarak çalıştım 1 ay öncede işten kendi istegimle işten ayrıldım tazminat alabilirmiyim tşklr

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda tazminat alamıyorsunuz.

  17. Bilent akbaba dedi ki:

   Benim esim alman ben Ssk dan emekli olursam esim dul maasi alabilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet alabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.