• YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ


  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  Bu yazımızda yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi başlığı altında birtakım bilgilendirmeler yapacağız. Emeklilik, kişilerin SGK tarafından belirlenen şartlarda sigortalı olarak belirli sayıdaki çalışma günlerini doldurması ve ayrıca tüm primlerin eksiksiz ödenmesi durumunda emeklilik haline geçilerek çalışmadan emekli aylığı alma sürecidir. Yurtdışında çalışanlar ve mavi kartlılar için geçerli olan yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi hakkında vereceğimiz bilgilerden faydalanarak bu konuda yapılan yeni yasadan haberdar olabilirsiniz.

  Yeni çıkan torba yasa gereğince yurtdışında çalışan vatandaşlarımız ve mavi kartlılar borçlanma yolu ile emeklilik işlemini ülkemizde gerçekleştirebilecekler. İlk önce mavi kart hakkında bilgi vermek istiyorum. Mavi kart, yaşadıkları ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişilere izinli olarak vatandaşlıktan çıkma hakklarına sahipler. Mavi kart işlemi içerisinde tüm kimlik kartları iptal edilir. Yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında yurtdışında çalışan kişiler yurtdışında sigortalı olarak çalıştıkları süreyi borçlanarak emeklilik işlemlerini Türkiye de gerçekleştirebilirler. Sadece bu kadarla da kısıtlı değil. Aynı zamanda kişilerin yurtdışında işsiz kalmışlar ise ve bu işsizlik süresi 1 yılın altında ise bu süre de borçlanma kapsamına girmektedir. Ek olarak yurtdışında bulunan ev hanımı olarak ikamet eden bayanlar da yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında borçlanma işleminden faydalanabilmektedirler. Peki yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına kimler girmektedir?

  Yurtdışı Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir?

  • TC vatandaşı olmak,
  • Yurtdışında belirli bir süre ikamet etmek,
  • Hizmet ettiği ve çalıştığı yılları belgeli bir şekilde ifade edebilmek,
  • Son olarak da yazılı olarak müracaat etmek gerekir.

  Bu koşulları sağlayan kişiler yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına girmektedirler. Bu durumlarda olan kişiler için gerekli tek şart 18 yaşın üzerinde bulunmaktır. Ayrıca 5 ülke için emeklilik müjdesi verilmesi hakkında adımlarda atıldı. Bu ülkeler; Almanya, KKTC, Kanada, Kebek, Avusturyadır. Bu ülkelerle yapılan 2’li anlaşmalar gereğince bu ülkelerde çalışan vatandaşlar borçlanma durumu içerisinde dahi kabul edilmeyecektir. Yurtdışında çalışılan süreler borçlanılmadan Türkiye’de çalışılmış gibi zamanı geldiğinde emekli olunabilecektir.  tıkla sorunu sor

  YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hülya SARIÇAM dedi ki:

   Herkesin yorumuna cevap veriyorsunuz benim yorumuma neden cevap vermiyorsunuz gerçekten anlamadım. Defalarca yazdım size benden sonrakilere cevap verdiniz bana cevap vermiyorsunuz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Ancak daha önce yanıtlanmıştı teknik bir hata sebebi ile sizlere ulaşmamış gözüküyor. Gecikme için üzgünüz 🙁

  2. Can dedi ki:

   28041963 Doğumluyum. Türkiye de ilk işe giriş tarihim 14.4.1992 ve 2007 yılının Mayıs ayına kadar Türkiye de 4361 gün prim ödemem var. Ağustos 2007 tarihinden itibaren Almanya da çalışıyorum. Eksik günlerim için borçlanarak 5.600 gün ile Türkiye den hemen emekli olabilirmiyim. Almanya daki çalışmama devam etmem mümkünmü? Eş zamanlı olarak Türkiye den emekli maaşı almam mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Can Bey Merhaba,

    14/04/1992 yılında işe başlangıç tarihine göre;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Eksik kalan günleri yurt dışı borçlanması yaparak tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Ancak Almanya da çalıştığınız sürece emekli maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  3. nihal dedi ki:

   merhabalar.ben03.08.1975 dogumluyum. 1997 tarihinde evlenip almanyaya geldim ve ayni yil sigorta girisim var turkiyeden ama calismadim sadece sigorta numaram var.2,5 yildirda almanyada sigortali olarak calisiyorum.Basvurmak icin hangi belgeler gereklidir ve taksitle sigortamizi odeyebiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da ikamet ederken Türkiye de isteğe bağlı veya borçlanma ödemesi yapmanız mümkün değil. Yurt dışı borçlanma işlemini ancak Türkiye den emeklilik hakkını sağladığınız dönemde yapabilirsiniz. Yani 1997 girişinize göre ;

    24 Mayıs 1997 – 23 Mayıs 1998 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan kadın vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 54, sigortalılık süresi 20 yıl, prim ödeme süresi ise 5975 gündür.

    Sağladığınızda yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz.

  4. Çeşminaz dedi ki:

   Merhaba, 1957 doğumuyum, 1972 yıkında Almanya ülkesine gittim, 1978 yılında döndüm. Almanya’da 2 çocuğum oldu. Kaldığım süre içerisinde hem çalıştım hem de işsiz kaldım. Türkiye’de de 3 ay sigortam var. Bu kanundan yararlanabilir miyim? Nerelere hangi evraklarla başvurmalıyım? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurtdışında kaldığınız günleri borçlanarak 1800 günle emekli oma hakkınız var. Ancak Tam teşekküşşü hastaneden de %60 iş göremezlik raporu da almanız gerekecek.

  5. Sinem dedi ki:

   Merhaba,
   Gecen mesajimda yil bilgisini yanlis yazdim kusura bakmayin.2003 degil 2013 olacakti.

   Ocak 1985 dogumluyum. Sigorta girisim 2003 ve 2012 ye kadar Turkiye de sigortali olarak calistim. (Yaklasik 3500 gun)
   2013 yilindan itibaren yurtdisinda ikamet etmekteyim.
   Bu durumda emeklilik icin basvurabilir miyim? Kac yasimda emekli oabilirim? Yaklasik olarak ne kadar prim borcum olabilir?

   Cok tesekkurler
   Sinem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    1999 dan sonra sigorta başlangıcı olan kadınlar Türkiyede 7000 gün ve 58 yaşında emekli olabiliyor. Ayrıca Yurt dışında çalışırken Türkiye den emekli maaşı alamazsınız.

  6. yalçın dedi ki:

   Merhaba,
   26.09.1964 doğumluyum, 01.01.1984 sgk işe giriş 48 gün hizmet sürem var, 01.05.1989 yurtdışına çıktım. 01.09.1989 da yurtdışında işe başladım. 2.000 yılı öncesi 3600 günden 18,26 tl günlük asgariden borçlanıp emekli olabilirmiyim. teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yalçın Bey merhaba,

    Yurt dışı borçlanması yaparak 3600 günle 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  7. Rıza dedi ki:

   Merhaba,

   1958 doğumluyum. 1969’dan, 11yaşımdan beri İngiltere’deyim. Çifte vatandasim. Türkiye’de hiç calışmışlığım yok. İngiltere’de 32 yil çaliıştım. Türkiye’de nasıl emekli olabilirim? Bilahere İngiltere’de çalişırsam Türkiye’den alacağım emekli aylığı kesilir mi? Türkiye’ye kesin dönüş şartı var mı? Çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rıza Bey merhaba,

    Yurt dışında çalışmış olduğunuz dönemlerle ilgili yurt dışı borçlanması yapıp Türkiye den emekli olabilirsiniz. Ancak kanun yurt dışında çalışanlar için ”Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle aylık bağlananlardan tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir.” Bu nedenle tekrar yurt dışında çalışır ya da sosyal yardım alırsanız emekli maaşınız kesilir. Türkiye de çalışmanız durumunda ise emekli maaşınız kesilmez. Kesin dönüş yapmanız gerekmemektedir.

  8. Gökhan dedi ki:

   Merhaba ii qünler anneannem 1981 yılında almanyaya gitmiş hiç calısmamıs türkiyedende hiç sigortası yok emekli nasıl olabiliriz türkiyedrn ii qünler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökhan Bey merhaba,

    Yurt dışında ev hanımları içinde yurt dışı borçlanması yapılabilir. Yurt dışında bulunduğu süreleri konsolosluktan alacağınız belgelerle kanıtlayıp, Sosyal güvenlik merkezlerinde bulunan yurt dışı servislerinden borçlanma yapabilirsiniz.

  9. Hacı Eyyip ÖZCAN dedi ki:

   Öncelikle merhaba.simdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler. Babam 1940 doğumlu Türkiye de herhangi bir emekliliği yok. Fakat 1970-1977 yılları arasında Almanya da işçi olarak çalıştı. 1977 yılında kesin dönüş yaptı.Babami ülkemizde nasıl emekli yapabilirim.Bana bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın döndükten sonra herhangi bir çalışmışlığı veya primi yok ise bu süreler emeklilik için yeterli olmaz.

  10. koldas dedi ki:

   türkiyede bir çalişmişlığım olması bir avantaş getirirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışına gitmeden önce Türkiye de çalıştı iseniz ilk sigorta tarihiniz Türkiye de çalıştığınız tarih olarak alınır. Çalışmanız yok ise Yurt dışına ilk gittiğiniz tarih sigorta başlangıcı sayılır.

  11. ahmet dedi ki:

   merhabalar,
   ben 52 yaşındayım.30 yıl yurtdışında(Hollanda) çalıştım.Oradan emekli oldum. Burdan nasıl emekli olabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    52 yaşında emeklilik için aşağıdaki şartlara tabisiniz;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

    Dolayısıyla 24/11/1989 girişi olması için bu tarihe kadar borçlanma yapmalısınız.

  12. Hülya dedi ki:

   Merhaba ben daha öncede yazmıştım cevap alamadım ben kıprısta 2007den 2010a oturma iznim vardı 2010 dan şu ana kadar sigortalı çalışıyorum Türkiye den nasıl emeklilik hakkım olur bide kaç yaşında olur. Eşimde 1991 den 1993e kadar Arabistan da çalıştı daha sonra Türkiye’de sigortalı şu anda Kıbrıs ta çalışıyor onun emeklilik yaşı ve durum nasıl olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    S. Arabistan’da geçen hizmetlerinizi sosyal güvenliğiniz açısından değerlendirmek (sigortalılığınıza saydırmak) istiyorsanız, öncelikle S. Arabistan’da çalıştığınız sırada kullanmış olduğunuz pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının okunaklı fotokopilerini, hizmet belgesi istediğinizi belirten bir dilekçe ekinde Riyad Müşavirliğinin/Cidde Ataşeliği adresine iadeli taahhütlü posta ile göndermeniz gerekmektedir.

    KKTC ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olduğu için ‘’ Türkiye’de sigortaya tabi tutulmadan önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Malullük, Yaşlılık, Ölüm Sigortalarına tabi tutulmuş bir kimse için, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sigortaya ilk girdiği tarih, Türkiye’de sigortaya ilk giriş tarihi sayılır.’’

    Sonuç olarak eşiniz 1991-1993 yılları arasını borçlanarak, işe başlangıç tarihini 1991 yılına çeker ve ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Ancak Türkiye den emekli olduktan sonra yurt dışında çalışmaya devam ederse Türkiye den emekli maaşı kesilir.

    Siz de 2007 yılı başlangıcı ile 58 yaş ve 7000 gün prime tabisiniz. Yaş şartlarını yerine getirdiğinizde borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.

  13. Hüseyin AKIN dedi ki:

   Merhabalar. Annem 1961 doğumlu olup Almanya’da 1977-1997 yılları arasında çalıştı. Türk vatandaşı olup şuan dahala Almanya’da yaşamakta. 2 yıl önce Almanya’da erken emekli statüsünü kazandı. Şuan Türkiye’de emekli olmak istiyor. Ne yapmamız gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Akın Merhaba,

    9 Eylül 1976 – 23 Mayıs 1979 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 44, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5000 gündür.

    Dolayısıyla 5000 gün yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye den de emekli olabilir.

    1. Hüseyin AKIN dedi ki:

     Hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Şunu eklemeyi unutmuşum, belki durum değişir diye düşündüm. 3 tane doğum da yaptı annem. 1979, 1982 ve 1984 yıllarında. Geri kalan günleri ücret karşılığında tamamlayarak emekli olabilir ise, takribi günlük bedel belli mıdır?

  14. Gülperi Balcı dedi ki:

   1983 hollanda doğumluyum.çifte vatandaşlığım var.1999 yılından beri aralıksız çalışıyorum hollandada.türkiyeye kesin dönüş yaparsam türkiyede emekli olabilir miyim.türkiyede sigorta girişim yok.saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülperi Hanım Merhaba,

    Yurt dışında kaldığınız sürelerin tamamını borçlanma şansınız mevcut. Eğer tamamını borçlanırsanız ilk girişiniz 1999 yılı olarak sayılır. Fakat emeklilikte 18 yaşın altındaki süreler prim gününe eklenirken emeklilik yaş hesaplamasında 18 yaş baz alınıyor. sonuç olarak Türkiyeden emekli olma hakkınız mevcut.

  15. Murat Kara dedi ki:

   selamlar
   Turkiyede 1993 yilinda ise basladim ve toplam 2600 gun odedim.2006 da yurtdisina yerlestim.
   Turkiyeden emekli olabilmem icin ne kadar odemem gerekiyor.
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  16. Turhan dedi ki:

   Iyi günler nurten Hanim ,ben suan 48 yasindayim ve almanyada calismaktayim heesaba göre günlerim kat kat tamam ve 50 yasinda
   borclanarak türkiyemizde emekli olmayi Playliyorum ve , olduktan sonra .Türkiyeden yasal Emaklimi alip ve ayni anda Almanyada
   Gecimi saglamak icin full devam calismam lazim ,
   bu emeklime engel degil diyorsunuz, bu bilgi benim icin cok önemli,
   saygilarimla
   Turhan

  17. İbrahim dedi ki:

   Merhaba ben türkiyeden emekliyim. Halen emekli maaşımı alıyorum. 1982 1985 yılları arasında 3 yıl libyada çalıştım. Bu 3 yıllık sigortalılık sürenin kalanını borçlanarak libyadan emekli olma durumum olabilir mi? Yani ikinci bir emeklilik hakkı elde edebilir miyim? Yada başka bir yolu var mıdır? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey,

    Konu Libya iş kanunları ile ilgili olduğundan bilgi sahibi değiliz. Konsolosluklardan bilgi alabilirsiniz.

  18. Nazim dedi ki:

   Merhaba,
   Almanyada yasiyor ve calisiyorum emeklilik pirimimi Türkiyede ödedim yasimida doldurdum emekli olmam icin almanyada calismamam gerektigi söyleniyor dogrumu.

   Saygilarimla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazım Bey Merhaba,

    Almanya da çalışmanız Türkiye den emekli maaşı almanıza engel değil. Yurt dışında gelir sahibi olanlar sadece anneden veya babadan yetim maaşı alamamaktadırlar. Bu konuyla karıştırılmış olunabilir.

    1. Nurten dedi ki:

     merhaba, Almanya’da calisanlarin ayni anda Türkiyede emekli olabilir diyorsunuz ancak Bir kac tanidigim var Almanyada calisirken Türkiyeden emekli oldular, daha sonra da, Türkiye onlardan ödedigi emeklilik maaslarini faiziyle geri almaya basladi, Nasil oluyor acaba ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Nurten Hanım,

      Söylediğiniz konu yetim maaşı alıp da Yurt dışında geliri olanlar için geçerli. Mevcut yasalara göre yurt dışında çalışanlar eğer Türkiye de emeklilik şartlarını sağlıyor ise emekli olabiliyorler.

  19. huseyin dedi ki:

   iyi gunler ..
   benim sorum turkiyede emekli olduktan sonra ayni zamanda yurt disindada calisabiliniyormu..? anlasmalar ulke ulke degistigi icin hollanda uzerinden bilgi veririmisiniz..? saygilar..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki ülkeden emekli olma ve birinde emekli iken diğerinde çalışma imkanı mevcut. emekli maaşınız kesilmez.

    1. Sevda Çayan dedi ki:

     Merhaba
     Anladığım kadar verdiğiniz cevap ile Hollanda da halen çalışan kişi olarak burdan emekli maaşımı alabilir!!!
     Peki ben burda bugün sigorta başlangıcı yaptırdım
     Tr de en az ne kadar bulunmam gerekiyor

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba Sevda Hanım,

      Eğer Türkiye de borçlanma yapıp prim gün ve yaş şartlarını sağlıyorsanız evet emekli olabilirsiniz. Türkiye de durmanız gereken bir süre şartı yok. Sizden ricamız Türkiye’ yi Tr olarak kısaltmadan hak ettiği önemi vererek TÜRKİYE olarak yazar mısınız.

  20. Aydan dedi ki:

   Ben 60 yasinda ve cifte vatandaslik sahibi bir bayanim (Turk ve UK vatandasligi).

   Turkiye de 1990 li yillardan 18 aylik sigortam yatirilmis. Daha sonra 20 sene Ingiltere de calistim ve devlet emeklilik kurumuna (State Pension) primlerimi yatirdim. Henuz 66 yasima gelmedigim icin hic bir gelir alamiyorum.

   Bu durumda, 1) SSK ya gereken borclanma miktarini yatirirsam emekli olabilirmiyim. 2)Daha da onemlisi SSK dan emekli olmam, 6 yil sonra 66 yasimda oldugumda Ingiltere devletinden alacagim emekliligi etkilermi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çifte emeklilik yapabilirsiniz. bu durum İngiltere de ki emekliliğinizi etkilemez. Çünkü iki yere de ayrı ayrı prim ödemiş oluyorsunuz. Türkiye de ki emeklilik için şartlarınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

  21. Ufuk uysal dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 1990 doğumluyum ve 2010 yılında ilk kez yurt dışına çıktım 2010-2017 yılları arasında yaklaşık 1700 gün çalışma sürem var. Emekli olmam için toplam kaç gün yurtdışında çalışmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcınız 2010 yılında başladı ise Türkiye de emekli olmak için 7200 günü doldurup en erken 61 yaşında emekli olabilirsiniz. Bunun için de yurt dışında çalıştığınız süreleri borçlanmanız gerekmektedir.

  22. Linda dedi ki:

   Merhaba..yabancyim..turkyede calisyiorum ev hizmetlerinde..calişma izin var sgk da odyioruz..turkyeden emekli olmak icin vayandaş şartmi..bida memlekete de caliştim onu burye taşiabilirmiyim..lutfen cevap..cok tesekullar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı sürelerinin borçlanabilmesi için Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir. Emeklilik için yabancı olmanız engel değil 7000 işgününü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

  23. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   Uzun yıllar yurt dışında çalışıp 1993 de primlerimi alarak yurda döndüm. Hiç bir yerden emekli olmadım. Şu an toptan prim yatırarak emekli olmak istiyorum. Bu mümkün olabilir mi? Yaşım 65 üstü.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında çalıştığınız dönemleri borçlanarak emekli olabilirsiniz. 3600 günü borçlanarak yaşlılık aylığı bağlatabilirsiniz.

  24. ahmet özçelik dedi ki:

   türkiyede güvencem yokken 2 yıl sudiarabistanda çalıştım borçlanırsam yaşı geri çekermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurtdışı borçlanmanızı 2 yıl öderseniz 2 yıl işe giriş tarihinizi geriye çekmiş olursunuz. Buda 1 yıl emeklilik yaşınız geri atar. İşe giriş tarihinizi ve prim gün sayınızı bildiriseniz tamamını borçlanmanıza gerek varmı söyleyebiliriz.

  25. Eslem dedi ki:

   Çok teşeķķur ederim

  26. Eslem dedi ki:

   Merhaba misirda yasiyorum ve 10 yildirda burda çalisiyorum türkiyede bende emekli olabilirmiyim yani misir ülkesinde calisanlarda emeklilik hakkina sahipmidir

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eğer Türkiye’de ssk girişiniz bulunuyorsa Mısır’da çalıştıgınız süreleri belgelendirerek borçlanma yapabilirsiniz.

  27. Hatice dedi ki:

   Bana Turk konsoloslugunun vermis oldugu bilgiye gore yurtdisi emeklilik icin Turkiye’ye basvuru yapip emekli olan kisi ayni zamandada yurtdisindan emekli olamayacagi seklinde idi. Dogrumudur? Amerika’da yasiyorum. Simdiden tesekkurler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilgisine göre durumunuz değişiklik gösterebilir. Lütfen 90 216 170 11 22 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alınız

  28. ALİ KAYA dedi ki:

   İYİGÜNLER 21 kasım 1969 doğumluyum.ilk sigorta başlangıcım (18 yaşında) 21.11.1987…Şu anda 5300 gün sigortam 1992 ve 1995 yılları arasında 1000gün bağkurum var.Toplam 6300 gün sigorta primim var.Emeklilik yaşım 50 yani resmi olarak 21.11.2019 yılında görünüyor.18 ay ASKERLİK borçlanması yaparsam emekliliğim 18 ay öncesine çekilebiliyor mu?Şimdiden teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bağkur hizmeniz de olduğu için alo 170 hattını arayarak başvuru oluşturup kurumdan yanıt istemeniz gerekiyor.

  29. Mehtap dedi ki:

   Ne zaman emekli olurum,,?

  30. Mehtap dedi ki:

   Mehtap
   Merhaba DT. 26.08.1970, 09/1990 da Almanyaya geldim,hicbir yerde calismisligim yok
   2006 yilinda 5700 gün BAGKURÁ borclandim ve parayi
   12/2006 da yatirdim.
   Nezaman emekli olurum
   Kac TL Maas alirim

   Sigortaya gecis yapabilirmiyim.
   Cevabini icin Tesekkür ederim..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Net bir şekilde maaş bilgisi verememekteyiz. Lütfen işlemleriniz ile ilgili Alo 170 iletişim merkezini arayarak başvuru oluşturunuz.

  31. Filiz dedi ki:

   Pardon ben 1966 subat doğumlu olduğumu yazmayı unuttum biraz önce Özür dilerim. Almanyada 1992-2015 çalıştım . Türkiyede de 1986-88 çalıştım. evlenip almanyaya gittim. Türkiyede yim iki senedir. Mayıs 2015 ten beridir. Emeklilik için ne yapmalıyım sorum bu teşekkür ederim.

  32. Filiz dedi ki:

   Merhabalar ben 1992-2015 Almanyada çalıştım, Türkiyede de 1986 -1988 çalış mis ligi var. Iki senedir Türkiyede yim 2015 Mayıs tan beri. Türkiyede emekliliği için ne yapmalıyım yardimci olurmusunuz? Teşekkürler.

  33. Süleyman Bahadir dedi ki:

   Türkiyede Emekli maasi alan bir kisi hem calisip hem emekli maasi alabiliyor.Yurtisi borclanmasi yapan bir kisi yurt disinda calisirken Türkiyeden Emekli maasi alabilirmi?Bu konuda Hükümet bir düzenleme yapacagi söyleniyordu,Hükümetimizin böyle bir calismasi varmi? tesekkürler.

   Sevgi ve selamlar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu konu hakkındahenüz yapılan bir düzenleme bulunmuyor.Kişinin çalışmışlığı tespit edilirse maaş kesilir.

  34. ugur mehmet gunsever dedi ki:

   1987 yilindan beri Amerikada calismaktayim. Turkiyede hic sigortali calismam olmadi. Mayis 1969 dogumluyum. Turkiyeden emekli olabilmem mumkunmu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması uygulamasından faydalanabilirsiniz. Lütfen detaylı bilgi ve başvuru için dünyanın her yerinden +90 216 170 11 22 SGK Danışma hattını arayınız.

  35. murat yesil dedi ki:

   merhaba
   ben almanyada lufthansa havayollarında 36 sene dir çalışıyorum. türkiyeye kesin dönüş yapmak istiyorum. almanyadan işimden istifa edip türkiyede bir işe başlangıç yapıpı emekli olmak istiyorum. türkiyede hiç sigortam yok. burda nasıl emekli olabilirim.
   almanya ile türkiye anlaşması varmış, ordaki çalışma süresini buraya saydırma yapılabiliyormuş, saydırmak için ne kadar yatırırım , bunun bir örneği yada hesaplaması varmı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilmektesiniz. Dünyanın her yerinden detaylı bilgi için +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYABİLİRSİNİZ

  36. Ismail Sacik dedi ki:

   Merhaba,

   ben Türkiye de 5505 isgünümü tamamladim ve primlerimi ödedim. Emeklilik hakkimi kazandim ve 50 yasimi bekliyorum. 2003 yilindan beri yurtdisinda yasiyorum. ondan öncesinde 1997 ve 2001 yillari arasinda yine almanya da ikamet ettim. 2006 yilina kadar Türkiye de sigortali isidm.
   simdilerde Alman Vatandasligina gecmek üzereyim.
   Sorum su. Ben 50 yasina geldigimde Türkiyeden Emekli maasi alabilecekmiyim? Herkes farkli birseyler söylüyor. Almanyada calistigim sürece Emekli maasi alamam diye, Konsololuktaki calisanar ise yeni torba yasasina göre alma hakkim oldugunu söylüyor.
   Gercek nedir? 50 yasinda emekli maasimi alabilirmiyim alamazmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Türkiye’ye kesin dönüş yapma şartı aranmaktadır. İsmail Bey, torba yasasında sadece çifte vatandaşların borçlanmaları ile bilgi yer alıyor. LÜTFEN Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  37. adem yilmaz dedi ki:

   ben almanyan emekliyim türkiyde 15.günlük sigorta girisim var 01.07.81 31.03.2016 tarihleri arasi almanda calistim 11.05.2016 25.05. 2016 tarihleri arasi sigorta girisim var 5400 gün üzeri borclansam nekadar odemem lazim maas nekadar baglanir sigorta girisimim odeyecegim parada bir avantaji varmi ne kadar fark eder saygilarimla adem yilmaz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışında geçirdiğiniz süreleri ve iki sigortalılığınız arasında geçen bir yıl sürenin borçlanmasını yapabilirsiniz.Türkiye”de girişiniz hiç yoksa BAĞKUR olarak değerlendirilir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  38. zeynep dedi ki:

   iyi gunler bes yil once turkiye den emekli oldugumda buradan emekli maasi aldigin icin artik yurt disinda sosyal yardim ve calisma iznin yok denilmisti bu konuyla ilgili her hangi bir degisiklik yapildimi onu ogrenmek istiyorum eger calisabilirsin derseniz ne gibi bir islem yapmam gerekiyor tesekkur ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    3201 yasadan faydalanarak herhangi bir şekilde Turkiye’den emekli aylığı alanlar, yurt dışında çalışır, sosyal yardım alır. Ayrıca farklı durumlar ve detaylar için YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ bağlantısından daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

  39. Emre dedi ki:

   1979-1982 yılları arasında 32 ay almanyada sıgortalı olarak calıştım. daha sonra turkıyeye donus yaptımancak turkıyede herhangı bır sıgortalı ıste calışmadım. 53 yasındayım Su an turkıyeden emeklı olma sansım varmıdır ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışında geçirdiğiniz süreleri ve iki sigortalılığınız arasında geçen bir yıl sürenin borçlanmasını yapabilirsiniz.Türkiye”de girişiniz hiç yoksa BAĞKUR olarak değerlendirilir. Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  40. Şerife akman dedi ki:

   1991 1997 arasi ilk olarak sigortali calismam almanyada olmustur bu seneler arasi dogum iznimde bulunuyor 1997 yilinda kesin donus yaptim turkiyede ilk sigortam 2003 yilinda almanyaya ait sigortami isletip ise girisimi erkene alabilirmiyim teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  41. AYNUR dedi ki:

   mrb ben bır yıl maldıvlerde bır otelde calıstım pasaportumda calısma vızem var bu bır yılı borclanabılırmıyım?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurdışı borçlanmanızı belgeleyebildiğiniz takdirde o yılı borçlanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için SGK’nın http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler adresine bakabilirsiniz.

  42. Hatun Yücel dedi ki:

   Almayada yaşıyorum.24.4 1977 doğumluyum.1992 den beri çalışıyorum.4 Çocuğum var(1996,1997,2003,2004).Nezaman emekli olabilirim ve nekadar ödemem gerek?
   Emekli maşı aldığım süreçde almanyada devam çalışabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    LÜTFEN Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYARAK detaylı bilgi alınız.

  43. Mehmet Ali Üstün dedi ki:

   Oğlum Yunanistan da çalışıyor. Yurtdışı borçlanması için ne yapmalıdır
   13.01.2017 Mehmet Ali Üstün

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması için borçlanma dilekçeniz ile bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvuru yapın. Günlük borçlanma tutarı 18,96 TL’dir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

  44. ahmet dedi ki:

   1962 dogumlu .1978 den beri fransada calisyorum.ve halen calismaktayim.turkiyeden emekli olabilirmiyim.tsk

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    LÜTFEN Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYARAK bilgi alınız

  45. Mihayil dedi ki:

   Yusuf hey
   Emeklilik icin hangi Telefon Nr. arayabilirim.
   Saygilarimla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  46. Feramuz dedi ki:

   Yurt dışındaki yaşayan Türklere yarı zamanlı çalışma
   İzini verilecekti.
   Bu konuda TBMM de çalışmalar ne durumdu
   Bilgilendirirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    LÜTFEN Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  47. Raziye dedi ki:

   Avusturya da Yasayan 22yil calismisligi olan halen kendi is yerinde calisan türkiyede 12 gün calismisligi olan 01021973 dogumlu bayanim ne zaman ve ne kadar pirim ödeyerek emekli olurum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raziye hanım, Hesaplama için lütfen TIKLAYINIZ!!!
    Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYABİLİRSİNİZ

  48. mehmet dedi ki:

   Iyi gunler

   ben mehmet, dogustan engeliyim(raporum var 100%) ve hiç calismadim.
   1980 dan beri yurt disindan yasiyorum
   Turkiye den nasil emekli olurum ve sartlar nedir?
   her yil en az 3 ay turkiye de kaliyorum ve hastaligim izin verirse temeli olarak vatanimdan kalmak istiyorum

   Babama gelince askerligin turkiye den yapmis ve yurt disindan gitmis ve 03/02/1943 dogumlu ve 1973 ten biri yurt disindadir

   emekli olmak için kac gun odenmeli ve kaç tl

  49. tekin doğan dedi ki:

   slm yurtdışında yaşıyorum 48yaşındayım.2007de türkiyede emeklilik başvurusu yaptım ve 2010da ödeme yaptım.acaba kaç yaşında emekli olabilirim.ve bireysel emeklilik için tekrar borçlanma yapabilirmiyim 2 emeklilik maaşı alabilirmiyim türkiyeden.

  50. Erkan Türe dedi ki:

   Merhaba yurtdisindan emeklilik icin ödemem gereken günlerimin büyük bir kismini ödedim , ödenmesi geren yaklasik 1500 günüm kaldi , biz artik kesin dönüs yapmak istiyoruz , Türkiyeye yerlestigimizde emeklilik icin son ödemem gereken günlerimi henüz ödememis olsam bile ben ve ailem saglik hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecekmiyiz yada saglik sigortamiz olacakmi ?

   1. Erkan Türe dedi ki:

    Yapmis oldugum yoruma denetim nezaman bitecek , ayrica cevap vermeyi düsünüyormusunuz ?

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  51. Ali yarangumeli dedi ki:

   Iyi gunler ben 1976 yilindan beri Hollandada yasamaktayim 12-12-1967 dogumluyum.
   Ve 2-10-1985 tarihinde ise basladim ve halen Calismaktayim.
   Turkiyede hic Calismisligim yok , istege bagli sigortali olabilirmiyim ne kadar odemem gerekir.
   Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
   Saygilarimla

  52. çilem dedi ki:

   bu şartlar danimarkada ikamet edenler içinde geçerli mi acaba

  53. Erman dedi ki:

   1981 dogumluyum, 1992 de 10 yasindayken aile birlesimi dolayisiyla annemle almanyaya geldim. meslek yaptim ve hala calisiyorum ben en erken nezaman ve nasil emekli olabilirim saygilar ve tesekkürler

  54. Ali dedi ki:

   Merhaba benin adım Ali yaşım 37 ve3 yıldan beri isveç te yaşıyorum benim sorum şu ben Tr ssk kendim yatırabilirmiyim ve zamanı geldiginde emekli olma şansım varmu

  55. Sevinc Igde dedi ki:

   Merhaba,
   Benim sorum 3600 gün emeklilik icin ödeme yapan 1958 dogumlu bir kisinin yas siniri varmi emekli olabilmesi icin?
   Ayni sekilde 3600 gün ödeme yapmis 1961 dogumlu bir kisininde yas siniri varmi?
   Yurt disinda calisan kisilerin mahkemeye vererek Türkiyeden emekli olup maasini beklemeden alma sanslari varmi?
   2017,de yurtdisinda calisanlarada bu imkan cikacakmi ?
   Cok tesekkür ediyorum. saygilarimla.
   Sevinc Igde

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. 3600 gün ödeme hesapları için bilgilerinize ihtiyaç olduğundan lütfen +90 216 170 11 22 danışma hattını arayarak işlem yapınız

  56. mustafa dedi ki:

   1988 den beri italyada calismaktagim ne kadar dis borclanma yapabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    diğer bilgilerinize sahip olmadığımız için Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak bilgi alabilirsiniz.

  57. Muammer yıldırım dedi ki:

   Yurt Dışından 1200 iş günüm var çalışmışlık olarak . Türkiye den 3600 gün üzerinden emekli oldum 1956 doğ. Yurtdışı Avusturya dan emekli olabilir miyim

  58. kadriye memis dedi ki:

   Benim Turkiyede 1983 yilinda ssk girisim var 1992 den beri hollandada yasiyorum 2 yildir hastaliktan aliyorum bu durumda Turkiyeden emekli ( borclanarak) olabilirmiyim olmam icin ne yapmam gerekir

   tesekkurle

  59. Kenan Ergün dedi ki:

   Ben 1977-79 arasi iki yil Türkiyede sigortali(emekli sandigi)olarak calistim. 1980 yilindan beri yurt disindayim.Türkiyeden ne kadar borclanarak ve kac yasinda emakli olabilirim.1960 DogumluyumSelamlar
   3600 günden yararlanabilirmiyim!
   Kenan Ergün

  60. akın dedi ki:

   yurt dışında 10 sene pirimim va r 5 sene açığım var
   5 seneyi doldurdugum zaman toplam 15 sene oldugu için emekli olabiliyormuyum

  61. sati keskin dedi ki:

   merhaba ben almanyadan 56 yasinda türkiyeden üst sinirdan emekli nasil olabilirmiyim almanyadan madenden emekliyim bilgilendirirseniz tesekkürler

  62. Ceylan dedi ki:

   Yurtdışı emeklilik borçlanması yapmadan önce Türkiye’de çalışarak sigorta başlangıcı yapıp sigorta numarası aldıktan sonra başvuru yapıldığı zaman nasıl bir avantaj elde edilir? ( Türkiye’ye gelip bir hafta çalışıp sonra başvuru yapılsa avantaj durumu ne olur)?
   Doğum yılı 1971, Fransa’ya giriş yılı 2001 olan bir bayan ( yurtdışında ve Türkiye’de çalışma hayatı yok) kaç yaşında ve nasıl emekli olabilir?

  63. Mustafa Bulgan dedi ki:

   Merhaba ben Mustafa ben 37 yaşindayım ve 01.02.2009
   Yılında sigortam başladi ve 1249 sigortam yattı ve şubatın 2
   İngiltere’ye geldim 07.04.2016 da işe başladım hastanede çalişiyorum.şimdi eylül ayında Türkiye tatile gittim buraya gelmeden önce SSK gittim ve dedimki ben İngiltere’ye gidiyorum ve orda yaşayacağim çalışan arkadaşlar dedikş buraya tekrar dönüş yaptığınızda bize kanıtlarsınız biz borçlanmayı sileriz dediler ama öyle olmuyormuş benim bir yıllık borçum çıktı sigortaya 800 tl nüfusumu buraya aldım ve SSK dondurdum şimdi burda sigortam yatıyor çalişiyorum Türkiye’den emekli olabilirmiyim ve ne yapmam gerekiyor.Cevaplarsaniz sevinirim YUSUF bey teşekkür ederim

  64. Necati dedi ki:

   Necati

   selamun aleykum ben Hollandadan calistigim yillari topladim 24 yil calismisim turkiyede sigorta girisimde yok ben turkiyede emekli olabilirmiyim ve nasil olurum bana lutfen detayli aciklama yaparmisin ve bankadan kiredi alabilirmiyim

  65. Emriye dedi ki:

   Iyi gunler, subat 1983 dogumluyum, Fransada dogumluyum ve yasiyorum. Cifte vatandasligimvar. Turkiyede calismisligim yok. Turkiyeden emekli olmam için nasil olabilir? Tesekkurler

  66. Tugba dedi ki:

   Merhabalar,
   28 Yasindayim. Almanyada 2012 yilindan beri Sigortali olarak calisiyorum. 10 Yila kadar Vatana dönüs yapacagim. Simdiden Türkiyede emeklilik icin basvurabilirmiyim?

  67. muammer dedi ki:

   merhaba 1967 dogumluyum 1990 yilinda yurt disina ciktim uc yil ilticaci oldum 1993 yilinda belcikada sigorta girisimoldu uc ay gibi daha sonra hollandaya gectim bir sene calismisligim var daha sonra restaurant actim esnaf oldum 5 yil daha sonra issiz kaldim 2004 den beride belcikada esnafim nasil emekli olabilirim.turkiyede emekli olabilirmiyim

  68. Cem dedi ki:

   Benim 1994 sigorta girişim var 2007 ye kadar Türkiyede çalıştım 2007 den sonrda yurt dışında çalışmaya başladım emekli olmam için 2007 den bu yana boçlandığım günleri nasıl ve gün başına ne kadar ödeyeceğim.Teşekkürler

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.