• YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ


  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  Bu yazımızda yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi başlığı altında birtakım bilgilendirmeler yapacağız. Emeklilik, kişilerin SGK tarafından belirlenen şartlarda sigortalı olarak belirli sayıdaki çalışma günlerini doldurması ve ayrıca tüm primlerin eksiksiz ödenmesi durumunda emeklilik haline geçilerek çalışmadan emekli aylığı alma sürecidir. Yurtdışında çalışanlar ve mavi kartlılar için geçerli olan yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi hakkında vereceğimiz bilgilerden faydalanarak bu konuda yapılan yeni yasadan haberdar olabilirsiniz.


  Yeni çıkan torba yasa gereğince yurtdışında çalışan vatandaşlarımız ve mavi kartlılar borçlanma yolu ile emeklilik işlemini ülkemizde gerçekleştirebilecekler. İlk önce mavi kart hakkında bilgi vermek istiyorum. Mavi kart, yaşadıkları ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişilere izinli olarak vatandaşlıktan çıkma hakklarına sahipler. Mavi kart işlemi içerisinde tüm kimlik kartları iptal edilir. Yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında yurtdışında çalışan kişiler yurtdışında sigortalı olarak çalıştıkları süreyi borçlanarak emeklilik işlemlerini Türkiye de gerçekleştirebilirler. Sadece bu kadarla da kısıtlı değil. Aynı zamanda kişilerin yurtdışında işsiz kalmışlar ise ve bu işsizlik süresi 1 yılın altında ise bu süre de borçlanma kapsamına girmektedir. Ek olarak yurtdışında bulunan ev hanımı olarak ikamet eden bayanlar da yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında borçlanma işleminden faydalanabilmektedirler. Peki yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına kimler girmektedir?

  Yurtdışı Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir?

  • TC vatandaşı olmak,
  • Yurtdışında belirli bir süre ikamet etmek,
  • Hizmet ettiği ve çalıştığı yılları belgeli bir şekilde ifade edebilmek,
  • Son olarak da yazılı olarak müracaat etmek gerekir.

  Bu koşulları sağlayan kişiler yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına girmektedirler. Bu durumlarda olan kişiler için gerekli tek şart 18 yaşın üzerinde bulunmaktır. Ayrıca 5 ülke için emeklilik müjdesi verilmesi hakkında adımlarda atıldı. Bu ülkeler; Almanya, KKTC, Kanada, Kebek, Avusturyadır. Bu ülkelerle yapılan 2’li anlaşmalar gereğince bu ülkelerde çalışan vatandaşlar borçlanma durumu içerisinde dahi kabul edilmeyecektir. Yurtdışında çalışılan süreler borçlanılmadan Türkiye’de çalışılmış gibi zamanı geldiğinde emekli olunabilecektir.  tıkla sorunu sor

  YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasibe Özer dedi ki:

   1984 de türkiyeye yerli döndüm. Şimdi SSK dan emekli olmak istiyorum ama almanyada kaldığıma dair bir belge istiyorlar nereye başvurabilirim. Almanyada akrabalarım var onlarda yardımcı olacaklar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da ki Türk konsolosluğu yardımcı olabilir.

  2. Hatice dedi ki:

   Merhaba 1973 de Avusturya da 1 yıl çalıştım borçlanarak emekli olabilirmiyim böyle bi şansım var mı acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında kaldığınız ev hanımı süreleri varsa bunları da borçlanarak emekli olabilirsiniz.

  3. Fuat Kemer dedi ki:

   01.03.1970 türkiye dogumluyum. Türk vatandasiyim. Halen almanyada kendi isyerim var.
   türkiyede kac yasinda emekli olurum. Emekli maasi almanyada serbest calisanlar icin türkiyede maas ödenmesi devam edermi. Ne kadar para yatirmam gerekli. Türkiyede birkac günlügüne sigortali calismisi olmam gerekiyormu?

   Saygilar

   Fuat Kemer

  4. Alperen dedi ki:

   Merhaba
   1997-2001 yılları arasında ABD de J1 vizesi ile çalıştım. Türkiyede emekli olmak istiyorum. Ne yapmam gerekir.
   Teşekkür

  5. Erkan dedi ki:

   1969 dogumluyum,1998 den beri Almanyada yasiyorum ve calisiyorum.1988 türkiyeden ssk girisliyim ve 2150 gün calismisligim var. Burada Alman vatandasligina gecmek istiyorum.Alman Vatandasligina gectikten sonra Türkiyedeki calismisligim sakli kalmak sartiyla emekli olabilirmiyim yoksa Alman vatandasligina gecmeden önce mi borclanmaliyim?
   Tesekkür ederim…

  6. Emin ALDANMAZ dedi ki:

   Merhaba, Türkiye’de 30 Nisan 1991 bağkur girişim var.Kktc de ise 01 haziran 2005 sigorta li olarak halen çalışmaktayim.birlestitme yaparsam ne zaman emekli olabilirim?

  7. Gulnur dedi ki:

   Ben 1969 dogumluyum hollanda,da yasiyorum ev hanimiyim hic calismadim turkiye,de emekli olmak istiyorum kac yasinda emekli olabilirim ve ne kadar para odemem gerekiyor lutfen bilgilendirirseniz cok memnun olurum simdiden tesekkurler…

  Sorunuzu Yazın