• YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ


  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  Bu yazımızda yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi başlığı altında birtakım bilgilendirmeler yapacağız. Emeklilik, kişilerin SGK tarafından belirlenen şartlarda sigortalı olarak belirli sayıdaki çalışma günlerini doldurması ve ayrıca tüm primlerin eksiksiz ödenmesi durumunda emeklilik haline geçilerek çalışmadan emekli aylığı alma sürecidir. Yurtdışında çalışanlar ve mavi kartlılar için geçerli olan yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi hakkında vereceğimiz bilgilerden faydalanarak bu konuda yapılan yeni yasadan haberdar olabilirsiniz.

  Yeni çıkan torba yasa gereğince yurtdışında çalışan vatandaşlarımız ve mavi kartlılar borçlanma yolu ile emeklilik işlemini ülkemizde gerçekleştirebilecekler. İlk önce mavi kart hakkında bilgi vermek istiyorum. Mavi kart, yaşadıkları ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişilere izinli olarak vatandaşlıktan çıkma hakklarına sahipler. Mavi kart işlemi içerisinde tüm kimlik kartları iptal edilir. Yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında yurtdışında çalışan kişiler yurtdışında sigortalı olarak çalıştıkları süreyi borçlanarak emeklilik işlemlerini Türkiye de gerçekleştirebilirler. Sadece bu kadarla da kısıtlı değil. Aynı zamanda kişilerin yurtdışında işsiz kalmışlar ise ve bu işsizlik süresi 1 yılın altında ise bu süre de borçlanma kapsamına girmektedir. Ek olarak yurtdışında bulunan ev hanımı olarak ikamet eden bayanlar da yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında borçlanma işleminden faydalanabilmektedirler. Peki yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına kimler girmektedir?

  Yurtdışı Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir?

  • TC vatandaşı olmak,
  • Yurtdışında belirli bir süre ikamet etmek,
  • Hizmet ettiği ve çalıştığı yılları belgeli bir şekilde ifade edebilmek,
  • Son olarak da yazılı olarak müracaat etmek gerekir.

  Bu koşulları sağlayan kişiler yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına girmektedirler. Bu durumlarda olan kişiler için gerekli tek şart 18 yaşın üzerinde bulunmaktır. Ayrıca 5 ülke için emeklilik müjdesi verilmesi hakkında adımlarda atıldı. Bu ülkeler; Almanya, KKTC, Kanada, Kebek, Avusturyadır. Bu ülkelerle yapılan 2’li anlaşmalar gereğince bu ülkelerde çalışan vatandaşlar borçlanma durumu içerisinde dahi kabul edilmeyecektir. Yurtdışında çalışılan süreler borçlanılmadan Türkiye’de çalışılmış gibi zamanı geldiğinde emekli olunabilecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar  tıkla sorunu sor

  YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ebru dedi ki:

   Ben avusturya vatandasyim su an turkiyede yasiyorum 1987 dogumluyum . 18 yasindan sonraki 12 yillik zaman dilimini borclanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    12 yıllık süreyi Avusturya da ikamet ederek geçirdiyseniz bu süreleri borçlanabilirsiniz.

  2. Zakir karakaya dedi ki:

   Merhaba Karim 25.10.1987 den Beri almanyada emeklisini Ödemek istiyorum ne Kader ödemeliyiz ve kac yasinda emekli olur . Karimin Dogum tarihi 24.01.1972 cevaplarsaniz cok sevinirim iyi günler dilerim Birde Karim almanyada calisiyor 400€ kazaniyor bir sorun olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zakir Bey merhaba,

    1987 yılı başlangıç tarihi olacak ise;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1986 ile 23.05.1987 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 43 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5150’dir.

    Eğer eşiniz Almanya dan emeklilik harici gelir elde ediyor ise emekli maaşı kesilir.

  3. yasemin dedi ki:

   Merhaba , Teyzem 1990 yılından bu yana Avusturya da sigortalı olarak çalışıyor . Mavi Kart sahibi , 1961 doğumlu , Türkiye ye dönmeden borçlanma ile emekli başvurusu yapıp çıkan tutarı orada 2 yıl daha kalarak ödemeyi yapmak istiyor , kesin dönüş yapmadan başvuru yapabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    Kesin dönüş yapmadan borçlanma imkanı mevcut.

  4. Duran Gül dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 1999’dan itibaren İsviçre’de çalışmaktayım ve emekli olmama az kaldı. Türkiye’de 1972’de girişim var 380 gün pirim. Türkiye’den de emekli olabilmek için hangi şartları uygulamam gerekiyor ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

   2. Tumer Acar dedi ki:

    Merhaba,
    1966 dogumluyum.Turkiyede sigorta girisim var.Daha sonra Rusyaya calismaya geldim.Rusyada Turk firmalarinda calisirken, bazilari pirimleri yatirdi, bazilari yatirmadi.Ayrica Rus firmalarindada calistim.Rus firmalari rus kanununa gore pirimleri yatirdi ama bunlari nasil ispat edebiliyoruz.Yada hangi belgeler gerekiyor?Rus firmalarinda calistigim gunlerde sayiliyormu? Bir duyum aldim.gunleriniz ortaya cikinca yas uzerindende emekli olabiliyormussunuz.Sizi emekli yaptiktan sonra ne borclanmissaniz emeklilik maasindan aydan aya kesiyorlarmis, ama emekliliginiz devam ediyormus(yani sizi emekli ediyorlar, borcunuzuda emeklilik maasindan kesiyorlar) diye birsey duydum. bu dogrumudur

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Yurtdışı borçlanması yapmanız mümkün. Borçlanarak emekli hakkı edecek durumdaysanız Bankaların verdiği kredilerle borçlanma yapabilir bunu da aydan aya kredi şeklinde ödeyebilirsiniz. Yurt dışı borçlanması için;

     – Çalışılan ülkede bağlı bulunulan sigorta merciinden alınacak hizmet cetveli veya sigorta kartları,

     – Sigortalıların çalıştıkları iş yerlerinin resmi kuruluşlara ait olması veya resmi kuruluşlarca ya da kamu kurumu olarak kabul edilen kuruluşlarca düzenlenmesi halinde, belgelerin ayrıca tasdikine gerek kalmaksızın; çalışılan ülkede iş yerinin ait olduğu belediyelerce düzenlenmiş hizmet belgeleri, vergi dairelerince çalışılan sürelere ilişkin düzenlenmiş belgeler, iş bulma kurumlarınca işsizlikte geçen sürelere ilişkin verilen belgeler, ilgili meslek kuruluşları veya birliklerince veya diğer resmi kuruluşlarca verilen hizmet belgesi,

     – Yurtdışında kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliklerince verilen hizmet belgesi,

     – Bulunulan ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.

  5. Resul tiryaki dedi ki:

   Merhaba 21 eylul 1986 ssk girisim var 2842 gun pirim odenmisligim var 2008 de belcika da ise basladim ne kadar borclanma yapmaliyim ve emekli maasi alabilirmiyimhalen belcikada calisiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Resul Bey merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir

    1. Serif dedi ki:

     merhaba. ben singapurda yasiyorum. burda 5yildir calisiyorum.yasim 26 suan.turkiyede 400gun prim vardi 2010yilinda girisim vardi… bu 5yili borclu gosterebilirmiyim ve kac yil prim odemem gerekiyor.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Singapurdaki çalıştığınız süreleri borçlanabilirsiniz. 2010 yılındaki giriş ile yaş olarak ancak 62 yaşında emekli olabilirsiniz.

  6. Havva dedi ki:

   Mehr annem 32 yıl almanya-da çalıştı su an 86 yaşında turkiyeden emekli olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı borçlanması yaparak emekli olabilir. İkametgahınıza en yakın sosyal güvenlik merkezi yurt dışı işlemlerine başvurabilirsiniz.

  7. Ahmet Simsek dedi ki:

   Ahmet Kasim 13 2017
   Merhaba
   Ben Nisan 1987 de Almanyada sigortali olarak calismaya basladim,1962 dogumluyum.2013 de 25 yil üzerinden borclanarak emekli primimi yatirdim.2014 de Almanyada malülen emekli olduk dan sonra Türkiyedende emekli maasimi baslattim.Benim 1.sorum 30000 euro üzeri para yatirmama ragmen benden daha az yatiranlar kadar aylik alamiyorum,suan aldigim aylik 1400 TL.2.Sorum neden 4b emeklisi gözüküyorum.
   Tesekkür eder iyi günler dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigorta ve yurt dışı borçlanmaları eğer Türkiye de ssk lı olarak çalışmışlığınız yok ise 01/10/2008 tarihinden itibaren 4b lı olarak yapılmaktadır. Asgari tutar üzerinden borçlanma yaptıysanız emekli maaşınız düşük bağlanır. Ayrıca sizden daha az yatıranlar eski tarihlerde ise maaş bağlanma oranı yüksek deönemlere denk gelmiş olabilir.

  8. Hami Özcan dedi ki:

   Merhaba

   Annem 10.09.1968 dogumlu. Türkiye vatandasi; Türkiyede hic calismamis; 1996 Avusturya ya göc etti. 2003.09. da Avusturyada calismaya basladi. (Calisma Saati hatada 18 Saat)

   1 Soru: Kac yasinda Emekli olabilir ve nekadar prim ödemesi.

   2 Soru: Avusturya deyki Sigortasini Türkiye ye aktardigi takdirde nekadar prim ve kac yasinda emekli olabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hami bey merhaba,

    Kadınlar hem ev hanımı olduğu dönemleri hem de çalıştığı dönemleri borçlanabilir. Bu nedenle 1996 yılından itibaren borçlanma hakkı mevcut. Yurt dışında çalışılan sürelerin Türkiye ye aktarılması mümkün değil. ancak yurt dışında kaldığı tüm süreleri borçlanabilir.

    1996 yılı ilk giriş tarihi olarak hesaplandığında ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

    Annenniz Türkiyeden emekli olduktan sonra yurt dışında çalışırsa emekli maaşı kesilir.

    1. Hami dedi ki:

     Merhaba Danisma Brimi

     Öncelikle bu kadar cabuk ve detayli cevap icin tesekkür ederim.

     Kadinlar ev hanimi oldugu dönemleride borclanabilir; yani Annem Evleme tarihinden itibaren borclana bilirmi. Resmi evlilik tarihi: 18.01.1991. Annemin ilk cocugunun dogum tarihi: 20.09.1986.

     Bu duruma göre hesaplaya bilir misiniz lütfen annemin emeklilik yasini ve prim ödeme gün sayizini.

     Tesekkürler

     Hami

  9. Türkan Savas dedi ki:

   Merhaba
   Ekim 1998 yilindan itibaren Türkiyede emekliyim(yurtdisi borclanma)
   Bulundugum ülke Almanyada calisabilirmiyim,ayligimdan emekli primi kesilecek..
   Bu durumda Türkiyedeki emekli ayligim kesilirmi???
   Saygilar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Türkan Hanım merhaba,

    yurt dışında çalışmaya başlarsanız Türkiye’den aldığınız emekli maaşınız kesilir.

  10. ebru dedi ki:

   Merhaba,Almanyada yaşıyorum Türk vatandaşıyım sigorta girişim 1989 halen çalışmaktayım doğum tarihim 1974 ben Türkiyeden emekli olmak istiyorum en erken ne zaman emekli olabilirim yatırmam gereken prim ne kadardır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım merhaba,

    1989 yılından itibaren borçlanma yaptığınız takdirde giriş tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.05.1989 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 45 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dür.

    veya

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1989 ile 23.05.1990 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dir.

    Türkiyeden emekli olduğunuzda Yurt dışında çalışırsanız Türkiye deki maaşınız kesilir.

  11. Sinan dedi ki:

   Selam aleykum ben 01.03.1980 dogumluyum 13 yasindan bugune kadarda Belcikada yasiyorum cesitli islerde calistim suandada kendi isyerimi calistiriyorum ve cifte vatandasim benim Turkiyeden emekli olmam icin kac yasinda olmam gerekiyor ve ne yapmam lazim hicbir bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmaya başladığınız süreye göre emeklilik yaşınız hesaplanabilir. Ancak doğum tarihinize göre en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  12. Hülya SARIÇAM dedi ki:

   Ben daha öncede yazmıştım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım Kıbrıs a 2005 geldim 2007den 2010a oturma iznim vardı 2010 dan şu ana kadar sigortalı çalışıyorum şu an geri dönecek olsam buradaki sigorta dan yararlanabilirmiyim Türkiye de sigorta girişim yok

  13. Yasemin dedi ki:

   Merhaba,
   ben 20.07.1982 almanya dogumluyum. 01.08.1999´dan itibaren almanya sigorta girisim var ve suan calismaktayim. 2005 yilinda ise alman vatandasi oludum ve mavi kart sahibiyim.

   bu sartlar altinda türkiyede herhangi bir borclanma yapip emekli olma ihtimalim varmi? Var ise ne kadar ödeme yapmam lazim ve kac yasinda emekli olabilirim. Alabilecegim maas ne kadar olur.
   Simdiden cok tesekkür ederim vereceginiz cevap icin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/08/1999 tarihli Almanya girişi ile;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1999 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

    56 yaş şartını sağladığınızda borçlanma yapıp emekli olabilirsiniz. Tabii şu anki kanunlara göre Türkiyeden emekli olduktan sonra yurt dışında çalışırsanız emekli maaşınız kesilir.

    1. Yasemin dedi ki:

     Cevabiniz icin tesekkür ederim. Iki soruma daha yanit verirseniz cok memnun olurum.

     Ilk sigorta girisim 01/08/1999 olarak 18 yasimi doldurmadigin halde kabul ediliyormu? Yas ile ilgili bir problem olurmu.

     Borclanmayi istedigim zaman yapabilirmiyim? veya en uygun zamani sizce ne zaman olur?

     Cok tesekkür ederim yardiminiz icin.

  14. Oktay dedi ki:

   Merhaba benim Türkiyede 1998 sigorta girişim var ve toplamda 1700 gün prim ödemem mevcut. 2017 yılı itibarı ile Almanyaya ikamet ettim. Şuan Almanyada çalışmıyorum merakım ne zaman ve ne şekilde emekli olabilirim yol gösterme açısından soruyorum teşekkür ederim. Doğum tarihim 05.02.1980

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    yukarıdaki şartlardan uygun olanı sağladıktan sonra Türkiye den borçlanarak emekli olabilirsiniz.

  15. Selma erden dedi ki:

   Merhaba ben 1989 /1993 yillatri arasinda almanyada calismis bayanim turkiyede emekli olmak istiyorum butun belgelerimi getirmis oldugum halle emekli olamiyorum pasaportimda muhur eksikliginden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Pasaportunuzda giriş ve çıkış tarihleri mühürlü bir şekilde bulunmalı. Eğer bu tarihler arası borçlanma sizin için yeterli değil ise alman Konsolosuğundan yardım alabilirsiniz.

  16. Hakan dedi ki:

   Merhaba benim sorum Turkiyeden emekli oldugumda almanyada tam gun calismaya devam edebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hakan Bey,

    Türkiye den emekli olan vatandaşlarımız yurt dışında çalışmaya başladıklarında emekli maaşları kesilmektedir.

  17. Rüstem dedi ki:

   Iyi gunler, ben 1973 senesinden itibaren almanyadayım suan malulen emekliyim süresiz yani. Turkiyeden emekli olmak istiyorum hic sigorta girişim yok yalnız sigorta girişi yaptirma imkanim var 1 aylıkda olsa sigorta girişimin olması toplu ödememde bir fark yaratıcakmıdır , yoksa bir fark olmuyormu bilgi verebilirmisiniz.Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de ssk girişiniz olsaydı prim olarak daha az ödeme yapacaktınız. Almanya da çalıştığınız süreleri borçlanarak emekli olabilirsiniz. en az 5000 gün primle emekli olma hakkınız mevcut. Kurumun yurt dışı servislerinden yardım alabilirsiniz.

   2. Rüstem dedi ki:

    Teşekkürler cevabınız icin, önümüzdeki aylarda Türkiye’ye gidicem ve 1 ayda olsa bir isyerinde yalışıp sigortamı yaptırırsam bir faydası olurmu yinede ödenecek primde.

  18. Hülya SARIÇAM dedi ki:

   Herkesin yorumuna cevap veriyorsunuz benim yorumuma neden cevap vermiyorsunuz gerçekten anlamadım. Defalarca yazdım size benden sonrakilere cevap verdiniz bana cevap vermiyorsunuz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Ancak daha önce yanıtlanmıştı teknik bir hata sebebi ile sizlere ulaşmamış gözüküyor. Gecikme için üzgünüz 🙁

  19. Ismail dedi ki:

   oncelikle iyi gunler dilerim,
   1980 turkiye dogumluyum, 10 yasimda (1990) yilindan beri hollandada bulunmaktayim, is kazasi sonucu burda hastaligi ayrildim 80%/100% raporum var, rahatsizligimdan dolayi fazla hollandada fazla is gunum yok.
   ayriyetten turkiyedende %45 calisamamazlik raporum var,
   askerliktende muaf oldum,Turkiyede calismisligim yok.
   Turkiyeye kesin donus yaparsam, Nasil emekli olurum?, sartlari nelerdir?
   Aydinlatirsaniz sevinirim

  20. Can dedi ki:

   28041963 Doğumluyum. Türkiye de ilk işe giriş tarihim 14.4.1992 ve 2007 yılının Mayıs ayına kadar Türkiye de 4361 gün prim ödemem var. Ağustos 2007 tarihinden itibaren Almanya da çalışıyorum. Eksik günlerim için borçlanarak 5.600 gün ile Türkiye den hemen emekli olabilirmiyim. Almanya daki çalışmama devam etmem mümkünmü? Eş zamanlı olarak Türkiye den emekli maaşı almam mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Can Bey Merhaba,

    14/04/1992 yılında işe başlangıç tarihine göre;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Eksik kalan günleri yurt dışı borçlanması yaparak tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Ancak Almanya da çalıştığınız sürece emekli maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  21. nihal dedi ki:

   merhabalar.ben03.08.1975 dogumluyum. 1997 tarihinde evlenip almanyaya geldim ve ayni yil sigorta girisim var turkiyeden ama calismadim sadece sigorta numaram var.2,5 yildirda almanyada sigortali olarak calisiyorum.Basvurmak icin hangi belgeler gereklidir ve taksitle sigortamizi odeyebiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da ikamet ederken Türkiye de isteğe bağlı veya borçlanma ödemesi yapmanız mümkün değil. Yurt dışı borçlanma işlemini ancak Türkiye den emeklilik hakkını sağladığınız dönemde yapabilirsiniz. Yani 1997 girişinize göre ;

    24 Mayıs 1997 – 23 Mayıs 1998 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan kadın vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 54, sigortalılık süresi 20 yıl, prim ödeme süresi ise 5975 gündür.

    Sağladığınızda yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz.

  22. Çeşminaz dedi ki:

   Merhaba, 1957 doğumuyum, 1972 yıkında Almanya ülkesine gittim, 1978 yılında döndüm. Almanya’da 2 çocuğum oldu. Kaldığım süre içerisinde hem çalıştım hem de işsiz kaldım. Türkiye’de de 3 ay sigortam var. Bu kanundan yararlanabilir miyim? Nerelere hangi evraklarla başvurmalıyım? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurtdışında kaldığınız günleri borçlanarak 1800 günle emekli oma hakkınız var. Ancak Tam teşekküşşü hastaneden de %60 iş göremezlik raporu da almanız gerekecek.

  23. Sinem dedi ki:

   Merhaba,
   Gecen mesajimda yil bilgisini yanlis yazdim kusura bakmayin.2003 degil 2013 olacakti.

   Ocak 1985 dogumluyum. Sigorta girisim 2003 ve 2012 ye kadar Turkiye de sigortali olarak calistim. (Yaklasik 3500 gun)
   2013 yilindan itibaren yurtdisinda ikamet etmekteyim.
   Bu durumda emeklilik icin basvurabilir miyim? Kac yasimda emekli oabilirim? Yaklasik olarak ne kadar prim borcum olabilir?

   Cok tesekkurler
   Sinem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    1999 dan sonra sigorta başlangıcı olan kadınlar Türkiyede 7000 gün ve 58 yaşında emekli olabiliyor. Ayrıca Yurt dışında çalışırken Türkiye den emekli maaşı alamazsınız.

  24. yalçın dedi ki:

   Merhaba,
   26.09.1964 doğumluyum, 01.01.1984 sgk işe giriş 48 gün hizmet sürem var, 01.05.1989 yurtdışına çıktım. 01.09.1989 da yurtdışında işe başladım. 2.000 yılı öncesi 3600 günden 18,26 tl günlük asgariden borçlanıp emekli olabilirmiyim. teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yalçın Bey merhaba,

    Yurt dışı borçlanması yaparak 3600 günle 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  25. Nurettin dedi ki:

   iyi günler,
   ben 1969 doğumluyum Türkiye’den 1987 yılına ait 45 günlük SSKdan başlangıcım bulunmakta 1991 yılından beri Hollanda’da işçi olarak çalışmaktayım Türkiye’den emekli olabilirmiyim hollandada çalıştığım halde.vede ne zaman emekli olabilirim?
   bide hanımım 1972 doğumlu 1993 de Hollanda’da iş başlangıcı vardır Bağkur emeklisi olması için ne gerekli vede ne zaman emekli olma imkanı bulunmakta.
   şimdiden vereceğiniz cevap icin teşekkürler ederim.

  26. Gokhan dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 1978 Turkiye dogumluyum. 10 yil Avusturalya’da calistim ve son 7 yildirda Ingiltere’de calisiyorum.
   Turkiye’de sigorta kaydim yok ve Turkiye den emekli olmak icin Turkiye ye kisa bir sure calismaya gidip SSK dosyasi actirmamin bir faydasi/avantaji varmi ?
   Yoksa Ingiltere’den yurtdisi borclandirmasi yaptirarak emeklilik islemlerini baslatmak ayni seymi?

   Tesekkurler

  27. Tamer dedi ki:

   Merhaba annem 1958 doğumlu 1981den 1988 e kadar Almanyada çalışdı tabi arada doğum yaptığı için boşluklar var 1993 te kesin dönüş yaptı Türkiye de hiç sigorta girişi yok emekli olabilirmi bunun için nereye başvurmamız lazım teşekkürler

  28. Rıza dedi ki:

   Merhaba,

   1958 doğumluyum. 1969’dan, 11yaşımdan beri İngiltere’deyim. Çifte vatandasim. Türkiye’de hiç calışmışlığım yok. İngiltere’de 32 yil çaliıştım. Türkiye’de nasıl emekli olabilirim? Bilahere İngiltere’de çalişırsam Türkiye’den alacağım emekli aylığı kesilir mi? Türkiye’ye kesin dönüş şartı var mı? Çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rıza Bey merhaba,

    Yurt dışında çalışmış olduğunuz dönemlerle ilgili yurt dışı borçlanması yapıp Türkiye den emekli olabilirsiniz. Ancak kanun yurt dışında çalışanlar için ”Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle aylık bağlananlardan tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir.” Bu nedenle tekrar yurt dışında çalışır ya da sosyal yardım alırsanız emekli maaşınız kesilir. Türkiye de çalışmanız durumunda ise emekli maaşınız kesilmez. Kesin dönüş yapmanız gerekmemektedir.

  29. Gökhan dedi ki:

   Merhaba ii qünler anneannem 1981 yılında almanyaya gitmiş hiç calısmamıs türkiyedende hiç sigortası yok emekli nasıl olabiliriz türkiyedrn ii qünler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökhan Bey merhaba,

    Yurt dışında ev hanımları içinde yurt dışı borçlanması yapılabilir. Yurt dışında bulunduğu süreleri konsolosluktan alacağınız belgelerle kanıtlayıp, Sosyal güvenlik merkezlerinde bulunan yurt dışı servislerinden borçlanma yapabilirsiniz.

  30. Hacı Eyyip ÖZCAN dedi ki:

   Öncelikle merhaba.simdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler. Babam 1940 doğumlu Türkiye de herhangi bir emekliliği yok. Fakat 1970-1977 yılları arasında Almanya da işçi olarak çalıştı. 1977 yılında kesin dönüş yaptı.Babami ülkemizde nasıl emekli yapabilirim.Bana bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın döndükten sonra herhangi bir çalışmışlığı veya primi yok ise bu süreler emeklilik için yeterli olmaz.

  31. Fatih dedi ki:

   Merhaba 1977 doğumluyum. 27.06.1997 Türkiye de sigorta girişim var. 72 gün ve 2011 yılında da 115 günüm var. 2004 yılından 2013 yılına kadar Kazakistan’da resmi ve resmi olmayan şekilde çalıştım. 2013 yılından itibaren de oturma ve çalışma iznim var ve çalışıyorum. Burada sigortam ödeniyor. Benim sorum Türkiye de nasıl sigortamı devam ettirebilirim. Türkiye’de ikamet etme zorunluluğum var mı ? Borçlanma için kesin dönüş yapmalı mıyım? 2017 yılına kadar geçen zamanı borçlanabilir miyim ? cevabınız evet ise bundan sonraki süreç için isteğe bağlı devam edebilir miyim (Türkiye de ikametim yok ve uzun bir süre daha (15-20 yıl) Kazakistan’da yaşamayı düşünüyorum. Sorularım biraz uzun oldu şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

  32. Kemal dedi ki:

   Yaklaşık 17-18 senedir çok yakınım babam dediğim bir insan Avusturya’da çalışıyorda kesin dönüş yapıp Türkiye’den emekli olmak istiyor sizin yazınızdada torba kanunda ikili anlaşmalar hakkında adım atıldı yazıyor 2015 tarihli yazınızda ilk sorum bu torba yasa kesinleşti mi diğer sorum ise bu yasa olduysa bu yıllar için para ödemesi gerekmiyor galiba ne kadar daha ödeme yapması gerekir emekliliği kazanması için ? Teşekkürler ..

  33. Hasan G. dedi ki:

   20.05.1979 Almanya doğumluyum, ne zaman Türkiye’den emekli olabilirim? Ne kadar para yatırma gerek aşağı yukarı?
   Türk vatandaşıyım, üniversite öğrencilik yıllarım geçti, yarım gün çalıştım 2 yıl, 7 yıl esnaflık yaptım, şimdi de 3 yıldır işçi olarak çalışıyorum.

   1. Hasan G. dedi ki:

    20.05.1979 Almanya doğumluyum, ne zaman Türkiye’den emekli olabilirim? Ne kadar para yatırma gerek aşağı yukarı?
    Türk vatandaşıyım, üniversite öğrencilik yıllarım geçti, yarım gün çalıştım 2 yıl, 7 yıl esnaflık yaptım, şimdi de 3 yıldır işçi olarak çalışıyorum.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Hasan Bey,

     Almanyada kaldığınız 18 yaşından itibaren ki süreleri borçlanma yapabilirsiniz ancak; Emekli olabilmek için Türkiye de ki şartları da sağlamanız gerekiyor. Ayrıca Almanya da çalıştığınız sürece Türkiye den emekli maaşı alamazsınız.

     İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

     1. Hasan G. dedi ki:

      Ya yarım gün sigortalı ilk çalışma tarihi 03.12.1999 ise?

  34. Ferhat dedi ki:

   Yabanci bandralli gemi calismaktayim. 1989 da turkiyede sigorta baslangicim var. 1998 den beri gemilerde calismaktayim. Turkiye de emekli olmam icin nasil bir yol izlememliyim. Bizim bagli oldugumuz bir konsolosluk yada ulke yok.

  35. koldas dedi ki:

   türkiyede bir çalişmişlığım olması bir avantaş getirirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışına gitmeden önce Türkiye de çalıştı iseniz ilk sigorta tarihiniz Türkiye de çalıştığınız tarih olarak alınır. Çalışmanız yok ise Yurt dışına ilk gittiğiniz tarih sigorta başlangıcı sayılır.

  36. ahmet dedi ki:

   merhabalar,
   ben 52 yaşındayım.30 yıl yurtdışında(Hollanda) çalıştım.Oradan emekli oldum. Burdan nasıl emekli olabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    52 yaşında emeklilik için aşağıdaki şartlara tabisiniz;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

    Dolayısıyla 24/11/1989 girişi olması için bu tarihe kadar borçlanma yapmalısınız.

  37. Zeki Örgen dedi ki:

   Merhabalar benim Annem Almanya’da 17 yıl çalıştı ve Türkiye’ye dönerken kendi yatırdığı sigorta ücretini de aldı. Ve Geldikten sonra Türkiye de de çalışıp emekli gününü doldurup buradan emekli oldu. Almanya’daki çalıştığı 17 yıl var , oradan da emekli olabiliyor mu? Ne yapmamız ya da nereye müracaat etmemiz gerekiyor?Teşekkürler..

  38. Ahmet dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 57 yasindayim ve Isvicre de yasiyorum. Emeklilik primimi Türkiyede ödedim. Emeklilik parami almak icin benden Isvicrede calismiyorum diye bir belge isteniyor. Ben issizim ve Isvicredeki makamlar böyle bir belge tanimiyorlar. Ne yapabilirm?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey merhaba,

    Belirttiğiniz belge ile ilgili bilgiyi İsviçre de ki Türkiye ateşeliğinden alabilirsiniz. Ateşelik bu konu ile ilgili size yardımcı olacaktır.

  39. Tamer dedi ki:

   Merhaba annem 1958 doğumlu 1976 dan 1988 e kadar Almanyada çalışdı tabi arada doğum yaptığı için boşluklar var Türkiye de hiç sigorta girişi yok emekli olabilirmi bunun için nereye başvurmamız lazım teşekkürler

   1. Tamer dedi ki:

    Bu arada Türkiye ye dönüş yaparken toplu para alıpta gelmiş

  40. Hülya dedi ki:

   Merhaba ben daha öncede yazmıştım cevap alamadım ben kıprısta 2007den 2010a oturma iznim vardı 2010 dan şu ana kadar sigortalı çalışıyorum Türkiye den nasıl emeklilik hakkım olur bide kaç yaşında olur. Eşimde 1991 den 1993e kadar Arabistan da çalıştı daha sonra Türkiye’de sigortalı şu anda Kıbrıs ta çalışıyor onun emeklilik yaşı ve durum nasıl olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    S. Arabistan’da geçen hizmetlerinizi sosyal güvenliğiniz açısından değerlendirmek (sigortalılığınıza saydırmak) istiyorsanız, öncelikle S. Arabistan’da çalıştığınız sırada kullanmış olduğunuz pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının okunaklı fotokopilerini, hizmet belgesi istediğinizi belirten bir dilekçe ekinde Riyad Müşavirliğinin/Cidde Ataşeliği adresine iadeli taahhütlü posta ile göndermeniz gerekmektedir.

    KKTC ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olduğu için ‘’ Türkiye’de sigortaya tabi tutulmadan önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Malullük, Yaşlılık, Ölüm Sigortalarına tabi tutulmuş bir kimse için, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sigortaya ilk girdiği tarih, Türkiye’de sigortaya ilk giriş tarihi sayılır.’’

    Sonuç olarak eşiniz 1991-1993 yılları arasını borçlanarak, işe başlangıç tarihini 1991 yılına çeker ve ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Ancak Türkiye den emekli olduktan sonra yurt dışında çalışmaya devam ederse Türkiye den emekli maaşı kesilir.

    Siz de 2007 yılı başlangıcı ile 58 yaş ve 7000 gün prime tabisiniz. Yaş şartlarını yerine getirdiğinizde borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.

  41. Hüseyin AKIN dedi ki:

   Merhabalar. Annem 1961 doğumlu olup Almanya’da 1977-1997 yılları arasında çalıştı. Türk vatandaşı olup şuan dahala Almanya’da yaşamakta. 2 yıl önce Almanya’da erken emekli statüsünü kazandı. Şuan Türkiye’de emekli olmak istiyor. Ne yapmamız gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Akın Merhaba,

    9 Eylül 1976 – 23 Mayıs 1979 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 44, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5000 gündür.

    Dolayısıyla 5000 gün yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye den de emekli olabilir.

    1. Demet koçak dedi ki:

     Merhaba ben Almanya da görevli öğretmenim at-6 belgeleri yenilemem gerekiyor bununla ilgili acil biriyle konuşmam gerekli arıyorum ama telefon açılmıyor Unkapanı zamanım da daraldı lütfen yardımcı olur musunuz

    2. Hüseyin AKIN dedi ki:

     Hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Şunu eklemeyi unutmuşum, belki durum değişir diye düşündüm. 3 tane doğum da yaptı annem. 1979, 1982 ve 1984 yıllarında. Geri kalan günleri ücret karşılığında tamamlayarak emekli olabilir ise, takribi günlük bedel belli mıdır?

  42. Murat dedi ki:

   Merhaba,
   Esim Almanyada calisiyor. Calisma günün dolmasi icin Minijob da calistigi günleri de borclanabiliyormu? Bilgi icin tesekkürler.

   Selamlar
   Murat.

  43. Deniz dedi ki:

   Iy günler 1971 ve 1983 yılları arasında almanyada çalıştım.geldigimdr turkiyeden toplu paramı aldım.70 yaşındayım.burda nasıl emekli olup maaş alabilirim?

  44. Gülperi Balcı dedi ki:

   1983 hollanda doğumluyum.çifte vatandaşlığım var.1999 yılından beri aralıksız çalışıyorum hollandada.türkiyeye kesin dönüş yaparsam türkiyede emekli olabilir miyim.türkiyede sigorta girişim yok.saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülperi Hanım Merhaba,

    Yurt dışında kaldığınız sürelerin tamamını borçlanma şansınız mevcut. Eğer tamamını borçlanırsanız ilk girişiniz 1999 yılı olarak sayılır. Fakat emeklilikte 18 yaşın altındaki süreler prim gününe eklenirken emeklilik yaş hesaplamasında 18 yaş baz alınıyor. sonuç olarak Türkiyeden emekli olma hakkınız mevcut.

  45. Murat dedi ki:

   Ben fransa da kendi is yerim var. Yasim 58 türkiye den eskiden sigortam da var. Turkiyeden emekli olmak istiyorum. Ayni zamanda fransa da da calismaya devam edebilir miyim. Saygila

  46. Murat Kara dedi ki:

   selamlar
   Turkiyede 1993 yilinda ise basladim ve toplam 2600 gun odedim.2006 da yurtdisina yerlestim.
   Turkiyeden emekli olabilmem icin ne kadar odemem gerekiyor.
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  47. SABAN GEZER dedi ki:

   11963 dogumlu saban gezer
   Suudi Arabistan da 1985 yilindan beri calisiyorum
   10 bin den fazla calisma gunum var yalniz turkiyede
   sigorta girisim 01 08 2012 tarihindedir
   nasil emeklili olurum ve ne kadar odemem gerekir.
   ayrica herhangi bir bankadan kredi cekip yatirabilirmiyim
   simdiden tesekurler.

  48. Turhan dedi ki:

   Iyi günler nurten Hanim ,ben suan 48 yasindayim ve almanyada calismaktayim heesaba göre günlerim kat kat tamam ve 50 yasinda
   borclanarak türkiyemizde emekli olmayi Playliyorum ve , olduktan sonra .Türkiyeden yasal Emaklimi alip ve ayni anda Almanyada
   Gecimi saglamak icin full devam calismam lazim ,
   bu emeklime engel degil diyorsunuz, bu bilgi benim icin cok önemli,
   saygilarimla
   Turhan

  49. Ayse dedi ki:

   1982 senesinde 2 yıl almanyada çalıştım. Sora türkiyeye döndüm. Yaşım55, Şimdi burada sgk a başvurup eksik çalışma günlerinin parasını ödeyerek emekli olabilirmiyim ? Cok tesekkurler, kolay gelsin.

  50. Hülya dedi ki:

   Merhaba,
   44 yasindayim Turkiye’de 6 yil yil universitede arastirma gorevlisi olarak calistim. Sonrasinda Danimarka’ya geldim ve 15 yildir burada calisyorum (once universitede sonra da farkli bir is yerinde).
   1.Turkiye’den emekli olabilmek icin burada daha kac yil calismam gerekiyor? 2.Turkiye’de emekli olabilmek icin ne kadar odeme yapmam gerekiyor? Yapacagim odemeye gore degisik emeklilik secenekleri var mi?
   3.Turkiye’de emekli olmak cocuklarim icin bir avantaj saglar mi (sigorta vs).
   Tesekkur ederim.

  51. orhan dedi ki:

   Mrb.Ben 1980 dogumlugum ve Cifte vatandasim ve türkiyeye donus yapmak istiyorum.Danimarka yaşıyorum ve 2000′ den beri sigorta girisim var ve halen çalışmaktayım. Simdiden Türkiyede emeklilik icin basvurabilirmiyim? Turkiyede calismisligim yok. Turkiyeden emekli olmam için nasil olabilir ve yapmam gerekir? Tesekkurler

  52. İbrahim dedi ki:

   Merhaba ben türkiyeden emekliyim. Halen emekli maaşımı alıyorum. 1982 1985 yılları arasında 3 yıl libyada çalıştım. Bu 3 yıllık sigortalılık sürenin kalanını borçlanarak libyadan emekli olma durumum olabilir mi? Yani ikinci bir emeklilik hakkı elde edebilir miyim? Yada başka bir yolu var mıdır? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey,

    Konu Libya iş kanunları ile ilgili olduğundan bilgi sahibi değiliz. Konsolosluklardan bilgi alabilirsiniz.

  53. Nazim dedi ki:

   Merhaba,
   Almanyada yasiyor ve calisiyorum emeklilik pirimimi Türkiyede ödedim yasimida doldurdum emekli olmam icin almanyada calismamam gerektigi söyleniyor dogrumu.

   Saygilarimla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazım Bey Merhaba,

    Almanya da çalışmanız Türkiye den emekli maaşı almanıza engel değil. Yurt dışında gelir sahibi olanlar sadece anneden veya babadan yetim maaşı alamamaktadırlar. Bu konuyla karıştırılmış olunabilir.

    1. Nurten dedi ki:

     merhaba, Almanya’da calisanlarin ayni anda Türkiyede emekli olabilir diyorsunuz ancak Bir kac tanidigim var Almanyada calisirken Türkiyeden emekli oldular, daha sonra da, Türkiye onlardan ödedigi emeklilik maaslarini faiziyle geri almaya basladi, Nasil oluyor acaba ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Nurten Hanım,

      Söylediğiniz konu yetim maaşı alıp da Yurt dışında geliri olanlar için geçerli. Mevcut yasalara göre yurt dışında çalışanlar eğer Türkiye de emeklilik şartlarını sağlıyor ise emekli olabiliyorler.

    2. Sevgi dedi ki:

     Merhaba ,
     ben de ayni durumdayim Türkiyeden sgkdan emekliyim simdi almanyada tekrar is basi yapmak istiyorum türkiyeden emeklim kesilir mi ?
     Tsk

  54. ayten dedi ki:

   merhaba

   1987 den bu yana Almanya’da yasiyorum.Türkiye’de toplam 6 yil ögretmen olarak calistim emekli sandigi sigortalisiydim. Su an calismiyorum Almanya’da “HARZ 4 ” yardimi ile geciniyorum.
   Bu durumda yani yardim almaya devam ederken Türkiye’den emekli olabilir miyim? Hem yardim hem de Türkiye’den emeklilik olur mu?
   Simdiden tesekkürler.

  55. Peri savas dedi ki:

   Merhaba 35 yasinda (82 dogumluyum) hem turk hem fr vatandasiyim. Fransada yasiyrum ve 18 yasimdan beri kesintisiz calisiyorum son 1 yildir devlet memuruyum. Bu sartlarda trde emekli olmam mukunmu. Ne kadar para yatirmam lazim.
   Saygilarimla

  56. Yavuz dedi ki:

   Ben 1964 dogumluyum. 1983 yilinda sigortali oldum ve sigortam 160 gun devam etti. 1987 ile 1990 arasinda devlet memuru olarak calistim. Toplam gun sayim 1270. 1990’dan beri ABD’de yasiyor ve calisiyorum. Sorularim sunlar: 1) Hem Turkiye’den hem ABD’den emekli olabilirmiyim? Turkiye’den emekli oldugum takdirde, ABD’de calismaya devam edebilirmiyim? 2) Bu tip konular ABD’deki konsolosluklar araciligiyla mi yoksa direkt olarak Ankara ile yazismayla mi mumkun? Tesekkur ediyorum.

  57. Beni dedi ki:

   Türkiye de emekli olmaya hak kazandım. Fransa da halen çalışmaktayım. Türkiye’de primlerimi ödedim. Yurt dışındaki çalışma günlerimi saydırmadım. Bu durumda Türkiye’deki emekli maaşımı alabilirmiyim Fransa’da çalışıyor olsamda. Teşekkürler.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.