Emeklilik

Yurt Dışında Çalışanlar Türkiye’de Nasıl Emekli Olur?

Yurt dışında çalışanların Türkiye’den emekli olması için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında belirlenen şartlara uyması gerekmektedir. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde belirlenen çalışma günü sayısının doldurulması, tüm primlerin eksiksiz yatırılması gerekmektedir. Bu kapsamda yurt dışında çalışanların sigortalarına ait prim ve borç bilgisini kontrol etmeleri gerekmektedir.


Yurt Dışında Çalışanların Türkiye’de Emekli Olma Şartları

Yurt dışında çalışıp Türkiye’de emekli olma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • C. vatandaşı olmak: Bu imkandan sadece vatandaşlığını Türkiye’den çıkarmayan kişiler yararlanabilmektedir. Bu kapsamda sadece çalışmak için yurt dışına çıkıldığının beyan edilmesi, dolayısıyla kişilerin vatandaşlıktan vazgeçme durumlarının olmadığı beyan edilmelidir.
 • Yurt dışında belirli bir süre ikamet etmek: Bu koşulda kişilerin ikamet edecekleri veya ettikleri sürenin belirli, sınırlı olmasından bahsedilmektedir. Doğduğundan beri yurt dışında olan, bu nedenle yurt dışında çalışmış kişiler için Türkiye’den emeklilik konusunda daha fazla sorun çıkmaktadır.
 • Hizmet ettiği ya da çalıştığı yılları belgeleri ile ifade etmek: Yurt dışında yapılan işlere dair belgelerin ve hizmet konularının beyan edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin hizmet ettikleri yerlerden belgeli sigorta girişi alması gerekmektedir.
 • Yazılı müracaat: Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilgili belgeler ile birlikte yazılı müracaat etmek gerekmektedir. belgelerde eksik olması ya da müracaatın görülmemesi durumunda sigortalı olma hakkı ortadan kalkacaktır.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak: 18 yaşını tamamlamamış kişilerin resmi olarak başvuru hakkı bulunmamaktadır.

Yurt Dışında Çalışanların Türkiye’den Emekli Olabileceği Ülkeler

Türkiye’den emeklilik hakkı tanınan ülkeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Almanya
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Kanada
 • Kebek
 • Avusturya

Bu 5 ülkede çalışan Türk vatandaşları, Türkiye’ye döndüklerinde emekli olma hakkına sahip olacaklardır. Bunun yanı sıra ülkelerle yapılan ikili anlaşmalar gereğince  bu ülkelerde çalışan kişilerin borçlanma durumu olması durumunda, sigorta talebi görülmeyecektir. Yurt dışında çalışılan sürelerin borçlanmaya girmemesi halinde, sanki Türkiye’de çalışılmış gibi, kişiler zamanında emekli olabilecektir.

Yurt Dışında Çalışanların Türkiye’de Emekli Olması Basamakları

Yurt dışında çalışmış olanların Türkiye’den emekliliği kapsamında yapılması gerekenler, 3201 sayılı kanuna göre borçlanma yöntemi ile emekli olmak olmalıdır. Bu kanuna göre kişiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmuş olma şartlarını yerine getirdikten sonra geçerli belgeler ile kanıtlanan sigortalılık süreleri ve bu süre içerisinde 1 yıla kadar işsizlik, evde kalma, yurt dışına gitme gibi durumlarda kaybettiği zamanı borçlanabilmektedir. Yapılacak yurt dışı borçlanma sistemine dair detaylar, 3201 sayılı kanun ile düzenlenmiştir.

Kişilerin yapmaları gereken, yurt dışı çalışma ve ev kadınlığına dair borçlanma süresinin kanıtlandığı Yut Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi doldurmaktır. Talep dilekçesinin usulüne uygun doldurulması halinde kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları başvuruda bu dilekçeyi kullanacaklardır.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Dilekçesi Nasıl Alınır?

Yurt dışı borçlanmalarında dilekçe alımı, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi aracılığıyla yapılmaktadır. Bu dilekçenin alımında aşağıdaki basamaklar uygulanmalıdır:

 • http://www.sgk.gov.tr internet adresine giriş yapılmalıdır.
 • Adrese yapılan girişin ardından portal seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Buradan işlem seçenekleri kısmını göreceksiniz. Seçenekler arasından SGK seçilmelidir.
 • Buradaki seçenekler arasından, başvuru seçeneklerinin altında bulunan Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi işaretlenmelidir.
 • Burayı işaretlediğinizde kullandığınız bilgisayara otomatik olarak indirme işlemi gerçekleşecektir. Belgenin indirilmiş halini dosya olarak çıktı almanız ve elinizde doldurmanız gerekecektir. Belgeyi internet üzerinde doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırma yoluyla başvuru yapma yöntemi kullanılamamaktadır.

Yurt Dışında Çalışanların Prim Gün Sayısı

Yurt dışında çalışmış kişilerin sigorta primleri, başlangıç tarihinin hesaplanmasına göre belirlenmektedir. Sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki sürelerde borçlanılması halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi borçlanılan gün sayısı kadar geri gidilerek hesaplanır. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin yapıldığı 5 ülke ile çalışma nedeniyle gidiş- geliş yapan kişiler,eğer orada geçirdikleri süreleri borçlanmışsa, sözleşme tarafı olan ülkelerde çalışmanın ilk başladığı tarihten itibaren hesaplama kapsamında prime tabi tutulur. Sözleşme hükümleri kapsamında, kısmi aylık bağlanma durumları haricinde, kanuna göre aylık bağlanma durumunun tespiti ve aylık bağlanma şartları göz önünde bulunulacaktır.

Yurt Dışında Ev Kadını Olarak Bulunulması Durumunda İşlemler

Ev kadınlarının yurt dışında bulundukları sürede yapacakları işlemler, Türkiye’de kuruma tabi sigortalılık işlemlerinden yararlanacaktır. Borçlanma talep tarihindeki en son sigortalılık haline göre ilgili birimler tarafından borçlandırılma imkanlarından yararlanacaktır. Borçlandırılan sigortalar 4/B Bağ-Kur kapsamında ödenecektir.

Yurt Dışı Borçlanmalarda Ödenecek Tutar

Yurt dışı borçlanmalarda yapılacak ödeme miktarı 3201 sayılı kanuna göre belirlenmiştir. Bu kapsamda yapılacak ödemede, daha önce döviz üzerinden yapılacak ödeme, Türk Lirası’na çevrilmiş, ödemelerde asgari ücretin baz alınması sağlanmıştır. Bunun yanı sıra, borç, her gün tahakkuk ettirilecektir. Borçlanmanın tutarı en az alt asgari ücret (2.000 TL) ve üst tutarı en fazla asgari ücretin 6,5 katı (16.000 TL) olabilecektir.

Bunun yanı sıra seçilecek kazanç türünün %32’si üzerinden borçlanma tutarının yatırılması gerekmektedir. Kişinin, yaptığı başvuru sonrası tebliğ edilecek borçlanma tutarını 3 ay içerisinde ödemesi gerekmektedir. bunun yanı sıra ödenecek tutarı, kişinin ne kadarlık bir zaman içerisinde çalıştığı, nerede ve ne kadar süre ile çalıştığı, yurt dışında ne kadar kaldığı gibi değişkenler de, ödenmesi gereken miktarı etkilemektedir.

Yurt Dışında Çalışanların Aylık Tahsisi Yapılmasının Şartları

Yurt dışında çalışmış kişilerin aylık sigorta tahsisi için şartlar bulunmaktadır. Aldıkları maaşlardan ya da direkt olarak elden yatırılması için, belirli şartların karşılanmış olması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilerin yurt dışı borçlanmalarının kabul edilmesi gerekmektedir.
 • Kişilerin, yurt dışında çalışıp Türkiye’den emekli olma şartlarının tamamını taşıyor olması gerekmektedir.
 • Kişilerin, yurt dışına geçici bir düre ile çıkış yaptıklarını beyan etmeleri gerekmektedir.
 • Kişilerin, ülkeye kesin dönüş yapmaları gerekmektedir.
 • Borcun sistem üzerinden otomatik kesilmesi için talepte bulunulmuş olması gerekmektedir.
 • Prim günlerinde ve ödenmesi gereken miktarda sorun olmaması, ödeme yapılması durumunda yurt dışında çalışanların zor durumda kalmaması gerekir.
 • Kişinin ödeyeceği prim tutarı, gelir olarak gösterilen banka hesabına giren paranın en fazla %32’si tutarında olmalıdır.

Yurt Dışı Borçlanmada İstisnai Durumlar

Yurt dışı borçlanmalarında istisnalar, kişilerin farklı durumlarda, bazı durumlarda zorla yurt dışına çıkarılması durumlarında yapılması gerekenleri kapsamaktadır. Kanuna göre, borçlanmadan yararlanabilmenin ilk koşulu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Ancak Bulgaristan’a gerçekleştirilen zorunlu göz kapsamında kişilerin zorla Bulgaristan’a sürülmesi durumunda Türkiye’den emekli olma durumunda sorun görülmemektedir. Sürülen kişilerin Bulgaristan vatandaşı yapılması, gerekli belgelerinin bulunamaması ve Bulgaristan’ın anlaşmalı 5 ülke içerisinde olmaması durumunda da sorunsuz olarak emeklilik işlemleri yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra, sadece doğum nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler için, sigortalı olma konusunda sorun yaşanmaktadır. Pembe ya da mavi kart sahibi olan kişiler, doğum ile Türkiye vatandaşlığı izni almıştır. Bu kişiler, vatandaşlıktan çıkma haklarını kullanarak başka bir ülkenin vatandaşı olması halinde, başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmamaları nedeniyle başvuruları reddedilir. Bu nedenle yurt dışında çalışanların sigorta ve emeklilik başvurusu yaptıkları tarihlerde de vatandaşlıktan çıkmamış olmaları gerekmektedir.

Emeklilik Başvuru (Talep) Formu Nasıl Doldurulur?

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

Hem Türkiye’de Hem de Yurtdışında Emeklilik Şartları

İlgili Makaleler

481 Yorum

 1. 2014 – 2015 almanyada birsene çalıştım
  Bir yıllık sigortam var şimdi borçlanma yoluyla emekli olabilirmiyim

 2. Merhaba iyi günler,

  ben 1966 Dogumluyum ve 1987 den buyana Almanyada calisiyorum ve halen calismak dayim. Türkiyede hic calismadim. Ben sorum Size. Calistigim halde Türkiyeden suan emekli olabilir miyim ve ne kadar Borclanmam lazim?
  Yardiminiz icin tesekkür ederim.

  Saygilarla

 3. 1976 yılında almanyaya gittim orda 6 yıl çalıştım daha sonra 1984 yılında evlenme nedeniyle Türkiye ye dönüş yapan bir bayanım Almanyada çalışma dönemine ait sigorta primlerini alman sigorta şirketinden aldım.
  Şu anda 54 yaşındayım borçlanarak Türkiyede emekli olabilirmiyim.
  Cevabınızı bekliyor saygılarımı sunarım

 4. Methaba
  2002 beri hollandada caliisyorum 1979 dogumluyum turkiyede hic calismadim
  Turkiyeden nasim emekli olurum ve tahminen ne kadar para yatirmam gerekir
  Tesekkurler

  1. Merhaba,

   2002 yıldan itibaren pirm yatırılacağı için 2002 yılına göre emekliliğiniz hesaplanacak. Dolayısıyla 7000 prim günü ve 58 yaşında emekli olabileceksiniz

 5. Belcika’da şimdi serbest çalışıyorum.Türkiye’de 1978 sigorta girişim var.1961 doğumluyum.Yurtdışı borçlanması yaptım.1080 gün ödedim.Hepsini bugün ödesem bile burada serbest çalışırken Türkiye’den emekli olabilirmiyim?Maaşımı hemen almaya başlayabilirmiyim?

 6. mehmet
  iyi gunler ben yurdisi borclanmasi yaptim emekliligi hak ettim ve yasimida doldurdum fakat emekli olmak istedigimde bana yurt disinda calismamalisiniz dediler yani ben simdi emekli olmak icin yurdisinda calismamalimiyim bilgilendirirseniz cok sevininirim..

 7. 1990 yılından itibaren yurt dışında çalışıyorum. Hollanda ve Türk vatandaşıyım Türkiye’de hiç sigorta başlangıcım yok halen aktif olarak çalışmaktayım Bu çalıştığım süreleri Türkiye’de borçlanıp emekli olabilir miyim

 8. Sayin Daninsma Birimi,

  ben 1967 dogumluyum.
  1985-1998 arasi Türkiye’de SSK primlerim yatirildi.
  1999 yilindan bu yana da Almanya’da yasiyorum.
  2004 yilindan itibaren de, mavi kart sahibi olarak, Alman vatandasyim.

  2014 yilinda, TC-Konsoloslugunun degerli yardimiyla, gereken evraklarin destegi esligine, 3601 günü doldurmak üzere olan bir cetvelle hesap yaptik ve 600 gün kadar bir eksigimi tespit ettik.
  Bunun karsiligi olan meblagi/borcumu havale ile SGK kurumuna ödedim. Makbuzumu aldim.

  Cesitli yorum ve bilgi kaynaklarindan beni tatmin edecek bir cevap bulamadigim icin, size sorum su olacak.
  Ben hangi sartlarda, emekli olacagim? Almanya’da da emekli olunca mi? Yoksa, yasim geldiginde, ki hangi yas bu olacak?

  Beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.
  Ilginiz ve alakaniz icin tesekkür ederim.

  Saygilarimla
  S.G.

 9. Sayin Daninsma Birimi,

  ben 1967 dogumluyum.
  1985-1998 arasi Türkiye’de SSK primlerim yatirildi.
  1999 yilindan bu yana da Almanya’da yasiyorum.
  2004 yilindan itibaren de, mavi kart sahibi olarak, Alman vatandasyim.

  2014 yilinda, TC-Konsoloslugunun degerli yardimiyla, gereken evraklarin destegi esligine, 3601 günü doldurmak üzere olan bir cetvelle hesap yaptik ve 600 gün kadar bir eksigimi tespit ettik.
  Bunun karsiligi olan meblagi/borcumu havale ile SGK kurumuna ödedim. Makbuzumu aldim.

  Cesitli yorum ve bilgi kaynaklarindan beni tatmin edecek bir cevap bulamadigim icin, size sorum su olacak.
  Ben hangi sartlarda, emekli olacagim? Almanya’da da emekli olunca mi? Yoksa, yasim geldiginde, ki hangi yas bu olacak?

  Beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.
  Ilginiz ve alakaniz icin tesekkür ederim.

  Saygilarimla
  S.G.

 10. Şahin
  Merhabalar,29.09.1990 dan itibaren Almanya’da ikamet etmekteyim.20.09.1993 tarihinden itibaren aralıksız çalışmaktayım.Türkiye Sigorta girişim yok.Ne zaman Emekli olurum ve ne kadar Para ödemem gerekiyor.Cevaplarsanız memnum olurum.Saygılarımla Şahin

 11. 19.4.1970 yılında Almanyada doğdum 1984 yılında 14 yaşındayken Türkiyeye döndüm SSK dan emekli olabilirmiyim

 12. merhaba babam 1980/1986 yıllarında arabistanda çalıştı.sonra türkiye ye gelip burada isteğe bağlı emekli oldu ssk dan. yurtdışından emekli olma durumu nedir?yaşı 64..

 13. yurtdışında belirli süre çalıştıktan sonra gerekli belgelerle borçlanmayı yapıp ssk pirimini 5400 iş günü olarak yatırdıktan sonra hala yurtdışında çalışıyorsa turkiyeden emekli olabilirmi?

 14. Yurtdışında borçlanmayı yapmış ssk pirimini ödemiş halada yurdışında çalışmakta ise turkiyeden emeki olabilirmi?

 15. 1984 de türkiyeye yerli döndüm. Şimdi SSK dan emekli olmak istiyorum ama almanyada kaldığıma dair bir belge istiyorlar nereye başvurabilirim. Almanyada akrabalarım var onlarda yardımcı olacaklar.

 16. ekim 2018 de yurt dışına çalışmaya gideceğim. mart 2019 da emekli olmaya hak kazanıyorum. Yaş harici diğer şartları an itibari ile yerine getirmiş durumdayım. Emeklilik işlemlerini yurt dışından başlatabilirmiyim. İnternet yada konsolusluk v.b gibi yada gitmeden önce emeklilik dilelçemi türkiyede verebilirmiyim

  1. Merhaba,

   Yurt dışında kaldığınız ev hanımı süreleri varsa bunları da borçlanarak emekli olabilirsiniz.

 17. 01.03.1970 türkiye dogumluyum. Türk vatandasiyim. Halen almanyada kendi isyerim var.
  türkiyede kac yasinda emekli olurum. Emekli maasi almanyada serbest calisanlar icin türkiyede maas ödenmesi devam edermi. Ne kadar para yatirmam gerekli. Türkiyede birkac günlügüne sigortali calismisi olmam gerekiyormu?

  Saygilar

  Fuat Kemer

 18. Merhaba
  1997-2001 yılları arasında ABD de J1 vizesi ile çalıştım. Türkiyede emekli olmak istiyorum. Ne yapmam gerekir.
  Teşekkür

 19. 1969 dogumluyum,1998 den beri Almanyada yasiyorum ve calisiyorum.1988 türkiyeden ssk girisliyim ve 2150 gün calismisligim var. Burada Alman vatandasligina gecmek istiyorum.Alman Vatandasligina gectikten sonra Türkiyedeki calismisligim sakli kalmak sartiyla emekli olabilirmiyim yoksa Alman vatandasligina gecmeden önce mi borclanmaliyim?
  Tesekkür ederim…

 20. Merhaba, Türkiye’de 30 Nisan 1991 bağkur girişim var.Kktc de ise 01 haziran 2005 sigorta li olarak halen çalışmaktayim.birlestitme yaparsam ne zaman emekli olabilirim?

 21. Ben 1969 dogumluyum hollanda,da yasiyorum ev hanimiyim hic calismadim turkiye,de emekli olmak istiyorum kac yasinda emekli olabilirim ve ne kadar para odemem gerekiyor lutfen bilgilendirirseniz cok memnun olurum simdiden tesekkurler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı