• YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ


  NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  Bu yazımızda yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi başlığı altında birtakım bilgilendirmeler yapacağız. Emeklilik, kişilerin SGK tarafından belirlenen şartlarda sigortalı olarak belirli sayıdaki çalışma günlerini doldurması ve ayrıca tüm primlerin eksiksiz ödenmesi durumunda emeklilik haline geçilerek çalışmadan emekli aylığı alma sürecidir. Yurtdışında çalışanlar ve mavi kartlılar için geçerli olan yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi hakkında vereceğimiz bilgilerden faydalanarak bu konuda yapılan yeni yasadan haberdar olabilirsiniz.

  Yeni çıkan torba yasa gereğince yurtdışında çalışan vatandaşlarımız ve mavi kartlılar borçlanma yolu ile emeklilik işlemini ülkemizde gerçekleştirebilecekler. İlk önce mavi kart hakkında bilgi vermek istiyorum. Mavi kart, yaşadıkları ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişilere izinli olarak vatandaşlıktan çıkma hakklarına sahipler. Mavi kart işlemi içerisinde tüm kimlik kartları iptal edilir. Yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında yurtdışında çalışan kişiler yurtdışında sigortalı olarak çalıştıkları süreyi borçlanarak emeklilik işlemlerini Türkiye de gerçekleştirebilirler. Sadece bu kadarla da kısıtlı değil. Aynı zamanda kişilerin yurtdışında işsiz kalmışlar ise ve bu işsizlik süresi 1 yılın altında ise bu süre de borçlanma kapsamına girmektedir. Ek olarak yurtdışında bulunan ev hanımı olarak ikamet eden bayanlar da yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamında borçlanma işleminden faydalanabilmektedirler. Peki yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına kimler girmektedir?

  Yurtdışı Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir?

  • TC vatandaşı olmak,
  • Yurtdışında belirli bir süre ikamet etmek,
  • Hizmet ettiği ve çalıştığı yılları belgeli bir şekilde ifade edebilmek,
  • Son olarak da yazılı olarak müracaat etmek gerekir.

  Bu koşulları sağlayan kişiler yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına girmektedirler. Bu durumlarda olan kişiler için gerekli tek şart 18 yaşın üzerinde bulunmaktır. Ayrıca 5 ülke için emeklilik müjdesi verilmesi hakkında adımlarda atıldı. Bu ülkeler; Almanya, KKTC, Kanada, Kebek, Avusturyadır. Bu ülkelerle yapılan 2’li anlaşmalar gereğince bu ülkelerde çalışan vatandaşlar borçlanma durumu içerisinde dahi kabul edilmeyecektir. Yurtdışında çalışılan süreler borçlanılmadan Türkiye’de çalışılmış gibi zamanı geldiğinde emekli olunabilecektir.

  Reklam


  tıkla sorunu sor

  YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Havva dedi ki:

   Mehr annem 32 yıl almanya-da çalıştı su an 86 yaşında turkiyeden emekli olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı borçlanması yaparak emekli olabilir. İkametgahınıza en yakın sosyal güvenlik merkezi yurt dışı işlemlerine başvurabilirsiniz.

  2. Ahmet Simsek dedi ki:

   Ahmet Kasim 13 2017
   Merhaba
   Ben Nisan 1987 de Almanyada sigortali olarak calismaya basladim,1962 dogumluyum.2013 de 25 yil üzerinden borclanarak emekli primimi yatirdim.2014 de Almanyada malülen emekli olduk dan sonra Türkiyedende emekli maasimi baslattim.Benim 1.sorum 30000 euro üzeri para yatirmama ragmen benden daha az yatiranlar kadar aylik alamiyorum,suan aldigim aylik 1400 TL.2.Sorum neden 4b emeklisi gözüküyorum.
   Tesekkür eder iyi günler dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigorta ve yurt dışı borçlanmaları eğer Türkiye de ssk lı olarak çalışmışlığınız yok ise 01/10/2008 tarihinden itibaren 4b lı olarak yapılmaktadır. Asgari tutar üzerinden borçlanma yaptıysanız emekli maaşınız düşük bağlanır. Ayrıca sizden daha az yatıranlar eski tarihlerde ise maaş bağlanma oranı yüksek deönemlere denk gelmiş olabilir.

  3. Hami Özcan dedi ki:

   Merhaba

   Annem 10.09.1968 dogumlu. Türkiye vatandasi; Türkiyede hic calismamis; 1996 Avusturya ya göc etti. 2003.09. da Avusturyada calismaya basladi. (Calisma Saati hatada 18 Saat)

   1 Soru: Kac yasinda Emekli olabilir ve nekadar prim ödemesi.

   2 Soru: Avusturya deyki Sigortasini Türkiye ye aktardigi takdirde nekadar prim ve kac yasinda emekli olabilir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hami bey merhaba,

    Kadınlar hem ev hanımı olduğu dönemleri hem de çalıştığı dönemleri borçlanabilir. Bu nedenle 1996 yılından itibaren borçlanma hakkı mevcut. Yurt dışında çalışılan sürelerin Türkiye ye aktarılması mümkün değil. ancak yurt dışında kaldığı tüm süreleri borçlanabilir.

    1996 yılı ilk giriş tarihi olarak hesaplandığında ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

    Annenniz Türkiyeden emekli olduktan sonra yurt dışında çalışırsa emekli maaşı kesilir.

    1. Hami dedi ki:

     Merhaba Danisma Brimi

     Öncelikle bu kadar cabuk ve detayli cevap icin tesekkür ederim.

     Kadinlar ev hanimi oldugu dönemleride borclanabilir; yani Annem Evleme tarihinden itibaren borclana bilirmi. Resmi evlilik tarihi: 18.01.1991. Annemin ilk cocugunun dogum tarihi: 20.09.1986.

     Bu duruma göre hesaplaya bilir misiniz lütfen annemin emeklilik yasini ve prim ödeme gün sayizini.

     Tesekkürler

     Hami

  4. Türkan Savas dedi ki:

   Merhaba
   Ekim 1998 yilindan itibaren Türkiyede emekliyim(yurtdisi borclanma)
   Bulundugum ülke Almanyada calisabilirmiyim,ayligimdan emekli primi kesilecek..
   Bu durumda Türkiyedeki emekli ayligim kesilirmi???
   Saygilar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Türkan Hanım merhaba,

    yurt dışında çalışmaya başlarsanız Türkiye’den aldığınız emekli maaşınız kesilir.

  5. ebru dedi ki:

   Merhaba,Almanyada yaşıyorum Türk vatandaşıyım sigorta girişim 1989 halen çalışmaktayım doğum tarihim 1974 ben Türkiyeden emekli olmak istiyorum en erken ne zaman emekli olabilirim yatırmam gereken prim ne kadardır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım merhaba,

    1989 yılından itibaren borçlanma yaptığınız takdirde giriş tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.05.1989 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 45 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dür.

    veya

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1989 ile 23.05.1990 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dir.

    Türkiyeden emekli olduğunuzda Yurt dışında çalışırsanız Türkiye deki maaşınız kesilir.

  6. Sinan dedi ki:

   Selam aleykum ben 01.03.1980 dogumluyum 13 yasindan bugune kadarda Belcikada yasiyorum cesitli islerde calistim suandada kendi isyerimi calistiriyorum ve cifte vatandasim benim Turkiyeden emekli olmam icin kac yasinda olmam gerekiyor ve ne yapmam lazim hicbir bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmaya başladığınız süreye göre emeklilik yaşınız hesaplanabilir. Ancak doğum tarihinize göre en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  7. Hülya SARIÇAM dedi ki:

   Ben daha öncede yazmıştım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım Kıbrıs a 2005 geldim 2007den 2010a oturma iznim vardı 2010 dan şu ana kadar sigortalı çalışıyorum şu an geri dönecek olsam buradaki sigorta dan yararlanabilirmiyim Türkiye de sigorta girişim yok

  8. Yasemin dedi ki:

   Merhaba,
   ben 20.07.1982 almanya dogumluyum. 01.08.1999´dan itibaren almanya sigorta girisim var ve suan calismaktayim. 2005 yilinda ise alman vatandasi oludum ve mavi kart sahibiyim.

   bu sartlar altinda türkiyede herhangi bir borclanma yapip emekli olma ihtimalim varmi? Var ise ne kadar ödeme yapmam lazim ve kac yasinda emekli olabilirim. Alabilecegim maas ne kadar olur.
   Simdiden cok tesekkür ederim vereceginiz cevap icin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/08/1999 tarihli Almanya girişi ile;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1999 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

    56 yaş şartını sağladığınızda borçlanma yapıp emekli olabilirsiniz. Tabii şu anki kanunlara göre Türkiyeden emekli olduktan sonra yurt dışında çalışırsanız emekli maaşınız kesilir.

    1. Yasemin dedi ki:

     Cevabiniz icin tesekkür ederim. Iki soruma daha yanit verirseniz cok memnun olurum.

     Ilk sigorta girisim 01/08/1999 olarak 18 yasimi doldurmadigin halde kabul ediliyormu? Yas ile ilgili bir problem olurmu.

     Borclanmayi istedigim zaman yapabilirmiyim? veya en uygun zamani sizce ne zaman olur?

     Cok tesekkür ederim yardiminiz icin.

  9. Oktay dedi ki:

   Merhaba benim Türkiyede 1998 sigorta girişim var ve toplamda 1700 gün prim ödemem mevcut. 2017 yılı itibarı ile Almanyaya ikamet ettim. Şuan Almanyada çalışmıyorum merakım ne zaman ve ne şekilde emekli olabilirim yol gösterme açısından soruyorum teşekkür ederim. Doğum tarihim 05.02.1980

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    yukarıdaki şartlardan uygun olanı sağladıktan sonra Türkiye den borçlanarak emekli olabilirsiniz.

  10. Selma erden dedi ki:

   Merhaba ben 1989 /1993 yillatri arasinda almanyada calismis bayanim turkiyede emekli olmak istiyorum butun belgelerimi getirmis oldugum halle emekli olamiyorum pasaportimda muhur eksikliginden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Pasaportunuzda giriş ve çıkış tarihleri mühürlü bir şekilde bulunmalı. Eğer bu tarihler arası borçlanma sizin için yeterli değil ise alman Konsolosuğundan yardım alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.