emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Yetim Aylığı (Maaşı) Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?

2021 Yetim Aylığı (Maaşı) Nasıl Bağlanır, Kimlere Verilir?

2021 Yetim aylığı (maaşı) bağlanması için anne ya da babası vefat etmiş olan çocukların başvuru yapması gerekmektedir. Yetim aylığı, gerekli koşulları sağlayan kişilere bağlanmaktadır. Yetim ayığı için belirlenmiş olan kriterleri sağlayan hak sahipleri; yetim maaşı başvuru işlemlerini SGK sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Eğer kişi başvuru yapmaz ise yetim aylığından faydalanmak mümkün olmamaktadır. Yetim aylığı başvurusu ise Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da İlçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

Yetim Aylığı (Maaşı) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır. Yetim aylığı başvuru yapıldıktan sonraki ay başında yatmaya başlamaktadır. Yetim aylıkları eşlerde olduğu gibi çocuklar tarafından da alınabilmektedir. Hem erkek çocuklar hem de kız çocukları yetim aylığı için başvuru yapabilir.

Yetim Aylığı (Maaşı) Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yetim aylığında gerekli belgeler SGK tarafından belirlenmiştir. Buna göre yetim aylığı almaya hak kazanmış olan erkek ve kız çocukları gerekli belgeleri SGK’ya teslim ederek başvuru yapabilir.

Başvuru için gerekli belgeler ise:

 • SGK tarafından hazırlanmış olan başvuru evraklarının doldurulması gerekmektedir.
 • Yetim aylığına hak kazanılması için vefat eden anne-babanın hizmet dökümü,
 • Vefat etmiş olan anne-babanın ölüm raporu,
 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı talep edilen belgeler arasındadır.

Vefat eden kişinin en az 5 senelik sigortasının olması gerekmektedir. Vefat etmiş olan sigortalının en az 900 gün prim ödemesi gerekmektedir. Gerekli koşulların sağlanması durumunda, devam eden ayın ilk günü yetim maaşı yatmaktadır.

Kimler Yetim Aylığı (Maaşı) Alabilir?

Yetim aylığı almaya hak kazananlar meclise sunulan torba yasası ile yeniden düzenlenmiştir. Buna göre 2021 senesinde yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler ise:

 • Vefat etmiş olan sigortalı kişinin en az 5 sene sigortalı olması gerekmektedir. Bu kişinin 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.
 • Erkek çocukların öğrenim görmediği durumlarda 18 yaşını doldurana kadar ödeme alabilmektedir. Lise ya da dengi kurumlarda eğitim görüyorsa 20 yaşına kadar yetim aylığı olabilir.
 • Üniversite okuyan erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim maaşı almaya hak kazanmaktadır.
 • Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmesi için evlenmemiş olmaması ya da sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Çocuğun çalışma gücü yüzde 60 ve üzerinde ise yetim aylıkları ömür boyu ödenir.

Yetim Aylığı (Maaşı) Hangi Durumlarda Kesilir?

Yetim aylığı kesilmesi çeşitli durumlarda söz konusu olmaktadır. Yetim aylığının kesilmemesi için bu konuda bilgili olmak gerekmektedir. Yetim aylığı başvurusunda olduğu gibi yetim aylığı kesintilerinin gerçekleşmesi için SGK’ya başvurusu yapmak gerekmektedir. Başvuruda bulunmayan kişilerin aylığı ödenir. Ancak durum tespiti yapıldığında yasal olarak ceza kesilmektedir. Haksız olarak ödenmiş yetim aylıkları, durum tespiti yapıldığında faizi ile beraber geri alınmaktadır. Yetim aylığının kesildiği durumlar:

 • Sigortalı olarak işe başlanması,
 • Evlenmek yetim aylığının kesilmesine yol açar.

2021 Dul Aylığı (Maaşı) Ne Kadar Oranda Bağlanır?

2021 yılında yetim maaşı ne kadar oranda bağlanır ? Dul aylığı; ölüm yardımı kapsamında verilen bir hizmettir. Vefat etmiş olan eşin geride kalan yetim çocuklarının olması durumunda, bu aylıklar, kanun kapsamında belirlenen oranlarda hem eşe hem de çocuklara verilmektedir.

Buna göre:

 • Çocuklara maaş bağlanmaması halinde, dul eşe maaşın yüzde 75’i verilmektedir.
 • Çocuklara maaş bağlanması halinde çocuklara yüzde 30 ve dul eşe yüzde 60 oranında maaş verilmektedir.
 • Duş eşin kamuda görev alması ya da emekli maaşı alması durumunda yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanmaktadır.

2021 Dul Aylığı (Maaşı) Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 dul aylığı başvurusu ikamet edilen ilde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne başvuru yapılmaktadır. Dul aylığına hak kazanılması için vefat etmiş olan eşin, gerekli prim ödemelerinin yapılmış olması durumunda yetim aylığı ödemeleri yapılmaktadır. E-devlet kapısı üzerinden başvuru yapmak isteyen hak sahipleri ise e-devlet şifrelerini PTT üzerinden satın alarak, online olarak da başvuru yapabilmektedir.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak için:

 • E-devlet sistemine giriş yapılması için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaparak arama kısmına ‘’Dul aylığı başvurusu’’ yazılmalıdır.
 • Ardından açılan sekme sayfasında vefat etmiş olan eşin TC kimlik numarasına göre başvuru yapılmaktadır.

2021 Dul Aylığı (Maaşı) Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanmaktadır?

2021 dul aylığı başvuru sonuçları en kısa sürede açıklanmaktadır. SGK tarafından yapılan denetleme neticesinde, hak sahibi olan duş eşe maaş bağlanmaktadır. Dul aylığı vefat etmiş olan eşin, vefat tarihinin devam eden ilk ayın başında ödenmeye başlanmaktadır.

Dul aylığı sorgusu ise:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri tarafından sorgulanabilir.
 • Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden sorgu yapılabilir.

Yetim aylığı sorgusu yaparak ödemelerinizin yatıp yatmadığını ya da yetim aylığı onayının verilip verilmediğini öğrenmeniz mümkün.

2021 Dul Aylığı Hangi Durumlarda Kesilmektedir?

2021 dul aylığının kesilmesi bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Hak olarak kazanılmış olan dul aylıkları, eşin ve yetim kalmış çocukların koşullarında meydana gelen bazı değişiklik durumlarında kesilebilmektedir.

Buna göre:

 • Dul eşin yeniden evlenmesi durumunda kesilmektedir.
 • Dul eşin sigortalı bir işe başlaması halinde,
 • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmemesi durumunda 18 yaşında kesilmektedir.
 • Yetim kız çocuğunun evlenmesi halinde ya da sigortalı işe girmesi halinde kesilmektedir.
 • Yetim erkek çocuğunun öğrenimine devam etmesi durumunda yetim aylığı 25 yaşında kesilmektedir.

Maaşı ve Ek Geliri Olanlar Dul Aylığı Alabilir mi?

Maaşı olanların dul aylığı alması için vefat eden eş ile maaş hakkı bulunun ebeveynlerin farklı sigorta kollarına bağlı olması gerekmektedir. Vefat etmiş olan babasından ya da annesinden maaş hakkı kazanmış olan kişilerin bu haklarından vazgeçmeden dul aylığı alması mümkündür.

Buna göre:

 • Vefat etmiş olan eş ya da ebeveynden herhangi birinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan eş ya da ebeveynin farklı sigorta kollarında çalışmış olması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması durumunda hem dul aylığı hem de emekli maaşı almak mümkündür. Boşanmış olan eşler, yeniden dul aylığı alabilmektedir. Ancak bunun için hak sahibinin yeniden Sosyal Güvenlik Kurumu İl ya da İlçe Müdürlüklerine bizzat olma şartı ile başvuru yapması gerekmektedir.

Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?
Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
Süt Parası Başvurusu, Süt Parası Nasıl Alınır
Yorumlar

 1. Ayten dedi ki:

  Babam 21 Nisan 2017 vefat etti bagkurdan annem babamdan maaş bağlandı annemin babası 26.10.2004 yılında vefat etti babasida bagkurlu annem babasından maaş alabilirmi

 2. Volkan paker dedi ki:

  Selamlar annem yetim aylığı alıyor. Anneannem ve dedem her ikisi de emekli sandığı emeklisiydi.. İkisi de 2008 öncesi rahmetli oldu. Annemin bir kardeşi daha var onun maaşları var bundan yararlanmıyor. Fakat annem sadece yarım maaş alabiliyor bu durum normal midir? 1 Tam maaş alması gerekmez mi? Şimdiden teşekkürler..

  1. Muzafer dedi ki:

   Babam emekli sandığından emekli malulen emekli fevat etti 2012 yılında ben de yüzde 45 rapor var yaşlılık aylığı alıyorum yetim aylığı alabilir miyim evrakları yolladım babada bağlanır mı cevap verirseniz sevinirim

 3. Eyyüp dedi ki:

  Merhaba Universiteye basladim yetim aylik basvurusu yaptim 17.10.2019 aylik baglanmis ilk maasi ne zaman alirim.

 4. I.Ayşe dedi ki:

  Merhaba, Babam 2013 de vefat etti, 3 ay kadar babamın maaşını aldım. Sonra sigortalı işe girdim. maaş kesildi. Şimdi Annem alıyor. 6 aydır işsizim. Sigortam yatmıyor. E-devletten başvuru kabul edilmedi. İkametgahım Antalyada bizzat başvuruyu yine ankaradan mı yapmalıyım? başvurum kabul edilir mi? tekrar maaş bağlanır mı?

 5. Meral dedi ki:

  Merhabalar benim eşim 2017 de vefat etti ssk dan emekli babam bağkur emeklisiydi2000 yılında vefat etti babamın maaşından alabilirmiyim alırsam sadece annemin aldığı maaştan kesilenmi verilir yoksa devletinde üstüne eklediği bir miktar olurmu 2 çocuğum var

 6. nihal dedi ki:

  merhaba esımden boşandım anne baba her ıkısıde ssk emeklısı ıkısındende yetım aylığı baglanırmı nekadar bağlanır tesekkurler

 7. Nesrin Akalın dedi ki:

  Eşimden emekli sandığından dul maaşı almaktayim babam bagkuremeklisiydi annem dul maaşı alıyor bende yetim maaşı alabilir miyim annemin maaşı kesilir miho

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ayrı kurumlar olduğu için babanızdan da alabilirsiniz. annenzin maaşının yaklaşık % 20 si düşer.

  2. Eyup dedi ki:

   Merhaba Yetim aylik maasim baglandi saglik sigortam ne zaman devreye girer . Saglik pirim borcum varmis haberim yok.

 8. Hacer Atmaca dedi ki:

  SSK emeklisiyim. Eşimden 1991 yılında boşandım. Bağkur’dan Emekli Baba’m 1983 yılında vefat etti. SSK’dan emekli olmama rağmen Babam’ 2008 yılından önce vefat etmiş olması nedeniyle 5506 sayılı yasaya göre “Yetim Aylığı” alabileceğimi yeni öğrendim. Bu kanun hala geçerli mi? Yetim Aylığı alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK emeklisi olarak babanız 2008 öncesi vefat etse bile yetim maaşı alamazsınız.

 9. Berlin dedi ki:

  25 senelik birikmiş yetim marşını geriye dönük nasıl alabilirim ben Almanya da yaşayan bekar bayanim şu an sigorta isimde yok

 10. Emel dedi ki:

  Babam 2002 de ssg emeklisi olarak vefat etti annem maaşını alıyordu malesef annemde vefat etti bende ssg emeklisi dul bir bayanim babamdan yetim ayligi alabilirmiyim teşekkürler

 11. Recai dedi ki:

  iyi günler %91engelliyim. emekli sandığı emeklisiyim.vefat eden annem SGK babamda bağkur emeklisi idi. Annem ve babamın emekli maaşlarını alabilirmiyim

 12. Abbas TATAR dedi ki:

  Merhaba.Vefat eden SSK lı bekar oğlundan maaş alan bir yakınım (kendisi dul ve hiç bir sosyal güvencesi yoktur)2015 yılında Bağkurlu vefat eden babasından yetim maaşı bağlandı.Şimdi SGK dan gelen yazıda bu güne kadar ödenmiş maaş kesilmiş ve iade talep edilmektedir.Yardımcı olurmusunuz?Şimdiden teşekkürler.

 13. Bediha kilincoglu dedi ki:

  Merhaba 46yasindayim babamdan kalan bağkur maaşı alıyorum yüzde 50 alıyorum diğer 50 yi üvey annem me bağlandı uyey annemde bu maaşı hiç almadı 19yildir hesabında duruyor kendisi için kayıp ilanı verdik yapilan araştırma da kendisinin Türkiye’yi terk ettiği başka ülkede olduğu çıkıyor müracaat ettiğim takdirde bu maaşı almayı hak eder miyim kendimde çalışamıyorum hem guartir hastasıyım hemde 18yillik psiyatri hastasıyım çalışamıyorum

 14. Aliye dedi ki:

  SSK dan emekliyim. 1994 senesinde boşandım. Annem 16 Haziran 2019 da vefat etti. Bağkur emeklisi olan ve 1989 yılında vefat eden babamdan maaş alıyordu.Şimdi ben rahmetli babamın maaşından yararlanabilirmiyim.
  Saygılarımla,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK Emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

 15. Erhan Şentürk dedi ki:

  2000 yılında bağkur emeklisi babam vefat etti.2016 yılındada annem. % 60 özürlü olduğumdan SGK,na başvurdum 2017 yılında babamdan % 25 maaş bağlandı. Burada ve başka internet sayfalarında tek maaş alan ben olduğumdan dolayı % 50 bağlanması gerekmezmiydi ? ( cevabınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim )

 16. ayfer dedi ki:

  Ayfer ben eşinden boşanmış bir bayanım ssk emeklisiyim baban 1992 yılımda vefat etti sskdan emekli olan babamın yetim aylıgını alabilirmiyim

 17. Sezer dedi ki:

  Ben bagkurdan bayan Emeklisiyim babam SSK emeklisi olup16/11/2018 tarihinde vefat etmiştir. Eşimden uzun yıllar önce boşandım babamdan olan SSK’dan dul yetim aylığını bağlatmam için başvuracağım SSK ya hangi evrakları hazırlanan gerekliliği hakkında bilginize ihtiyacım var teşekkür ediyorum

 18. Gülay Durğut dedi ki:

  Kendim emekli sandığından maaş alıyorum eşim vefat edince emekli sandığından dul maaşı bağlandı babamdan ssk dan yetim maaşı alabiliyormuyum

 19. Bilge Karaalp dedi ki:

  Memur emeklisi bayanım..Otomatik 3 ay önce bana emekli sandığı emeklisi babamdan yetim aylığı bağlanmış.Ne .

 20. Alev Yeşim İşbaşaran dedi ki:

  Vefat eden annemden maaş baglanması içinemekli sandığına başvurdum.evak takibini nasıl yapabilirim ?

 21. metin soyugur dedi ki:

  ege uni egitim ve arastirma hastanesinnin kardiyoloji servisi yuzde 55 surekli ozurlulu raporu verdi kolumdada sekel mevcut
  yuzde 10 da koldan rapor alsanm 65% le yetim maasi alabilirmiyim saygilar

 22. müjdat dedi ki:

  merhaba ben 46 yaşındayım % 71 engelli raporum var anne ve baba vefat etti maaşı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 60 ın üzerinde engeliniz olduğu için anne ve babanızdan dolayı yetim maaşı alabilirsiniz.

 23. Nursel dedi ki:

  Eşim 2018de vefat etti ben eşimden maaş alıyom babamda 2008 de vefat etti babam emekli sandığından emekli eşimde ssk dan emekli babamın maaşını annen alıyor bende alabili
  rmiyim

 24. Ayse Girgin dedi ki:

  Yurtdışında çalışıyorum dulum ölmüş babamın sgk emeklisini alabilirmiyim ben yarım gün çalışıyorum

 25. Gul akcay dedi ki:

  50 yasinda bekar bayanim. Emekli sandigindan yetim ayligi aliyorum. Part time isci olarak calissam kesilir mi?

 26. damla dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım bekarım çalışmıyorum okumuyorum Bağ-Kur emeklisi babam vefat etti yetim maaşı alabilir miyim

 27. damla dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım Bağ-Kur emeklisi babam vefat etti ve maaşı anneme kaldı okumuyorum çalışmıyorum acaba yetim maaşı alabilir miyim

 28. Hüseyin KIZILYER dedi ki:

  evlenen kadın işçiye 1 yılına doldurmasa da kıdem tazminatı ödenir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır ödenmez. Kıdem tazminatı için 1 yılı doldurmak zorundadır.

 29. aysel dedi ki:

  kendim ssk emeklisiyim.babam vefat etti oda bağkur emeklisiydi..ben evli değilim acaba babamdan yetim aylığıda alabilirmiyim.1998 yılında vefat etmişti..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

 30. Zeynep dedi ki:

  Emekli sandığından emekliyim.Babam 2017 de vefat etti.Babamda emekli sandığından emekli. Evlenmedim.Yetim aylığını alabilirmiyim

 31. Pembe dedi ki:

  Merhaba eşim 28 Nisan 2018 de vefat etti emekli sandığından emekliydi ben de ssk emeklisiyim babam da 2005 te vefat etti ssk emeklisiydi ben bu durumda hem eşimden hemde babamdan dul ve yetim maaşı alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler ederim şimdiden

  1. Pembe dedi ki:

   Eşim Emekli sandığından emekliydi eşim 28 Nisan 2018 vefat etti dul maaşı alıyorum ben de ssk emeklisiyim babamda ,2005 te vefat etti babamdan yetim aylığı alabilirmiyim benim emekli olmam dul ve yetim maaşı engel teşkil edermi alabilirmiyim