SGK

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alma şartları ülkemizde ilgili kanun ve diğer yasal düzenlemelere göre belirlenmiştir. Şu an için geçerli olan uygulamada eğer bir işçi kendi isteği ile işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı hakkı normal şartlar altında ortaya çıkmamaktadır.

İş yerinde yoğun çalışma temposu olan ve sağlığı etkileyecek düzeyde bir sorun yaşanıyorsa bu durumda tazminat hakkı ortaya çıkabilmektedir. Bunlar ve benzeri şartların oluşmaması halinde kendi isteği ile işten ayrılması durumunda işten ayrılma tazminatı alması mümkün değildir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna genelde olumsuz yanıt verilse de bu konuda farklı istisnalar bulunmaktadır. 

İstifa Eden Tazminat Alabilir Mi?

Özel sektörde tazminat alma şartları oluştuğunda bir iş yerinde çalışan kişi, eğer kendi isteği ile istifa ederse tazminat alamamaktadır. Tazminat alabilmesi için iş akdinin haklı bir nedene bağlı olarak feshedilmesi gerekiyor. İşyerinde en az 1 yıl çalışan ve işveren tarafından haklı bir gerekçe olmadan işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı ödenmektedir. İşçi eğer kendi isteği ile işten çıkarsa bu haktan faydalanamaz.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise eğer işçi haklı bir nedene bağlı olarak işten ayrılmışsa bu durumda tazminat hakkı yeniden doğacaktır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için ilgili İş Kanunu’nda sayılan haklı nedenlere göre süreç işlemektedir. Bu haklı nedenler yoksa kişi tazminat alamaz.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alır Mı?

3 yıl çalışıp kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilir ancak burada önemli nokta işten çıkma nedeninin haklı bir nedene dayanıyor olmasıdır. 1 yıldan uzun süredir çalışmış olmak ve haklı nedenle işten ayrılmak istemek tazminat alma hakkının doğmasını sağlar. Kendi isteğiyle işten ayrıldığı halde, ilgili kanun ve yasal düzenlemelerde yer alan haklı nedenlerden birinin ortaya çıkması halinde kıdem tazminatı talebinde bulunulması mümkündür.

İş Kazası Tazminatı Açma : https://www.ssk.biz.tr/is-kazasi-tazminat/

İşveren, işçinin iddia ettiği şekliyle eğer bu haklı nedenlere karşı kanıtları sunamazsa bu durumda kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacak. İşyerinde cinsel taciz ve şiddet, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarılma, askerlik veya diğer benzer nedenler işçi açısından haklı fesih nedenleri arasında yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı Ödenmesi İçin Gereken Koşullar

Kıdem tazminatı alma şartları arasında en temel unsur bir işçinin en az 1 yıl boyunca bir işyerinde çalışmasıdır. Bu şartın sağlaması ile işçini kendi isteği ile haklı nedene bağlı olarak işten çıkması ya da işveren tarafından haksız nedenle işten çıkarılması halinde kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır.

Kıdem tazminatı alınabilmesi için aranan başlıca koşullar ise şunlardır:

 • İşçinin en az 1 yıl boyunca işyerinde çalışmış olması.
 • İş sözleşmesinin belirsiz süreleri olması.
 • İşveren tarafından haklı bir nedene dayanmadan işten çıkarılma.
 • Haklı bir nedene dayanarak işçinin işten ayrılması.

Kişi kendi isteği ile ya da işveren tarafından işten çıkarılma nedenine göre kıdem tazminatı alıp almayacağını öngörebilir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusunun yanıtı bu koşullar nedeniyle her çalışan için değişecektir.

15 Yıl Çalıştıktan Sonra Kendi İsteğiyle Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

15 yıl çalışan kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilecek gibi haberlerin son yıllarda gündeme gelmesi, özellikle haklı nedene bağlı olarak çalıştığı işyerinden ayrılan kişiler için fırsat sağlıyor. Normal şartlar altında eğer bir çalışan haklı bir neden olmaksızın kendi isteği ile işten çıkıyorsa bu durumda tazminat alamamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama : https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/

En az 1 yıl ve üzerinde bir iş yerinde çalışan kişinin kendi isteği ile işten ayrılmasından sonra kıdem tazminatı alabilmesi için şu nedenlere bakılır:

 • İşçinin belirli özelliği nedeniyle (ırk, cinsiyet, siyasi görüşü vb.) ayrıştırılması,
 • İşçiye karşı ağır ve haksız davranışta bulunması,
 • İşyerindeki koşulların olumsuz olması,
 • Cinsel taciz ve şiddet,
 • Askerlik görevi,
 • Doğum ve diğer vb.

Haklı nedenle işyerinden ayrılanlar için tazminat hakkı verilmektedir.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alma şartları sağlanması halinde çalışanların tazminat hakkı ve işsizlik maaşından yararlanmaları mümkün değildir. İşten ayrılma nedeninin haklı nedene dayanması gerekiyor. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna bu nedenle ayrılma nedenine göre yanıt aranmalıdır.

KAYNAK;

İş Kanunu için TIKLAYINIZ

Shares:

469 Yorumlar

 • Sibel caninsa n
  12.05.2024

  Merhaba ben 10 senedir ayrı çalışıyordum işden ayrıldım istifa ettim kıdem tazminattı alabişirmiyim .

  Cevapla
 • keziban
  17.02.2024

  yaşım 61.01.02.2024 tarihi itibariyle 5855 gün ödenmiş primim var.işten ayrilip kalan günlerimiisteğe bağlı bağ- kur sigortalısı olarak devam etmek istiyorum.kendi isteğimle işten ayrılmam halinde tazminat alabilirmiyim.

  Cevapla
 • Mehmet
  22.12.2023

  Ben Hatay’dan yazıyorum eşim çocuklarım balıkesirde deprem sonrası çocukların okullarına devam edebilmesi için şehir değiştirmek zorunda kaldık eşimde bir kurumda çalışıyor ve görevlendirme talep ettik şimdi orada görev yapıyo ben kamuda taşeron olarak çalışıyorum bende gitmek istiyorum ama olmuyor bu sebepleri sunup işten ayrılır isen tazminat alabilirmiyim teşekkürler

  Cevapla
 • yahya yahya
  16.12.2022

  Merhabalar .benim şöyle bir sorum olacak özel sektör çalişaniyim.haziran 2000 sigorta girisim var. 7200 prim günum var. 14 aydir çalisdigim işden çikarildim.kidem tazminati icin arabulucuya basvurdum .işveren vekilleri veremeyiz ödeme yapmiyoruz dedi. ne yapmam gerekiyor acaba. iş mahkemesindemi dava acayim. yoksa ssk mudurlugune gideyim yazili bir belge alabilirmiyim kidem tazminati icin kanunlari tam bilmiyorum.7200 günle hakediyomuyum kidem tazminatini tesekkurler

  Cevapla
 • Uğur İslam Demirarslan
  15.08.2022

  1997 sigorta girişim var 4 yıldır aynı yerde çalışıyorum kendim işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.08.2022

   Merhaba,

   3600 günü doldurduysanız sigortadan belge alarak kıdem tazminatını alabilirsiniz.

 • Ufuk Özen
  28.01.2022

  Selamün aleyküm 31.07.2003 te ssk başlangıcım var 01.11.2008 ten bu yana bir lojistik sektöründe bir fiil aynı firmada çalışıyorum kendim çıksam kıdam ve ihbar tazminatı alabilirmiyim. Birde lojistik sektörü olduğu için sırt ağrısı ile doktora gittim mr da bel fıtığı çıktı nasıl bir yol izlemeliyim meslek hastalıkları hastanesi bel fıtığı ile ilgili rapor verirmi teşekkür ederim

  Cevapla
 • kenan
  24.01.2022

  3 yıldır çalıştığım firma bana ofis çalışanları ile psikolojik baskı yaparak işten ayrılmama sebep oldular bu durumda ne yapmalıyım ayrıca çalışma ücretimin asgari oranı banka üzerinden geri kalan ücreti elden veriyordu bu konuda nasıl haklarımı savunabilirim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.01.2022

   Merhaba,

   Mobbing ile ilgili kanıtlarınız varsa dava açabilirsiniz. bu davaya eksik ödenen prim ücretini de ekleyebilirsiniz.

 • Maaş
  24.01.2022

  31 Aralık 2021 tarihinde maaşımızın 1500 TL ‘si için ödeme yaptılar. (normal şartlarda ayın ilk 5 günü içinde maaş ödemelerimiz yapılıyordu. ) Bugün 24/01/2022 halen maaşlarımızın kalanı ödenmedi. Aynı zamanda emekliliğe de hak kazandım fakat emekli olmam halinde kıdem tazminatımı da ödemeyecekler. Haklarımı nasıl alabilirim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.01.2022

   Merhaba,

   Emekli olduktan sonra kıdem tazminatınızı ve kalan maaşınızı vermezler ise öncelikle noterden ihtar çekin. yine ödenmez ise dava açabilirsiniz.

  • Maaş
   18.03.2023

   Merhaba,
   Eyt kapsamında olduğumu belirtip emeklilik işlemleri için noter vasıtasıyla ödenmeyen maaş ve kıdem tazminatı hakkım saklı kalmak kaydıyla fesh ettiğimi bildiren ihtar çektim. Bana geri dönüş olmadı. Bu süreçte çıkışımı yapmadıkları gibi yazılı onayım olmadan ücretsiz izin ‘0’ tutarlı sigorta girişlerimi yapmaya devam ettiler. Sigorta müdürlüğüne giderek durumu izah ettim. Onlar iki defa fesih yazılarımla birlikte işverene ulaşmaya çalıştı, sigortanın gönderdiği belgelerini teslim almamışlar, sonunda sigorta yetkilisi telefonla işverene ulaştı. İşveren çıkışımı yaparsa bana tazminat ödemek zorunda olduğunu bu sebeple işten çıkışımı yapmak istemediğini söyledi.
   Sigorta müdürlüğündeki yetkili işvereni çıkışımı yapmadığı için emekli olamadığım ve işten çıkışımı yapması konusunda ikna etti.

   Dava açma konusunda , danıştığım avukat bu firmanın dava açsam , haklı olduğum kanıtlansa dahi bu tarz davaların yaklaşık 4-5 yıl sürdüğünü bu firmanın 5 yıla kalmadan kapanabileceğini , 5 yıldan sonra hakkımı kaybedeceğimi ,dava masraflarını ödediğimle kalabileceğim konusunda beni uyardı.

   Devletin kötü niyetli işverenlere karşı tavrı nedir.
   Bu firmanın farklı bir firma üzerinden işlerini yapmaya, yaptırmaya devam ettiğini duydum. Firma biz çalışanlarına ve tedarikçilerine ödemelerini yapmıyor.

 • Cahit
  03.03.2021

  Slm iş yeri devletin belirlemiş olduğu zammın altında zam yaptı bu sebeple kendim işten ayrılırsam tazminat hakkım varmı

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   05.03.2021

   Merhaba,

   Maaşınız asgari ücretin altında değil ise asgari ücret zammının altında zam almanız size tazminat hakkı sağlamaz.

 • yunus
  21.11.2020

  merhabalar ben 5yıldır aynı fırmada calısıyorum işverenim işçiler arası ayrımcılık yapıyor bundan magdurum konusma yoluyla fazla sonuc alınamıyor geciştirmelerle sürekli öteleniyorum tazminatım yanmasın diye isten ayrılamıyorum .nasıl bir yol çizmeliyim cünkü giderek psikolocim bozuluyor .yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.11.2020

   Merhaba,

   Anladığımız kadarıyla işyerinizde mobbing söz konusu. Mobbing durumunda haklı nedenlerle iş akdinizi feshederek tazminat alabilirsiniz. Ancak bu durumu ispatlayacak somut belgelere ihtiyacınız olacak. Çünkü büyük olasılıkla davalık olacak ve bu dava sonucunda tazminatınızı alabileceksiniz.

 • behiye
  23.10.2020

  İyi Günler Kolay Gelsin 03.05.2005 sigorta girişim var 05,02,2010 tarihinden beri aynı şirkette çalışmaktadır aynı şirkette sürekli giriş çıkış yapılıyor şuan 4500 günüm var işten ayrılsam ne gibi haklarım vardır teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.10.2020

   Merhaba,

   Sigorta girişiniz 1999 2008 yılları arsında olduğu için 4500 gün prim haricinde 25 yıl hizmet süresi gerekiyor. Ya da 7000 prim gününü sağlarsanız 25 yıl şartı aranmıyor. Bu durumları sağlamıyor olduğunuz için tazminat alamazsınız.

 • Meltem Aslaner
  22.10.2020

  İyi günler babam 6 senedir aynı iş yerinde çalışmakta emekliliği geldi fakat yaş bekliyor taşınma nedeniyle işten ayrıldığında tazminat alma hakkı var mı?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.10.2020

   Merhaba,

   Taşınma bir tazminat hak etme sebebi değildir. 1999 öncesi sigorta başlangıcı mevcut ise taşınmayı sebep göstermesine gerek yok. İşyerinin bağlı bulunduğu sgm den yazı alması yeterli

 • Ufuk
  20.10.2020

  Selam 01.11.2008 ten buyana aynı şirkette çalışıyorum işim kargo kuryeliği taşıma sektörü olduğu için sırt ve bel bölgelerinde ağrılar oluşmakta kendi isteğim ile aurılırsam tazminat alabilirmiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   22.10.2020

   Merhaba,

   Eğer ağır işlerde çalışamaz raporu alabilirseniz sağlık sorunu sebebi ile tazminatlı işten ayrılabilirsiniz.

 • Figen
  14.10.2020

  Merhaba
  İşyerimizde 4 yıldır çalışmakta olan eleman işten kendi isteği ile ayrıldı. Daha donra ben tazminatımı istiyorum vermezseniz dava açarım diyor. Böyle bir hakkı var mı?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.10.2020

   Merhaba,

   İstifa mektubunu aldıysanız dava açsa da alamaz. Mektup yok ise sizin ispatlamanız gerekecektir.

 • oktay
  14.10.2020

  iyi günler ben 5 yıla yakın olacak özel serviste çalışmaktayım ve bu aralar askeri sınavlara girdim kazandım şuan eğitim yerini beklemekteyim açıklanırsa ihbarname ne olarak yazmalıyım ve kıdem tazminati alailmek için ne demeliyim haklı sebeb olarak ne göstermeliyim acaba desem askerlik kazandım sözleşmeli er oldum dersem tazminat verirlermi yoksa başka ne demeliyim ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.10.2020

   Merhaba,

   Memuriyet veya asker, polislik kazanım durumlarında tazminat hak edilmez. Sözleşmeli er olarak başlayacağınız tarih belli ise 3 yıl üzeri kıdemlerde 7 hafta önceden bildirim yapmalısınız.

 • Kadir
  28.09.2020

  Merhaba iş yeri taşınıyor evime daha uzak bir yere taşınıyor benim askerlik sonrası 13 yılım oldu 5000 küsür günüm var peki tazminat alma hakkım varmı ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.09.2020

   Merhaba,

   İşyerinin veya çalışanın adres değişikliği kıdem tazminatı için geçerli sebep. Ancak işyeri şehir değişikliği sö konusu ise kabul etmeyen personelin tazminatını ödemek zorundadır.

 • Selim B
  24.09.2020

  2015 yılı 2. Aydan bu zamana kadar özel bir basın kuruluşunda çalışıyorum. 4. Ay itibariyle kısa çalışma ödeneği ile çalışıyoruz. Bu süreçte ayda 15 gün çalışıyoruz. Bugün işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim? 2600 küsür günüm var. Daha önce de bu sektörde başka bir yerde çalıştım. İşten ayrılacağımı söylesem herhangi bir tazminat hakkım doğar mı? Ya da ne kadar süre öncesinde söylemem gerekiyor.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.09.2020

   Merhaba,

   Kendi isteğinizle istifa ederek ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Hizmet süreniz 3 yıldan fazla olduğu için 8 hafta önceden bildirim yapmalısınız.

 • esin
  09.09.2020

  Merhaba, 15 yıl üzeri aynı iş yerinde çalışıldığında kendi isteğin ile işten ayrıldığın zaman tazminat alınabiliyordu eskiden öyle biliyordum. Bunun geçerliliği kaldırıldı mı yada süresi mi uzatıldı acaba ? Sigorta başlangıcım 2005.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.09.2020

   Merhaba,

   Hala devam ediyor. Yalnız sigorta başlangıcına göre şartlar farklı 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcı olanlar 3600 gün 15 yıl hizmet ile alabiliyor. 1999 -2008 yılları arasındakiler ise 4500 gün ve 25 yıllık hizmet veya 7000 pirim günü doldurduklarında tazminata alabilmektedir.

 • abdulaziz güler
  30.08.2020

  merhabalar ben 16 aralık 2016 dan beri şuan dahil belediye de calısmaktayım memurluk nedeniyle işimden ayrılırsam kıdem ihbar fazla mesai yıllık izin parası alabiliyor muyum şimdiden tesekkürler…

  Cevapla
 • Emrah
  27.08.2020

  Merhaba. Şuan çalışmakta olduğum fabrikada 18 aydır çalışmaktayım. Ailevi sebeplerden dolayı şehir değiştirmek zorundayım. Buna istinaden işten ayrılmak zorundayım. Tazminat alma şansım var mı acaba ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.08.2020

   Merhaba,

   Maalesef adres değişikliği şehir dışı dahi olsa tazminat hakkınız bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir