ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?
SGK
19.09.2023

Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alma şartları ülkemizde ilgili kanun ve diğer yasal düzenlemelere göre belirlenmiştir. Şu an için geçerli olan uygulamada eğer bir işçi kendi isteği ile işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı hakkı normal şartlar altında ortaya çıkmamaktadır.

İş yerinde yoğun çalışma temposu olan ve sağlığı etkileyecek düzeyde bir sorun yaşanıyorsa bu durumda tazminat hakkı ortaya çıkabilmektedir. Bunlar ve benzeri şartların oluşmaması halinde kendi isteği ile işten ayrılması durumunda işten ayrılma tazminatı alması mümkün değildir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna genelde olumsuz yanıt verilse de bu konuda farklı istisnalar bulunmaktadır. 

İstifa Eden Tazminat Alabilir Mi?

Özel sektörde tazminat alma şartları oluştuğunda bir iş yerinde çalışan kişi, eğer kendi isteği ile istifa ederse tazminat alamamaktadır. Tazminat alabilmesi için iş akdinin haklı bir nedene bağlı olarak feshedilmesi gerekiyor. İşyerinde en az 1 yıl çalışan ve işveren tarafından haklı bir gerekçe olmadan işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı ödenmektedir. İşçi eğer kendi isteği ile işten çıkarsa bu haktan faydalanamaz.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise eğer işçi haklı bir nedene bağlı olarak işten ayrılmışsa bu durumda tazminat hakkı yeniden doğacaktır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için ilgili İş Kanunu’nda sayılan haklı nedenlere göre süreç işlemektedir. Bu haklı nedenler yoksa kişi tazminat alamaz.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alır Mı?

3 yıl çalışıp kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilir ancak burada önemli nokta işten çıkma nedeninin haklı bir nedene dayanıyor olmasıdır. 1 yıldan uzun süredir çalışmış olmak ve haklı nedenle işten ayrılmak istemek tazminat alma hakkının doğmasını sağlar. Kendi isteğiyle işten ayrıldığı halde, ilgili kanun ve yasal düzenlemelerde yer alan haklı nedenlerden birinin ortaya çıkması halinde kıdem tazminatı talebinde bulunulması mümkündür.

İş Kazası Tazminatı Açma : https://www.ssk.biz.tr/is-kazasi-tazminat/

İşveren, işçinin iddia ettiği şekliyle eğer bu haklı nedenlere karşı kanıtları sunamazsa bu durumda kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacak. İşyerinde cinsel taciz ve şiddet, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarılma, askerlik veya diğer benzer nedenler işçi açısından haklı fesih nedenleri arasında yer almaktadır.

Kıdem Tazminatı Ödenmesi İçin Gereken Koşullar

Kıdem tazminatı alma şartları arasında en temel unsur bir işçinin en az 1 yıl boyunca bir işyerinde çalışmasıdır. Bu şartın sağlaması ile işçini kendi isteği ile haklı nedene bağlı olarak işten çıkması ya da işveren tarafından haksız nedenle işten çıkarılması halinde kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır.

Kıdem tazminatı alınabilmesi için aranan başlıca koşullar ise şunlardır:

 • İşçinin en az 1 yıl boyunca işyerinde çalışmış olması.
 • İş sözleşmesinin belirsiz süreleri olması.
 • İşveren tarafından haklı bir nedene dayanmadan işten çıkarılma.
 • Haklı bir nedene dayanarak işçinin işten ayrılması.

Kişi kendi isteği ile ya da işveren tarafından işten çıkarılma nedenine göre kıdem tazminatı alıp almayacağını öngörebilir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusunun yanıtı bu koşullar nedeniyle her çalışan için değişecektir.

15 Yıl Çalıştıktan Sonra Kendi İsteğiyle Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

15 yıl çalışan kendi isteğiyle ayrılanlar da tazminat alabilecek gibi haberlerin son yıllarda gündeme gelmesi, özellikle haklı nedene bağlı olarak çalıştığı işyerinden ayrılan kişiler için fırsat sağlıyor. Normal şartlar altında eğer bir çalışan haklı bir neden olmaksızın kendi isteği ile işten çıkıyorsa bu durumda tazminat alamamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama : https://www.ssk.biz.tr/ssk-kidem-tazminati-hesaplama/

En az 1 yıl ve üzerinde bir iş yerinde çalışan kişinin kendi isteği ile işten ayrılmasından sonra kıdem tazminatı alabilmesi için şu nedenlere bakılır:

 • İşçinin belirli özelliği nedeniyle (ırk, cinsiyet, siyasi görüşü vb.) ayrıştırılması,
 • İşçiye karşı ağır ve haksız davranışta bulunması,
 • İşyerindeki koşulların olumsuz olması,
 • Cinsel taciz ve şiddet,
 • Askerlik görevi,
 • Doğum ve diğer vb.

Haklı nedenle işyerinden ayrılanlar için tazminat hakkı verilmektedir.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alma şartları sağlanması halinde çalışanların tazminat hakkı ve işsizlik maaşından yararlanmaları mümkün değildir. İşten ayrılma nedeninin haklı nedene dayanması gerekiyor. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusuna bu nedenle ayrılma nedenine göre yanıt aranmalıdır.

KAYNAK;

İş Kanunu için TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. keziban dedi ki:

  yaşım 61.01.02.2024 tarihi itibariyle 5855 gün ödenmiş primim var.işten ayrilip kalan günlerimiisteğe bağlı bağ- kur sigortalısı olarak devam etmek istiyorum.kendi isteğimle işten ayrılmam halinde tazminat alabilirmiyim.

 2. Mehmet dedi ki:

  Ben Hatay’dan yazıyorum eşim çocuklarım balıkesirde deprem sonrası çocukların okullarına devam edebilmesi için şehir değiştirmek zorunda kaldık eşimde bir kurumda çalışıyor ve görevlendirme talep ettik şimdi orada görev yapıyo ben kamuda taşeron olarak çalışıyorum bende gitmek istiyorum ama olmuyor bu sebepleri sunup işten ayrılır isen tazminat alabilirmiyim teşekkürler

 3. Uğur İslam Demirarslan dedi ki:

  1997 sigorta girişim var 4 yıldır aynı yerde çalışıyorum kendim işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   3600 günü doldurduysanız sigortadan belge alarak kıdem tazminatını alabilirsiniz.

 4. kenan dedi ki:

  3 yıldır çalıştığım firma bana ofis çalışanları ile psikolojik baskı yaparak işten ayrılmama sebep oldular bu durumda ne yapmalıyım ayrıca çalışma ücretimin asgari oranı banka üzerinden geri kalan ücreti elden veriyordu bu konuda nasıl haklarımı savunabilirim teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mobbing ile ilgili kanıtlarınız varsa dava açabilirsiniz. bu davaya eksik ödenen prim ücretini de ekleyebilirsiniz.

 5. Maaş dedi ki:

  31 Aralık 2021 tarihinde maaşımızın 1500 TL ‘si için ödeme yaptılar. (normal şartlarda ayın ilk 5 günü içinde maaş ödemelerimiz yapılıyordu. ) Bugün 24/01/2022 halen maaşlarımızın kalanı ödenmedi. Aynı zamanda emekliliğe de hak kazandım fakat emekli olmam halinde kıdem tazminatımı da ödemeyecekler. Haklarımı nasıl alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli olduktan sonra kıdem tazminatınızı ve kalan maaşınızı vermezler ise öncelikle noterden ihtar çekin. yine ödenmez ise dava açabilirsiniz.

  2. Maaş dedi ki:

   Merhaba,
   Eyt kapsamında olduğumu belirtip emeklilik işlemleri için noter vasıtasıyla ödenmeyen maaş ve kıdem tazminatı hakkım saklı kalmak kaydıyla fesh ettiğimi bildiren ihtar çektim. Bana geri dönüş olmadı. Bu süreçte çıkışımı yapmadıkları gibi yazılı onayım olmadan ücretsiz izin ‘0’ tutarlı sigorta girişlerimi yapmaya devam ettiler. Sigorta müdürlüğüne giderek durumu izah ettim. Onlar iki defa fesih yazılarımla birlikte işverene ulaşmaya çalıştı, sigortanın gönderdiği belgelerini teslim almamışlar, sonunda sigorta yetkilisi telefonla işverene ulaştı. İşveren çıkışımı yaparsa bana tazminat ödemek zorunda olduğunu bu sebeple işten çıkışımı yapmak istemediğini söyledi.
   Sigorta müdürlüğündeki yetkili işvereni çıkışımı yapmadığı için emekli olamadığım ve işten çıkışımı yapması konusunda ikna etti.

   Dava açma konusunda , danıştığım avukat bu firmanın dava açsam , haklı olduğum kanıtlansa dahi bu tarz davaların yaklaşık 4-5 yıl sürdüğünü bu firmanın 5 yıla kalmadan kapanabileceğini , 5 yıldan sonra hakkımı kaybedeceğimi ,dava masraflarını ödediğimle kalabileceğim konusunda beni uyardı.

   Devletin kötü niyetli işverenlere karşı tavrı nedir.
   Bu firmanın farklı bir firma üzerinden işlerini yapmaya, yaptırmaya devam ettiğini duydum. Firma biz çalışanlarına ve tedarikçilerine ödemelerini yapmıyor.

 6. Cahit dedi ki:

  Slm iş yeri devletin belirlemiş olduğu zammın altında zam yaptı bu sebeple kendim işten ayrılırsam tazminat hakkım varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşınız asgari ücretin altında değil ise asgari ücret zammının altında zam almanız size tazminat hakkı sağlamaz.

 7. yunus dedi ki:

  merhabalar ben 5yıldır aynı fırmada calısıyorum işverenim işçiler arası ayrımcılık yapıyor bundan magdurum konusma yoluyla fazla sonuc alınamıyor geciştirmelerle sürekli öteleniyorum tazminatım yanmasın diye isten ayrılamıyorum .nasıl bir yol çizmeliyim cünkü giderek psikolocim bozuluyor .yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anladığımız kadarıyla işyerinizde mobbing söz konusu. Mobbing durumunda haklı nedenlerle iş akdinizi feshederek tazminat alabilirsiniz. Ancak bu durumu ispatlayacak somut belgelere ihtiyacınız olacak. Çünkü büyük olasılıkla davalık olacak ve bu dava sonucunda tazminatınızı alabileceksiniz.

 8. behiye dedi ki:

  İyi Günler Kolay Gelsin 03.05.2005 sigorta girişim var 05,02,2010 tarihinden beri aynı şirkette çalışmaktadır aynı şirkette sürekli giriş çıkış yapılıyor şuan 4500 günüm var işten ayrılsam ne gibi haklarım vardır teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigorta girişiniz 1999 2008 yılları arsında olduğu için 4500 gün prim haricinde 25 yıl hizmet süresi gerekiyor. Ya da 7000 prim gününü sağlarsanız 25 yıl şartı aranmıyor. Bu durumları sağlamıyor olduğunuz için tazminat alamazsınız.

 9. Meltem Aslaner dedi ki:

  İyi günler babam 6 senedir aynı iş yerinde çalışmakta emekliliği geldi fakat yaş bekliyor taşınma nedeniyle işten ayrıldığında tazminat alma hakkı var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Taşınma bir tazminat hak etme sebebi değildir. 1999 öncesi sigorta başlangıcı mevcut ise taşınmayı sebep göstermesine gerek yok. İşyerinin bağlı bulunduğu sgm den yazı alması yeterli

 10. Ufuk dedi ki:

  Selam 01.11.2008 ten buyana aynı şirkette çalışıyorum işim kargo kuryeliği taşıma sektörü olduğu için sırt ve bel bölgelerinde ağrılar oluşmakta kendi isteğim ile aurılırsam tazminat alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer ağır işlerde çalışamaz raporu alabilirseniz sağlık sorunu sebebi ile tazminatlı işten ayrılabilirsiniz.

1 3 4 5