Bağkur

Tarım BAĞKUR Borç Sorgulama

BAĞ-KUR, Türkiye’de serbest sektörde kendi iş yerlerinde ya da başka bir insanın iş yerinde sigortalı olarak çalışanlar, esnaflar ve sanat alanında birçok hizmet sunan sanatkarlar gibi çalışanların dahil olduğu bir Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Kendi iş yeri olan ve kendi iş yeri çıkarları için çalışan bireylerin oluşturduğu bir topluluktur.


BAĞ-KUR ilk olarak Türkiye’de 1972 yılında kurulmuştur ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sorumluluğu altında birçok üye bireylere hizmet vermektedir. Daha önce SSK altında hizmet veren BAĞ-KUR, Türkiye’de  16 Mayıs 2006 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanarak bu kurum altında hizmet vermeye başlamıştır. BAĞ-KUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlandıktan sonra, kurumun her türlü finansal ya da idari alanlardaki işlemleri tamamen bağımsız olarak yürütmektedir. Tarım BAĞ-KUR borç sorgulama hizmetini BAĞ-KUR sosyal güvencesi olan bireylere sunan kurum, onlara aynı zamanda yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası gibi sağlık alanında olan birçok hizmet sunmaktadır. BAĞ-KUR cenaze gibi durumlarda, cenaze masrafı ve diğer işlemleri için gerekli olan finansal yardımı da yapmaktadır. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan sigortalı çalışanlar, kurumun belirlediği miktarda ve tarihte kendi primlerini yatırırlar. Çünkü kendi iş yerlerinde çalıştıkları için, kendi sigorta primlerini kendileri ödemeleri gerekmektedir.

Tarım BAĞ-KUR borç sorgulama hizmeti olan BAĞ-KUR bazı kanunlara düzenleme getirerek, ilk üyelikte üyelerden alınan ücretlerden ve üyelerin maaşlarının % 15 gibi bir miktar talep edilen oran aylık primlerden oluşmaktadır. BAĞ-KUR’un üye bireyler için birçok hizmeti mevcuttur. Bunlardan biri tarım BAĞ-KUR borç sorgulamadır.

BAĞ-KUR,

  1. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip sigortalı çalışan, çalışabilmek için iş gücüne sahip olan bireylerin ve iş gücünün üçte ikisini kaybetmiş olan kişilere malullük sigortası bağlanması gibi bir hak tanımıştır.
  2. BAĞ-KUR’a üye olan sigortalı çalışanların, iş yerinde çalışma sürelerinin büyük bir kısmını tamamlamış olan kişilere yaşlılık sigortası bağlanması hakkı tanınmıştır.
  3. Sigortalı olarak çalışan bireyler, çalışma hayatlarında yaşlılık ya da malullük sigortasına sahipken, bu kişinin hayatını kaybetmesi gibi bir durumda, hayatını kaybetmiş olan bu kişinin yakınları için BAĞ-KUR sosyal güvencesi ölüm sigortası bağlanmasını sağlamaktadır.
  4. BAĞ-KUR sosyal güvencesine üye olan sigortalı çalışanlar daha önce yaşlılık ya da malullük sigortası gibi güvencelerden aylık ücret almamaları durumunda, üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra, sahip oldukları sigorta haklarını kaybetmeyen çalışan bireylerin, yeniden BAĞ-KUR sosyal güvencesine başvurarak sigorta haklarını geçerliliğini sürdürmeleri gerekmektedir.

Bu maddelerdeki şartlara uyum sağlayan bireyler BAĞ-KUR’dan emekli olma hakkına sahip olacaklardır. Tarım BAĞ-KUR şeklinde emeklilik türü de vardır. Bu emeklilik türünün tarım BAĞ-KUR borç sorgulama gibi hizmeti mevcuttur, emekliliğinizle ilgili her türlü hizmetten BAĞ-KUR ya da BAĞ-KUR’un web sitesi aracılığı ile yararlanabilirsiniz.

Tarım BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemi Nasıldır?

Türkiye’deki en çok gelir kaynaklarından biri olan tarım sektöründe çok fazla insan görev yapmaktadır. Tarım sektörünün amacı, ülke içerisinde bulunan verimli toprakların değerlendirilmesi, ülkeye ekonomik alanda katkıda bulunmak ve ülkenin tarımsal ürünleri ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu sektörde görev yapan bireyler için BAĞ-KUR, tarım emeklilik gibi bir emeklilik türü geliştirmiştir ve prim ödeme adedi, prim ödeme ücreti gibi bazı farklılıklar gösterebilir. Eğer tarım sektöründe görev yapıyorsanız BAĞ-KUR şeklinde bir güvenceniz varsa, tarım BAĞ-KUR emeklilik sorgulamanızı internet üzerinden ya da BAĞ-KUR’a giderek gerçekleştirebilirsiniz. Tarım sektöründe yer alan çiftçiler, BAĞ-KUR güvencelerinin sağladığı avantajlardan yararlanmak için, her ay düzenli olarak 4B prim ödemelerini gerçekleştirirler. BAĞ-KUR güvencesine sahip bireyler, gelecekte olan emeklilik durumunda daha iyi şartlarda yaşayabilmek ya da herhangi bir alanda birikim, yatırım yapabilmek için ve BAĞ-KUR güvencesinin sağladığı sağlık alanındaki hizmetlerden ücretsiz yararlanabilmek için gerekli prim ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda tarım sektöründe görev yapan çiftçiler sosyal güvenceleri sayesinde, diğer alanlarda bulunan hizmetlerden de yararlanabilmekteler.

Tarım BAĞ-KUR borç sorgulama işleminden, isterseniz BAĞ-KUR’a giderek isterseniz BAĞ-KUR’un internet sitesinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tarım sektöründe görev yapan tüm bireyler internet üzerinden tarım BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini yapabilmektedir. Tarım BAĞ-KUR borç sorgulama için ilk olarak e-Devlet’in web sitesini açmanız gerekiyor. Tarım BAĞ-KUR borç sorgulama işlemi için E-Devlet şifrenizin olması gerekiyor, bu şifreyi PTT aracılığı ile elde edebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra tarım BAĞ-KUR borç sorgulama işlemi için, yazımızın sonundaki linke tıklayınız. Açılacak olan ekranda kimlik doğrulamanızı gerçekleştiriniz.

1

Ardından sizden istenen diğer bilgileri giriniz ve sisteme girişinizi gerçekleştiriniz. Böylelikle tarım BAĞ-KUR borç sorgulamanızı yapabileceksiniz.

Tarım BAĞ-KUR Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 1sene önce tarım bağ kuru yaptırdım ilk ödemeler yapıldı daha sonra ödeme yapılmadı ileriki senelerde eşim ev alsa benim borcumdan dolayı eşime icralık gelir mi ?

  2. Merhaba,

    Annem 2011 yilindan itibaren tarim bag kuru oduyor toplam prim odemesi1818 gunmus Kanser tedavisi goruyor su an. malulen emekli olma durumu olabilirmi?

    1. Doktor raporuna göre belirlenir. %60 rapor alabilirse malulen emekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu