Bağkur

Çiftçi Bağ-Kur Borç Sildirme Nasıl Yapılır?

Ülkemizde devletin bizlere yani çalışan kişilere sağladığı birden farklı sigortalı olma şekilleri vardır. Bu sigortalı olma şekillerinden birisi de Bağ-Kurdur. Bağ-Kur devlette ya da özelde çalışma imkanı bulamayan vatandaşlarımız için geliştirilmiş bir sigortalı olma şeklidir. Bu Bağ-Kur sigortası kapsamında çalışanlar emeklilik hakkından ve devletin sağladığı sağlık gibi indirimli hizmetlerden faydalanma hakkına sahip olabilirler. Fakat vatandaşların sahip olduğu bazı durumlar sonucu oluşan borçlar Bağ-Kurluları zor duruma sokuyordu. Devlet de bu duruma el atarak Bağ-Kur affını çıkardı ve böylece Çiftçi Bağ-Kurlular da borç sildirme yani dondurması yapabilecektir.

Çiftçi Bağ-Kuru Nedir?

İlk olarak çiftçi Bağ-Kurunun ne olduğuna ve kimlerin bu sigortadan faydalandığına bakabiliriz. Kişilerin yapmış oldukları tarımsal faaliyetlerden dolayı Ziraat Odalarına kayıtları olan ya da bulundukları yerde Ziraat Odaları yoksa Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine kayıtları olan kişiler bu haktan faydalanır. Bu kişiler kayıt tarihlerinde itibaren 1 yıl içerisinde belirtilen kurumlara bildirdikleri takdirde Çiftçi Bağ-Kurundan yararlanabilirler.

Çiftçi Bağ-Kuru tescili yaptıracak kişilerin herhangi bir kapsamda çalışmıyor olması gerekmektedir. Ayrıca maaşı da olmamalıdır. Eğer kişinin maaşı varsa ya da bir yerde sigortalı olarak çalışıyorsa çiftçi Bağ-Kurundan faydalanma hakkına sahip olamaz.

Torba Yasa İle Gelen Bağ-Kur Affı

Torba yasa ile gelen Bağ-Kur affından tarım ve çiftçi Bağ-Kurlu olanlar da faydalanabilecekler. Bu yasa kapsamında çiftçi Bağ-Kurluların borçları yeniden yapılandırılacak ve taksitlendirmeye sokulabilecek. Böylece ödeme zorluğu yaşayan kişilere kolaylık sağlanacaktır. Ödemesini taksitle yapmak isteyenlere taksitle; peşin yapmak isteyenlere de peşin ödeme imkanı sunulacaktır.

Bu torba yasa ile gelen borç sildirmeden çiftçi Bağ-Kurluların yanı sıra 12 veya daha fazla süreyle prim borcu olanlar, esnaf ve sanatkarlar, daha önceden prim borcunu yapılandırmış olanlar ya da yapılandırma iptali için başvuruda bulunanlar da yararlanabilir.

Çiftçi Bağ-Kurlulara da sağlanan bu hakka başvurmak isteyenler Yapılandırma Başvuru Formu ve bir tane kimlik fotokopisiyle birlikte başvurularını bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezlerine iletebilirler. Bu başvurular ister elden isterlerse kargo ya da posta yoluyla yapılabilir.

Bilindiği üzere prim borcu olan çiftçi Bağ-Kurlular sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktaydılar. İşte bu gibi durumları ortadan kaldırmak için çiftçi Bağ-Kurlulara prim borçlarını dondurma hakkı verildi ve böylece vatandaşların yüzü güldü. Buna göre, 12 aydan fazla borcu olanların borcu donduruluyor ve sağlık yardımlarından faydalanmaları kolaylaştırılıyor. Eğer çiftçi Bağ-Kurlu olan bu kişiler tekrar borçlarını ödemek isterlerse bu sürece kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

Çiftçi Bağ-Kurlu olanın prim borcunu sildirmesi olayı böyle oluyor. Bu sildirme sayesinde kişiler sıkışık oldukları zamanda prim borçlarını dondurabilecek. Çiftçi Bağ-Kurluların borçları silinmiş sayıldığı için de bu dönemde de sigortalı kişiler hastane gibi hizmetlerden faydalanabilecekler. Ayrıca kişilerin kendisinin yanında bakmakla yükümlü oldukları kişiler de hastaneden yararlanabilecekler.

İleride de emekli olmak için bu borçları ödemeye ihtiyaç duyan çiftçi Bağ-Kurlular ise borçlarını bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak tekrar ihya edebilecek. Çiftçi Bağ-Kurlular silinmiş borçlarını yani dondurulmuş sürelerin tamamını canlandırabilecekleri gibi sadece ihtiyacı olanı da canlandırabilecek.
Ayrıca çiftçi Bağ-Kuru borç sildirme işlemlerinin yanında bir de çiftçi Bağ-Kurluların borç sorgulama işlemi de önemli olanlardandır. Bu uygulama sayesinde çiftçi Bağ-Kurlular ne kadar borcu kaldığını ya da ne kadar borç ödemiş olduklarını öğrenebilirler. Artık borç sorgulamasını online olarak yani internet üzerinden de yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden birçok işlem gibi çiftçi Bağ-Kur’unuzla alakalı sorgulamaları da yapabilirsiniz. Sisteme giriş için e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranız yeterlidir. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden edinebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir