emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Düzenli Ödeme İndirimi

Bağ-Kur Düzenli Ödeme İndirimi
05.02.2017

Esnaf ve sanatkarları, devlet ve özel sektörde çalışma imkanı olmayanları yani bir diğer deyişle bağımsız olarak çalışanları kapsayan sosyal güvenlik kurumu olan BAĞ-KUR ile ödeyeceğiniz primler doğrultusunda hem emeklilik hakkı elde edebilir hem de sağlık hizmetlerinden çok düşük fiyatlar ile faydalanabilirsiniz. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur düzenli ödeme indirimi konusunu ele alacağız.

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı kapsamı dışında kalan kişiler Bağ-Kur kurumuna tabi olabilmektedir. Bağ-Kur, üye olan kişilere malullük, ölüm sigortası ve yaşlılık sigortası gibi hizmetler vermektedir.

Bağ-Kur özetle bağımsız çalışanlara özel kurulmuş bir sosyal güvenlik kurumudur. Bu kuruma üye olan kişiler kendi primlerini kendileri yatırırlar. İşveren yoktur çünkü kendileri işveren statüsündedir. Bu duruma sahip olan kişiler en az asgari ücretin yüzde otuz ikisi kadar prim ödemesi yapmalıdır. Daha sonra gerekli süre dolduğunda ise bu yatırılan primler ile emeklilik hakkı kazanılmaktadır.

Bağ-Kur, Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre faaliyet göstermekte olan bir kuruluştur. Bağ-Kur sahiplerinin ödemiş olduğu primlere ek olarak birçok bağış, para cezaları, yardımlar ve vasiyet fonu oluşturur. Tüm bunların yanı sıra üyelerine konut ve işyeri yapımı için kredi imkanı da sunmaktadır.

Basamak sistemi uygulanmakta olan Bağ-Kur hizmetinde prim ödemesi yapılan süre boyunca rastlanılan en yüksek basamak, yaş, giriş ve emekli oluş tarihlerine göre emeklilik maaşı ödemesi yapılır. Bağ-Kur düzenli ödeme indirimine gelelim şimdi de.

Düzenli Bağ-Kur Ödemesi Yapanlara İndirim

Geçtiğimiz yıllarda kabul edilen torba yasa ile, Bağ-Kur ödemelerini düzenli yapan üyelerini indirim ile ödüllendirme kararı yürürlüğe girdi. Bağ-Kur’lulara beş puanlık Bağ-Kur düzenli ödeme indirimi uygulaması meclisten geçti. Aylık ödemeler yaklaşık olarak seksen iki lira otuz beş kuruş (82.35 TL) indirimli hale geldi. Fakat bu uygulamadan isteğe bağlı sigortalı kişiler muaf tutulmaktadır, onlar için geçerli değildir.

Sağlanan Bağ-Kur düzenli ödeme indiriminden yararlanabilmek için prim ödemelerinin düzenli yapılması  kesinlikle şarttır. Bu indirim uygulamasından yaklaşık olarak iki milyon kişi yararlanmış durumdadır. Bu indirim sayesinde normal koşullarda 568.21 lira olan aylık prim 485.86 liraya inmektedir.

2008 yılından itibaren Bağ-Kur ödemesini düzenli yapan kişiler sağlanan beş puanlık prim indiriminden zaten yararlanıyordu aynı ödülün Bağ-Kur’lulara da sağlanması birçok Bağ-Kur’lunun yüzünü güldürdü. Bağ-Kur düzenli ödeme indiriminde birçok Bağ-Kurlu faydalanabilmektedir.

Düzenli Ödeme İndiriminden Hangi Bağ-Kur Sahipleri Yararlanabilecek?

 1. Şirket Ortakları
 2. At Antrenörleri ile Jokeyler
 3. Muhtarlar
 4. Tarım Bağkurluları
 5. Vergi Mükellefi Olan Esnaflar

Bağ-Kur düzenli ödeme indiriminden yararlanabilmektedir.

İsteğe Bağlı SSK’lılar

Bağ-Kur düzenli ödeme indirimi gibi SSK’lılar da bu konuyu merak etmektedir. Ne yazık ki isteğe bağlı SSK’lılar yürürlüğe girmiş olan bu düzenli ödeme indiriminden yararlanamamaktadır.

İndirimden Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 1. Bağ-Kur primlerinin düzenli olarak ödenmesi
 2. Son ödeme tarihi geçmiş herhangi bir prim borcunun olmaması

Bağ-Kur düzenli ödeme indiriminden yararlanmak için belirli şartlar vardır. Bağ-Kur prim borçlarını yapılandırma yoluna yönelen kişiler, taksitlerini ve cari primlerini düzenli olarak yatırma şartını sağlamışsa eğer indirimden yararlanabilmektedir. Primlerini çok uzun zamandır düzenli bir şekilde yatıran kişiler otomatik olarak indirimli fiyattan kesinlikle yararlanır. Bu kişiler için başvuru şartı aranmamaktadır. Fakat doğum borçlanması, askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması gibi borçlanmalar ve Bağ-Kur ihya indirim uygulamasının kapsamı dışındadır. Bağ-Kur düzenli ödeme indirimi bu şekildedir.

Yürürlüğe giren düzenli ödeme indirimi ile Bağ-Kur üyelerinin teşvik edilmesi de amaçlanmıştır. Böylece kişiler primlerini geciktirmekten vazgeçerek sadece sağlık hizmetleri aksadığı zamanlarda değil düzenli olarak ödeme yapmayı tercih edecektir. Bir diğer taraftan ise bu ödül ile birlikte hem Sosyal Güvenlik Kurumu prim toplamı oranını yükseltmiş olacak hem de Bağ-Kur üyesi kişilerin cebinden çıkan para azalmış olacak. Böylelikle mağduriyetler de giderilmiş olunacak. Ek olarak kayıt dışı istihdam oranı da azaltılmış olacak. Böylece yine çalışan kesimin hakları korunmuş olacak. Bağ-Kur düzenli ödeme indirimi bu şekildedir.

Yorumlar

 1. adiviye aydın dedi ki:

  bağkur pirimim 1 yıldır düzenli ödüyorum indirmden nasıl yaparlanabilirim nereye başvurmam gerekiyor.

 2. Osman dedi ki:

  Bağkur primimi 2,3 ayda bir yatırıyordum şimdi düzenli aylık yatıracağım indirim alabilirmiyim veya ne zaman indirimden yararlanabilirim

 3. gönül kırlı dedi ki:

  daha önce esnaf bağkurunu düzenli ödeyemiyordum ama yaklaşık 4aydır düzenli ödüyorum ne zaman indirimden yararlanabilirim bağkura geçmiş borcumda yok

 4. selim aloğlu dedi ki:

  bağkura 3 aylık prim borcum birikti bunları yatırdığım taktirde bundan sonraki prim ödemelerimde yüzde 5 indirimden yararlanabilirmiyim