ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İsteğe Bağlı Bağ-Kur Nasıl Kapanır?

İsteğe Bağlı Bağ-Kur Nasıl Kapanır?

Günümüzde birçok kişi işe girip çalışmakta ve bu işi sayesinde primlerini ödeyerek devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden indirimli bir şekilde yararlanmaktadır. Bir işe girmiş olanlar zorunlu sigortalılık kapsamı altına girmiş sayılırlar ve ekstradan bir şey talep etmek için kuruma gitmelerine gerek yoktur. Ama bazen zorunlu sigortalılık durumları insanlara uymayabilir. Bu yüzden devlet, bazı uygulamalarla sigortalı olabilmek için çeşitli imkanlar getirmiştir.

Ülkemizde sigortaya sahip olmak isteyen kişilere isteğe bağlı sigortalılık adı altında sigortalı olma hakkı tanınmaktadır. Bazı insanların sigortalı olmak için gereken şartları taşımadığı görülmüştür. Ayrıca bu nitelikleri başta taşıyıp sonradan sigortalılık için gerekli olan koşulları da kaybetmiş kişiler olabilir. İşte bu bağlamda dediğimiz gibi isteğe bağlı sigortalılık devreye girer. İsteğe bağlı Bağ-Kurun başlatılması gibi isteğe bağlı Bağ-Kurun nasıl kapatıldığı da önemlidir.

İsteğe bağlı sigortalılık ve isteğe bağlı Bağ-Kurlu olabilmek için belirli başlı şartlar bulunmaktadır. Türkiye’de yaşamakta olan ve Türkiye’de yaşadığı sürede sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamamış olan vatandaşlar isteğe bağlı Bağ-Kura başvuru yapabilir. İsteğe bağlı Bağ-Kura söz konusu olan kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek bir biçimde çalıştırmayanlar başvurabilir. Ayrıca bir ayda 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayan kişiler de başvurabilir. Diğer bir başvuran kişi kapsamı ise kendi sigortaları sebebiyle Türkiye’de malullük ya da yaşlılık aylığı almayanlar ve 18 yaşını doldurmuş olan kişiler isteğe bağlı Bağ-Kura başvuruda bulunabilirler. İsteğe bağlı sigortalılık başvurunun kurum kayıtlarına geçtiği günden itibaren başlar ve işleme koyulur.

İsteğe bağlı Bağ-Kura başvurulacak yerler de belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalı olmaya ilk defa başvuracak olan kişiler başvurularını bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine yaparlar. Başvuru sırasında İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi doldurulmalı ve ikametgâhla birlikte bu kurumlara teslim edilmelidir. İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılığına tekrar başvuracak olan kişiler ise sadece talep dilekçesi ile başvurularını tekrar yapabilirler.

İsteğe bağlı sigortalılığın sona erdiği durumlar da bulunmaktadır. İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılığı sona erdirme talebinde bulunulduğunda bu sigorta sona erer. Aylık talebinde bulunulduğunda aylık hakkı kazanılırsa sona erer. İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortalı olan kişi vefat ederse ve prim borcu yoksa bu sigortalılık sona erer.

İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortasının kapanışını talep etmek için geçerli olan bir dilekçeyi yaşanılan yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmek gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortası Kapanış Dilekçesi Örneği

T.C
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
GİRESUN İL MÜDÜRLÜĞÜ
GÖRELE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ

Konu: İsteğe Bağlı Sigorta Kapanış.
Müdürlüğünüzde ………………. Bağ-Kur sicil numarası ile kayıtlıyım. İsteğe bağlı sigortalılığımın sona erdirilmesini;

Bilginize arz ederim.

……/……./2016
T.C. Kimlik No: …………………
ADI SOYADI: …………………..
İmza ………………………………
Adres :

Aslında, bir sigortalı işe girecekseniz ve onun öncesinde hali hazırda isteğe bağlı Bağ-Kur sigortasına sahipseniz isteğe bağlı Bağ-Kurunuzu kapatmak için bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ama bilgilerinizin kesin olmasını istiyorsanız; isteğe bağlı Bağ-Kurunuzu başlattığınız Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip gerekli bilgileri içeren bir dilekçe yazıp teslim ederek bu durumun sona erdirilmesini isteyebilirsiniz. Yani zorunlu sigortalılık başladığı tarihte isteğe bağlı Bağ-Kurunuz varsa direkt olarak sona erer.

Yorumlar

  1. HURİYE ÇOM dedi ki:

    ************ TC numarası üzerinden ************** bağ numarası ile isteğe bağlı sigortamı maddi sıkıntı nedeniyle geçici olarak durdurmak istiyorum. Nasıl müracaat etmem gerekiyor, tekrar devam edebilirmiyim. Ayrıca sigortam kapanınca devlet memuru olan eşimin sigortasından sağlık yardımım devam edecek mi? Bunun için ayrıca bir işlem yapmak gerekir mi? Acil cevaba iytiyacım var.

  2. Ekrem dedi ki:

    mrb isteğe bağlı sigorta yaptırdım 1 ay oldu pirimi dün ödedim sağlık hizmetinden ne zaman yararlanabilirim teşekkürler