SSK

SSK TAZMİNAT HESAPLAMA

SSK tazminat, çalışmakta olan bireylerin çeşitli nedenlerle işten ayrılması sonucunda işverenlerin kanunlar gereği işçilerine ödemek zorunda oldukları bir ücrettir. Ancak kendi isteğiyle işten çıkan çalışanlar, tazminat alma hakkı elde edememektedir. Tazminat hakkı kapsamında olan şartlar ise sözleşmenin fes edilmesiyle veya bayan çalışanların evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işinden ayrılması ve son olarak işçinin hayatını kaybetmesi sonucu ödenmektedir. Eğer tazminat almaya hak kazandıysanız SSK tazminat hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Bu işleminizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. SSK tazminat hesaplama işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.


SSK Tazminat Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

SSK tazminat hesaplama, sigortalı olarak çalışmakta olan bireyin, işe başladığı tarihten itibaren geçen bir yıl süresince işverenin, bireye 30 gün giydirilmiş brüt ücret tutarında tazminat ödemek durumundadır. Giydirilmiş brüt ücret ise, çalışana verilen aylık ücretin dışında ikramiye, prim, yol ücreti, yemek masrafları gibi masrafların eklenmesiyle oluşan ücrettir. 1 yıldan uzun süreli durumlarda aynı orandan kıdem tazminatı hesaplanmaktadır.

SSK Tazminat Hesaplama İşlemi İçin Gerekenler Nelerdir?

 • İşe başlama tarihiniz
 • İşten ayrılma tarihiniz
 • Aylık brüt maaşınız
 • Ek ücretler ve ikramiye bilgileri

SSK tazminat hesaplama işleminde yalnızca damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Ayrıca SSK tazminat hesaplanırken, belirlenecek olan ücretin bir tavanı mevcuttur. SSK tazminat hesaplamada bu ücret her yıl devlet tarafından belirlenmektedir. İçinde bulunduğumuz yıl için belirlenen SSK tazminat hesaplama tavanı 3.438,22 TL olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Merhaba,

   Günlük brüt 167 tl ye göre 23 yıl 11 ay çalışmanız sonunda alacağınız tazminat vergiler hariç 119.822 tl dir izin pranız ise 42.919 tl dir. Tabi yazdığınız brüt ücret ise izinden ayrıca gelir ve damga vergisi düşer.

 1. 2011 yılından beri bir firmada çalışıyorum, iki ay öncesine kadar full-time çalışıyordum, sözleşmem bu şekilde dir. Fakat, son iki aydır şirket beni part-time çalıştırıyor ve maaşım da son iki aydır eksik ve sigortama baktım, tam değil, eksik, ve bana part-time sözleşmesi imzalama mı istedi. Ben imza atmak istemiyorum, ve atmayacağım. Lâkin onların bu çalışma şartları (koşulları) bana uymadığın dan dolayı kendi isteğimle istifa edersem tazminat ala bilirmiyim?

 2. Merhaba ben 24 yıldır aynı işyerinde ama farklı taşeronlarla çalışmaktayım 4 ay önce 3.defa bel fıtığından ameliyat oldum çalışamaz yani malülük raporum yok bu durmda işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilirmiyim ve işsizlik maaşı alabilirmiyim. Teşekkür ederim

 3. Bakanlıkların birisinde 4A lı daimi işçi olarak 29.04.1994 tarihinden itibaren bilfiil çalışmaktayım. Sigortalık süremin başlangıcı 19.06.1990 dır. 8642 prim gün sayım. Ocak sonu itibariyle emekli olmak istiyorum. Acaba ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı alabilirim.

 4. Merhaba
  Ben bir devlet kurumunda, askere giden birinin yerine 1 yıllığına taşeron olarak ise alındım. Fakat herhangi bi sözleşme imzalamadım. İşten çıktığımda 1 aylık tazminat alabilir miyim? Ve ayrıca yıllık izin hakkım da olacak, 14 günlük yıllık iznimin ücretini talep edebilir miyim

  1. Merhaba,

   Tam bir yılı doldurursanız hem yıllık izin hem de tazminat hakkınız olur. Sözleşme yapmamanız sorun teşkil etmez.

 5. İş yerimde çalışırken bel fıtığı oluştu,ameliyat oldum,ama yaptığım işi yaparsam sağlık durumum kötüleşir. Zaten şuan düzelmedim ve raporum bitmek uzere. Saglik durumum sebebiyle istifa edersem,yani sozlesmeyi fesh edersem tazminat alabilirmiyim. Memur degilim,asgari ucretle calisan işçiyim.

  1. 857 SAYILI İŞ KANUNU 24.MADDE SAĞLIK SEBEPLERİ İLE FESİH YOLUNA GİDEBİLMENİZ İÇİN ÖNCELİKLE O İŞYERİNDE SÖZLEŞMENİN KONUSU OLAN İŞİN NİTELİĞİNDEN DOLAYI İŞÇİNİN SAĞLIĞI VE YAŞAYISI BOZULMUŞ İSE VE BU DURUM DİĞE ÇALIŞANLAR İÇİN TEHLİKE ARZ EDİYOR İSE SAĞLIK KURULU RAPORU ALARAK İŞVERENDEN HAKLARINIZ TALEP EDEBİLİRSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu