SGK

SGK’ya Borcu Olanlara Müjde! Borçların % 90’ı Silinecek!

SGK’ya Borcu Olanlara Müjde! Borçların % 90’ı Silinecek! Borcu olanlara sevindirici haber geldi. Borçların % 90’ı silinecek. Emekli olmak için hak ettiği halde sadece SGK’ya borcu olduğundan dolayı emekli olamayan Bağ-Kur’lu vatandaşlara oldukça önemli yeni bir düzenleme gelmesi beklenmektedir. Prim borçlarını zamanında SGK’ya ödeyemeyen vatandaşlar ve SGK’ya borcu olanların emeklilik hakkı askıda kalıyordu.

Bu kapsamda SGK’ya borcu olan Bağ-Kur’lu vatandaşların borçlarını ödeme sini yaparak tekrar emeklilik hakkı kazanmak için geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenlemede olan borçların % 60 oranı silinmiş ve bu borç dönemlerine ait hizmet sürelerinin canlandırma imkanı tanınmıştır. 2020 yılı içerisinde düzenlenmesi beklenen yasa çerçevesinde yine aynı şekilde enflasyon farkının % 90 oranına kadar borçların silinmesinin gündeme gelmesi beklenmektedir.

Bağ-Kur ödemesi her ay düzenli bir şekilde ödenmek zorundadır. Fakat Bağ-Kur ödeme işlemlerini birçok kişi düzenli ve zamanında ödeme işlemini gerçekleştirememektedir. Bu kapsamda biriken borçlar katlanarak artmaktadır. 2015 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile 12 ay ve üzerinde prim borçları olan vatandaşların borçları silinmiş ve borçlar dondurulmuş bulunmaktadır. Primi dondurulan ya da Bağ-Kur borcu olan yaklaşık olarak 1 milyon Bağ-Kur’lu insanın bulunduğu belirtilmektedir. SGK sistemi kapsamı doğrultusunda dışarıdan prim ödemesi yaparak emekli olan Bağ-Kur’a tabi tutulan vatandaşların faydalandığı ihya sistemi olmaktadır. İhya sistemi ise toplu para aldıktan sonra emeklilik hakkının sona ermesine yönelik bir uygulama olarak, toplu para alan vatandaşların maddi durumlarında düzelmeler gerçekleştikten sonra geçmiş borçlarını ödemesini yaparak emeklilik hakkı tanıma sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Başlıklar

İHYA Sistemi ve Emeklilik İmkanı

İhya Sistemi ve Emeklilik İmkanı, Dondurulan süreler, sigortalılar ya da hak sahipleri tarafından ödenebilmektedir. Bu duruma da İhya yani canlandırma deniyor. Bu şekilde süreler yanmıyor, ihya talebinde bulunarak belirtilen dönemlere ait borçlar ödendiği takdirde hizmetten sayılıyor. Bu şekilde ihya sistemi ile prim sayısı artıyor. İhya yolu ile prim eksiğini tamamlamış olan vatandaşlar yaş şartını sağlamışlar ise hemen emekli olabiliyorlar.

İhya işlemi yapılırken, SGK prim borçlarını güncel değer üzerinden hesaplıyor. Esnafın 2005 yılından borcu var ise hesaplanan tutar bu günkü aylık prim dikkate alınarak yapılmakta. Güncel olarak yapılan hesaplama işleminde meblağı en az 700TL olmaktadır. Fakat bu esnaf 2005’ten bu yana hiç prim ödememiş ise sadece ana para borç tutarı 109 bin TL’yi bulmaktadır. Diğer taraftan faiz ve cezası ile borç oldukça katlanarak büyümektedir.

Borç Tutarının % 90 Oranı Silinecek!

Borç Tutarının % 90 Oranı Silinecek! Tüm borcu bulunan vatandaşlar için sevindirici haber af paketi ile gündeme gelmiş bulunuyor. Meclis gündemine taşınan tasarı içeriğine göre dondurulmuş olunan primler bu günkü tutarından değil, borç tutarının başladığı yıla göre hesaplanacaktır. Diğer bir ifade ile primler hiç dondurulmamış gibi işlem görecek. Bu işlem uygulanırken borç meblağının faizi silinecek ve enflasyon farkı bulunacak. Peşin ödeme koşulu ile borç meblağının % 90 oranı silinecek.

Yapılacak olan yeni düzenleme çerçevesinde, geçmiş dönemden borcu olan Bağ-Kur’lu vatandaşlar oldukça büyük avantaj elde edeceklerdir. Vatandaşların sağlayacağı avantaj ise şu şekilde belirtilmektedir. 2010 yılı için en düşük Bağ-Kur primi 47TL olmaktaydı. Belirtilen borç 18 yıllık enflasyon tutarına göre hesaplandığında 376TL olmaktadır. Bu borç peşin ödendiği takdirde enflasyon farkının % 90 oranı yani 296TL’lik kısmı silinerek ödenecek olan prim 80TL olarak ödenecektir. Af çıkma işlemi olmasaydı her ay için en az 700TL ödenmesi gerekiyordu.

Bağ-Kur prim borçlarını ödemek isteyen Temmuz ayı sonuna kadar başvuru yapabileceklerdir. İlk taksit ve peşin ödeme süresi 31 Ağustos olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Af paketi içerisine göre İhya talebinin ardından çıkan borcun, ilk taksit ödeme süresi 31 Ağustos’a kadar peşin olarak ödenmesi gereklidir. Aksi bir durum yaşanması durumunda sağlanan avantaj ortadan kalkacaktır.

Shares:

2 Yorumlar

 • HÜSEYİN
  22.06.2020

  MÜKEMMEL BİR HABER. İNŞALLAH BU HABER DOĞRUDUR. DAHA ÇOK BİLGİLENDİRME YAPARSANIZ SEVİNİRİM. TARİHİ VE MUHAKKAK ÇIKACAKMI…? KESİNMİ..? BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
 • Tugba
  22.05.2020

  Bu haber doğru mu yasa meclisten geçti mi

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir