emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlar 3.150TL Para Cezası!

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlar 3.150TL Para Cezası!
22.03.2020

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlar 3.150TL Para Cezası! Dünya genelinde yaşanan korona virüs salgını neticesinde insanların bu durumdan en az kayıpla kurtulabilmesi için tedbirlere her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Türkiye olarak korona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere bir yenisi daha bu gün itibari ile eklenmiş bulunmaktadır.

Son olarak İç İşleri Bakanlığı tarafından açıklanan ve 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız adına korona virüsle mücadele kapsamında alınan karar neticesinde, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilmiş bulunmaktadır. Alınan karar neticesinde 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın yanı sıra ayrıca kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın da sokağa çıkmalarına sınırlama getirilmiş bulunulmaktadır. Belirtilen karara uymayan vatandaşlarımız için ise idari para cezası uygulanacağı da belirtilmiştir.

İç İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama neticesinde, alınan karara göre bu güden itibaren başlamak sureti ile 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan tüm vatandaşlarımız adına sokağa çıkma yasağı getirilmiş bulunmaktadır. 65 yaş ve üstü ile birlikte kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sokağa çıkmamaları için alınan kararın ardından da herhangi bir durumda ihtiyaç ve gereksinimine karşı vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına ALO 112, 155, 156 numaralı arayarak yardım talep edebileceklerdir.

65 Yaş ve Üstü Vatandaşlarımız İhtiyaç Anında Nereden Yardım Talep Edebilir?

65 Yaş ve Üstü Vatandaşlarımız İhtiyaç Anında Nereden Yardım Talep Edebilir? İç İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız için bulundukları ikametgahlarından dışarı çıkmalarının, park ve bahçe gibi açık alanlarda dolaşımlarına sınırlandırılma yapıldığını bildirildi. Belirtilen açıklamanın ardından Erzincan Valisinin sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği açıklamaya göre belirtilen yasanın ihlali durumunda, yasağı çiğneyen vatandaşlarımız için Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi gereğince suç duyurusunda bulunularak 3.150TL idari para cezası uygulanacağını bildirdi.

65 Yaş ve Üstü Vatandaşlarımız adına alınılan kararlar yürürlüğe girdikten sonra ihtiyaç olması durumunda vatandaşlarımızın ihtiyaç ve destek almaları için aranacak numaralar ve oluşturulan hizmet birimleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın herhangi bir ihtiyaç olması halinde, özellikle tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak herhangi bir yakını bulunmayan, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına destek grubu oluşturulacaktır. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek adına, temel ihtiyaçlarının karşılanması için Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacaktır.

Kurulacak olan Vefa Sosyal Destek Grubu, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın hizmetini için İl, İlçe emniyet müdürü, İl, İlçe jandarma komutanı, vali ve kaymakamlar tarafınca belirlenecek olan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak olan sivil toplum temsilcilerinden oluşturulacak.

65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı olanlar adına, ikametgahlarından ayrılmamaları için yasaklama getirilmiş vatandaşlarımız Alo 112, 155, 156 numaraları aramaları halinde ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Belirtilen numaralardan ihtiyaçların giderilmesi için gereken miktarda kolluk birimleri başta olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi, ekip ve araç görevlendirilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.