emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüs Nedeni İle Kısa Çalışma Ödeneğine Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Koronavirüs Nedeni İle Kısa Çalışma Ödeneğine Başvurusu Nasıl Yapılır ?
22.03.2020

Son Dakika Haberi, Koronavirüsü ve Kısa Çalışma Ödeneği! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Kısa Çalışma Ödeneği için başvurular yarından itibaren elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilebilecek. Korona virüsüne karşı alınan tedbirler doğrultusunda alınmış bulunan önlem neticesinde, İŞKUR’a başvuruda bulunarak yapmış oldukları başvurular değerlendirilecektir. Gerçekleştirilen başvuruların ardından, başvuruları olumlu olarak sonuçlananlara kısa çalışma ödeneği yapılacaktır. Korona virüsü algınından etkilenerek ve bu sebepten dolayı iş yeri kapatmakta olan patronlar ve çalışanlar adına, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan İŞKUR tarafından yapılacaktır. Belirtilen kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için bir takım şartların sağlanması gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği ise İşsizlik Sigortası Kanunu çerçevesinde istihdamın korunması adına yürürlüğe alınmış bir uygulama olmaktadır. Zorlayıcı sebepler, bölgesel ve sektörel bir kriz sebebi nedeni ile iş yerinde çalışma sürecinin önemli derecede azalarak durma noktasına gelmesi sonucu, istihdamın korunabilmesi için gerçekleştirilen ödeme işlemine kısa çalışma ödemesi denilmektedir. Bu kısmı çalışma ödemesi kapsamında, çalışılmayan süre boyunca işçilere kısmı çalışma ödeneği yapılacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Başvuru Şartları Nelerdir? Korona virüsü kapsamında gerçekleştirilen kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunmak için gerekli olan birtakım şartlar bulunmaktadır. Kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunmak adına korona virüsünden dolayı üretime ara veren ya da iş yerini kapatmak zorunda kalan iş verenler için hükümet destek ödemesinde bulunacak. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için aranan 600 gün şartı daha esnek hale getirilecektir. Belirtilen bu zaman zarfında da istihdam durumunu koruyan işletmeler için işçilerin maaşının % 60 oranındaki kısmını devlet karşılayacaktır.

Belirtilen kısa çalışma ödeneği için belirtilen ödene şekli son 12 ay boyunca asgari ücretli çalışan vatandaşların, bir yıllık prime esas kazançlarının aylık ortalama tutarı kadar ödeme yapılacaktır.

Yapılacak olan kısa çalışma başvurularının kabul edilmesi için kısa çalışma talebinde bulunanların iş müfettişleri tarafından yapılacak inceleme neticesinde, yapılan talebin uygun görülerek onaylanması gerekmektedir. İş yerinde çalışmakta olan vatandaşlar için kısa çalışma başlangıç tarihinden itibaren işsizlik sigortası prim toplamının üç yıl içinde en az 600 gün ödenme yapılmış olması gerekmektedir. Ödenmiş olan 600 günün iş müfettişleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda işçinin bilgilerinin kısa çalışmaya katılacakların listesinde yer alması gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kısa çalışma ödeneği için başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından nasıl yapılacağı konusuna açıklama getirerek, elektronik ortam üzerinden gerçekleştirebileceklerini belirtmiş bulunmaktadır. Bakan Selçuk, gerçekleştirdiği yazılı açıklamasında korona virüsünden olumsuz yönde etkilenen ve bu nedenle kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen iş verenlerin, İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulacak e-posta ile adresleri ile gereken belgelerin gönderilmesi ile başvuruda bulunabileceklerini belirtmiştir. Bakan Selçuk yapılacak olan başvurular için gerekli açıklamanın iskur.gov.tr adresi üzerinden yayımlanacağını da belirtmiş bulunmaktadır.

Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  Eşimde bende işçisiz yardımlarınızı bekleriz acil saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkinden başvuru yapmalısınız Diğer sekmesiyle ilerleyebilirsiniz.

 2. Ayşe Deniz dedi ki:

  Eşimde bende işsizim yardımlarınızı rica ediyorum saygılarımla