Genel

Sağlık Bakanlığı’ndan Yeni Koronavirüs Kararı!

Sağlık Bakanlığı’ndan Yeni Koronavirüs Kararı! Sağlık Bakanlığı tarafından alınan son dakika kararı açıklanmış bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı korona virüsüne karşı savaş kapsamında personel arttırmaya yönelik yeni bir karar almış bulunmaktadır.  Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önemli karar doğrultusunda uzmanlık eğitimi alan hekimler korona virüsü kapsamında gerçekleştirilen mücadele doğrultusunda üç ay süre için göreve çağırılabileceklerini açıklamış bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bu karar Resmi Gazete’de yayımlanmış ve onaylanmış bulunmaktadır.


Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar neticesine göre; Uzmanlık eğitimi almakta bulunan hekimler, deprem, sel baskını ve salgın hatalık gibi olağan dışı durumlarda, ayrıca sağlık hizmetinin normal şartlar altında sürdürülemediği durumlar kapsamında hekimlik görevlerini yürütmek üzere eğitim aldıkları kurumun dışında görevlendirilebilecekler. Görev verilecek yerler ise eğitim gördükleri kurumun dışında bulunan aynı ilin sağlık tesisleri olacaktır.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Alınan Son Dakika Kararının Kapsamı Nedir?

Sağlık Bakanlığı Tarafından Alınan Son Dakika Kararının Kapsamı Nedir? Sağlık Bakanlığı tıp fakülteleri ve diş hekimliği öğrencilerinin sağlık tesisleri içerisinde görevlendirebilecekleri değişikliği açıklayarak, görev kapsamında ki yönetmelik değişikliğini bildirmiş bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilen yönetmelik ile ilgili olarak, Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi almakta olan uzman öğrencilerin yönetmeliği ile ilgili alınmış olan karar bu gün Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunmaktadır.

Bu kapsamda; Madde 1 – 26.04.2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nin 11. Maddesinin dördüncü fıkrasında aşağıdaki açıklama eklenmiştir.

“Ancak deprem, sel baskını, salgın hastalık gibi olağan dışı ve hizmet sürecinin normal olarak sürdürülemediği hallerde uzmanlık öğrencileri, hekimlik görevlerini yürütmek üzere eğitim gördüğü kurumun dışında yer alan aynı il sağlık tesislerinde 3 ayı geçmemek koşulu ile görevlendirilebilir. Bu görevde geçen süreler eğitimden sayılır.” Yürürlüğe girmiş olan yönetmelik hükümlerini, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütüleceği belirtilmiş bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı