emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Normalleşme 1 Temmuz’da Başlıyor!

Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Normalleşme 1 Temmuz’da Başlıyor!
30.06.2020

Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Normalleşme 1 Temmuz’da Başlıyor! Elektrik ve doğalgazda normalleşme sürecinin başlaması 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü başlıyor. Bu kapsamda elektrik ve doğalgaz faturalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Öyle ki dağıtım şirketleri salgın sürecinde tüm konut aboneleri ile birlikte toplam borcu bin TL’nin altında olan küçük ticarethanelerin elektriğini ve doğalgazını kesmemiş bulunuyor.

Fakat 1 Temmuz 2020 Çarşamba gününden itibaren fatura okuma ve tahsilat işlemine yönelik mevzuat gerektiği gibi uygulanmaya başlanacak. Buna göre, belirtilen süre içerisinde borcunu ödemeyen aboneler için elektriği ve doğalgazı kesilmesi gündeme gelecek. Tüketim süreci 25 günden az, 35 günden fazla süre ile ölçülemeyecek. Bu durumda tüketicilerin sıkıntı yaşamamaları için hizmet aldıkları elektrik ve doğalgaz şirketleri tarafından gönderilen faturaları dikkatli bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Kullanıcıların hizmet aldıkları birime yönelik kesilen faturalarının son ödeme tarihlerini geçirmemeleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Mevsim yaz olduğu için pek çok aboneler yazlıklarda bulunabilir, bu süreçte fatura takibi yapmakta oldukça sıkıntılı olabileceğinden en iyi yöntem ise otomatik ödeme talimatı vermek olmaktadır.

Elektrik Faturaları İçin Aboneliği Üzerinize Alın!

Elektrik ve Doğalgaz Faturaları İçin Aboneliği Üzerinize Alın! Elektrik faturalarında önemli olan bir konu ise fatura bilgilerini ve elektrik hizmetleri ile ilgili olarak haklarını takip etmek. Evde olunmayan bir süreçte gelen elektrik faturasından haberdar olunmadığı için gelen elektrik faturasından haberdar olunamadığı için son ödeme gününü kaçırabilirsiniz. Bu şekilde de evde bir kesinti yapılması durumunda da evde bulunan elektronik aletler zarar görebilmektedir. Gerilim dalgalanması yaşandığı için zarar gören elektronik aletler ile ilgili tüketicilerin tazminat alma hakkı bulunmamaktadır. Bu durum için kişilerin aboneliğinin üzerinde olması gerekmektedir.

Diğer yandan otomatik ödeme talimatı bulunmayan ya da bu yöntemi tercih etmeyenler için online ödemeler de mevcut olmaktadır. Tüketiciler internet bankacılığı üzerinden ya da anlaşmalı bankaların ATM’lerinden ve hizmet aldıkları şirketin mobil uygulaması üzerinden nerede olursa olsunlar ödeme yapabilmektedirler. Bu kanallar aracılığı ile de borç takibi yapmak mümkün olmaktadır. Korona virüsü nedeni ile okunamayan sayaçlar için Nisan ayında başlayan 3 aylık kıyasen fatura uygulaması da 1 Temmuz 2020 itibarı ile tamamen bitmiş bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.