• Sigorta Sicil No Sorgulama

  Türkiye’de insanlar uzun bir eğitim süresinin ardından iş hayatına adım atarlar. İnsanların aldıkları eğitim doğrultusunda ya kamu kuruluşlarında ya özel sektörde ya da kendi iş yerlerini açarak iş hayatında aktif olarak yer almaya başlarlar. İşe başladıkları ilk gün işveren tarafından sigortanın başlangıç işlemleri gerçekleştirilir, işe giriş bildirgesi kısa bir süre sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilir, işe giriş bildirgesini kuruma iletmeyen işverenler tarafından caydırıcı maddi cezalar uygulanır. İşe girdiğiniz ilk günden itibaren sigorta işlemleriniz tamamlanarak sigortalı bir çalışan olarak iş hayatında yer alırsınız. Sigortalı bir çalışan olarak sigortanızla ilgili bilgi almak istediğinizde sigorta sicil no sorgulama sistemi ile bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


  Görev aldığınız sektöre göre sosyal güvenceniz değişiklik göstermektedir. Mesela, kamu kuruluşlarında çalışan memurlar, Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahiptirler ama özel sektörde ya da kendi iş yerinde çalışan bireyler genelde BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar. Sigorta sicil no sorgulama hizmeti ile sigortanızla ilgili bilgiye bu sistem sayesinden kolayca erişebilirsiniz. Sahip olduğunuz sosyal güvence siz çalışma hayatında aktif olarak yer aldığınızda ve emekli olduğunuzda sosyal ve sağlık alanında birtakım imkanlardan yararlanmanızı sağlayacaktır. Mesela sigortalı olarak çalışan ya da emekli olmuş bir birey devlet hastanesi, dal hastanesi, üniversite hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, sağlık ocağı gibi devlete ait sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak muayene ve ameliyat olma hakkına sahiptirler. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan bireyler devlet çatısı altında toplanmış olan sağlık kuruluşlarından muayene olmak istediklerinde eskiden muayene ücreti olarak 15 TL ödeme yapmaktaydı ama değişen sosyal güvenlik yasaları doğrultusunda şu an sağlık kurumları tarafından 30 TL muayene ücreti talep edilmektedir. Sigortalı olarak çalışan bireyler özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak istediklerinde, sahip oldukları sosyal güvenceye iş veren tarafından ödenen sigorta prim ücreti kapsamında, sosyal güvence ücretin ya bir kısmını ödemektedir ya da tamamını ödemektedir. Özel sağlık kuruluşlarında muayene olmak istediğiniz zaman muayene ücretini sizin sosyal güvencenize ödediğiniz primlerin ücreti belirler yani yüksek miktarda sigorta primi ödüyorsanız özel sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz ama az miktarda bir sigorta primi ödemeniz varsa sosyal güvencenizin sağlık kuruluşlarına ödediği miktar muayene ücretinin tamamını karşılıyorsa herhangi bir ücret ödemezsiniz, eğer karşılamıyorsa çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Aynı durum tedavi için uygulana ilaç alımında da geçerlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı ilaçların ücretinin tamamı ödenir ve siz bu ilacı ücretsiz olarak teslim alırsınız ama bazı ilaçların bir kısmını öder, geri kalan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Ücretsiz olarak aldığınız ilaçlardan birkaç kutu almanız durumunda yine belirli bir miktar fark ücreti ödemeniz gerekecektir. Sigorta sicil no sorgulama sistemi ile sigorta hakkında bilmek istediklerinizi bu sistem sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  Sigorta Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

  İşe yeni başlamış olan bireyler ya da uzun süredir sigortalı olarak çalışan bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı sigorta sicil no sorgulama sistemi ile sahip olduğunuz sosyal güvence hakkında merak ettiğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Sigorta sicil numarası sorgulama işlemi için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıkladığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine ait sigorta sicil numarası sorgulama sayfasına kolayca ulaşabilmeniz sağlanacaktır. Sigorta sicil no sorgulama işlemi için açılan sayfada ‘Kimlik Bilgilerimi Doğrula’ butonu yer alacak, ona tıklayarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz. Açılan yeni sayfada TC kimlik numaranızı ve herhangi bir PTT şubesinden kolayca temin edebileceğiniz e-Devlet şifrenizi sisteme eksiksiz ve doğru bir şekilde aktardıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonunu tıklamanız gerekmektedir. Böylece sigorta sicil no sorgulama konusunda merak ettiğiniz bilgileri bu sistemden kolayca öğrenebilirsiniz.

  4A Sigorta Sicil No Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

  4B Sigorta Sicil No Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

  4C Sigorta Sicil No Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Sigorta Sicil No Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. abdullah hamit çalışkan dedi ki:

   kıbrısda yaşamaktayım türkiye ve kıbrıs cuzdanına sahibim kıbrısdan emekli oldom türkiyedende siğortamı toplattım fakat bi miktar odeme yapmam gerektiğini belirttiler bana ayrıca 350 tl maaş baglandı almakdayım türkiyede tedavi saglıkdan yararlanabilirmiyim selamlar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaş bağlanmışsa yararlanabilirsiniz. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın