• Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı

  Sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir konusunda yetkili olan kurum bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Eskiden olduğu gibi günümüzde de bağlı bulunulan SGK İl/İlçe Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru gerçekleştirilmesi halinde gerçekleştirilen şikayetler SGK çalışanları tarafından incelenerek doğruluğunun ispatlanması halinde gereği yerine getirilmekteydi. Başvuru sahibi şikayeti ister kendisi için isterse bir başkası için yapmış olsun yapılan başvurular titizlikle incelenerek sonuçlandırılmaktadır. Teknolojik alt yapısını güçlendirerek ulaşılabilirliğini artıran SGK, Alo 170 hattını kurarak sigortasız çalışanların şikayetlerini iletebilecekleri yeni bir sistem geliştirdi.


  Alo 170 Hattı İle Gerçekleştirilen İşlemler

  SGK tarafından kurulan Alo 170 hattı, sigortasız çalıştırılma konularında başvuru sahiplerine yardımcı olmanın yanında öneri, eleştiri ve bilgi alma konularında da tüm vatandaşlara hizmet vermektedir. Alo 170 çalışma saatleri için bir kıstas bulunmamakta, 7 gün 24 saat aralıksız olarak Alo 170 hattı aranarak talep edilen hizmetten yararlanılmaktadır. Alo 170 hattında Sosyal Güvenceler konusunda uzman kadrolar çalışmakta olup başvuruları büyük bir özen içerisinde dikkate alarak sonuca ulaştırmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Alo 170 hattına yapılan sigortasız işçi ihbarları neticesinde 50 binden fazla kişi sigortalı olarak çalışmaya başlamıştır.

  Sigortasız İşçi Çalıştıranları Şikayet Edenlere Ödül Verilir Mi?

  Yatırılmayan sigortalar nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu ciddi zararlara uğramaktadır. Kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla sigortasız işçi çalıştırma ihbar edene ödül düzenlemesine giden SGK, kayıt dışı çalışmayı önleme konusunda verimli bir yol kat etmiştir. Ödül düzenlemesi Vergi Kanunu esaslarına göre belirlenmekte olup kesilen ceza tutarına göre ödül miktarı belirlenmektedir.

  Sigortasız Çalıştırılan İşçiler Durumu Nasıl İspatlar?

  Fiilen çalıştığı işyerinde sigortasının yatırılmadığını öğrenen pek çok kişi Alo 170 hattını kullanarak durumlarını iletebilmektedir. SGK uzmanları tarafından inceleme yapılabilmesi için bir takım kanıtlar ile birlikte şikayetin gerçekleştirilmesi istenen sonucun alınabilmesi için gereklidir. Sigortasız işçi çalıştırma nasıl kanıtlarım sorusuna cevap arayan pek çok kişi için yeterli olacak ispat belgelerinden bahsetmek gerekirse;

  • İşyerinde fiilen çalışıldığına dair şahit göstermek,
  • İşyerinden alınan maaşın bordrosu, dekontu, vb. maaş alındığını ispatlayan belgeler,
  • İşyerinde çalışıldığını gösterir kamera kayıtları,
  • İşyerinden alınan posta ve kargo gibi hizmetlerin dekontu

  Yeterli sayılmaktadır. İşçilerin bu evraklarla yaptıkları başvurularda müfettişler işçinin yanında yer alarak yaşanan mağduriyeti sonlandırmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Sigortasız Çalıştırılma İhbarı İçin Süre Sınırlaması Bulunmakta Mıdır?

  SGK’ya gerçekleştirilecek sigortasız çalışma ihbarları için ihbar süresi için işlerin kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi için bir süre sınırlaması bulunmaktadır. Sigortasız işçi çalıştırma şikayet süresi, işyerinde fiilen çalışılan süreler içerisinde gerçekleştirilmelidir. Aksi durumlarda Alo 170 hattına yapılan şikayetlerden sonuç alınamamakta, çözüm yolu İş Mahkemelerine başvurmaktan geçmektedir.

  Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbarında Kimlik Bilgileri Gizlenir Mi?

  Şikayet sahibinin herhangi bir maddi ve manevi zarara uğramaması için SGK şikayet gizliliği sağlamaktadır. Şikayet gerçekleştiren kişilerin kimlikleri gizli tutularak herhangi bir mağduriyet oluşması engellenmekte, işverenlerin aldıkları cezalar yüzünden suçlayacağı bir kimlik bilgisine ulaşılamamaktadır. Şikayet edilmesi için ister Alo 170 hattı, isterse SGK İl/İlçe Müdürlükleri tercih edilsin, şikayet edenin kimlik bilgileri gizli tutulmaktadır.

  Kaçak Yabancı İşçi İhbarı Nasıl Yapılır?

  Ülkemizde kayıt dışı istihdamı oluşturan temel sorunlardan bir tanesi de kaçak yabancı işçi çalıştırılmasıdır. Ülke istihdamını da olumsuz etkileyen bu durum için şikayet yolları açıktır. Kaçak yabancı işçi ihbar işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilmelidir. 2018 yılı için belirlenen para cezaları 487 TL ile 5718 TL’ye kadar değişen tutarlarda çalışana, kaçak çalıştırılan her bir yabancı işçi için 7144 TL işverene kesilmesi kararlaştırılmıştır.

  Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası

  Sigortasız Çalışana Tazminat Hakkı

     tıkla sorunu sor

  Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. özcan dedi ki:

   Slm arkadaslar bilindigi gibi gunumuzde oyle magdur okadar emekci arkadaslar varki saymakla bitmez ne yazikki devlet kurumlari bile taseron olmuslar ne diyorlar bizler iscinin emekcinin yanindayiz diyorlar hani nerdeler sorularina bir yanit bir cevap bulaniniz magduriyetinizi gideren bir kurum gordunuzmu yok aslinda bunlar ezilenin mazlumun yaninda degilde gucu parasi olanin yaninda oanlardir paran varsa hemen seni dikkate alirlar yoksa vah haline ugras dur kendini hakli cikaranakadar artik o hak edecegin tazminati sen mezardeyken belki torunun alabilir yoksa unut gitsin yok alo 170 mis falanmis filan mis ugrasmanizza degeceni sanmam vaktinize zamaniniza yazik en igisi cimer yada bimere direk olarak sikayetde bulunun belki. .belki diyorum cozum bulabilirsiniz insallah kalin selametle

  2. Sibel ozer dedi ki:

   Tam bir yil dolmak uzereyken mobing uygalanarak isten cikmak zorunda birakildim. Sgk siz calistirildim. Ayrica kokumda 2.derece buyuk bir yanik oldu isyerinde rapir bile kullandirmadilar simdi ne yapmaliyim. Sgk siz caltigimi isyerindeki kazami ayrica alabilcegim herhangibir tazminat olurmu bu konularda bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortasız olduğunuz için öncelikle o işyerinde çalıştığınızı ispat etmeniz ve iş kazasını da orada geçirdiğinizi ispatlamanız gerekir. İş mahkemelerine şirket ile iligili hizmet tespit davası açmalısınız.

  3. Engin Leblebici dedi ki:

   Bir çok hizmet işlerinde, özellikle ev dekorasyon boya tadilat uygulamalarında iş verenler neredeyse % 100 vergiye kayıt olmayan kayıt dışı kişiler. Bu işlerde çalışan elemanlar nasıl sigortalı olacak? öncelikle kayıt dışı faaliyetlerin engellenmesi gerekmezmi. üstelik bu işler yapılırken hiç bir kural yok. güvenli olmayan iskele, iş güvenlik tedbirlerini almamak bu kayıt dışı iş verenlere serbest. Bu duruma engel olmadan insanlara sigortasız çalışmayın demeyin. İş bulamazlar değilse.

   1. Ahmet dedi ki:

    Ilıca mahallesi geyve/sakarya çelik gıda-2 kümeslerinde kaçak işçi çalıştırılıyor NADİR AK ***********

  4. Samet dedi ki:

   Çalıştığım petrolde 1.5 aydır Sigortam yatırılmıyor Bunun için ne yapmam lazım İşten çıksam işsiz kalicam bunun için bi çare Lutfen😑

  5. Hikmet sesli dedi ki:

   Merhaba eşim yaklaşık 5 ay sigortasız calıştiŕildı sigorta ve maaşının tamamını isteyince işten çıkartıldı. Alo 170 aradık iş mahkemesine baş vurun diye yanıt aldık. Mahkemelerde malum uzun sürüyor nasıl kısa çözüm bulabiliriz teşekkür ederim.

  6. Hasan dedi ki:

   Beni işten çıkardılar ve bir aydır paramı yatirmiyolar ve Afgan çalıştırıyorlar yüksek maaş verip maaşı asgari ücret yatirmiyolar nereye şikayet edebilirim acaba

  7. oguzhan deveci dedi ki:

   ben bır calıştıgım dukanı sıkayet etmek ıstıyorum ben sıgorta ıstedım dıye cıkardı ama hala 3 tane eleman calıştırıyor suanda onlarında sıgortası yok dukanın ısmı ellektırıkcı fıkret Tahıl Sk. No:53Horozluhan Mahallesi, 42110 Horozluhan Osb/Selçuklu/Konya
   adresı burası

   1. cem dedi ki:

    ya şikayet edeceğin yerin adresi buraya yazılırmı iş veren şimdi bu yazıyı görse burada senin işin çok kötü olacak eyvahh eyvahhh

  8. Salih aydın dedi ki:

   Merhaba. Türkiye’de Suriyeli işçiler çoğunlukta buna karşı nasıl bir yol izlemem lazım bilemiyorum çalıştığım iş yerinde yüzden fazla Suriyeli var bunlar Türkiyeden destek aldıkları için sgk sız kayıtsız çalışıyorlar hem fiziksel hem ruhsal olarak rahatsız edici davranış segiliyorlar işyerinde ses bile çıkaramıyoruz gruplaşıyorlar resmen korku içinde ekmek parası derdinden çalışıyoruz şikayet olunca bir haber geliyor apar topar fabrikadan uzaklaştırılıyor geliyorlar denetlemek için ama onlar gelene kadar ispat edilecek durum kalmıyor aydınlatırsanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef bu durum gittikçe de çoğalıyor. Türk işsizler artıyor. Durumu bimer ve cimer e de yazmanızı tavsiye ederiz. Dönüş alırsınız.

   2. merve dedi ki:

    Suriyeliler Sgk’dan muaf değil, bilmediğiniz konularda yanlış yorumlar yaparak insanları yanlış yönlendirmeyin. Onlarda çalışma izni almak zorunda ve işverence SGK ya kayıt yaptırılmalı. Yaptırılmaması işverenin suçudur, SGK’ya şikayet ederek idari para cezası almasını sağlayabilirsiniz.

  9. Süleyman deliahmetoğlu dedi ki:

   Ben 170 hattına 3 ay önce şikayetimi ilettim bu zaman zarfında 10 kere aradım hiç bir sonuç alamadım.
   Yani fiyasko.
   Bu alo 170 hattı bir formaliteden ibaret.
   Antalya sgk müdürlüğ

  10. Nida SALAR dedi ki:

   fabrikalarda az paralara suriyeli çalıştırıyorlar,bunu sadece ihbar edebilirim ispatlayamam,çünkü elimizi kolumuzu sallayarak fabrikaya giremiyoruz.böyle bir şikayet dikkate alınır mı? bir de çalışanlar için kamera kayıtlı ispat isteniyormuş,o kaydı benim alamayacağım ortada,karakola mı gidip söylemeliyim? sigorta yaptırmak için 15 gün deneme süresi varmış bu doğrumu? fabrikalar artık maaş bodrosu çıkarmamak için aracı bulup, onun getirdiği işçileri çalıştırıyor ve çalışanlar aracıdan paralarını alıyorlar.aracılık yapan şahıs günlük hesaplanan çalışma ücretinin 10tl sini alıyor,yani sekiz işçinin günlük bu adama getirisi 80tl oluyor.milletin emeği ile çalışmadan para kazanıyor.bu konuların tümünü dikkate alarak tek tek cevaplandırırsanız bende ona göre şikayet etmek istiyorum.

  11. ozlem dedi ki:

   ben ozlem esmer çaliştıgım yer ssk mı yatırmmıyor 9 aydan berı oyalıyor hakkında suç duyurusunda bulunuyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 hattına veya işkur müdürlüklerine şikayette bulunmanız gerekmektedir.

  12. Refik Abdulla/.Rafig Abdullayev dedi ki:

   Mayıs 1999 tarihinden Aralık 2003 tarihine kadar Dumlupınar Üniversitesinde sözleşmeli yabancı öğretim üyesi (Doç. Dr.) olarak sigortasız çalıştırıldım. Bu yıllara ait Tip sözleşmeler bulunmaktadır. Üniversite bu sürelerdeki sigorta primlerini yatırmalı mıdır?

  Sorunuzu Yazın