SGK

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı

Sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir konusunda yetkili olan kurum bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Eskiden olduğu gibi günümüzde de bağlı bulunulan SGK İl/İlçe Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru gerçekleştirilmesi halinde gerçekleştirilen şikayetler SGK çalışanları tarafından incelenerek doğruluğunun ispatlanması halinde gereği yerine getirilmekteydi. Başvuru sahibi şikayeti ister kendisi için isterse bir başkası için yapmış olsun yapılan başvurular titizlikle incelenerek sonuçlandırılmaktadır. Teknolojik alt yapısını güçlendirerek ulaşılabilirliğini artıran SGK, Alo 170 hattını kurarak sigortasız çalışanların şikayetlerini iletebilecekleri yeni bir sistem geliştirdi.


Alo 170 Hattı İle Gerçekleştirilen İşlemler

SGK tarafından kurulan Alo 170 hattı, sigortasız çalıştırılma konularında başvuru sahiplerine yardımcı olmanın yanında öneri, eleştiri ve bilgi alma konularında da tüm vatandaşlara hizmet vermektedir. Alo 170 çalışma saatleri için bir kıstas bulunmamakta, 7 gün 24 saat aralıksız olarak Alo 170 hattı aranarak talep edilen hizmetten yararlanılmaktadır. Alo 170 hattında Sosyal Güvenceler konusunda uzman kadrolar çalışmakta olup başvuruları büyük bir özen içerisinde dikkate alarak sonuca ulaştırmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Alo 170 hattına yapılan sigortasız işçi ihbarları neticesinde 50 binden fazla kişi sigortalı olarak çalışmaya başlamıştır.

Sigortasız İşçi Çalıştıranları Şikayet Edenlere Ödül Verilir Mi?

Yatırılmayan sigortalar nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu ciddi zararlara uğramaktadır. Kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla sigortasız işçi çalıştırma ihbar edene ödül düzenlemesine giden SGK, kayıt dışı çalışmayı önleme konusunda verimli bir yol kat etmiştir. Ödül düzenlemesi Vergi Kanunu esaslarına göre belirlenmekte olup kesilen ceza tutarına göre ödül miktarı belirlenmektedir.

Sigortasız Çalıştırılan İşçiler Durumu Nasıl İspatlar?

Fiilen çalıştığı işyerinde sigortasının yatırılmadığını öğrenen pek çok kişi Alo 170 hattını kullanarak durumlarını iletebilmektedir. SGK uzmanları tarafından inceleme yapılabilmesi için bir takım kanıtlar ile birlikte şikayetin gerçekleştirilmesi istenen sonucun alınabilmesi için gereklidir. Sigortasız işçi çalıştırma nasıl kanıtlarım sorusuna cevap arayan pek çok kişi için yeterli olacak ispat belgelerinden bahsetmek gerekirse;

 • İşyerinde fiilen çalışıldığına dair şahit göstermek,
 • İşyerinden alınan maaşın bordrosu, dekontu, vb. maaş alındığını ispatlayan belgeler,
 • İşyerinde çalışıldığını gösterir kamera kayıtları,
 • İşyerinden alınan posta ve kargo gibi hizmetlerin dekontu

Yeterli sayılmaktadır. İşçilerin bu evraklarla yaptıkları başvurularda müfettişler işçinin yanında yer alarak yaşanan mağduriyeti sonlandırmaktadır.

Sigortasız Çalıştırılma İhbarı İçin Süre Sınırlaması Bulunmakta Mıdır?

SGK’ya gerçekleştirilecek sigortasız çalışma ihbarları için ihbar süresi için işlerin kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi için bir süre sınırlaması bulunmaktadır. Sigortasız işçi çalıştırma şikayet süresi, işyerinde fiilen çalışılan süreler içerisinde gerçekleştirilmelidir. Aksi durumlarda Alo 170 hattına yapılan şikayetlerden sonuç alınamamakta, çözüm yolu İş Mahkemelerine başvurmaktan geçmektedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbarında Kimlik Bilgileri Gizlenir Mi?

Şikayet sahibinin herhangi bir maddi ve manevi zarara uğramaması için SGK şikayet gizliliği sağlamaktadır. Şikayet gerçekleştiren kişilerin kimlikleri gizli tutularak herhangi bir mağduriyet oluşması engellenmekte, işverenlerin aldıkları cezalar yüzünden suçlayacağı bir kimlik bilgisine ulaşılamamaktadır. Şikayet edilmesi için ister Alo 170 hattı, isterse SGK İl/İlçe Müdürlükleri tercih edilsin, şikayet edenin kimlik bilgileri gizli tutulmaktadır.

Kaçak Yabancı İşçi İhbarı Nasıl Yapılır?

Ülkemizde kayıt dışı istihdamı oluşturan temel sorunlardan bir tanesi de kaçak yabancı işçi çalıştırılmasıdır. Ülke istihdamını da olumsuz etkileyen bu durum için şikayet yolları açıktır. Kaçak yabancı işçi ihbar işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilmelidir. 2018 yılı için belirlenen para cezaları 487 TL ile 5718 TL’ye kadar değişen tutarlarda çalışana, kaçak çalıştırılan her bir yabancı işçi için 7144 TL işverene kesilmesi kararlaştırılmıştır.

Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası

Sigortasız Çalışana Tazminat Hakkı

 

İlgili Makaleler

92 Yorum

 1. merhabalar bir şirkette 1 ay çalıştım belirli süreli iş sözleşmesi imzaladım herhangi bir yüz kızartıcı suçum olmadan ani bir şekilde işime son verildi ayın 03,05 2020 tarihinde sözleşmeye göre maaşım yatması gerekirken halen yatmadı muhatap bulamıyorum ve şirkette 2 adet yabancı uyruklu işçi çalıştırılıyor bu konu ile alakalı şikayette bulunmak istiyorum ve aynı zamnda çalışanların işe başlama süreleri bu bir politika herkeze aynısı yapılıyor geç başlatılıyor herkezden 3,5 gün ortalama

  1. Merhaba,

   Alo 170 e veya Bölgenizde bulunan iş kura ihbarda bulunabilirsiniz.

 2. Merhaba sakaryada okulda sigortasız ve 700 tl ye öğretmen olarak çalıştırıyorlar 170 e şikayette bulunabilirmiyim bunun için.

  1. Merhaba,

   Evet 170 e veya bölgenizde bulunan iş kur müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

 3. Kesilen ceza tutarına göre ödül veriliyor demişsiniz ama diyelim 200 bin TL kesildi iş yerine. Buna göre ödül miktarı ne kadar olur?

 4. Eski is yerimdeki magaza muduru sigortasiz calisiyor adres maaslari elden aliyor banka kanali ile yatmiyor ne yapılabilir ve bu kisi hatta kisiler yuzunden issiz kaldim.

  1. Merhaba,

   Alo 170 arayabilir. Bölgenizde bulunan işkur müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.

  2. İstanbul dudullu modoko daki çimdi collection 1000 tl ye Afgan çalıştırıyor sigortasız 30 tane elemanı var üstelik emeklileri de çalıştırıyor ve sigorta yapmıyor Sancaktepe deki çağberk fabrikası insanların parası ı vermiyor sigorta yapmıyor İşyeri Afgan ve Suriyeli dolu hepsinin içerden alacağı 10 bin 20 bin tl para var vermiyorlar kime şikayet edeceğimi şaşırdım kimse ilgilenmiyor polis vs gelince hemen arka kapıdan çıkartılıyorlar bu işçiler 2 fabrika içinde geçerli bu birileri şikayet etsin artık

 5. 2 senedir aynı işletmede çalışıyorum. Ama ilk 6 ay sigorta yapmamışlar. Bunu nasıl şikayet edip te onlardan 6 ay parasını alabilirim.

  1. Merhaba,

   İşkura şikayet ettikten sonra iş mahkemesine hizmet davası açmanız gerekir. Şahit bulmanız işinizi kolaylaştırır.

 6. Merhaba kütahyada öğrenciyim çalışmak için iş yerine girdim ve uzun süre param ödenmedi artı hiç bir çalışan sigortalı çalıştırılmıyor şikayet etmeye hakkım var mı?

 7. Merhaba burda izinsiz çalişan ve yaşiyan ,dişari yurt pasaporty olmadigi,çocuklarini birakip 9 sene burda kacak kadini nasl yakalap bilirin

 8. merhaba! Bi temizlik şirketinde bi sürü yabancı uyruklu çalışanlar var sigortasız olduklarını söyledi , şirketin bu kadar sigortasız çalışanların çalıştırması doğru bişey değil . Nasıl şikayet edebilirim?

  1. Merhaba,

   Alo 170 veya en yakın işkur müdürlüklerine şikayetinizi iletebilirsiniz.

  2. Tekirdağ çorlu da bir çok evden eve nakliye de yabancı kacak sigortasız işci calistiriyorlar bu şirketlerden biri ise balkan nakliye tir polise gitmemize rağmen hiç bir işlemde bulunmadılar nereye gidip şikayet edeceğimi şaşırdım ve bunun gereğini yapılmasını arz ederim

 9. Merhaba,
  2,5 senedir sigortasız olarak bir şirkette çalışıyorum. Sigorta ücretim ise maaşıma ek olarak veriliyor.(isteğe bağlı sigortalılık). İşten çıkartılma durumumda kıdem ve ihbar tazminat haklarım +ödenmeyen agi ücreti vb ücretler hesaplandığında bana verilmesi gerekilen ücretin BRÜT tutarını bana vermek zorunda olduklarını düşünüyorum. (şirket herhangi bir gelir ve damga vergisi ödemeyecek).
  Ayrıca işsizlik maaşı isteyeceğim buna hakkım var mıdır ?

  1. Merhaba,

   İşyeri tarafından 4/a sigortalı olarak bildirim yapılmadığınız müddetçe hiçbir i kanunu hakkından yaralanamazsınız ne kıdem ne de işsizlik maaşı alamazsınız. Mevcut durum emeklilik için prim ve sağlıktan yararlanabilmenizi sağlıyor.

 10. Merhaba. Derneklere ceza var mı acaba? Bir dernek var. Müdür yabanciları sigortasız çalıştırıyor. Diyor ki “ bu dernek, bişey olmaz. Polis sorarsa dersiniz ücretsiz ders veriyorsunuz”. Ama öyle değil yani dersleri ücretli.

  1. Merhaba,

   Dernekler de çalıştırdıkları her çalışan için sigorta yapması gerekmektedir.

 11. Benim calistigim yerde birkac isci sigortasiz calisiyordu sahitler var kayit olarak kartviziti var oraya ait birde hem sigortasiz calisiyordu hemde devletten yetim maasi aliyordu sigorta olunca yetim maasi kesiliyor diye biliyorum yanlismi acaba ?

  1. Merhaba,

   Evet sigortalı çalıştığında kız çocukların yetim maaşı kesilir. Şikayetinizi 170 e bildirebilirsiniz.

 12. Birkac gun oncesine kdar sigortasiz isci calisjmi olan is yerinde isci ayrildiktan snra sigortasiz oldgh ogreniliyor o firmayi sikayet etsek gecmis 1 ay icin ceza uygulanr mi

  1. Merhaba,

   O işyerinde çalıştığını ispat edecek delillerle müracaat ederseniz geriye dönük işlem yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 13. Çalıştığım iş yerinden raporum olmasına rağmen çıkartıldım ve sigorta başlangıcım olmadı yabancı uyruklu kişi çalıştırıyorlardı

 14. Sigortasız işçi çalıştıran bir firma var yabancı uyruklu ve bu firmada işçi başı olarak nitelendirilen çalışanlar işçilere hakaret kötü muamele bazı haklarını da ihlal ediyorlar bunlar için nereye başvurulur

  1. Merhaba,

   İş kura bildirim yapmalısınız. 25 ağustostan sonra kişi başı 8 bin tlyi geçen cesalar verilecek. Bunun caydırıcı olmasını ümit ediyoruz.

 15. Efendim iyi günler dilerim .
  Benim sorum şu olacak, 3 yıl kadar yazlı kışlı olmak üzere bir işletmede çalıştım ve bana son yılın yaklaşık 4 ay’ı kadar sigorta yapıldı , patronumun kırıcı tavrı ve hakaretleri sonucu bir anda işi bıraktım ve çıktım. asgari ücret bile olmayan aldığım maaşı benden resmen geri istedi ,patronum bana 5 bin TL borçlu olduğumu söyledi parayı vermeyince beni hırsızlıkla suçladı.
  Şimdi ise aileme baskı yapmaya başladı ve zaman zaman cep telefonu ile beni ve ailemi arayıp rahatsız ediyor ve beni “Seni mahkemeye veririm, dava açarım ” gibi cümlelerle rahatsız ediyor . Sizce bu durumda benim ne yapmam lazım , nasıl bir yol izlemem lazım, yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.

 16. Daha önce kaç tane yeri arayıp şikayette bulundum lakin hiç birisinden tek bir sonuç dahi almadım alo 170 hattı formalite işin aslı astarı yok iş kazası geçirdim sskamda yoktu şikayette bulunduğum 4 ay olmuş ama halen müfettiş ortada yok

 17. 1-karşı taraf suç üstü yakalanmazsa Kişisel kayıtlar ses kayıtlarını ssk mahkemeye verirmi?

  2-Eczanede 4 yıldır çalışan suriyeli kaçak Kız bir hafta önce işten ayrıldı şikayet süresi geçtimi.

 18. Merhaba benim çalıştığım yerde ortam ısısı çok fazla bunun için 170 e sikayette bulundum fakat çok korkuyorum adimin gizli tutulmasını istedim ama denetlemeye geldiklerinde soylerlermi yada is yerim bunu herhangi bir şekilde öğrenebilir mi

 19. Merhabalar,16 Nisan 2019 da işe başladım rehabilitasyon merkezinde mutfak personeli olarak.. halen sigortam yapılmadı nezaman yapılacak diyede sorduğumda,başvuru yaptık cvp bekliyoruz deniliyor.. okurdan başvuru yapıldığını söyleniyor,, Ama ben iskur aracılığıyla o,işe girmedimki. Şunu anlamış değilim,neden iskur üzerinden sigortam yapılacak lütfen bilgi verin çok mağdurun şimdiden teşekkürler..

 20. 12 ev yemekleri İzmir mersinli deki sigortasız kaçak işçi çalıştırıyor lar bunun önemi yapmanızı rica ediyorum saygılarımla

 21. Bi yer 7 kişi kaçak yabanci çalişio 2 kere mofetiş gonderdin mofetmiş gelince hiç bi şey yapmıyorlar hala sigortasız ve kaçak çalişioler

 22. Merhaba İzmir Menemen Mermerli mahalesinde gözde pastanesinin imalethanesinde kacak Azerbaycanlı 33 yaşlı kadını 15 aydı sıgortasız gunde hem bulaşıkçı hem temizlikçi calıştıriyo pastanenin sahibi Niyazi Bülbülü menemen mermerli ssk işcileri tanıdıgı için bişey yapmiyo Azerbaycana gitmesine izin vermiyo imalethanede 10-15 erkek calışıyo hepsi kadınla dalga geciyor kadın caresizlikden işinden ayrılıb memleketine gitmek istiyo izin vermiyorlar lutfen yardım edin.

  1. Merhaba,

   Sigortada ödül sistemi bulunmamaktadır. Sadece Vergi kaçaklarında bu sistem geçerli.

  2. Iyi gunler ben bir elektirikcinin yaninda calisiyordum kendisinin isci calistirma yetkisi yokmus bilmiyordum 1 ay yaninda calistim ne bir dukkani var nede bir sirketi calisanlarin hicbirinin parasini vermiyir vede tehtit ediyor paramizi alamadik ve sıgirtamızda yapilmadi bir cok kiside bu insanin tuzana dusuyor nereye basvurmaliyim acaba

 23. istanbul mecidiyeköy mh şehiter cihan namlı cad cadsin deki bütün spotcular börekçiler ekmek fırınları otopark işletmeleri her biri 4 veya 5 adet kaçak göçmen özbek moğol afgan gibi kaçakları çalıştırıyorlar yerli Türk vadandaşı olarak iş istediğimizde ayda 1200 tl ve şiğortasız çalışmamızı istiyorlar bu şartlarla değil 1 ay oruç tutmak tüm oruç tutmaya başladık

 24. Merhaba. Ben yabancı uyruklu (Turkmenistan vatandaşı) birinin yan lokantada çalıştığın dan rahatsızim. Adamın hiç bir yasal durumu yok. Kaçak olarak ikamet ediyor. Onun yakalanıp memleketine gönderilmesini istiyorum. Bunu nereye şikayet edebilirim ve şikayet etdigimde kimligimi gizli tutabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Alo 170 hattın arayarak şikayet edebilirsiniz. Şikayetlerde kimliğiniz gizli tutulur.

  2. Ankara Balgat da çalıltığım iş yeri haricinde bütün yemek üzerine çalışan firmalar, kuryeleri sigortasız çalıltırmaktadır. Burada çalışan arkadaşlarımız korkudan şikayet edemiyorlar. Ve bu firmalar insanlar üzerinden haksız kazanç sağlamaktadır. Bir kaç kez şikayet edildiği halde halen bir gelişme bulunmamaktadır. Ne yapmamız gerekiyor?

 25. Merhabalar izmir Karşıyaka’da inci mandırada sigortasız elaman çalıştırıyorlar +2 dükkanında mtr çiğ köfte dükkanındaysa elamanlar sigortasız teşekkür ederim

 26. Merhaba, nişanlım bir fırında çalışıyor 3 yıldır sigortasız şekilde. maaşları elden veriyorlar maaş bordrosu vs yok. şikayet etmek istiyorum ama kimlik kesin olarak gizli kalıyor mu biliyor musunuz acaba? ilgilenirler mi şikayet halinde?

 27. Merhabalar;

  Dün ayrıldığım iş yerinde sigortasız çalışıyordum yaklaşık 2 ay ve bu süreç boyuncada sigorta değil maaşları bile elden veriyorlar dı sadece belli bir ceza kesilmesini istiyorum okadar ve elimde kamera kayıtı yok neden derseniz gündüzleri çalışırken inaktif hale getirip akşam açıyorlardı biz işten cıkarken sadece orada çalıştıgımı bilen arkadaşlarım var okadar yeterli olurmu ? bilmiyorum

  1. Merhaba,

   Siz Alo 170 e şikayetiniz bildirin. İşyerine müfettiş gönderilir. SSK sız çalışanlar tespit edildiğinde czai işlem uygulanır. Sizin kanıt vermenize gerek yok.

  2. OKULLAR AÇILDI DEVLET OKULLARINA ÇEKEN SERVİSLERİN HOSTESLERİNİN ÇOĞUNUN SİGORTALARI YOK BUNLAR DENETLENMİYORLARM MALESEF ŞİKAYETMİ BEKLİYORLAR

 28. Eşim bir iş yerinde 4 aysır sigortasız çalışmakta ve şuan hamile oldugu için işine son verilicek nasıl bir yol izleyelim

 29. Guzellik merkezinde eğitimsiz ve sigortasız birini çalıştırmak suçmudur bir 5 aydır çalışıyor ve lazer epilasyon işlemini de yapıyor insanların sağlığı söz konusu eğitimsiz yapılacak bir iş değil tehlike oranı fazla şikayet etsek ne kadar zamanda geri dönüş alabiliriz ve şikayetin sonuçları ne olur

 30. Merhaba ben kendim tekstilde işe başlamıştım 34 gün çalışıp çıktım çünkü molası yoktu vardiyalı ve servis sıkıntım vardı işkurumu başlatmadılar üstelik sigortasız çalıştırdılar çalıştığım yerde suriyeliler çoktu onlarda askeri ücret altında ve sigortasız çalışıyorlar bugün paramı almaya gittim gün sayımı sıfıra indirmişler ve ben burayı şikayet ederim dedim adam bana burda kanun benim diye bağırdı ben de sen bekle dedim dışarı çıktım sonra tekrardan çağırdı 400 tl vereceklerdi bende sizin ihtiyacınız var lazım olur diyip çıktım şikayet etsem sonuç alır mıyım

 31. Ben bursa ihsaniye mah.tuna cad.genc sokak no 2 de 7 aydan beri ssk siz calisiyo ru m sabikam var diye ssk yapio bende mecbur çalışıyorum izin yok sabah 9 akşam 7 bisikletle paket servis yapiorum ne olur yardım edin

 32. merhabalar
  ben birini sikayet etmek istiyorum,kac senedir ev hizmetcisi olarak vergi ve sigorta ödemeden calisiyor,hem calistirani ve calisanida sikayet etmek istiyorum ama elimde bir ispatim yok sadece cok yakinim oldugu icin biliyorum..nereyi aramam lazim?

 33. İyi günler
  Oturduğum siteye yakın bir iş yeri var.yani tam açıklamak istemiyorum ama buranın patronu tam bir pislik
  -bu iş yerinin 4 yıl vergi levhası ve çalışma ruhsatı yok
  -Ayrıca 10 tane sigortasız işçi çalıştırılıyor
  1.bu yazdıklarımı hangi kurumlara bildirmem gerekli?
  2.çok büyük para cezası kesilir mi ortalama ne kadar kesilir acaba?
  3.ayrıca yazınızda, ihbar edene ödül veriliyormuş. Bu ödül yüzde kaç oranında.(yani 50bin ₺ ceza kesildiyse.ihbar edene ödül olarak ne kadar veriliyor)
  Beni bilgilendirirseniz sevinirim.verdiğiniz bilgilere göre hareket edicem.çünkü orada çalışan yetimin ayrıca hamile kadının hakkı var o patron denen şahsın üzerinde

  1. Merhaba,

   SGK ile ilgili ihbarlarda ödül ikramiyesi yok. Ancak vergi ile ilgili var. Vergi ile ilgili güncel kapsamda vergi ziya cezasının % 10 u olarak uygulanmaktadır. SGK için Alo 170 Vergi için Alo 189 hatlarını aramalısınız.

  2. Ben bi villada ailecek kaliyorum.bahce islerini yapiyorum kisinda kalorifer kazani yakiyorum.ayrica baska bi iste sigortali olarak çalisiyorum.eşimde villada ev isleride calisiyor.ben ev kirasi ve elektrik su vermiyorum maasta almiyorum.esimde 600 tl maas aliyor. Herhangi bi sigorta falan hakkimiz varmi

 34. istanbulda bir firma çalışanları sigortasız çalıştırmakta artı hiç bir çalışma şartı(temizlik, yatma yeri yeme içme vb) sunmamakta. Mağdur oldum, lütfen bana yardım edin? Nereye kime şikayet etmeliyim?

 35. İyi günler
  Oturduğum siteye yakın bir iş yeri var.yani tam açıklamak istemiyorum ama buranın patronu tam bir pislik
  -bu iş yerinin 4 yıl vergi levhası ve çalışma ruhsatı yok
  -Ayrıca 10 tane sigortasız işçi çalıştırılıyor
  1.bu yazdıklarımı hangi kurumlara bildirmem gerekli?
  2.çok büyük para cezası kesilir mi ortalama ne kadar kesilir acaba?
  3.ayrıca yazınızda, ihbar edene ödül veriliyormuş. Bu ödül yüzde kaç oranında.(yani 50bin ₺ ceza kesildiyse.ihbar edene ödül olarak ne kadar veriliyor)
  Beni bilgilendirirseniz sevinirim.verdiğiniz bilgilere göre hareket edicem.çünkü orada çalışan yetimin ayrıca hamile kadının hakkı var o patron denen şahsın üzerinde

 36. ELAZIĞ organize sanayide 23 iletişimde Bekir Doğan ve metin ve nejla denen şahıslar sigortasız işçi çalıştırıyor bende dahil sigortam yapılacak diye bizi kandirdilar ve işten attılar 1 ay dolduktan sonra dönüşümlü farklı işçi alıp 1 ay çalıştırıp sigorta yapmamak için çalıştırıp ücreti de tam vermeden atıyorlar usülsüzluk söz konusu böyle insanların cezalandirilmasini istiyorum şirkete baskın yapıp kamera kayıtlarını inceleyebilirsiniz işe ihtiyacı olan insanları dolandiriyorlar ve buna işkurda olan ersin cetinkayada dahil insanlari musteri temsilcisi olarak yönlendirip 1 ay 2 ay dolmadan sigortanizi yappacaz siz iskurdan geldiniz diyip bizi magdur edip aynı şeyi başka insanlara yapıyorlar yardımında..

 37. İstanbul Etilerde Nir Mekanda 12 kişi sigortasız Çalışmaktadır bunun için nasıl bir İhbar gerekir
  Ve ihbar edilirse nolur ?

  1. Merhaba,

   Eskiden bölge çalışma müdürlüğüne şikayet yapılırdı artık Bölgenizdeki İş kura şikayette bulunabilirsiniz. İncelemeye gelip tespit yapılır.

 38. Slm arkadaslar bilindigi gibi gunumuzde oyle magdur okadar emekci arkadaslar varki saymakla bitmez ne yazikki devlet kurumlari bile taseron olmuslar ne diyorlar bizler iscinin emekcinin yanindayiz diyorlar hani nerdeler sorularina bir yanit bir cevap bulaniniz magduriyetinizi gideren bir kurum gordunuzmu yok aslinda bunlar ezilenin mazlumun yaninda degilde gucu parasi olanin yaninda oanlardir paran varsa hemen seni dikkate alirlar yoksa vah haline ugras dur kendini hakli cikaranakadar artik o hak edecegin tazminati sen mezardeyken belki torunun alabilir yoksa unut gitsin yok alo 170 mis falanmis filan mis ugrasmanizza degeceni sanmam vaktinize zamaniniza yazik en igisi cimer yada bimere direk olarak sikayetde bulunun belki. .belki diyorum cozum bulabilirsiniz insallah kalin selametle

 39. Tam bir yil dolmak uzereyken mobing uygalanarak isten cikmak zorunda birakildim. Sgk siz calistirildim. Ayrica kokumda 2.derece buyuk bir yanik oldu isyerinde rapir bile kullandirmadilar simdi ne yapmaliyim. Sgk siz caltigimi isyerindeki kazami ayrica alabilcegim herhangibir tazminat olurmu bu konularda bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba,

   Sigortasız olduğunuz için öncelikle o işyerinde çalıştığınızı ispat etmeniz ve iş kazasını da orada geçirdiğinizi ispatlamanız gerekir. İş mahkemelerine şirket ile iligili hizmet tespit davası açmalısınız.

  2. Bir sahsin bir firmada fiilen calismadigi halde emeklilik ikramiye ve maaş fazla alabilmek için 3 yıldır o şirketin üzerinden kendisini sigortalı gösteriyor
   Bunu bildiğim halde şikayet etmemem bana vicdan azabı veriyor susmalimiyim şikayet etmelimiyim

  3. Merhaba,

   Bu da işin farklı boyutu Kötünün iyisi de denebilir. Sigortasız çalıştırmak daha bir sıkıntı gibi geliyor insana. Konu ile ilgili hassasiyetinize katılıyoruz.

 40. Bir is yerinde 2 kişi sigortasız çalıştığını düşünüyorum . Patron memnun işçiler memnun patronu tanıyorum fakat işçileri tanımıyorum. Işçilerin bir şikayeti yok. Alo 170 benden bir sürü bilgi istiyor. Adres ve patronun adı soyadı tel numarası hariç elimde bilgi yok. Iş yeri dışarıdan gözüküyor kamera kaydında alabiliriz.Tespit yapılması için bunlar yeterli midir.

 41. Bir çok hizmet işlerinde, özellikle ev dekorasyon boya tadilat uygulamalarında iş verenler neredeyse % 100 vergiye kayıt olmayan kayıt dışı kişiler. Bu işlerde çalışan elemanlar nasıl sigortalı olacak? öncelikle kayıt dışı faaliyetlerin engellenmesi gerekmezmi. üstelik bu işler yapılırken hiç bir kural yok. güvenli olmayan iskele, iş güvenlik tedbirlerini almamak bu kayıt dışı iş verenlere serbest. Bu duruma engel olmadan insanlara sigortasız çalışmayın demeyin. İş bulamazlar değilse.

  1. Ilıca mahallesi geyve/sakarya çelik gıda-2 kümeslerinde kaçak işçi çalıştırılıyor NADİR AK ***********

 42. Çalıştığım petrolde 1.5 aydır Sigortam yatırılmıyor Bunun için ne yapmam lazım İşten çıksam işsiz kalicam bunun için bi çare Lutfen😑

  1. Herkez boşuna uğraşıyor nekadar şikayet etsen boş denetim sıfır baskından önce işverenin haberi oluyor

 43. Merhaba eşim yaklaşık 5 ay sigortasız calıştiŕildı sigorta ve maaşının tamamını isteyince işten çıkartıldı. Alo 170 aradık iş mahkemesine baş vurun diye yanıt aldık. Mahkemelerde malum uzun sürüyor nasıl kısa çözüm bulabiliriz teşekkür ederim.

 44. Beni işten çıkardılar ve bir aydır paramı yatirmiyolar ve Afgan çalıştırıyorlar yüksek maaş verip maaşı asgari ücret yatirmiyolar nereye şikayet edebilirim acaba

 45. ben bır calıştıgım dukanı sıkayet etmek ıstıyorum ben sıgorta ıstedım dıye cıkardı ama hala 3 tane eleman calıştırıyor suanda onlarında sıgortası yok dukanın ısmı ellektırıkcı fıkret Tahıl Sk. No:53Horozluhan Mahallesi, 42110 Horozluhan Osb/Selçuklu/Konya
  adresı burası

  1. ya şikayet edeceğin yerin adresi buraya yazılırmı iş veren şimdi bu yazıyı görse burada senin işin çok kötü olacak eyvahh eyvahhh

 46. Merhaba. Türkiye’de Suriyeli işçiler çoğunlukta buna karşı nasıl bir yol izlemem lazım bilemiyorum çalıştığım iş yerinde yüzden fazla Suriyeli var bunlar Türkiyeden destek aldıkları için sgk sız kayıtsız çalışıyorlar hem fiziksel hem ruhsal olarak rahatsız edici davranış segiliyorlar işyerinde ses bile çıkaramıyoruz gruplaşıyorlar resmen korku içinde ekmek parası derdinden çalışıyoruz şikayet olunca bir haber geliyor apar topar fabrikadan uzaklaştırılıyor geliyorlar denetlemek için ama onlar gelene kadar ispat edilecek durum kalmıyor aydınlatırsanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Maalesef bu durum gittikçe de çoğalıyor. Türk işsizler artıyor. Durumu bimer ve cimer e de yazmanızı tavsiye ederiz. Dönüş alırsınız.

  2. Suriyeliler Sgk’dan muaf değil, bilmediğiniz konularda yanlış yorumlar yaparak insanları yanlış yönlendirmeyin. Onlarda çalışma izni almak zorunda ve işverence SGK ya kayıt yaptırılmalı. Yaptırılmaması işverenin suçudur, SGK’ya şikayet ederek idari para cezası almasını sağlayabilirsiniz.

 47. Ben 170 hattına 3 ay önce şikayetimi ilettim bu zaman zarfında 10 kere aradım hiç bir sonuç alamadım.
  Yani fiyasko.
  Bu alo 170 hattı bir formaliteden ibaret.
  Antalya sgk müdürlüğ

 48. fabrikalarda az paralara suriyeli çalıştırıyorlar,bunu sadece ihbar edebilirim ispatlayamam,çünkü elimizi kolumuzu sallayarak fabrikaya giremiyoruz.böyle bir şikayet dikkate alınır mı? bir de çalışanlar için kamera kayıtlı ispat isteniyormuş,o kaydı benim alamayacağım ortada,karakola mı gidip söylemeliyim? sigorta yaptırmak için 15 gün deneme süresi varmış bu doğrumu? fabrikalar artık maaş bodrosu çıkarmamak için aracı bulup, onun getirdiği işçileri çalıştırıyor ve çalışanlar aracıdan paralarını alıyorlar.aracılık yapan şahıs günlük hesaplanan çalışma ücretinin 10tl sini alıyor,yani sekiz işçinin günlük bu adama getirisi 80tl oluyor.milletin emeği ile çalışmadan para kazanıyor.bu konuların tümünü dikkate alarak tek tek cevaplandırırsanız bende ona göre şikayet etmek istiyorum.

 49. ben ozlem esmer çaliştıgım yer ssk mı yatırmmıyor 9 aydan berı oyalıyor hakkında suç duyurusunda bulunuyorum

  1. Merhaba,

   Alo 170 hattına veya işkur müdürlüklerine şikayette bulunmanız gerekmektedir.

 50. Mayıs 1999 tarihinden Aralık 2003 tarihine kadar Dumlupınar Üniversitesinde sözleşmeli yabancı öğretim üyesi (Doç. Dr.) olarak sigortasız çalıştırıldım. Bu yıllara ait Tip sözleşmeler bulunmaktadır. Üniversite bu sürelerdeki sigorta primlerini yatırmalı mıdır?

  1. %46 oranında engelli olarak çalışıyorum engelli olduğumu sgk ya bildirmeli miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı