• SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA


  sgk dul ve yetim aylığı sorgulama

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Öncelikle bu maaş kimlere verilir onu açıklayalım. Bu maaş ölüm veya vefat etmiş bir kişinin eşine dul aylığı çocuklarına ise yetim aylığı bağlanabilmektedir. Tabi burada dul ve yetim çocuk sayısı da önemli birer unsurdur. Çünkü bu sayı ne kadar çok ise o kadar maaş bağlanır. Burada belirli şartlar sağlandıktan sonra maaş için başvuru yapılabilir. Bu başvuru için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru işlemleri yapılabilir. Başvuru işleminden sonra dul ve yetim aylığı hakkında bilgi almak ve aylığın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek isterseniz SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirme işlemini yapabilirsiniz. Şimdi bu maaşı almak için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

  SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  Bu başvuru işlemini yapmanız daki en önemli neden işlemlerden sonra gerekli durumları takip edebilmenizdir. Ancak internet üzerinden kimlik bilgileriniz ile gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir hizmet bulunmamaktadır. Bu yüzden bu işlemi internet üzerinden sizlere aktaramayacağız. Ancak bu işlem başvuru yapmış olduğunuz yerde yani SGK İl Müdürlükleri’ne giderek burada gerekli her türlü detayı öğrenebilirsiniz. İşte bu anlattığımız şekilde yaptığımız zaman SGK dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini de başarı ile tamamlamış olacağız.  tıkla sorunu sor

  SGK DUL VE YETİM AYLIĞI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kamil dedi ki:

   MERHABA,

   35 YAŞINDAYIM. 2000 PRİM GÜNÜM VAR. EVLİ VE 1 KIZIM VAR. EĞER ALLAH KORUSUN BUGÜN ÖLÜRSEM ONLARA NE KADAR AYLIK BAĞLANIR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bizce de Allah korusun! Bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/ yazımızın altındaki linklerden hesaplama yapabilirsiniz.

  2. gülay kurt dedi ki:

   merhabalar, eşim 08.02.2018 tarihinde vefat etti,vefat tarihinde 52 yaşında idi ,o güne kadar bağkurda1900 gün,ssk ise 600 gün prim günü bulunmaktaydı, ben ise sgk emeklisiym bu durumda eşimden maaş alabilirmiyim ve yaklaşık ne kadar bir maaş alırım , teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden maaş alabilirsiniz. En yakın sosyal güvenlik merkezine giderek hem emekli maaşı hem de cenaze yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

  3. Leyl dedi ki:

   Merhaba babamın 285 gün çalısması var 1977 yılında vefat etti maaşını alabilme şansım varmı 2yilda askerligi var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 900 gün primi sağlamanız gerekiyor. Askerliği borçlanarak bu primi sağlıyorsunuz. En yakı sosyal güvenlik merkezine hesaplama yaptırarak borçlanma yaparak emekli maaşı alma hakkınız bulunuyor.

  4. bllll dedi ki:

   iyi günler babam astsubay emeklisi vefat edeli 1 yıl oldu gün sayısı 29yıl4 ay ben 21 yasındayım ablam evli 15 yasında kardeşim var babamın sadece emekli parasını alabiliyoruz dul ve yetim maaşı baglanır mı baglanırsa nerelere müracat etmem gerekir ve hangi belgeleri götürmen gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan aldığınız maaş zaten yetim maaşı olarak adlandırılmaktadır. Anneniz da alıyor ise buda dul maaşı.

  5. Aylin dedi ki:

   İyi günler babam 2007 yılında vefat etti. Bundan dolayı yetim aylığı alıyordum. Sigortalı işe başladığım için maaşımın diğer hak sahiplerine aktarılması için dilekçe verdim. Hak sahibi olarak annem ve kardeşim kaldı. Aktarıldığında yaklaşık toplam maaşta 200 tl gibi bir kesinti oldu. Bunun sebebini öğrenebilir miyim? Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum çözüm olarak ne yapabilirim? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz kardeşiniz ve anneniz % 50 %25 %25 olarak maaşın tamamını alıyordunuz. Şimdi ise Anneniz %60 kardeşiniz ise %30 olarak alıyor yani toplam maaşta %10 gibi bir pay düşmüş. Maaş pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  6. trm dedi ki:

   Merhaba babamın olum maasını alıyordum 21 yaşında üni öğrencisiyim sigortalı işe başladığım için kesildi düzenlemede sigortalı ise girsede devam ediceğini söylendi artık cumhurbaşknı tarafından. Nereye nasıl bi basvuru yapmam lazım bağlanması için ne zaman hayata geçer bilgi verirseniz sevinrm

  7. Kıymet dedi ki:

   Babam malulen emekli almanyadan 1999 yılında vefat etdi yetim maaşına muracat etdim ve bana bağlanan maaş 9.54 tl. 123 gün turkiyede calismisli var almanya-da 154 ay elimde çalışmış oldu dökümler mevcut turkiyeden kısmı emeklilikten bağlanmış benim ne yapmam lazım taahhütname imzaladım fakat 9.54tl ben ne kira ödeyebilirim nede 2 çocuğumu okuta bilirim 10 yıldır dulun bi yol gösterin lutfen

  8. ayhan dedi ki:

   ANNEM BABAMIN MAAŞINDAN FAYDALANIYOR BEN EŞİMDEN BOŞANDIM BABAMIN MAASINDAN YARARLANABILIYORMUYUM YARARLANABILIRSEM ANNEMİN MAAŞININ YARISINI MI YOKSA % KESİNTİ OLARAK MI ALIRIM ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli veya çalışan değilseniz babanızın maaşından faydalanabilirsiniz. Babanız emekli sandığı emeklisi ise çalışsanız da emekli alsanız da alırsınız. Şuanda sadece anneniz maaş alıyorsa % 75 oranında maaş alıyor. Siz de alırsanız Anneniz %60 Siz %30 maaş alacaksınız. Pay oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  9. Erdogan dedi ki:

   Babam 3 yıl önce vefat etti.annemle boşanmıştı.babamın 675 günü sigortası var.900 güne nasıl tamamlarız tamamlarsak ve ablam maaş alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Erdoğan Bey merhaba,

    Babanızın askerlik süresini borçlanabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.