ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Prim Borçları Siliniyor

SGK Prim Borçları Siliniyor
SGK
13.11.2017

Sosyal Güvenlik Kurumu yeni bir yönetmelik hazırladı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında çıkarılan bu yönetmelik, Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlülük kazandı. SGK kapsamında çıkartılan yönetmelik pek çok yeniliğini de beraberinde getiriyor. Bu doğrultuda genel sağlık sigortası tescili yapılmış olan ancak gelir testi için hiç başvuruda bulunmayanlara önemli kazanımlar sunulmaktadır. Bu durumda olanlara 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren 12 ay içerisinde gelir testine başvurmaları halinde bu kişilerin sağlık sigortası primleri, yapılacak olan gelir testinin sonucuna göre tahakkuk edilmesi sağlanacak. Bu yönetmelik SGK prim borçları siliniyor şeklinde duyuruldu.

Prim borçları bulunanlara, 1 Nisan tarihi öncesindeki döneme ait olarak tahakkuk ettirilmiş olan ya da tahakkuk ettirilecek olan gecikme zammı ve gecikme cezası gibi alacaklardan vazgeçilecek. Ayrıca bu tarihe kadar ödenmemiş olan gecikme cezası ve gecikme zamlarının da tahsilinden vazgeçilecek. Bunun yanı sıra bu tarih öncesinden tahakkuk ettirilmiş ancak ödenmemiş olan borçlar ise; yeniden hesaplanarak ödenmesi istenecek. Bunun yanı sıra 15 Temmuz sonrası gazilik unvanı alan gaziler, otomatik bir şekilde genel sağlık sigortalısı sayılmış olacak.

SGK prim borçları siliniyor olarak duyurulan yönetmelik esnaflara da önemli kolaylıklar sağlıyor. Bu doğrultuda Esnaf Ahilik Sandığı ödeneğinin kapsamından yararlanan bireyler sağlık sigortalısı sayılacak. Bunun yanı sıra askerlik vazifesini er ya da erbaş olarak yapanlar, genel sağlık sigortası kapsamına alınacak. Askerlerin terhisi sonrasında sigortanın geçerlilik süresi 30 gün olacak. Ayrıca aylık geliri fert başına 592 liranın altında olanlar, sağlık hizmeti almak için bir prim ödemeyecek. Şayet kişi başı gelir 592 liranın üzerinde ise; aylık olarak 53 lira ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanmak mümkün olacak.

SGK prim borçları siliniyor haberleri doğrultusunda edinilen bilgilere göre; askerliğini bitirerek terhis olanlara bir ay boyunca prim ödemeden sağlık hizmeti ücretsiz olarak verilecek. Lise ve üniversite mezunları ise; iki yıl içerisinde prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Yeni yönetmelik çerçevesinde esnaflara da önemli avantajlar sunuluyor. Bu çerçevede, sosyal güvenlik prim borcunu ödeyememe sonucunda sağlık hizmeti almayan esnaflar da 53 lira ödeyerek sigortalı sayılarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Genel sağlık sigortalısı sayılan bireylerin yakınları da genel sağlık sigortalısı sayılacak ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Darbe teşebbüsü nedeniyle gazi olanlar da genel sağlık sigortalısı sayılarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Ayrıca terör nedeniyle gazi sayılanlar da genel sağlık sigortası kapsamına alınacak.

SGK prim borçları siliniyor haberlerine göre, Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının yurt dışında yaşayan yakınları da genel sağlık sigortası kapsamında yer alarak, sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Bir ay içerisinde 20 gün ve 20 günden daha az çalışanlar da genel sağlık sigortası kapsamına alınacak. Ayrıca çağrı üzerine çalışanlar ve kısmi süreli olarak çalışanlar da genel sağlık sigortalısı sayılarak, sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Bedava sağlık hizmeti alabilmek için ise; prim borcunun bulunmaması şart olacak. Prim borcu olup taksitlendirme yapanlar ise, bedava sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Yorumlar

 1. dılek sahın dedi ki:

  1991 gırışlı ve 18 yıl 8 ay ödenmış pırım var aktıf bagkur bayan 5 soğum emeklılık 48 yaş denıyor hızmet surem dolu şu an hızmet ve borç sılım olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur borcunu ödemeden emekli olmanız mümkün değil. Ancak ileride borçların silinmesi ve primden sayılmaması gibi bir af çıkar ise bundan yararlanmanız mümkün.

 2. Muhammet oruç dedi ki:

  Meraba suan 20 yaşındayım sgk bircu bulunmakta 300 kusur liralik bi birç eskiden silindi ve suan 2016 nin 4. Ayi ile 2016 nin 8. Ayı arasindaki borç duruyor şimdiki ile onlar da mı silinebilecek anlamadim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Lise mezunu iseniz 20 yaşına kadar ki borçlarınız silinir. 2 Nisandan önce gelir testi yaptırın. Asgari tutardan ödeme yaparsınız.

 3. FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL dedi ki:

  35 yaşımda yani 2012 yılında gelir testi yaptırdım. İşşiz olduğumu, gelirimin olmadığını, aile desteği ile hayatımı idame ettirdiğimi belirttim. Herhangi bir kurum ya da kuruluştan aldığım maaş vs yok, herhangi bir sağlık kuruluşundan aldığım hizmette yok !! Bana kesilen bu haracı da ödemek istemiyorum. ne yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   02/04/2018 tarihinden önce tekrar teste girin. sonuç tekrar değerlendirilecektir.

 4. yasin saraç dedi ki:

  teşekkür ederim cevabınız için, fakat borçlu esnafın sağlıktan yararlanacak haberi üzerine yukarıdaki sayfadan alıntı_ SGK prim borçları siliniyor haberleri doğrultusunda edinilen bilgilere göre; askerliğini bitirerek terhis olanlara bir ay boyunca prim ödemeden sağlık hizmeti ücretsiz olarak verilecek. Lise ve üniversite mezunları ise; iki yıl içerisinde prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Yeni yönetmelik çerçevesinde esnaflara da önemli avantajlar sunuluyor. Bu çerçevede, sosyal güvenlik prim borcunu ödeyememe sonucunda sağlık hizmeti almayan esnaflar da 53 lira ödeyerek sigortalı sayılarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. BUNDAN NEZAMAN YARARLANACAĞIZ ?

 5. yasin saraç dedi ki:

  esnafım tam 24 aydır bağkurumu ödeyemedim nasıl ve ne zaman yararlanacağım ? 24 aylık borcum 15 binlirayı geçiyor hepsimi silinecek faizimi ? lütfen cevap bekliyorum..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yasin Bey merhaba,

   Şu anda faiz silme gibi bir hak bulunmuyor. Haziran ayında bu hak tanınmıştı. Belli bir peşinat ile taksitlendirme yaptırabilirsiniz.

  2. ayla sari dedi ki:

   Taksitlendirme yaptiktan sonra saglik hizmetinden yararlanabilirmiyiz ?

 6. cengiz semerci dedi ki:

  1 Nisan 2017 tarihine kadar olan borçların gecikme faizi ve cezaların tahsilatından zaten vazgeçilmiş ve sadece ana paranın tahsilati 12 ay taksitle ödenecekti. Şimdi bunun ne farkı var ki ? Sonuç olarak anaparayı ödeyeceğiz !