• SGK DANIŞMA HATTI


  SGK danışma hattını aramak; vatandaşlara SGK sorgulama işlemlerini hızlı ve pratik bir şekilde yapabilme imkânı sunmaktadır. T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Alo 170; SGK, ÇSGB, MYK ve İŞKUR kurumları ile ilgili tüm detaylı bilgilere kolay erişim şansı sunuyor. SGK sorgulama, şikâyet ve mevzuatlarla ile ilgili her türlü bilgiye erişebilmenizi sağlayan Alo 170’i arayabilirsiniz.


  ÇSGB, İŞKUR, MYK ve SGK şikâyet hattı olarak da bilinen Alo 170 çağrı merkezi aynı zamanda resmî web sitesi ile de online olarak hizmet vermektedir. Her gün 50 binden fazla vatandaşın başvurduğu danışma hattı, vatandaşlar için hızlı çözümler sunmaktadır.

  Alo 170’i Aramadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

  Alo 170 şikâyet ne zaman sonuçlanır ve arama yaparken dikkat edilmesi gerekenler genel bilgileri şunlardır;

  • Alo 170 hattına arama yapmadan önce kimlik belgenizi hazırlamanız gerekir. Kimlik belgenizi ibraz ederken doğru bilgileri vermeniz gerekir. Yanınızda kimliğinizi bulundurarak yapacağınız aramalar işleminizin hızlı olarak yapılmasını sağlayacaktır.
  • Aranan kişinin ismine oluşturulan başvurularda verilen başvuru takip numaranıza dikkat etmeniz gerekir. Size verilen takip numarası ile tekrar arayarak başvuru sonuçlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Tarafınıza verilen başvuru numarasını kimse ile paylaşmamanız önemlidir.
  • Başvurularınızın bilgilendirme süresi 3 iş günü sonra yapılmaktadır. Size verilen takip numarası ile 3 iş günü sonunda Alo 170 arayarak başvurunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Mesai ve normal çalışma saatleri hakkında şikayetlerinizi Alo 170 çalışma saatleri içerisinde arayarak bildirebilirsiniz.
  • Mesai ve normal çalışma ücretleri hakkında şikâyet bildirmek için arama yapan vatandaşlardan istenilen bilgiler;
  • Çalışmakta olduğunuz iş yerinin açık unvanı
  • Çalışmakta olduğunuz işyerinin açık adresi
  • Çalışmaya başladığınız saat ve mesai bitim saatiniz

  Alo 170’i Arayarak Alabileceğiniz Hizmetler

  Alo 170 hattını arayan vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR ve Mesleki Yeterlilik Kurumu ile ilgili tüm mevzuları sorarak bilgi alınması mümkün olmaktadır. İşyerlerinin ödemediği normal çalışma ve mesai ücretleri ile ilgili şikayetlerde bulunmak için Alo 170 hattından yararlanılmaktadır.

  Alo 170 hattını arayarak T.C. kimlik belgeniz ile yararlanabileceğiniz hizmetler şunlardır;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Anlaşmalı yapılan boşanmalar ile alakalı şikayetleri Alo 170 hattını arayarak yapabilirsiniz. Şikâyet sırasında anlaşmalı boşanmayı yapan kişilerin isimlerini ve soyadlarını, yaşamakta oldukları evin adresini bildirmeniz gerekir. Sağlıklı bir şekilde denetim yapmak için bu bilgilere gereksinim duyulmaktadır.
  • Alo 170 hattını arayarak SSK emeklilik sorgulama işlemlerinizi yaparak emeklilik tarihinizi öğrenmeniz mümkün olmaktadır.
  • Rapor ücretlerinin ne zaman ödeneceğine dair bilgi almak için Alo 170 hattından yararlanabilirsiniz. Sağlıklı geri dönüş sağlamak için rapor tarihinizi bildirmeniz gerekmektedir.

  Alo 170 Web Sitesi Üzerinden Yapılabilecek Online İşlemler Hangileridir?

  ÇSGB, MYK, İŞKUR ve SGK iletişim hattı olan Alo 170, çağrı merkezi olarak sunduğu hizmetlerin yanı sıra web sitesi üzerinden de online işlemlerle alternatif hizmetler sunmaktadır. www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak, Alo 170’in sunduğu online hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Web sitesinin sunduğu online hizmetler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • İhbar/Şikâyet: Bu bölüme giriş yaparak ÇSGB, İŞKUR, SGK ve MYK kurumları ile ilgili ihbar ve şikayetlerinizi ilgili kuruma iletebilirsiniz. Sitede yer alan İhbar/Şikâyet bölümüne tıklamanız yeterlidir. Bu hizmet ile yaptığınız ihbar/şikâyet ilgili talepleriniz en geç 72 saat içerisinde değerlendirmeye alınmakta olup geri dönüş sağlanmaktadır. Açılan sayfada istenen bilgiler şu şekildedir;
  • Başvuru nedeni: Bilgilendirme/ Evrak Takibi /Öneri / İhbar/ Şikâyet
  • Başvuru konusu: Emeklilik işlemleri/ Hizmet Dökümü/ Rapor ücreti/ İş kazası / Madencilik/ Ücretler/ İş sağlığı ve güvenliği / Mobbing / Tazminatlar / İşsizlik ödeneği
  • Başvuruyu anonim olarak oluşturabilir ya da kişisel bilgilerinizi girerek şahsi olarak yapabilirsiniz. Anonim şekilde başvurunuzu oluşturmadığınız takdirde; ad, soyad, T.C kimlik numarası, doğum tarihi, GSM numarası, e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra ‘Mesajınız’ yazan bölüme talebinizi yazabilirsiniz.
  • Anonim olarak yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayabilmekte ya da cevaplanması uzun sürebilmektedir.
  • Formu tamamen doldurtan sonra sayfanın altında yer alan güvenlik kodunu yanındaki kutucuğa yazıp ‘Gönder’ butonuna tıklamanız yeterlidir.
  • Canlı Destek: Bu bölüme giriş yaparak, canlı destek ekibi ile online olarak yazışabilirsiniz. Bu sayede hızlı ve pratik işlemler yapmanız mümkündür. Web sitesinde yer alan ‘Canlı Destek’ bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Tıkladığınızda yeni bir sayfa açılmaktadır. Bu sayfada ad, soyad, T.C kimlik numarası, GSM numarası, e-posta bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

  Görüşme sebebini Bilgilendirme olarak seçtikten sonra sayfanın altında yer alan ‘Konuşmayı Başlat’ butonuna tıklayabilirsiniz. Tıklama işlemini tamamladıktan sonra canlı desteğe otomatik olarak bağlanacaksınız. Canlı Destek bölümünden 7/24 hizmet almanız mümkündür. Görüşmeniz tamamlandıktan sonra görüşme detaylarınız mail adresinize gönderilmektedir.

  • Görüntülü Destek: Bu bölüme giriş yaparak, işaret dili bilen temsilciler ile iletişim kurmanız mümkündür. Web sitesinde yer alan Görüntülü Destek bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada; ad, soyad, T.C kimlik numarası, e-posta, GSM numarası bilgilerini girdikten sonra ‘Konuşmayı Başlat’ butonuna tıklamanız yeterlidir.
  • Sık Sorulan Sorular: Bu bölüme giriş yaparak, daha önce sorulan soruları ve cevaplarını inceleme imkânı bulabilirsiniz. Bu bölümde seçebileceğiniz konu başlıkları ve kurumlar yer almaktadır. ÇSGB, İŞKUR, MYK ya da SGK kurumlarından birini seçebilir, ilgili konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.
  • SGK TV: Bu bölüme giriş yaparak, önemli konular ile ilgili videoları izleme şansı bulabilirsiniz. SGK kamu spotlarına ulaşabilir, Alo 170 ile ilgili tanıtımları izleyebilirsiniz.

  Alo 170 Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

  Alo 170’i aradığınızda, adınıza bir başvuru oluşturulmaktadır. Görüşmeniz sona ererken ilgili danışman size başvuru takip numarası vermektedir. Başvurularınız maksimum 3 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır. Bu süreç içerisinde başvurunuzu takip etmeniz ve cevaplanıp cevaplanmadığını öğrenmeniz mümkündür. Alo 170 başvuru takibinizi şu yollarla yapabilirsiniz;

  • www.alo170.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfada yer alan Bildirim Sorgulama kutucuğunu göreceksiniz. Bu kutucuğun içerisinde T.C kimlik numaranız ve bildirim numaranızı yazmanız gerekmektedir. Kutucuğun altında yer alan güvenlik resmindeki karakterleri ilgili kutuya yazdıktan sonra ‘Sorgula’ butonuna tıklamanız yeterlidir.
  • Alo 170 başvurularınızı E-Devlet sistemi üzerinden de sorgulayabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-talep-oneri-sikayet-basvurusu-ve-takibi adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada E-Devlet kimlik doğrulama işleminizi tamamladıktan sonra sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  Alo 170 Hizmetleri Ücretli Midir?

  Alo 170 danışma hattını aradığınızda ücretlendirme ile ilgili resmî web sitesinde herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Fakat bugüne kadar yapılan aramaları ve vatandaşların paylaşımlarına istinaden; bu danışma hattını aramanın sabit hat aramak ile aynı ücretlendirmeye sahip olduğu görülmüştür.

  Hattınızda sabit hatları arayabilmek için dakikanız bulunuyorsa, Alo 170’i aradığınızda görüşmeniz dakikalarınızdan düşecektir. Hattınız sabit hatlar için herhangi bir dakikanız yoksa ücretlendirme sabit hatlarla aynı olacak şekilde 6 dakikası yaklaşık 3,5 TL gibi bir rakam olarak faturanıza yansıyacaktır. Resmî web sitesi üzerinden alacağınız hizmetler online olduğu için herhangi bir ücretlendirme bulunmamaktadır

  SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?

  SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

  SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ebru dedi ki:

   Merhaba, ilk işe giriş tarihim 02.10.1992 ve bu tarihte ilk primim ödenmeye başladı. 18.06.1975 doğumluyum ve 8.286 prim günüm bulunmakta. 02.10.1992’de 17 yaşında idim. Aldığım bazı duyumlara göre 18 yaşından itibaren yatırılan primler dikkate alınıyormuş. Yaştan ötürü emekliliği beklemekteyim. Normalde 49 yaşında emekli oluyorum fakat 18 yaşından itibaren geçerli olacaksa 50 yaşında emekli olmuş olacağım. Bu durumda 1 yıllık çalışmam boşa mı gidecek? Yoksa emekliliğim 17 yaşından itibaren ilk primim ödenmeye başlandığı günden itibaren mi sayılacak? Teşekkür ederim.

  2. Rüveyde Dabil dedi ki:

   Iyi akşamlar;
   Bir yakınım bayan,eşinden ayrıldı.Babası rahmetli oldu. Bu yakınımın babası, eski adı ile emekli sandığı mensubu idi.Acaba babasının sosyal haklarından yararlanabilir mi?Sağlık giderleri de sgk tarafından karşılanır mı?
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinden ayrıldı ise hem maaşından hem de sağlık hizmetinden yararlanabilir.

  3. Nihat Yılmaz dedi ki:

   Ben 54 yaşındayım çalışamıyorum 1985 den beri SSK liyim.Yasim ve sürem dolu engelli olmama rağmen rapor alamıyorum , çalışma ve emekli olma şansım yok, primleri min iadesi için ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmek için süre ve yaş şartı doldurmanıza rağmen primleriniz yetmiyor ise iade dilekçesi vererek emeklilik için ödenen primleri iade alabilirsiniz.

  4. mehmet ali öztürk dedi ki:

   *1987 Nisan ayında SSK girişim var
   *4/A lı olarak 314 gün(1987-1988-2001)
   *4/B li olarak 1484 gün(1991-1995)
   *4/C li olarak 6440 gün(2002-2018)
   hizmet sürem ve prim ödemem var.
   TOPLAM 8038 gün hizmet günü..
   Bu bağlamdaki sorularım
   1-1998 yılında 01.09.1969 olan doğum tarihimi 01.09.1972 olarak DÜZELTME yaptırdım.Buna göre emeklilik için yaş hesabım düzeltilmiş doğum tarihime göre mi yoksa düzeltmeden önceki doğum tarihime göre mi heaplanacak?
   (Araştırmalarıma göre 18 yaşından sonra ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna giriş tarihinden sonra yapılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmayıp kayıt tarihindeki doğum tarihi dikkate alınıyormuş.Ama teyit ederseniz çok sevinirim.)
   2-Şu anki yasaya göre 25 hizmet yılım dolunca yaş hesabı yapılırsa 51 yaşın da mı yoksa 56 yaşında mı emekli olabirim?Yine araştırmalarıma göre 1987 Mayıs ayında 4/A lı olduğumdan 2002 MAYIS Baz alınınca Yaş 51 olarak buldum ama teyite muhtaç)
   3-2020 yılının Haziran ayında memurluktan istifa edip 4/C li olarak 3 ay sonrayani Eylül 2020 de 4/C li olarak emekli olursam 4/A li olarak çalıştığım 19 yılın ikramiyesini kurumumdan talep edebilir miyim?Zira istenen 7000 gün prim ödeme gün sayısını aşıyorum ve böyle bir talebimin reddedilmeyeceğini düşünüyorum.
   Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
   İyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Araştırmalarınız doğru sigorta başlangıcından sonra yapılan yaş değişimleri kabul edilmiyor ve düzeltme öncesi yaş baz alınıyor.

    2-4a emeklilik için 1987 yılı sigorta başlangıcına göre ;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

    1. Mehmet Ali Öztürk dedi ki:

     Teşekkür ederim.Ama bir sorum daha vardı.
     Şu anda devlet memuruyum.2020 yılı Haziran ayında istifa eddip bir özel sektör kuruluşunda sigortalı olarak çalışmaya başlayıp bir süre sonra da sigortalı olarak emeklilik başvurusu yapacağım.Sorum şu:
     Sigortadan emekli olurken devlet memuru olarak çalıştığım19 yıllık hizmetime ait ikramiyemi adı geçen devlet kurumundan talep edebilir miyim?
     Araştırmalarıma göre 7000 iş gününü tamamlayıp devlet memurluğundan ayrılan ve daha sonra herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olanlar memuriyetine ait çalışmalarının ikramiyesini kurumlarından talep edebiliyorlarmış…
     Teşekkür ederim.

     1. mehmet ali öztürk dedi ki:

      Aslında merak ettiğim şey şu…Bu istenen 7000 gün hesabında
      *Sadece o devlet kurumunda çalışılan 7000 gün mü baz alınıyor
      *Ya da bu 7000 gün içinde memuriyetten önceki 4A ve 4B li çalışmışlıklarla 4C li çalışmışlıkların toplamı mı baz alınır?
      Teşekkür ederim.

  5. Hale dedi ki:

   Merhaba şahıs ödeme sorgula da sisteme gönderilebilir yazıyor fakat hala bi ödeme yok.tahmini nezaman geçer hesaba 17agustosta basvurmustum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödeme henüz onaylanmamış. Muhtemelen Kasım ayı 8-14 ü arasında hesabınıza yatar.

  6. YILMAZ dedi ki:

   Merhaba İyi Çalışmalar :
   Ben annem için soru soracaktım ;
   Annem 90 yaşında hiç bir sosyal güvenlik güvencesi yok sadece ağbimden dolayı sağlıktan yararlanmaktadır. Birde BABAMDAN kalma 30 dönüm tarla müşterek kaldı . Ablam 7 sene önce vefat etti ve malulen emekli olmuştu , eniştemde vefat etti ve emekli maşını şu anda kimse alamıyor. Sorum Şöyle olacaktı :
   Yukarıdaki bilgiler ışığında ; anneme ablamın maaşı bağlanabilirmi ve yapmamız gereken işlemler nelerdir ?
   İYİ ÇALIŞMALAR

  7. İLKAY YILMAN dedi ki:

   04/08/1997 staj başlangıç tarihim (sigortada ilk işe giriş tarihi olarak gözüküyor) 1978 doğumluyum 2011 yılında doğan bir çocuğum var toplamda 1394 prim gün sayım var ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj başlangıçları emeklilikte halen ilk sigorta başlangıcı sayılmıyor. Eğer ilk başlangıcınız 1999 sonrası ise 7000 gün prim ve 58 yaşına tabisiniz.

  8. Kerim Hüseyinoğlu dedi ki:

   Selam Ben Kerim Hüseyinoğlu
   Annem şuan 70 yaşinda zamanında dolar borçlanması yapmışdı 5700 gün üzerinden hesap göndermişlerdi ama ödememişdik şimdi yaşdan 3600 günden ödeniyormuş
   Dolar borçlanmas hakkına hâla sahip olduğu için yaşdan emekli olmak istiyor dolar borçlanmada 10 yıl yani 3600 gün ödemek istiyor
   3600 gün den oluyormu

  9. Arzu dedi ki:

   Merhaba benim eşim 2000 yilinda emekli sandığında tabiyken vefaat etti.O zaman 5 yıl 6 ay hizmeti çıktı.Yasaya gore bana 10 yıldan az olduğu için maas bağlanması.Ancak kızıma yetim ayligi bağlandı. 2008 deki 5510 nolu sk.ya gore maas bağlanma hizmet süresinin 5 yıl olduğunu okudum.O zamandan bu yana hic evlenmedim.Şimdi müracaat etsem maas alabilirmiyim.Alabilirsem geçmişe yönelik ödeme alabiliyormuyum.Yanluz 2 senedir babamdan dolayı ssk liydi yetim ayligi alıyorum.Bu mani olurmu ?

  10. Mustafa dedi ki:

   sayın danışma biriminde çalışan arkadaşlar;cevap yazmadığınız sorular var,bu sorulara olumlu yada olumsuz birşeyler yazmamız gerektiğine inanıyorum,böyle bişey yazmadan hoş olmuyor

  11. Umut Erterek dedi ki:

   Mavi kart sahibi vatandaslarin 18 yasindan kücük cocuklari Türkiyede sgk saglik hizmetinden nasil yararlanabilir? Hastane, saglik ocaklarinda veya aile hekimliginde herhangi bir ucrete tabimidirler?

   Saygilarimla

  12. Gül ejder dedi ki:

   Merhaba 1124 gün ödenmiş prim günün var iadesini nasil alabilirim birde ne kadar alirim şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödediğiniz primlerin emeklilik için olan kısmını alabilmek için. Artık süre ve yaş şartını doldurmanıza rağmen emekli olma olasılığını kaybetmeniz gerekiyor. Eğer bu şartları sağlarsanız Kuruma müracaat edip iade isteyebilirsiniz.

  13. Nur dedi ki:

   Merhaba, babadan 4a yetim aylığı alıyorum. İşe gireceğim ve dolayısıyla maaşım kesilecek. Ancak evlenirken işten ayrılıp tekrar yetim aylığı almaya başlayacağım ve çeyiz parasına başvuracağım. Bu durumda çeyiz parası ödenir mi, yoksa hiç işe giriş yapılmamış mı olması gerekiyor? bir de çalıştığım sürede almadığım yetim aylığı maaşlarının kesintisini yapıp daha az bir ücret mi verirler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışmaya bırakıp yetim aylığına müracaat edip, bağlandıktan sonra evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz. Çalışmış olmanız buna engel olmaz.

  14. Şennur Temel dedi ki:

   Oğlum 22 yaşında ,haziran 2018 de 4 yıllık üniversiteden mezun oldu,ve babasindan aldığı aylık hemen kesildi..O da 2. Universiteye kayıt oldu,ve maaşın bağlanması için tekrar SGK ya dilekce yazdı,dün gelen cevapta iseuniverditeyi bitirdiği için maaş baglanamiyacagi yazıyor,fakat sayfanizda yazılan bilgilere göre öğrenimine devam edeceğinden ve 25 yaşını doldurmadigii için maaş ödenmeye devam eder diyor ,açıkçası anliyamadim.Hatta sigortali bir ise başlasa dahi maaşın yaş haddine kadar edilmeyeceği belirtiliyor yeni değişen torba yasadaki kanuna göre.Bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim,tesekkurler

  15. HATİCE dedi ki:

   MERHABA BEN 19 YAŞIMDAYIM OKUYORUM SSK GİRİŞİM YOK BABAMDAN EMEKLİ MAAŞI ALIYORUM BİR YERE SSK İŞE GİRERSEM MAAŞIM KESİLİR Mİ?

  16. Emre KARAKAŞ dedi ki:

   Genç girişimcilere vergi muafiyetinden(3 yıl boyunca gelir vergisinden muafiyet ve 1 yıl boyunca bağkur priminden muafiyet) faydalanmak için herhangi ek bir işleme gerek var mı? Yoksa vergi dairesi veya SGK bu bildirimleri otomatik olarak yapıyor mu? Eğer bu muafiyetten faydalanmak için bir bildirim yapılması gerekiyorsa bunun süresi nedir? 21.09.2018 de bağkur sigortam başladı bugün yani 01.10.2018 tarihli dilekçe ile bu muafiyetten faydalanmak istediğimi belirten bir dilekçe yazdım. Dilekçem kabul olur mu? Teşekkür ederim

  17. oguz yildirim dedi ki:

   13 eylulde askerlik odemesi yapmak icin kizilaydaki yerinize dilekce verdim.evrak kayit no:11789655 evrak adresinize gelecek 1 ay icinde odeme yapabilirsiniz dendi.15 gun oldu henuz evrak gelmedi.biraz daha bekleyim mi yoksa kizilaydaki yerinizden mi alacagim.tsk.

  18. Mustafa dedi ki:

   İyi günler,01.01.1971 doğumluyum,12.06.1993 te 19 günlük ssk girişim var 30.09.1999 dan beri memur olarak çalışıyorum halen devam ediyor.iki seçeneğim var,3 yıl ssk lı olarak çalışıp 54 yaşında emekli olmak yada 60 yaşını beklemek,arada 6 yıl var.sizce hangi seçenek mantıklı birde merak ettiğim birşey var,hizmet birleşimi yapıp ssk dan emekli olursam maaş hesaplarken hangi süreler dikkate alınacak,memurluktaki süre mi yoksa 3 yıllık ssk çalışma süresi mi yoksa hepsi mi?tskler

  19. ekrem dedi ki:

   slm ben 17.09.1973 doğumluyum 02-04-1992 bağkur girişim var 3230 gün prim .1996 yılındada ssk girişim var halen bi sigortalı işte calışmaktayım 06-12-2018 tarihinde bağkur ve ssk prim toplamım 5600 gün olacaktır gündemde olan eyt yasayla kabul edilirse emekli olabilirmiyim tşk ederim

  20. idris kılıç dedi ki:

   Slm benim sgk İlk İşe Giriş Tarihim 24.11.1995 doğum tarihim 01.01.1978 şuan toplam gün sayım 3800 gün . Ayrıyetten Tescil Tarihi 05.03.2010 olan bağkur girişim var 2015 te bağkur borcumu ödemediğimden dondurdum yani toplam 1500 gün çıkan yasa ile dondurdum ilered istenirse geri alınabileceği söylenmişti. Şuan e devlette bağkur günlerim sıfır görünüyor. benim bağkurum devam ederken ben sgk lı olarakta çalışıyordum. Soruma gelince ben gidip bu bağkur günlerimi sgk günlerimle birleştirmem mümkünmü ve hem bağkur hemde sgk dönemlerimin bir bölümünün çakışması sıkıntı olurmu ve bu hesaplamaların toplamında kaç günüm olur ve kaç ğün ve kaç yaşında emekli olabilirim vede yaşa takılma kanunu resmileşirse bende bu şekil faydalanabilirmiyim. Saygılarım ile iyi çalışmalar efendim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur primlerinizi borçlanıp ödeyebilirsiniz ancak çakışan günler hizmet olarak kabul edilip maaş bağlanacağı zaman yüksek bağlanmasını sağlar. Çakışan günler prim günü sayılmaz Örneğin 100 günde çakışma varsa 200 gün sayılmaz yine 100 gün sayılır. Mevcut yasada 3600 günü doldurduğunuz tarihe göre kısmi emeklilikteki yaşınız belirleniyor. 24/11/1995 işe başlama tarihine göre normal emeklilik için şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

  21. SONGÜL GÖÇMEN dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar,
   Ben 1966 Doğumlu bir bayanım.23.09.2005 tarihinde ilk defa isteğe bağlı bağkurlu olarak kaydımı yaptırdım.30.09.2015 Tarihinde kadar
   prim ödedim sonlandırdım.Hemen Akabinde 01.10.2015 tarihinden
   itibaren EK-5 tarım sigortalısı oldum.Halen prim ödemeye devam ediyorum ne zaman emekli olabilirim.

  22. NEŞE dedi ki:

   merhaba babamdan(sigorta) yetim aylığı almakta iken evlendim şimdi boşanmak üzereyim yeniden aylık alabilmem için tekrar başvurmam gerekirmi

  23. Nevzat batmaz dedi ki:

   Slm.22.06.1976 dogumluyum.prim sayım 5896 ve isi giris tarihim 1991.fakat 18 yaşımı 1994te doldurduğümdan 1994 sayılıyor.budurumda 2019 haziran 22 de 25 yıllık hizmet surem doluyor.Eyt yasası çıkarsa bende 2019 sonrası eyt sayılacakmıyım bu tarihten sonra emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun teklifine göre 1999 yıl öncesi sigorta başlangıcı olanlar erkeklerde 25 kadınlarda 20 yıllık süre ve prim gününü dolduranlar emekli olunması yönünde. Ancak mevcut şartlarda bu teklifin kabul edilebileceğini pek ön görmüyoruz. Hükümet taraftar değil. ancak muhalefet de gerekli sayıya sahip. Eğer kabul edilirse prim gününüz yeterli 1994 yılı başlangıç tarihinize göre 2019 6. ayda emekli olabilirsiniz.

  24. Hüseyin bozdemir dedi ki:

   28.07.2000 ise giris tar 03
   09.1976 dogum tar.askerlik borclanmasi yaparak giristarihini ne kadar cekebilirim.kasim 1997 askrrlik baslangicim 18 ay yaptim kac yasinda kac yilinda emrkli olurum teşekkürederim.

  25. cengiz aksan dedi ki:

   28 07 1970 doğum 01 07 1986 ssk girişliyim 4 a ağır sanayi çalışanıyım ne zaman emekli olacağım

  26. Hüseyin Altaş dedi ki:

   Merhaba, eşim1990 yılında sigorta başlangıcı ve 640 gün ödenmiş pirimi var. 1997 senesinde evlendik ve çalışmayı bıraktı. Şimdipirimlerini dışardan ödeyerek emekli nasıl olur. 2 çocuğumuz var doğum borçlanmadından faydalanabilirmi.

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum borçlanmasından faydalanabilir. Eğer çocukların aralarında 2 yıl var ise 2+2 toplam 4 yıl borçlanma hakkınız var bu da 1440 gün yapar. Çalışmışlığı ile birlikte 2080 güne ulaşır. Kısmi emeklilik için SSK dan 3600 güne 58 yaş Bağkurdan ise 5400 55 güne yaş sahip olması gerekiyor. İsteğe bağlı öderseniz bağkur kapsamına girer. Başka bir yerde ssk lı çalışır ise ssk kapsamında emekli olur.

  27. Cigdem dedi ki:

   Iyi gunler calistigim isyerinde ikiyil oldu sekiz ay icerisinderaporlu gunsayim besgunu gectigmden dolayi savunma yazdirdilar astimdan tedavi gordugm icin istratverildi isyerimiz cikartilmamizla tehtit ediyo ne yapa bilirim yardimci olursaniz sevinirim

  28. sevinç dedi ki:

   Merhaba. ben 1988 yılında emekli sandığından emekli oldum. eşim de emekli sandığından emekli iken 1989 yılında vefat etti ve eşimden bana dul aylığı bağlandı. 2007 yılında sgk dan emekli olan babam vefat etti. inernette yaptığım araştırmada, 1 ekim 2008 yılından önce emekli olan, eşi ya da babası vefat edenlerin bu 3 maaşı da alabileceğini yazıyordu. bu durumda ben emekli ve dul maaşımın yanında babamdan yetim maaşı alabilir miyim? alabiliyor isem bu hangi kanun ya da yönetmelikte yazmaktadır. yardımcı olabilir misiniz?

  29. meltem dedi ki:

   Merhaba,04-04-1968 dogumlu bayan memurum.memurlyete başlama tarihi
   28-11-1995.halen çalışıyorum.kaç yaşinda nezaman emekli olabilirim.1994 tarihinde ise bir sigorta başlangıcım var.bu başlangıç tarihi emeklilik yaşımı öne çekebilir mi?teşekkür ederim.

  30. Mesude gülmez dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin bn 2003 2004 senesinde almanyada sigortalı çalıştim sonra Türkiye ye dönüş yaptim bnm ordaki sigortami burda bana bir faydası olurmu primimin üstüne saydirmak istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız ve ev hanımı olarak çalışmadığınız tüm süreleri borçlanmak kaydı ile hizmet olarak ekletebilirsiniz.

  31. Mahmut ÇALIK dedi ki:

   SN. MAHMUT CALIK 4-A KAPSAMINDA SIGORTA TESCILINIZ Zorunlu Sigorta SIGORTA KOLU KAPSAMINDA 18.09.2018 TARIHINDE YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GUVENLI GUNLER DILERIZ. B001 ne demektir

  32. nurcan dedi ki:

   4B borç bilgilerimde meslek başlangıç tarihi 1.3.2011 son basamak tarihi 1.5.2015 prim borç 17.642 ceza 5.850 toplam borç 23.432 prim borç ay sayısı 32 yazmakta lakin ben 2011 şubat ayında sgk dan ilk emekli maaşımı almaya başladım..1 sene 8 ay eksik günüm vardı doğum borçlanması çıkınca istenilen parayı yatırdım ve sgk dan emekli oldum..emekli olunca mart 2011 de kendi işimi açtım yaklaşık 2-3 sene öncede işimi kapattım zaten..üstelik tüm hizmet yılım sgk ya aittir doğum borçlanmasınıda sgk ya yaptım eksik günümü tamamlayarak ama geçen ekim ayından beri maaşımın üçte birinden fazlası kesiliyor..bağkur kesintisimidir bu rakam ne yapmam lazım saygılar

  33. Gülşah dedi ki:

   Merhaba, 1eylül 1997 yılında ise başladım, 1977dogumluyum, kısa süre çalıştım isteğe bağlı ssk ödemek istiyorum, 2 çocuğum var nasıl ödeme yapabilirim çocuklardan dolayı yıl indirimi olurmu, kac yaşında emekli olurum, bilgi verirmisiniz

  34. behcet çan dedi ki:

   merhaba,

   babam 01.01.1659 doğumlu. sigorta girişi hiç yok.
   bu yıl bir yerde ssklı çalışmaya başlasa emekli olma şansı var mı? askerlik tarihi olan 1978 yılını borçlansa , sigorta başlangıcı 1978 olur mu?

  35. fazilet filiz başcı dedi ki:

   merhaba
   adım fazilet annem 1956 doğumlu 1974 lü yıllarda sigortalı olarak çalışmış yaklaşık 800 gün sigortalılığı bulunmaktadır. 1979 ve 1982 yıllarında 2 çocuk dünyaya getirmiş olup şu anda ssk dan emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekmektedir. ayrıca annem fmf hastası olup herhangi bir yerde çalışamamaktadır. daha önce bağ kurda olduğu gibi emekli olunacak kişiyi sgk bankaya borçlandırarak eksik primleri tamamlayıp emekli edebilmekte midir.

  36. elif minez dedi ki:

   merhabalar 20.12.1989 da izmirde işe girişim oldu normalde emekli olmam gerekiyordu prim fazlasıyla doldu ancak girişimin 94 te olduğuna daire yazı gelip 4 sene daha beklemem söylendi… emekli olamıyorum bunun için dava mı açmam gerekir? ispatı neyle yapabilirim? yada izmire gidip firmanın işyeri sicil no su ile belki hata vardır deyip dosya mı çıkartmam gerekiyor..bazen benim günüm baskasına yatmış olabiliyormus hata sonucu..yada kızlık soyadımdan dolayı bir skıntı olabilir mi?
   istanbuldan işlemleri halledebilir miyim yada ne gibi yollara basvurmalıyım teşekkür ederim

  37. Tülay Yesil dedi ki:

   Iyi günler. yaklasik 38 yildir almanya da yasiyorum 2000 yilinda alman vatandasligina izinli gecis yaptim ve mavi Kart im var. Almaya dan %80 malülen emekliyim türkiye dende emekli olabilirmiyim? Eger oluyorsa ne yapmam lazim nereye basvurmaliyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da ikamet ettiğiniz süreleri borçlanarak emekli olabilirsiniz. Malulen emeklilik için Türkiye den de ayrıca heyet raporu almanız gerekmektedir.

  38. güray dedi ki:

   2016 mart ayında emekli oldum,2 ay sonra fazla ikramiye ödenmiş diyerek sgk bana 14000 tl borç çıkardı ve bunu aylık 550 tl olarak kesmeye başladı bu borcun bitip bitmediğini bir türlü öğrenemiyorum nereyle görüşmem gerekir ve böyle bir kesinti yasalmıdır,emeklilik dilekçesini verdiğimde beni bu borçtan dolayı hiç uyarmadılar

  39. ALİM dedi ki:

   KOLAY GELSİN BEN YÜZDE 45 ENGELLİ RAPORUMLA EMEKLİ 28.06.2018 TARİHİNDE EMKLİ OLDUM.4 YILDIR ÇALIŞMAKTA OLDUGUM ŞİRKET BANA CALIŞMAYA DEVAM ET HAKLARIN OLMEZ DEDİ VE EMEKLİYE AYRILDIGIM TARİHTE CIKIŞ YAPIP ERTESİ GÜN 2 KODUYLA TEKRAR İŞE GİRİŞ YAPTI VE BANA KIDEM TAZMİNATIMI VERMEDİLER VE SGDP Lİ OLARAK CALISMAYA DEVAM ETMEKTEYİM.ŞİMDİ KENDİ İSTEĞİMLE 1 YIL SONRA AYRILSAM İŞTEN BANA TAZMİNATIMI 28.06.2018 TARİHİNDENKİ ASGARİ ÜCRETT ÜZERİNDENMİ VERECKLER YOKSA 1 YIL SONRA AYRILIRSAM O TARİHTEKİ ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDENMİ ODEYECEKLER YANİ BURDA İŞVEREN AKILLILIKMI YAPMIŞ OLUYOR BENİM KAYBEDİŞİM VARMI RTEŞKKÜRLER

  40. Ali Fikri Tekin dedi ki:

   Merhaba ben askerlik borçlanmamı askerden geldikten sonra ödedim fakat şuan primim fazla bile geliyor ben bu yatırdığım parayı geri alabilirmiyim veya alsamda ogünki yatırdığım parayı mı alırım yoksa onunda enflasyon farkı ödeniyor mu

  41. Meryem kavak dedi ki:

   Ben 15.05.2000 tarihinden sigortaliyim 5869 prim günum var.en son 10.2016 tarihinden sonra işten çıktım o zamandan beri çalışmıyorum acaba emekliliği haketmek icin kac yıl daha sigorta primi gerekiyor.ayrıca 2 çocuğum var kaç yaşında emekli olucam

  42. suayip dedi ki:

   mrb şuayip ben sizlere 3600 ek gösterge ile kaç defa yazi yazdım ısrarla cevap vermiyorsunuz kayıtlara bakarsanız görülmektedir nedenini yazarsanız memmun olurum.

  43. Aynur dedi ki:

   Merhaba,

   Istanbul-Besiktas SGK -Yurtdisi Isleri Servisi- Saglik Yardim Talep Beyan – Bölümü gecici olarak son birkac yildir – Atatürk Bulvari No. 7 Unkapani’nda – hizmet vermekteydi. Bu Bölüm tekrardan Findikli-Beyoglu daha önceki adresine tasindi mi? Tel: 0212-252 3104 numarasina ulasamadigimdan bir yanitinizi rica ediyorum. Tesekkürler.

   Saygilarimla,

  44. huseyin dedi ki:

   meraba ben 2003 yılında malülen rapor alarak emekli oldum bu aldıgım raporumu kaybettım raporumun derecesı nedır bılmıyorum bana raporumu nerden tekrar alabılırm

  45. EKIN dedi ki:

   Merhabalar. 1973 Kasım doğumluyum. 9 Ocak 2002 sigorta girişim mevcut. Ancak gün sayım 264. Çalışmıyorum ev hanımıyım. Acaba isteğe bağlı ödemeye başlasam ayda ne kadar ödemem gerekir ve ne zaman emekli olabilirim. İnternetten E Devletten baktığımda 58 yaş 4500 iş günü ya da 7000 iş günü yazıyor. Benim 58 yaşımı doldurduğumda gün sayım dolmamış olacak 4500 gün yani. Ne yapmam lazım. 7000 iş günü ise çok zor. Bir de emekli olsam maaş ne kadar oluyor.? Ne ÖNERİRSİNİZ?

  46. Selma Özdemir dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından sonra dul aylığı almaya başlayan annem Temmuz ayının 23 ünde vefat etti, ptt hesabına baktığımda bayram ve aylık maaşının yattığını gördüm, bu paranın durumu ve kesilmesi için ne yapmam gerektiğini bildirir misiniz.
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ödeme 23. ünden önce yattı ise ve aylık alma tarihi bu tarihten önce ise varisleri ile birlikte parayı alma hakkınız var. Maaş vefatından sonra yatı ise kesinlikle parayı çekemesiniz. Ölüm belgesi SGK kayıtlarına düşecektir. Yatmaya devam eder ise en yakın SGM ye konu hakkında bir dilekçe ile bilgi verebilirsiniz.

  47. deniz dedi ki:

   merhabalar
   çocuk bakıcısı olarak yanımda çalışan bayan kendi isteğiyle işten ayrıldı.tazminat talebinde bulundu,kendisiyle anlaşarak bankaya kıdem tazminatı olarak parasını yatırdık.ancak kendisi yine dava açma yoluna gitmiş.elimizde kıdem tazminatını ödediğimize dair banka dekontumuz var.mahkeme tekrar ceza verebilirmi bize,dekont delil olarak yeterlimidir.
   çocuk bakıcısının kıdem tazminatı hakkı varmıdır,açtığı dava doğru bir davamı.
   bilgilendirmenizi rica ederim,mağdur durumdayız.
   çok teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı alabilmesi için en az 1 yıl çalışmalı ve feshini haklı nedenlere dayandırmalıdır. Bu feshi de noter aracılığı ile size bildirmelidir. Siz kendi isteği ile ayrılan çalışanınıza kıdem tazminatını dahi ödemişsiniz. Elinizde kendi isteği ile ayrıldığına dair yazı olması iyi olurdu. Ancak yine de mahkemeden aksi bir karar çıkacağını düşünmüyorum. Açtığı dava ne davası bunu bilmek de önemli.

  48. Nuray sehnaz dedi ki:

   1985/1986 yıllarında çalıştım ancak sigortam yatırılmamış başlangıç dahi yapılmamış bunu ispatlayabilirim ne yapmamız gerekiyor ?

  49. suayip dedi ki:

   meb ben şuayip khk ihrac olduktan sonra 29 yıl üzerinden açıktan emekli oldum .3000 ek gösterge ile eğer polislere 3600 ek gösterge verilirse bende hak sahibi olabilirmiyim.tesekurker.

  50. hakan gur dedi ki:

   MERHABA 1990 ssk-4186 gun pirimim 2012 de 335 gunistege baglı odemem var askerlik 540 gun ve 390 gun daha istege baglı ödesem son 7.yıl hesbında sskdan emekli olabilirmiyim yoksa bagkurlumu olurum durumum ne olur istege baglı askerlik ödemisi yaşı öne çekermi teşekkurler

  51. HAMDİ dedi ki:

   İyi Bayramlar Ben 1965 doğumluyum SSK İşe başlama tarihim 01.12.1990 Ödenen pirim gün sayısı 4099 gün Askerlik barclanmamı yapmadım 1985 yılında 550 gün olarak askerlik yaptım Bu durumda ssk pirim borclanması yaparuk şayet yaş hattimi doldurmuşsam emekli olabilirmiyim .
   Bakurlulara daha önceden böyle bir yasa cıkmıştı ..
   Saygılarımla ;Hamdi Mildan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

    Askerlik borçlanması yaparak yaşı 51 e çekebilirsiniz.

  52. Burak dedi ki:

   Merhaba. Özel sektör mağazacılıkta 4 yıldır çalışıyorm. Bedelli askerlik için işimden ayrılacağım. Ancak iş yerim 3 hafta ücretsiz izin vereceğini tazminat vermeyeceğini bildirdi. Ben iş yerimden 21 gün olsada askere gideceğim için ayrılıp istifa yazarak askere gitmek istiyorum. Tazminat hakedişim oluyor mu olmuyor mu? Konu ile ilgili ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 21 günlük ücretsiz izne çıkarılabileceği yazıyor. Yorumumuz işveren 21 günlü ücretsiz izni kabul edip dönüşte de işinizi garanti ediyorsa tazminat alamayacağınız yönünde. Ancak alınabileceği yönünde yorumlar mevcut. Kanun bu konuda net değil.

  53. Ahmet dedi ki:

   Mrh ben 2008 haziran calismaya basladim yaklasik 3800 günüm oldu maasim suan 2100 net ve her sene enfilasyon gore zam oluyor.yaş 60 kadar cok fazla primim oluyor bu maasima nasil yansır acaba rica etsem yardimci olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda tüm çalışanlar bu duruma maruz kalmaktadır. Primleriniz emekli maaşınıza artış olarak yansıyacaktır.

  54. Tufan Durmuş dedi ki:

   Merhaba, adım Tufan Durmuş.
   Yatalak babaannem var, babaanneme ben bakıyorum. Ve maaşını da ATM’den çekiyorum. Normalde ayın 26’sında maaşı yatıyor. Ama bu ay bayram sebebiyle ayın 18’inde yatırılacağı duyurulmasına rağmen hala yatırılmadı. Şimdi babaannemin maaşının yatırılması 26’sı pazar gününe denk geldiği için pazartesiye mi kaldı? Yoksa bir problem mi var?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurumdan yapılan açıklamaya göre;

    “Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan, emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos 2018 gününden itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos 2018 tarihinde bankalardan ödenecektir” ifadesi var. Eğer maaşınız bayram günlerine denk gelmiyor ise 27 isnde yani ptesi alabileceksiniz.

  Sorunuzu Yazın