• SGK DANIŞMA HATTI

  Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri,şikayet,soru,sorun vb. konularla ilgilenen bir birim oluşturularak hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı, bu hizmetten yararlananları oldukça memnun etmiştir. SGK Danışma Hattı size 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamaktadır. Eğer ilk seferde sorularınıza cevap verilmediyse talebiniz kayıt altına alınıp en geç 72 saat içerisinde çözüme kavuşturularak size geri dönüş yapılacaktır. SGK Danışma Hattı en çok Bağ-Kur sorgulama,SSK prim sorgulama, SGK sorgulama gibi en çok merak edilen konular için kullanılmaktadır. Kendini sürekli olarak güncelleyen ve en son gelişmelerden anında haberdar olan, sistem ve personeliyle son derece iyi hizmet veren SGK Danışma Hattı Alo 170 ücretli bir servistir. Arama yaparken bunu göz önünde bulundurunuz.

  2

  SGK Danışma Hattıyla Hedeflenenler

  • Vatandaşın SGK Danışma Hattıyla ilgili olan memnuniyetini ölçmek ve arttırmak
  • Kayıt dışı istihdamı, kayıp ve kaçakların olmasını önlemek
  • Hizmet alanlarının ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek
  • Sorunlara doğru ve hızlı cevap vererek sorunları çözmek
  • Günümüzün değişen koşullarına uygun bir biçimde hizmet vermek SGK Danışma Hattıyla hedeflenmektedir.

  SGK İhbar Ödülü

  SGK Danışma Hattı olan Alo 170 ile birlikte vergi kaçak ve kayıplarının önlenmesi ve tespit edilmesi amacı ile birlikte ihbar konusu tartışmasız derecede öneme sahip bir husustur. Bu durumun bu denli önemli sebebiyle de SGK İhbar Ödülü adı verilen bir sistem ortaya konularak kişiler ihbar için teşvik edilmiştir. SGK İhbar ödülüne, 1905 sayılı kanunda yer verilmiştir. Fakat belirtilen bu ödül sistemine dair yeterince detay bulunmadığı gibi bu sistemin varlığında dair net bir şey söylemek de mümkün değildir.

  Bahsi geçen 1905 sayılı Kanun 1993 sayılı Resmi Gazate’de 13 Aralık 1931 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da farklı bir yasal mevzuat ya da uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu uygulama Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarına göre yön bulur. Bahsi geçen kanunda, Gayrimenkul ve menkul emval ile bunlara ait intifa haklarının ve daimi vergi mektumlarını ihbar eden kişilere verilecek olan SGK İhbar Ödülü’ne dair bilgiler geçmektedir.

  SGK İhbar ödülü, arsa, arazi ve binalarda tahrir dışında kalan havyanlar, kazanç, intikal ve veraset, muamele, damga ve dahili istihlak gibi daimi vergilerden sahte ya da eksik beyanname de bulunmak ya da birden fazla defter tutmak ya da sait suretlerle ketmedilenleri haber veren kişilere tahakkuk edecek misil cezaları ve vergi mecmuu üzerinden ikramiye verilecektir.

  SGK İhbar Ödülü verilme oranları ise şu şekildedir;

  500 TL’ye kadar yüzde 15, 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 30, 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 20 ve 15.000 TL ve yukarısı için yüzde 10 şeklinde SGK İhbar ödülü verilecektir.

  SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

  En sık merak edilen konulardan biri olduğu kadar, birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir durumda SGK danışma hattı ücreti konusu ile ilgilidir. Birçok vatandaşımız “SGK danışma hattı ücretli mi?” diye sorarken esasında sgk danışma hattının ücretsiz olduğunu düşünmekte ve şaşırma ifadesi olarak bu soruyu kullanmaktadır. İlginç bir şekilde bu hattın ücretsiz olduğu birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde düşünülse de esasında bu hat ücretli bir hattır. Bu konuda GSM operatörlerine göre farklı ücretler biçilmektedir. Şimdi bunlara değinelim.

  Sgk Danışma Hattını arayan bir Turkcell müşterisi, Turkcell resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre sabit hat ile görüşme yapıyormuş gibi tarifelendirilir ve buna göre belirlenecek olan bir ücreti ödemek durumunda kalır.

  Türk Telekom resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak ücretli bir işlem olup, sabit bir hattı aramak ile aynı şekilde ücretlendirilir.

  Yine aynı şekilde Vodafone resmi internet sitesinde yazan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak, sabit bir hattı aramaya benzer ve aynı şekilde değerlendirilir.

  Bu aşamada SGK Danışma Hattını arayarak ücretsiz bir şekilde konuşabilmek için GSM operatörleri üzerinden bedava dakikalara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabit bir hattı arıyor gibi ücretlendirilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim adresi şu şekilde verilmiştir.

  Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

  Telefon: (0312) 207 8000

  Bununla birlikte SGK Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK İl Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey harita üzerinde yer alan şehirlere tıklamak olacaktır.

  Bununla birlikte her daim SGK danışma hattı olan Alo 170’i arayabilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mehmet cihat çavuş dedi ki:

   22 Kasımda Avcılar Murat Körük devlet hastahanesinde Varis ameliyatı oldum. Ve 20 günlük rapor paramı Hala alamadım. Bunun için ne yapabilirim , Param Hala Ödenmemiş. Şimdiden tesekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mehmet Bey rapor paranızın durumunu buradan kontrol edebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ssk-rapor-parasi-sorgulama/
    Buradan takipte kalarak eğer başvurunuzda sorun yoksa rapor paranızı mutlaka alabilirsiniz.

  2. Selma Şengul dedi ki:

   Merhaba

   Özel bir firmada taşeron işçi olarak çalışmaktayım .Mesai yaptığım zamanlar için sözleşmede asıl işveren mesai talep ederse bu çalışma süresi serbest zaman yada mesai olarak verilir yazıyor.Buna imza attım bu durumda serbest zaman olarak kullan diyebilirm mi ? Hafta içi yapılan bir saatlik mesai için ne kadar serbest zaman kullanabilirm:Hafta sonu olursa bu değişirmi ? Rica etsem bu konuda bilgi verebilirmisiniz.Y

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Selma Hanım bu konu hakkında bir malumatımız yok. SGK müdürlüğümüze başvuru yapabiilirsiniz

  3. fikret bul dedi ki:

   3600günle emekli olabilirmiyim 1968 doğumluyum 2200 ödenmiş günüm var

  4. feritbedir dedi ki:

   1982 yilinda turkiyede 1 aylik sigortali olarak calismisligim var , 1987 yilindan bu yanada yurt disinda isvecte yasamaktayim, turkiyeden emekli olmak istiyorum ,ne gibi sartlarin araniyor vede ne kadar ödemem gerekiyor, 18 ay turkiyede askerligimi yaptim, ilginize tesekkur ederim, 1961,10, 23 dogumluyum

  5. levent dedi ki:

   merhaba sigortali calisanim 2012 eylul ayinda sigortali olmayan esim dogum yapti sigortadan ne gibi ucret hakkim var bu konu hakkinda bilgilerinize ihtiyacim var yardimci olursaniz sevinirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alo 170’i arayabilirsiniz.

  6. sevilay dedi ki:

   raporumu nasıl ögrenebılırım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-rapor-odemesi/ Bu adresteki gerekenleri yaparak öğrenebilirsiniz.

  7. Fatma dedi ki:

   Alo 170 i yurtdisindan nasil arayabilirim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yurt dışındaki vatandaşlarımız bu numarayı arayarak sorularını danışabilirler. ALO Yurtdanış Bilgi Hattı 0090 444 32 01

  8. Mesut Turhan dedi ki:

   Merhaba,
   2028 Kasım ayında emekli olacağım gibi gözüküyor. 3604 gün ödenmiş prim günüm var. Emekli olmaya kadar da böyle devam ederse 5570 gün daha kazanacağım. Yurtdışında 2001 yılının başından itibaren 2006 yılına kadar toplam 1900 gün daha yurtdışındaki yabancı ülke SGK kurumuna primim ödendi. Acaba bu günleri de emeklilik tarihime kadar prim ödeme gün sayıma kattırsam maaşımda bir artış olur mu…
   Saygılar

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında ALO 170’i ararsanız daha ayrıntılı bilgilendirme yapacaklardır.

    1. dursun ali han dedi ki:

     slm ben devlet memuruyum iki kızımın özürlü raporları var biri %42 diğeri %52 ikisi de öğrenci 16 yaşındalar acaba özürlü maaşı alabilirlermi.tşk

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Engelli maaşı bilgisi için lütfen ALO 144 ‘ü arayınız.

  9. Adnan gürağaçlo dedi ki:

   2005 senesinde iş yeri no su 1198693
   olan yerde çalışmış görünüyorum adıma pirim yatırmışlar . Ben bu iş yeri bin adresini veya ünvanını öğrenmek istiyorum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında bizim yardım edebilme şansımız bulunmamaktadır. ALO 170 ‘i arayabilirsiniz.

    1. Emrah dedi ki:

     170 dışında başka numara varmi

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      E-Devlet hattı 160 ve SGK hattı 170

  10. mustafa öztürk dedi ki:

   1987 yılı ssk başlangıcım var bir defaya mahsus olmak üzere 1993 yılı şeker pancarı ekmişliğim var 30.11.1993 tarihli şeker faturam mevcut bu tarihte bağkur kesintisi olmuşmudur bağkur borçlanması yapabilirmiyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bunu öğrenmek için ALO 170 ‘den yardım alabilirsiniz.

   2. osman özcan dedi ki:

    doğum 25.12.1968 işe giriş 01.04.1981 13 yaşında sigortalı oldum aynı tarihte çıkan bir yasa 18 yaşının altında sigortalıları yaş olarak 18 yaşından sonra hesaplıyor. ben kademeye 1981 den mi yoksa 18 yasında oldugum 1986 dan mı girecegim ?

    1. Aykut Otu dedi ki:

     Yasanın kapsadığı dönemde bulunduğunuz için 18 yaşınızın dolduğu 1986 olarak hesaplanacaktır.

  11. BAYKAL dedi ki:

   Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji servisine başvurduk. Çeşitli tetkiklerden sonra NMO IGG tetkiki yapılacak dediler. Bu da kamu hastanelerinde yok. Bunu sadece ülkemizde bir labarutavar var o yapıyormuş.
   350,00 TL olan bu tahlilin parasını Sgk’dan geri alabilir miyim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gittiğiniz özel hastanenin SGK ile sözleşmesi varsa SGK’dan paranızı alabilirsiniz.

  12. ebrar çalışkan dedi ki:

   Kayınbiraderim parkinson hastası olup kendisi PTT den emekli birisidir. Yaklaşık on yıldır bu rahatsızlığı doktor kontrolünde olmasına rağmen hergeçen gün artmaktadır. Bugün özellikle ellerini kullanmakta zorlanmakta konuşma güçlüğü çekmekte ve yürürken öne doğru kakıldığı için denge problemi yaşamaktadır. Bir yerden aldığım duyuma göre beyine takılan pil sayesinde bu tür hastalarda azda olsa iyileşme olduğu söylenmekte. Böyle bir hastanın bu tedavisinin tamamı devlet tarafından karşılandığı söyleniyor. Çünkü kendisi ekonomik olarak bunu kaldıracak durumu yok. Tarafıma tedavisinin yapılıp yapılamıyacağı ve ve yapılıyorsa masrafların devlet tarafından mı karşılandığı hakkında bilgi verirsenin hakikatten minnettar oluruz.
   Saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet doğru duymussunuz Ebrar Bey, parkinson hastalığı beyin pili takılarak düzeltilebilir. Ve beyin pili tedavisinin tamamı SGK tarafından karşılanır.

  13. meryem açıkel dedi ki:

   merhaba,

   oğlum 18 yaşında ve lise son sınıfta okuyor. haftanın 3 günü staj yapıyor hafta sonuda sigortalı olarak bir işyerinde çalışıyor. bu işyerinde kısmi olarak sigortası ödeniyor
   kalan kısım için kendisine ssk tarafından 389 tl borç çıkartıldı. anlamadığım nokta, oğlum hafta sonu çalışıyor ve kalan diğer günler okula gidiyor ( öğrencilik yapıyor ) nasıl oluyorda kendisine borç çıkartılıyor. bu duruma itirazımızı nasıl yapmamız gerekiyor bilgi rica ediyorum, teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Meryem Hanım bu konuda SGK ya başvuru yapınız.

  14. osman eski dedi ki:

   Merhaba
   2013 ağustos ayında böbrek nakli oldum ve hastane tarafından 3 aylık rapor verildi. Bu rapor 13 kasımda sona erdi. Raporu işyerimde onayladı. Rapor parası sgk sitesinde baktığımda hala gözükmüyor ayrıca ziraat bankasına da sordum ödeme olmadığını söyledi. Ödeme ne zaman yapılacak? Bilgi için simdiden teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu noktada bizim yardımcı olabileceğimiz bir durum yok Osman Bey, rapor paraları en geç 15 iş günü içerisinde yatıyor.

  15. Etem Emre dedi ki:

   Merhaba,

   Istege bagli 4C icin Ziraat bankasina Aralik ayi prim odememi,yanlis bildirge numarasi ile yatirmisim. Aralik ayi odenmemis gorunuyor. bir daha mi yatirmam gerekiyor? yatirdigim para ne olacak?

   Tesekkurler

   Etem

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu durumu SGK ya başvurarak halledebilirsiniz.

  16. Osman Nuri EFE dedi ki:

   Öncelikle iyi günler… 2013 şubat ayında işden ayrıldım ve o tarihten bu yana işsizim.herhangi bir gelirim yok sormak istediğim genel sağlık sigortasından yararlanıp yararlanamayacağım bu konu hakkında bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Geliri 313 TL altında olanların GSS yaptırması gerekiyor Osman Bey.

    1. vahap ozcan dedi ki:

     1980 dogum 06.08.1999 ssk baslagici %40 ozurlu raporum ve %40 vergiden muhaf raporum var 3556 gun pirim gunum var nezaman emekli olmaya hak kazanirim

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      3600 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Ancak yaşı beklemeniz gerekecek. Haklarınızı öğrenmek için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. hakan dedi ki:

    Benim 1992 ssk girişim var 5300 günum var.2010 yılında diyaliz hastası olarak yüzde 90 raporla vergi indiriminden faydalanarak emekli oldum. 2015 yılında böbrek nakli oldum. Benim şimdi birşey yapmam gereklimi.yine vergi indiriminden devam edebilirmiyim çünkü şartkarım tutuyor. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Hurcan Karatas dedi ki:

     Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  17. Yakup Eryaşar dedi ki:

   İyi akşamlar Aykut bey ben l967 doğ. ssk baş. 1984 üç doğum yaptım ilk cocuk 1986 doğumlu ama öldü sonra 1987 ve 1991 doğumlu hayatta olan iki çocuğum var çocuklarımın hamileliğinde ve doğumlarında çlıştığım iş yerinde 15 er günlük siğortalılığım devam etti ben çocuk borçlanması yapabilirmiyim yapabilirsem kaç günlük yapabilirim teşekkür ederimFadime Eryaşar

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilmeniz için ; doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim ödemiş olmak,doğum raporu ve doğum izni sırasında çalışmıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız iki çocuğunuz için 2 şer yıl borçlanma yapabilirsiniz.

  18. Emre Avyuzen dedi ki:

   Merhabalar Aykut bey, Genel saglik sigortasi hakkinda bir sorum olacakti. ben 2001 yilindan beri abd yasamaktayim bu sure icinde turkiyede toplasaniz 90 gun bulunmusudur. bugun bir arakdasimin soylemesiyle kendimi internet uzerinden sorgulattim ve borclu gozukuyorum bu konu hakkinda ne yapmam gerek.. tesekkur ederim.. ayrica 4 ay once naklimi buraya new york baskonsolosluguna aldirdim..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Türkiyede bulunduğunuz ve GSS yaptırmadığınız günler için borç kesilmiş olabilir Emre Bey, bu konu hakkında ALO 170 i arayarak ya da SGK ya başvurarak sorunu halledebilirsiniz.

  19. gamze dedi ki:

   Benim sigorta girişim 01.04.2008. 24.02.2013 te işe girdim. 18.07.2013 te doğum yaptım. Doğum raporumun başlangıcı olan 25.06.2013 ten 18.10.2013 tarihine kadar adıma prim ödemesi yapılmadı. Sonrasında 14 günlük bir prim ödemesi yapıldı. ve 31.10.2013 te işten çıkartıldım. Bu dönemde doğum parası ödemesi de aldım. Şu an ben raporlu olduğum dönemlerdeki prim ödenmemiş aylar ve kasım aralık ocak ayları için doğum borçlanması yapabilir miyim.
   Bu arada kasım ayından itibaren işsizlik maaşı almaktayım.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Prim ödenmeyen günleriniz için borçlanma yapabilirsiniz Gamze Hanım.

  20. seda canpolat dedi ki:

   Çeyiz parası için paramın ziraat bankasına yatırıldıgı söylendi ankara sgkdan maaş günüme kadar beklemek zorundamıyım paramı çekebilmek için

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Paranız yattıysa çekebilirsiniz.

  21. ilknur limoncu dedi ki:

   aykut bey mrb.20.01.1968 doğumluyum.24.03.1986sgk girişim var.1989 da sigortam durdu.bu arada evlendim ve1992 1997doğumlu iki çocuğum var.2007 yılından bugüne sgk lı çalışıyorum nasıl emekli olabilirim doğum borçlanması yapabilirmiyim.ayrıca sgklı çalıştığım sürede raporlu kaldığım günleri de borçlanabiliyormuyum.tşk

   1. Aykut Otu dedi ki:

    42 yaş, 20 yıl, 5220 prim günü şartınız bulunuyor. Doğum borçlanması yapabilirsiniz (her iki çocuğunuz için de, toplamda 1440 gün). Raporlu olduğunuz günleri de borçlanabilirsiniz.

  22. Selahaddin YILDIZ dedi ki:

   30 OCAK 2014 Tarihinde 1706578 Varide nolu emeklilik başvurum ile ilgili olarak 06,02,2014 TARİHLİ ,Küçükçekmece SGK da ” istanbul SGM k.çekmece sgm emeklilik servisi -1 ( 4a Yaşlılık I ) Zimmetten Çıkarıldı” Yazısına istinaden Emeklilik tazminatına hak kazanmıştır ” şeklindeki yazıyı Nasıl alabilrim.?

   Yardımcı bilgi verebilirseniz çok sevinirim .
   Saygılarımla
   Selahaddin YILDIZ

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SGK ya başvurabilirsiniz Selahaddin Bey.

  23. musa çun dedi ki:

   slm benim 1990 dan ssk girişim var ama 2004 den itibaren gözüküyor bana ne şekil yardımcı olabilirsiniz ? ne yapmalıyım ? saygılar.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Musa bey 1990 yılında yapılan giriş stajyerlik veya çıraklık için ise, bu emeklilik hesaplama da giriş olarak kabul edilmez. Ancak böyle bir durum yoksa SGK ya başvurmalısınız.

  24. pakize dedi ki:

   2013 te aralıkta doğum yaptım ama hala doğum paramı ve süt param bankaya yatmamış acaba neden yatmadı bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Pakize Hanım bu noktada SGK ya başvurmanız gerekiyor.

  25. yaşar yıldırım dedi ki:

   Milli Eğitim bakanlığının yeni dershane taslağına göre ”dershane yada özel etüt merkezlerinde” (bunların haricindeki başka özel kurumlar geçerli değil) 01/07/2015 tarihi itibariyle en az sigortalı 6 yıl (2160 gün) çalışan öğretmenler sözlü sınavla bakanlığa alınacaklar. Ancak o tarih itibariyle benim prim günüm 2075 gün oluyor. Dershanede çalışırken Nisan 2007-Eylül 2007 tarihinde kısa dönem askerlik yaptıktan sonra dönüşte başka bir dershanede çalışmaya devam ettim. Acaba bu dönemdeki askerlik borçlanmamı yaparsam borçlanacağım prim günlerim askere gitmeden önce çalıştığım son kuruma geçebilir mi? Ya da yatıracağım primler istenilen prim günlerine etki eder mi? Saygılarımla,
   Yaşar YILDIRIM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Askerliğinizi SSK giriş tarihinizden sonra yaptığınız için borçlanma yaparak prim günlerinize katkı sağlayabilirsiniz Yaşar Bey, bu sizin toplam priminize etki edecektir.

  26. şule tekin dedi ki:

   ev hanımlığı sigortası için gerekli evraklar nelerdir acaba?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şule Hanım ev hanımları için isteğe bağlı sigortalılık ile emeklilik durumda bazı şartlar aranıyor:
    1. 18 yaşını doldurmuş olmak
    2. Türkiye’de ikamet etmek
    3. Daha önce sigortalı çalışmamak ya da sigortalı çalışıp işinden ayrılmış olmak
    4. Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak
    5. Sigortalı olarak ay içinde 30 günden az çalışmak
    6. Zorunlu sigorta kapsamında çalışmamak
    Tüm bu şartları sağlıyorsanız, isteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

  27. seyit onur okyay dedi ki:

   İyi günler

   28.06.2013 tarihinde okuduğum üniversiteden mezun oldum ve 11.07.2013 tarihinde yurt dışında işe başladım. Bir arkadaşımın uyarması üzerine GSS prim borcumu kontrol ettim ve öğrenci olduğum dönemde ben ebeveynlerim üzerinden sigortalı olmama rağmen GSS prim borcum çıktı. Öğrencilik dönemimde ki borçları sildirmek istiyorum. Elimde ne zaman mezun olduğumu gösteren diplomam bulunmaktadır. Şuan yurt dışında bulunuyorum, bu borcun silinmesi için ne yapabilirim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Onur Bey aileniz üzerinden yararlandıysanız her sene SGK ya öğrenci belgenizi götürmeniz gerekiyordu, şu anda o dönemlere ait öğrenci belgenizi götürerek borcunuzu sildirebilirsiniz.

  28. NURCAN dedi ki:

   12.06.1967 doğumluyum. 01.10.1989 tarihinde sigortam başladı. 2011 yılından bu yana emeklilik için yaşı bekliyorum. Haziran 2013 de emekliliği haketdiğim halde SGK nın yanlış yönlendirmesi nedeniyle emeklilik başvurusunda bulunmadım. 9 aylık kaybımla ilgili bir şey yapabilir miyim? Mahkemeye başvurmam gerekir mi? Saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu noktada yapacağınız bir şey bulunmuyor Nurcan Hanım.

  29. Özlem SEVÜKTEKİN dedi ki:

   Merhabalar,
   Emekli Sandığı hariç diğer sosyal güvenlik kurumlarında çalışan dul ve yetim bayanlar çift maaş alabilirken Devlet memuru olarak çalışan bir bayan (öğretmen) yetim ise neden SSK’dan emekli ve ölmüş babasından maaş
   alamıyor ? Değişen SGK yasası bunu değiştirdi mi ?
   Cevap için şimdiden teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır bu noktada bir değişiklik yok Özlem Hanım. Bu durum devlet memuru olmak ile alakalı. Devlet memurlarının zaten birçok avantajı bulunuyorken bu konu gündeme getirilmemiştir.

  30. serap dedi ki:

   Merhabalar 1972 doğumluyum, 01.07.1997 yılında işe girdim, 01 Ağustos 2012 yılında işten ayıldım, 5975 prim gününü tamamlamam için 720 gün prim günü ödemem gerekiyor, bu prim ödememi şimdi mi yoksa emeklilik yaşıma yakın bir zamanda mı isteğe bağlı olarak ödeyim, hangisi benim için daha avantajlı olur lütfen yanıtlarsanız çok mutlu olurum, önerileriniz için teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Serap Hanım sizin şartlarınız 53 yaş, 20 yıl, 5900 gündür. Emekliliğinizi çalışmanızdaki son 7 yıl belirliyor. Son 7 yıl içerisinde en fazla hangi kuruma ödeme yaptıysanız o kurumdan emekli olursunuz. Siz bu şartları yerine getirene kadar daha çalışacağınız için şartları doldurduktan sonra eksik kalıyorsa isteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. Ancak o zaman BAĞKUR’dan emekli olmuş olursunuz.

  31. berke dedi ki:

   mrb.lar benim 2012 temmuz ayında ssk gss bagında borcum vardı.1500 tl kadardı.sonra 2012 ogustos ayında işe başladım sigortalı olarak.işe girdikten sonra sgk gidip 1500 tl olan miktarı 200 düşürdüler.ama bugün gördümki aktif olarak 3600 tl çıkmış.ve hergün faiz ekleniyor.2 senedir sigortalı çalıştıgım halde bu para halen işlemeye devam ediyor aleyhime.ne yapabilirim.

  32. habeş övet dedi ki:

   merhaba yaşım 76 ssk iş günüm 2559 yeni yasada emeklii ola bilirmiyim acaba

  33. dilek dolunay dedi ki:

   merhaba şimdiden yardımcı olduğuuz için teşşekkür ederim. 1962 doğumluyum 1987bağkur girişim var toplam 8yıl 9 ay 24 gün.bağkurluyken 1992 yılında doğum yaptım daha sonra 2012 yılında sigorlalı oldum halada sigortadayım630 pirim ödenmişliğim var öğrenmek istediğim borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim. aydınlatırsanız memnun olurum şimdiden tşkler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. BU sayede prim günleriniz artmış olur. Emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  34. emine dedi ki:

   mrb ben emine

   çalıştıgım kurumda 03.10.2011 tarihinde işe başladım ama ssk girişim 03.12.2011 olarak işleme alındı 14.11.2014 tarihinde nikahım var çıkış durumunda ne kadar alırım ve içeride 8 günlük 2013 yılına ait ve 2014 yılına ait 14 günlük toplam 22 günlük yıllık iznim var ne yapmam gerek ve ne kadar alırım bana yardımcı olurmusunuz…
   şimdiden teşekkür ederim

   1. feyza dedi ki:

    Emine Hanım tazminat sadece işverenin çalışanı işten çıkardığı durumlarda geçerli olan bir uygulamadır. İşten kendi isteğiniz doğrultusunda çıkarsanız herhangi bir ücret talebinize cevap alamayabilirsiniz.

    1. Seda dedi ki:

     Feyza Hanım yanlışınız var. Evlilik sebebi, askerlik veya devleti ödev nedeni ve SGK gibi kurumlardan toplu para almak suretiyle iş akdini fesheden işçi tazminat almaya hak kazanır. Her geçen sene için 1 Brüt ücrettir.

  35. Murat dedi ki:

   Merhabalar;

   Yaklasin 8 yillik yurtdisi calismisligim var, konsoloslukdan belgeledim, borclanmasini simdimi yapsam yoksa emekliligimin dolmasina son 8 yil kalami?? Farki olurmu, ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Murat Bey, emekliliğinize son 7 yıl kala en fazla hangi kurumdan prim yatırmışsanız o kurumdan emekli olursunuz. Bu yüzden karışıklık olmasın isterseniz borçlanmayı şimdi yapabilirsiniz.

  36. ziynet dedi ki:

   Babam 01.02.2000 tarihinde vefat etmiştir.Anneme prim borcu çıkmış bu neyin nesi olduğunu öğrenmek istiyorum.Saygılarımla…

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ziynet hanım GSS ile ilgili olabilir. Gelir testi yaptırmanızı öneririz.

  37. İbrahim ÖZAY dedi ki:

   4A kapsamında aynı iş yeri ile sözleşmeli 2.5 yıllık çalışan işçiyim. SSK lıyım. Brüt maaşım 1170 TL olup bir çocuğum 1. dereceden engelli (% 92 oranında) . İşveren maaş bordromda sair ödeme adı altında yol ve yemek parası olduğunu söylediği 294 TL lik ödeme kalemini gösteriyor. Asgari geçim indirimi ve engelli çocuktan dolayı vergi indirimi ne kadar almam gerekir? Elime bu ay 1200 TL maaş geçti. 4 ay öncesine kadar da 1160 TL maaş elime geçiyordu. İşverene yanlışlık olduğunu söylediğimde, olmadığını ve hesaplamaların farklılık gösterdiğini söyledi. Yanlışlık olup olmadığını nasıl ve kimden en doğru şekilde öğrenebilirim. Eğer yanlışlık var sa hangi yolla ve kaç yıl geriye dönük alabilirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  38. Mehmet dedi ki:

   1989 da askerlikten sonra bağkur kaydım var,fakat prim hç yatırılmamış vergi mükellefi olduğundan kayıt yapılmış.1992 ye kadar prim yatmamış 1992 de 3 ay ssk lı olarak çalıştım yıne 2000 e kadar ara boşluğu var 2000 den 2014 e kadar ssklı çalışmışım 5214 gün var bu 1989 ıle 1992 arası ıle yenı yapılandırmadan yararlanabılır mıyım 1992 ıle 2000 arası boşluğunu yatırmama gerek olur mu askeri borçlanmasını yatırırsam emekli ne zaman olabılırım ? ve 01.05.1966 doğumluyum.bilgi verir mısınız ?saygılar…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarına bu adresten bakabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  39. Özlem dedi ki:

   Merhabalar,

   01.07.1979 doğumlu bir bayanım.01.08.1996 tarihinde ssk girişim yapıldı. SSK lı olarak toplam 4279 günüm bulunmaktadır. 06.10.2011 tarihinden bu yana 1170 gün de (3 yıl,3 ay) isteğe bağlı ,asgari tutarda ödeme yapıyorum.4/A lı olarak emekli olmak istiyorum. 31.12.2014 itibari ile isteğe bağlı ödemeyi durdursam,1-2 ay 4/A olarak sigortalı olsam geriye kalan emeklilik günüm için gerekli olan 1 yıl 2-3 ay lık süreyi doğum borçlanması yapsam (14.12.2008 doğum yaptım) ,yaşım geldiğinde 4/A lı olarak emekli olabilir miyim? Bir de emekli aylığımın yüksek olması için son kalan 1 sene 3 aylık süreyi nasıl değerlendir meliyim? Bu konular da bilgi alabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile kalan günlerinizi tamamlayıp emekli olabilirsiniz. Kalan süreyi en yüksek prim miktarından yatırırsanız maaşta artış olacaktır.

  40. ALİ ÖZTÜRK dedi ki:

   Merhabalar
   Ben Ali Öztürk
   01.01.1964 doğumluyum
   15.12.1989 yilinda işe girdim
   Şu an %78 özürlü raporuna sahibim
   Vergiden muafım
   Hala çalısmaktayim
   Şu an normal gunumu bekleyerek
   emekli olmak mi yoksa malulen emekli olmak mi lehime teşkil eder?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Malulen emekli olabilirsiniz.

  41. vedat öztürk dedi ki:

   1.1.2011 tarihindenberi bağkur emekli maaşımdan sgdp pirimi yersiz olarak kesiliyordu bu kesintilerimin geri iadesi için 11.11.2014 tarihinde diyarbakıril bağkur emekli işleri bölümüne muracaata bulundum.bu tarihe kadar konu hakkında bir gelişme olmadı.nerden nasıl bilgi alabilirim acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  42. ihsan dedi ki:

   05.09.1963 doğumluyum
   işe başlangıç tarihim 1988 (ssk)
   şu an 3545 gün primim var. yani 55 gün eksiğim var.
   askerliğimi yd sb olarak yaptım.16 ay. 1987-1988
   askerden sonra işe girdim
   bu şartlarda 3600 günle nasıl emekli olurum
   askerliği saydırabilirmiyim ? saydırırsam ne değişir ?
   teşekkürler ;

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Saydırabilirsiniz. Prim günleriniz artar ve sigorta başlangıcınız geriye çekilir.

  43. sinem dedi ki:

   Merhabalar, ben parttime çalışan bir bilgisayar öğretmeniyim ayda sadece 8 gün sigortam yatıyor bu sigortadan yararlanabilmem için yeterli mi ?

   Iyi gunler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sorunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak sorabilirsiniz.

  44. sezen dedi ki:

   perşembe ve cuma günleri olmak üzere 2 gün rapor aldım hastanede 3 gün olarak kayıtlara geçmiş ve cumartesi gününü de dahil etmişler fakat iş yeri cumartesi-pazar tatildir benim haksız yere 1 gün fazladan kesilecek bunu nasıl düzeltebilirim lütfen yardımcı olur musunuz?

  45. bilal aktas dedi ki:

   amcam 1999 girişli bağkurlu aynı yıl durdurmuş bağkuru.yeniden yapılandırmada 6350 günü çıktı.para olarak 14000 tl yatırırsak tekrar bağkura devam edecek.amcam 1970 doğumlu ve kanser hastası emekli olması için ne yapmalıyız emekli olabiliyormu.akciğer kanseri.sırasıyla ne yapmalıyız.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doktor raporuna göre emeklilik şartlarınız değişebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  46. tülay karslı dedi ki:

   devlet memuru olan eşim 2003 yılında vefat ettikten sonra kızıma ve bana maaşı bağlandı bu yaz 17 ağustosta kızımı evlendirdim ve eşimden kalan maaşın bana aktarılması için emekli sandığına dilekce gönderdim üzrinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen hala bir cevap alamadım kızım da çeyiz parasına başvurmuştu henüz ona da herhangi bir ödeme yapılmadı bu konuda bilgi alabilirmiyim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Alo 170 i arayıp durumunuzla ilgili bilgi isteyin.

  47. esra dedi ki:

   bagkur borcumu peşin ödemek için başvurdum şimdi ise borç sildirme gelmiş.ben sildirme yoluna gitmek istiyorum ne yapmam gerekli?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    borcu ödemeyip geriye dönük sildirme kanunu çıkarsa müracaat edeceksiniz.

  48. GÜLSEMİN COŞKUN dedi ki:

   Merhabalar,
   Kız kardeşim 22 yaşında üniversite öğrencisi. Babamdan yetim aylığı almakta. Kardeşim part-time 2 aylığına iş bulmuş. işverende sigortasını yapmak istiyor. Kardeşim sigortalı olacağından dolayı yetim aylığı kesilecek fakat 2 aylık bir iş bittiğinde tekrar yetim aylığı bağlanacak mı.Ne yapması gerekiyor. Yetim aylığını ne zamana kadar alabilir. Cevabınız için teşekkür ederim. Saygılarımla,

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olacağı zaman yetim aylığı kesilir. Tekrar başvurması halinde yetim aylığı alabilir.

  49. leyla dedi ki:

   Merhaba babam 1960 lı yıllarında taş ocağında çalışırken elinde patlayan dinamit sonucu sol gözünü kaybetmiş üç dört yıl çalışmasına rağmen sigorta yaptırmamışlar kaza günü yapmışlar dava açmış fakat karşı taraf tam nufuslu olduğundan kendisininde çok canının yandığından uğraşamamış malulen emeklilik maaşı bağlanmış 1969 1970 li yıllarda YSE de mevsimlik işci olarak çalışmış 1993 te vefat etti anneme aylık bağlanmadı 10 yıl sonra çıkan kanunla YSE çalışmış olduğu günlerine askerlik borçlanması yaparak anneme aylık bağlattık şimdi bu geriye yönelik YSE den kıdem tazminatı hakkı doğarmı ?.Ayrıca kaza geçirdiği iş yerine dava açma hakkımız varmı şahitlerimiz var .şimdiden teşekkür ederim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    kıdem tazminatı için müracaat edin .

  50. Çetin dedi ki:

   Merhaba, Bu e-postayı eşimin e-postası üzerinden gönderiyorum. 1991 yılında ilk girişim SSK üzerinden yapıldı. Şu an itibari ile SSK’dan 708 iş günü kayıtlı ödenmişliğim var. 2006 ve 2008 yılları arası kendi işyerime ait BAĞ-KUR’a olan borcumu, en son çıkan kanun ile 36 ay yapılandırdım. BAĞ-KUR ödenmişliğim 23 ay. Yapılandırılan borcum 30/04/2014 tarihinde bitirdim. 1994, 2000 ve 2011 yıllarında 3 çocuğum dünyaya geldi. 3 doğum borçlanması yapıp;
   İsteğe bağlı mı, evde çalışıyor olarak mı, bir yerde çalışarak mı hangisi veya hangileri benim için avantajlı olur. Kaç yılında ve kaç yaşında emekli olurum.
   Saygılarımla.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Kalan günlerinizin için kendinize göre birini seçebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  51. gökhan dedi ki:

   bu yeni çıkan bağkur borcu silinmesi borçlarını yapılandıranlar içinde geçerli olacak mı acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sorunuzu Alo 170 SGK hattında sorabilirsiniz.

  52. Murat polat dedi ki:

   SN. MURAT POLAT 4-A KAPSAMINDA SIGORTA TESCILINIZ Zorunlu Sigorta SIGORTA KOLU KAPSAMINDA 21.02.2015 TARIHINDE YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GUVENLI GUNLER DILERIZ. Bu ne demek

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigorta tescili, sigortalılık durumunuzun güncellenmesi ve sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilmenizi belirtir.

  53. Saliha Durmaz dedi ki:

   Merhaba
   1971 temmuz dogumluyum.Turkiyede herhangi bir calisma kaydim yok.!994 yilinda yurt disina ciktim.Halen yurt disindayim.Bulundugum ulkeler Sosyal Guvenlik anlasmasi olmayan ulkeler.Ancak2003-2008 arasi Arnavutlukta bulundum ve sadece bir yil (2007 yili) calismam var.Sorum Arnavutluktaki zamanimi sigorta baslangici saydirip,onceki yillari(1994-2007 arasi) borclanabilirmirym,Yada borclanarak sigorta baslangic tarihini one cekebilirmiyim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    sözleşmeli ülkelerde çalışmalar sigorta başlangıcı sayılıyor. arnavutluk 2007 çalışma başlangıç sayılır. ondan önceki ve sonra ki yılları borçlana bilirsin.Sigorta başlangıcı öne çekilir.

  54. Cengiz yurduseven dedi ki:

   Merhabalar 01 temmuz 1998 sigorta girişim ve toplam da 3838 gün ssk ödenmesini var . Son üç yıldır özel bir firmada çalışıyorum ve işi bırakmayı düşünüyorum 3600 günüm dolduğu için son üç yılın kıdem tazminatını alabilirsiniz şimdiden tesekkurlerrr

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    15 yıl 3600 yazısını sgm den aldıktan sonra işi bırakın. almadan işi bırakırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

  55. NESRİN dedi ki:

   iyi günler … ben firmada aşcı olarak çalışıyorum ve ssk mın aşcı sıfatıyla ne kadar yıldır ödendiğini nasıl öğrenebilirim? ( önceki yerlerde ne şekilde belirtilip ödendiğini merak ediyorum )

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    ssk nı aşçı sıfatı ile ödenmesinden ziyade aldığınız maaş ve çalıştığınız sürelerde sigortanız varmı bunu öğrenin e devlet üzerinden veya esgm üzerinden günlerinizi göre bilirsiniz. veya ssk dan döküm alabilirsiniz.

  56. Osman As dedi ki:

   Sayin bayanlar ve baylar,

   2008 yilinda 9000 is günü icin 31.500$ ödeme yaptim. 3 ay sonra temelli dönüs yapmayi planliyorum. Dönmem halinde aylik en az ne kadar alirim?

   Kimlik bilgilerim söyle: Osman As
   T.C. Kimlik No.: 38257753998
   Sigorta No.: 3901200602181

   Saygilarimla,
   Osman As

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    hesaplama yapmadan bir şey söylemek mümkün değil.

  57. demiray dedi ki:

   benim babam astım hastası prim günü 1310 askerlik borçlanması ile 1850 gün ediyor acaba emekli olabilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  58. semra dedi ki:

   ssk emekli yetimiyim. 2000 öncesi intibak yasasından fark almadım.5358 prim yatırma günü olmasına ragmen neden faydalanamadım ? sgk gittim, sordum. dilekce yazıp vereyim dedim. maaşınız yarıya düşer gibi saçma cevaplarla ve dövecek gibi suratla ugurlandım. Hak arama engelleniyor.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    dava açabilirsiniz.

  59. nusret dedi ki:

   17 aralık 2013 te askere gittim.is yerinden 13 gun ücretsiz izin aldim.dolayısıyla aralık ayında 4 gün prim ödendi.30 güne tamamlamak için 13 günü sgk ya odeyebilirmiyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geçmiş dönemde olduğu için geriye dönük ödeme imkanı bulunmuyor.

  60. mustafa dedi ki:

   Slm eşimin doğum yapmasına 4 ay var sigorta yatırdan doğum parası alabilirmi nasıl bir yol izlenen gerekiyor teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    90 gün sigorta yatırma durumunda doğum parası alabilirsiniz. Doğumdan sonra doğum belgesi ve iş yerinden alınan belge ile SGK ya başvuru yapmalısınız.

  61. Handan dedi ki:

   Merhaba,
   1990/1991 bir yıl Fransada aupair olarak kaldım. Ordaki bir yılı borçlanabilirmiyim ? Aupair sigortasını Türkiyede başlangıç olarak kullanabilirmiyim ? saygılarımla..

  62. nalan dedi ki:

   1990 yılında işe başlamış olduğum halde aynı iş yerinde 1995 yılında sigorta girişim yapılmıştır 1990 yılıdan 1995 yılına kadar aynı iş yerinde çalıştığıma şahitlik edecek birçok kişi var dava açabilirmiyim ve ne kadar şansım var bilglendirirseniz sevinirim .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belirttiğiniz yıllarda çalıştığınızı SGK ya gerekli belgeler ile kanıtlamanız gerekmektedir. Bu durumda eksik olan prim günleriniz aktarılacaktır.

  63. mahsun dedi ki:

   mer haba ssk da yatırılan prım paralarımı nasıl alırım alsam tekrardan sıgortam yatırılsa faydalanırmıyım tşkler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SSK dan yatırılan prim paraları geri alınamamaktadır.

  64. SEVCAN dedi ki:

   Merhaba ben perşembe ve cuma günü olmak üzere 2 gün rapor aldım cumartesiyle birleştiği için 3 günlük rapor parası alabilirsin dediler doğru mudur?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  65. asri k dedi ki:

   Merhaba. Ben 2012 yılında medikal firmasına depo sevkiyat elemanı olarak ise başladım. Maasim bin lira olarak soylediler. Ne agi nede yol hic biseyden konusulmadi sorduğumda yolu hallederiz dediler ve ilk ay gülünç bi para verdiler 50 TL yol parası.bu sene 5 ay önce evlendim bu durumu muhasrbryede bildirmemisler.şuan maasim 1300 lira her sene burada herkese yapıldığı gibi yüz lira bana da yaptilar. SSK brut um 1248.90 lira halen agide almiyorum yolumda yok.burada çalışan bekar arkadaşlar yolu var SSK brüt birinin 1545 civarinda diğerinin 1278 civarinda.başka bi bayan ablamizda evli benim gibi maaşı 1100 ama brutu 1368 civarinda.bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim yada yapacak birşey varmı.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi gunler

  66. Hilal dedi ki:

   Emekli olduktan sonra BAĞ-KUR lu olarak çalışma hayatıma devam ettim. Dolayısıyla her ay SGK Tarafından maaşımda kesinti yapılıyordu. Iş yerimi kapatmam sebebiyle, bu kesintinin Kaldırılması için SGK ya dilekçe vermeye gittiğimde bana bir borç çıkarıldı. Gerekçesi de daha önce başka bir semtte sahip Olduğum iş yerim faaliyetteyken maaşımdan kesinti yapılmamış olması. Tarafıma hiçbir ihtar yapılmadı. Zaten kurum bu kesintiyi otomatik olarak yaptığı için borcum olacağını hiç düşünmemiştim.

   Bu durumda nasıl bir yol izlenebilir?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu borç için SGK ya itiraz edebilirsiniz. Durumunuzu belirtin bilgilendirilmediğinizi söyleyin. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  67. sinem dedi ki:

   merhaba ben 06.04.2015 tarıhınde ameliyat oldum 20 günlük raporum var ve sadece 10 günü görünüyo diğer 10 günü neden görünmüyo ve nerdeyse 1 aydan fazla bi zaman oldu hala param yatmadı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu öğrenmek için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  68. reşit dedi ki:

   kayınım emekli bankaya borcu var ama vefat eti bu nasıl olacak kredi almıştı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  69. Seher Çil dedi ki:

   Merhaba.Benim esim is kazasi gecirdi.Kendim istege bagli emekli oldum bu sayede bana maas baglandi.Ama o dan sonra esimden dolayi sigortadan baglanan maasim kesildi.İş kazasindan olan maasim verilmeye devam ediliyor.Ancak sigortadan aldigim maas daha fazla olmasina ragmen onu kestiler.Burda bir yanlislik oldugunudusunuyorum.Yardimci olabilir misiniz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  70. Serap Doğru dedi ki:

   işe giriş ve çıkış tarihlerimi nasıl öğrenirim sifresiz olarak

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Şuan şifresiz olarak yapılan bir yöntem bulunmuyor. PTT den E-Devlet şifresi alarak sorgulayabilirsiniz.

  71. meltem dedi ki:

   şu an bi işe başladım acaba sgk mı yapıyolarmı göremiyorum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    PTT den E-Devlet şifresi alarak E-Devlet uygulamaları ile öğrenebilirsiniz.

  72. süleyman zafer sert dedi ki:

   bagkurluyum .27yıl 7 ay aktif bugkurlugum mevcuttur şu an aktif durumda degilim.en son cıkan yapılandırmadan yararlandım.fakat daha sonra cıkan bagkur prımlerini en az12 ay süreyle odemeyenlerin primlerini dondurulmasıyla ilgili kanundan yararlanıp daha az para odeyip 25yıl üzerinden emekli olmak istiyorum. ne yapmam gerekli.bana yardımcı olursanız sevinirim.
   not 30.08.2014 yılında emeklilige hak kazandım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  73. bünyamin tepeli dedi ki:

   merhaba 1970 dogumluyum 1992 yılında 6 ay bagkur girişim var. 1996 yılında sgk lı oldum 5300 gün sgk primim var.2014 yılında böbregimin birini çocuguma verdim ve halen çalışmaktayım.erken emekli olabilirmiyim
   iyi çalışmalar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doktor rapor durumunuza göre emeklilik şartlarınız değişebilmektedir. Rapor alabilirsiniz.

  74. semra dedi ki:

   Merhaba…54 yaşındayım. sene 1981 de başlanmış ve 1300 iş günü ödenmiş primlerimin iadesini almak istiyorum. sgk ne zaman öder?

  75. sedat par dedi ki:

   Merhaba; Devlet den emekliyim ve sekiz aydır bir vakıf üniversitesin de öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım .2015 ocak ayında cumartesi, pazar,pazartesi ve salıyı kapsayan dört günlük rapor aldım.Maaşımdan dört günlük kesinti yapmışlar Geriye de ödemiyorlar.Yasal durumu ve haklarımı öğrenmek istiyorum. İş kanunundaki maddeyi öğrenmek istiyorum saygılar.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  76. canan dedi ki:

   ocak 9 1997 ssk girişliyim ilk çocuk 2002 ikinci çocuk 2011 dünyaya geldi doğum borçlanmasını nasıl yaparsam emeli aylığım yüksek olur

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Primlerinizi yüksek seviyeden yatırmanız maaşınıza olumlu katkı sağlar.

  77. büşra dedi ki:

   merhaba geçen gün hastaneye gittim 18 yaşına daha yeni girdiğim için ailemden bakınamıyomuşum ve benim paralı gözüktüğümü sigortamın gözükmediğini söylediler. bende 47 tl vererek muayene oldum sonra sgk ya gittim ve okuduğumu söyledim tekrar sigortamı başlattılar. hastaneye ödediğim parayı sgk dan geri alabiliyomuyum? makbuzuda bende.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK ya başvurabilirsiniz.

  78. Erol dedi ki:

   Devlet Hastanesi nden almış oldugum trafik kazası sonucu 30 05 2015 den 05 06 2015 arası raporumun üstüne özel bir hastanede 03 06 2015 de ameliyat oldum ve bir gün sonra 04 06 2015 de özel hastane den taburcu oldum. Özel hastaneden 05 06 2015 den 19 07 2015 arası raporum var sorum su bu devlet hastanesi raporu devam ederken ameliyat oldum ve rapor bitmeden üstüne devam edildi bir sorun olur mu olursa ne yapmalıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bir sorun olmayacaktır. Belgeleri SGK müdürlüğüne teslim edebilirsiniz.

  79. meryem çelik dedi ki:

   merhabalar,yetim aylığı alırken ssk lı bir işte çalışmaya başladığımdan dolayı maaşım yetim aylığım kesilmişti ,şimdi işten ayrıldım ,tekrar yetim aylığı alabilmem için ne yapmalıyım?teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK ya başvurunuz. Yetim aylığını tekrar alma talebinde bulununuz.

  80. Aydan dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben aynı iş yerinin farklı adresinde satış kısmında çalışmaktayken şimdi diğer adresi olan üretim departmanında çalışmaktayım. Sigortamın nakil olduğunu söylediler fakat sgk syfasında iş çıkış tarihi gözüküyor bu durum beni ne yönde etkiler 9 aydır çalışmaktaydım şimdi sıfırdan başlamış gibi mi oluyorum haklarımdan yararlanabili miyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    giriş çıkış yapıldıysa başa dönmüş gibi olur. Tazminat durumu için konuşursak tabi.

    1. Aydan dedi ki:

     Hürcan Bey,

     Aslında ben departman değiştireli 6 ayı geçti fakat bu durumu yeni farketmişler bu nedenle daha 1 ay çalışıyor gibi mi görünüyorum yeniden hiçbir belge falan da imzalamadım Bana bu durumun tam olarak zararları ne olacaktır? Şimdiden teşekkürler.

  81. Arife dedi ki:

   Merhaba ben ceyiz parasina basvurdum ve haziran 19 unda parami ziraat bankasindan alabilecegim yaziyor fakat hala param yatmadi ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz. Paranın hesaba geçme işlemi biraz uzayabiliyor.

  82. Ozgur Dursun dedi ki:

   Sayin yekili,

   2003-2005 yillari arasinda sigortali olarak bir medikal firmada calistim. Akabinde okul egitimim icin Amerika Birlesik Devleteri’ne yerlestim ve 2005 yilindan beri burada ikamet etmeketeyim. Size yazmaktaki amacim su soruya cevap bulabilmek.
   Geriye donuk prim odemelerimi yaparak Turkiyeden de emekli olabilir miyim? Bu yonlu bir yol var ise takip etmem gereken adimlari siralarsaniz size mutesekkir kalirim.

   Saygilar,

   Ozgur Dursun

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük prim ödeme durumu söz konusu değildir. Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz.

  83. ALİ dedi ki:

   Merhaba , 16 aydır sigortlıyım , 2012 ye ait 4.500 tl bağkur borcu çıkıyor , bunu ödemek zorunda mıyım , ödemessem ne olur , sigortalıyken neden bagkurum durmuyor borç çıkıyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  84. Funda Ozyer dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 1968 dogumluyum. 1986-03 ssk girisliyim.Son aldigim verilere gore Toplam prim odeme sayisi 2373 Kalan prim 2777. 1998 aralik ayinda Hollanda’ya geldim 2006 aralik ayinda geri donus yaptim. 2010 eylul de tekrar Hollanda’ya geri dondum. Simdi Hollanda’da yasiyorum. cifte vatandasligim var. 2000 eylulde bir cocugum oldu.Bu durumda yurt disindan borclanmak icin ne yapmaliyim? Ne kadar odemem lazim.? Taksitle mumkun olabiliyormu? bu sorularima cevap verebilirseniz sevinirim.
   Iyi calismalar dilerim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir. Ödeme konusunda detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz.

  85. barış can dedi ki:

   askerligi 4 ay yaptım sonra bana çürük verdiler fıtıgım askerde çok büyüdü ben memlekette olmak istedim ameliyatı ama sigortam da yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırıp GSS kapsamına geçebilirsiniz.

  86. ÇİĞDEM dedi ki:

   MERHABALAR

   BENİM SİGORTA PRİMLERİM SGK KARTIMA YANLIŞ NUMARA YAZDIKLARI İÇİN 1997-1998 ARASI AŞKA BİRİNİN ÜZERİNE YATMIŞ BEN BU GÜNLERİ TOPLADIM. ANTALYA DA İKAMET EDİYORUM FAKAT ÇALIŞTIĞIM ŞİRKETLER İSTANBUL VE ANKARA DA DİLEKÇELER ANTALYADAN OLMUYORMUŞ NASIL BİR YOL GÖSTERİRSİNİZ
   TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN

   SAYGILARIMLA
   ÇİĞDEM KESBİÇ

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Durumunuzu kanıtlar biçimdeki belgeleri SGK müdürlüklerine teslim etmeniz gerekir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  87. huseyin eken dedi ki:

   sgk dan emekli maaşı almaktayım ziraat bankasından kredi kullandım maaşımı başka banka veya ptt.ye aktarmak istiyorum kurum olarak engel cıkarıyorsunuz kanun koyucu diyorki emekliden sadecene nafaka ve sgk kurumu prim borcu olandan emekli maaşı kesilir bunun harici hiç bir kesinti yapılamaz der bu konuda yardımcı olurmusunuz hayır daha önce göndermedim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurunuz. Kredi durumunda maaş aktarımı olmayabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  88. Naciye Alkan dedi ki:

   Merhba

   Ben Çalışan bir anneyim özel sektörde.İzmir de ikamet etmekteyim.Çalışan anneye çocuk bakıcı parası ile ilgili bilgi almak istiyorum.22 aylık bir kızım var .Bu uygulamadan faydalanabilir miyim.Nereye başvurmam gerek ve hangi evraklar lazım .Bu konuyla ilgili bana bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  89. OEBEL; dedi ki:

   SAYIN YETKILI BEN HOLLANDA VATANDASIYIM.1991 YILINDAN ITIBAREN TURKIYEDE ISTANBULDA BULUNAN AMERIKAN SIRKETI OLAN PHILIP MORRIS ( MALBORA ) SIRKETINDE UST DUZEY YETKILI OLARAK CALISDIM. 1991 YILINDAN ITIBARENDE CALISMA IZNIM VE IKAMETGAH IZNLERIM ALINMISDIR. AYNI ZAMANDADA SSK PRIM ODEMELERIM YAPILMISDIR. 2011 YILINA KADAR PRIM ODEME GUN SAYIM 7.200 IS GUNUDUR. ACABA EMEKLI OLMAYA HAK KAZANMIS OLUYORMUYUM.YASIM.29/04/1952 53 YASINDAYIM.YABANCILARA VERILEN

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Türkiye de emekli olmak için dışarıda yatırılan primleri Türkiye de borçlanmanız gerekir. Bunun için konsolosluğa başvurunuz. Borçlanma yapıldıktan sonra emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

  90. Kenan KÜTÜKÇÜ dedi ki:

   1988 kasım ayı sigorta başlangıcım var. (5 gün) 01.12.1989’dan beri sigortalı olarak çalışmaktayım. SGK’nın 14.06.1993 tarih ve 25700 sayılı yazısı ile 3.026.376.TL askerlik borçlanması yaptım. 05.05.1995 tarihinde 1.550.000.TL ve 31.05.1995 tarihinde de 1.500.000.TL Suşehri Ziraat banka- sından ödeme yaptım. Ne zaman emekli olabileceğim konusunda bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik başlangıç tarihiniz sigorta girişinden önce ise askerlik borçlanması ile SSK başlangıcınız askerlik başlangıcına çekilmektedir. Eğer böyle bir durum varsa emeklilik şartlarınız değişecektir. Yoksa 51 yaş ve 5450 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  91. ELİF ALTAY dedi ki:

   Özel sektör çalışanıyım dogum için ücretli izne ayrıldığımda izin süresi bittiginde tekrar işe dönmek zorunda mıyım?
   ücretli izin parasını nereden ve ne şekilde alacagım sgk mı iş veren mi verecek bu parayı?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum izni parasını SGK’dan alabilirsiniz.

  92. MUSTAFA DARICI dedi ki:

   YURTDIŞI EMEKLİSİ VE AYNI ZAMANDA SSK TÜRKİYE EMEKLİSİ KİŞİNİN VEFATI HALİNDE EŞİNE BU EMEKLİ MAAŞLARININ BAĞLANMASI İÇİN NE YAPMALIYIZ.
   BİLİGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.
   ÖLÜM TARİHİ: 12/07/2015

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurmanız gerekir.

  93. Kerem DOĞAN dedi ki:

   Merhaba;

   Sigorta başlangıcım Temmuz/99
   Toplamda 3600 gün primim ödenmiş durumda.
   Ancak 2 yıl SGK’da gözüküyor , kalan 8 yıl özel sandığı olan bir bankada. Halen bu bankada çalışıyorum.
   SGK’dan yazı almam halinde tazminat alabiliyor muyum?
   saygılarımla;

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    3600 prim günü için tazminat alma durumu olamıyor.

    1. Kerem DOĞAN dedi ki:

     Tüm şartları sağlıyorum. Neden tazminat alamıyorum?

  94. ALİ AKDEMİR dedi ki:

   21 YILDIR 399/ 2 SAYILI ÇETVELDE ÇALIŞMAKTAYIM.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE VEYA ONUN İLÇE BELEDİYESİNE NASIL GEÇİŞ YAPABİLİRİM YASAL OLARAK ENGEL VARMI YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜR EDERİM
   — BİDE İSTİFA EDERSEM TAZMİNATIMI ALABİLİRMİYİM

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Emeklilik durumunuz varsa itiraz ettiğinizde tazminat alabilirsiniz. Diğer detaylar için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  95. YEŞİM dedi ki:

   ben ameliyat oldum.iş yerinden 4 günlük rapor aldım.20 gün oldu.acaba ne kadar ve nasıl alabilirim rapor ücretini.tesekkurler..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Adınızı yatırılacaktır. SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

  96. sema dedi ki:

   çifte vatandaşım almanyada işten çıktım hiçbir sigortam yok burda sağlık sigortası yaptırmak istiyorum nereye başvurmalıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Konsolosluğa başvurup bilgi alabilirsiniz.

  97. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar .
   Benim babam belediyede tahsildarlık mesleğine devam etmekte ve ben de öğrenciyim . Benim sigorta başlangıcım olduğunda babamın haklarından faydalanamayacağım . Sigortalı bir işte çalışıp ayrıldıktan sonra tekrar babamın haklarından faydalanabilir miyim ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrencilik durumunuz devam ederse evet babanızın sigortasından tekrar faydalanabilirsiniz.

  98. Ahmet KOÇAK dedi ki:

   Sayın Hürcan KARATAŞ,
   Eşim 1 yıla yakın süre konfeksiyonda sgk lı olarak çalıştı,3 ay öncede sgk sı kesildi . Saglık hizmetlerinden yararlanabilmesi için tekrar benim sgk üzerine geçmiş midir..?

   Saygılarımla.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geçmemiş olabilir. E-devlet üzerinden sigortalılık durumunu kontrol ediniz. Geçmemişse SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurunuz.

  99. Ömer Özbey dedi ki:

   01.01.1989 ssk girişim var. toplam 5563 gün prim ödedim. 24.12.1993 ile 30.09.1998 arası 4 yıl 9 ay 6 gün bağkur primi ödedim. Toplam ssk 5563 + bagkur 1764 = 7327 gün primim var. 01.06.1987 ile 30.11.1988 arası 18 ay askerlik yaptım. Nekadar askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim. Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Birkaç gün askerlik borçlanması ile 50 yaşında emekli olabilirsiniz. Askerliğin hepsini borçlanmanıza gerek yoktur.

  100. umut dedi ki:

   esnafım yanımda çalışanların birikmiş ssk prim borçları var yapılandırmayıda ödeyemedim bunun tarafıma müeyyideleri ne olur

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  101. adnan dedi ki:

   merhaba ben sizden şunu ögrenmek istiyorum benim toplam pirimim 3262 gün askerlik hariç kalan pirim borcum1638 gün bunu yatırıp emekli olma şansım varmı ssk girişim05 07 1988

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Böyle bir ödeme durumu olmuyor. Askerlik borçlanması yapabilir ya da isteğe bağlı sigorta primlerinizi uzun vadeli ödeyebilirsiniz.

  102. ali murat gökmen dedi ki:

   ben 1995 de 4 ay vekil öğretmenlik yaptım yani sigorta girişim 1995 daha sonra 2003 de bagkur tarım sigortası yaptırdım 3 yıl 4 ay 1 gün bagkurum var simdi ise 9 sene 3 aydan bu yana ssk lı olarak çalışıyorum ben şimdiki işyerinden istifa etmek ve 3600 ve 15 sene doldurdum için ssk ya tazminat alabilir yazısını almaya gittim ssk bana bagkur piriminizi ekletmeniz lazım dedi bu işlem ne kadar sürer ve ben şimdi çalıştığım işyerine tazminat alır yazısını vermek için beklemem lazımmı yani 9 sene 3 aylık tazminat paramı nasıl alırım ve işverene istifa dilekçesini nasıl vermem lazım lütfen bilgi verirmisiniz tazminat paramı nasıl alırım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bağkur primlerinizi de eklettikten sonra SGK ya emeklilik için başvurunuz.Emeklilikten dolayı istifa ettiğinizi yazmanız ve SGK dan aldığınız belgeyi iş yerine verdiğinizde tazminat alabilirsiniz.

  103. erhan yaman dedi ki:

   gss ilk çıktığı tarihten itibaren primi ödüyorum. 2014 yılında sigortalı oldum, işten ayrıldım ve gss primi ödemeye devam ettim. Mart ayından beri gss primim tahakkuk edilmiyor, ödeme yapamıyorum. Ne borç görünüyor, ne tahakkuk ediyor ne de ödeme yapabiliyorum.
   Ne yapmalıyım?
   Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten borç durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Gözükmüyorsa SGK müdürlüklerine danışabilirsiniz.

  104. SEVİNÇ GÜRS dedi ki:

   Sayın Hücran KARATAŞ,

   Babamdan ölüm aylığı ve iş kazası olarak 2 ayrı dosyadan emekli maaşı alıyordum.8 ay önce özel bir şirkette işe başladım ve aylığım annemin ve 2 kardeşimin üzerine geçti.
   Şu an babamdan herhangi bir gelir almıyorum çalıştığım için, fakat 7-8 ay sonra evleneceğim ,bu durumda evlilik ödeneği alabilecek miyim?
   Babamdan 1.100 tl maaş alıyordum. Eğer evlilik ödeneği verilecekse (çeyiz parası) ne kadar alacağım.

   İşten ayrılmam halinde tekrar babamın maaşı bağlanacakmıdır?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İşten ayrıldığınızda maaş için başvurmanız gerekir. Başvurmanız halinde maaş tekrar bağlanacaktır. Çeyiz parası almak için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekmektedir.

  105. Karataş Erkan dedi ki:

   Merhaba,

   2007-2010 yılları arasında Rusya’da çalıştım.
   Bildiğim kadarı ile Rusya ile bir sigorta anlaşmamız hala yok. Rusyadaki çalışma günlerimi nasıl eklettirebilirim. Tavsiyeniz nedir?
   Yardımlarınız için teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Konsolosluğa başvurup detaylı bilgi alabilirsiniz.

  106. ibrahim durmuş dedi ki:

   sayın kardeşim benim merak ettigim iş yerleri aldıgımızından daha düşük olan asgari ücretlerden maşımızı gösteriyor dogal olarakta sgk en düşük maaştan emekli ediyor sorum şu günlerim askeri ücretten doldu diyelim yaşımı bekliyor ve çalışmaya devam ediyorum son 3 aylarımın pirimi 2500 tr gibi gösterilirse farklı olurmu sgk maşımızı nasıl belirliyor beni ve benim gibi arkadaşları aydınlatırsanız sevinirim saglıcakla kalın teşekürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK maaşları yatırılan primin derecesine göre ve SGK ya bildirilen brüt maaşlara göre belirlemektedir. İş yerinin yanlış prim ve maaş bildirimleri karşısında farkedilmesi durumunda yaptırımlar uygulanmaktadır. Son 3 ayınızın belirttiğiniz miktarda ödenmesi durumunda emekli maaşına büyük katkısı olmaktadır.

  107. Kerem DOĞAN dedi ki:

   Merhaba;

   Sigorta başlangıcım Temmuz/99
   Toplamda 3600 gün primim ödenmiş durumda.
   Ancak 2 yıl SGK’da gözüküyor , kalan 8 yıl özel sandığı olan bir bankada. Halen bu bankada çalışıyorum.
   SGK’dan yazı almam halinde tazminat alabiliyor muyum?
   saygılarımla;

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  108. fatma dedi ki:

   17/09/1987 meslek lisesi stajında sigorta nosunu aldım.1973 doğumluyum,20/10/2010 da prim yatmak şartıyla sigortalı işe başladım prim gün sayım 754gün nezaman emekli olurum.sağlık sorunlarım var erken emekli olabilirmiyim,CA Hastasıyım Bilgileriniz için teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hastalığınız ile ilgili rapor alabilirseniz, rapor durumuna göre emeklilik şartlarınız değişebilir. Normal emeklilik şartları 60 yaş ve 9000 prim günüdür.

  109. Ömer Özbey dedi ki:

   30.08.1967 doğumluyum. 01.01.1989 ssk girişim var. toplam 5563 gün prim ödedim. 24.12.1993 ile 30.09.1998 arası 4 yıl 9 ay 6 gün bağkur primi ödedim. Toplam ssk 5563 + bagkur 1764 = 7327 gün primim var. 01.06.1987 ile 30.11.1988 arası 18 ay askerlik yaptım. Ne kadar askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim. Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Normalde hizmet birleştirme işlemi öneririz. Ancak sizin SSK primleriniz gayet yeterlidir. Askerlik borçlanması birkaç gün yapabilirsiniz. Bu da emeklilik yaşınızı 50 ye çekmektedir. Askerlik borçlanması için SGK müdürlüklerine başvurunuz. Askerliğin tamamını borçlanmanıza gerek yoktur.

  110. yalçın dedi ki:

   hürcan bey 2 tane yapılandırmaam var ama ben birisini düzenli taksitler halinde ödüyorum son taksitimi yatırırken yanlışlıkla pasif bıraktığım yapılandırmaya yatırmışım düzeltilebilir mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  111. defne dedi ki:

   Babam 1987 sigorta girisli Şuan 52 Yasında prim borcu var geriye dönük primlerini ödeyerek emekli olabiliyormu şuan tesekkurler . Bu sonra şekilde olamiyorsa istege bagli sigortaya gecerek geriye dönük ödeme yaparak ta emekli olabiliyormu

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük ödeme durumu ancak askerlik borçlanması ile olabilir. Diğer türlü geriye dönük ödeme olamıyor. İsteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Ancak bundan sonraki süreler için geçerlidir.

  112. hatice uygun dedi ki:

   babamın emekli maaşında icra 375.18, sgdp borcu 162.34 yazıyor. emekli ve vergi mükellefi çalışıyor. icra yazan miktarın tam olarak hangi borçtan kaynaklandığını nasıl öğrenebilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  113. mustafa dedi ki:

   Emeklilik işlemim 86 gündür gerçekleşmedi ssk hani bir ay içinde en geç 45 gün içinde emeklilik işlemlerini gerçekleştiriyordu

  114. Alp Koca dedi ki:

   Iyi günler. Sgknın 18 yaşını doldurduktan sonraki 3 ay geçerliliği, 18 yaş dolduruğu tarihten tibaren sonra mı sayılmaya başlanıyor yoksa lise öğretimi bittiği tarihten itibaren mi mesela benim doğum günüm 4 Haziran, okul döneminin bitti tarih ise 12 Haziran. Bu tarihlerden hangisini dikkate almak gerekir? Ve 3 ay daha Sgknın geçerliliğini sürdürmesi için yapılması gereken bir işlem var mıdır? Teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Okul bittikten sonra sayılır. Eğer öğrenim hayatınız devam etmezse gss kapsamına geçersiniz. Bunun için gelir testi yaptırmanız gerekir. Öğrenim hayatınız devam ederse aileniz üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz.

  115. hasan dedi ki:

   SN. HASAN ÇELEBİ 4-A KAPSAMINDA SIGORTA TESCILINIZ Zorunlu Sigorta SIGORTA KOLU KAPSAMINDA 03.08.2015 TARIHINDE YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GUVENLI GUNLER DILERIZ. Bu ne demektir ACABA? KOLAY GELSİN

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SSK sigortanızın belirtilen tarihte başladığı göstermektedir.

  116. Serhan dedi ki:

   Merhaba benim bi sorum olacaktı babam tarımdan emekli maaşı az tekrar maaş hesaplattirmasi yaptırsak sonuclanincaya kadar maaşını almaya devam edermi yoksa maaşı kesilirmi bu süre zarfında bir kaç ay sürüyormuş galiba hesaplama kısaca muntazam alirmi maasini

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  117. AHMET EDE dedi ki:

   28.10.2002-28.10.2008 tarihleri arasında TSK de J.uzm çvş. görevinde bulundum.2010yılından beri de maliye bakanlığında çalışmaktayım.askerlik mesleği görev süresi boyunca hak ettiğim yıpranma payım(1.5 yıl) şuanki hizmet süreme mi yoksa emeklilik sürememi eklenmesi gerekir? saygılar..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  118. mehmet özkan dedi ki:

   1996 yılında çalıştığım yer bana sigorta yapmış haberim yok idi 2001 yılında başka bir işe girdim orası ssk numaram olmadığını söyleyerek bana yeni ssk numarası almış şimdi ben 1996 yılındaki almış olduğum numaramı buldum ne yapmalıyım 28.02.1979 dogomluyum çevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtiniz.

  119. Gulseher Itgensoy dedi ki:

   Gulseher esim 2005 de mefat etti 1984 de esimin sigorta girisi var 900 g
   un emekli olabilmesi icin 141 gün acigi var ve borclandirmaya tutukluluk suresi dahil edilmedi emekli olma sansim varmiidir 8 ayda tutuklanma suresi var

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    askerlik borçlanması ile eksik kalan günleri tamamlayabilirsiniz.

  120. mehmet dedi ki:

   Merhaba, mayıs 1971 doğumluyum. 01.10.1991 tarihinden beri kesintisiz olarak 657 devlet memuruyum. istifa edip özel sektöre geçersem emeklilik tazminatım yanar mı? geçtiğim kurumda birikmeye devam eder mi? 1988 yılında 90 günlük SSK primim ödenmiş. Aradaki farkı ödeyebilirmiyim? Fark ne kadar çıkar? Ödersem ne zaman emekli olurum? Ödeyemezsem ne zaman emekli olurum. Şu anda 1-4 en yüksek derecede ve 3600 ek göstergeye sahibim. Net maaşım 2000 TL + 900 TL ek ödeme alıyorum.Ne kadar emeklilik tazminatı alabilirim ve emekli maaşıma şu anda almış olduğum “ek ödeme” dahil edilecek mi? Yaklaşık ne kadar emekli maaşı alabilirim? vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. saygılarımla..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  121. Esra celik dedi ki:

   Merhaba ben bi isyerinde iae basladim 4 ay kadar calistim. Fabrika herkesi yıllık izne cikardi bende çıkmak zorunda kaldım bu izin benim maaşımdan kesilebilirmi yada firmanin boyle bi hakki varmi birde maas hesaplamasi 30 ceken aylarda 30 gun uzerinden 31 olan ayda ise 31 gun uzerindenmi oluyor acil cevap verirseniz sevinirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaş sabit 30 gün üzerinden hesaplanır. Yıllık izinde ücret ödenir.

  122. Sadık dedi ki:

   Merhaba,

   Memur olarak görev yapmaktayım. Memuriyet sigorta keseneklerim 2008 öncesi (5434 e göre) kesilmesi gerekirken 2008 sonrası (5510 a göre) kesilmiş bulunmaktadır. Yaklaşık 5 yıl yıllık süre zarfında böyle kesilmiştir. Bu kesintilerden ötürü bir hak kaybına uğradım mı , uğramış isem kaybımın telafisi için nasıl bir yol izlemem gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim.

   Hayırlı çalışmalar dilerim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  123. Aysun Akbaş dedi ki:

   annem babasından dul olduğu için Maaş alıyor babasının eşi vardı o da Maaş alıyordu şimdi Eş vefat etti annemin babasının maaşının tamamını alması için ne yapmamız Lazım yardım eder misiniz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaşın hepsi verilmez maaşın %75′ ini alabilir. SGK müdürlüklerine başvurmalısınız.

  124. ibrahim dedi ki:

   iyi günler.3 yıllık bağkur borcumu yapılandırdım.18 taksit yapıp 4 taksidini ödedim.fakat yapılandırma tarihinden sonra borcum tekrar 12 ayı aştığı için yeni yasayla borçlar silindi.benim daha önce yapılandırmış olduğum bu borçta silindi mi.silindiyse paramı geri alabilir miyim.cevabınız için şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  125. Uğur Can dedi ki:

   İyi günler, bilgisizlik yüzünden lisedeyken diş teli tedavisi olamadım ve dişlerim çarpık. 18 yaşından evvelki tel tedavisini SGK karşılıyormuş. Fakat internette üniversitede okurken de SGK nın karşıladığını okudum ama bunun aslı var mı bilmiyorum, acaba bu doğru mu? Doğru değilse de bu tel ücretini ben öğrenci iken devlete borçlansam da üniversite bitince ödesem olur mu ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  126. NECDET AKYOL dedi ki:

   merhaba,

   01.10.1964 doğumluyum 51 yaşındayım , türkiyede hala çalışıyorum sigorta ilk prim 1993, şu an 7500gün primim var .Almanyada ilk prim 1983 yılında 9 ay prim ödemem var.
   Sorum :Almanyadan 9 aylık hizmet dökümünü aldım.Başalangıç 1983.
   Almanyadaki hizmet başlangıcı olan 1983 yılını Türkiyede başlangıç olarak
   saydırabilirmiyim ,bu durumda emekli olabilir miyim? .Açıklamanızı bekliyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet saydırabilirsiniz. Sayıldıktan sonra hemen emekli olabilirsiniz.

  127. şafak bayrakdar dedi ki:

   26 senelik tip 1 dm hastası ı ; 8 senelik insülin pompası kullanıcısıyım.

   pompa raporu için yeni bir düzenleme gelmiş,eski rapora yeni bir madde ekletmek gerekiyormuş,hali hazırda devam eden raporum bitmek üzere olduğundan ve oldukça yoğun çalıştığım için ; 1 günlük iznimde yeni formata uygun ve yeni tarihli bir rapor çıkarmayı düşündüm,eskisi yerine,çünkü diğer şekilde en az 2 kere hastaneye gitmem gerekecek ve iş yerim izin konusunda çok hassas,yeni raporumla birlikte,durumla ilgili bir dilekçe yazarak eski ödemelerimi alabilir miyim ? Zira,bu yeni oluşum sebebiyle eski ödemelerim sisteme girilemiyor,Sgk dan Ayhan bey ile konuştuk ,olabilir dedi,ama ben emin olmak istiyorum,6 adet faturam var ödemesini almadığım,bu uygulama biz çok mağdur etti,26 senelik dm hastasının iyileşme olasılığı varmış gibi,,senede 1 kere rapor çıkartması bile tarji komikken hele…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu konuda detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  128. ela yilmaz dedi ki:

   Babam 98 yılında vefat etti.babamdan emekli sandigindan emekli yetim maasi almaktayim.2012 de sigortali bir ise girdim ve hala sigortali iste calisiyorum. babamdan maas almaya da devam ediyorum.2016 ekim ayinda evlenecegim. Nikahtan sonra babamdan aldigim yetim maasinin ceyiz parasini alabilr miyim sigortali olarak calistigim is yerinden evlilik sebebi ile cikis aldigim takdirde hem yetim ceyiz parasi hem evlilik sebebiyle isten ciktigim icin para alabilir miyim tesekkurler…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet hepsini alabilirsiniz.

  129. nazan dedi ki:

   Iyı gunler dogum iznıme 10 gun kaldı ve calışma sartlarım agır oldugu için. Ayrıca bazı rahatsızlıklarımdan dolayı rapor aldım ayın 18ınde dogum ıznımı alacam doktorumdan. Fakat bir yıl içinde toplam 40 gun rapor almışım bu durumda doğum iznimden yararlanırken yada doğum parası doğum yardımı alırken bir sorun yaratırmı ? Yani kullandığım raporlar doğum iznimi etkilermi ? İşyerimde 18 aydır calışıyorum teşekkurler

  130. aptüsselam okkerman dedi ki:

   BABAM 1990 yılında vefat etti.Tüm gazeteler ve internette takip ettiğim uzmanlara göre babamın vefatından dolayı annemize dul maaşı bağlanabilmesi için 1080 günlük prim yeterli olduğu söyleniyor.Fakat alo 170 hattı ve İzmir Sgk bölge müdürlüğü memurlarına göre 5 yıl prim yani 1800 gün isteniyormuş.Buna göre askerlik borçlanması yetmeyeceği için maaş alma şansımız yok.Acaba 1080 günmü doğru yoksa 1800 günmü cevap verebilirseniz teşekkür ederim.Aptüsselam okkerman.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1080 gün yeterlidir.

  131. mustafa gümüşay dedi ki:

   10 12 1966 dogumluyum 1985 sigortagırışımvar amagunumaz borçlanmayapabılırmıyım

  132. Meltem dedi ki:

   Benim borcum evlenmeden önceydi bana hiç bi bilgi gelmedi evlendikten sonra eşimin adina muane olamadim ve ilacda alamadim. Sgk ya gittik borcunuz var dediler gelir testi yaptırın. Yaptirdim bana borç cikti esim asgari ücretle çalisiyor kiracyz dedim gelir testinde bize borç çıktı 800 tl ödiyecek imkanımız yok itiraz etmek istiyorum. Dilekçe vermek istiyorum lütfen yardımcı olun

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine gidip itiraz edebilirsiniz. Herhangi bir bilgilendirme olmadığını belirtiniz.

  133. Erkan dedi ki:

   Merhaba,

   04.07.1979 Dogumluyum Mayis 1996 dan beri sskliyim. 4176 gunum var. Askerlik ve 6 aylik bagkur’um haric emekli yasim kendi hesaplarima gore 55 yas ben emekliklik hakkimda vazgecip icerideki birikmis parami alabiirmiyim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Böyle bir durum mümkün değildir.

  134. yasin çelik dedi ki:

   ben babamda 4c ile yetim maaşı alıyorum okurken sigortalı bi işede girsem calıssam maasım kesilirmi bu sene okula baslayacam tekrar maasa baglanırmıyım hemi sigortalı iş hemi okul

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    4c yani Emekli Sandığı yetim maaşı kesilmeyebiliyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  135. dursine dedi ki:

   eşim servis şoförü bir iş yerine 2003 yılında girdi.daha sonra sağlık sorunları yüzünden bazı sebeplerden dolayı durmadan giriş çıkış oldu.hala aynı iş yerinde çalışıyo başka hiçbir yerde sigorta girişi yok.tazminatını nasıl hesaplarız.yardımcı olursanız sevinirim…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öncelikle tazminat alabilmesi için en az 1 yıl boyunca sürekli sigortasının yatması gerekmektedir. Ortalama maaşının çalıştığı yıl ile çarpılmasıyla hesaplayabilirsiniz. Örneğin 1000 lira ortalama maaşı ve son 3 yıl boyunca çalıştı, bu durumda 3×1000=3000 tl tazminat alır.

  136. muhammet meşe dedi ki:

   Ben kendi isteğimle işten ayrildim başka bır ise girdim ordanda ayrıldım işsizlik maaşı alabilirmiyim veya nasıl alabilirim mumkunmu

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınız için işsizlik maaşından yararlanamıyorsunuz.

  137. ayşe elçin dedi ki:

   04.07.1969 doğumluyum.01.01.1994 tarihi girişli olarak 713 gün pirim yatmış.borçlanarak emekli olabilir miyim?1992ve 1997 doğumlu iki çocuğum var.ne zaman ve nasıl emekli olabirim?Olursa kaç lira maaş alırım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Tek çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. En erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz.

  138. Yasin emir dedi ki:

   Merhaba ben 09 09 2007 ise girişim ama her yılbaşı giriş çıkış yapılıyor istifa etsem tazminat alirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu durumu SGK ya şikayet edebilirsiniz. Tazminat vermemek için bu yapılıyor. Tazminat almak için yıllar boyunca sürekli sigortalı olmanız gerekir. Durumu şikayet ediniz.

  139. muhammet meşe dedi ki:

   İşten çıktım duyduğum göre sigorta 6 ay devam ediyorum bu dogrumudur

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bunun için SGK ya başvurmanız gerekir.

  140. özcan dedi ki:

   ben 1987 doğumluyum şimdiye kadar hiç gelir testi yaptırmadım şu anda kıbrısta öğrenciyim 30 eylüle kadar bunu kıbısta yaptırabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    25 yaşınızı doldurduğunuz için öğrencilik durumunuz kalmıyor. İkametiniz neredeyse orada yaptırmalısınız.

  141. Ahmet Faruk DEĞİRMENCİ dedi ki:

   02.06.1991 doğumluyum. 24 yaşını bitirdim, 25 yaşına girdim. Yüksek okul öğrencisiyim. Gelir testini yaptırmam gerekiyor mu ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    25 yaşını tamamlayana kadar yaptırmanıza gerek yoktur.

  142. mine dedi ki:

   1974 doğumluyum.. 6 eylül 1999 tarihinde işe girdim. 5975 prim sayısı ve 20 yıl sigortalılık süresine tabiyim. Prim gün sayımı 20 yıl sigortalılık süresinden çok önce doldurmuş olacağım. Prim günüm dolduğunda 20 yıl sigortalılık süremi ve emeklilik yaşımı beklemek üzere işten ayrılırsam emekli hakkını kazanana kadar babam üzerinden sağlık yardımından faydalanabilir miyim? ( Babam emekli sandığı emeklisidir)

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet faydalanabilirsiniz.

  143. nazan dedi ki:

   Merhaba,
   İş kazası geçirdim 10 gün rapor aldım.İş başı yaptım rahatsızlığım devam edince bu sefer başka bir hastaneye gidip 10 gün daha rapor aldım raporumda 10 gün sonra kontrol diyormuş ama ben bunun farkında olmadığım için 10 gün sonra tekrar hastaneye gitmek yerine çalışmaya başladım şimdi rapor paramı almak için uğraşıyorum alamıyorum hastaneye sorgulamak için gittiğimde raporunuz açık kalmış iptal olmuş diyorlar ne yapmam gerekiyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  144. meysel iğci dedi ki:

   slm kendim bağkur emeklisiyim annem bağkurdan emekliydi babam sskdan emekliydi 2 side vefat ettiler ben dulum annem ve babamdan maaş alabilirmiyim kimi alırsın kimi alamazsın diyor cevaplarsanız sevinirim tşklr allaha emanetsiniz

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır sadece bir maaş alabilirsiniz.

  145. Servet dedi ki:

   Kamil koç firmasında şoför olarak çalışıyordum 6 ay sonra çıkış verdiler kendileri sebepsiz yere bi hakkımız var mı acaba ne yapabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İşsizlik maaş için başvurabilirsiniz.

  146. çiğdem geçer dedi ki:

   Merhaba,babam 01/01/1958 doğumlu 3625 iş günü 2015 yılının ağustos ayında doldu fakat a4 dökümanına göre babamın işe giriş tarihi 1987 iken giriş tarihi yazmıyor bunun için ne yapmam gerekir size yönlendirdiler 60 yaş sınırlaması bildirdiler yardımlarını rica ederim

   kolay gelsin

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  147. çetin şentürker dedi ki:

   banka emeklisiyim 05.01.1991 doğumlu evli olmıyan ve öğrenci olmıyan bir kızım var. gelir testi yaptırmam gerekiyormu cevabınız için teşekkürler iyi bayramlar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır yatırmanıza gerek yoktur.

  148. Emre dedi ki:

   İyi günler ben 18 yaşını geçen sene doldurdum ve lise bittikten sonra 1 sene boşluğum oldu bu sene üniversiteye kayıt yaptırdım gelir testi yaptırmak zorundamıyım ve pirim borcumu sildirebilirmiyim ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geriye dönük borçlar silinemiyor. Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  149. Gamze Büyükçelik dedi ki:

   Eşimi 02.09.2015 tarihinde tarım sigortası yaptırdım bir süre sonra
   eve sigortalılığının başladığını bildiren bir yazı geldi burada eşimin kızlık soyadı üzerinden işlemin yapıldığını fark ettim bu yanlışlık
   muayene olmasına enğelmidir ve bunu nasıl düzelttirebilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  150. hatice ateş dedi ki:

   korgan devlet hastanesinde ebe-hemşire olarak çalışmakta iken 31-08-2015 tarihi itibariyle emekliye ayrıldım. şu ana kadar hiç bir bilgi alamadım.E-Devletde de bilgi yok.bilgilendirmenizi istiyorum.ne yapmalıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devlette emekli maaşınız ile ilgili bilgi verilir. Emeklilik için başvuru yapıp yanıt alamadıysanız SGK müdürlüğüne gidip sorgulayabilirsiniz.

  151. perihan seviş dedi ki:

   2008 yılında eşim vefat etti.1 senelik sigorta pirimi ödemesi olduğıu için ayrıca üzerime ait işyeri göründüğü için bana eşimden maaş bağlanmadı.12 yaşında bir kızım var.acaba kızım yetim maaşı alablir mi ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kızınızda maaş bağlanabilir.

  152. aslihan dedi ki:

   Iyi gunler ben dogum parasi icin is yerine sadece dogum raporunu verdim bunun disinda hangi belgeleri almam gerekiyor sgk ya gidilmesi gerekirmi yapilmadi gereken seyleri anlatirsaniz sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İş yeriniz SGK ile anlaşmalı ise kendileri gönderirler. Ancak değilse doğum raporu ve sigortalılık belgeniz ile SGK ya başvurmalısınız.

  153. gunes dedi ki:

   annem ve babam benim ustume emekli sandigndan yararlangiyor.evlendim soyadm degisti. 2 yil once annem ve babamin sgk dan yararlanmasinda bi sorun olur mu. .gelir testi icin para vermemiz gerekgrmi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  154. asiye dedi ki:

   Asiye saylık ben ocakta2015 de emekli oldum 760 bağlandı 5400 günüm vardı doğum boşlanması yaparak 2 çocuk saydırdım çok az bağlandı ben dava açmak istiyorum kazanma şansım varmı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaşı tekrar hesaplatabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  155. hüseyin dedi ki:

   ben on yıldır özel bir sektörde çalışıyorum yılladır bayramlarda.yılbaşıda ve özel 19 mayıs. 29 ekim. 23 nisan gibi para veya ikramiye alamıyoruz. neyapmalıyım.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurup durumu anlatabilirsiniz.

  156. alime demir dedi ki:

   19 yaşımdayım lise yeni bitti. üniversiteye hazırlanacağım. gelir testi yaptırmalıyım? internetten başvurabiliyor muyuz? haberlerde öyle demişlerdi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  157. selma dedi ki:

   Mrb erkek arkadaşım 9 aydır çalıştığı firma 4-A kapsamında işten ayrılıs verip ertesi gün tekrar giriş yaptı firma bunun nedeni 1 yıldan sonra işten ayrılmak istersen hak iddia etmemesi için midir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet sebebi budur.

  158. ertan özçekiç dedi ki:

   iyi günler iyi çalışmalar
   doğum tarihim 07/07/1967 bağkur giriş tarihim 15/05/1989 24/07/1992 terk hizmet sürem 3 yıl 2 ay 9 gün yeniden mecburi sigorta giriş 29/01/1996 hizmet sürem 17 yıl 10 ay 21 gün toplam bağkur hizmet sürem 21 yıl 1 ay =7590 gün
   1995 yılından 35 gün sigorta ve 2013 ün 12 ayından bu güne kadar 678 günlük sigortam var
   askerliği ödersem ne zaman kaç yaşında emekli olurum bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işlemi uygulamalısınız. SGK müdürlüklerine başvurunuz. Emeklilik şartlarınız orada düzenlenecektir.

  159. yunus dedi ki:

   Merhaba
   Babam diyaliz hastasi %90 calisamaz raporu var malulen emekli olabilmesi icin 1800 gun gerekiyormus.babamin 800 gunu var.maasa baglanabilmesi icin ne yapmamiz gerek acaba

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile prim gününü arttırabilirsiniz. 1800 prim gününe tamamlamanız gerekiyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  160. lerzan dedi ki:

   Merhabalar benim öğrenmek istediğim sgk lı olarak çalışmaktayım,eşimden boşanıyorum babam 2006 da fevat etmişti emekli sandığından emkliydi kendisi ben bu durumda babamın maaşından faydalanabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe ile başvurmanız halinde maaştan faydalanabilirsiniz.

  161. mehmet peker dedi ki:

   2014 yılında bir iş yerine %15 ortaklığım vardı ancak daha sonra sigortalı olarak çalışmaya başladım.Şimdi 4b borcum çıkmaktadır.Borcu sildirebilirmiyim.Ne yapmam gerekir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  162. ALİ AYALİN dedi ki:

   1 EKİM 2015 GSS PRİM BORCUMU BANKAMATİKTEN ÖDEDİM.AMA E-DEVLET USTUNDEN GSS PRİM BORCUMA BAKTIGIMDA VAR GÖZÜKUYOR.Bİ SIKINTI OLURMU.YOKSA BİLGİLER GEÇMİ GÜNCELLENİYOR.İYİ ÇALIŞMALAR

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sistem geç kalabiliyor. Uzun süre devam ederse SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  163. özer dedi ki:

   MERHABA; .95 doğumluyum bu yıl üniversiteyi yeni bitirdim babam 4/c çalışanı üniversite bittikten sonra kaç ay bakılabılıyorum,gss sigorta hemen yaptırmak zorundamıyım..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3 aylık bir süre var.

  164. mustafa dedi ki:

   sorum arkadaşım 10senedir işyri calıştırıyor yanlız hic bakurunu ödemedi hicbakur ödemediği icin botcunu silirebilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  165. fatma akbaba dedi ki:

   01.09.1983 girişliyim 10.06.2004 dönem içindessk çalışmışlığım vardır 1991 ve 1998 yıllarında çalışır durumdayken iki doğumum vardır.haziran 2012 bağkur girişim oldu ve devam etmektedir.Ssk çalışma aralığımdaki primlerim tam olarak ödenseydi 2009 yılında 20 yılımı doldurup emekli olmam gerekiyordu.1983 ve 2004 yılı aralığındaki ödenmeyen prim borçlarımı toplu ödeme yapıp yaş haddimden dolayı emekli olabiliyor muyum ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Toplu prim borcu ödemesi şuan için olamamaktadır.

  166. Hikmet ozdemir dedi ki:

   Slmlar ben 15.06.2015 kil donmesi amaliyati gecirdim 17.06.2015 de rapor aldim ve raporum 21 gun ve bes gun daha uzattirmistim raporu bes gun olan rapor sgk bildirilmis ama 21 olan bildirilmemis dort ay oldu genede gozukmuyor is yerine soyledim hastaneden bilgisayardan bildirilecek diyo hastaneye gittigimde rapor manuel girilrcek bilgisayara dediler isyerinede iza ettim kabul etmedi hastaneye gidip is yerini arattim hastanrden iza etti porsenele bir ay oldu gene gozukmuyo ne yapmaliyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  167. ömer b.akten dedi ki:

   Ben 12. basamaktan bağkur emeklisi olacakken yaşım tutmadığı için 12.yani son basamakta beklemeye alındım bu arada bağkurda basamak sayısı 12 den 24 e çıktı ama ben yine 12. basamaktan emekli edildim aslında son basamak olan 24 ten olmam gerekmezidi. çünki 12. basamaktan maaş alanlar 24. basamakla denkleştirilip aynı maaşı aldılar . Bu benim içimde yıllardır bir uhde beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  168. ramazan dedi ki:

   merabalar ben 20 yasındayım ve sıgortalı olarak calısmaktayım babam benım ssk dan yararlanabılırmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet Ramazan bey yararlanabilir.

  169. Soner dedi ki:

   Merhaba.Genel Sağlık Sigortası hakkında bir sorum olacak.Gelir bildirimi yaptırdım. G1 çıktı 18 yaşını 2012 de doldurdum. Lise mezunuyum.Şuan askerdeyim.Askere gittiğim zamana kadar olan sürede 1000 küsür TL borç çıktı. SGK da görevli çalışan, lise mezunundan 18 yaşını doldurduktan 4 ay sonra GSS kapsamında olduğumu ve doğal olarakta 18 yaş 4 ay sonra GSS borçlusu olduğumu söyledi.Fakat internette okuduğum ilgili kanun maddesinde lise mezunlarının 20,üniversite mezunlarının 25 yaşına kadar borçlu sayılmayacağı yazıyordu.Ben yanlış mı anladım acaba? Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  170. mert yıldız dedi ki:

   iyi günler ben23 yaşındayım ve babamın ölüm aylıgını alıyorum fakat her sene başında ögreci belgesi nüfus fotokopisi alıp sigortaya gidip okuduğuma dair bilgilerimi veriyorum yoksa aylığım kesiliyor şuan okudum için memlekete gidemiyorum ve bu işlemi e-devlet üzerinden yapabilirmiyim veya internet üzerin den teşekürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet ile ilgili bilgi almak için Alo 160, SGK ile ilgili detaylı bilgi almak için Alo 170’i arayabilirsiniz.

  171. Özlem şengün dedi ki:

   Ben babamdan yetim aylığı alirken sigortali bir ise girdim fakat bir ay doldurmadan ciktim.sigortalilik surem 18 gün bu yetim aylığının kesilmesine sebep olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yetim aylığı kesilecektir. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  172. ASLI dedi ki:

   iyi günler bir sorum olucaktı ben 9 eylül 2015 tarihinde işten çıktım şuanda sgk borcum varmıdır bildirim yapmadım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ailenizde herhangi biri sigortalı ise onun üzerinden sigortalı olabilirsiniz. Bu durumda borcunuz çıkmaz.

  173. arif dedi ki:

   merhaba arif 1974 doğumluyum 1990 sıtaj 1996 da ssk işe girişim var 619 pim 2008 bağ halen devam ediyor ne zaman emekli olurm yada kaç yaşınd teşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  174. İbrahim dedi ki:

   Merhaba 6 yıldan beri sigorta lı büyük bir şirkette çalışıyordum hastalandım hastaneye yatışım oldu bir ay hastanede yattım hastaneye yatışımın ilk haftasında da hiç haberim olmadan sigorta dan çıkış yapıldığını gördüm çıkış sebebi olarak ta benim istifa ettiği mi göstermektedir ve 6tı yıl içinde hiç izin kullandır madılar hiç bir yere de imza atmadım iş mahkemesinde dava açtım sizce kazanırmıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  175. Mehmet dedi ki:

   Slm ben yaklaşık 8 aydır turizm sektöründe çalışıyorum ama ilk 3ay sigortasız çalıştım artı mesai kaldım alamadım bunun için napmam gerekir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  176. ramazan şahin dedi ki:

   iyi günler,
   eşimin hırvatistan vatandaşı olması dolayısıyla,hırvatistana taşındım..
   oturum iznimi aldım.yalnız herhangi bir yerde henüz sigortalı olarak çalışmaya başlamadığımdan dolayı burda devlet benden kişisel sigorta yaptırmamı istiyor herhangi bır yerde çalışmaya başlayana kadar.
   yalnız bu sigortayı yapmaları için benim türkiyede son 1 yıl çalıştığımı ispat eden HR/TR2(uluslararası dillerde tercümesi olmuş olan bir form) formu istiyorlar.eğer aksi halde bu hizmet dökümü niteliğinde olan bu formu türkiyeden tedarık edip,son 1 yılımı sigortalı olarak türkiye çalıştığımı ispat edemezsem , hırvat mercilerine son 1 yıllık sigorta ödemesi yapmamı istiyorlar.
   türkiyede görüştüğüm kadarıyla kimse böyle bir formun varlığından haberdar değil.
   uluslararası dillerde olan hizmet dökümü denkliğinde bir resmi bir belge var mı?,Varsa nasıl alabilirim?
   lütfen bu konu hakkında bana yardımcı olun.
   Çok teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  177. Erkan dedi ki:

   Merhaba benim 2012 yılında sigortam başladı kendim ödüyordum bi şirkette çalışıyor gözüküyordum, 2014 yılında bi sıkıntı çıktı bi aksilik oldu dediler çıkışım gözüküyordu sigortada 2014te, dün bi göz gezdireyim dedim sigortam hala ödeniyormuş primim, ne yapmam lazım ilerde bana sıkıntı çıkartırmı benim haberim yok tekrar başlatmışlar ama ödemiyorum, ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğü ile iletişime geçip durumunuzu anlatınız.

  178. Murat Türk dedi ki:

   İyi günler. Ben kas hastası olan kardeşim üzerine engelli aracı satın almak istiyorum. Eğer araç alırsam annemin aldığı bakım aylığı ve 3 ayda bir kendisinin aldığı maaş kesilir mi. Bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konuda hakkında detaylı bilgi almak için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  179. filiz dedi ki:

   Merhaba babam sskdan yurtdisi borclanmasi yaparak emekli oldu.su an maasi kibrisda ziraat bankasina yatiyor.bankada su an borcu var ayni zamanda kefilligi var yine ayni bankada baskasina..ziraat bankasindan kendi borcunu kapatsa sigortalar dairesinden maasini baska bir bankaya yonlendirme yapabiliyormu?yoksa borcunu kapatsa dahi kefilligi oldugundan yapamiyormu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu hakkında detaylı bilgiye alo 170 SGK hattını arayarak ulaşabilirsiniz.

  180. mehmet ulu dedi ki:

   iyi aksamlar ben meslek lisesi mezunuyum,1986 yillarinda stajerlik yaparken okul bize sigorta karti cikardi,okul bittikten sonra ben yine o kart numarasini kullanarak is hayatina katildim ,internet ortaminda ssk da sorguladigim zaman 1025 gun calismisligim gozukuyor ve 3500 is gunune tamamladigim zamanemekli olabilecegim yaziyor.benim sormak istedigim bu bilgiler dogrumu ve okul zamani cikarildigi icin o sigorta karti ve numarasinda problem varmi bu konuda gazetelerde yazilar okudum ve aklim karisti.tesekkur ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  181. Tuncay dedi ki:

   Esim ucretsiz 6 aylik dogum iznin 2 ayinda bel fitigi ameliyati olacak rapor parasindan yararlanabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  182. nami dedi ki:

   slam ben bagkursigortalısıyım 2006dan beri normalde 322tl pirim ödüyordum ama 9.ayda 607tlye çıkmış sordugumda pirim yükseltme beyanı vermışsiniz diyolar ama beyan vermedim ne yapabilirim düzeltmem için………? teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne durumu belirtip itiraz edebilirsiniz.

  183. RTBK dedi ki:

   Merhaba
   10.10.2005 tarihinden beri çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum.
   tazminat ve işsizlik maaşı hakedebilirmiyim. (çalıştığım yıllar içinde 4 ay doğum raporu kullandım.)

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ancak emeklilik durumunda istifa ederseniz tazminat alabilirsiniz. Şuan istifa ederseniz işsizlik maaşı ve tazminat alamazsınız.

  184. Abidin dedi ki:

   Sayın yetkili
   Emekli olmak için yaş bekliyorum kısmetse 6 ay sonra emekli olacağım. Bugün itibariyle sgk sitesinde maaş hesaplattığımda 1960 tl çıkıyor ben şuan çalışmıyorum asgari ücret ile işe girsem maaşım ne kadar düşer. 3500 gün fazlam var .
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Önemli bir miktarda düşüş olmaz ama yinede düşecektir. Tam bir rakam vermek zor.

  185. Murat okumuş dedi ki:

   İkili anlaşma olmayan Kazakistan devletinde çalışmaya gidiyorum. Prim gün sayım 5700 ve işe giriş tarihim 1999.
   Sağlık sigortası ve Emeklilik primleri yatırmaya devam etmek ve bu haklardan Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde yararlanmak istiyorum. bu konuyu
   ayrıntılı öğrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışında çalıştığınız günleri Türkiye’de yurt dışı borçlanması ile borçlanarak emekli olabilirsiniz.

  186. hulya dedi ki:

   Merhabalar ben sut parasu icin sgk ya basvuru yapmaya gittim bana orda hastaneden sut parasi ici gris yapsinlar biz burdan goruyoruz ve onayliyoruz dediler hastaneye gittigimde dogum belgenle sgkya git diyolar benim bu durumda ne yapmam lazim ??? Lutfen acil cevap verin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporunu SGK müdürlüğüne teslim etmelisiniz. Ama öncelikle hastane raporu onaylamalı.

  187. ahmet kuzu dedi ki:

   1991 dogumluyum iki ay sigortam yatmamis bir sirkette para cezasi gelmismidir tsklr

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    GSS borcu çıkmış olabilir. E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  188. Yusuf can dedi ki:

   Merhabalar ben yaklasik 1 ay once gss borcumu odedim (530 tl) ve hemen ardina af konusu cikti eger af konusu yururluge girer ise ben bu parami alabilecekmiyim diyelimki aldim evet ben bu parami enayi gibi odemismi oluyorum ne olacak acaba bu konu hakkinda bilgi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Af şuan için söz konusu değildir.

  189. Ahmet kılıc dedi ki:

   slm. 1985 senesinde sigortalı olarak işe başladım.ve 88.den 92 ye kadar vergi mükellefi olduğum icin bağkur otomatıkmen beni kaydetti ama ben hic bağkur yatırmadım. öğrenmek istediğim benim ssk dagi gün sayım emekli olmama yeterli.bağkurun gününe ihtıyacım yok.ne yapmam lazım.emekli olabılmem icin gün istemesem bile bağkura borclumuyum..sağlık esenlik dileklerımle

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten prim gününüze ve SSK başlangıcınıza bakarak bu adresten ( http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ ) emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  190. Süheyla Balcılar dedi ki:

   Eşimin üzerinden emekli maaşı alıyorum. ( sgk emeklisi) Ama babamdan da maaş bağlanması için müracat ettim. Tam bir senedir haber bekliyorum. Sürekli denetimde deniyor. Hakkım olan parayı neden alamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. TC: 35635994622

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamıyorsunuz maalesef.

  191. naci dedi ki:

   1983 yılları arasında agrı halk egitim merkezi folklor ekibinde çalışıyordum devlet kurumu olduğu için sigorta girişimiz olmadı mahkemeye verirsem sigortam girişim 1983 olur mu çünkü ben orda çalışma evraklarım var arşivde onları delil gösterip mahkemeye versem netice olumlu olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet belgeleri SGK müdürlüğüne götürerek duruma itiraz edebilirsiniz. Sonuç alırsınız.

  192. cengiz özbaşaran dedi ki:

   ben bir hafta sonra mesleki eğitim kursuna başlayacağım.işkurdaki arkadaş sgk nızı işkur ödeyecek dedi ama isterseniz farkını ödeyerek tam sigortalıda olabilirsiniz dedi.merakım şu bu farkı ödersem 4a danmı işlem görür yoksa 4b denmi işlem görür.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  193. mehmet orhan dedi ki:

   Bağ-kur dan emekli olan karı-koca dan herhangi birinin vefat etmesi durumunda vefat eden eşin maaşından diğer eş faydalanabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eşi de emekli olduğu için yararlanamıyor.

  194. Tayfun dedi ki:

   Merhaba,şimdiki şirketimden ayın 25’inde ayrıldıktan sonra 36 yada 27’sinde yeni şirketimde işe SSK’lı olarak başlayabiliyor muyum? Anlaşmalı ayrılacağım için 10-12 gün yasal bir süresi varmış,işin aslını biliyorsanız yazar mısınız?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  195. Esra dedi ki:

   Merhabalar,
   Babama 1 hafta önce yemek borusu kanseri teşhisi özel bir hastane olan J.Hopkins ASM’de konuldu. Endoskopi, tomografi ve biyopsi için bizden fahiş ücretler alındı. Ameliyat olması gerekliliği ortaya çıktı. Bu ameliyat için bizden 60.000 TL istenmekte. Kanser tedavileri SGK tarafından karşılanmıyor mu? SGK yalnızca kemoterapi ve radyoterapi ücretlerini mi karşılamaktadır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    tedavi hizmetlerinde özel hastanelerin %30 ile %70 oranında bir fark isteme hakkı olup bunu sigortalıdan isteyebilir.Bu bedeli Sosyal Güvenlik Kurumu %70 karşılar %30 nu sigortalı karşılamaktadır.

  196. gökhan dedi ki:

   Merhaba ben özel bir is yerinde 2 ay once ise basladim ama sigortam hala gorunmuyor edevlette patrona sordum gorunur dedi benim sorum su olacak bir onceki ayin sogortasi bu ayin en gec kacinda gorunmek zorundadir bunun belli bir suresi varmidir belli bir tahihi varmidir cevapiniz icin simdiden tesekkur ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    En geç 1 ay içinde gözükmektedir. Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtip detaylı bilgi alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Belli bir süresi bulunmuyor ama en geç 1 ay içerisinde gözükmesi gerekir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  197. Serap dedi ki:

   İyi günler,
   Yaklaşık 3 aydır (eylülden beri) özel bir iş yerinde çalışıyorum, şahıs şirketi. İkinci aydan itibaren sigortamı tam yapacaklardı ama ekim ayında sadece 2 gün gösterilmiş ve diğer günler ücretli izin olarak kaydedilmiş. Bildiğim kadarıyla sigorta başlangıcının olduğu aydaki çalışmadığın günler genel sağlık sigortası kapsamında devlete borçlandırılıyorsun. Bunun doğruluğu nedir, günlük para miktarı nedir, neye göre hesaplanıyor, miktarın ne olduğunu ne kadar süre sonra nereden öğrenebilirim? Açıklayabilir misiniz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    GSS kapsamına geçmiş olabilirsiniz. Gelir testi yaptırmadıysanız en yüksek seviyeden borçlandırılırsınız. Durumu SGK müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

  198. sedat dedi ki:

   Tescil Bilgileri
   Adı Soyadı
   SEDAT GÜL
   Cinsiyeti
   Erkek
   Baba Adı
   HASAN
   Ana Adı
   MEHVEŞ
   Doğum Yeri
   İSKENDERUN
   Doğum Tarihi
   22/06/1974
   İlk İşe Giriş Tarihi
   25.09.1989
   Durumu
   Aktif
   Toplam Uzun Vade Gün Sayısı
   2815
   hızmet dokumunde giriş tarihi 15.10.1997 gozukuyor ama ustte 25.09.1989 yazıyor 1989 sa neden hızmet dokumunde yok

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sistemle ilgili bir sorun olabilir. SGK müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

  199. Yusuf ARGIN dedi ki:

   Okul öncesi öğretmenliği mezunuyum ve yetim aylığım kesildi yüksek lisansa başlayacağım ancak yüksek lisansımı sınıf öğretmenliğinden yaparsam aylığım tekrar devam eder mi?
   Sonuçta sınıf öğretmenliğinden yüksek lisans yapmak istiyorsanız okul öncesi veya sınıf öğretmeliği mezunu olmak ön koşul olarak sunuluyor üniversitelerde. yani bölümümle alakalı sayıp aylığımı yeniden bağlarlar mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Mezun olduktan sonra tekrar maaş bağlanmıyor. Yüksek lisans sırasında öğrencilik devam eder 25 yaşını doldurana kadar maaş alabilirsiniz.

    1. Nuray dedi ki:

     İyi aksamlar;
     Bugün, yesil kartlıydım üniversite hastanesinde muayene olmam gerekiyodu ama onun yerine es durumundan dolayi aktivasyon yaptirabilecegim soylendi bende aktivasyon yaptirdim ama esim insaatci oldugu icin sigortamiz surekli yatmiyor yatmadigi icinde prim borcumuzun cikma ihtimali oldugunu soyledi bu yuzden tekrar yesil karta gecmemi soyledi. Benim yarın tekrar yeşil karta geçmem gerekiyo mümkünmüdür.

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  200. enes dedi ki:

   slm benim 18 .09.2015 de raporum bitti ve ben ogün hastaneye gidemedim ve 28 de gittim bana rapor verdiler ve arada boşluk kaldı ben daha sonra rapor paraları alamıyor hic biri bunun icin napmalığım bi yardımcı olursa sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu anlatabilirsiniz.

  201. Ramazan ÇUHA dedi ki:

   Merhaba Bilgilendirmeniz için öncelikle teşekkür ederim.

   Eşim 3 kasım 1971 doğumlu, 1997 ve 2004 doğumlu 2 çocuğumuz var.

   Eşim 1 ekim 1988 tarihinde sigortalı olarak işe başladı ve 1996 yılı kasım ayında işten ayrılmıştır. 12 haziran 2003 – 31 aralık 2010 tarihinde bağkurlu olmuştur. 16 şubat 2011 – 29 ağustos 2014 toplamda ssk olarak 4267 gün bağkurlu olarak ta 2719 gün çalışmıştır.
   29 ağustos 2014 ten beride çalışmamaktadır.
   1 sorum eşim için GSS pirimi ödemem lazım mıdır. (Ben ssk lı olarak çalışıyorum )
   2. sorum 3 kasım 2016 tarihine kadar çalışmadan bekleyip emekli olursam emekli maaşım ne olur. veya
   bugünden itibaren KOD7 denilen Günlük kazanç 270 tl olarak (7-veya 8 gün düşünüyorum) ayda kaç gün ödersem. emekli olduğumda emekli maaşım ne olur.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eşiniz sizin üzerinden sigortalı görünür GSS yaptırmanıza gerek yoktur. Emekli maaşınızda herhangi bir değişim olmaz. Diğer bilgiler için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  202. Ali dedi ki:

   04.11.2015 tarihinde hastaneye yatışım yapıldı 07.11.2015 tarihinde ise taburcu oldum ve 1 aylık rapor verdiler ancak rapor 08.11.2015 tarihinden 07.12.2015 tarihine kadar.Bu durumda hastanede yattığım 4 günün parasını sgk ödüyor mu?Eğer ödeniyor ise de raporun ödenmeyen ilk 2 günü yatışımdan mı sayılıyor yoksa raporun başlangıcından mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  203. ozgur zengın dedi ki:

   1974 yılında 6 aylık isçi olarak ssk sı olan ve yakın tarıhte vefat eden bır bay emeklı olabilir mi eskıye donuk ssk evraklarını nasıl bulabılırız

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olabilmesi için 900 prim günü olması gerekir. SGK müdürlüklerinde kaydı olabilir ancak çok zor bulunacaktır.

  204. Yasemin dedi ki:

   yurtdisinda yasiyorum. yetim maaşi aliyordum. evlenince ceyiz yardimi icin basvurdum. mektup gelmis ziraat bankasindan belirli bir günden sonra ceke bilirsiniz diye. yurtdişindaki ziraat banka’sindan buda mümkünmüdür??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz. Gerekli bilgiyi onlardan alabilirsiniz.

  205. Ogun Pesen dedi ki:

   Merhabalar, 1968 dogumluyum, Haziran 1991 sigorta girisliyim. 4A, 20 is yeri nolu kaydim var ve 2007 yilina kadar 4296 is gunu sayisi odeme yapilmis. Sorularim;

   -Ne zaman emekli olabilirim ve kac gun daha prim odemem gerekiyor
   -2007 sonrasi gerekli kalan odemeleri yurt disi borclanma ile yapabilirmiyim?
   -Ocak 20016 da asgari ucretin artmasi, prim miktarinida arttiriyor. Ocak 2016 oncesi borclanmalarimi odersem daha az prim odeyecegim. 2016 Ocak sonrasi primleri odersem (daha fazla odenmis olacak), emeklilikte alacagim parada fazla olurmu? yoksa 2016 ocaga kadar dusuk prim odesemde ayni parayimi alirim.
   -Ocak 2016 prim artisina maruz kalmamak icin en son odeme gunu hangi tarihtir? 31 aralik 2015 midir?
   -Yurt disi borclanma odemeleri icin ne yapmam gerekli? hangi belgeler lazim? illen bagli oldugum sgk kurumuna bas vurmalimiyim, yoksa internet uzerindende yapabiliriyim? benim adima baskasi gidip evraklari verebilirmi?
   -emekli olabilmem ve maas alabilmem icin yurt disindan kesin donus yapmam sartmidir? kesin donus yapmayarak emekli olmanin bir yolu varmidir?
   yardimlariniz icin simdiden tesekkurler
   slm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  206. YUSUF dedi ki:

   çıraklık eğitim merkezinde 4 yıl eğitim görüldü ve siğorta başlangıcı sayılıyormu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette görünüyorsa sayılır.

  207. gulsen dedi ki:

   Ekim 27sinde 32haftalik hamileyken dogum raporu aldim ama isverenim ekim 5olarak gostermis cikis tarihimi rapor parasi alamadim ne yapabilirim geçen hafta dogum yaptım beklenen tarihten önce dogdu bebegim yeni bi ise girsem 1 2ay calisip yeniden annelik raporu alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuz biraz karışık. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını aramanızı öneririz.

  208. furkan dedi ki:

   19061966 dogumlugum 1984 senesinde ise baslangicim var normalde 5200 gün olarak hesaplanmasi gereken gün sayisi 6520 gün olarak hesaplandi ve buna ramen az az aylik aliyorum ilk gelen aylik postadan geldi ve cektim buna ramen benim ihtiraz etme hakkim varmi ve neden gün sayisini göz onune almiyorlar buna göre yasa cikacakmi benim durumunum da cok kisi var gün sayisi cok aldiklari aylik daha yeni 1000 tr oldu bir caresi varmi varsa bana email olarak ne yapmaligim bilirirseniz cok memun olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  209. omer dedi ki:

   İssizlik odenegi alirken a)istege bagli sigortaya basvurabilir miyim b)basvurursam odenegim kesilir mi c)odenegim kesilse ben istege bagli sigortadan cikinca tekrar odenek alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  210. Sevil Senol dedi ki:

   Sayin yetkili,
   İş hayatıma 1987 de başladım ve yaklaşık 13 sene Türkiye’de çalışıp göçmen olarak Kanada’ya taşınıp çalışma hayatıma burda devam etmekteyim, 47 yaşındayım ve Türkiye’deki emeklilik hakkımdan yararlanmak istiyorum, ne yapmam gerekli? Online başvuru yapabilirmiyim?
   Saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ile primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  211. DİLEK AKGÜL dedi ki:

   ssk dan malülen emekli babamdan dolayı yetim maası almakta iken bir aylıgına işe girdim kesilen aylıgımmı anneme devrettim simdi cıkısım yapıldı anneme devrettiğim aylıgımı geri ala bilmek için emeklilik hizmetleri genel mudurlugune dilekce ve nufus cuzdanı fotokopimi yolladım baska birsey yapmam gereklimi surec nekadar surer bu surede cıkan gss prim borcu silinir mi?

  212. mustafa dedi ki:

   21ekim emeklilik başvurusunu bagkurdan yaptım gidip sorduğumda 29 aralıkta maaşın yaticagini söylediler 6 7 aralık gibi telefon edip gss borunuzdan dolayı maaşınız bağlanmıyor dendi gss borcum 507 lira çıktı bunu ödedim şimdi bana 1 aylık maaş alabileceğim söyleniyor ben 1 aylık 3 aylık maaş alicam 1aylık alicaksam sgk da çalışan memurun hatasını neden ben cekiyorum

  213. FIKRET DOGAN dedi ki:

   Selam
   Ben yurtdisinda yasiyorum 2003 ten beri
   dogum tarihim 01/01/1978 1996 da ssk girisim var Turkiyeden
   emeklilik surem 57 yas baktim
   sormak istediyim su emeklilik yasima daha 18 yil var
   Suanda emekliligimi yatirmak istersem yirtdisi borclanma olararak primler nekadar ve fazla yatirisak emekli maasi fazla alabilirmiyiz? ve evet ise cevabiniz en dusuk ve en yuksek nekedar yatirabilirim ?
   bugunun sartlariyla bir ornek gonderebilirmisiniz mesela gunluk 10tl yatirirsan 1000 tl alirsin gibisinden.

   Saygilar
   Fikret

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgi için konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

  214. Hande dedi ki:

   Rica ediyorum biri Unkapanı SGK’nın telefonuna cevap versin, çok acil danışmam gereken bir şey var, yurtdışından arıyorum hiç ses yok sürekli yüzüme kapanıyor. Gördüğünüz an dönüş yaparsanız inanın çok mutlu olacağım. Mail adresimden yahut telefonla. Beklemedeyim. Selamlar

  215. atilla dinçer dedi ki:

   158 **********208 tc kimlik numaralı yağmur nisanur dinçer’in emekli maaşı kesilmiştir bu konuyla ilgi tarafımız bilgi verilmesini rica ediyorum.505****51

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili SGK müdürlüğüne başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  216. Hasibe Engin dedi ki:

   Sayin Karatas,

   Ben yurt disinda yasiyorum ve yurtdisi emeklilik primimi yurtdisindan yetkili kuruma ödemek istiyorum.Bunu nereye ve nekadar ödemem gerekir
   sizden beni bilgilendirmenizi acilen rica ediyorum.

   Saygilarimla
   Hasibe Engin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluğa başvurabilirsiniz. Ödeme konusunda kesin hesabı orada öğrenebilirsiniz.

  217. fatih güneş dedi ki:

   mrh sigorta girşi 01/08/2008 toplam gün sayı 1560 dogum tarihi 01/09/1984 yardımcı olrsanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olabilmek için 60 yaş ve 9000 prim günü şartını sağlamanız gerekir.

  218. Suna Özkavaz dedi ki:

   Annemin sosyal güvencesi yoktu benim sigortamdan yararlanıyordu. Annem vefat etti herhangi bir işlem yaptırmam gereklimi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir işleme gerek yoktur. Yinede Ölüm belgesi SGK müdürlüğüne teslim edilebilir.

  219. salim birben dedi ki:

   Yaşimi doldurup borçlandiğim günleri yatirdiktan sonra emeklilik talebinde bulunmam gerekiyor.emeklilik talebinde bulunduktan sonra nekadar zaman sonra ilk emekli maaşimi alabilirim ptt den.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler 2 ay kadar sürebilmektedir. Başvurduktan sonraki geçen süredeki maaşı toptan alırsınız.

  220. Neriman Kavus dedi ki:

   Sayin

   ben Almanyada yasiyorum ve alman vatandasiyim.
   Dogum tarihim 30.11.1969 Trabzon / Macka. 1974 den beri Almanyada yasiyoru, ve 2002 alman vatandasi oldum. Türkiyede emekli olmam icinözellikle bu yil müracat etmem icin ne yapmam gerektigini bana mail olarak atabilirmisinz. Ayrica bu islerimler icin türkiyeye gelmem gerekiyormu? Almanyadan basvuru yapmam mümkünmü? Burada 450 Euro üzerinden calisiyorum yani sigortasiz, bir engel olabilirmi?
   Bu yilin sonuna kadar yetisebilirmi?

   Simdiden tessekkür ederim
   Neriman Kavus

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgiler için konsolosluğa başvurabilirsiniz.

  221. yavuz menderes demir dedi ki:

   seydişehir end.mes lisesi 1987 mezunuyum okul döneminde eti alüminyum aş.de sıtaj yaptım sıtajda verilen sigorta numarasını nerden ögrenecem e devletten sorgulayınca ilk işe giriş tarihimde 1998 de verilen numara çıkıyor yardımcı olursanız teşekür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz staj girişleri SSK girişi olarak sayılmıyor.

  222. Mustafa ÇANCI dedi ki:

   Normal ssk başlangıcım 11.10.1995.Doğum tarihim 23.03.1977 dir.Meslek lisesinden 15.10.1992 ilk işe başlangıcım var.6260 günde ssk primim var.Meslek lisesi staj tarihi,ssk başlangıç tarihim oluyormu.E devlet sgk dan baktığımda ilk işe başlangıç tarihi 15.10.1992 gözüküyor.Şu şartlarda ne zaman emekli olabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz tamam, 53 yaşında emekli olabilirsiniz.

  223. SALİH dedi ki:

   ben 2009 tarihinde emekli oldum maaşı alıyordum.16.12.2015 tarihinde maaşımın durdurulduğunu öğrendim 27.17 tl borç çıktı eskiye dönük daha sonra sgk muna telefon ettim bunu ödememem gerektiğini söylediler arkasından bu ay maaşımdan 62.00tl kesileceğini söylediler kesinti nedeni daha önceden sigortalı çalışmamdan geliyomuş şimdiye kadar kesinti neden yapılmadı ve ayrıca benim fazla ödemem vardı ben şimdi ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Salih Bey.

  224. gül dedi ki:

   merhaba. 26.11.2015 de ganglion kisti tanısıyla küçük bir ameliyat oldum elimden, 20 gün rapor yazıldı. fakat sistemde raporlu olduğum gözükmüyor. hastane ile görüştüğümde biz sistemden 20 gün olarak gösterdik diyorlar. ne yapmam gerekir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine danışabilirsiniz.

  225. Tuğbe Er dedi ki:

   31/12/1993 işe girişli bayan memurum.07/10/1972 doğumluyum nezaman emekli olurum

  226. mehmet dedi ki:

   ben1976 yılındasıgorta gırısım var bu enson cıkan FARUK CELIK BKANIN CIKARDIGI 2014 YILINDA CIKAN YASAYLA SGKDAN EMEKLI OLABILIRMIYIM

   1. mehmet dedi ki:

    suan sıgortalıyım bu cıkan yasa bagkurumu kapsıyor yoksa sıgortalılarda varmı eksık pırım borcu olanlar kısmında
    bızı bılgılndırırsenı sevınırız ıyı aksamlar

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yasa hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  227. Emrullah Durmaz dedi ki:

   Merhaba
   Ocak 1965 dogumluyum.sigorta baslangicim 01/04/1988.2007 yili sonuna kadar4780 gun ssk prim gunum var.Eksik primlerimi tamamlamak icin 2014 yinda 347 gun bagkur yaptirdim ve ayni yil 325 gun yurt disi borclanmasi yaptim ve emeklilik muracati yaptim.Ancak yurt disin bulundugum cakisan ssk li gunlerim iptal edilecegi tarafima bildirildi.Iptal edilen gunleri tekrar borclanmak istiyorum.Ancak enson bagkurlu oldugumdan borclanmalarim da bagkur sayilcak.Boyle olunca ssk yerine bagkurdan emekli olabiliyorum .Buda prim gun sayimi daha once 5375 iken 9000 bine cikariyor.
   Sorum bu sonradan cikan durum dolayisiyle ssk dan emekli olabilmek icin bagkur gunlerini iptal ettirebilirmiyim.Selamlar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Emrullah Bey.

  228. inci ok dedi ki:

   merhaba,

   yeni bir işe girdim. 2 ay oldu. ama herhangi agi vermediler. agi alıp almadığımı nereden öğrenebilirim.
   tşkler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  229. tansu dedi ki:

   merhaba. ben 14/09/2001 yılında öğretmen olarak göreve başladım. Ama öncesinde 01/11/1996 tarihinde işçi olarak çalışmaya başlamıştım ve ödenmiş 574 günüm var. eger hizmet birleştirmemi yaparsam emeklilik yılım ve yaşımda nasıl bir değişiklik olur? yardımcı olabilirsniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu hakkında en net bilgiyi SGK müdürlüklerinde alabilirsiniz.

  230. halil gökgözoğlu dedi ki:

   Merhaba ben devlet memuruyum eşim sigortali geçici olarak bir işyerinde çalışmadan önce benim üzerimde sigortaliydi şimdi işyerinden istifa etti sigortasının tekrar benim üzerimde gözükmesi için ne yapmamız gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe vermeniz gerekir, Halil Bey.

  231. N...... dedi ki:

   Dogum tarihi 21.04.2014
   Sigorta baslangici 01.09.1992
   1.dogum 20.04.1994
   2.dogum 06.08.2002
   3.dogum. 30.04.2004
   650 gun prim ondenmisligim var
   Ne kadar dogum borclanmasi cikar
   Ne zaman emekli olabilirim
   Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. 720 x 3 = 2160 prim günü yapar. 49 yaş ve 5600 prim günü şartları sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

  232. Dogukan dedi ki:

   2000 yılında 34 gün sigortam yatmıs .2015 te yeniden başladı arada 2011 de 1 sene bagkur ödedim e devlette gözükmüyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine durumu bildirebilirsiniz, Doğukan Bey.

  233. Mustafa dedi ki:

   Benim soyle bir sorunum var 10 yildir bir airkette calismaktayim fakat grup sirketler oldugundan her yil sigortadan girdi cikti yapilip sigortam baska sirkette gosterilmis ve yaklasik 18 ayda eksik prim yatirilmis tabi bunlar benim.bilgim disinda yeni ogrendim ve son zamanda maaslarimida alamiyorum 3 aylik surelerde zar zor sorum su isten ayrilsam iceride kalan maas alacaklarimi ve haklarimi alabilirmiyim yada is mahkemesine gitsem bir sonuc cikarmi simdiden tesekurler cevaplariniz icin

  234. izzet soydaş dedi ki:

   66 yaşındayım ve toplam 3200 gunum var. Çıkan yasa ile prım günü eksiklğimi yatırdığımda emekli olabilirmiyiym. Böyle bir yasa çıktığını duydum yardımcı olurmususnuz prim başlama tarihim 1974..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor, İzzet Bey.

  235. ahmet kurt dedi ki:

   babam 1938 dogumlu 1958 ssk girişi var bu zamana kadar 2100 günü var emekli nasıl olabilir ,yatan primleri geri alabilirmi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününden emekli olabilir. Askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  236. Ramazan kayman dedi ki:

   merabalar ben 1980 dogumluyum 1996 da sigorta girişim var 2005 kadar 600 günüm var 2005 yer altı madene girdim 11 senedir calışmaktayım erken emeklilikle ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ramazan Bey.

  237. berkant dedi ki:

   Günlerdir Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi işlemini İnternet den doldurmaya çalışıyorum her seferinde Şu anda hizmet veremiyoruz.Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. hatası veriyor acaba nerede yanlışlık yapıyor olabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  238. Derya dedi ki:

   10 yıl önce boşandığım eşim ile yeniden evlendim, SGK dan çeyiz parası talep etmem mümkünmü?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Daha önce başvurmadıysanız alabilirsiniz, Derya Hanım. Ancak detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını da arayabilirsiniz.

  239. Müjgan dedi ki:

   Mrb. Benim siğortadan 42 günüm vardı işten çıktım 1 ay sonra tekrar eski işime dönüş yaptım 1 ayım yeni doldu. Sorum şu bn kredi çekemiyorum sebep ne birde kaç günüm dolarsa ihtyç kredisi çekebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  240. cenk okay dedi ki:

   merhabalar,

   2015/03 emekliliğe hak kazandım ve şu an emekliyim.

   1994/8 ve 1996/2 tarihleri arasında askerlin borçlanması için 2015 yılında baş vurdum ve primim olan 6.920,64 lirayı defaten ödedim.
   ancak prim listemi döktüğümde bu rakkam bu günki ( yani 6 sıfır atıl mış ) altıbin dokuzyüzlü rakamlarda gözüküyor.
   Bu rakkamın o günki veriler ışığında altı milyarlı rakamlar olması gerekmiyormu.
   neticede ortalama alınarak yapılan hesaplarda bu rakkam altı bin ile eş değer tutuluyor sanırım.
   bilgilendirirseniz sevinirim.
   ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkürler…

   Saygılarım ile,
   Cenk OKAY

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Cenk Bey.

  241. Y.YILDIRIM dedi ki:

   devlette sgk 4 A lı olaraj (SSK) çalışıyorum. Maaşımızı her ayın 15.inde peşinen önden alıyoruz (Memurlar gibi). 2015 yılı Aralık ayının 15. inde 15 Aralık 14 Ocak Arasının maaşını aldık. 4. Ocakta 1 maaş ikramiye yattı.

   2015 yılında olan gelirim için 2016 yılından kesinti yapılabilir mi? yani 4 ocakta yatırılan ikramiyemin kesintisini 15 aralık 2015 te yatırılan maaşın SSK kesintisine ekleyebilirler mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  242. emine dedi ki:

   90 lı yıllarda pamuk arazim vardı tariş ortağı idim.o yıllarda benden bağkur primi kesmişti fakat bağkura kaydım yok.ziraat odasınada kaydım var.2000 arazim satıldı. şu anda 2009 dan beri sigortalıyım.geriye dönük giriş yapıp birleştirebilirmiyim emekli olmak için.1968 doğumluyum.sanırim prim kesilmesi 96 yılında başlamıştı.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Emine Hanım.

  243. arif dedi ki:

   sayin danismanim selamlar, 2006 yilinda 3201 sayili yasadan 8951 gün karsiligini
   ödemistim simdi maas basvurusu yapacagim formülü doldurdum hangi adrese gönderecegim, ve ne kadar maas alabilecegim simdiden tesekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bulunduğunuz bölgedeki SGK müdürlüğüne gönderebilirsiniz. Maaş hesaplamak için prim seviyesi ve brüt maaş ortalamanız gibi bilgiler gerekli. En garanti sonucu SGK müdürlüklerinde öğrenebilirsiniz, Arif Bey.

  244. Kübra dedi ki:

   Merhaba benim bagkur girişim 07.10.2015 tarihinde ekim Kasım ve aralık ayını ödedim fakat ocak ayının bagkuru 500 küsür gözüküyor ne yapmam gerek neden böyle gözüküyor ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Kübra Hanım.

  245. ugur dedi ki:

   sayın yetkili 1971 dogumluyum 04.04.1989 bagkur giriş hala esnaflık tan dolayı bagkurluyum ve yatırıyorum sag kulagım hiç duymuyor malulen emekli olabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Malulen emeklilik için %60 lık bir rapor gereklidir, Uğur Bey.

  246. selma dedi ki:

   Merhaba 7.5.2015 de ikinci cocuguma doğum yaptım ücretli olan 16 haftalık doğum izninden sonra ücretsiz olan 6 aylık iznimi de kullandım özel bir serkette çalışıyorum ocak 20 de iznim bitiyor ve ben yarim zamanlı çalışma hakkını kullanmak istiyorum bu mümkün mu.tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Günlük süt izniniz bulunmaktadır. yarım zamanlı çalışma konusunda detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Selma Hanım.

  247. Faruk elibol dedi ki:

   Kızım boşandı küçük oğlu ile bizden ayrı evde yaşıyor .şu an işsiz durumda Ben emekli sandığı emeklisiyim.Kızımın gelir testi yaptırması gerekirmi yoksa benim sağlık güvencem kapsamına girermi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sizin sağlık güvencenizden yararlanabilir, Faruk Bey.

  248. Hasan huseyin gunay dedi ki:

   1986 ssk girişim var dosyamda sayfada var ssk kimligimde var ama bilgisayarda sistemde gozukmuyor sene 1986 da 16 yaşimda 2 yil çalismisligim var ama pirim yatmamiş bu yuzden 1994 dediki ssk gecerli oluyor bunun icin ne yapabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hasan Bey.

  249. Ali gencer dedi ki:

   Bagkurluyum ssk li bir işte kısmı istihdamı olarak çalışmaya başladım aynı zamanda esnafligim devam ediyor ssk yattiğı sürece bagkurun durması mümkün mü

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ali Bey.

  250. nur dedi ki:

   20.08..2015 de 32+0 gebelik haftasindayken devlet hastanesinden 34+0 kadar calisabikir raporu aldim raporda iznin baslama tarihi 03.09.2015 olarak yaziyor 3 eylulde izne ayrildim 1 ekim de dogum yaptim raporum sistemde kapanmamis olarak gözüküyor isverenimin verdigi bilgi
   Hastaneye gittigimde raporu kapattirmak icin doktorum sekreterinin verdigi bilgi soyle ki benim calisabilir raporunu aldıktan sonra tekrar çalışamaz raporu almam gerekiyormuş gakat ben calisamaz raporu almadim çünkü bilmiyordum sgk nin bilgilendirme yazısında dahi böyle bir açıklama bulunmuyor mraporumun tekrar duzenlenmesi gerekiyormuş benim simdi ne yapmam gerekiyor dogum raporu ucretimi alabilecekniyim ???

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nur Hanım.

  251. Nurhan dedi ki:

   Merhaba ben riskli bir gebeyim ve hamilelik boyunca ozel hastaneye gittim ve tahlil tetkikler icin cok para odedim bu odediklerimi geri almam mumkun mu sgkliyim ve bu fazla parayi sgkdan mi yoksa gittigim ozel hastandden mi almaliyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nurhan Hanım.

  252. Sıdıka dedi ki:

   997 sigorta günüm var. 2 çocuk doğumu borçlanıp, 720+720 gün ücretini hemen ödeyip, 3600 gün için kalan 39 ayı tarım sigortası ek5’ten ödeyip emekli olmak istiyorum. Fakat doğum borçlanmasını şimdi yaparsam boşa mı gider yoksa en son mu ödemeliyim bunu merak ediyorum.şimdi ödersen boşa gider diyenler var. Fakat şimdi ödersem yaklaşık 20 bin lira yapıyor, 39 ay sonra ödersem sanırım çok daha zamlı Ödemiş olacağım. Ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Sıdıka Hanım.

  253. Nazlı dedi ki:

   4A kesintilerine baktığımda hiçbir kestinti bulunmamaktadır deniliyor 90 liraya yakın çalıştığım için 350 liraya yakın şube kesintisi bulunuyor şube kesintisi nedir ve neden olur?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nazlı Hanım.

  254. Gamze dedi ki:

   28.08.2015 tarihinde şirketimin taşeron firmasına ait servis aracıyla ise gittiğimiz sırada servis aracının devrilmesi sonucu kaza geçirdim.günlerce yoğun bakımda kalmışım ve kaza sırasında böbreğimin birini kaybettim diğer organlarımda da hasar var. Bununla ilgili servisten şikayetçi olmama rağmen hiçbir dava şuan da gözükmüyor. Organ kaybımdan dolayı tazminat hakkım mevcut mudur ve bu konu da neler yapmam gerekiyor. Dava sonucu işverenin beni işten çıkarma ihtimali de mümkün müdür?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İş yerine dava açabilirsiniz. Sonuna kadar haklısınız, Gamze Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  255. CEYHUN dedi ki:

   merhabalar bi yakınım var seker hastası ve özürlü kartı var malulen emekli ama su anda seker hastalıgı için amelyat olacak bu 2004 yılından bu yana aldıgı maas ve emekliliğini etkilermi teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortası olduğu için ameliyat olabilir. Maaşa bir miktar etkisi olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ceyhun Bey.

  256. serkan dedi ki:

   iyi günler sgk 2004 yılı gırıslı 2687 prim günüm vardır. doğustan kaynaklı hirschprung hastalığı (kolostomili) hastalığı geçirdim. askerlikten muaf oldum ve tanı kısmında abdominoperineal pullthrough+ appendektomi+ anal dilatasyon + kolostomi revizyonu operasyonu uygulandı. median kesi skarı + sağ alt kadranda kolostomi revizyon kesi skarı + rektal tuşede anal sfinkter tonusunun ileri derecede azaldığı görülmüştür. ve suan rahatsızlığım sebebi ile iş bulduğum yerlerde cok uzun calışamıyorum. devamlı izin almam gerekiyor. malülen emeklilik için baş vurmam önerildi. hastalığım bu kapsama giriyormu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Malülen emeklilik için %60 rapor gerekmektedir. Raporunuz bulunuyorsa 1800 prim gününden emekli olabilirsiniz, Serkan Bey. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  257. Deniz bayer dedi ki:

   07.08.2000 tarihinden itibaren isteğe bağlı Bağkur luyum şu anda 15 yıl ve 5575 günüm bulunmaktadır 01.10.1979 doğumluyum doğuştan itibaren %80 ve üzeri engelim var ben 5510 sayılı Kanunun 28/5 maddesinden emekli olabilirmiyim? Yaşı beklememe gerek varmı ayrıca maaşım tahmini ne kadar olur? ilginize çok teşekkürler kolay gelsin

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  258. ilker dedi ki:

   efendim benim babam memurdu ptt de çalışıyordu iş sırasında vefat etti. ondan dolayı annem ve ben maaş alıyoruz emekli sandığından acaba babam vazife malülü olarak mı geçiyor ve ben üniversite okuyorum sgk tarafından üniversite okuyan yetimlere belli bir yardım yapılıyor mu?
   son olarak sigortalı bir işe girersem maaşım kesilir mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaş alıyorsunuz. Sigortalı işe girerseniz maaşınız kesilir, İlker Bey.

  259. eyüp dedi ki:

   basit usul işyerim var. işyrimde sgklı çalışan yok. ben bir işyerinde sgklı çalışa bilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Eyüp Bey.

  260. Ardahan uzun dedi ki:

   Öncelikle merhaba. Benim annem 1992 yılında bağkura kayıt yaptırdı. Ve şuanda 2009 nisan ayından beri sigortali olarak çalışmakta.27.02.1962 doğumlu. 1992 yılında ev hanımı olarak isteğe bağlı birinci basamaktan bir aylık bağkur yatırmış. Eger 1992 yılındaki başlangıcı sayılırsa 57 yaşında emekli olacak. Ama şuanda 1992 deki yatırmış olduğu bağkur sayılmıyor olarak gözüküyor. Annemde dilekçe verdi bizim elimizde de makbuzumuz var. Dilekçenin sonucu bugün geldi paylaşıyorum;

   İlgide kayıtlı dilekçenize istinaden Merkez Müdürlüğümüze 12/01/2016 tarih ve
   197145 sayılı görüş sonucunda 01/01 1992-301/1992 tarihleri arasıda en düşük
   basamaktan tescili yapılan sigortalının bir defaya mahsus olmak üzere ilk ay içerisinde 75.312 TL giriş kesenegi ve 96.399 TL aylık prim olmak üzere toplam ödemesi gereken paranın 171.712 TL olması gerekirken ödenen paranın 147.000 TL olduğu bu paranın 75.312 TL si giriş kesenegine mahsup edildiginde, kalan miktarın aylık prim tam olarak
   karşılamadığı, anlaşılmış olup, geriye dönük istege bağlı sigortalılığının başlatması mümkün bulumamaktadır.

   Bunun ne anlama geldiğini ve bizim ne yapmamız gerektiğini söylermisiniz şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  261. Derya Süer dedi ki:

   Merhaba dün görüşmüş olduğum bir firmada çalışma süreci içerisinde evlenip işten ayrılırsam ve başka bir yerde işe başlarsam tazminat hakkımın verilmeyeceği söylendi böyle bir şey mümkün müdür bana tanınmış olan evlendikten sonra işten ayrılma durumunda alacağım tazminat hakkını vermeme hakkı var mıdır ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır tazminat alabilirsiniz, Derya Hanım.

  262. VEYSEL ÇAKIR dedi ki:

   2016 yılından itibaren çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik desdek pirirmi kaldırıldı.Önceki yıllara ait henüz taksiti devam eden destek pirimi borçları silinecek mi ? Yoksa ödenmeye devam edilecekmidir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Veysel Bey.

  263. vijdan yılmaz dedi ki:

   28.12.2015 çapada emeliyat oldum çapa kadın doğumda fakat sgk ne kadar maliyet yani sgk kaç para odendi benim adıma sgk çapa hastanesi nasıl örenebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  264. Kadir dedi ki:

   İyi günler ben şu an da üniversite 2. Sınıftayım. Liseyi bitirdikten sonra bir yıl dersanede okuyarak üniversiteye hazırlandım ve o yılda 1440 tl sigorta borcum çıktı. Şimdi ben bu borcu ödeyemiyorum. Ne yapmam lazım.
   Şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile GSS borcu silinebiliyor ancak ara dönem için borcu silmeyebilirler, Kadir Bey.

  265. İbrahim dedi ki:

   Eski işyerimden yeni işime transfer olurken haftasonu araya girdi ve sgk’mda 2 günlük boşluk oluştu bu ileride bir sorun yaratırmı acaba?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sorun yaratmaz, ancak tazminat alma gibi bir durumda kesinti olduğu için eksik tazminat alabilirsiniz, İbrahim Bey.

  266. Yusuf Karadavut dedi ki:

   Ameliyat oldum ve 3 haftalık heyet raporum var acaba maaş kesintisi olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yusuf Bey.

  267. Derya Süer dedi ki:

   cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim !!!

  268. taskın dedi ki:

   eşim dogum yaptı dogum iznine cıktı rapor parası her aymı yatacak yoksa rapor bittiginde toplumu yatacak

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bitiminde yatmaktadır, Taşkın Bey.

  269. şenol deniz kıran dedi ki:

   zorunlu tarım sigortalısı oldum 14 1 2016 çıktım 1. ayın pirimini ödedim fasla ödemem çıktı geri alabilirmiyim nasıl

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz, SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  270. Ahmet Emin Türeli dedi ki:

   babamın 20.05.1985 yılında başlangıcı mevcut ama bu başlangıçta soyadı yanlış yazılmış bunun düzeltilmesi için seneler önce bildirimini yaptı ve verilen kağıtta düzeltilmiş hali olan 1985 yılından hesaplama yapıldı. Kağıtta 48 yaş olarak yazıyor. Gününü dolduralı epey bir zaman oldu günde sorun yok. Asıl sorun şu an E-Devlet kapsamından baktığımızda bize verdikleri kağıdın aksine 01.01.1986 olarak görünüyor. Başlangıç 1986 olarak mı kabul edilicek? bize verilen belgenin hükmü nedir? Bu durum emekliliğinde bir sene oynatiyor. Emeklilik çizelgelerine baktığımda asıl başlangıç tarihinde olanlar 48 yaşında emekli olacak verilen belgede de 48 yaş olarak yazıyor ama E-Devlet kapsamında görünen başlangıç olursa 1986 49 yaşını beklemesi gerekicek. Bilgi verebilirseniz çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumu SGK müdürlüklerine belirtip yeni tarihlerin sisteme işlenmesini talep edebilirsiniz, Ahmet Bey.

  271. songül dedi ki:

   merhaba ,bu yıl verilen seyyanen 100 tl zam 1 şubattan sonramı maaşlara yansır.
   ben 5 ocak 2016 da emekliliğe başvurdum,1 ocak itibariyle hakkediyordum,benim maaşımı 1 şubattan bağlandı ve geriye dönük ödeme yapılıyormu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Songül Hanım.

  272. gokhan alazeybek dedi ki:

   1972 doğumluyum ve 1992 de askere gıttım bag kur baslangıcım 2000 ve 2015 yılı baslarında tarım sıgortası ek 5 e gectım 15 yıl bag kura sureklı olarak yatırdım suan 5400 gun pırımım var ne zaman emeklı olurum askerlığı odedıkten sonra ne zaman olurum arasında fark olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerliği ödemeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Askerlik borçlanması için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Orada emeklilik zamanınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz, Gökhan Bey.

  273. şevki işık dedi ki:

   Bacanağım emekli öğretmen olup, görme engeli oluştuğundan % 70 engelli raporu verilmiş. Maaşındaki kesintilerinden (Vergi vs.) nasıl yararlanacak. Bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim. 08.02.2016 saat 15.36

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  274. Ahmet dedi ki:

   Ocak ayında doğum oldu,doğum yardımı parası ile emzirme parası yardımlarının herhangi bir alınma süresi var mıdır ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ahmet Bey.

  275. Yasemin dedi ki:

   Merhaba, babam 5 sene önce vefat etti. Bağkur borç yapılandırması vardı, ödedik. Maaş bağlandı. Ben bir süre sonra sigortalı olarak işe başladım. Maaşım kesildi. İnternette kesilen maaşın dilekçe gönderildiği takdirde anneye bağlanabildiğini okudum. Çalıştığım sürenin kesintisini annem alabilir mi???Bunun hakkında bilgi alabilir miyim ??? TEŞEKKÜRLERR…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Otomatik olarak annenize aktarılmadıysa dilekçe ile aktarabiliyorsunuz. Ancak dilekçe verdikten sonraki aylar için aktarma yapılmaktadır, Yasemin Hanım.

  276. mehmet sever dedi ki:

   6,5 yıllık bağkur 4 yıl ssk ödenmişlik var 2 yıl sonra 3600 günden emekli oluyorum ama 9 yıllık bağkur borcum var nekadar çıkıyor bilmiyorum 1996 2006 yılı arası bu borç tahmini nekadar çıkar ve yatırsam hemen emekli oluyorum ne gibi faydası var yatırmam veya yatırmam arasında

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olabilmeniz için borcu yatırmanız gerekir. Normal emeklilik daha avantajlıdır, Mehmet Bey.

  277. YAKUP ŞAHİN dedi ki:

   merhaba,28.08.1986 dogum yılım.04.06.2002 73 gün yerüstü ilk sigotta başlangıcım var.29.06.2004 maden yeraltı girişim var.yeraltı çalışma gün sayım 3342 yıpranma hariç bu durumda hangi şartlarda emekli olabilirim. ve busüre içinde 460 gün asker boşluğum var bu süreyi yeraltı pirimgün sayısı olarak borçlanma şansım varmı?TEŞEKKÜRLER.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yakup Bey.

  278. Enes dedi ki:

   Merhabalar benim yabancı uyruklu bir eşim olacak ve o bulundugu ülkede yaklaşık 3 yıldır çalışmakta primleri kendi ülkesi tarafından kendi sistmlerine yatırılmakta resmi nikah kıydığımızda onun 3 yıldır ödenen prmi ne olqcak burada işletebilirmiyiz işletirsek nasıl bir yol izlememiz gerekiyor teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak Türkiye de SSK girişinin bulunması gerekiyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Enes Bey.

  279. yonca dedi ki:

   Merhabalar kusura bakmayin ama ben sorumunn cevabini tam olarak alamama ragmen sorum siteden de kaldirilmis

  280. sibel dedi ki:

   Merhabalar ben yeni evliyim ancak nikahım işe başlamadan önce kıyıldı ancak düğünüm daha sonra oldu işten ayrılmam gerekmekte evlilik nedeniyle işten ayrılabilmekte miyim eğer bu hakka sahipsem kıdem tazminatı talep edebilmekte miyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşe yeni başlamışsanız tazminat alamazsınız, Sibel Hanım.

  281. Derya dedi ki:

   İyi günler ben kyk da Taşören olarak çalışıyorum Şubat birde rahim ameliyatı oldum ayın dördünde raporum başladı sonra bi on gün daha verdi doktorum daha fazla veremem diyor ams tam iyikeşmediğim için izin alman gerekiyor diyor ben zaten temizlik işi yapıyorum daha doğru dürüst yürüyemiyorum bile tekrar raporu nasıl alıcam bana bi yol gösterebilirmisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Derya Hanım.

  282. Askeri dedi ki:

   Benim iki iş yerinde sigortam yatiyor yaklaşık 3 aydır geçerli mi ikiside veya talep etsem ne kadarını geri ala bilirim asgari öcretten yatiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çakışan sigortalar silinmektedir. İkisi de işlemez.

  283. Turap dedi ki:

   Merhaba İsviçre’de tatildeyim rahatsızlandığı
   Doktora gittim ilaç aldım bunu Türkiye’ye
   Döndüğümde sgk dan talep edebiliyormuyum
   Ve ne gerekiyor evrak olarak
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan bilgi alabilirsiniz.

  284. nafiye dedi ki:

   merhabalar annem emeki sandığı babam ssk dan emekli vefat ettiler ikisinden de çeyiz parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parasını bir kez alabilirsiniz, Nafiye Hanım.

  285. Suat Uyanık dedi ki:

   10.10.1970 doğumluyum.Haziran 1987 sigorta başlangıcım.3006 gün SSK pirimim vardı.Daha sonra da 05.09.2003 te bağkur a geçerek 3506 prim günü ödedim.Bağkur çıkış tarihi 01.07.2013 tür.O günden sonra da çalışmadım.SSK dan ve bagkurdan nasıl emekli olabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz, Suat Bey. SGK müdürlüklerine başvurunuz, orada emeklilik şartlarınız ile ilgili detaylı bilgi verilecektir.

  286. Halil MERTASLAN dedi ki:

   Annem ssk dan emekli olan babamın üzerinden emekli maaşı alıyordu. Maaşı şubatın 23 ünde hesaba yatmış.Fakat annem aynı gün maaşı çekemeden vefaat etti.Şimdi o maaşı alabilirmiyiz alamazmıyız.Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Halil Bey.

  287. Selma Berber dedi ki:

   Eşimden boşandığım için Bağkurdan babamın maaşını almaktayım.Biz 2 kız kardeşiz maaş 3’e bölünmekte.Bunun sebebi doğumdan sonra vefat eden kız kardeşimin bildirimi yapılmamasından kaynaklanıyor.Bildirimini yaptık fakat önceden yapılmamasından dolayı maaş 3’e bölünüyor ve 1 maaş devlete kalıyor.Bu konuyla alakalı herhangi bir çözüm varsa yardımcı olabilir misiniz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurduysanız başka yapacak birşey bulunmuyor, Selma Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  288. ahmet yılmaz dedi ki:

   yusuf bey öncelikle iyi çalışmalar. ben 1965 doğumlu olup ilk işe giriş tarihim 01.10.1987’dir. halihazırda 5027 gün ssk ödemem var. toplamda yaklaşık 68.000 tl ödemişim.sorum ise aylık prim ödemesi bazen yüksek bazen düşük olarak ödendi. emekli olmam için yaklaşık 270 gün var. kalan günlerin düşük yada yüksek ödenmesi aylık maaşıma fazla bir etkisi olur mu. 50-100 tl den az yada fazla olur mu. şimdiden tesekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yüksek ödemenizin olumlu etkisi olur ancak en fazla 50 tl etkisi olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ahmet Bey.

  289. evrm dedi ki:

   Benim göreve başlama yazısında 2 Mart yazıyor. Mesai saati nedeniyle aynı gün belgeleri teslim edemedim. Muhasebe girişimi 3 Martta yaptılar. Edevletten 4c için baktım 3 Mart yazıyor bir sorun olur mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sorun oluşturmaz.

  290. ülkü dedi ki:

   iyi günler,

   Babam emekli sandığından emekli maaşı alıyordu, vefat etti. Ben SSK emeklisiyim, ama babamın vefatından önce kendime ait emlak ofisi açtım. SGK tarafından bana yetim maaşı bağlandı ama ben bu maaşı çekmiyorum. İleride işyerim olduğu için geriye dönük olarak benden bu maaşı isteyebilir mi emin olamıyorum. 170 telefonda bana alabilirsiniz dedi ama ben yine de sormak istiyorum.
   İlginiz için teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli sandığı emeklisinin maaşını alabilirsiniz, Ülkü Hanım. Sıkıntı olmayacaktır.

  291. bayram aktaş dedi ki:

   yusuf iyi çalışmalar iyi çalışmalar dilerim.21.03.1967 doğumluyum.ilk işe girişim tarihim 20.05.1996 dır. 2006-2011 tarihleri arası 1741 gün tarım bağkurum var daha sonra 20.05.2011 den beri ssk lıyım.2338 gün ssk var bazen ssk dan işe giris çıkış yapılıyor.SSK giriş çıkış esnasında tekrar tarım bagkurum devreye girermi?…askerligimi 1988 de 18 ay yaptım .N e zaman emekli olurum.saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tarım bağkuru devreye girmeyebilir. SGK müdürlükleri ile iletişime geçiniz. Hizmet birleştirme işlemi sonrası emeklilik şartlarınız SGK müdürlüğündeki memurca size detaylı bir şekilde aktarılacaktır, Bayram Bey.

  292. meryem ana yaraneri dedi ki:

   eşimin tütünden kesilen 2012 2013 2014 2015 tevkikat pirim kesintileri 7340897453 nolu hesabına aktarılmamış dilekce yazdık izmir ssg il müdürlüğüne dilekce tarihi13 01 2016 ama hala aktarılmamış neden aktarılmadığını ögrenmek istiyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz, Meryem Hanım.

  293. Gül dedi ki:

   Merhaba ben 1978 doğumluyum. 21.12.2001 tarihinde SSk lı işe başladım. Toplamda 4731 gün primim var. Bu sene işten ayrıldım. 2008 yılında da bir doğum yaptım. Ben bu şartlarda 4731 prim ödemesi ile yaşımı doldurunca emekli maaşı alabilir miyim. Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    7000 prim günü şartını sağlamanız gerekir. 58 yaşında emekli olabilirsiniz, Gül Hanım.

  294. ülker dedi ki:

   Sayın Yusuf Karataş,

   İlginiz için teşekkür ederim.

   İyi günler dilerim.

  295. Zerda dedi ki:

   Hastanede taşeron işçisi olarak veri giriş personeli görevinde çalışıyorum.4 aylık hamileyim annelere gelen yarım gün çalışmadan yararlanabilir miyim ..bu çalışma ne zaman uygulamaya geçecek cevap verirseniz çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz kesin bir karar bulunmuyor, Zerda Hanım.

  296. kürşat dedi ki:

   merhabalar ben kürşat 20 yıldır ssk lı çalışıyorum genelde primler maaşlarım üzerinden tam yattı yıllarca maaşım net asgari ücretin en az 2 katı şeklindeydi hep ssk lı çalıştım 1977 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 1993 prim gün sayım 6272 geçen yaz işimizden olduk bu bilgiler doğrultusunda kobi hibe kredi ile kendi işimi kurmak istiyorum fakat etrafımdaki insanlar eğer iş kurarsan bağkurlu olursun bunca zaman yüksetten yatan primlerin yani emeğine yazık olur emekli olunca çok düşük maaş alırsın diyorlar çalışmaya devam et iş kurma diyorlar yani ssk dan çıkma diyorlar
   bu durumda iş kurmaya karar veren biri olarak iş kurmama rağmen ssk da kalabilirmiyim sizce ne yapmalıyım. teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İş kurmanız durumunda Bağ-Kur’dan primleriniz yatar. Eğer 3 sene içerisinde emekli olacaksanız SSK’dan emekli olabilirsiniz. Daha fazla sürerse Bağ-Kur’dan emekli olursunuz daha düşük maaş alırsınız, Kürşat Bey.

  297. hakan dedi ki:

   öncelikle iyi günler iş yeri sahibiyim bağkur ödemekteyim yeni kapsamda destek indirimi bağkurluyu da kapsamaktamıdır bilgilirinizi arz ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Hakan Bey.

  298. Duran ERDOĞAN dedi ki:

   Hayırlı günler Benim sorunum Dişlerim aralık ve bundan hem yemek artığı kaçmasından hem de rahatsız oluyorum.
   SKG. da bu dişlerin arasını kapatma işlemi yapılıyor mu..
   Bunun için gün veriliyor diye duydum doğrumu.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  299. Gülay dedi ki:

   1987 yılından itibaren SGK’lı olarak çalıştım. 2014 yılında şirket kurdum ve 1 yıl sonra devrettim. E-devletten baktığımda Bağkur’lu görünüyorum ve 5.500.-TL borçluyum. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? Ne yapmalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz, Gülay Hanım.

  300. MEHMET RASİH ABİDİNOĞLU dedi ki:

   ALO 170 CEVAP VERMİYOR.
   EMEKLİLİKLE İLGİLİ DURUMUMU ÖĞRENMEK İSTİYORUM.12 YIL DEVLET HİZMETİM VAR VE ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine hizmet birleştirme işlemi için başvurabilirsiniz.

  301. Ayten Altay dedi ki:

   iyi günler
   almanyadan babam emekliligi icin borclandırılmış günlerinin toplam miktarını euro olarak hesabınıza yatırdı.
   hesabınıza yattığına dahil bi bilgi almak istiyorum, ama bize verilen tel no dan ulaşamıyorum. Lütfen yardımcı olurmusunz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz, Ayten Hanım.

  302. Hakan çömlekçi dedi ki:

   Iyi günler,ben 18 yaşında liseden mezun olup 19 yasımda üniversiteye giriş yaptım o aralıkta gss kapsamında devlete borçlandım.2 ay önce 20.yaşıma girdim.Başbakanın söylediği gss affından faydalanabilir miyim ne zaman faydalanabilirim?Annem ve babam işsiz sigortaları yok

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz kesin bir şey yoktur.

  303. Halime dedi ki:

   Merhahabalar..
   Ben.13,081973 dogumlu,ve 35 yildir Almanyada ikamet ediyorum.
   Sorum…
   …….Benim Türkiyede Calismisligim yok.ama bu yil SSK Nr almak icin Türkiyeye gidip.biraz calismak istiyorum.
   ……Borcumu hemen Pesin yatirmammi lazim,yoksa Emeklilik basvuru tarihine kadar,bir kac Taksitle Borcumu ödeme imkanim varmi.

   Cevaplarinizi bekliyorum,,,,Tesekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  304. macit dedi ki:

   08.05.1993 ssk girişim var ve daha sonra askerliğimi 1986-87 yıllarında yaptığımdan 540 gün askerlik ödemesi yaptım ödemesi yaptım 25.10.1966 doğumluyum ssk pirimlerimin toplamı 8415 gün acaba hangi tarihde emekli olabilirim 540 gün askerlik ödemem giriş tarihimi 1991 yılına getiriyor ona göre hesaplarsanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcınız askerlik başlangıç tarihine çekilmektedir. Bu durumda 49 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  305. zeynep dedi ki:

   Merhaba. Ben sigortaliyim benim sigortamdan annem yararlanabilir mi acaba? Babamin bağkur borcu var bu durum engel olur mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz sizin sigortanızdan yararlanabilir.

  306. esengül dedi ki:

   MERHABA
   Eşim askerlik borçlanması yapmıştı .öğrenmek istediğim 11.09.1989 yılında bağkura girişi var .emekli olurken askerlik borçlanmasının ne gibi etkisi oluyor.İşe giriş tarihi olarak geriye dönük askerlik borçlanması giriş tarihi olarak kabul edlebilir mi? bu konuda öneriniz ne olur.lütfen bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta girişi öncesi askerlik yapılmışsa, askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcı askerlik başlangıç tarihi olmaktadır. Bu durumda emeklilik yaşı geriye çekilmektedir. Yani büyük faydası olur. Ayrıca prim günlerini de arttırmaktadır.

  307. alim sezgin dedi ki:

   mrb. 01.02.1970 doğumluyum 1989 .1991 arası askerlik yaptım 05.02.1992 ssk lı işe girdim 30.09 1993 de çıktım sonra 14.03.1995 de berber dükkanı açtım bağkurlu oldum.o tarihten beri hiç boşluğum yok bağkurluyum …sorum şu şimdi ssk ya geçsem bana faydası olurmu maaş yada erken emeklilik gibi..tşk..
   (1994 1995 arası bir yıl suudiarabistanda işçi vizeli çalıştım)

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SSK’da daha yüksek maaş alabilirsiniz. Emekliliğe kalan son 3.5 yılda hangi kurumdan prim yatırmışsanız o kurumdan emekli olursunuz.

  308. SelenB dedi ki:

   Merhaba, Temmuz 2015-Aralık 2015 arasında açık kalan şirketimden doğan bağkur borçlarımın tamamını ödediğim halde 4 aylık 1772TL bırcum göründüğü için sağlık hizmeti alamıyorum. SGK’nın ödeme sayfasındaki hiçbir kategoride borcum çıkmıyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sorun ile ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.

  309. sultan dedi ki:

   Merhaba ben bir aylık anneyim.hamileyken çalışıyordum 32 ci haftada çalışabilir raporu almıştım fakat iş veren 34 cü haftada (30.12.2015)çıkışımı verdi.daha sonra aynı tarihte (30.12.2015) raporu iş göremez analik raporuna çevirdim hastaneden.bu durumda ben rapor parasını hak ediyormuyum .tesekurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz, Sultan hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  310. muharrem dedi ki:

   selam çalıştığımız iş yeri 1 ay öncesinden ssk çıkışımızı yapmış ne yapmamız gerekiyor neiçin böyle birşey yapmışlar lütfen yardım edin..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Muharrem Bey.

  311. zehra deniz dedi ki:

   merhaba benim durum baya karışık işin içinden çıkamadı kimse. 1973 doğumluyum. cinsiyetim bayan. 01.10.1991’de 11 aylık bağkur ödemem var.
   daha sonra kesik kesik şu şekilde sigorta ödemem var.
   16.10.1995-01.08.1997
   15.12.1997-31.07.1998
   01.09.1998-30.06.2000
   26.09.2002-30.06.2003
   10.02.2004-19.04.2004
   24.02.2005’ten beri devlet memuruyum. memuriyetten ne zaman emekli olabilirim? son 3.5 yılık sigortaya ödemek şartı ile sigortadan ne zaman emekli olabilirim? 3.5yılı sigortaya ödeyerek 48 yaşında emekli olabileceğimi sanıyordum fakat şöyle bir açıklamaya denk geldim moralim bozulu
   8.9.1999 tarihi öncesi sigorta girişi olup 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim ödeme koşulunu 24.05.2011 tarihinden sonra yerine getirenler 58 yaşını doldurdukları tarihte emekli olur.
   bu kadar ödeme , uğraşma ve erken girişime rağmen hiç bir yerden emeklilik ihtimali görünmüyor.
   tşk.ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hizmet birleştirme işleminde bulunmalısınız. SGK müdürlüklerinde emeklilik şartlarınızı birleştirme sonrası daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. 3600 prim gününden emeklilikte yaş şartları yüksektir, Zehra Hanım.

  312. mevlut dedi ki:

   sorum senelik izin hakkında olacak,1995 yılında özel bir dershanede çalışmaya başladım.28.08.2015 yılında dönüşüm olunca lise olarak aynı şirket nosuyla şirket varlığına devam etmektedir.işveren kidem tazminatınızı alacaksınız deyip sözleşmemin bitişine 35 gün kala feh etti. ve ben aynı yerde tekrar çalışmaya başladım senelik izin hesabı yeni girmiş gibi değerlendireceğiz diyorlar benim izin hesabım 20 yıl çalışmış gibi hesaplanması gerekmiyormu teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Mevlüt Bey.

  313. necla korkut dedi ki:

   babam bağkur emeklisi iken öldü ve maaşını annem ve ablam aldılar. annem de vefat edince maaşı ablam tek başına aldı ancak ablam aynı zamanda emekli sandığına bağlı ölen eşinden de maaş alıyor.Benim eşit öldü ve sosyal güvencem yok babamın bağkur maaşına başvurduğumda ablam ve ikimiz ne kadar alırız?şu anda ablam tek başına 580 lira alıyor.ikimize düşen oran ne kadar olur ve yüzdesikaçtır*

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ablanızın tek başına babanızdan aldığı maaşı paylaşırsınız, Necla Hanım.

  314. HALİDE dedi ki:

   BEN HALİDE MERHABALAR. ben bir kamu kurulusunda (beledıye) beledıynın bır ortakla acmıs oldugu sırkette sorumlu kısı olarak calısıyorum. hamileyım ve doğum iznim 22 Nisan da başlayacak şirkette sene başında bize 4 aylık bir şözleşme imzalattı diğer ortak bu 4 ayın sonunda kendını fesh edecekmiş biz dırekt beledıye sırketıne gececekmısız. bu işlem mayıs başı gıbı olacak ben o zaman raporlı olacagımdan eskı sırketten cıkarılamm ve yenı sırkete dahıl olamam gıbı bır sey dedıler ban bır yol gosterır mısınız.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu ile ilgili farklı makamlara başvurmanız gerekir Halide Hanım. Öncelikle detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  315. Ertan dedi ki:

   Merhaba Benim sorunum bugün daha ortaya çıktı SGK dan aradılar 1 yıl önce SGK yapılandırması yapıp peşin ödeme seçeneğiyle bana 7.232.00 TL borç çıkarttılar Ben de bunu son ödeme tarihi gelmeden Ziraat bankasına vezneden yatırmak istediğim de veznedar sistemde bunu 10 TL eksik 7.223.00 TL görüp öyle tahsil etti ve ben ozaman beri bugün SGK dan gelen yapılandırma başvurunuz iptal edildi mesajı ile olayı öğrendim bu durumda kimsenin başına gelmemiş olması benim ne yapıcağımı bilememe sebep bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz ? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ertan Bey.

  316. ahmet dedi ki:

   merhaba ben 18/12/1986 yılı doğumluyum. 4 yıllık üniversiteden mezun olduktan sonra 02.09.2010 yılında yüksek lisansa başladım öğrenim süresi 2 yıl idi. 2012 haziran ayı ortalarında işe girdim. 2012 ocak ayında gss gelir testi yaptırdım ne olur ne olmaz diye. SGK 2012 yılı ocak – haziran arasında gss borcu çıkarmaktadır. konu ile ilgili borcun silinmesi için ne yapabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine durumunuzu belirtip borca itiraz edebilirsiniz. Belirttiğiniz dönemde öğrenciyseniz diploma ile borcu sildirebilirsiniz, Ahmet Bey.

  317. Gülay YANÇ dedi ki:

   1982 yılında Acıpayam ilçesine bağlı Orman işletme olarak 2-3 ay Burdur / Yeşilova-Güney köyünde ormanda çalıştım. Sigorta başlangıcım olup olmadığını nasıl öğrenebilirim. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz, Gülay Hanım.

  318. Gülay AYDOĞAN dedi ki:

   Düzeltme: Gülay YANÇ olarak yukarıda doğum tarihimi ve kızlık soyadımı yazmayı unuttum. Adım Gülay AYDOĞAN 1968 doğumluyum 1982 yılında Acıpayam ilçesine bağlı Orman işletme olarak 2-3 ay Burdur / Yeşilova-Güney köyünde ormanda çalıştım. O tarihte bize sigorta kağıdı verdiler bu kağıtla beraber sigorta başlangıcım olup olmadığını nasıl öğrenebilirim. Bilgilendirirseniz çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bulunduğunuz ilde SGK müdürlüğüne başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  319. Ezel dedi ki:

   Merhaba ben 2015 aralik ayında doğum borçlanması başvurusu yaptim hesaplandı ödeyecegim tutar fakat ödeme yapacağım evrak postaya verildiğı söylendi elime halâ ulasmadı başvurum gecersizmi sayılır ?tekrarmı başvurmam gerekiyo 2016 zamlı tarifedenmi borçlanabilicem yardımcî olursanız sevinirim iyi günler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  320. melek dedi ki:

   merhaba ben sgk borcumu öğrenmek istiyorum edevletten çıkmıyor icralık olduğu için 170 arıyorum orası bilgi vermiyor hangi numarayı arayabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek bilgi alabilirsiniz, Melek Hanım.

  321. aylin dedi ki:

   Merhaba, aylin ben, benim sorum bayanlarda sgk prim ödüyormu? Ben 2010 yılından önce babamın sgkdan yararlanıyordum, sonra işe girdim otomatik kendi sigortam sisteme geçti. Ben 2014 agustosda hastalanip işten çıkarıldım ve 2015 ocaktan ağustos ayına kadar işsizlik maaşı aldım. 36 yaşındayım bekarım ve işsizim yinede prim borcu çıkarmı? Ve babamın üzerindenmi yararlanıyorum acaba? Gidip muracatmi ediyorum babamdan yararlanmak için ne yapıyorum? Borç çıkarsa nasıl bir yol izlemeliyim? E devlette 5510 sayılı Kanunun 60ıncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır diyor. Bu nedemek? Yardiminiza ihtiyacim var. Simdiden tesekkur ederim. Saygilar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    GSS borcunuz bulunmuyorsa babanızın üzerinden sigortadan yararlanmaktasınız. E-Devletten kontrol edebilirsiniz. Eğer babanızdan yararlanmıyorsanız, SGK müdürlüklerine dilekçe vererek babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz.

  322. ismail yaşırınlıgöz dedi ki:

   ismim ismail yaşırınlıgöz ben 2 ay işsizlik maaşı aldım sonra işe girdim kesildi bir ay sonra tekrar çıkardılar işsizlik maaşını tekrar alabilrmiyim saygılarla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, İsmail Bey.

  323. mustafa dedi ki:

   MUSTAFA merhaba ben 01/07/1989 yılı sgk ya girdim yani askerden sonra şu an 2 sene yaşı bekliyorum acaba askerliğimi yatırıp erken olma şansım varmı teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile erken emekli olabilirsiniz, Mustafa Bey.

  324. Ayşe Dönmez dedi ki:

   Merhaba ben özel sektörde çalışan bir anneyim .
   2013 doğumlu kızım var.Kreşe gidiyor. Uzun zaman gazetelerde ve sosyal medya da annelere kreş yardımı adı altında haberlere rastladım.Şuan araştırdığımda hiç bir bilgiye ulaşamıyorum.Kreş yardımı ve diğer yardımlar için bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  325. mehmet dedi ki:

   merhaba,1998-2002 yılları arasında yurt dışında(norveç)sigortalı ve devlete vergi vererek çalışmışlığım var. türkiyede sigorta başlangıcım 2010. 1.sorum:yurt dışındaki 1998 olan sigorta başlangıcım türkiye için geçerlimi emekli olma zamanımı nasıl etkiler.bu süreyi türkiyeye aktarabilrimiyim?nasıl? 2.sorum:yurt dışındaki bu çalıştığım süredeki devlete ödediğim vergileri direkt olarak nakdi isteme hakkım varmı yani çalışma süresini buraya aktarmadan o zamanı borçlanmadan para olarak şuan için emeklilik beklemeden öyle bir durum varmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ile yurt dışındaki sigorta başlangıcınız Türkiye’de de geçerli olacaktır. Yurt dışındaki işlemler hakkında bilgi için konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

  326. ahmet dedi ki:

   henüz tez aşamasındayım yusuf bey yüksek lisans öğrencisi olmala ilgili bir problem çkamayacksa başvurayım.

  327. akın dedi ki:

   benim sigorta girişim 1989 ama caliştıgım yer 2002 ye kadar 1100 gun odemiş ben bu durumda ne yapmalıyım su an firma faliyette deyıil fakat baska sektorde devam aediyor ve iş yeri kendi uzerıne deyil benim sikayet durumunda geriye donuk ne yapılabilir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şikayet edebilir dava açabilirsiniz ancak sonucunda ne olacağı bilinmez. Kontrol etmeniz gerekirdi bu tür durumlar sıkça olabiliyor.

  328. Ertan Dedeoğlu dedi ki:

   Ben Ocak ayının 29`unda 2016, SSK`dan emekliliğimi hak ettiğim halde. SGK Benim emeklilik dilekçemi erkenden verdiğimi bahane ederek; dosyam bitmiş hazır olduğu halde,iki aylık maaşımı yok sayarak, tekrar`dan Nisan ayı itibari ile yeni başvuru yaptırdı,Emeklilik dilekçemi hem kargo ile hemde E-Devlet`den Ekim 2015 itibari ile sırf ayrı Kurumlardaki Tahsis işlemlerim kolaylaşsın diye düzgün bir Vatandaş anlayışı ile vermiştim ve paramı kestiler. Ben bunun için ne yapmalıyım, paramı nasıl alırım,,?? Ayrıca ilk verdiğim dilekçe sürecinde Bağ-kur Tahsisinde evrak dört ay bağ-kur da unutulmuştur, Benim Şahsi çabalarımla sonuçlandırılmıştır..Saygılarımla,,teşekkür ederim…

  329. gülcan kaba dedi ki:

   gülcan….ben.0507.1987.de..ilk.işegiriş..2300.günsigotamvar.borçlanma.yaparak…emekli.olabilm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3600 prim gününü tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

  330. mustafa durmaz dedi ki:

   ben bir benzincide calisiyorum ve calisirken dusup kolumu kirdim rapor aldim konturol gunune kadar buyuk ihtimal tekrar rapor vericekler patron calis diyor mecburen calisicam yoksa isten cikarma imkani var raporu alincada caliscam sikayet etsem negibi bir ceza uygulanir ben bunu nereye sikayet etmem gerekir sigortaya etmek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim TESEKKURLER

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor almanız durumunda çalışmanız gerekmez. SGK müdürlüklerine durumu bildirebilirsiniz.

  331. mustafa durmaz dedi ki:

   birde sikayet etmek icin napmam lazim ne goturmem lazim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine dilekçe vermeniz yeterlidir.

  332. gökhan dedi ki:

   16.06.2011 de bağkur girişim var 2013 ün 6.ayında lenf kanseri teşisim var 2. kez nüksetmesi oldu hastane %85 iş göremez raporu verdi sgk %60 onayladı 10 sene bağkurlu veya yatalak hasta olmam gerekiyormuş emekleliğim için şuan 3. kez nüksetmesi yani tekrarlaması var calışamadığımdan ötürü borcumu kapatamıyorumgecimimi sağlamam olanaksız bana sadece tedavi için gecici bir emeklilik verile bilirmi tesekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  333. buse dedi ki:

   merhaba işkazası meslek hastalığı sonucu rapor parası hangi şartlarda ödenir hangi şartlarda ödenmez ve çalışmayan ve yeşilkartlı olan kişi işkazası meslek hastalığı rapor parasını alma hakkı yokmudur bunu net olarak öğrenemek istiyorum….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  334. MUAMMER dedi ki:

   buse hanımın sorusuna benzer bir sorum olucak meslek hastalığı sonucu yüksek sağlık kurulu tarafından da kabul edilen teşhisle aynı teşhisi taşıyan eğitim araştırma hastanesi rapor parası kişi sigortasızda olsa bile öldenmek zorunda değilmidir çünki bu hastalık çalışandan veya sigortalıdan kaynaklanan bir durum değildir dolayısı ile bu durumda dolaylı yollardan sigortalının hakkı gasp edilmiş olduğunu düşünüyorum gerçekten bu konu da çok çile çektim ve belkide elli yüz defa kurumlara gittim dilekçe verdim çok uğraştım allah aşkına kesin ve net olarak bu platformda bir açıklık getirilmesini talep ediyorum……

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  335. mıkaıl dedi ki:

   ben trafık kazası gecırdım.Okmeydanı ssk hastanesınde tedavı oldum ama sene kac ta onu bılmıyorum.nasıl ogrenebılırım.tesekurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  336. Filiz H. Arslan dedi ki:

   Merhaba 1971 doğumluyum.Sigorta girişim 05.02.1990 tarihinde 3200 gün prim gün sayım var . 9 ay sonra emeklilik yaşımı dolduracağım ama 2000 gün eksik prim gün sayım var. Geriye dönük borçlanarak prim gün sayımı ödeyebilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük borçlanma şuan için mümkün değildir.

  337. Baki Zengin dedi ki:

   Merhaba… Son primlerim bağkur ol. için oraya emeklilik müracaatında bulundum. Çok fazlalık olmasına rağmen vergi kaydı olmayan dönemleri saymadıklarını belirterek emekli olamadığımı söylediler. Askerlik vs gibi borçlanma yapmamı istediler. Sorum şu: İş mahkemesi yolu ile bu kolaylıkla çözülebilir mi? Tavsiyeniz nedir? Bilgilerim:
   D. tarihi: 13-02-1957
   İlk işe giriş: 30-09-1975 (Em. Sandığı)
   B. kur prim: 17 yıl 8 ay 15 gün (Re’sen terk: 31-03-1997)
   Arada ssk da var ve son 40 gün ssk ile kapanış.(2011)
   Emeklilik müracaatım: Kasım 2015) Şu an y. dışında çalışmaktayım. Selamlar…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  338. mehmet görgülü dedi ki:

   iyi günler ben 2005 yılında emekliligi hak ettigim halde hesaplama hatasından bu güne kadar çalışmaya devam ettim ve yeni emekli oldum acaba gecmiş dönem hak ettigim aylıkları ssk dan talep edebilirmiyim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine bu konu ile ilgili itirazda bulunabilir dava açabilirsiniz.

  339. Feyyaz şenyayla dedi ki:

   Benim rapor param henüz yatmadi ayin 13 u oldu ne zaman yatacak rapor parasi bilgi verin lutfen

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten durumu kontrol edebilirsiniz.

  340. melih590513 dedi ki:

   05.02.1983 dogumluyum 28.01.2000 yılında staj sıgortası yapıldı 01.08.2006 yılında suresız calısan tarım ıscısı olarak primlerimi aralıksız olarak yatırdım (1yıl 180gun sayılan dan ek-5 degil) eger cıkarsam sıgortalı bır ıse gırıp bır sure sonra ayrılırsam yada bagkuragırersem tekrar aynı sekılde ödeme yapmaya devam edebılırmıyım birde bu sekılde ödemeye devam edersem nekadar prım ödeme ve kac yasında emeklı olurum cevabınız ıcın simdiden tesekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  341. meryem dedi ki:

   iyi günler babamin işe giris tarihi 01/11/1988 olarak görümüyor halbukı önceden calışmışlığı var sgk lı ve 2005 önceki pirimleride görünmüyor ne yapmalıyız

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Belirttiğiniz dönemlere ait çalışma belgeleri SGK müdürlüğüne götürerek itiraz edebilirsiniz.

  342. Orhan34 dedi ki:

   Merhaba ben 1971 dogumluyum 1987 de ssk ya girisim var 1991 de Almanyaya geldim halen burda calisiyorum 1100 gün ödenmis primim var bu sene toplu ödeme yapmak istiyorum 1100 günü kac güne tamamlamam lazim internetten arastirdim bir varsayima göre toplam 3600 prim günü diyor baska varsayima göre 5375 günü tamamlamak lazim diyor bu konuda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim cok tesekürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    5375 prim günü doldurursanız normal emekli olursunuz tam maaş alırsınız. 3600 gün doldurursanız kısmi emekli olursunuz maaş daha azdır.

  343. Zeynep Toycu dedi ki:

   eşim vefat etti babamdan ssk maaşına bağlandım fakat işyerim 1 günlük sigorta girdi çıktı yapmış maaşım kesilirmi acaba ……

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşınız kesilecektir. Durumu SGK müdürlüklerine bildirmelisiniz.

    1. Zeynep Toycu dedi ki:

     sgk giriş çıkış sigortası yapabilirmi….tutanak tuttuğu kişiye sigortasız çalışan kişiye

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  344. fatih dedi ki:

   İyi günler.Ben malülen emekli astsubayım.2000 yılında nöbetçi astsubayken kazara vuruldum.2004 te adi malül olarak emekli oldum.Nöbet esnasında vurulduğumdan vazifemin başında olduğumdan vazife malülü olabilirmiyim.Başvurmak için geçmi kaldım.Süresi yoksa ne yapmalıyım.Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  345. Adem dedi ki:

   merhaba;
   Babamın gerçek ve bugünkü doğum tarihi 1966 fakat 1984 te ssk girişi yaparken kimlikteki doğum tarihi 1970. Askere gitmek için 1985 te yaşını büyütmüş 1986 da askere gitmiş. Gün eksiği olduğu için emekliliği yeni doldu. Sigorta girişindeki doğum tarihi geçerli olduğu için, normalde yaşı geçmesine rağmen iki sene daha beklemek zorundayız. Mahkemeye başvurabilir miyiz, bir netice alırmıyız, süreç nasıl işler teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hastane raporu yoksa süreç zor olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  346. Hilmi dedi ki:

   Merhaba,
   1985 doğumluyum
   Sigorta başlangıç tarihim 01.06.2006
   2006 ve 2008 yıllarında toplam 145 gün prim ödedim (4A)
   01.10.2010 yılından itibaren bir bankada çalışıyorum (Yaklaşık 2.000 Gün)
   Yalnız bankanın kendi sandığı mevcut
   Emekli olma şartlarım nelerdir?
   Ne zaman emekli olabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    60 yaş ve 7000 prim günü şartlarını sağlamanız gerekmektedir.

  347. ali özgel dedi ki:

   1997doğumlu oğlum oğlum calışmıyor gelir testi yaptırdık af çıkacak diye ödemedik bilgi alabilirmiyim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı gençlerin GSS borçları silinecektir.

  348. enver dedi ki:

   2015 de iş kazası geçirdim 60 gün rapor aldım bunun 10 günlük raporu hastane görevlisi sisteme girmemiş ve ben bu parayı alamıyorum ne yapabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumu SGK müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

  349. ergun erdurma dedi ki:

   1953 doğumluyum bağkura prim borcum yok.yaş tan emekli olacağım ama gscumdan ötürü olamıyorum.emekli yapın maaşımdan kesin diyorum yapmıyorlar.parayı yatır emeklilk sonra deniyor.acaba bağkurdan borcumu yapılandırsam emekl yaparlarmı yada başka çaresi varmı.şimdiden cevabınız için teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli olabilmeniz için borcunuzun bulunmaması gerekiyor.

  350. burhan yılmaz dedi ki:

   Merhaba, yeni işyeri tescil işlemleri şubenizde yapılıyormu yoksa TEKİRDAĞ SGK damı işlem yapmak gerekli.. iyi çalışmalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili SGK müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

  351. NEFİZE KOBAK dedi ki:

   İlk sigorta başlangıç tarihim 01.08.1989

   Doğum tarihim : 30.06.1972

   Halen memur olarak çalışıyorum

   TC :10033225332

   Emeklilik yaşımı merak ediyor…
   Teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Memuriyette 20 yıllık hizmet sürenizi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  352. Murat dedi ki:

   Gece çalışıp sabah iş çıkışında alınan rapor hangi gün için geçerli .mesela 4dünde sabah işten çıkanca 3gün rapor alsa 4dünde hem çalışmış hem raporlu gibi görünüyor.aslında 3 ünü çalışıyor. Yani 3ü 4e bağlayan gece…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  353. Yasemin Meşe Ornes dedi ki:

   sağlık sigortası durumum
   Eylemler
   Yasemin Mese Ornes 08:13
   Kime: kamuemeklilik

   TC:45178308534
   Yasemin Meşe Ornes

   2016/ mart ayı itibari ile kurumunuzca Kamu emekliliğim onaylandı. Yalnız daha önce GSS kapsamında her ay sağlık primi ödüyordum. Bir de eşim yabancı uyruklu O da bu sigortadan faydalanıyordu.. Bu konu ile ilgili yapmam gereken birşey var mı bilmiyorum.. GSS primlerini ödemeye devam edip etmeyeceğimi veya etmeyeceksem eşimin de benim emeklilik sağlık sigortamdan faydalanıp, faydalanamayacağı konusunda bilgiye ihtiyacım var.. Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum..
   saygılarımla ..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sizin sigortanız varsa sizin üzerinizden sigortadan yararlanabilir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  354. emir karacanik dedi ki:

   merhabalar annem bir okulda 1999-2004 yılları arasında sigortasız olarak çaycı olarak çalıştırıldı.geriye dönük dava açılıp bu primlerini alabilir mi?şahit ve resimlerimiz var.yoksa zaman aşımına mı uğradı bu durum dava açılamaz mı?birde bu dava okula mı yoksa o zaman çalışan müdüre mi açılır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  355. leyla dedi ki:

   Subat 1990 ilk is gunum . 1970 dogumlu yum. iki hafta tr de sigortali calistim . 1 cocugum var. ne zaman emekli olabilirim ve ayni zamanda yurt disinda calistigimda emekli maasi ödenirmi.emekli maasi ne kadar olur.kac gun borclanma yapmaliyim.
   Tesekkurler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ve doğum borçlanması yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  356. gökhan dedi ki:

   Merhaba, annem kalp amiyatı geçirdi, amilyat sonrası sağ hemiplej sorunu oldu.
   sağ taraf kısmi felç ve konuşamıyor. okmeydanı hastanesinden %97 özürlü raporu var, bakım ödemesi almamız için heyet onayı gerekiyor, çekmeköyde oturuyoruz en yakın heyet onayını alabilmemiz için nereye gitmemiz gerekiyor.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  357. beyhan dedi ki:

   merhaba ebeveynim bakıma muhtaç demans hastası aylık 1.900 tl gelir var evde 3 kişiyiz evde bakım maaşı alınabilir mi neler yapmak lazım teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  358. M.Ali dedi ki:

   Bölgede yaşanan toplumsal olaylardan(yasaklı bölge) dolayı 1yıl sözleşmeli olarak çalıştığım özel kurumda işyeri hizmete ara vermek zorunda kaldı. Sözleşme süremiz devam ederken işverenin sigortamızı yatırmama gibi bir hakkı var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  359. fatih cengiz dedi ki:

   13.06.1978 doğumluyum işe giriş tarihim 21.09.2001 uzun vade gün sayım 4671 askere başlama tarihim 21.11.1999 bitiş 21.05.2001 dir. sorum; 3600 yasasında askerliği saydırarak yararlanabilirmiyim. 2. sorum askerliği saydırmam emeklilik yaşıma faydası olurmu. teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta başlangıç ve askerlik tarihi itibari ile 3600 günden emeklilikten faydalanamıyorsunuz. Askerliği saydırmanızın emeklilik yaşına bir etkisi olmuyor.

  360. hadiye erol dedi ki:

   oğlum lisede futbol oynarken düşüp bileğini kırmış öğretmenler yakındaki özel hstn ye götürmüşler yakında sgk hastaneside vardı bana haber verdiklerinde yapılması gereken neyse yapılsın dedim gittiğimde doktor bileğinde kırık olduğunu büyüme kıkırdağının orada olduğunu ameliyathanede anestezi altında olması gerektiğini söyledi fiyat söylediler yakındaki sgk ya gittim acildeki nöbetçi ortopedisti sordum gittim odanın kapısında iki hasta vardı ama doktor yoktu sordum serviste olabileceğini söylediler ama zaman geçtiği için kötü birşey olabilir korkusuyla özel hastanenin teklifini kabul ettim oğlmun el bileğini anestezi altında yerleştirip alçıya aldılar gece orada kaldık oğlumun parmakları şişti morardı sabaha kadar uyumadıkağrıkesicilerle durduk sabah doktor geldi biraz keserek alçıyı rahatladı şu an evdeyiz fakat ödemeyi yaparken acilde para alınmmaması gerektiğini söylediğimde kalp krizi ve trafik kazasında geçerli olduğunu söylediler ben emekliyim neredeyse ikiaylık maşım bu gerçekten böylemidir bakanımız acil vakalardan fark alınmayacağını söylemişti beni bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar ,teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  361. AHMET SEMERCİ dedi ki:

   1990 YILINDA VERGİ KAYDIM BULUNMAKTADIR FAKAT BAGKUR KAYDIMIZ BULUNMAMAKTADIR BU BAGKUR KAYDINIBUGÜNÜN ŞARTLARINDA KAYIT ALTINA ALIP BOÇLANIP ÖDEMEK İÇİN İZLEYEBİLECEGİMİZ YOLU VE YÖNTEMİ ANLATIRSANIZ SEVİNİRİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz.

  362. Fatih Eren dedi ki:

   Size Ankaradan yazıyorum.

   Eşim adına 2006 yılında şahıs şirketi kurduk ve iki yıl boyunca bir sosyal tesis işlettik, bu süre içinde şirket, ticaret sicili aldı ve gazetede yayınlandı ve iki yıl boyunca her ay düzenli olarak gelir vergisi ve kdv ödedik.

   Ben Emekli Sandığı üyesi olduğum için ve eşimin benim üzerimdeki sağlık haklarından mağdur olmaması için o gün hata yapıp bir bağkur sigorta başlangıcı yapmadık ve sicil nosu alıp bağkura prim yatırmadık.

   İşlettiği iz dosyal tesis iki yıllık bir ihale idi ve iki yılın sonunda şirketi tasfiye ettik ve kapattık.

   Ancak günümüzde sosyal güvenlik yasaları ile bir çok yeni yasalar çıktığına tanık olmaktayız ve vergi veren şahısların geçmişe yönelik haklarının olabileceğini duymaktayız.

   Eşim için o gün yapmadığım bağkur kaydını geriye yönelik şu an yapıp yapamayacağımı bilmek istiyorum, gerekirse kapattığımız şirketi aynı ad ve sicil no ile yeniden canlandırırsak ve ticaret yapıp vergi ödersek böyle bir hakkı elde edermiyiz.

   Konu ile alakalı yardımlarınıza ve yönlendirmenize büyük minnet duyacağımı belirtir saygılar sunarım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük kayıt durumu olmayabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  363. AKIN dedi ki:

   merhaba.Çalışma hayatımın 5 senelik bölumunde sigortam 2 şirket tarafından yatırıldı. 6ay sonra emekli olacağım. Bu 5senede 1 şirketin yatırdıgı fazla primi sgktan geri alabilirmiyim.oyle bi kanun mevcutmu.yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primi geri alamayabilirsiniz. Çakışan prim varsa düşük olan sayılmıyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  364. fadime dedi ki:

   Merhaba ben ameliyat geçirdim 25 mart 04 nisan arası 15 gün raporum var ancak halen ödeme yapılmadı 170 i aradım gözükmüyor dediler öne almak için ne yapabilirim 10 gün için ne kadar alırım maaşım sgk da 2150.den gözüküyor yardımcı olursanız çek sevinirim teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlette durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Rapor parası detaylarını bulabilirsiniz.

  365. serkan dedi ki:

   merhabalar İşkur Sayfasına İşveren Olarak Kayıt Açtırmak İstiyorum Fakat Gerekli Alanları Doldururken SSK No – Aracı Kod diye bir kısım var oraya ne yazacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  366. Cenk dedi ki:

   Yurt dışında yaşamaktayım ,oğlum kanser hastası her 5 ayda bir hacettepe hastanesine yolluyorum . Şu anda işsizim ve borçlardan dolayı 5ay sgk yı ödeyemedim eğer sgk yı ödemezsem oğlum türkiyede bakılırmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK primi ödenmezse sağlık hizmetlerinden faydalanamaz.

  367. ayşe dedi ki:

   58 yaşındayım.1987 ssk girişim ve 2065 prim günüm var. 635 gün doğum borçlanması yaparsam 2700 prim günüm oluyor. kalan 900 gün için geriye dönük herhangi bir ödeme yaparak emekli olabilirmiyim.teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük ödeme konusu henüz belirsizdir. İsteğe bağlı ödeme yaparak veya sigortalı bir işte çalışarak kalan primleri tamamlayabilirsiniz.

  368. Hatice ozdemir dedi ki:

   Merhaba,benim cok yakin akrabam sigortaya borclandi ve bundan dolayi evine yazi geldi 02.06.2016 da acik arttirmayla evin satilmasi soz konusu.Benim sorum bu borcu odeyip hacizi kaldirabilir mi ve en son ne zaman odeme yapmasi gerekir bunun icin onceden sigortaya bildirmesi gerekir mi yoksa cok gec mi kalindi.Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borç ödenmesi durumunda haciz hangi aşamada olursa olsun kalkacaktır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  369. aydın gürsoy dedi ki:

   31.01.2016 tarihinde işten ayrıldım ssk gecerlilik süresi 100 gün biliyorum mayısın 12 si gibi bitmesi lazımdı fakat mayıs 17 de muayene olduk son günü nasıl ögrenebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son 1 yılda 90 prim günü yatırmışsanız işten çıktıktan sonra 100 gün yararlanabilirsiniz.

  370. Ali Şükran dedi ki:

   İsteğe bağlı 4A sigortalılık primlerimi düzenli yatırıyorum.Sigortalı bir işe girdiğimde ve belli bir süre sonra işten çıktığımda sgk ya bildirmem gerekiyormu?İşten çıktıktan sonra isteğe bağlı sigortalılık primlerimi ödemeye devam edebilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine durumu bildirmeniz gerekir.

  371. ışıl yenitürk dedi ki:

   Merhaba ben 1982 doğumluyum. 2001 de sigorta girişim var. Yaklaşık 5 sene özel bir bankada çalıştım.arada sgk ya bağlı yerlerde de çalıştım. Şuan çalışmıyorum. Bankanın özel sandığa bağlı olması nedeniyle sgk dökümümde primlerim görünmüyor. Bunları nasıl toplayabilirim? İsteğe bağlı emeklilik kalktı diye biliyorum. Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Son olarak eşim halen özel bir bankada çalışıyor ve sağlık güvencesi bankanın emekli sandığı. Hem emeklilik primi ödeyip hem eşimin sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edebileceğim bir sistem mevcut mudur? Şimdiden teşekkürler.. Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  372. Ahmet gokce dedi ki:

   Maas portalindaki gozuken rakam en son alacagim emekli maas tutarimidir yoksa buna seyyanen 100 liarilik zam 3.86 enflasyon zammi ve 4 vergi iadesi ayrica ilave olacakmi bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  373. keziban dedi ki:

   iyi günler ben 15.9.1989 başlancık sigortalı bayanım 01.01.1954 dogumluyum kendime ait 2403 gün sigortam bulunmakta ve eşimde dul yetim aylıgı almaktayım benim sorum acaba kendimden yastan emekli olabilirmiyim ve eşimden aldıgım dul yetim aylıgım kesintiye ugrarmı sorusturmam dorusunda her ikisinide alabilirsin yönünde sölenimler aldım ama tek gecim kaynagım oldugu için kesilme yasanmasından korktugum için basvuru yapamadım cevabınız için şimdiden tesekkur ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Eşiniz 2008 öncesi vefat etmişse alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  374. Zafer Bayata dedi ki:

   Merhabalar ben kamudan memur emeklisiyim.Kızım ekonomik şartlardan dolayı Antalya da X firmasında iki yıldır part time olarak çalışıyor hemde okuluna devam ediyor, üniversite 3. sınıf öğrencisi olarak okumaktadır iş sözleşmesinde süre yoktur, temmuz ayında okulunun zorunlu olan 45 gün yani 1,5 ay stajını yapmak zorunda. Bunu müdürüne iletmiş müdürü hiç bir şekilde çalışma planlaması yapamayacağını ve gönüllü olarak hiç bir hak iddia etmeden işten ayrılması konusunda diretiyor. Kızım da ekonomik olarak çalışmak zorunda. iş kanunu inceledim 31 madde 1. bendinde”herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.” demektedir. Bu madde okul stajını kapsar mı çünkü stajını yapmadan mezun olamıyor bilemiyorum, kendiliğinden ayrılırsa iki yıllık emeği boşa gidecek. Bu konuda yasal olarak ne gibi yol izlememiz gerektiği veya kızımın diğer ne gibi yasal hakları olduğu konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ayrıca kızım iş yerine stajı ile ilgili durumunu ne zamana kadar yapması lazım yasal bildirim süresi kaç gün önceden olmalıdır ve talebini yazılı mı yoksa şifai olarak mı yapsa bizim lehimize olur.
   Şimdiden teşekkür ederim….

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  375. Aysegul Dalbeler dedi ki:

   Yaklaşık 10 yıllık Emekli Sandığı mensubuyken 2 çocuğum benim üzerimden sigortalıydı. Şu anda SSK ya bağlı çalışıyorum. Çocuklarımın tekrar benim üzerimden yararlanabilmeleri için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Çalıştığım şirket insan kaynaklarına mı yoksa bağlı olduğum SGK genel müdürlüğüne mi başvurmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir.