SGK

SGK Müşteri Hizmetleri ve Danışma Hattının Hizmetleri Neler?

SGK müşteri hizmetleri ve danışma hattı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan ve vatandaşlara çeşitli konularda hizmet veren bir canlı destek hattıdır. Halk arasında “Alo 170” olarak da bilinmektedir. SGK müşteri hizmetleri ve danışma hattı günde ortalama 17 bin başvuruya çözüm bulmakta ve kullanıcı memnuniyeti bakımından Türkiye’deki en iyi danışma hizmetlerinden biri olarak görülmektedir. Bu hususta SGK müşteri hizmetleri ve danışma hattının vatandaşlara sunduğu hizmetler aşağıdaki gibidir:


 • Yasal prosedürler,
 • İş kanunu,
 • İşçi hakları,
 • Sigorta bilgileri,
 • İşe giriş ve prim ödeme gün sayısı,
 • Emeklilik bilgileri,
 • Vatandaşların sosyal hakları.

SGK Müşteri Hizmetleri ve Danışma Hattı Nasıl Hizmet Vermektedir?

Alo 170 SGK danışma hattı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi tarafından hizmet vermektedir. Bu bilgi verme sürecinde Türkiye İş Kanunu bilgi altyapısını kullanmakta olan bir sistemdir. Bu iki kurum dâhilinde verilen bütün hizmetler ve yasal mevzuatlar Alo 170 danışma hattının görev alanına girmektedir. Ayrıca vatandaşların bu kurumlarla ilişkisi neticesinde yaşadığı sorunların çözümlenmesinde de önemli bir yetkili merci olarak görülmektedir. Alo 170 destek hattının kişilerin sosyal güvenlik ve çalışma hayatlarıyla ilgili çözüm aramak için aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır:

 • Soru,
 • Sorun,
 • Eleştiri,
 • Başvuru,
 • Şikâyet,
 • Öneri,

Alo 170 SGK danışma hattı, vatandaşlara 15 Kasım 2010 yılında hizmet vermeye başlamakla beraber hizmet verdiği süre boyunca vatandaşların yaşadığı her türlü problem ve taleplerinde çözüm odaklı olmak konusunda hızlı ve etkin davranmaktadır.

SGK Alo 170 Danışma Hattı Hizmet Süresi

Alo 170 SGK danışma hattı vatandaşların yaşadığı problemlere anlık olarak çözüm bulmayı hedeflemektedir. Fakat mevzuatında anlık olarak çözüm bulunamayan durumlarda ise vatandaşlara bir takip numarası verilmekte ve problemin çözümü için azami olarak 72 saatlik bir zaman dilimi belirlenmektedir. İstatistikler Alo 170 SGK danışma hattına gelen taleplerin ve çözülmesi arzulanan problemlerin %99,8’inin 72 saat içerisinde çözüldüğünü göstermektedir. Alo 170 SGK danışma hattının her türlü bilgilendirme konusunda tam yetkili konumda olduğu kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
 • Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),
 • Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)

Çalışılan İşletme ile Alakalı Şikâyetler Alo 170 Üzerinden Çözülebilir Mi?

Kişilerin çalıştıkları iş yerinin kusurlu davranışlarını Alo 170 SGK destek hattına şikâyet edebilme hakları bulunmaktadır. Ancak bahsi geçen bu kusurlu davranışların iş yeri tarafından ödenmeyen borçlarla, primlerle ya da tatil günleri ile alakalı sıkıntılardan kaynaklanması gerekmektedir. Çalışan kişiler ayrıca maaş ödenmemesi durumunda da iş yerlerini Alo 170 SGK destek hattına şikâyet edebilirler.

Yapılan bu şikâyetler 72 saat içerisinde çözüme ulaşmaktadır. Bu durumların çözümü için yetkili kurumlarla görüşmeler yapılır ve işletmeye bir ihtarname gönderilir. Birden fazla şikâyetin gelmesi durumunda ise iş yeri denetlenmektedir. İşçilerin bu durumda iş yerlerine dava açması da mümkündür.

SGK Danışma Hattına En Sık Hangi Başvurular Gelmektedir?

Alo 170 danışma hattına Türkiye İş Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu hakkında pek çok sorular ve başvurular gelmektedir. Zira Alo 170 SGK danışma hattı, bu kurumlara dair yasal mevzuatlar konusunda en ayrıntılı bilgi alma konumundaki kurumdur. Son dönemde halk arasında “SGK şikâyet hattı” olarak da adlandırılan SGK müşteri hizmetleri ve danışma hattına en sık gelen konu başlıkları ise aşağıdaki gibidir:

 • Çalışanların çalıştıkları iş yerlerinden alamadıkları maaş, prim ve mesai ücretleri ile alakalı olarak dile getirilen şikâyetler,
 • Anlaşmalı boşanmalarla ilgili şikayetler ve denetim talepleri,
 • SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile alakalı emeklilik işlemleri,
 • “Ne zaman emekli olurum?” konusuyla alakalı sorgulamalar.
 • Rapor ücreti sorgulamaları.
 • Patron – işçi memnuniyetsizliği.

SGK Danışma Hattının Web Sitesi Var Mıdır?

Alo 170 SGK danışma hattının web sitesi de bulunmaktadır. Kişilerin işlemlerini SGK danışma hattının yanı sıra internet üzerinden yapmasını mümkün kılan web sitesi yakın bir zamanda hizmete girmiştir. Alo 170 SGK danışma hattının web sitesi üzerinden erişilebilen online işlemler ise aşağıdaki gibidir:

 • Kişilerin her türlü Alo 170 şikâyetleri ve ihbarları,
 • Engelli vatandaşlara verilen ve işaret dilini kullanan temsilcilerle iletişim kurulması,
 • Canlı destek ekibiyle anlık olarak yazışarak problemlere daha hızlı çözümler bulunması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile ilgili her türlü sorunun cevabına kolayca ulaşabilmek,
 • Kişilerin daha önce telefon aracılığı ile yapmış oldukları başvuru sorgulamalarını yapabilmek. Sorgulama işlemini yapmak isteyen kişiler T.C. kimlik numaraları, bildirim numaraları ve sistem tarafından anlık olarak gönderilen güvenlik numaralarını girdikten sonra “Sorgula” butonunu tıklamalarıyla birlikte işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Alo 170 Web Sitesi Üzerinden Hangi İşlemleri Yapabilirim?

SGK danışma hattının kişilere sunduğu bütün hizmetlerden Alo 170 web sitesi üzerinden erişmek de mümkündür. Kişiler web sitesi üzerinden ihbar, şikâyet, canlı destek, görüntülü destek, sıkça sorulan sorular ve SGK TV başlıkları altında işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmektedir. Alo 170 web sitesine dair bilinmesi gereken diğer hususlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), ile alakalı bütün ihbar ve şikâyetin dile getirilmesi mümkündür. Kişiler bu işlemler için açılış sayfasında bulunan “İhbar ve Şikâyet” butonuna tıklamalıdır. Yapılan tüm şikâyetlerin ve ihbarların sonuçlanma süresi maksimum 72 saattir. 72 saat içerisinde yapılmayan geri dönüşler ya da çözümlenemeyen sıkıntılar için yeniden bir kayıt açılması gerekmektedir.
 • “SGK iletişim” başlığı ile alakalı bilgilendirmeler, evrak takipleri, öneri ihbar ve şikâyetler, emeklilik işlemleri, rapor ücretleri, hizmet dökümleri, ücretler, madencilik, mobbing, tazminatlar, işsizlik ödenekleri, iş sağlığı ve güvenliği ile her türlü detay ve bilgilendirme Alo 170 web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.
 • Başvuruların gerçek kimlik bilgileriyle yapılması oldukça mühimdir. Zira anonim olarak yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.
 • Başvurularda T.C. kimlik numarasıyla birlikte doğum tarihi, telefonu numarası, e-posta adresi gibi bilgilerin de girilmesi gerekmektedir.
 • Canlı destek bölümünden canlı destek ekibiyle görüşme yapmak için ise görüşme sebebinin belirtilmesi şarttır.

Alo 170 Web Sitesi Üzerinden Canlı Destek Hizmeti Nasıl Alınır?

Alo 170 web sitesinden üzerinden canlı destek almak isteyen kişiler ilkin siteye giriş yapmalıdır. Ardından kişiler “Canlı Destek” kısmına tıklayarak kendileri ile eş zamanlı olarak yazışacak bir görevli bulacaktır. Kişiler şikayetini ya da sorularını canlı destek konuşma balonuna yazarak bildirebilmektedir. SGK müşteri hizmetleri ve danışma hattı web sitesi üzerinden canlı destek hizmeti almak için kişilerin izlemesi gereken yol aşağıdaki gibidir:

 • Alo 170 web sitesinin sağ alt kısmında bulunan “Canlı Destek” kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan konuşma balonuna şikayetinizi yazmanızın ardından “Gönder” seçeneğine basın.
 • Canlı destek kısmında sorularınıza yanıt veren kişi robot değil, gerçek bir çalışandır.
 • Bu sebeple daha güvenilir ve daha anlaşılır bir dil ile size yardımcı olacaktır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı, Nasıl İhbar Ederim

İlgili Makaleler

120 Yorum

 1. İyi günler 08 11 1976 doğumluyum 01 02 2000 ssk girişim var (118 gün) 2006 2018 yılları arası bağkur ödedim( 4390 gün) 2018 den sonra ssk lıyım 550 gün askeelik borçlanması ile emeklilik şartını doldurmam için ne kadar çalışmam gerekli

 2. Merhaba işkur çizelgemde 23 nisan tatil günü olarak sayılmamış acaba resmi tatil olduğu için kesinti olacak mıdır o gün için?

 3. Selamlar.
  1969 dogumlu ve 1987 yilindan baslayan sigortaliyim. 1989-1991 yillari arasinda askerligimi yaptim ve geri dönüsümde 2002 yilinin 6 ayina kadar calistim. daha sonra evliligimden dolayi yurt disina ciktim. Bu yil (2019) askerlik borclanmasini yaptirdim ve ödedim. Suan 120günlük daha eksigim var gününü tamamlamam icin eger yurt disi borclanmasi yapacak olursan yasal olarak yurtdisinda bulunmamdan dolayi emekli maasimi alamiyorum oysa 4 aylik eksigimi tamalamis olursam maasimi alabilecegimi ögrendim. 4 aylik eksigimi tamamlamam icin ne gibi yollar izlemem gerekiyor. ilginize tesekkür ederim.

 4. İyi günler ; 11,01,2019 tarihinde emekli oldum maaş bağlandı ikramiye alamadım .İdare mahkemesinde açılan davayı kazandım 28.10.2019 tarihi itibariyle mahkeme kararı etebligat ile sgk ya tebliğ edildi aynı gün dilekce gönderdim ve sgk kayıtlarına girdi e devletten soguladığımda dış ilişkilere gönderildi yazıyor ne kadar sürede ikramiyem ödenir.

 5. 11.01.2019 tarihinde emekli oldummaaşímbağlandí ikramiyemi alamadım idare mahkemeinda eçtíğim davayí kazandim ve sgk ya 28.10.2019 da mahkem etbligatla bildirdi bende dilekceile múracaat ettim.sgk kayítlarína girdi.ikramiyemi ne kadar súrede alabilirim

 6. Merhaba ben gazi çocuğuyum şehit ve gazi çocuklarına her yıl sgk tarafından eğitim ve öğretim yardımı yapılıyomuş.Bunun hakkında bana bilgi verir misiniz?

  1. Merhaba,

   İl veya ilçenizde bulunan kaymakamlıklara bağlı çalışan sosyal hizmet müdürlüklerine veya belediye sosyal hizmetler başvuru yapmalısınız.

 7. Merhabalar
  Öncelikle böyle faydalı bir hizmet vermenizden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  • Doğum Tarihim: 23/05/1971
  • İlk işe giriş tarihim: 1/7/1986
  • Toplam Uzun Vade Gün Sayım: 5339
  • Sigorta Kolum: 4a
  • Sigorta Statüm: APHB

  SORULAR:
  • Halen özel bir üniversitede profesör olarak çalışmaktayım.
  • Şimdiye kadar memuriyetim bulunmamakta.
  • 4-a lı olarak 49 yaş ve 5300 gün şartını tamamlayarak 23/05/2020 tarihinde emekli olabileceğim.
  • Bu yıl başında bir devlet üniversitesinde göreve başlamayı düşünüyorum.
  • 1 ekim 2008 den önce memuriyetim bulunmadığından memurluğa geçerek 4-c li olarak emekli olmamın 9000 gün tamamlama ve emeklilik yaşımın 60 olma şartlarını karşıma çıkaracağı gibi emekli maaşımın da daha az bağlanacağı şeklinde duyumlarım var.
  • Şu anda memuriyete geçmem mi yoksa 4-a lı olarak emekli olduktan sonra memur olmam mı benim için daha avantajlıdır?
  • 4-a lı olarak emekli olduktan sonra memur olmam durumunda emekliliğim iptal edilip sonrasında –şartlar yerine geldiğinde- 4-c statüsünden mi emekli olurum? Yoksa 4-a emekli maaşım devem eder. Aynı zamanda memur olarak çalışmaya devam edebilir miyim?

  1. İbrahim Bey merhaba,

   Takdiriniz için biz teşekkür ederiz.

   Memuriyete geçtiğinizde emeklilik için memuriyete başlangıç tarihiniz baz alınacağından 60 yaşa tabi olacağınız doğrudur. Emekli olanların kamuda hangi görevlere atanabileceği, 5335 sayılı Kanunun 30. maddesinde düzenlenmiştir.

   Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Başbakan tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yüksek öğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar sonucunda herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar çalışabilirler. Alınan emekli maaşı da kesilmez. ancak memurluktan da ikinci bir emeklilik söz konusu olmamaktadır.

 8. 01.10.1963 tarihinde doğdum ve 03.06.1997 tarihinden itibaren sigortalıyım 6196 gün prim ödemem var ne zaman emekli olabilirim.

  1. 03.06.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz. Eğer askerliğinizi borçlanırsanız (18 ay üzerinden), 03.12.2020 tarihinde emekliliğe hak kazanırsınız.

 9. gurcistan vatandaşiydim 1985 6 sene ssk prim var.2001 da beli turk vataşiyim 7 senelik bakur çalişmasi var.gurcistanden çaliştiyi prim saysi alabilirmi

 10. 15.12.1969 doğumluyum. Bağkura tabi işyerimden dolayı 03.09.1991 tarihinden itibaren kesintisiz prim ödemekteyim. Askerliğimi Bağkura tabi olmadan önce yaptım.(1989-1991 arası 18 ay). Askerden önce de sigortalı hizmetim olup, ssk.lı gün toplamım 827 gündür. Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim diye SGK ilçe merkezine başvurduğumda, 15.12.2020 tarihinde olabilirsin dediler. Ancak bu konuda bilgisi olduğunu düşündüğüm kişilere hesaplama yaptırdığımda 13 veya 14 ay askerlik borçlanması yapıp ödersem 15.12.2019 rarihinde emekli olabileceğimi söylediler. Burada önemli olanın, bağkurdan önceki sürelerin ve askerlik borçlanması süresinin ilavesi ile sgk başlangıcımın 01.04.1988’e çekilmesi durumunda 15.12.2019 tarihinde emekli olabileceğim söylendi. Buradaki bilgilere göre net bir yanıt verebilirseniz sevinirim. Saygılarımla. Rayim DEMİR.

 11. 1989 yılında devlete ait bir otelde stajyer olarak çalıştım.elimde sadece diplomam var.sigortam yapılmamış, bu konudabana yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba,

   Avukatlık stajı dışında olanlar için staj başlangıcı sgk emeklilik için geçerli olmamaktadır.

 12. mrb ben öğretmenim sağlık sorunlarım sebebiyle 4 gün ve sonrasında 1er gün olamak üzere toplam 7 gün izin aldım ben bu izinlerin maas ve ek dersimden kesilip kesilmeyeceğini merak ediyorum eğer kesiliorsa bu nları sgk dan alabilirmiyim eger alabilirsem izlemem gereken yolları da yazarsanız sevinirim şimdiden tesk

 13. 01.01. 1970 doğumluyum.
  17.01.1989 tarihi ile 15.06.2001 yılına kadar Sağlık Bakanlığına bağlı olarak Çevre Sağlığı Teknisyeni olarak görev yaptım. 4c 5434 S.K. prim toplamı:4.470 gündür.
  02.06.2004 tarihinden 30.09.2008 tarihine kadar Serbest Avukat olarak çalıştım. 4a 506/Tpl.Myo AVUKAT prim toplamı :1559 gündür.
  30.09.2008 ile 08.06.2017 tarihleri arasında da yine Serbest Avukatlık yaptım. 4b 1479-4/1b Zorunlu Sigorta prim toplamı: 2767 gündür.
  08.06.2017 tarihinden beridir BOTAŞ Genel Müdürlüğünde Kapsam Dışı Personel-Avukat olarak çalışmaktayım. 4a APHB pirim toplamı:Bugün itibarı ile (02/10/2019) 817 gündür.
  Bir mani olmazsa 65 yaşıma kadar yani 15 yıl gibi BOTAŞ’da çalışmayı düşünüyorum. Emekliliğimde hiç bir katkısı olmayacağını düşündüğüm ve yatırmış olduğum 2.767 günlük 4b 1479-4/1b Zorunlu Sigorta primini iade almak istiyorum. Bu mümkün müdür? mümkün ise nasıl müracaatta bulunmam gerekir. Şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım. 02/10/2019 Av.Hüseyin DUYGULU

 14. Merhaba, sigorta başlangıcım SSK ile 01.08.1991. Doğum tarihim 26.07.1970.
  Şu anda emekli sandığına bağlıyım, hizmet birleştirmesi yaptırdım.Buraya giriş tarihim 24.07.2013. Burada 20 yılı doldurmam mı gerekiyor emekli sandığından emekli olabilmem için? Kadın çalışanım.
  Aşağıdaki hizmet günlerine göre ne zaman emekli olabilirim?
  İyi çalışmalar, iyi günler.

  Emekli Sn. 2221 gün
  Bağkur 954 gün
  SSK 2,212 gün

 15. Merhaba,

  Eşim 01.03.1996 da 4A lı olarak çalışmaya başlamış, buradan 1567 günü var, daha sonra 4C memurlukta çalışmış buradan da 2400 günü var. Toplamda 3.967 gün. 2008 son çalışma tarihi. 2015 te doğan bir kızımız var.

  Sorularım şöyle;
  1- Hizmet birleştirse 4A 3600 gün kapsamına girer mi? bu kapsamdan emekli olabilir mi?
  2- Doğum borçlanmasını hangi sigorta kolundan yapabiliriz? veya yapabilir miyiz?
  2- 3.967 günün üzerine eksik kalan prim günlerini şimdi İsteğe bağlı ödemeye başlasak bizim durumumuza uyan bir sigorta koluyla emekli olabilmesi için kaç gün prim ödememiz gerekir.

  saygılarımla,

 16. 15.12.1969 doğumluyum. Bağkura tabi işyerimden dolayı 03.09.1991 tarihinden itibaren kesintisiz prim ödemekteyim. Askerliğimi Bağkura tabi olmadan önce yaptım.(1989-1991 arası 18 ay). Askerden önce de sigortalı hizmetim olup, ssk.lı gün toplamım 827 gündür. Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim diye SGK ilçe merkezine başvurduğumda, 15.12.2020 tarihinde olabilirsin dediler. Ancak bu konuda bilgisi olduğunu düşündüğüm kişilere hesaplama yaptırdığımda 13 veya 14 ay askerlik borçlanması yapıp ödersem 15.12.2019 rarihinde emekli olabileceğimi söylediler. Burada önemli olanın, bağkurdan önceki sürelerin ve askerlik borçlanması süresinin ilavesi ile sgk başlangıcımın 01.05.1988’e çekilmesi durumunda 15.12.2019 tarihinde emekli olabileceğim söylendi. Buradaki bilgilere göre net bir yanıt verebilirseniz sevinirim. Saygılarımla. Rayim DEMİR.

 17. 45 yaşındayım emeklilik yasım 57 25.08.1994 askere gittim 02.06.1997 ssk başlangıcım askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşım kaça düşer

  1. Merhaba,

   Emeklilik yaşınızı 1 sene geriye yani 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Doğum yardımı 2015 mayıs ayı sonraki doğumları kapsamaktadır.

 18. 16.12.1975 doğumlu bayanım 4.7.1995 tarihinde röntgen teknisyeni olarak işe başladım .Tam olarak hangi tarihte emekli olabileceğimi öğrenmek istiyorum.fiili hizmetlerim hesaplanarak.

 19. Merhaba,

  10/06/2019 – 19/06/2019 tarihleri arasında raporlu olmam nedeni ile iş kaybına uğramış durumdayım. Raporum iş yerimin muhasebesi tarafından SGK ya gönderilmiş durumdadır. Fakat 19 HAZİRAN 2019 tarihten bu yana Alo 170 i defalarca aramama ve talepte bulunmama rağmen işlemlerim devam ediyor görünmekte fakat hiç bir gelişme bulunmamaktadır. 3 iş gününde bir arayıp aynı sorulara maruz kalıp aynı cevabı almaktayım. Rapor ödemesi takibi için Alo 170 haricinde yardım alabileceğim herhangi bir numara ve ya merci var mıdır ? Destek rica ederim.

  1. Merhaba,

   Rapor ödemeleri rapor bitiminden sonraki 1 ay içinde yapılır. Bir aksaklık omalı. İşyerinin bağlı bulunduğu kurum iş veren servisi ile görüşebilirsiniz.

 20. İyi Günler,
  Ne zaman emekli olabilirim konusu için bilgi almak istiyorum. Şimdiye kadar yeraltı maden ocağında ve yer üstünde çalıştım.

  25.12.1978 doğumluyum.
  19.11.1999 tarihinde yerüstünde sigortaya başladım.
  2001-2002 yıllarında yedek subay olarak askerliğimi yaptım.
  31.10.2008 tarihinde kadar yerüstünde çalıştım.
  01.11.2008 tarihinde yeraltında maden ocağında çalışmaya başladım.
  04.11.2017 tarihinde kadar yeraltında maden ocağında ve yerüstünde çalışmaya devam ettim.
  Şu anda yerüstünde çalışmalarıma devam ediyorum.
  Toplamda 1195 gün yeraltı, 5089 yerüstü olmak üzere 6284 gün sigorta primim var.

  Eğer yerüstü devam eder isem ne zaman ve kaç primle emekli olabilirim.
  Eğer yeraltı devam eder isem ne zaman ve kaç primle emekli olabilirim.
  Ayrıca 1800 gün yeraltı primini tamamlarsam 50 yaş hakkını kazanabilirmiyim.

  Geri dönüşlerinizi bekliyorum.

  Saygılarımla

 21. iyi gunler sosyal sigortalar numarama ulasamiyorum.elimde sigorta yapildigina dair sigorta kagidimda var ama numarama internetten ve sosyal sigortalardan ulasamiyorum. ne yapmam lazim. askerligimde görünmüyor . tesekkürler…

 22. E devlette 1 ay öncesine kadar ssk birim gün sayım 2872 gündü şimdi ise 2327 güne düştüğünü görmekteyiz 2004 öncesi sigortalık günlerim görünmüyor neden lütfen acıklarmısın

 23. Ben Zeynep Üstüner sigorta emeklisiyim, oğlum Utku Üstüner vefat eden eşim Şinasi Üstüner’den hakları oranında bayram ikramiyesi alıyordu. Bu bayram ikramiyesinin yatırılmama nedeni nedir?

 24. Ben A4 emeklisiyim. Maasimi Ingiltere’de nasil alabilirim. Yapmam gereken islemler nedir.

  Bilgilendirir misiniz.

  Tesekkur ederim

  Saygilarimla

 25. ben 30 yaşında engeli vatandaşım ilk işe başlarkan beni normal sigorta yapılmış daha sonra engeli olarak işlem yapldı şu an 531 gün sigortalı olarak görünüyorum ama sigortada benim günüm 531 gün oalarak görünürmü emekli olarak bunu öğrenmek istiyorum.

 26. Ben 6 sene önce 25 senelik evlilikten sonra boşandım.Kendim çeşitli alanlarda zaman zaman çalıştım.Bunlar belli iş yerleri değildi. Evli olduğum esnada olduğundan sigortalıydım eşimden dolayı.Yani kendime ait çalışma sigorta primi ödemedim.Boşandıktan sonra sağlık sigortası sahibi olmak için ssk emeklisi olan Babamın ölüm aylığına başvurdum.6 yıldır babamın ölüm aylığını 1/4 oranında alıyorum.Annem hayatta olduğundan 2/4 hissesini de kendisi alıyor.Ben bu arada(6 yıldır) herhangi bir işyerinde sigortalı çalışmadım.Üniversiteye af yasasıyla döndüm ve inş. 1-2 ay sonra mezun olacağım.49 yaşındayım. Fen Fakültesinde okuyorum öğretmenlik (ücretli öğretmenlik ) yapmak istiyorum.Bu durumda Babamdan aldığım 1/4 hisse ölüm aylığı benden kesilir mi?Yaşım ilerlemiş olduğundan kendim sigortalı çalışarak emeklilik hakedebilirmiyim?Aydınlatırsanız çok memnun olurum.Saygılar…

  1. Merhaba,

   Babanız emekli sandığı emeklisi değil ise emekli maaşınız kesilir. En az 5400 günü tamamlarsanız emekliliği hak edersiniz. Yaşlılığınızda iş göremezlik raporu alarak da emekliliği hak edebilirsiniz.

 27. Merhaba 32 be 37.haftalar arası çalıştığım ücreti ne zaman alırım bu sgk dan alacağım toplu paranın icinde mi olucak yoksa maaş günü alabilecek miyim

 28. Merhaba;
  e-devlet üzerinden 4a hizmet dökümümde en üstte yer alan ”tescil bilgileri” ne göre iş giriş tarihim 01.10.1992 görünüyor.

  Fakat dökümün detayına bakınca en alt kısımda görünen ilk işe giriş tarihim
  20.10.1994 olarak görünüyor.

  Emeklilik yaşımı hesapalrken hangisi baz alınacak acaba?

 29. merhabalar 28.04.1973 doğumluyum bayan ilk sigorta 08.08.1989 tarihinden 390 aktif sigorta pirim gün sayım var 18 yaş öncesi 06.06.1991 tarihinde 657 tabi devlet memuru olarak çalışmaya başladım halen çalışmaktayım ne zaman emekli olurum rica etsem cevap yazabilirmisiniz

 30. MERHABA
  BİR ŞİRKET ORTAĞIYIM EMEKLİLİK İÇİN PRİM GÜNÜM DOLDU YAŞ İÇİN BEKLİYORUM YAŞ GELENE KADAR BAĞKURUMU NASIL DONDURABİLİRİM

 31. Merhaba çeyiz parasında bu ifade ne demektir son 30 mayısta hak sahipleri tahsis işlemleri şube müdürlüğü: Gelen evrak dosyasına kaldırılmış
  bu ifadelere Gore evrak ne durumdadir

 32. Merhaba çeyiz parası için başvurduk en son 30 mayısta hak sahipleri tahsis işlemleri şube müdürlüğü: Gelen evrak dosyasına kaldırılmış
  Sonrasında bartın sosyal güvenlik ıl müdürlüğü sosyal güvenlik denetmenleri servisi:evrak beklemede yazıyor ve tarihi yazmiyor babamla 15 yıl sonra tekrar evlendiler o yüzden mi gecikti martta basvurduk bu ifadelere Gore evrak ne durumdadir

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası ödemeleri 90 günü bulmaktadır. Ayrıca eski eşle evlenme denetim süresini uzatabilir.

 33. Merhaba,bir yakınım için bilgi almak istiyorum.Yakınım(bayan) 1967 doğumlu,2004 yılında 15 günlük sigorta girişi başlatmış.Sonra iki yıl boşluk olmuş,2006 yılından sonra aralıksız çiftçi(tarım) bağkuru olarak 10 yıl (yani 2016 ya kadar) prim yatırmış.İmkanı el vermediği için prim ödemeye devam edememiş.yakınımın emekliye hak edebilmesi için izlemesi gereken yol nedir?Eğer prim borcu varsa kalan borcu bir defada toplu ödeme yapabilir mi?Ya da bugünden itibaren ay ay prim ödemek isterse ara verdiği dönem için cezalandırma var mı?(2004-2006 ara ve 2016-2019araiçin)Emekli olması için ne kadar süre prim ödemesi gerekir?İlgilenip cevaplamanız dileğiyle iyi çalışmalar diliyorum.

 34. İyi günler
  Akşam 17:00 mesaim başlıyor sabah 07:45 -08:00 de mesaim bitiyor o gün işe gelmiyorum ertesi akşam 17:00 mesaim başlıyor sabah 08:00 bitiyor. Bir Haftada 3 gün bir hafta 4 gün çalışıyorum. Ayada 15-14-16 gün çalışıyoruz. 17 aydık çalışıyorum. Maaş 2150 TL alıyorum . Mesai Agi dahil. Zam istedim istedim çıkmam istendi tazminat ve mesai alırmıyım. Yılık izni kaç gündür 18 aydın çalışıyorum Tşkler.

 35. böbrekten yüzde 40 kalpten 20 sağlık raporu verildi malulen emekli olmak için yeterli bir oran ve emekli olmak için tek bir rahatsızlıktan mı yüzde 60 almak gerekli

 36. Merhaba, SSK emeklisi eşim Mayıs 2018′ de vefat etti. Onun maaşından Dul aylığım bağlandı.
  BAĞKUR emeklisi iken Mayıs 1995’te vefat eden babamın maaşından da Yetim maaşı alabilir miyim? Daha önce alınamıyordu diye biliyorum ancak 05 Mayıs 2019 tarihli bu habere göre çift maaş alabiliyorum.

  Teşekkür ederim.

 37. Merhaba

  Kuruma 05.04.2019 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim.e-devlet’te 01.05.2019 aylık başlangıç tarihi olarak gözüküyor.fakat telefonuma 08.05.2019 tarihinde gelen mesajda kurumumuz tarafından bağlanan aylığınızı 17.06.2019 tarihinde bankanızdan alabilirsiniz diyor normalde aylığı mayıs ayında almam gerekmiyor mu bir yanlışlık var mı acaba diye düşünüyorum.bu durumda kuruma verdiğim dilekçe ile aylığı alacağım tarih arasında 2.5 ay gibi bir zaman oluyor bu bana normal gelmedi.yakın zaman da benimle birlikte emekli olan arkadaşlarım var 1 ayda aylıklarının bağlandıklarını ve aylıklarını mayıs ayıında alacaklarını söylediler.ayrıca bu durumda bayram ikramiyesinden yararlanmış olabilecekmiyim
  Saygılarımla

 38. Merhaba

  Kuruma 05.04.2019 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim.e-devlet’te 01.05.2019 aylık başlangıç tarihi olarak gözüküyor.fakat telefonuma 08.05.2019 tarihinde gelen mesajda kurumumuz tarafından bağlanan aylığınızı
  17.06.2019 tarihinde bankanızdan alabilirsiniz diyor normalde aylığı mayıs ayında almam gerekmiyor mu bir yanlışlık var mı acaba diye düşünüyorum.bu durumda kuruma verdiğim dilekçe ile aylığı alacağım tarih arasında
  2.5 ay gibi bir zaman oluyor bu bana normal gelmedi.yakın zaman da emekli olan arkadaşlarım 1 ayda aylıklarının bağlandıklarını ve aylıklarını aldıklarını söylediler.ayrıca bu durumda bayram ikramiyesinden yararlanmış olabilecekmiyim

  Saygılarımla

 39. 2000 yılında is kazası sonucu malulen emekli oldum.uzun zaman çalışmadım interneti kurcalarken kaza sonucu malulen emekli olan biri çalışabilir diye bir yazı okudum.sonra ssk kuruma gittim.benim ssk emeklisi olmadığımı kaza malul maasi bağlandığını söyledi. Emekli hakkim doldugu halde neden dilekçe vermedin dedi bende ssk emeklisi oldugumu. biliyordum dilekçe vermeme sararmış .haberim yoktu dedim.bana dava acmami söyledi.nedeni ise çalışma süresi dolan insanlar iş durumunu sonlandirip emekli olmak için dilekçe verir dedi.sen zaten yüzde 70 ile çalışamaz raporu ssk ya verilmiş.malul durumunu sabitlemis ve kaza malul maasi bağlamış.dava aç dedi bende bimer e yazdım.dönüş oldu bana bimer de dava aç dedi.bende dava mi alacak hakkımı ve benim gibi bir sürü insan dilekçe vermediği için haklarını alamıyorlar.onlara da emsal dava olmasını hakkımızın alınmasını istiyorum. NOT.daha sonra emekli dilekçe verdim oldum.ama 16yillik içeride haksız paraam kaldı onun ici n dava açmak istiyorum

 40. merhaba . doğum tarihim 10.03.1976. işe başlangıç tarihim 15.03.1995. 1800 gün emekli sandığı, 432 gün ssk ve 5018 de özel banka sandığında olma üzere toplam 7250 çalışma günüm var. halen çalıştığım özel banka sandığında hizmet birleştirmemi yaptım. şu an emekli olma yaşımı çalışmadan beklemek üzere işten ayrılmak istesem, kıdem tazminatımı 7250 günün tamamı üzerinden özel banka sandığından talep edebilir miyim? yani tazminatım tüm çalışma sürem üzerinden son çalıştığım iş yerinden ödenir mi? teşekkür ederim.

 41. 2002 okuldan staj girisim var.is hayatına 2006 da başladım.%40 tip 1 diyabet(şeker hastasi insülin kullaniyor)4500 iş prim günü doldu.malulen veya engelli olarak emeklilik hakkımız var mi.şartlarımız nelerdir emeklilik için.dogum yılı haziran 1986 .

 42. Merhaba;

  Ben 6 ay kadar önce yurt dışına taşındım. 48 yaşımdayım.Emekliiğime
  daha 8 yıl var, ssk lıyım.
  Türkiye’de çalıştığım şirket benimle yollarını ayırmak
  istemeyince,teknoloji sayesinde uzaktan çalışıyorum ve 1 gün bile
  sistemden çıkmadan eski işime aynen devam ediyorum.

  E-Devlet’de ikamet adresim yurt dışı olarak görünmekte ve zaten o
  adreste yaşıyorum.
  Türkiye’deki şirketten düzenli maaş almaya devam ediyorum TL bazında.
  Maaşımı aldığım için de, işçi ve işveren SGK ödemelerim de düzenli
  olarak yatırılıyor,
  vergi kesintileri ve ilgili yasal kesintilerin hepsi yapılıyor.

  Türkiye’de yaşamaktan tek farkım, ikamet adresiminin yurt dışı olması.

  Buradaki sohbetlerde, sıkça;
  yurt dışında yaşıyorsan, Türkiye’de SGK ya ödeme yapamazsın,
  yaptığın ödemeler geçersiz SGK sürecin kesintiye uğrmaış olur,
  emekliliğin uzar / az emekli maaşı alırsın
  SGK ya ödeme yapabilmek için ikamet adresi mutlak Türkiye’de olmalı ….
  gibi bir sürü şey söyleniyor fakat internette de doğrusunu bulamadım bir türlü.

  Bu konunu doğrusu nedir ?
  yardımcı olabilir veya yol gösterebilirseniz çok sevinirim.
  Ayrıca; benim de doğrusunu okuyabilmem için ilgili kanunu ilgili

  maddesini de benimle paylaşabilirseniz ayrıca mutlu olurum.

  Teşekkürler;
  Mehmet U.

 43. merhaba,
  Ben 2 yıl özel bir sigorta şirketinde, 1 yıl özel bankada, 3 yıl kamu bankasında (kendi emekli sandığı var), 3 yılda yine kendi alanımda bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştım. Şu an bir Devlet Üniversitesinde kendi alanımda (bankacılık ve sigortacılık) öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Söz konusu önceki çalışmalarımı kademe ve derece ilerlememe saydırabilir miyim? Öyleyse ne yapmam gerekir?

  Saygılarımla

 44. Merhaba ben bagkurluyum ama 4 yıldır da başka bir ışyerinde sigortasız çalışıyorum ne Zaman sigorta konuşsam çıkış gösteriyorlar ihtiyacıöm var ve bu zamana kadar çalıştım şikayet etsem geriye dönük sigortam yatarmı yada ben mi suçlu olurum teşekkürler

 45. Merhaba, Eşim 4 yıldır bir şirkette çalışıyor. 1 yıl önce şirket yeni bir şirket açtı ve çalışanlarını kademeli olarak tazminatlarını verip çıkış verdi. Sonrasında kademeli olarak yeni şirkete girişleri yapıldı. Bu süre zarfında eşim bir süre işsizlik maaşı da aldı. Ocak ayı sonunda eşim doğum yaptı. Mayısın ilk haftası işbaşı yapacaktı. Ama dün eşimi arayıp işlerin zaten durgun olduğu ve o olmadan da işlerin yürütülebildiği gerekçesiyle patronun doğum izni sonrası işe başlamasın diye bir karar aldığını ilettiler. Kısacası doğum izni dönüşü işten çıkışını yapacaklar. Bizim bununla ilgili şirkette isteyebileceğimiz haklarımız nelerdir? Mayıs ayında yeni giriş yaptıkları şirkette 1 yılı doluyor. Şirket çalışan sayısı da toplamda 12 falan. Yardımcı olursanız çok memnun oluruz

 46. 1998 Sigorta girişliyim 2006 ve 2013 yılları arasında bagkur lu olarak calışma hayatım oldu 2013 den şimdiye kadarki zamanda özel şirkette calışmaktayım.işden cıkmakistiyorum 3600 gün den yaralanıp tazminat alabilirmiyim

 47. 01.11.1986 yılında sigorta girişim var 5300 prim ödeme şartına tabiyim.askerlik borçlanmamı yaptım.nisan ayının 2 sinde günüm doluyor sigorta primödeme 1 ay geriden geliyor yani mart ayı pirimi normalde nisan ayı içerisinde ödüyoruz.2 nisan da günüm doluyor dolayısıyla mart ayı pirimi ve nisan ayından kalan 2 gün için benim nasıl bir süreç takip etmem gerekiyor ve işten çıkış bildirgesini ne zaman almalıyım.saygılarımla

  1. Merhaba,

   Siz Nisan ayında başvurunuzu yapın. Çünkü maaş başvurulan ayı takip edilen aydan itibaren işlemeye başlar. Nisan ayının bildirgesinin verilmesini beklerseniz 1 ay kaybınız olur. Emeklilik incelemesi zaten en az 30-45 gün sürüyor o arada bildirgeler de verilmiş olur. Çıkış evrağını almadan önce kuruma gidip hesaplamayı yaptırın.

  2. Merhaba benim annem Avustralya’da 1976 yılında vefat etmiş ve babam Almanya’da kalp ameliyatı geçirip 1990 yılında vefat etmiş. Benim öncesinde olan bagkurumu kapatmadım ama işleyen bir iş yerim yok. Annem ve babam dan maaş alabilir miyim

 48. Selam yetim ayligi bağlamak için müracaat ettim işlemde ama babam sagken sigortam vardı bakmalı yükümlü diye devlet hastanesi gitim bugün sigorta yok dediler neden acaba aylık baglandi zaman otamatik olarak sağlıktan faydalanicammi tşkler

 49. Merhabalar;
  24.09.1993 sgk girişliyim.08.10.1968 doğum tarihim.1993-2001 arası T.S.K da uzman çavuş olarak görev yaptım.(7 yıl).istifa ettim.2001-2018 arası ssk lı olarak çalıştım.Askerlik borçlanması yapıldı. 7 yıl (3269) uzman çavuşluktan 21 ay fiili hizmet hakkım bulunmakta.(630 gün) .hizmet birleştirmesi de yaptım. Şu an ssk lı gözüküyorum. Hizmet dökümünde hepsi görünmekte. askerlik borçlanmasından 1 yaş geri çekiyor.(54-53 yaşa) Fiili hizmet hakkımdan yaşım geri çekilir mi?
  Bilgilendirirseniz minnettar kalacagım. TESEKKÜRLER..

 50. Doğum tarihi 2/4/1968,sgk başlangıcım 28/4/1994…18 ay askerlik borçlanmasını yaparsam ay ve gün olarak ne zaman emekli olurum.Ve askerlik borçlanmasını kaç gün yapmalıyım.

 51. 1995 yılında Kıbrıs da bir denizcilik şirketinde 6 ay çalıştım fakat sigorta yapmamışlar. 1999 yılında ilk defa sigortam yattı. 1995-1996 yıllarına ait pasaport şubeden giriş çıkışlarımı aldım fakat şirket o denemelerde çalıştığıma dair belge vermemektedir.
  Hakkımı nasıl arayabilirim?

 52. 26 subat2019 itibari ile emeklilik başvurusunda bulundum Bilecik te yaşıyorum ve çalıştım lakin İstanbul’da Gaziosmanpaşa ve Beşiktaş SGK dan buralardan tescil istenmiş bu tescilini cevabının ne zaman içinde toplanacağını ogrenebilirmiyim saygilar

 53. iyi ğünler 2 ayrı iş yerınde çalışmakta idım iş verenler tarafından 05,02,2019 tarıhınde 1 çaliştıgım yerden çıkarıldım. 2 ıs terınde ssklı olduğum için işsizlik başvurmadım.fakat ikinci ssk lı olduğum iş yerıde 25,02,2019 tarıhınde ekonomik sebeblerde dolayı işime son verdı bu arada iki yerdende düzenlı prımlerım eksızlık yatıyordu.bu güne kadar işsizlik maaşı almadım. yaklaşık 15 senedır ssklıyım 2 senedırde cıft ssklıyım işsizlik basvurusu yaptığımda benım son 4 aylık brüt kazancıma degılde son cıktıgım yerdeki yatan ssk (asgarı ucret) uzerınden hesaplama yapmışlar ssk çalışanlarına yatan hızmet dökümü dahil herseyi verdim ama yıne bır sonuc alamadım ne yapmam lazım acaba onlar mı haklı oysakı benden iki yerdende işsizlik fonuna para kesıldı bu kesılen paralarıda almak hakkım degıl mı bılgı alabılırmıyım

 54. ben 16 yıldır özel şirkette çalışıyorum kendim çıkmak istiyorum nasıl çıkarım tazminat ne kadar alırim

  1. Merhaba,

   08/09/1999 öncesi sigorta başlangıcınız var ise sgk dan yazı alarak tazminatlı çıkabilirsiniz. Bunun haricinde haklı bir fesih nedeninizin olması veya askerlik nedeni ile çıkmanız gerekmektedir.

  2. merhaba . doğum tarihim 10.03.1976. işe başlangıç tarihim 15.03.1995. 1800 gün emekli sandığı, 432 gün ssk ve 5018 de özel banka sandığında olma üzere toplam 7250 çalışma günüm var. halen çalıştığım özel banka sandığında hizmet birleştirmemi yaptım. şu an emekli olma yaşımı çalışmadan beklemek üzere işten ayrılmak istesem, kıdem tazminatımı 7250 günün tamamı üzerinden özel banka sandığından talep edebilir miyim? yani tazminatım tüm çalışma sürem üzerinden son çalıştığım iş yerinden ödenir mi? teşekkür ederim.

 55. 10.03.1972 doğumluyum. Bayanım. 29.09.1993 tarihinde SGK lı olarak işe başladım. 15.01.1994 tarihinde memur oldum. 21 yıllık memuriyet üzerine üstlerimin oyunlarından dolayı 16.01.2015 tarihinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. maddesi E bendinin g fıkrası gereğince memurlukdan çıkarıldım. mahkeme sürecim başladı 4 yıl üzerine ceza aldım fakat ceza ertelendi göreve dönüş yapamadım . SGK ya gittim bana böyle bir ceza ile ayrıldığım için 25 yıl çalışma süremin olması gerektiğini söylediler. oysaki bazı yazıları okumuştum 20 yıl ve 50 yaş dolduğunda emekli olup ikramiyemide alacağımı düşünüyordum. işe başlamamın başında 3,5 ay SGK çalışmışlığım olduğı için ikramiyemide alamayacakmışım. lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım.

 56. Merhaba, Bir Aş ve bir ltd den oluşan iş ortaklığı kurarak ihaleye girdik. Personellerin iş ortaklığına nakli mümkün olmadığı için de açtığımız geçici ihale dosyasının altına iki adet alt taşeron dosyası açtık. İki alt taşeron dosyası da iş ortaklığını kuran aş ve ltd adına. Manuel olarak açılırken bir problem yoktu ancak e devlet üzerinden aracı kurum kodu verilmeye başladığından beri ‘Girilen vergi no ana işyeri yöneticilerinin veya ortaklarının vergi numarasıyla aynı olamaz.” uyarısıyla karşılaşıyoruz. Bu uyarıyla karşılaşınca çözüm bulamadık ve alt taşeron dosyalarını açmadık. Ancak daha önce bu şekilde açmış olduğumuz alt taşeron dosyaları olduğu için ilişiksiz belgesi alırken problem yaşayıp yaşamayacağımız hakkında bilgilerinizi rica ederim.

 57. 01.11.1986 yılında sigorta girişim var.49 yaş 5300 pirim şartına tabiyim.askerlik borçlanmamı yaptım 5238 pirim ödemem var.şubat ve mart ayı pirimi ödersem 5298 günüm oluyor.5300 pirim şartı için 2 günüm eksik kalıyor.kalan 2 gün için pirim ödeyebilirmiyim yoksa 30 günü doldurmam mı gerekiyor.işten çıkış belgesini ne zaman almalıyım.saygılarımla

  1. Merhaba,

   Primi doldurmak için Nisan 2 sini beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Primi doldurduktan sonra işten çıkışınız yapılacaktır. 30 Gün doldurmanıza gerek yok.

 58. devlet dairesinde 26 yıllık memurum. stajerliğim hizmet başlangıcı olarak sayılabilirmi. yada stajerliğimi hizmet birleştirmede kulllanabilirmiyim.

 59. merhabalar benim abim bir davasından dolayı hapiste.
  kendisini emekli ettirmek istiyoruz toplam 6781 gün pirim ödemiş durumda fakat 31.05.2018 tarihinde malum davasından dolayı. ancak antalyada bir şirkette ortaklığı gözüküyor ve bağkur’ a 01,06,2108 tarihinden başlamak üzere 8 ay gibi bir borcu gözüküyor. Ancak bu süre içerisinde kendisi hapiste olduğunu beyan etsek ve gerekli evrakları ( tutukluluk hali ) sunsak bu 8 aylık bağkur borcunu sildirmemiz. mümkünmüdür ? yada nasıl bir yol izlemeliyiz bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim.
  abimin doğum tarihi : 30 05 1969
  ilk işe giriş tarihi : 02 01 1986

 60. 12.06.1981 doğumluyum. Çıraklık işe başlangıç tarihi 29.08.1997. Aynı işyerinde 3 yıl çalışarak kalfalık belgesi aldım ve 2001 yılında askere gidene kadar aynı işlerinde çalıştım. Ve sigorta primini hiç yaptırmadı. Askerden sonra 2005 yılından itibaren sigortam sürekli yatmaya başladı. Sigorta Girişimi nasıl askerlik öncesine alabilirim

 61. 03.06.1974 dogumluyum 26.10.2000 tarihinde memur olarak ise basladim bu tarihten once sigortam yok askerligimi 1996-1998 yilinda yaptim ve 540 gun borclandim bu durum ise baslangic tarihimi 18 ay one cekermi ve n zaman emekli olurum

 62. annem ssk emeklisi özel hastanede kalp kapakcık ve aort damar ameliyatı için 15000tl ücret talep edildi. sgk kalp ameliyatını karşılamıyor mu.

 63. Merhaba ben babamdan yetim maasi aliyorum agustosta basvurmus eylulde almaya baslamistim ablamda dul ve benden daha once mayista basvurmus aylik baglandigini yeni farketmis ilk defa bu ay alacak ben 1000 tl aliyorum aylik baglama oranim zaten 8/20 %40’tan baglanmiş 2 yetim oldugumuz icin dogrusu oyle Ama bu ay maasim 450 tl yatti sistem bi yanlislik oldugunu dusunuyorum cimere basvuru yapcagim fikir almak istiyorum?

 64. Şu anda çalıştığım firma benim 10 gün önce çıkışımı vermiş.benim ne yapmam gerek bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   En yakın iş kur müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

 65. Merhaba eşim 7 gün önce vefat etti emekli maşının bağlanması için hangi evraklar gerekmektedir yardımcı olabilirmisiniz kendisi de emekliydi

 66. Emekli maaşımdan iş bankasına olan borcumdan dolayı her ay 500 TL kesinti yapılıyordu. Geçdigimiz ay borcumun bittiigi avukat tarafından da teyit edilmesine ragmen kesinti devam ediyor. Konuyla ilgili bilgi almak istiyorum. Saygılarımla.

  Hikmet Özbakıcı

 67. Selamünaleyküm oğlum ögrenci ama 18 yaşına bastı benim özerimden ssk devam ediyor mu acaba yanıtlarmısınız

 68. Merhaba:
  Annemin babasını 3 önce vefat etti annemin resmi nikahı yok sizce babasını emekli maaşını alma hakkı varmı veya yetim maaşı

 69. 04.01.2019 tarihinde iadeli taahhütlü olarak gönderdiğim ve pasaport işlemimde kullanılmak için yazdığım dilekçeme henüz cevap alamadım.
  PTT.barkod no:PRO 437039807 olabilir.

 70. MERHABA…. Ben Emekli sandığından Maaş almaktayım. Aynı zamanda Emekli sandığına tabi Eşimide 1999 kaybettim ve ondan %50 dul maaşı alıyorum. Bağkura tabii Babamı 1998 de kaybettim ve o günden beridir Annem maaşını almaktaydı. 3 sene önce Annem vefat etti….Sormak istediğim Ben Rahmetli Babamın maaşını alabilirmiyim…..Şimdeden Teşekkürler…..

 71. merhabalar öncelikle sorumun cevabı için doğru adrestemiyim bilmiyorum öyleyse beni ilgili için yönlendirmenizi rica ediyorum. bir yakınım engelli kardeşine bakacak kimse olmadığından vasi oldu kendisi ev hanımı kiracı eşi asgari ücretli çalışıyor.engelli kardeş ücreti devlet tarafındam karşılanarak özel engelli bakımevinde kalıyor.vasi egelli bakım maaşı dahil hiçbir yardım almıyor.vasi sigortalı bir işe girerse devlet engelli için bakımevine ödediği ücreti vasidenmi alır.saygılarımla cevabınızı bekliyorum.

 72. Babam 17.01.2018 de vefat etti.Bana mayıs 2018 de maaş bağlandı.bana babamın ölüm tarihinden itibaren biriken para yatırılacağı söylendi.böyle bir ödeme almadım.

  1. Merhaba,

   Evet maaş başvurusunu vakit geçirmeden vefatından sonra yaptıysanız. 17/01/2018 den 05/2018 tarihine kadar ki toplu ödemeyi almanız gerekiyordu. dilekçe ile bilgi alabilirsiniz.

  2. 26 subat2019 itibari ile emeklilik başvurusunda bulundum Bilecik te yaşıyorum ve çalıştım lakin İstanbul’da Gaziosmanpaşa ve Beşiktaş SGK da çalışmıştım buralardan tescil istenmiş bu tescilini cevabının ne zaman içinde toplanacağını ogrenebilirmiyim saygilar

 73. Efendim benim emekli maaşıma istanbul 12 sulh ceza hakimligi tarafından bloke konmuş maaşımı alamıyorum ve magdur durumdayım ve hiç bir şeyden haberim yok lütfen bana yardım edermisiniz .. Teşekkürler

  1. Merhaba,

   emekli maaşına haciz sadece sgk borçları için konulabilmektedir. Çektiğiniz kredi borcu varsa bu nedenle de konmuş olabilir. Dosyadan sorgulatmalısınız.

 74. Ssk sms bilgilendirmesi almak istiyorum e devletten tel numaramı güncelledim sms gelmiyor 170 i aradım kopyala yapıştır cevap veriyorlar robot gibi yardımcı olurmusunuz lütfen

 75. ben babamdan dul yetim maaşı alıyordum daha sonra kızkardeşim eşin boşanadı maaşım onada bölünerek kesintiye uğradı şimdi kız kardeşim başka bir evlilik yaptı bende kardeşime kesilen maaşın tekrar bana iadesi hakkında ank sgk dilekçe yazdım 2 ay oldu bir değişiklik yok ne yapabilirim

 76. sgk’den 23.11.1918 tarihinde ayrıldığım halde E Devlet üzerinden baktığımda halen AKTİF görülmekte. sorum; neden hala AKTİF görünmekteyim.

  1. Merhaba, 31.12.2019 senesine kadar Bağkur ve Gss liler hastaneden ücretsiz faydalanabilecek diye kanun, peki yazılan ilaçları da alabilecekler mi bedava olarak eczaneden.

   Çünkü ben tedavi oldum ama bir eczane ilaçları vermedi, acaba hakkım hangisi

  2. Merhaba,

   İlgili geçici kanunda ilaçlar ile ilgili ayrıntı bulunmuyor. Konuyu araştırıyoruz. Bilgilendirme yapacağız.

 77. Merhaba ablam kanser hastası ancak henüz işten çıkartılmadı raporlu kanser hastalarına ödenen geçici malüllük aylığına başvurmak için teşhis süresini bir yıl geçmemesi gerekiyormuş Hastalık Nisan da teşhis edileli bir yıl oluyor ancak hala işten çıkartılmaz sa bir yıl geçtikten sonra bu süreyi ve başvuru hakkını kaçırıyor mu

 78. 01-11-2018tarihinden 23-11-2018 tarihine kadaredirne çömlek akpınar köyünde şeref çokgezer isimli şahısın yanında odun yükleme indirme işi yaptımsigorta ve yemek sorunu yüzünden işten ayrıldım alacağımı isteyince gelirsem oraya tokat manyağı yaparım seni gibi laflar ediyor 2000tl aylık olarak anlaştığım maaşımım ödemesini sizlerden arz ediyorum 22hh717 plakalı nurşen çokgezere ait araçla lalapaşa sinanköy gibi yerlerde kantar tartımları bulunmakta murat kezere ait tarla kenerında orman vasfı olmayan tarla açma amaçlı ağaç kesim işi yapan şahısta lacağım ödetilmesini talep ediyorum

 79. Mrb ben şuayip polislikten 29 yıl üzerinden 1 in 4 du 3000 ek göstermeden ihractan emekli oldum.eger polisler 3600 ek gostergeyi alırlarsa bende yararlana bilirmiyim teşekkür ederim.

 80. Gss için önümüzdeki ayuı da ödettiler bana. önümüzdeki ay bedelli askerlik var. ödenen fazla para otomatikman geri iade olur mu

 81. 1990 yılında 160 gün sigortam var.31.07.1994 ile 31.03.1995 tarihleri arasında 8 ay askerlik borçlanmam var.1.4.1995 yılında memuriyete başladım.hizmet birleştirmelerimi yaptım 15.06.1964 doğumlu erkek çalışanım ne zaman emekli olabilirim

 82. Kızım 18 yaşını doldurdu muayeneye gittiğinde ücret ödeyin demişler dış telleri için gittik biz 2 yıldır sürekli gidiyoruz ilk defa ücret istendi kızım üniversite ogrencisi nedenini öğrenmek istiyorum. Aklıma gelen şey ise sgk ya öğrenci belgesi mi vermek gerekiyor bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

 83. 05.05.1971 doğumluyum. 01.01.1997 normal çalışan sigorta başlangıcı, 29.08.2005 %40 raporla özürlü olarak çalışmaya başlama, 01.06.2014 2. dereceden vergi indirimi başlangıcım var. Toplam 6494 gün çalıştım. Emekli yaşım ne olur?

 84. 05.06.2018 İLK ÇEKİM TARİHİ BES BAŞLANGICI YAPTIM.ŞUAN DA İPTAL ETTİRMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ MAAŞ HARİÇ,TEDİYE YATAN PARAMDAN BİLE KESİNTİ YAPILDI.NASIL İPTAL EDEBİLİRİM.

  1. Merhaba,

   Hangi sigorta şirketinden Bes başlangıcı yapıldığını personel servisinden öğrenin. müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettirebilirsiniz.

  2. Naciye. Merhaba ben 2017 kasım ayında bir firmada üretim elemanı olarak işe başladım. 2018 Mayıs ayında mutfak personel işten ayrıldığı için beni geçici olarak bu bölüme verdiler. Ama ben istemiyorum dedim halde. Şu aradan geçen zaman içerisinde bir kaç mutfak için personel alındı ama kendi çıkan oldı yada çıkartılan bu süreçte beni tekrar mutfak bölümüne verdiler istiyorum dedim halde. İstemiyorum dedimde beni istifa etmem konusunda baskı yaptıla. Bende verimkar olmadımı düşünüyorsanız siz çıkartın dedim. Bu kelimeyi kullandım için tehdit kar oldumu söylediler. Halen daha mutfak elemanı almadılar almamak içinde bahaneler söylüyorlar. Ben bu durumdan çok sıkıldım ve artık burda çalışak istemiyorum. Ama haklarımıda almadan işten ayrılmak istemiyorum. Ne yapmam lazım bana bu konuda bilgi almak istiyorum. İyi çalışmalar. Teşekkürler

 85. 53yaşındayım1984 sigorta başlangicim var.4025 pirimim var.geriye dönük borçlanma kanunu ne zaman çıkacak.böyle bir hazırlık varmı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı