• SGK Danışma Hattının Hizmetleri Nelerdir ?

  SGK Danışma hattı hangi hizmetleri verir sorularıyla alakalı araştırmalar gün geçtikçe artarken, SGK danışma hattının sunduğu hizmetlerin her geçen gün gelişerek büyüdüğü görülmektedir. Alo 170 adı da verilen SGK danışma hattı günlük ortalama 17 bin başvuruya çözüm bulurken, Türkiye’de kullanıcı memnuniyetinin en yüksek olduğu danışma hizmetlerinden birini oluşturmaktadır.


  SGK Danışma Hattı Nedir?

  SGK Danışma hattı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan ve halk arasında Alo SGK 170 olarak da nitelendirilen canlı destek hattıdır. SGK danışma hattı Türkiye’nin her noktasından aranabilen ve haftanın her günü 24 saat kesintisiz hizmet veren bir platformdur. SGK danışma hattının vermekte olduğu hizmetler temel anlamda;

  • Yasal prosedürler
  • İş kanunu
  • İşçi hakları
  • Sigorta bilgileri
  • İşe giriş ve prim ödeme gün sayısı
  • Emeklilik bilgileri
  • Vatandaşların sosyal hakları gibi konularda hizmet vermektedir.

  Alo 170 SGK Danışma Hattının Hizmet Verme Şekli

  Alo 170 SGK danışma hattı Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi tarafından hizmet vermekle birlikte, Türkiye İş Kurumu bilgi altyapısını da kullanan bir bilgi alma sistemidir. Her iki kurum tarafından verilen her türlü hizmet ve yasal mevzuatlar Alo 170 danışma hattının görev alanına girerken, özellikle vatandaşların bu kurumlarla yaşadığı sorunların çözümünde de önemli bir yetkili merci olarak göze çarpmaktadır. Kişilerin sosyal güvenlik ve çalışma hayatlarıyla ilgili her türlü;

  • Soru
  • Sorun
  • Eleştiri
  • Başvuru
  • Şikâyet
  • Öneri
  • Taleplerinde SGK danışma hattı hızlı bir şekilde çözüm bulmaya çalışmaktadır.

  Alo 170 SGK danışma hattı, 15 Kasım 2010 tarihinde hizmete başlayan, vatandaşların her türlü problem ve taleplerinde çözüm odaklı ve hızlı hareket eden, etkin bir çözüm üretme platformudur.

  SGK Danışma Hattı Hizmet Süresi

  Alo 170 olarak da isimlendirilen Alo 170 danışma hattı, Türkiye İş Kurumu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen tüm hizmetleri telefon vasıtasıyla ya da online olarak vatandaşlara sağlayan, bu hizmetleri sağlarken de en kısa sürede anlık olarak çözüm üretme gayretinde bir platformdur. SSK danışma hattı mevzuatında anlık olarak çözüm bulunamayan durumlarda vatandaşlara bir takip numarası verilerek problem için maksimum 72 saatlik bir süre belirlenmektedir. İstatistikler SGK danışma hattına gelen taleplerin%99.8’inin 72 saat içerisinde çözüldüğünü göstermektedir. Alo 170,

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB)
  • Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)
  • Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile alakalı her türlü bilgilendirme konusunda tam yetkili bir konumdadır.

  SGK Danışma Hattı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  Alo 170 SGK danışma hattı ile ilgili bilinmesi gereken detaylara göz atmak gerekirse;

  • SGK danışma hattını aradığınızda çağrı merkezi yetkilileri tarafından arayan kişinin kimlik teyidi yapıldığı için bazı kimlik bilgilerine (kimlik seri ve sıra no, cilt no vs.) ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle arama yapmadan önce kişilerin kimlik belgelerini hazırlamaları gerekmektedir.
  • SGK çağrı merkezi tarafından anlık olarak çözülemeyen taleplerde kişilere birer başvuru takip numarası verildiğinden, başvuru talip numaralının dikkatli bir şekilde not edilmesi çok önemlidir. Başvuru takip numarası, başvurularla alakalı tüm detayların 72 saat içerisinde takip edilmesini sağlayan oldukça önemli bir detaydır. Aynı zamanda başvuru numaralarının üçüncü şahıslarla paylaşılmaması da oldukça önemlidir.
  • Anlık olarak çözümlenemeyen başvurular için maksimum süre 72 saattir. 3 iş günü içerisinde kişilere verilen başvuru takip numarasıyla alakalı kişilere bilgilendirme yapılmakta,; kişiler de bu numaralarla istedikleri her an sorgulama yapma imkânına sahip olmaktadırlar.
  • SGK danışma hattının normal çalışma saatleri gibi bir tanımlama yapmak mümkün değildir. SGK danışma hattı 365 gün boyunca 24 saat kesintisiz olarak hizmet vermektedir.
  • Kişilerin çalıştıkları firmalarla alakalı çalışma ve mesai saatleri, resmi tatil çalışma problemleri ve benzer şikayetleri için çalışmakta oldukları firmanın ünvanı, açık adresi ve çalışma saatleriyle ilgili tüm detayları SGK danışma hattı yetkililerine iletmeleri gerekmektedir.

  SGK Danışma Hattına En Sık Gelen Başvurular Nelerdir?

  Alo 170 danışma hattı; Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile alakalı onlarca başlıkla ilgili hizmet verirken; kurumların tabi olduğu yasal mevzuatlar konusunda en ayrıntılı bilgi alma konumunda da bulunmaktadır. Son dönemde halk arasında SGK şikâyet hattı olarak da isimlendirildiği görülen Alo 170’e son dönemde en sık gelen konu başlıkları ise;

  • Çalışanların çalıştıkları iş yerlerinden alamadıkları maaş, prim ve mesai ücretleriyle alakalı dile getirdikleri şikayetler
  • Anlaşmalı boşanmalarla ilgili şikayetler ve denetim talepleri
  • SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı emeklilik işlemleri
  • “Ne zaman emekli olurum” sorgulamaları
  • Rapor ücreti sorgulamaları olarak göze çarpmaktadır.

  SGK Danışma Hattı Web Sitesi

  2010 yılında hayata geçen SGK danışma hattının yanı sıra internet üzerinden online işlem yapılmasına olanak sağlayan Alo 170 Web sitesinin de kısa bir süre önce hizmete girdiği görülmektedir. http://alo170.gov.tr/ üzerinden erişilebilen online işlemler menüsünden;

  • Kişilerin her türlü Alo 170 şikâyet ve ihbarları,
  • Engelli vatandaşlara verilen ve işaret dili kullanan temsilcilerle iletişim kurulması
  • Canlı destek ekibiyle anlık olarak yazışarak problemlere daha hızlı çözümler bulunması,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile alakalı her türlü sorunun cevabına kolayca ulaşabilmek mümkündür.
  • Ek olarak kişilerin daha önce telefonla yapmış oldukları başvuru sorgulamaları internet sitesi vasıtasıyla online olarak da yapılabilmektedir. Bunun için kişilerin T.C kimlik numaraları, bildirim numaraları ve sistem tarafından anlık olarak verilen güvenlik numaralarını girerek “sorgula” butonuna basmaları yeterli olacaktır.

  Alo 170 Web Sitesi Üzerinden Yapılan İşlemler

  SGK danışma hattının kişilere sunduğu tüm hizmetlere internet üzerinden online erişim fırsatı sağlayan Alo 170 Web sitesi ihbar ve şikayetler, canlı destek, görüntülü destek, sık sorulan sorular ve SGK TV başlıklarının göze çarptığı görülmektedir. Bu yönde,

  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile alakalı her türlü ihbar ve şikâyetin dile getirilmesi mümkündür. Bunun için açılış sayfasında bulunan ihbar ve şikâyet butonuna tıklamak yeterlidir. Yapılan tüm şikâyet ve ihbarların sonuçlanma süresi maksimum 72 saattir. 72 saat içerisinde yapılmayan geri dönüşler ya da çözümlenemeyen sıkıntılarla alakalı yeni kayıt açılması yoluna gidilmektedir.
  • SGK iletişim başlığıyla alakalı bilgilendirmeler, evrak takipleri, öneri ihbar ve şikayetler, emeklilik işlemleri, rapor ücretleri, hizmet dökümleri, ücretler, madencilik, mobbing, tazminatlar, işsizlik ödenekleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her türlü detay ve bilgilendirme Alo 170 web sitesi üzerinden yapılmaktadır.
  • Başvuruların gerçek kimlik bilgileriyle yapılması oldukça önem taşımaktadır. Anonim olarak yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.
  • Başvurularda T.C kimlik numarasının yanı sıra doğum tarihi, telefon numarası ve e-posta bilgisinin de girilmesi gerekmektedir.

  Canlı destek bölümünden canlı destek ekibiyle anlık olarak yazışabilmek mümkündür. Bunun için görüşme sebebinin belirtilmesi yeterlidir.  tıkla sorunu sor

  SGK Danışma Hattının Hizmetleri Nelerdir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. fatih dedi ki:

   ben 16 yıldır özel şirkette çalışıyorum kendim çıkmak istiyorum nasıl çıkarım tazminat ne kadar alırim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08/09/1999 öncesi sigorta başlangıcınız var ise sgk dan yazı alarak tazminatlı çıkabilirsiniz. Bunun haricinde haklı bir fesih nedeninizin olması veya askerlik nedeni ile çıkmanız gerekmektedir.

  2. İmdat Balkancı dedi ki:

   01.11.1986 yılında sigorta girişim var.49 yaş 5300 pirim şartına tabiyim.askerlik borçlanmamı yaptım 5238 pirim ödemem var.şubat ve mart ayı pirimi ödersem 5298 günüm oluyor.5300 pirim şartı için 2 günüm eksik kalıyor.kalan 2 gün için pirim ödeyebilirmiyim yoksa 30 günü doldurmam mı gerekiyor.işten çıkış belgesini ne zaman almalıyım.saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primi doldurmak için Nisan 2 sini beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Primi doldurduktan sonra işten çıkışınız yapılacaktır. 30 Gün doldurmanıza gerek yok.

  3. bilal dedi ki:

   Şu anda çalıştığım firma benim 10 gün önce çıkışımı vermiş.benim ne yapmam gerek bana yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın iş kur müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

  4. Yamaç dedi ki:

   Merhaba:
   Annemin babasını 3 önce vefat etti annemin resmi nikahı yok sizce babasını emekli maaşını alma hakkı varmı veya yetim maaşı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer kendi emekliliğinden maaş almıyorsa evet alabilir.

  5. Emel günay dedi ki:

   Babam 17.01.2018 de vefat etti.Bana mayıs 2018 de maaş bağlandı.bana babamın ölüm tarihinden itibaren biriken para yatırılacağı söylendi.böyle bir ödeme almadım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaş başvurusunu vakit geçirmeden vefatından sonra yaptıysanız. 17/01/2018 den 05/2018 tarihine kadar ki toplu ödemeyi almanız gerekiyordu. dilekçe ile bilgi alabilirsiniz.

  6. Tufan dedi ki:

   Efendim benim emekli maaşıma istanbul 12 sulh ceza hakimligi tarafından bloke konmuş maaşımı alamıyorum ve magdur durumdayım ve hiç bir şeyden haberim yok lütfen bana yardım edermisiniz .. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli maaşına haciz sadece sgk borçları için konulabilmektedir. Çektiğiniz kredi borcu varsa bu nedenle de konmuş olabilir. Dosyadan sorgulatmalısınız.

  7. İbrahim Ermiş dedi ki:

   sgk’den 23.11.1918 tarihinde ayrıldığım halde E Devlet üzerinden baktığımda halen AKTİF görülmekte. sorum; neden hala AKTİF görünmekteyim.

  8. Duygum Tabak dedi ki:

   Merhaba ablam kanser hastası ancak henüz işten çıkartılmadı raporlu kanser hastalarına ödenen geçici malüllük aylığına başvurmak için teşhis süresini bir yıl geçmemesi gerekiyormuş Hastalık Nisan da teşhis edileli bir yıl oluyor ancak hala işten çıkartılmaz sa bir yıl geçtikten sonra bu süreyi ve başvuru hakkını kaçırıyor mu

  9. özere elçetin dedi ki:

   01-11-2018tarihinden 23-11-2018 tarihine kadaredirne çömlek akpınar köyünde şeref çokgezer isimli şahısın yanında odun yükleme indirme işi yaptımsigorta ve yemek sorunu yüzünden işten ayrıldım alacağımı isteyince gelirsem oraya tokat manyağı yaparım seni gibi laflar ediyor 2000tl aylık olarak anlaştığım maaşımım ödemesini sizlerden arz ediyorum 22hh717 plakalı nurşen çokgezere ait araçla lalapaşa sinanköy gibi yerlerde kantar tartımları bulunmakta murat kezere ait tarla kenerında orman vasfı olmayan tarla açma amaçlı ağaç kesim işi yapan şahısta lacağım ödetilmesini talep ediyorum

  10. Şuayip dedi ki:

   Mrb ben şuayip polislikten 29 yıl üzerinden 1 in 4 du 3000 ek göstermeden ihractan emekli oldum.eger polisler 3600 ek gostergeyi alırlarsa bende yararlana bilirmiyim teşekkür ederim.

  11. Kemal Öztürk dedi ki:

   Gss için önümüzdeki ayuı da ödettiler bana. önümüzdeki ay bedelli askerlik var. ödenen fazla para otomatikman geri iade olur mu

  12. ilhan ilkay dedi ki:

   1990 yılında 160 gün sigortam var.31.07.1994 ile 31.03.1995 tarihleri arasında 8 ay askerlik borçlanmam var.1.4.1995 yılında memuriyete başladım.hizmet birleştirmelerimi yaptım 15.06.1964 doğumlu erkek çalışanım ne zaman emekli olabilirim

  13. Şükran AY dedi ki:

   Kızım 18 yaşını doldurdu muayeneye gittiğinde ücret ödeyin demişler dış telleri için gittik biz 2 yıldır sürekli gidiyoruz ilk defa ücret istendi kızım üniversite ogrencisi nedenini öğrenmek istiyorum. Aklıma gelen şey ise sgk ya öğrenci belgesi mi vermek gerekiyor bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

  14. Ömer Eraslan dedi ki:

   05.05.1971 doğumluyum. 01.01.1997 normal çalışan sigorta başlangıcı, 29.08.2005 %40 raporla özürlü olarak çalışmaya başlama, 01.06.2014 2. dereceden vergi indirimi başlangıcım var. Toplam 6494 gün çalıştım. Emekli yaşım ne olur?

  15. melek dedi ki:

   4c li birisi aynı anda 4a dan sigortalı olabiliyormu

  16. AYGÜL dedi ki:

   05.06.2018 İLK ÇEKİM TARİHİ BES BAŞLANGICI YAPTIM.ŞUAN DA İPTAL ETTİRMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ MAAŞ HARİÇ,TEDİYE YATAN PARAMDAN BİLE KESİNTİ YAPILDI.NASIL İPTAL EDEBİLİRİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi sigorta şirketinden Bes başlangıcı yapıldığını personel servisinden öğrenin. müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettirebilirsiniz.

  17. Uğur aydın. dedi ki:

   53yaşındayım1984 sigorta başlangicim var.4025 pirimim var.geriye dönük borçlanma kanunu ne zaman çıkacak.böyle bir hazırlık varmı.

  Sorunuzu Yazın