ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Temmuz Ayında Kim Ne Kadar Zam Alacak? İşin Uzmanı Açıkladı

Temmuz Ayında Kim Ne Kadar Zam Alacak? İşin Uzmanı Açıkladı
21.06.2022

Milyonlarca memur ve emekli vatandaş, temmuz ayı başında açıklanacak olan zamları bekliyor. Bilindiği üzere ülkemizde memur ve emekli maaşlarına 6 ayda bir olmak üzere, yılda iki kez zam yapılıyor. Söz konusu zam oranları ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı resmi enflasyon rakamlarına göre, 6 aylık enflasyon değerleri üzerinden belirleniyor.

TÜİK ilk 5 aylık enflasyon verilerini paylaştı ve geriye sadece haziran ayı enflasyon verileri kaldı. Diğer yandan asgari ücrete yönelik de bir zam beklentisi bulunuyor ve vatandaşlar, Temmuz’da asgari ücrete de zam yapılmasını talep ediyor. Temmuz’da memur ve emekli ne kadar zam alacak? Asgari ücrete zam yapılacak mı?

Memur ve Emekli Maaş Zammı İçin Gözler Temmuz Ayında

TÜİK, haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz Pazartesi günü açıklayacak. TÜİK’in verileri açıklamasının ardından memur ve emekli maaşına uygulanacak zam oranı da kesin olarak belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayında enflasyon karşısında ezilen çalışanların yüzünü güldürecek bir çalışma yapılacağını dile getirmişti. Peki Temmuz’da kim ne kadar zam alacak? Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber yayınında temmuz ayındaki zam düzenlemelerini değerlendirdi.

Memur ve Emekli Maaşlarında Ne Kadar Artış Olacak?

Zengin yaptığı açıklamada memur ve memur emeklilerinin maaşlarının 6. dönem toplu sözleşmesine göre belirlendiğini ifade etti. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Tarkan Zengin “Burada da 2022 yılının ikinci 6 ay zammı yüzde 7, bir de enflasyon farkı var.

Şu anda 5 aylık tüketici fiyat endeksinde oluşan enflasyon rakamı yüzde 35,64 ama hesaplamalarda yaklaşık olarak enflasyon farkı yüzde 28,14. Tabii bunda sapma olabilir. Dolayısıyla yüzde 35,64’lük bir zam haziran ayı hariç olmak üzere cepte. Merkez Bankası’nın da enflasyon tahmini yüzde 3,77. Eğer bu tahmin gerçekleşirse yüzde 40’a yakın bir zam olma ihtimali yüksek” sözlerini dile getirdi.

“20 Milyondan Fazla Kişinin Maaşında Yüzde 40’a Yakın Artış Olacak”

Tarkan Zengin yaptığı açıklamada, memur göstergelerine göre maaşı belirlenenlerin de olduğunu hatırlattı. Bu noktada işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin de son 6 aylık TÜFE oranlarına göre zam aldığını ifade eden Zengin, bu kesimde de yüzde 35,64’lük bir zammın cepte olduğunu belirtti. Zengin, bu noktada da Merkez Bankası’nın yüzde 3,77’lik beklentisinin yansıması ile artışın yüzde 40’a yakın olacağını ifade etti. Zengin öte yandan yaşlılık aylığı, engellilik aylığı, evde bakım parası, şehit yakını maaşlarının da bu oranda zamlanacağını söyledi.

Tarkan Zengin bu noktada yaptığı açıklamada “Genel fotoğrafa baktığımızda 20 milyonu aşan bir kesimin maaşlarında yüzde 40’a yakın bir artış gerçekleşecek. TBMM’ye ek bütçe teklifi sunuldu. Orada da ek teklif sunulmasının gerekçeleri, personel zamlarına yapılacak zamlardı” dedi.

Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı?

Memur ve emekli maaş zammına ilişkin beklentiler ilk 5 aylık enflasyon verileri ve Merkez Bankası’nın beklentileri ışığında büyük oranda belli olmuş durumda. Ancak öte yandan asgari ücrete bir zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin de beklentiler devam ediyor. Bu konuya da değinen Tarkan Zengin “Temmuz’da yüzde 40 beklentinin üzerinde zam da masada. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız asgari ücret de işin içinde olmak üzere yapılabilecek ilave zamları da konuşuyor” dedi.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Zengin, emeklilerde taban maaşı hatırlattı ve 2.500 TL olan bu taban maaşın 3.500 veya 4.000 TL düzeyine çıkarılabileceğini söyledi. Şu anda zamlara odaklanıldığını belirten Zengin “15 Ocak 2023’ten itibaren zamlı maaşlar üzerinden maaşlarda yüzde 21-22 oranda, özellikle ek göstergesi 3000’den 3600’e geçiş yapanlara ilave bir zam verilecek. Şu anda enflasyona göre verilecek artışı konuşuyoruz” sözlerini dile getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.