emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? Gözlük Hakkı Sorgulama

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? Gözlük Hakkı Sorgulama
SGK
04.03.2020

Gözlük hakkı sorgusu için vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gitmesine gerek kalmamıştır. Teknolojik dönüşümünü en hızlı tamamlayan kurumlar arasında yer alan SGK, pek çok hizmetinde olduğu gibi gözlük hakkı sorgulama işlemleri için vatandaşlarımızın sadece Müdürlükler alternatifine sahip olmaması için gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu iki adet alternatif sorgulama hizmeti sunmuştur. Vatandaşlarımız,

SGK gözlük hakkı sorgulama işlemleri için;

 • E-Devlet Kapısı,
 • SMS Hattı

Yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak var olan hakları ve detayları hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bu yazımızda vatandaşlarımızın sahip oldukları bu hakkı öğrenmeleri için kendilerine Müdürlük harici sunulan alternatif yöntemleri nasıl kullanacaklarının detaylı bilgisine yer vereceğiz.

Vatandaşlarımıza Sunulan Gözlük Hakkı Hakkında Detaylı Bilgiler

Sorgulamanın nasıl yapılacağı hakkında gerekli bilgilendirmelere geçmeden önce vatandaşlarımızın sahip oldukları gözlük hakları konusuna değinmekte fayda vardır. Sigortalı olarak çalışanlardan kesilen sigorta primleri bilindiği üzere vatandaşlarımızın kendisinin ve ailesinin sağlık hizmetlerinden faydalanabilme hakkı tanımaktadır. Muayene, ilaç ve ameliyat gibi pek çok sağlık hizmetini kapsayan bu primlerle ayrıca vatandaşlarımızın optik malzeme hakkı da bulunmaktadır.

Belirli şartlar altında bedeli kurumca karşılanan bu optik malzemeler SGK tarafından;

 • Normal,
 • Nitelikli

Malzemeler olarak sınıflandırılmıştır. SGK gözlük modelleri normal malzemeler arasında yer almakta olup çerçeve ve cam olarak sahip olunan haklar belirtilmiştir. Normal şartlarda 3 yılda 1 defa olmak üzere vatandaşlarımızın gözlük camı ve çerçevesi değiştirme hakkı bulunurken bu durumun istisnai durumları da mevcuttur:

 • Görmede meydana gelen değişikliğin 0,5 diyoptrilik fazla ise gözlük camında geçerli olmak üzere yenileme hakkı bulunması,
 • 19 yaşından gün almamış olmak kaydı ile 18 yaşını doldurmuş büyüme çağındaki vatandaşlarımızın meydana gelen gelişim nedeniyle sağlık kurulu tarafından rapor tutulmuş eski gözlüğün kullanılamaması durumunda değişim hakkı

İstisnai durumlar arasında yer almaktadır. Göz doktorunuza randevu aldınız ve ilk kez gözlük satın alacak olduğunuzu varsayalım. Doktorunuzdan aldığınız raporu doktorunuzun sekreterine onaylattıktan sonra gözlükçünüzün yolunu tutarsınız.

SGK Gözlük Çerçevesi İçin Verdiği Para Ne Kadar ?

SGK tarafından vatandaşlara sağlanan gözlük hakkında belli bir limit bulunmaktadır. Vatandaşlara sağlanan ücretsiz çerçeve bedeli, çerçevenin türüne göre değişmektedir. Eğer yerli çerçeve alırsanız 42 TL, ihtah çerçeve alırsanız eğer bu tutar 32 TL olmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Olanlar Gözlük Çerçevesi Hakkından Yararlanabilir mi ?

Sadece GSS sigortası olanlar (60g) ‘da devletin sağladığı gözlük çerçeve imkanlarından yararlanabilirler. Bu imkanlardan yararlanabilmeniz için, GSS primlerinizi düzenli olarak yatırıyor olmanız gerekiyor.

Yeşil Kartı Olanlar Gözlük Ödemesi Alabilir mi ?

Yeşil kart sahipleri, gözlük ödemesi alabilmeleri için devlet hastanelerinden rapor almaları gerekiyor. Raporu olan kişiler devletin sağladığı gözlük haklarından yararlanabilirler.

Gözlük Camını Devlet Karşılıyor mu ?

Doktor tarafından gözlük kullanıma uygun olan kişiler için devlet gözlük camı desteği vermektedir. Bu destekten yararlanabilmeniz için her hangi bir sağlık sigortanızın olması gerekiyor.

E-Devlet Aracılığıyla Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sahip olunan gözlük hakları hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra E Devlet SGK gözlük hakkı sorgulama işleminin detaylarını aktarmaya başlayabiliriz. E-Devlet üzerinden SGK ile ilgili pek çok gerçekleştirilen hizmetler arasında gözlük hakkı sorgulaması yapılması da bulunmaktadır.

Bu hizmetten faydalanabilmek için e-Devlet şifreniz gerekmekte olup şifrenizin bulunmaması halinde PTT şubelerinden e-Devlet şifrenizi 2 TL ücret karşılığında teslim almanız gerekmektedir. e-Devlet şifrenizi teslim aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Kurumlar / Sosyal Güvenlik Kurumu sıralamasını takip ederek Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapabilirsiniz.
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra Ortak Hizmetler menüsü altında yer alan Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sekmesine giriş yaparak var olan haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Haklarınızın bulunduğu sayfa görüntülendiğinde;

 • Yakın Çerçeve,
 • Uzak Çerçeve,
 • Uzak Sağ Cam,
 • Uzak Sol Cam,
 • Yakın Sağ Cam,
 • Yakın Sol Cam

Şeklinde var olan haklarınız görüntülenecektir. Sayfanın çıktısını almak için Yazdır düğmesini kullanarak bilgisayarınızı bağlı yazıcıdan çıktınızı teslim alabilirsiniz.

SMS İle Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TC ile gözlük hakkı sorgulama yöntemleri arasında yer alan SMS hakkınızla saniyeler içerisinde cep telefonunuza hak bilgileriniz iletilecektir. SMS ile sorgulama yapabilmek için çerçeve ve cam için ayrı ayrı formatlarda mesaj atmanız gerekmektedir.

 • Çerçeve hakkınızı sorgulamak için 5502’ye CERCEVE boşluk TC Kimlik Numarası boşluk Aile Sıra Numarası yazılarak kısa mesaj atılmalıdır.
 • Cam hakkınızı sorgulamak için 5502’ye CAM boşluk TC Kimlik Numaranız boşluk Aile Sıra Numarası yazılarak kısa mesaj atılmalıdır.

Sahip olduğunuz hizmetten hangi hakkınız için sorgulama yaparsanız yapın, tarafınıza hakkınızı hangi tarihten itibaren kullanacağınızı belirten detaylı bir kısa mesaj gönderilecektir. Hakkınızın ne zaman elde edeceğinizi öğrendikten sonra o tarihler itibariyle göz doktoruna muayene olmak kaydı ile yeni bir gözlük temin edebilirsiniz.

Gözlük Numarası Sorgulaması Yapılabilir Mi?

E-Devlet üzerinden gözlük hakkınızı sorgulayabildiğiniz gibi muayene sonucu yazılan reçete bilgisine ulaşmanız mümkün olmaktadır. Böylece gözlük numaram neydi sorusunun cevabını saniyeler içerisinde öğrenmek mümkün olmaktadır. Unuttuğunuz gözlük numaranızı öğrenmek için kullanabileceğiniz bu hizmet ile reçete ile ilgili tüm detaylara da erişim sağlayabilirsiniz. Hizmetten faydalanmanız için aşağıda verdiğimiz yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi kullanılarak sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Sistemden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası seçilmelidir.
 • Gözlük hakkından farklı olarak Ortak Hizmetler arasında yer alan Medula Optik Reçete Bilgileri Sorgulama sekmesine giriş yapılarak en son muayenenizde yazılan reçete bilgisine erişim sağlanacaktır.

Erişim gerçekleştirilen reçete aracılığıyla unutulan gözlük numarası da kolaylıkla öğrenilecektir.

Güneş Gözlüğüne SGK Desteği Var Mı?

Özellikle gözlük hakkını kullanması için bir sebebi bulunmayan vatandaşlarımız, sahip oldukları hakkı satın almak istedikleri güneş gözlüğünde kullanmak istemektedir. Öncelikle bu hakkı kullanmak zorunda olmadığınız ve bu hakkı gereksiz kullanmamanız gerektiğini sizlere bildirelim. Ardından sorumuzu cevaplamak gerekirse bu hak sadece numaralı gözlüklerde kullanılabilmektedir.

Güneş gözlüğü satın almak isteyen vatandaşlarımız bu haktan resmi olarak faydalanamaz. Gözlükçü tanıdığı olan vatandaşlarımızın satın alacakları güneş gözlüğünü numaralı güneş gözlüğü olarak fatura kestirmeleri halinde SGK’nın verdiği destekten faydalanma şansı bulunmaktadır. Bu yöntem riskli olduğu kadar ilerleyen dönemde güneş gözlüğünüzde bir problem yaşamanız halinde sizin mağduriyet yaşamanıza sebep olacaktır. Bilindiği üzere güneş gözlükleri garantili olarak satılmaktadır. Garantisinin geçerli olduğu durumlar nedeniyle meydana gelen arıza veya herhangi bir işlem için gözlüğü satın aldığınız gözlükçüye müracaat ettiğinizde sizden ilk olarak gözlüğün faturası talep edilecektir.

Şayet siz SGK’nın sunduğu haktan faydalanmak için numaralı gözlük olarak fatura edilerek güneş gözlüğü satın aldıysanız garanti kapsamında sayılmayacaksınız. Böylelikle gözlüğünüzün tamiri için cebinizden ödeme yapmak durumunda kalacaksınız. En çok tercih edilen güneş gözlüğü markalarının tümünün yurt dışı markası olduğu düşünüldüğünde en küçük bir parça için yurt dışına müracaat edilmektedir. Gelen parçalar gözlük kalitesine kadar yüksek fiyatlarda satılmakta olup faydalandığınız SGK hakkından daha fazla ücreti faydalanamadığınız garanti nedeniyle gözlükçüye ödemek zorunda kalacaksınız. Hiçbir şekilde resmi ve etik olmayan bu yöntemi tercih etmemeniz ilerleyen dönemlerde sizin lehinize bir davranış şekli olacaktır. Bu nedenle numaralı gözlük harici bu haktan yararlanmak için farklı yöntemler denemeyiniz.

Yorumlar

 1. Burak dedi ki:

  Gözlük çerçevesinde 18 yaşından küçükler için 3yıldan daha az bir sürede değişim yapılabiliyormu?